Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

22 minutes ago, mama16 said:

Δοκίμασε το κ ελπίζω να πιάσει, δεν πνίγεται με τη σύριγγα, θα το ρίχνεις στη γλωσσιτσα του ή στο κάτω μέρος ή στα πλαγιά για να μην πέσει με δύναμη προς τα πίσω στο λαιμό. Πάντως συνήθως μωρακια που θηλάζουν για να μην μπερδευτουν μία με το μπιμπερο μία με το στήθος συμπλήρωμα δίνουν είτε με μπιμπερο είτε με το κουταλάκι

Ναι θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία. Εμένα πάντως ούτε από το μπιμπερό πίνει, ούτε πιπιλα περνει. Και τα δύο τα φτύνει με την γλώσσα του!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, tzemelin31 είπε:

Ναι θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία. Εμένα πάντως ούτε από το μπιμπερό πίνει, ούτε πιπιλα περνει. Και τα δύο τα φτύνει με την γλώσσα του!!!

Δεν εχει μάθει η ψυχουλα γι αυτό.. Πάντως με την σύριγγα δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mama16 said:

Δεν εχει μάθει η ψυχουλα γι αυτό.. Πάντως με την δεbν να έχει πρόβλημα.

Mama_Anesti_, Sentir...natureza,  mama16. πήγαμε σήμερα στην παιδιατρο και μας βρήκε 3610. Είμαστε σούπερ!!! Όσο αναφορά για το μπιμπερό μου είπε ότι οποίος προσπαθεί να τον τάσεις αν δεν το περνει από την αρχή να τον αφήσει να κλαψει μήπως και μετά από την πολύ πείνα το πάρει.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, tzemelin31 είπε:

Mama_Anesti_, Sentir...natureza,  mama16. πήγαμε σήμερα στην παιδιατρο και μας βρήκε 3610. Είμαστε σούπερ!!! Όσο αναφορά για το μπιμπερό μου είπε ότι οποίος προσπαθεί να τον τάσεις αν δεν το περνει από την αρχή να τον αφήσει να κλαψει μήπως και μετά από την πολύ πείνα το πάρει.

Χαίρομαι που σας βρήκε σούπερ η γιατρός αλλά μήπως είστε 6610?? Μακάρι το κόλπο της γιατρού να πιάσει ώστε να μπορείς να λειψεις κάποιες φορές για να είσαι ήσυχη!:)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mama16 said:

Χαίρομαι που σας βρήκε σούπερ η γιατρός αλλά μήπως είστε 6610?? Μακάρι το κόλπο της γιατρού να πιάσει ώστε να μπορείς να λειψεις κάποιες φορές για να είσαι ήσυχη!:)

Χα χα,χα,ναι 6310

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βέβαια αγόρασα και ένα μπιμπερό Philips Avent και σήμερα θα κάνουν οι δικοί μου την πρώτη δοκιμή. Είναι λέει natural οπότε το παιδί το πιάνει όπως την θηλη. Για να δούμε!!! Μήπως το έχει χρησιμοποιήσει κάποια να μου πει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου γύρω στα μέσα Φεβρουαρίου. Στο πρώτο είχα καταφέρει να θηλάσω αποκλειστικά με επαγγελματικό θήλαστρο και αντλήσεις στη δουλειά (είχα επιστρέψει περίπου στους 2 μήνες). 

 

Αυτή τη φορά, σκεφτόμουν μήπως κατάφερνα να ανταποκριθώ στο φόρτο της δουλειάς με 2ωρα-3ωρα στο γραφείο μέχρι την εισαγωγή στερεών τροφών - χωρίς αντλήσεις, αλλά και χωρίς βέβαια να χάνω θηλασμούς. Δεν καλοθυμάμαι όμως τα καθέκαστα και δεν προλαβαίνω να ανατρέξω στις προηγούμενες σελίδες.

