Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατάλληλη ηλικία για παιδικό σταθμό?


Recommended Posts

να πάρεις γυναικα στο σπιτι, γιατι απο τις αρρωστιες τον πρωτο χρονο μάλλον θα χρειαστει να φας ολη την άδεια. Επιπλεον σε τοσο μικρό παιδακι ο βρεφικος σταθμος δεν εχει να προσφερει κατι. Από 2,5χρ. στον παιδικο τα παιδακαι ωφελουνται.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω! Εχεις σκεφτεί τι θα κάνεις με την δουλειά σου όταν το παιδί θα είναι αρρωστο?

Δυστηχώς σε αυτή την ηλικία θα τα έχεις αυτά στον παιδικό...

Μετά τα 3-3,5 να το τολμήσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...

Λοιπον ειμαστε πλεον στον 5ο μηνα(ποτε περασε ο καιρος ετσι) κ θελω να βγω στη δουλεια καποια στιγμη αλλα κ να στειλω τν μικρο βρεφονηπιακο(εννοειται οχι τωρα) πρωτα πρωτα γιατι θελω κ εχουμε αναγκη να δουλεψω αλλα θελω επισης να παει απο νωρις για να κοινωνηκοποιηθει.....:lol::lol::lol: μηπως μπορειτε να με συμβουλεψετε ποτε περιπου μπορω να το κανω-ποτε ειναι καλο να το κανω....ξερω το καλυτερο θα ηταν οταν θα παει 2χρονων αλλα σε περιπτωση που τυχει κ το κανω πιο νωρις ας πουμε του χρονου τον σεπτεμβριο λετε να ειναι χαζομαρα,τωρα κατα ποσο θα μπορεσω να τον αποχωριστω δν ξερω γιατι τον μεγαλωνω αποκλειστικα εγω....πειτε μου υπαρχει καποια μανουλα που να εχει στειλει το μωρακι της τοσο μικρουλι(οχι τπτ εχω κ τυψεις μονο που το σκεφτομαι):cry::cry:........λετε να επειρεαστει η ψυχολογια του??πειτε μου.....

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο μικρος πηγε 9μηνων μια εβδομαδα πριν επιστρεψω στη δουλεια μου.δεν ειχα καποιον να το κρατησει και ξενη γυναικα δε θα εβαζα ποτε στο σπιτι ειμαι καθετη σε αυτο.

το πρωτο διαστημα ηταν φαση προσαρμογης για ολους μας και με τις ιωσεις μας.

εχει ομως τοσα καλα να προσφερει στο παιδι.;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aληθεια??κ δν αισθανοσουνα ασχημα/??καλα κ γω δν υπαρχει περιπτωση να βαλω ξενη στο σπιτι να προσεχει το μωρο......στο σταθμο τουλαχιστον ειναι με αλλα παιδακια κ ειναι διαφορετικα......δλδ η σχεση σας δν ειχε αλλαξει .......εμενα θα ειναι 1χρονων κ 8 μηνων του χρονου που σκεφτομαι να παει....

Link to comment
Share on other sites

Aληθεια??κ δν αισθανοσουνα ασχημα/??καλα κ γω δν υπαρχει περιπτωση να βαλω ξενη στο σπιτι να προσεχει το μωρο......στο σταθμο τουλαχιστον ειναι με αλλα παιδακια κ ειναι διαφορετικα......δλδ η σχεση σας δν ειχε αλλαξει .......εμενα θα ειναι 1χρονων κ 8 μηνων του χρονου που σκεφτομαι να παει....

 

οχι σε καμια περιπτωση δεν αισθανομουν ασκημα εξαλλου απολυτα συνηδειτα εκανα παιδι και εις γνωση μου κανεναν να το κρατησει οταν θα επεστρεφα στη δουλεια.

τυψεις δεν ειχα γιατι αν ειχα τοτε θα επρεπε να φροντισω να μην εργαστω μεχρι να ξεπεταχτει.η σχεση μας δεν αλλαξε περασαμε μια φαση οπως σου ειπα αλλα θεωρω οτι καλυτερα τα απογευματα δημιουργικα και μαζι με το σκατουλη μου παρα ολη μερα μαζι και να βλεπει τη πλατη μου ενω κανω δουλειες.

η ηλικια σας παντως μια χαρα θα ειναι οταν θα θες να το γραψεις σταθμο,μη το σκεφτεσαι τοσο εξαλλου οπως ειπες και εσυ περα απο το οικονομικο θες και εσυ λιγο να ξεφυγεις με την δουλεια;)

Link to comment
Share on other sites

Αχ χαιρομαι τοσο πολυ που τα θετικα ειναι περισσοτερα απο τα αρνητικα......οι δικοι σου η' του αντρα σου ειχαν αντιρρηση που το εστειλες τοσο νωρις???γιατι εγω πρεπει να αρχισω να προετοιμαζομαι για το τι θα ακουσω....

