Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περινεοτομή (episiotomy) η τομή στο περίνεο κατά τον τοκετό


Recommended Posts

Είναι ελαφριά προς το πλάϊ

Αλλά δεν νομίζω ότι έχει μεγάλη σημασία

 

Θα είναι τόσο μεγάλη η χαρά που θα δείτε το μικρό σας για πρώτη φορά μετά από 9 κουραστικούς μήνες - που αυτό (και όλη η ταλαιπωρία της γέννας) θα διαλυθούν σαν συννεφάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εμενα κοριτσια 9η μερα απο τον τοκετο τα ραματα με τραβανε παααρα πολυ.Εχω εσωτερικα κ με εκοψε (αν και λεει οτι ειναι μονο ενα) Οταν κουραστω ειδικα το βραδυ με τραβανε απο την ουρηθρα μεχρι τον πρωκτο. Πολυ πονος..Δεν μιλαω για οταν θελω να παω τουαλετα.Λετε να παρω κανενα παυσιπονο ; Το αλλο τωρα..Μου εχει κοψει ενα κομματι 2 εκατοστα απο το ενα εσωτερικο χειλος...Πολυ κλαμα εριξα οταν το ειδ.Εχει τυχει σε καμια σας αυτο ; Γιατι το εκανε αραγε ;; :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γυκιά μου Jenny κι εγώ δεν το έχω ξανακούσει αυτό.

Μήπως είναι λίγο παραμορφωμένη λόγω της γέννας η περιοχή (πρήξιμο κτλ) και σου φάνηκε??

 

Άν όχι μήπως θα έπρεπε να πάς και σε κάποιον άλλο γιατρό??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμένα με έκοψε και πολύ μάλιστα...ακόμα το θυμάμαι το χράτς! Μου το είχε πει όμως απο πριν οτι το κάνει και μου εξήγησε οτι αν κοπείς μόνη σου μπορεί να γίνεις χάλια και αυτό θα έχει και συνέπειες και στη σεξουαλική ζωή μετά....Α ολα κι ολα αυτο ειναι σημαντικό γιατι δεν εχουμε μπει καν στα άντα ακόμα!

Να σημειωσω οτι η γιατρός μου ειναι Ρωσίδα και έμαθε να κάνει περινεοτομές στην Ελλάδα, έξω δεν έκαναν λέει με αποτέλεσμα οι γυναίκες μετά τη γέννα να χαλαρώνουν πολύ (καταλαβαίνετε τι εννοώ). Τώρα της έρχονται νεες κοπέλες απο τη Ρωσία και τους κάνει πλαστική εδω για να τους φτιάξει το χαλάρωμα :roll: Πάντως την εμπιστεύομαι σ'αυτο που λέει γιατι ειναι πολύ εμπειρη και το είδα και στην πράξη, ακούσαμε τα καλύτερα απ'ολους στο ΕΛΕΝΑ. Τα ράμματα δεν με πόνεσαν πλην ενος που φούσκωσε λιγο γιατι το έσφιξε λίγο παραπάνω...ε μα την ειχα πρήξει κι εγω να με σενιαρει καλα :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γμτ, εμενα ακόμα με πονανε!!!Μου ειχε πει η γιατρός ότι σε καμιά 15αριά μερες πεφτουν τα ραμματα αλλά εμένα 25 μέρες μετά είναι ακόμα εδω και με ταλαιπωρούν...Μεχρι πότε κραταει αυτός ο πόνος ρε κορίτσια??

Link to comment
Share on other sites

Τα ράμματα με πονούσαν αρκετά την επόμενη μέρα της γέννας. Από την τρίτη μέρα και μετά με ενοχλούν ελάχιστα... σε σημείο που ήδη έχω αρχίσει να ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες για να πάρουμε το ΟΚ απ' τον γιατρό για να... :oops::wink:

Link to comment
Share on other sites

Τα ράμματα με πονούσαν αρκετά την επόμενη μέρα της γέννας. Από την τρίτη μέρα και μετά με ενοχλούν ελάχιστα... σε σημείο που ήδη έχω αρχίσει να ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες για να πάρουμε το ΟΚ απ' τον γιατρό για να... :oops::wink:

 

Kαι εγω αυτό περιμενω αλλά δεν μου κάνουν τη χαρη :lol::lol::lol::lol: Και εχω λυσσαξει μετά από τοσο καιρό αποχης....