 

Σε γενικές γραμμές, λοιπόν, θέλω να θυμηθώ πότε περίπου "εδραιώνεται" ο θηλασμός και ποια είναι συνήθως τα διαστήματα χρονικά που μπορώ να αφήσω το μωρό χωρίς να το θηλάσω; Καταλαβαίνω ότι κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη, απλά θα ήθελα γνώμες από την εμπειρία σας. Π.χ. μπορώ να υπολογίζω ότι μετά τους 2 μήνες, θα θηλάζει κάθε 3 ώρες...;;

 

Εναλλακτικά, αν υποθέσουμε ότι δεν εμφανίζομαι καθόλου στο γραφείο, η άδεια λοχείας είναι 17 εβδομάδες - 4 περίπου μήνες. Ποια είναι συνήθως η συχνότητα θηλασμού στην ηλικία αυτή...; 

 

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Mary_Chris said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου γύρω στα μέσα Φεβρουαρίου. Στο πρώτο είχα καταφέρει να θηλάσω αποκλειστικά με επαγγελματικό θήλαστρο και αντλήσεις στη δουλειά (είχα επιστρέψει περίπου στους 2 μήνες). 

 

Αυτή τη φορά, σκεφτόμουν μήπως κατάφερνα να ανταποκριθώ στο φόρτο της δουλειάς με 2ωρα-3ωρα στο γραφείο μέχρι την εισαγωγή στερεών τροφών - χωρίς αντλήσεις, αλλά και χωρίς βέβαια να χάνω θηλασμούς. Δεν καλοθυμάμαι όμως τα καθέκαστα και δεν προλαβαίνω να ανατρέξω στις προηγούμενες σελίδες.

 

Σε γενικές γραμμές, λοιπόν, θέλω να θυμηθώ πότε περίπου "εδραιώνεται" ο θηλασμός και ποια είναι συνήθως τα διαστήματα χρονικά που μπορώ να αφήσω το μωρό χωρίς να το θηλάσω; Καταλαβαίνω ότι κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη, απλά θα ήθελα γνώμες από την εμπειρία σας. Π.χ. μπορώ να υπολογίζω ότι μετά τους 2 μήνες, θα θηλάζει κάθε 3 ώρες...;;

 

Εναλλακτικά, αν υποθέσουμε ότι δεν εμφανίζομαι καθόλου στο γραφείο, η άδεια λοχείας είναι 17 εβδομάδες - 4 περίπου μήνες. Ποια είναι συνήθως η συχνότητα θηλασμού στην ηλικία αυτή...; 

 

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα και καλή χρονιά και σε εσένα.  Ο θηλασμός πρέπει να είναι απεριόριστος και χωρίς ωράριο. Εδραιωνεται μετά τις πρώτες 40 μέρες. Σε αυτό το διάστημα θα ήταν καλό να μην χρησιμοποιήσεις το θηλαστρο καθόλου και ως εκ τούτου μπιμπερό. Μετά από αυτό το διάστημα θα σου δείξει το μωρό σου αν έχει βάλει "ωράριο"  για το κάθε πότε θα τρώει.  Εμένα είναι τώρα 3,5μηνων και ακόμα δεν έχουμε στάνταρ ώρες ανάμεσα στους θηλασμους. Παιδί με παιδί έχει διαφορά. Εσύ θα κοιτάς όταν θα λείπεις να τον θηλασεις πριν φύγεις. Αν λείψεις για λίγο μπορεί να μην χρειαστεί να κάνεις κάτι στο στήθος σου. Ενδεχομένως να χρειαστεί λιγο με το χέρι να βγάλεις ελάχιστο γάλα και με την επιστροφή σου να το θηλασεις αμέσως. Και νομίζω μετά την εδραιωση μπορεί να αρχίσεις να κάνεις και τράπεζα. Ελπίζω να σε βοηθήσα λίγο και οποία κοπέλα μπορεί να βοηθήσει ή να με διορθώσει αν κάτι είπα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mary_Chris είπε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου γύρω στα μέσα Φεβρουαρίου. Στο πρώτο είχα καταφέρει να θηλάσω αποκλειστικά με επαγγελματικό θήλαστρο και αντλήσεις στη δουλειά (είχα επιστρέψει περίπου στους 2 μήνες). 

 

Αυτή τη φορά, σκεφτόμουν μήπως κατάφερνα να ανταποκριθώ στο φόρτο της δουλειάς με 2ωρα-3ωρα στο γραφείο μέχρι την εισαγωγή στερεών τροφών - χωρίς αντλήσεις, αλλά και χωρίς βέβαια να χάνω θηλασμούς. Δεν καλοθυμάμαι όμως τα καθέκαστα και δεν προλαβαίνω να ανατρέξω στις προηγούμενες σελίδες.

