Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός - το αργότερο μία ώρα μετά τη γέννηση του μωρού.


Recommended Posts

Καλημερα!Ειμαι η Βικυ και ειμαι καινουργια στην παρεα σας....

Θα συμφωνησω οτι ενα απο τα πιο σημαντικα στοιχεια για το θηλασμο ειναι το να μπει αμεσα το μωρο στο στηθος.Εγω ειχα συμφωνησει εμ το δικο μου γιατρο οτι θελω να θηλασω και στο γιο μου,μολις τον ακουμπησε πανω στην κοιλια μου(πριν ακομη κοψει τον ομφαλιο λωρο)αμεσως τον εβαλε να ακουμπησει πανω στο στηθος μου....αμεσως μολις τελειωσαμε με τα του χειρουργειου,η μαια μου εφερε το μωρο ,το εβαλε στο στηθος μου και αρχισε να θηλαζει αμεσως...στην περιπτωση αυτη μας τα χαλασε το ικτερο και χασαμε λιγο τη σειρα μας αλλα συντομα προσπαθησαμε και καταφεραμε αν θηλασουμε 6 μηνες.

Στην κορη μου που ειχα και μεγαλυτερη εμπειρια καθως και ενημερωση(ειδικα για τους "ειδικους και καλοθελητες")Επισης θηλασα απο το χειρουργειο ακομη-και μετα στο θαλαμο ανανιψης ειχα κανονικα πρωτογαλα και θηλασα για αρκετη ωρα...

Το κοριτσακι μου ειναι 22 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα απο το πρωτο λεπτο ζωης..δεν εχει πιει σταγονα αγελαδινο γαλα και ακομη και οταν η νεογνολος ηρθε στο δωματιο μου απαιτωντας να ταισω το μωρο αγελαδινο της ειπα ευγενικα"παρακαλω περαστε εξω διοτι το μωρο μου τρωει και ο δικος μου παιδιατρος συμφωνει με τον αποκλειστικο θηλασμο"...δεν της αφησα περιθωρια να εχει αποψη σε ενα θεμα που αφορουσε εμενα και το μωρο μου...πετουσα στο νεροχυτη τα γαλατα που εστελνε και φευγονατς εσκισα μπροστα της τη συνταγη που μου εγραψε ....δειγνοντας αποφασισμενη σταματησαν και να ασχολουντε μαζι μου...και ετσι τα καταφεραμε μια χαρα....

Για οσες λοιπον ανησυχειτε εχω να πω οτι η φυση εχει προβλεψει για ολα...

Θηλαζω αποκλειστικα και δουλευω και αποταν το μωρο ηταν 3 μηνων καθε απογευμα για περιπου 5-7 ωρες.Δεν εχει παρει ποτε μπιμπερο και ειναι υγιεστατη...Επισης ηταν αλλεργικη στην αγελαδινη πρωτεινη και ο παιδιατρος μας μου ειχε πει "φαντασου τι θα παθαινε το μωρο αν τους αφηνες να ταισουν το μωρο αγελαδινο...στο νοσοκομειο θα εισασταν".

 

Φυσικα δεν ειναι ολες οι πειπτωσεις ιδιες και δε χρειαζετε να νιωθουμε πως ειναι ειτε το ενα ειτε το αλλο...απλα εγω πιστευω πως καθε γυναικα ακολουθει τους ρυθμους της οικογενειας της για αν υπαρχει ισοροπια και εμ λιγοτερο πανικο ολα μπορουμε να τα καταφερουμε.

Καλημερα

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 504
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου Vicky, καλωσόρισες και να σου ζήσουν τα παιδακια σου :D:D:D

Συγχαρητήρια για την επιμονή σου στον μητρικό θηλασμό, είμαι 100% μαζί σου και ελπίζω να τα καταφέρω εξίσου καλά :wink::wink::wink:

 

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου, Βίκυ. Επιτέλους μια συμπατριώτισσα!!! :lol:

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

ευχαριστω...

σου εχω στειλει πμ αλλα δεν εχει φυγει..ελεγξε λιγο τα εισερχομενα σου.