Link to comment
Share on other sites

Τα ράμματα με πονούσαν αρκετά την επόμενη μέρα της γέννας. Από την τρίτη μέρα και μετά με ενοχλούν ελάχιστα... σε σημείο που ήδη έχω αρχίσει να ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες για να πάρουμε το ΟΚ απ' τον γιατρό για να... :oops::wink:

 

Kαι εγω αυτό περιμενω αλλά δεν μου κάνουν τη χαρη :lol::lol::lol::lol: Και εχω λυσσαξει μετά από τοσο καιρό αποχης....

 

Εμεις το αντιθετο! :(

Εχει περασει τοσος καιρος και δεν μας καιει καθολου...ειδικα εμενα...αφου και η γιατρος με μαλωσε!

Ειναι μωρε και οι ορμονες στον θηλασμο που δεν βοηθανε... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Τα ράμματα με πονούσαν αρκετά την επόμενη μέρα της γέννας. Από την τρίτη μέρα και μετά με ενοχλούν ελάχιστα... σε σημείο που ήδη έχω αρχίσει να ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες για να πάρουμε το ΟΚ απ' τον γιατρό για να... :oops::wink:

 

Kαι εγω αυτό περιμενω αλλά δεν μου κάνουν τη χαρη :lol::lol::lol::lol: Και εχω λυσσαξει μετά από τοσο καιρό αποχης....

 

Εμεις το αντιθετο! :(

Εχει περασει τοσος καιρος και δεν μας καιει καθολου...ειδικα εμενα...αφου και η γιατρος με μαλωσε!

Ειναι μωρε και οι ορμονες στον θηλασμο που δεν βοηθανε... :roll:

 

Αμαν με αυτές τις ορμόνες!!! Πριν ειχαμε της εγκυμοσύνης, τωρα του θηλασμού...ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΒΑΡΕΘΗΚΑ!!Εμενα μου βγαίνουν σε νευρα και κλαματα συνέχεια...ΟΥΣΤ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalimera koritsia

eytyxos pou brika ayto to thema giati oles i files mou den exoun genisei kai den kseroun.

emena me ekopseo giatros sto plai aristera me klisi pros ta katw to mono pou katalaba htan ta ramata polla ramata(oute pou kserw pws ta metrame).twra 17 mhnes meta i perioxh den me enoxlei mono pou otan to pianw einai san na min to aistanomai kai poli. to xeirotero mou htan i wra tis toualetas den mporousa na paw me tipota apo ton pono.eseis???

ayt;o omws pou exw na pw einai oti ekei katw tipita pia den einai idio.oso afora to sex omws den exw problima kalytero apo pote exei ginei mou leei o antras mou. apo emfanisei omws me exei epireasei polu psikologika!!!

Link to comment
Share on other sites

kalimera koritsia

e to xeirotero mou htan i wra tis toualetas den mporousa na paw me tipota apo ton pono.eseis???

 

Αστα...Μια απο τα ίδια....Τα είχα δει όλα!! Ευτυχως καλυτερεψε η κατασταση εδω και καμια εβδομάδα :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μ' ενόχλησε ιδιαίτερα η τομή... ούτε και στο θέμα της τουαλέτας...

Τελικά μήπως είμαι αναίσθητη;;; :?

 

Πήρα και καθρέφτη για να δω το επίμαχο σημείο, κι ομολογώ ότι δεν σοκαρίστηκα! Περίμενα να δω πολύ χειρότερα πράγματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και καθρέφτη για να δω το επίμαχο σημείο, κι ομολογώ ότι δεν σοκαρίστηκα! Περίμενα να δω πολύ χειρότερα πράγματα!!!