 

Σε γενικές γραμμές, λοιπόν, θέλω να θυμηθώ πότε περίπου "εδραιώνεται" ο θηλασμός και ποια είναι συνήθως τα διαστήματα χρονικά που μπορώ να αφήσω το μωρό χωρίς να το θηλάσω; Καταλαβαίνω ότι κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη, απλά θα ήθελα γνώμες από την εμπειρία σας. Π.χ. μπορώ να υπολογίζω ότι μετά τους 2 μήνες, θα θηλάζει κάθε 3 ώρες...;;

 

Εναλλακτικά, αν υποθέσουμε ότι δεν εμφανίζομαι καθόλου στο γραφείο, η άδεια λοχείας είναι 17 εβδομάδες - 4 περίπου μήνες. Ποια είναι συνήθως η συχνότητα θηλασμού στην ηλικία αυτή...; 

 

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Με το καλό να δεχθείς το μωρακι σου και να χαίρεσαι το πρώτο!

 

Νομίζω πως είναι νωρίς ακόμα για να μπορεσεις να  υπολογισεις τα γεύματα και τις ώρες μιας και δεν ξέρεις πως θα λειτουργεί το μωρό. Αλλά θέλουν κάθε μία ώρα να θηλάζουν αλλά κάθε τρεις. Όταν γεννηθεί με το καλό θα δεις πως θα βρείτε τα πατήματα σας ως δυάδα.

   

Για να πετύχεις αποκλειστικο μητρικό θηλασμό έχε κατά νου πως:

  -το μωρό πρέπει να μπαίνει στο στήθος σωστά για να μην πονάς αλλά και να πίνει γάλα.

-τα νεογέννητα θηλάζουν επί το πλείστον συχνα.

-το συμπλήρωμα συχνα οδηγεί σε αποθηλασμο αν δεν δίνεται για σοβαρό ιατρικό λόγο.

-ο θηλασμός πρέπει να γίνεται κατά απαίτηση του παιδιού, να είναι ελεύθερος κ ανεμπόδιστος.

-καποιες βδομάδες τα μωρά θηλάζουν περισσότερο όχι γιατί κόπηκε το γάλα αλλά γιατί θέλουν να αυξήσουν την παραγωγή λόγο αλμάτων ανάπτυξης.

-ο θηλασμός εδραιώνεται περίπου στις 40 μέρες δηλαδή το στήθος παράγει όσο γάλα χρειάζεται το παιδί.

 

Μπορεί να έχω ξεχάσει κάτι αλλά θεωρώ πως αυτές οι πληροφορίες θα σου είναι πιο χρήσιμες στην αρχή και θα σε βοηθήσουν να πετύχεις το στόχο σου. 

  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσια μου γεια σας το μωρακι μου ειναι 4 μηνων μεχρι τωρα τα καταφεραμε τελεια με τον αποκληστικο θηλασμο ομως τις τελευταιες μερες το μωρο εκλαιγε πολυ μετα απο ζυγισμα ειδαμε οτι δεν πηρε καθολου βαρος απο την τελευταια μετρηση 7110 kg πηρα λοιπον ενα θηλαστρο να δω τι γινεται και δεν εχω καθολου γαλα 50 ml με το ζορι εβγαλα. Γινεται να μου κοπηκε ετσι το γαλα? Παω να σκασω... ειχε καμια κοπελα παρομια εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Χρυσουλιτσα είπε:

Κοριτσια μου γεια σας το μωρακι μου ειναι 4 μηνων μεχρι τωρα τα καταφεραμε τελεια με τον αποκληστικο θηλασμο ομως τις τελευταιες μερες το μωρο εκλαιγε πολυ μετα απο ζυγισμα ειδαμε οτι δεν πηρε καθολου βαρος απο την τελευταια μετρηση 7110 kg πηρα λοιπον ενα θηλαστρο να δω τι γινεται και δεν εχω καθολου γαλα 50 ml με το ζορι εβγαλα. Γινεται να μου κοπηκε ετσι το γαλα? Παω να σκασω... ειχε καμια κοπελα παρομια εμπειρια?