φιλια!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

αγαπητές μαμάδες και μπαμπάδες, είναι δυνατόν ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας να συστήνει να μην δίνεται ΤΙΠΟΤΕ άλλο στο μωρό, και εδώ στην Ελλάδα να σας λένε αυτά τα πράγματα και να σας πλασάρουν και το έτοιμο δειγματάκι γάλα την επομένη....?????

τι είμαστε στην Ελλάδα παγκόσμια αυθεντία?

 

ο θηλασμός δεν είναι εύκολο πράγμα, θέλει δουλειά όπως είπαν και άλλοι. Όταν δίνεται συμπλήρωμα αυτό είναι ΣΑΜΠΟΤΑΖ για τον οργανισμό της μητέρας. Όταν το δίνετε οι ίδιες, σαμποτάρετε την δική σας προσπάθεια για να θηλάσετε.

 

Η δουλειά για να γίνει ο θηλασμός δεν είναι μόνο του ωραρίου και αποκλειστικότητας δηλαδή

- κανένα άλλο συμπλήρωμα ούτε καν νερό

-μαλάξεις κτλ

- το μωρό όση ώρα θέλει στο στήθος όποτε θέλει

- σωστή τοποθέτηση της θηλής στο στόμα του νεογνού

αλλά και διατροφή της μητέρας -

- τσάι με βότανα ειδικά για τον θηλασμό

- πολλά υγρά

αλλά και προπαντώς η ψυχολογία της

- να αισθάνεται ότι θα τα καταφέρει

- να μήν αμφιβάλλει διαρκώς αν φτάνει το πρωτόγαλα για το παιδί της..

την ανησυχία της μαμάς για αυτό το τελευταίο, την καταλαβαινει το μωρό....

είναι δυνατόν να αμφιβάλλουμε για το πως λειτουργεί η φύση? 9 μήνες το μωράκι αυτό ( ή και λιγότερους) τρεφόταν με μαγικό τρόπο - έτσι όπως το προγραμμάτισε η φυση μέσα απο τον ομφάλιο λώρο. Γίνεται ξαφνικά η φύση οταν δημιούργησε κάτι τόσο φοβερό, να κάνει λάθος ή να μήν είναι "σωστή" ??? Ξαφνικά είναι αναγκαίο το γάλα σε σκόνη?

 

Είναι πολλοί οι παράγοντες, γενικά που οδηγούν στο να παράγει το στήθος γάλα, αλλά εάν δεν ασχοληθεί κάποιος δεν γίνονται απο μόνα τους...

εκεί είναι το πρόβλημα της έλλειψης στην σωστή ενημέρωση....

This is what I have been trying to say, I just can't write so well as Maria :wink: (can I copy and use this somewhere else?)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

yes ofcourse you can! just put the link to the topic or parents.gr underneath it!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ, με αυτά που κάνεις χαλάς την πιάτσα! Τώρα, η καημένη η νεογνολόγος δεν θα πάρει την προμήθεια που υπολόγιζε από την εταιρεία που παρασκευάζει αυτό το υπέροχο χημικό κοκτέϊλ για παιδιά. Κρίμα δεν είναι; :wink:

 

Όσοι γονείς δεν το έχετε καταλάβει, ξυπνήστε! Όλα θυσιάζονται στο βωμό του χρήματος. Να είστε επιφυλακτικοί σε ότι σας λένε γιατί πλέον λίγοι υπολογίζουν την υγεία των παιδιών μας και τη δική μας, περισσότερο από το χρήμα!

 

Συγχαρητήρια για την αποφασιστικότητά σου.

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ, με αυτά που κάνεις χαλάς την πιάτσα! Τώρα, η καημένη η νεογνολόγος δεν θα πάρει την προμήθεια που υπολόγιζε από την εταιρεία που παρασκευάζει αυτό το υπέροχο χημικό κοκτέϊλ για παιδιά. Κρίμα δεν είναι; :wink:

.

καθολου κριμα δεν την βρισκω...και ναι θελω να χαλασω την πιατσα!ειναο τοσο προκλιτικοι ορισμενοι που δεν τους αξιζει να εχουν τιτλους οπως "παιδιατρος"....και ο δικος μας παιδιατρος τα παιρνει απο τις εταιριες αλλα αμα του πεις "θελω να θήλασω"προσπαθει οσο μπορει να σε ενθαρυνει,να σε ενημερωσει,να σου δωσει σωστες οδηγιες....και αυτος στην πιατσα ειναι....αλλα ειναι λιγο περισσοτερο ανθρωπος....