 

 

 

:lol::lol::lol: Αυτό με τον καθρεφτη το εκανα και εγω!! :lol::lol: Αλλα δεν ειδα τίποτα ρε γαμωτο!!Μα που είναι αυτά τα ραματα?? :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kai γω έχω ένα θέμα με την τουαλέτα αλλα προσπαθώ. Η τομή ειναι αρκετα μεγάλη και υποφέρω όταν κάθομαι. Οσο ήμουν στο νοσοκομείο δεν ειχα προβλημα τώρα στο σπίτι υποφέρω. Η μοναδική λύση που μου ειπε ο γιατρος μου ειναι αλατονερο.

h1j3ge0poz8uv790.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η μικρή μας γεννήθηκε 3380 με κεφάλι και χέρι μαζί , είχε φρακάρει κάτω χαμηλά και δεν μπορούνε να βγεί με τίποτα ( το πρόσωπάκι της ήταν παραμορφωμένο για δύο εβδομάδες άλλο κόκαλο πέταγε απο εδώ άλλο απο εκεί η μυτούλα της ήταν στραβή) μέχρι που ο γιατρός μου είπε να δεν βγεί με την επόμενη ώθηση πάμε για κουτέλες αυτό ήταν την εκσφενδόνησα μια και έξω ολόκληρη , έκοψε το περινεό και την ώρα που έραβε 3 τέτερτα άκουσα που λέγενε οτι μόνο ο τράχηλος είχε μείνει άθηκτος και όλα τα υπόλοιπα τα είχε τραυματίσει η μικρή με τον αγκώνα της. Τα ράματα ήταν πάρα πολλά επειδή όμως ο αίσθηση του πόνου είναι υποκειμενική εγώ δεν κατάλαβα κάτι ιδιαίτερο απο τα ράμματα εκτός απο κάτι ψιλά τσιμπιματάκια αλλά ούτε είχα και τρελούς πόνους μετά ο γιατρός μου έστελνε παυσίπονα κάθε πρωΐ και εγώ απλώς τα φύλαγα μη τυχόν και πονέσω , είχα πρόβλημα μόνο με την δυσκιλιότητα αλλά μου έδωσε κάτι υπόθετα και το ξεπέρασα και αυτό την 5η ημέρα , το μόνο τράβηγμα που ένιωθα ήταν όταν καθόμουν σε πολύ μαλακούς καναπέδες και τα ράματα μου είχε πεί οτι θα απορροφηθο΄ν απο τον οργανισμός μου οπότε δεν ξέρω και πόσα ακριβώς ήτανε αλλά η αλήθεια είναι πως δεν ήθελα και να μάθω . Η τομή και σε εμένα είναι λοξή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κορίτσια καλησπέρα,

είμαι νέα στο φόρουμ κ ειναι πολλά αυτά που με απασχολούν με τη γέννα και ειδικά με την περινεοτομή..

είμαι 26 ετών και σκέφτομαι σοβαρά να αποκτήσω παιδάκι με τον φίλο μου αλλά έχω ένα..θεματάκι με τους πόνους...φανταστείτε ότι για μια εξέταση αίματος πάω και λιποθυμάω..:(

εν τω μεταξύ δεν ήξερα ότι μετά σου αφήνει σημάδι όλο αυτο και μόνο με τη σκεψη με πιάνει ψυχολογικό...δεν το φτιάχνουν το κόψιμο κάπως αισθητικά???τι ταλαιπορία βρε κορίτσια...δεν μπορώ καν να φανταστώ τον πόνο εκεί κάτω..

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα,

είμαι νέα στο φόρουμ κ ειναι πολλά αυτά που με απασχολούν με τη γέννα και ειδικά με την περινεοτομή..

είμαι 26 ετών και σκέφτομαι σοβαρά να αποκτήσω παιδάκι με τον φίλο μου αλλά έχω ένα..θεματάκι με τους πόνους...φανταστείτε ότι για μια εξέταση αίματος πάω και λιποθυμάω..:(

εν τω μεταξύ δεν ήξερα ότι μετά σου αφήνει σημάδι όλο αυτο και μόνο με τη σκεψη με πιάνει ψυχολογικό...δεν το φτιάχνουν το κόψιμο κάπως αισθητικά???τι ταλαιπορία βρε κορίτσια...δεν μπορώ καν να φανταστώ τον πόνο εκεί κάτω..

 

ο πόνος ξεχνιέται με το που συναντήσεις το μωράκι σου. με το καλό. να σκέφτεσαι πως θα βγει γερό το μωρό σου και μόνο αυτό.

