Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΣΗ 50% ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΕΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 440
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

stauroyla μπορεις να μου εξηγησεις κ εμενα εγω γεννησα στις 13-5-09 κ στις 11-12-09 ειμαι στον οαεδ με το 6μηνο

 

ποτε επιστρεφεις στην δουλεια σου μετα το εξαμηνο ακριβη ημερομηνια?

 

γεννησες 13-5-09 το 12μηνο ληγει 13-5-2010 αν επιστρεψεις πριν τις 13 -5 του 2010 θα δικαιουσε οσο καιρος απομενει αν επιστρεψεις μετα δυστηχως τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

ποτε επιστρεφεις στην δουλεια σου μετα το εξαμηνο ακριβη ημερομηνια?

 

γεννησες 13-5-09 το 12μηνο ληγει 13-5-2010 αν επιστρεψεις πριν τις 13 -5 του 2010 θα δικαιουσε οσο καιρος απομενει αν επιστρεψεις μετα δυστηχως τιποτα.

 

οχι, λαθος, το 12μηνο ξεκιναει ΜΕΤΑ την αδεια λοχειας. οχι βασει της ημερομηνιας που γεννησες. Δηλαδη 13/5 συν 63 ημερες μετα. Τοτε ξεκιναει.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

οχι, λαθος, το 12μηνο ξεκιναει ΜΕΤΑ την αδεια λοχειας. οχι βασει της ημερομηνιας που γεννησες. Δηλαδη 13/5 συν 63 ημερες μετα. Τοτε ξεκιναει.

 

ΣΙΓΟΥΡΑ? εμενα μου ειπαν απο την ημερομηνια γεννησης αν ισχυει αυτο καλυτερα και για μενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν θα πληρωθεις μονο τους 6 μηνες που πληρωνεσαι απο τον ΟΑΕΔ. Ολους τους υπολοιπους μηνες του 12 μηνου που σε πληρωνει ο εργοδοτης σου, κι ας εχεις παρει το μειωμενο σου, δικαιουσαι την επιστροφή.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν θα πληρωθεις μονο τους 6 μηνες που πληρωνεσαι απο τον ΟΑΕΔ. Ολους τους υπολοιπους μηνες του 12 μηνου που σε πληρωνει ο εργοδοτης σου, κι ας εχεις παρει το μειωμενο σου, δικαιουσαι την επιστροφή.

 

δηλαδη αν καταλαβα καλα δικαιουτε τους 3μιση μηνες σαν αδεια που παιρνει επιπλεον του μειωμενου ωραριου της συν την αδεια της συν οσως καιρος τις μεινει απο την συμπληρωση του 12μηνου μετα την λοχια σωστα?

Link to comment
Share on other sites

σορρυ, αλλα με μπερδεψες οπως το εγραψες. 12 μηνες μετα την αδεια λοχειας θα της επιστραφουν τα ποσα απο τους μηνες που την πληρωνει ο εργοδοτης, οτι επιπλεον αδεια και να εχει παρει, μειωμενα, καλοκαιρινες κλπ. Δεν θα εχει επιστροφή μονο για τους μηνες που ΔΕΝ την πληρωνει ο εργοδοτης (δηλαδη τους 6 μηνες του ΟΑΕΔ)

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι, λαθος, το 12μηνο ξεκιναει ΜΕΤΑ την αδεια λοχειας. οχι βασει της ημερομηνιας που γεννησες. Δηλαδη 13/5 συν 63 ημερες μετα. Τοτε ξεκιναει.

 

 

Οποτέ κοριτσάκι εγώ γύρισα στην δουλεία 11/03/2008 αρα μέχρι 11/03/2009 δικαιούμε επιστροφή χρημάτων σωστά ?¨Η ξεκινάω απο τον Απρίλιο του 2008 οπότε και κατατέθηκε ο νόμος ?:shock:

Link to comment
Share on other sites

οι εισφορες ειναι 6.60%οποτε το 50%που λεει ειναι το 3,30% οποτε μιλαμε για γελεια λεφτα τσαμπα τον κοπο κ το τρεξιμο,το μονο που συμφερει ειναι τις κοπελες που καθονται μονο 63 μερες μετα την γεννα κ πηγαινουν κατευεθειαν στην δουλεια,εδω εμενα δεν συμπεριλαμανουν καν το διαστημα που πηρα το μειωμενο ωραριο,που εκει πληρωνουμε κανονικα τις εισφορες μας ουτε την κανονικη αδεια

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη..να ρωτήσω κάτι..