και να συμπληρωσω οτι κανενας ελεγχος δε γινετε στα νεογνα για δυσανεξια...και ομως τους δινουν αμεσως αγελαδινο...ξερετε τι θα παθαινε το δικο μου μωρο αν δεν επαναστατουσα;(για αλλο λογο αλλα ειχε θετικο αποτελεσμα)..στην εντατικη θα ηταν....ειχε αλλεργια στην αγελαδινη πρωτεινη και με 30 γρ αγελαδινο οταν ηταν 3 μηνων πηγε να μου μεινει...φανταστειτε τι θα παθαινε αν του το διναμε αποταν γεννηθηκε...αλλα ποσος τους ενδιαφερει....γιαυτο και οσο μπορω θα τους τη χαλαω τη δουλεια...

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!

 

Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον ολα τα ποστ σε αυτό το τόπικ!

 

Πολλή καλή προσπάθεια! :)

 

Δεν ασκώ το επάγγελμα του Συμβούλου παρόλο που πήρα για πρώτη φορά το πιστοποιητικό το 2001 κι έκανα επαναπιστοποίηση το 2006. Μπορώ να απαντώ στις απορίες σας όποτε με χρειαστείτε. Αν υπάρχει κάτι επείγον, παρακαλώ να στέλνετε κι ένα πμ για να μη μου διαφύγει. Λόγω έλλειψης χρόνου δεν είμαι πολύ τακτική στις διαδικτυακές σελίδες αλλά τα mail μου τα βλέπω συχνά.

 

Καλώς σας βρήκα!

 

ΥΓ. Vicky, hello!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία καλωσόρισες!!

θα χαρούμε σίγουρα όλοι να ακούμε τις απόψεις σου για όλα αυτά τα θέματα!

 

θα με ενδιέφερε πολύ να γράψεις την γνώμη σου για όλα αυτά που διάβασες!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να ξεκαθαρίσω λίγο το τοπίο σε όσα διάβασα.

 

Υπάρχουν ελάχιστες μητέρες που δεν έχουν αρκετό γάλα για τα παιδιά τους, περίπου 4 στις χίλιες (1000). Ακόμη όμως και αυτές μπορουν να θηλάσουν για πολύ καιρό τα παιδιά τους, αρκεί να έχουν υποστήριξη από την αρχή.

 

Σχεδόν όλες οι μητέρες μπορούν να θηλάσουν τα παιδιά τους αποκλειστικά, αλλά το 10% θα αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα τον πρώτο καιρό, τις περισσότερες φορές εξαιτίας του παιδιού. Τα προβλήματα αυτά ξεπερνιούνται με σωστή και έγκαιρη υποστήριξη και ο θηλασμός μπορεί να συνεχιστεί κανονικά.

 

Μένει λοιπόν το 90% των μητέρων που σύμφωνα με τη στατιστική θα μπορούσε να θηλάσει με λίγα ή καθόλου προβλήματα.

 

Αν όμως κάνετε μια στατιστική εδώ μέσα, θα δείτε ότι ξεφεύγουμε από αυτές τις αναλογίες και ο λόγος είναι απλός: οι πάρα πολλές παρεμβάσεις από τα μαιευτήρια και η πάρα πολύ μεγάλη παραπληροφόρηση. :?

 

Δεν υπάρχει καλής και κακής ποιότητας μητρικό γάλα. Είναι γάλα κατάλληλο για ανθρώπους, για τα παιδιά μας.

 

Όλα τα θηλαστικά έχουν πρωτόγαλα τις πρώτες μέρες γιατί τα μικρά τους χρειάζονται πρωτόγαλα. Αν χρειαζόταν χαμομήλι, ζαχαρόνερο, καφέ, αναψυκτικό, τότε και η μαμά θα είχε κάτι τέτοιο. :wink: Τα θηλαστικά υπάρχουν για περισσότερα από 60 εκ. χρόνια στον πλανήτη, αν ο μηχανισμός του θηλασμού δεν ήταν ικανοποιητικός θα άλλαζε στα τόσα χρόνια εξέλιξης...