Link to comment
Share on other sites

Εγω εστειλα τον μεγαλο μου 18 μηνων.Ο συζυγος μου δεν ηθελε καθολου.Εγω ηθελα να τον στειλω απο 9 μηνων που θα επεστρεφα στη δουλεια,αλλα τον κρατησε η πεθερα μου κ ξεκινησε 18 μηνων.Τωρα τα διδυμα απο Σεπτεμβριο θα πανε παιδικο,θα ειναι 14 μηνων.Τωρα εχω κοπελα που τα κραταει τα πρωινα αλλα δε γινεται να τα εχεις ολη μερα μες στο σπιτι....οποτε ξεκινανε παιδικο απο Σεπτεμβριο!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέσα στο μυαλό μου ήσουν Ρία, ήθελα να ανοίξω παρόμοιο θέμα. Λοιπόν, ο γιός μου είναι 17 μηνών περίπου, τον κρατάει η μαμά μου από 4,5 μηνών που πήγα στη δουλειά, καθημερινά από 8 έως 5. Το Σεπτέμβριο τελειώνει το μειωμένο μου ωράριο και θα σχολάω 6 οπότε θα είμαι σπίτι κατά τις 7. Η μαμά μου (να'ναι γερή) είναι 74 ετών - πολύ δραστήρια και αεράτη - αλλά με πρόβλημα στο πόδι. Δε μπορεί να κρατάει το Γιώργο από το πρωί μέχρι το βράδυ και μου είπε να βρω κάποια λύση από Σεπτέμβρη ώστε να τον κρατάει λιγότερες ώρες. Να ξεκουράζεται και λίγο....Και το σέβομαι απόλυτα. Σκέφτομαι λοιπόν να τον βάλω σε βρεφονηπιακό σταθμό (το Σεπτέμβρη θα είναι περίπου 20 μηνών). Έχω τύψεις, αμφιταλαντεύομαι αλλά καταλαβαίνω απόλυτα τη δυσκολία μιας 74χρονης γυναίκας με πόνους στο γόνατο να κρατά ένα ταρζανάκι 12 ώρες τη μέρα 5 μέρες τη βδομάδα..Το σκέφτομαι σωστά??? Τί θα κάνατε στη θέση μου?

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σαν νηπιαγωγος να σας πω πως οντως τα οφελη ειναι πολυ μεγαλα για την κοινωνικοποιηση αλλα κ την νοητικη-συναισθηματικα αναπτυξη του παιδιου, συμφωνω πως ειναι καλυτερο μετα τα 2 χρονια αλλα εαν δεν υπαρχει λυση σιγουρα ειναι καλυτερα απο μια ξενη μεσα στο σπιτι.το μονο που θα σας συμβουλεψω να ελεγξετε εξονυχιστικα τους σταθμους σας οτι τηρουνται κανονες ασφαλειας κ υγιεινης.επειδη ΠΟΛΛΑ εχω ακουσει ψαχτε τον καλυτερο!!!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα μπορούσατε μήπως να μου πείτε τί δικαιολογητικά χρειάζονται για να γραφτεί το παιδάκι σου σε Δημοτικό Βρεφονηπιακό? Και πόσο καιρό πιο πριν πρέπει να κάνεις αιτήσεις κ.λ.π ή ό,τι άλλο χρειάζεται? Γιατί έχω ακούσει πως είναι πολύ δύσκολο να σε δεχτούν και τέτοια....

Είμαι άσχετη σχεετικά με αυτά (πολύ φρέσκια μανούλα) και θέλω ν αρχίσω να σκέφτομαι τις εναλλακτικές μου

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο μυαλό μου ήσουν Ρία, ήθελα να ανοίξω παρόμοιο θέμα. Λοιπόν, ο γιός μου είναι 17 μηνών περίπου, τον κρατάει η μαμά μου από 4,5 μηνών που πήγα στη δουλειά, καθημερινά από 8 έως 5. Το Σεπτέμβριο τελειώνει το μειωμένο μου ωράριο και θα σχολάω 6 οπότε θα είμαι σπίτι κατά τις 7. Η μαμά μου (να'ναι γερή) είναι 74 ετών - πολύ δραστήρια και αεράτη - αλλά με πρόβλημα στο πόδι. Δε μπορεί να κρατάει το Γιώργο από το πρωί μέχρι το βράδυ και μου είπε να βρω κάποια λύση από Σεπτέμβρη ώστε να τον κρατάει λιγότερες ώρες. Να ξεκουράζεται και λίγο....Και το σέβομαι απόλυτα. Σκέφτομαι λοιπόν να τον βάλω σε βρεφονηπιακό σταθμό (το Σεπτέμβρη θα είναι περίπου 20 μηνών). Έχω τύψεις, αμφιταλαντεύομαι αλλά καταλαβαίνω απόλυτα τη δυσκολία μιας 74χρονης γυναίκας με πόνους στο γόνατο να κρατά ένα ταρζανάκι 12 ώρες τη μέρα 5 μέρες τη βδομάδα..Το σκέφτομαι σωστά??? Τί θα κάνατε στη θέση μου?

