Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

οικογενειακο επιδομα ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Τελικά δεν το δικαιούμαι, επειδή δουλεύω στον χώρο της τηλεόρασης. Μετά από 100 τηλέφωνα σε ΚΕΠ και ΟΑΕΔ, κάνανε τον κόπο να μου πουν ότι δεν το δικαιούμαι. Ήρθε αποριπτική από τον ΟΑΕΔ στα ΚΕΠ μέσα στον Φεβρουάριο και έπρεπε να πάει Ιούνιος και να το ψάξω εγώ για να με ενημερώσουν από τα ΚΕΠ. Στον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι πέρσι έγινε λάθος και μου το δώσανε και να μην το πολυψάξω, για να μην μου το ζητήσουν πίσω.

ειδες που επρεπε να τους κυνηγησεις?

Της τηλεορασης το πακετο καλυψης που σας κολανε τα ενσημα δεν ειναι υπερ του ΟΑΕΔ για αυτο δεν το πηρες... :(

ο αντρας σου δεν μπορει να το παρει ?σε τι ταμειο ειναι εκεινος?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 644
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο άντρας μου είναι ελ. επαγγελματίας στον ΟΑΕΕ. Αντίο επίδομα λοιπόν. Πάντως στον ΟΑΕΔ μου είπαν να μην κάνω τον κόπο να ξανακάνω χαρτιά, αν συνεχίσω στην ίδια δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου είναι ελ. επαγγελματίας στον ΟΑΕΕ. Αντίο επίδομα λοιπόν. Πάντως στον ΟΑΕΔ μου είπαν να μην κάνω τον κόπο να ξανακάνω χαρτιά, αν συνεχίσω στην ίδια δουλειά.

μπορεις να μου κανεις μια χαρη ? μπορεις αν εχεις αναλυτικο λογαριασμο ενσημων να δεις εκει που λεει ΚΑΔ τι κωδικο εχει?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε Ελενα τοσο πρωι σου ηρθε το οικογενειακο επιδομα στο μυαλο ? :D:D:D

Δεν ξερουμε τιποτα ακομα , μας εχουν στο περιμενε κι εμας τους ιδιους.

Οταν ειναι βρε θα σου το πω , θα σας πω και τις προυποθεσεις γιατι καθε χρονο υπαρχει και μια αλλαγη παντα ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα βρε Ελενα τοσο πρωι σου ηρθε το οικογενειακο επιδομα στο μυαλο ? :D:D:D

Δεν ξερουμε τιποτα ακομα , μας εχουν στο περιμενε κι εμας τους ιδιους.

Οταν ειναι βρε θα σου το πω , θα σας πω και τις προυποθεσεις γιατι καθε χρονο υπαρχει και μια αλλαγη παντα ...

 

ε,,,, επεσε το ματι μου στο θεμα και ειπα να ρωτισω:P:D,,,θυμαμαι περυσι τετοια εποχη καναμε τα χαρτια περιπου.... μακαρι να μην το κοψουν κ αυτο.... εμεις για 3 χρονια δεν το παιρναμε, αλλα τωρα ποια τετοιες εποχες ολα τα ψαχνεις....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ακουστηκε οτι τελος του μηνα θα ξεκινησει το οικογενειακο για τα 3-4 παιδια... Ιουλιο για τα 2 και σεπτεμβριο για το 1 ....

Τωρα με καθε επιφυλαξη κοριτσια απλα ακουστηκε δεν εχει βγει η εγκυκλιος ακομα .... μην ξεκινησετε για τους ΟΑΕΔ θα περιμενετε αδικα με το που θα ερθει σ εμενα που {γκρρρρρρρ} μου το δωσανε και δεν το ηθελα φετος αυτο να το αναλαβω .... { η τιμωρια μου που ελειπα με αδεια μητροτητας ειναι αυτη } θα σας ενημερωσω ... οκ ?:D:D

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ειχα πει οτι θα σας ενημερωσω....

Αυριο 10 ιουνιου 2011 ξεκιναει η καταβολη με 3 παιδια και ανω....