 

 

 

Ο άνθρωπος εμφανίστηκε στον πλανήτη εδώ κι 1 εκατομμύριο χρόνια. Το ξένο γάλα εμφανίστηκε μολις το 19ο αιώνα και διαδόθηκε στα μέσα του 20ου αιώνα. Σίγουρα έχουμε τα ίδια γονίδια των ανθρώπων που μεγάλωσαν τα παιδιά τους μέχρι τις αρχές του 20ου αιώνα μόνο θηλάζοντας. Αυτά τα γονίδια οδηγούν τα μωρά μας στο στήθος από την πρώτη στιγμή και κάνουν τις μητέρες ικανές να θηλάσουν τα μωρά τους από την πρώτη στιγμή (αναφέρομαι σε υγιή τελειόμηνα). Οι μητέρες που δεν έχουν κοντά τους τα μωρά λόγω νοσηλείας ή προωρότητας, μπορούν να αρχίσουν να αντλούν το γάλα τους από την πρώτη στιγμή ή το συντομότερο δυνατό για να δοθεί στα μωράκια τους μόλις αυτά είναι έτοιμα.

 

Όλα τα θηλαστικά στον πλανήτη χρειάζονται το γάλα της μαμάς του από την πρωτη στιγμή και αυτό είναι περισσότερο από αρκετό! Ο άνθρωπος δεν αποτελεί εξαίρεση. :wink:

 

Το θέμα του θηλασμού έχει ερευνηθεί εδώ και μερικές δεκαετίες εκτενώς και έχουν δημοσιευτεί πάμπολες έρευνες. Με βάση αυτές τις έρευνες έχουν εκδόσει σχετικές οδηγίες ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, η Αμερικάνικη Ακαδηία Παιδιατρικής, ο Αμερικανικη Ένωση Οικογενειακών Ιατρών.

 

Οι γιατροί οι μαίες και το νοσηλευτικό προσωπικό στην Ελλάδα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, δίνει λάθος οδηγίες στις μητέρες. Οι περισσότερες λάθος οδηγίες προσβάλουν την κοινή νοημοσύνη:

 

-να θηλάζετε 2, 5 ή 15 λεπτά σε κάθε στηθος (ποιο θηλαστικό κρατάει ρολόι;;;)

-να θηλάζετε 6-8 γεύματα το 24ωρο (πιο θηλαστικό μετράει αριθμό γευμάτων;;;;)

-να μην αφήνετε το παιδί να πιπιλίζει-παίζει στο στήθος (δικό μου είναι ότι θέλω κάνει :wink: )

-να μη θηλάζετε όταν δεν έχετε γάλα ( :!: ), να θηλάζετε γεύμα παρά γεύμα, να μην θηλάζετε όταν έχετε μαστίτιδα, παίρνετε φάρμακα, τρώτε φασόλια, καπνίζετε, πίνετε, βάφετε τα μαλλιά σας, κάνετε σολάριουμ, αθλείστε.... (ενώ έχουν δημοσιευτεί εδώ και χρόνια οδηγίες για όλα αυτά....)

-ακόμα θηλάζετε;;;; ( και το μωρό είναι 2, 5, 12, 18 μηνών)...

-να δώσετε συμπλήρωμα, το παιδι σας δεν έχει βάλει αρκετό βάρος αυτό το μήνα (το παιδί έχει βάλει 1200 γρ τον πρώτο μήνα, 1500 το δεύτερο και μόλις 200 γρ τον τρίτο, το ότι ο μέσος όρος των τριών μηνών είναι πολύ πάνω από το κανονικό δεν λεει τίποτα;;;;)

 

Αφού δεν μας προστατεύει κανένας από αυτούς που ακριβοπληρώνουμε, θα προστατέψουμε μόνες τον εαυτό μας και το παιδί μας!