Γέννησα Αύγουστο 2008. Έκανα χρήση όμως της 6μηνης άδειας οπότε και επέστρεψα στη δουλειά αρχές Μαίου του 2009. Πόσους μήνες δικαιούμαι επιστροφή εισφορών; Μήπως για τους μήνες 5/09-6/09/-7/09-8/09? Δηλαδή για 4 μήνες; Και πόσα περίπου είναι τα χρήματα επιστροφής, γιατί με αυτο το 3, κάτι...κουφάθηκα..δεν αξίζει τον κόπο έτσι...αλλά και πάλι τότε αυτό το -50% πού κολλάει; Please help me...

Link to comment
Share on other sites

Το 50% αναφερεται για ενα κομματι των εισφορων που πληρωνουμε οχι για ολες τις μηνιαιες εισφορες, δηλ εμενα μου κανουν κρατησεις 380ευρω το μηνα δεν παει μειον 50% αλλα 380-3,3ο%χ τους μηνες που αναλογουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτουσ παντωσ τους ενδιαφέρει το διάστημα που γύρισες στην δουλεία δηλαδη εγω πχ γύρισα 06/11/2007 τοτε σταματαει η αδεια μου (δηλαδη 63 μέρες μετα ) απο κει και περα το μειωμενο ωραριο το πήρες κατευθείαν και εφυγευσ 1 ωρα νωρίτερα η το πήρες σε μέρες? εγω το πήρα σε μέρες αλλα αυτους δεν τους ενδιαφέρει γιατι εγω γύρισα υποτίθεται κανονικα στην δουλεία μου ενω γύρισα 4 μηνες πιο μετά ............το αφεντικο μου με πλήρωνε κανονικοτατα και εγω καθομουνα εξαγόρασα σε εισαγωγικα της ωρες του μειωμένου ωραριόυ ..

εγω πάντως κοιταξα της κρατήσεις μου και ειναι 160 ευρω πήρα τηλ και μου ειπα 160 ευρω - 50% δηλαδη 80 μήπως κάτι δεν καταλαβες καλα? τελοσπτάντωνν εγω θα πάω την τρίτηκαι θα σας ενημερώσω.

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

babe εμενα μου τα ειπαν τελειως διαφορετικα μαλλον μου ξεκαθαρισαν οτι δεν ειναι το 50%των μηνιαιων εισφορων,κ το μειωμενο επειδη το πηρα ολο μαζι μου ειπαν οτι δεν πιανεται κ την ρωτησα τον λογο που δεν πιανεται αφου εγω πληρωνα κανονικα εισφορες,κ μου ειπε οτι τους ενδιαφερει το διαστημα που γυρισα στην δουλεια ,ας παρει κ καποια αλλη κοπελα τηλ να δουμε τι θα της πουν,εμενα δυστυχως μου τα ειπε τελειως διαφορετικα

Link to comment
Share on other sites

τελοσπαντων θα παω απο εκει την τρίτη και θα σας πω εγω πάντως γύρισα 6/11/07 τωρα αυτη δεν ξέρουν οτι εγω πήρα το μειωμένο αυτο ειναι συμφωνια μεταξύ εμενα και του εργοδοτη μου !

θα σας ενημερώσω

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένουμε νεότερα γιατί εμένα οι κρατήσεις είναι 238,45 -50% γύρω στα 120€ και αν μετράει απο Απρίλιο 11Χ 120= 1.320 οπότε μάζευε και ας είναι ρώγες που λεει και η παροιμία :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πε κοριτσια εγω πηγα σημερα να ρωτησω τι χαρτια χρειαζεται να κανω και η υπαλληλος στις παροχες ενω της εδειξα και την εγκυγκλιο δεν ηξερε τιποτα για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση δεν γίνεται στις παροχές, αλλά στο τμήμα Εσόδων του ΙΚΑ που ανήκει η επιχείρηση που δουλεύουμε. Ο εργαζόμενος έχει κάθε μήνα εισφορές 16%, από το οποίο 6,7% είναι για τον κλάδο Κύριας Σύνταξης δηλ. περίπου το ένα τρίτο. Σε αυτές τις κρατήσεις γίνεται επιστροφή 50% δηλ. αν έχει κρατήσεις 200 € το μήνα, για τον κλάδο κύριας σύνταξης είναι περίπου 70€ και από αυτά σου επιστρέφουν τα μισά x τους μήνες που δικαιούσαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...