Εάν θηλάζεις κατά βούληση του μωρού είναι αδυνατον να σου κοπεί το γάλα. Μετά από τόσο διάστημα το θηλαστρο παύει να βγάζει επαρκή ποσότητα γάλακτος, ειδικά αν δεν το είχες χρησιμοποιήσει νωριτερα και δεν είναι ενδεικτικό της ποσότητας που ρουφάει το μωρό. Τα μωρά περνάνε άλματα ανάπτυξης κατά τη διάρκεια των οποίων αυξάνεται η ζήτηση γάλακτος. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν τους φτάνει απλά το κάνουν για να αυξήσουν την παραγωγή λόγω νέων επιτευγμάτων που έπονται. Το παν είναι να μην πέσεις στην παγίδα που έχεις ήδη πέσει. Επίσης, μετά τον 4ο μήνα τα θηλάζοντα δεν παίρνουν βάρος με τον ίδιο ρυθμό. Ψάξε αν θέλεις για τα άλματα ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Εάν θηλάζεις κατά βούληση του μωρού είναι αδυνατον να σου κοπεί το γάλα. Μετά από τόσο διάστημα το θηλαστρο παύει να βγάζει επαρκή ποσότητα γάλακτος, ειδικά αν δεν το είχες χρησιμοποιήσει νωριτερα και δεν είναι ενδεικτικό της ποσότητας που ρουφάει το μωρό. Τα μωρά περνάνε άλματα ανάπτυξης κατά τη διάρκεια των οποίων αυξάνεται η ζήτηση γάλακτος. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν τους φτάνει απλά το κάνουν για να αυξήσουν την παραγωγή λόγω νέων επιτευγμάτων που έπονται. Το παν είναι να μην πέσεις στην παγίδα που έχεις ήδη πέσει. Επίσης, μετά τον 4ο μήνα τα θηλάζοντα δεν παίρνουν βάρος με τον ίδιο ρυθμό. Ψάξε αν θέλεις για τα άλματα ανάπτυξης.

Σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση σου απλα το μωρο αν το βαλω στο σττηθος πλεον προσπαθει να ρουφηξει 2-3 φορες και μετα κλαιει και το κανει αυτο επι λιγα λεπτα και μετα ξεκιναει να ουρλιαζει ( οχι να κλαιει) χθες εκλεγε τοσο πολυ που νομιζα οτι θα λυποθημησει γιαυτο και πηγα στην παιδιατρο οπου και το ζυγισαμε

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Χρυσουλιτσα είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση σου απλα το μωρο αν το βαλω στο σττηθος πλεον προσπαθει να ρουφηξει 2-3 φορες και μετα κλαιει και το κανει αυτο επι λιγα λεπτα και μετα ξεκιναει να ουρλιαζει ( οχι να κλαιει) χθες εκλεγε τοσο πολυ που νομιζα οτι θα λυποθημησει γιαυτο και πηγα στην παιδιατρο οπου και το ζυγισαμε

Yπαρχει περιπτωση να βγαζει δοντι; Καποια μωρα ενοχλουνται πολυ ακομη και με το θηλασμο.

 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Χρυσουλιτσα είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση σου απλα το μωρο αν το βαλω στο σττηθος πλεον προσπαθει να ρουφηξει 2-3 φορες και μετα κλαιει και το κανει αυτο επι λιγα λεπτα και μετα ξεκιναει να ουρλιαζει ( οχι να κλαιει) χθες εκλεγε τοσο πολυ που νομιζα οτι θα λυποθημησει γιαυτο και πηγα στην παιδιατρο οπου και το ζυγισαμε

Υπάρχει περίπτωση να εχει παλινδρόμηση και να πονάει; Δείχνει τέτοια σημάδια; Κάνει στασιμότητα βάρους πάντως η παλινδρόμηση. Μου φαίνεται απίθανο να μην έχεις γάλα, και τα 50μλ που έβγαλες εγώ τα θεωρώ πολλά. Έδινες καθόλου συμπλήρωμα; Η παιδίατρος τι είπε;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lenia16 είπε:

Υπάρχει περίπτωση να εχει παλινδρόμηση και να πονάει; Δείχνει τέτοια σημάδια; Κάνει στασιμότητα βάρους πάντως η παλινδρόμηση. Μου φαίνεται απίθανο να μην έχεις γάλα, και τα 50μλ που έβγαλες εγώ τα θεωρώ πολλά. Έδινες καθόλου συμπλήρωμα; Η παιδίατρος τι είπε;

Οχι παλινδρομηση δεν εχει..ουτε συμπληρωμα εδινα μεχρι τωρα.η παιδιατρος μου ειπε να του δινω 1 μπουκαλι την μερα γιατι ειπε οτι μαλλον δεν τον φτανει το γαλα μου αλλα μετα ειδα οτι δεν ερχεται καθολου με το θηλαστρο

4 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Yπαρχει περιπτωση να βγαζει δοντι; Καποια μωρα ενοχλουνται πολυ ακομη και με το θηλασμο.