όσο για την περινεοτομή δεν είναι τόσο φοβερό. πονάς λίγο μετά αλλά πιο πολύ επειδή ακουμπά η τομή στις σερβιέτες του μαιευτηρίου που είναι τεράστιες. υπάρχουν κόλπα για να μην ενοχλείσαι. πχ. να ρίχνεις νερό κάθε φορά που πας τουαλέτα και να πάρεις άλλες σερβιέτες πιο λεπτές. για μια δυο βδομάδες είναι αυτή η ιστορία. 'οσο για το αισθητικό μέρος μη σε απασχολεί. ούτε καν φαίνεται η τομή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ενα μικρό κόλπο που μπορείς να κάνεις για να μην πονάς τόσο.Είναι να πάρεις μία πετσέτα να την διπλώσεις σαν στρογγυλή κουλούρα (οπως τα στρογγυλά κουλουράκια με το κενο στη μέση) και να κάθεσε πάνω σε αυτή σαν μαξιλάρι.Το κένο αυτό στη μέση δίνει την δυνατότητα να μην υπάρχει τριβή.Να ναι καλά η μαία που μας ενημέρωσε στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού.(Μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής)Στο δεύτερο τοκετό επέμενα πολύ κατά την διάρκεια της γέννας να μην μου κάνουν περινεοτομή και το πέτυχα.Ενώ στο πρώτο ενώ δεν ήταν απαραίτητο να γίνει τελικά έγινε.Αλλά στην ελλάδα έχει γίνει συνήθεια να γίνετε περινεοτομή.

Αν δεν ενημερωθείς αν δεν επιμείνεις γιο αυτά που θέλεις για το σώμα σου δεν γίνεται τίποτα.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τρομάζουν και οι κοπέλες που θα γεννήσουν οι πόνοι τις γέννας δεν είναι τόσο δύσκολοι.Αν έχεις προετοιμάστει σωστά από πριν.Εχεις κάνει μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής.Ξέρεις τι να περιμένεις.Οι πόνοι έχουν συγκεκριμένο χρόνο.Ενας πόνος δεν ξεπερνάει τα 45 δευτερόλεπτα.Και μετά υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος που δεν πονάς καθόλου.(Μαθαίνει να κάνεις σωστά τις αναπνοές και όλα πάνε καλά.)Αλλά αν δεν εισαι σωστά προετοιμασμένος εισαι φοβισμένος και δεν ξέρεις τι να περιμένεις και μεγαλοποιειτε ο πόνος λόγο άγνοιας. Εγώ γέννησα και τα δύο παιδιά μου χωρίς επισκληρίδιο.

Υπάρχουν δημόσια νοσοκομεία που κάνουν τέτοια μαθήματα και εντελώς δωρεάν.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Στο δεύτερο παιδί μαυ απαίτησα να μην μου κάνουν αιδιοτομή.Αν πάνε όλα καλά μπορείς να διευκδικείς αυτό που θέλεις.Αλλωστε δεν πονάει και τόσο όσο φαντάζεσαι όταν σου κάνουν αιδιοτομή δεν καταλαβαίνεις πόνο.Μετά μόνο λιγο μέχρι να επουλωθεί η πληγή.Ειναι δικαίωμα κάθε γυναίκας να διευκδικεί να βιώσει τη γέννα οπως επιθυμεί.Αρκει να γνωρίζει τις διαδικασίες και να επιλέγει αυτή που της ταιριάζει.Δεν μπορούν να μπουν όλες στο ίδιο καλούπι.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

εμενα αναγκαστηκα μου εκανε γιατι ηταν μεγαλο το μωρο,για ταραμματα δεν καταλαβα γιατι επαθα αιμοραγια απο ρηξη και εκανα χειρουργειο εκανα και εσωτερικα ραμματα...τουαλετα για κακα μου:oops::oops::oops:πηγα ακριβως 1εβδομαδα μετα..και τα ραμματα με τραβουσαν για 1χρονο μπλιαχ..τωρα στο 2 σκεφτομαι τι θα γινει οταν γεννησω θα σκιστω μονη μου η θα με κοψει ογιατρος??λετε να ειναι πιο επωδυνο??http://www.line_line_b_beg_minie_time_1193284800_text_f4ef20eaeff1e9f4f3e1eae920eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...