4 Ιουλιου 2011 ξεκιναει η καταβολη με 2 παιδια

1 Σεπτεμβριου ξεκιναει η καταβολη με 1 παιδι

 

Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος πότε θα μπει στο σαιτ του ΟΑΕΔ ? Γιατί μπαίνω και είναι ακόμα η περσινή.

 

Αν μπορείς γράψε μας αν έχει αλλάξει κάτι στα δικαιολογητικά ή είναι τα ίδια ?

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

ελπιζω μεχρι αυριο να εχει μπει στο σαιτ

θα σας τα γραψω το απογευμα γιατι δεν μπορω τωρα να σας τα γρσψω αλλα απο πρωτη ματια που εριξα δεν εχει αλλαξει κατι

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πιστευω να ειχε περασει εστω για λιγο απο το μυαλο σου οτι μπορει να εκαναν εστω και μια μικρη αυξηση του επιδοματος??? :P:p

Εδω το καθυστερησαν επιτηδες για να μαζεψουν φραγκα για να μπορεσουν να πληρωσουν απο εδω και περα....

 

Σας ενημερωνω πληροφοριακα μονο , οτι οσοι θελουν να πανε μεσω ΚΕΠ θα αργησουν να πληρωθουν καλυτερα να πατε σε ΟΑΕΔ.Για αμεση πληρωμη του επιδοματος καλυτερα σε ΟΑΕΔ.

 

Και πλεον για να μην γινονται πονηριες {που γινονται και αυτες} με τα ενσημα ειμαστε πλεον on line με το ικα ...

 

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω κατι οφ τοπικ;

 

ξερεις αν δικαιουμαστε επιδομα αδειας εμεις που παιρνουμε ταμειο;

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιρνεις μια βεβαιωση επιδοτησης ανεργιας απο το ιδιο τμημα και την καταθετεις κανονικα σαν να ειναι ο εργοδοτης σου.

 

Εαν δεις την εγκυκλιο στην σελιδα 7 παραγραφος Β 10 λεει οτι : ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2ΜΗΝΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι παιρνεις μια βεβαιωση επιδοτησης ανεργιας απο το ιδιο τμημα και την καταθετεις κανονικα σαν να ειναι ο εργοδοτης σου.

 

Εαν δεις την εγκυκλιο στην σελιδα 7 παραγραφος Β 10 λεει οτι : ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2ΜΗΝΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ

 

Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι ?

Ολο το 2010 έπαιρνα επίδομα ανεργίας. Μετά είχα μόνο την κάρτα ανεργίας. Επειδή όμως τον Μαη ξέχασα την ημερομηνία αναννεωσης της κάρτας μου, μου είπαν ότι πλέον ακυρώθηκε.

Μπορώ να την βάλω ξανά σε ισχύ ?

Επίδομα παιδιού μάλλον δεν εχω δικαίωμα να πάρω.... έτσι δεν είναι ?

Και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, απλά ενημερώνω ότι είμαι χωρισμένη με την επιμέλεια του παιδιου.

Ευχαριστώ πολύ......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την πληροφορηση. Απ΄ότι είδα λίγα πράγματα θα πρέπει να δώσουμε, τα περισσότερα μόνο θα τα επιδείξουμε. Βολικό απο την άποψη ότι δεν θα χρειαστεί να πάμε σε Δήμους, ΙΚΑ κλπ.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να ειχε περασει εστω για λιγο απο το μυαλο σου οτι μπορει να εκαναν εστω και μια μικρη αυξηση του επιδοματος??? :P:p

Εδω το καθυστερησαν επιτηδες για να μαζεψουν φραγκα για να μπορεσουν να πληρωσουν απο εδω και περα....

 

Σας ενημερωνω πληροφοριακα μονο , οτι οσοι θελουν να πανε μεσω ΚΕΠ θα αργησουν να πληρωθουν καλυτερα να πατε σε ΟΑΕΔ.Για αμεση πληρωμη του επιδοματος καλυτερα σε ΟΑΕΔ.

 

Και πλεον για να μην γινονται πονηριες {που γινονται και αυτες} με τα ενσημα ειμαστε πλεον on line με το ικα ...

Εισαι θησαυρός!Ευχαριστούμε πολύ!