Ναι βγαζουμε και δοντακια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην κρινεις απο την ποσοτητα που αντλεις, το θηλαστρο δεν λειτουργει σαν τον θηλασμό.

Κάνε μια επίσκεψη στον παιδίτρο, μήπως σας γράψει εξετάσεις (ξέρω ότι και σε περίπτωση ουρολοίμωξης υπάρχει στασιμότητα στο βάρος), αλλιώς και τα ενδεχόμενα που είπαν οι κοπέλες για δόντια, άλμα, κλπ είναι πιθανά.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ξαφνικά όχι δ κόβεται το γάλα

Μην παίρνεις υπόψιν τι έβγαλες με το θηλαστρο

Μπορείτε να κάνετε εξετάσεις για ουρολοίμωξη

Η υπόλοιπη ανάπτυξη σε αυτόν τον μήνα πως ήταν;περίμετρος,ύψος;

Από το ότι είναι 4μ 7+ κιλά δείχνει καλή ανάπτυξη μέχρι τώρα

Από πάνες βρέχει μέσα στην ημέρα;κάνει 8θηλασμους;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , vicky86 είπε:

Έτσι ξαφνικά όχι δ κόβεται το γάλα

Μην παίρνεις υπόψιν τι έβγαλες με το θηλαστρο

Μπορείτε να κάνετε εξετάσεις για ουρολοίμωξη

Η υπόλοιπη ανάπτυξη σε αυτόν τον μήνα πως ήταν;περίμετρος,ύψος;

Από το ότι είναι 4μ 7+ κιλά δείχνει καλή ανάπτυξη μέχρι τώρα

Από πάνες βρέχει μέσα στην ημέρα;κάνει 8θηλασμους;

 

 

 

 

Χθες ημουν στην παιδιατρο και ολα ειναι φυσιολογικα και τι παιδι υγιεστατο ειναι 66 εκατοστα...αλλα οχι δεν θηλαζει οχτω φορες.τρωει καθε 3-4 ωρες την μερα και το βραδυ κοιματε 10 ωρες περιπου σερι..μηπως γιαυτο μειωθηκε το γαλα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Χρυσουλιτσα είπε:

Χθες ημουν στην παιδιατρο και ολα ειναι φυσιολογικα και τι παιδι υγιεστατο ειναι 66 εκατοστα...αλλα οχι δεν θηλαζει οχτω φορες.τρωει καθε 3-4 ωρες την μερα και το βραδυ κοιματε 10 ωρες περιπου σερι..μηπως γιαυτο μειωθηκε το γαλα?

Συγνώμη δλδ τρώει 4 φορές την ημερα και το βράδυ καθόλου; Εμένα όταν ξεκινήσαμε αποθηλασμο έτρωγε πρωί βράδυ και ενδιάμεσα τη νύχτα μια φορά και δεν ξέρω αν χορταινε αλλα έτρωγε κ άλλα φαγητα, ήταν 14 μηνών, ομως μετά από τόσους μήνες σίγουρα με δύο φορές δεν κόβεται. Για 4 μηνών δεν ξέρω, υπάρχει τέτοια περίπτωση; Ίσως ξέρουν να μας πουν η @vicky86 ή η @Sentir...natureza.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Lenia16 είπε:

Συγνώμη δλδ τρώει 4 φορές την ημερα και το βράδυ καθόλου; Εμένα όταν ξεκινήσαμε αποθηλασμο έτρωγε πρωί βράδυ και ενδιάμεσα τη νύχτα μια φορά και δεν ξέρω αν χορταινε αλλα έτρωγε κ άλλα φαγητα, ήταν 14 μηνών, ομως μετά από τόσους μήνες σίγουρα με δύο φορές δεν κόβεται. Για 4 μηνών δεν ξέρω, υπάρχει τέτοια περίπτωση; Ίσως ξέρουν να μας πουν η @vicky86 ή η @Sentir...natureza.