 

Είμαι υπέρ του παιδικού σταθμού.

Ο δικός μου πάει από 13 μηνών. Απλά αν είχα την επιλογή δεν θα τον έστελνα τόσες πολλές ώρες. Τώρα πάει από τις 8 το πρωί μέχρι τις 4 το απόγευμα. Το ιδανικό για αυτές τις ηλικίες θεωρώ ότι είναι να πηγαίνουν μέχρι τις 1 περίπου και να κοιμούνται στο σπίτι τους για μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα

Εγώ έστειλα τον μεγάλο 20 μηνών και την μικρή 17 και μόνο θετικά έχω να πω. Τα έχει βοηθήσει πάρα πολύ στις γνώσεις, την ομιλία και την συμπεριφορά. Είναι χαρούμενα, έχουν αποκτήσει φίλους και εκτονώνονται. Από ιώσεις δεν μπορώ να πω ότι είχαμε ιδιαίτερο πρόβλημα, μάλλον καλά τα πήγαμε.

Θ 15/01/2008, Κ 10/4/2009

TT2qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απλά αν είχα την επιλογή δεν θα τον έστελνα τόσες πολλές ώρες. Τ

 

Καλημέρα!!! Κι εγώ δε θέλω από το πρωί μέχρι τις 7 που θα γυρνάω....Κάποιες ώρες το πρωί θέλω να πηγαίνει για να ξεκουράζεται και η μαμά μου, η οποία δεν έχει καμία αντίρρηση να τον κρατάει μετά το σταθμό. Απλά, καταλαβαίνετε, τόσο πολλές ώρες για γιαγιά 74 ετών είναι δύσκολο (εδώ εγώ δεν την παλεύω μαζί του πολλές φορές).

 

Μαριρένα μου, απ' όσο ξέρω οι αιτήσεις για δημ. σταθμούς είναι έως τα μέσα Ιουνίου. Τα δικαιολογητικά, τουλάχιστον για τους σταθμούς του Δ. Πειραιά υπάρχουν στη ιστοσελίδα του δήμου. Δεν τα ξέρω να στα πω πλην του εκκαθαριστικού. Ρίξε μια ματιά στο ίντερνετ...

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι τη Thokat ως έμπειρη:

 

Πώς αντιμετωπίζουν στο σταθμό το θέμα φαγητό και ύπνος?? Εμένα π.χ. ο μικρός δεν κοιμάται στάνταρ ώρα μεσημέρι. Ή μπορεί να φάει μεσημεριανό μετά τον ύπνο (ό,τι να 'ναι δηλαδή...). Τί κάνουν οι παιδαγωγοί σε τέτοιες περιπτώσεις?? Ταϊζουν και κοιμίζουν χωριστά κάθε παιδάκι, βάζουν φαί στάνταρ ώρα και όποιο φάει έφαγε?? Ξέρω ότι κάποια στιγμή ο μικρός θα συμπλεύσει με το πρόγραμμα του σταθμού αλλά έως τότε τί γίνεται?

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΣΤΟΝ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΟΥ ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΑ ΚΑΛΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΩΡΑ ΑΠΟ ΕΝΝΙΑ ΜΗΝΩΝ?;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ρανια-Νεφελη καλημερα!!!!

Σχεδον ολοι οι παιδικοι σταθμοι περνουν παιδια απο 40 ημερων-4 ετων...αυτο που θα σε συμβουλευα εγω ειναι να ρωτας παντα το εκπαιδευτικο υλικο της χρονιας...εχει μεγαλη σημασια οι γονεις να ξερουν την υλη γιατι ετσι η διδασκαλια του παιδικου συνεχιζεται και στο σπιτι...ειμαι παιδαγωγος...ο,τι σε ανησυχει θα χαρω να σε βοηθησω!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα μικρα παιδακια 1-2 ετων πως τα απασχολουν;πραγματικα το εχω απορια...δηλαδη αν ειναι πολλα παιδακια πως μπορει μια δασκαλα να τα προσεξει;αυτα πχ βαζουν ακομα στο στομα ο,τι βρουν ειναι σε θεση το προσωπικο να τα επιβλεπει;τι προγραμμα τους εχουν περιπου;

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΡΗΝΑΚΙ σε ευχαριστώ πολύ και σιγουρα θα χρειαστώ τη βοήθεια σου καποια στιγμή, όταν λες το εκπαιδευτικό υλικό, ειδικά που θα πρέπει να δώσω προσοχή ειδικά στην ηλικία που θα πάει?

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη μου θα ειναι 10 μηνων όταν θα παει σταθμό και κάτι αλλο θελω να ρωτήσω, μπορω να την πάω ενδιάμεσα της χρονιάς ή θα μου ζητησουν να την πάω από τον Σεπτεμβρη που η μικρή τότε θα είναι μόνο 6 μηνών?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...