 

Μονο -επειδή είμαι στην δουλειά και δεν μπορώ να πολυψαχουλέψω στο ιντερνετ το σαιτ του ΟΑΕΔ- να ρωτήσω κάτι?

Εγώ που έχω 1 παιδάκι απ'οτι κατάλαβα έπρεπε να κάνω τα χαρτιά μου τον Ιανουάριο για να πάρω το επίδομα τον Σεπτέμβρη(νομίζω κάπου πιο πάνω το διάβασα) ή κάνω χαρτιά τον Σεπτέμβρη?

πρώτη φορά μανούλα και δεν το ήξερα αυτό το επίδομα...

Ευχαριστώ.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εισαι θησαυρός!Ευχαριστούμε πολύ!

 

Μονο -επειδή είμαι στην δουλειά και δεν μπορώ να πολυψαχουλέψω στο ιντερνετ το σαιτ του ΟΑΕΔ- να ρωτήσω κάτι?

Εγώ που έχω 1 παιδάκι απ'οτι κατάλαβα έπρεπε να κάνω τα χαρτιά μου τον Ιανουάριο για να πάρω το επίδομα τον Σεπτέμβρη(νομίζω κάπου πιο πάνω το διάβασα) ή κάνω χαρτιά τον Σεπτέμβρη?

πρώτη φορά μανούλα και δεν το ήξερα αυτό το επίδομα...

Ευχαριστώ.

 

Αν έχεις ένα παιδάκι , μπορείς να υποβάλλεις αίτηση για το οικογενειακό επίδομα του 2011 , από 1η Σεπτεμβρίου 2011 έως 31 Ιανουαρίου 2012.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια.

Εγώ που θα γεννήσω το δεύτερο τον Αύγουστο σε ποια κατηγορία θα πρέπει να υποβάλλω χαρτιά? Με ένα ή με δυο παιδάκια?

 

Αυτό , ρώτησε το στον ΟΑΕΔ. Λογικά δικαιούσαι για το πρώτο παιδάκι όλο το επίδομα , και για το δεύτερο (με το καλό σου εύχομαι), την αναλογία των μηνών από τότε που θα γεννηθεί μέχρι και 31/12/2011 , αλλά το πότε θα κάνεις αίτηση δεν ξέρω να σου απαντήσω...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

εγω φεννισα τιν κορη μου τον ιουλιο κε μετα εδοσα τα χαρτια μου πλιροσαν μονο για 5 μινεσ φια την κορι μου τορα περιμενο τον αλλω μινα τριτο παιδακι και φα μαζεψο τα χαρτια μετα τιν γεννα..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, για βοηθήστε με λίγο....ποιοι δικαιούνται αυτό το οικογενειακό επίδομα του οαεδ;;Εγώ είμαι αναπληρώτρια καθηγήτρια, μπαίνω δυο μήνες το χρόνο ταμείο ανεργίας, γέννησα τώρα 29 Μαΐου. Δικαιούμαι το επίδομα αυτό;; Να πάω να κάνω χαρτιά;;

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια.

Εγώ που θα γεννήσω το δεύτερο τον Αύγουστο σε ποια κατηγορία θα πρέπει να υποβάλλω χαρτιά? Με ένα ή με δυο παιδάκια?

Θα παρεις κανονικα για το ενα παιδακι ολοκληρο το χρονο και για το 2ο με το καλο που θα ερθει θα παρεις αναλογια ... μην βιαστεις εχεις χρονο μεχρι 31/1/2012

Κορίτσια, για βοηθήστε με λίγο....ποιοι δικαιούνται αυτό το οικογενειακό επίδομα του οαεδ;;Εγώ είμαι αναπληρώτρια καθηγήτρια, μπαίνω δυο μήνες το χρόνο ταμείο ανεργίας, γέννησα τώρα 29 Μαΐου. Δικαιούμαι το επίδομα αυτό;; Να πάω να κάνω χαρτιά;;

Αυτο αφησε με να το κοιταξω την Τριτη να δω τους κωδικους που εξαιρουνται καποιες εργασιες... γιατι δεν θυμαμαι ειλικρινα αυτην την στιγμη τιποτα.ΟΚ?

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...