Στην αρχη ετρωγε πιο συχνα εννοειται αλλα απο 2 μηνων περιπου  εκανε αυτο το προγραμμα και αφου ειδαμε οτι παιρνει κανονικοτατα βαρος μου ειπε η παιδιατρος να τον θηλαζω οποτε θελει το μωρο  ετσι και εκανα μεχρι τωρα 

Link to comment
Share on other sites

Δλδ πόσους θηλασμός κάνει το 24ωρο;

Ναι,υπάρχει περίπτωση αν είναι 6η κ λιγότεροι να μειωθεί το γάλα,κ να μην πάρει βάρος το μωρό.αλλα άρχισαν κ οι ζεστες οπότε θέλει προσοχή κ για αυτό.απο πάνες;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα πρεπει να γινονται τουλαχιστον 8 θηλασμοι το 24ωρο, αλλα αυτο νομιζω ισχυει κυριως για τους πρωτους μηνες. Αφου βαζει καλο βαρος τοτε δεν ειναι θεμα παραγωγης. Ετσι κι αλλιως το στηθος προσαρμοζεται στις αναγκες του παιδιου, γι'αυτο και οσο μεγαλωνει μπορει να μειωθουν πολυ οι θηλασμοι αλλα και παλι να υπαρχει γαλα που να επαρκει. Παραγεται οσο χρειαζεται. Μπορεις να ψαξεις τις τροφες που μπορει να μειωσουν την παραγωγη, μηπως καταναλωσες κατι σε μεγαλη ποσοτητα και επηρεαστηκε η παραγωγη σου. Αλλα και παλι το βαρος ειναι ενδειξη οτι τρωει καλα. Παντως, μην υποτιμας τα δοντια, μπορει να τους ενοχλουν πολυ που να καταληξουν ακομη και σε απεργια θηλασμου. Εσυ θα προσφερεις συχνα και οσο θελει ας πιει. Δωσε μασητικα που μπαινουν στο ψυγειο (οχι αυτα με το υγρο ομως, τα απλα. Ειναι πολυ καλα της Dr. Brown) να ανακουφιζεται και αν ειναι απο τα δοντια λογικα θα αρχισει να θηλαζει παλι.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Χρυσουλιτσα είπε:

Στην αρχη ετρωγε πιο συχνα εννοειται αλλα απο 2 μηνων περιπου  εκανε αυτο το προγραμμα και αφου ειδαμε οτι παιρνει κανονικοτατα βαρος μου ειπε η παιδιατρος να τον θηλαζω οποτε θελει το μωρο  ετσι και εκανα μεχρι τωρα 

Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να θηλαζεις πιο νωρίς απ τις 3-4 ώρες. Ίσως το μωρό περνά άλμα ή δόντια πειναει συνάμα πολύ και δεν έχει την υπομονή να κατέβει το γάλα. 

  Εξάλλου με τους συχνοτερους θηλασμους θα αυξήσεις το γάλα σου αν έχει μειωθεί. 

 

Να πω ακόμα όπως σημείωσαν τα κορίτσια πως οι ποσότητες του γάλακτος που αντλεις δεν είναι αντιπροσωπευτικές και εξαρτουνται απ τον τύπο του θηλαστρου, την ανταπόκριση του στήθους σε αυτό, τη χρήση περιστασιακή ή συστηματική κα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες για τις απαντησεις σας τελικα πηρα ειδικη ζυγαρια για μωρακια για να δω ποσο τρωει απο εμενα και τρωει περιπου 100 και κατι ml απλα μαλλον απο τα δοντακια δεν εχει υπομονη και νευριαζει τωρα προσπαθω να τον βαζω στο στηθος πρωτα να τρωει και μετα αν δεν χορτασει του δινω και εξτρα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Χρυσουλιτσα είπε:

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες για τις απαντησεις σας τελικα πηρα ειδικη ζυγαρια για μωρακια για να δω ποσο τρωει απο εμενα και τρωει περιπου 100 και κατι ml απλα μαλλον απο τα δοντακια δεν εχει υπομονη και νευριαζει τωρα προσπαθω να τον βαζω στο στηθος πρωτα να τρωει και μετα αν δεν χορτασει του δινω και εξτρα.

100 ml είναι τέλεια. Απλά προσπάθησε να θηλάζεις λίγο πιο συχνά για μη σου μειωθεί το γάλα. Μην μπλέξεις με μπουκάλια, κρίμα είναι και ο κόπος σου και κρίμα είναι και να αποθηλάσεις από το τίποτα. Αν τώρα, βρεθείς να θηλάζεις 10-12 φορές και πάλι υπάρχει θέμα βάρους, το συζητάς ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...