 

Για την πολύ καλή ενημέρωση όλων, μόλις κυκλοφόρησε ένα υπέροχο δίτομο:

Θηλασμός, μια υπέροχη σχέση

Της Άννας Πατσούρου, παιδιάτρου IBCLC

από τις εκδόσεις Νέοι Ορίζοντες

:)

Link to comment
Share on other sites

Στο νοσοκομείο που γέννησα υποστιρίζουν πολύ τον αποκλειστικό θηλασμό. Έτσι με το που γεννήθηκαν και τα δύο παιδιά μου μου τα έφεραν στην αγκαλιά μου αφου τα καθαρισαν λίγο και τα έβαλαν να θηλάσουν. Δεν έκαναν πολλά πράγμτα εκείνη την ώρα. Τους δήλωσα ότι θέλω αποκλειστικό θηλασμό και όταν πήγα στο δωμάτιο μου έφεραν το μωρακι και θήλασα. Στο πιρεξάκι του έγραφαν την ένδειξη "αποκλειστικός θηλασμός". Μέχρι που έφυγα από το μαιευτήριο δεν του είχαν δώσει ξένο γάλα. Στο πρώτο μου παιδί και εγώ είχα την ανησυχία ότι αφού δεν έχω εγώ ακόμα γάλα δεν θα χορταίνει και του είχα δώσει και συμπλήρωμα.... Μέγιστο λάθος. Στο δεύτερο που είχα ενημερωθεί καλυτερα δεν του έδινα συμπλήρωμα και έπινε από μένα το πρωτόγαλα (αυτό το υποκίτρινο υγρό που βγάζει το στήθοε στην αρχή). Σας πληροφωρώ ότι το μωράκι κοιμόταν κανονικά και θήλαζε κάθε 3 - 4 ώρες! Στην πορεία αποδείχθηκε η μικρή μου αλεργική και στο γάλα σκόνη και έτσι ευτυχός που δεν του είχα δώσει ξένο γάλα από την αρχή.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να συμπληρώσω ότι πολύ σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι μαίες του νοσοκομείου που επέμεναν όλες οι μητέρες να θηλάζουν τα μωρά τους και ήταν πρόθημες να σε εξυπηρετήσου σε ότι ήθελες (εκτός από μια στριμένη που μάλλον βαριόταν)

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Αγλαϊα σε έχω διαβάσει και σε άλλο forum και ήθελα να ξέρεις ότι έχει συμβάλει πολύ στον επιτυχή θηλασμό εισικά της δεύτερης κόρης μου!!! Πολλά φιλιά και καλή συνέχεια!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Στην πορεία αποδείχθηκε η μικρή μου αλεργική και στο γάλα σκόνη και έτσι ευτυχός που δεν του είχα δώσει ξένο γάλα από την αρχή.

ετσι εγινε και με τη δικη μου...και ο αποκλειστικος θηλασμος συνεβαλε στο να κανει ανοσια περιπου στους 15 μηνες.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΤΟ ΦΕΡΑΝΕ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΒΓΑΛΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ. ΕΓΩ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ 1 1/2 ΧΡΟΝΟ, ΟΧΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ - ΒΡΑΔΥΝΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΗΤΑΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ. ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΑΛΙ :oops:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μ΄αυτά που διαβάζω έχω φρικάρει, είμαι έτοιμη να κάνω μεγάλη φασαρία ετσι και καταλάβω ότι κάποιος θα ταϊζει το μωράκι μου και δε μου το λέει! Σκέφτομαι βέβαια μην ανησυχώ υπερβολικά και αυτό πειράξει τη σχέση μου με το μωράκι...

Θα γεννήσω στο Μητέρα αναγκαστικά λόγω του γιατρού μου, αν και ήθελα πάρα πολύ κάποιο δημ. μαιευτήριο για να έχω το μωρό μαζί μου αλλά και γιατί δεν έχω καμμία όρεξη να τους κάνω πλούσιους.

Γέννησε κάποα από σας στο Μητέρα; Ξέρετε αν κι εκεί τα φέρνουν ταϊσμένα;

Ποιά πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη μέθοδος για να σιγουρέψω ότι δεν θα γίνει; Nα φωνάζω ή να το προσπαθώ ευγενικά κι ότι γίνει, ή απλά να πάω σπίτι μια ώρα αρχίτερα;

Κι άμα έχεις από πάνω τρεις γιατρούς που σου λένε ότι το μωρό χρειάζεται ζαχαρόνερα και χαμομήλια και νερά και σμπληρώματα γιατί θα πάθει το ένα και το άλλο, εσύ που δεν είσαι γιατρός πώς θα πάρεις την ευθύνη επάνω σου και θα τους πεις ότι ξέρεις καλύτερα;;;

Δεν φημίζομαι για τη διπλωματία μου!

Τουλάχιστον θέλω να είμαι προετοιμασμένη για το Μητέρα. Βοήθεια!

.png
Link to comment
Share on other sites

dora:Από τη στιγμή που θέλεις να θηλάσεις και (για να είσαι στο forum) προσπαθείς να ενημερωθείς εγκυρα ως προς το θηλασμό, μην ανησυχείς.... θα θηλάσεις! Οταν υπάρχει θέληση όλα γίνονται.

 

Στο μαιευτήριο θα το πεις και εσύ με την πρώτη ευκαιρία, αλλά θα πρέπει να το πει και ο σύντροφός σου και όποιος άλλος συγγενης θα είναι κοντά σου στο θάλαμο και να επιμείνετε. Όποτε κλαίει το μωρό να το φέρνουν και να σε βοηθούν να το θηλάσεις (να αρπάξει τη θηλή σωστά). Αν σου βάζουν στο πυρεξάκι ξένο γάλα να τους το δινεις στα χέρια πίσω και να τους λες να μην σου ξαναφέρουν - Να γράψουν στο πυρεξ πάνω Αποκλειστικός Θηλασμος. Το πιθανότερο είναι ότι και όλα αυτά να κάνεις κάποια στιγμή αυτές θα του δώσουν και λίγο ξένο (μεσα στη νύχτα ,μάλλον) αλλά εσύ να επιμείνεις. Στην τελική, και λιγο ξένο να πάρει, αν επιμείνεις μετά θα πάνε όλα καλά. Μην αγχώνεσαι!

 

Όσο για τους παιδιάτρους, αστους να λένε, η τελική απόφαση είναι μόνο δική σου για τη διατροφή του παιδιού σου. Το μωρό είναι δικό σου και εσύ αποφασίζεις πως θα το φροντίσεις. Ισως θα βοηθούσε να είχες ήδη κάποιο παιδίατρο υποψη που θα παρακολουθήσει μετα το μωράκι σου και ο οποίος ξέρεις ότι προωθεί το θηλασμό. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου συστήσω την δικιά μας παιδίατρο (Βριλησσια). Στειλε μου pm αν θες.

 

 

 

demi,

 

δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο ταμπού θέμα εδω μέσα. Προσωπική επιλογή της κάθε μητέρας είναι το πως θα θρέψει το παιδί της. Απλα εδώ συγκεντρώθηκαν όλες οι μαμάδες που ενω θελησαν και θέλουν να θηλάσουν τα παιδιά τους η παραπληροφόρηση, η άγνοια και η αναισθησία κάποιων ανθρώπων τους δημιούργησαν προβλήματα. Ολοι οι γιατροι συμφωνουν οτι ο θηλασμός είναι ο καλύτερος τρόπος να θρέψεις το παιδί σου - εφόσον μπορείς. Τώρα αν κάποιος δεν θέλει για προσωπικούς λόγους είναι δική του υπόθεση και μπορεί να κάνει ότι θέλει. Πάλι το παιδί του θα μεγαλώσει.....Τα πάντα είναι θέμα επιλογών, και οσον αφορα το παιδί " η μαμά έχει πάντα δίκιο." :wink:

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Τhanks mtheo!

Λέω να πάω μια βολτίτσα από το Μητέρα και να ρίξω μια ματιά στα δωμάτια!

Λέτε να με δείρουν;

Θα συζητήσω και με τον γιατρό σιγά σιγά για τον αποκλειστικό θηλασμό, οπότε θα ρωτήσω τί γίνεται και στο μαιευτήριο.

Άλλη ερώτηση: Να πάρω θήλαστρο από τώρα για να το έχω σε περίπτωση πανικού ή να το αφήσω για μετά τη γέννηση και αν χρειαστεί να τρέξει κάποιος να μου το πάρει; Το φτηνό το χειροκίνητο ή κατευθείαν το ηλεκτρικό για να 'μαι ήσυχη;

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...