Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΥΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ


ΣΟΦΙΑ

Recommended Posts

σε όλες τις περιοχές και ασχέτου οικονομικής κατάστασης των γονέων, οι Δημοτικοί παιδικοί Σταθμοί θα έπρεπε να θεωρούνται ΔΕΔΟΜΕΝΟ για τις εργαζόμενες μητέρες... οι ιδιωτικοί απλά επιλογή τους..

αλλά που???? στην Ελλάδα? εδώ δεν είμαστε άνθρωποι, είμαστε ζώα... μετά σου λένε να κάνεις παιδιά.. πώς ρε μεγάλε? η ..διαδικασία είναι, θεωρητικά, εύκολη αλλά το πρόβλημα είναι το μετά. Δεν κάνεις παιδιά και τα αφήνεις στο έλεος του Θεού!

πριν λίγο καιρό συζήταγα με μητέρα ένος φίλου του γιο μου που θα πάει νήπιο του χρόνου και μου έλεγε "του χρόνου που το νήπιο τελειώνει μαζί με τα σχολεία, τί θα τον κάνω τον γιο μου? θα παρω άδεια από τις 15 Ιούνη ώς τις 11 Σεπτέβρη για να τον κρατώ εγώ? που θα τον αφήσω?" ας μου απαντήσει και εμένα κάποιος υπεύθυνος τί θα κάνει αυτή και πάρα πολλές άλλες εργαζόμενες μητέρες..

και μετά μου λέτε κράτος πρόνοιας κλπ κλπ μαλκιες!! Μαύρισμα θέλουν ΟΛΟΙ τους γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΤΕ δεν έκανε κάτι για αυτό το ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ!! (και φυσικά και για άλλα πολλά !!)

Κύριε Δήμαρχε ή υπουργέ ή ότι είσαι, καλά κάνεις και δίνεις κονδύλια για να φτιάξεις το πεζοδρόμιο με κόκκινα τουβλάκια σε σχήμα εξαγώνου (!), αλλά δώσε και κάτι να νοικιάσεις καμιά αίθουσα για να πάρουν ΟΛΑ τα παιδάκια στο νήπιο ΧΩΡΙΣ ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ και τέτοιες καραγκιοζιές:evil:

δηλαδή ΕΛΕΟΣ!!!! πολύ μυαλό θέλει ????

καλά θέλω πολύ πολύ να τους βρίσω για να ξεθυμάνω και να τους στολίσω καταλλήλως!! (και φανταστείτε ότι εγώ Δεν έχω πρόβλημα πού να αφήσω τα παιδιά μου... τα πεθερικά μου είναι διαθέσιμα και με βοηθούν καθημερινά, αλλά όπως αναφέρθηκε και κάπου αλλού το ζήτημα με τα σχολεία και τους παιδικούς θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται συλλογικά και όχι ατομικά, δηλαδή οκ! να βολευτούμε εμείς και οι άλλοι ας κόψουν το λαιμό τους :evil: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 223
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

όπως αναφέρθηκε και κάπου αλλού το ζήτημα με τα σχολεία και τους παιδικούς θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται συλλογικά και όχι ατομικά, δηλαδή οκ! να βολευτούμε εμείς και οι άλλοι ας κόψουν το λαιμό τους :evil: )

 

Να σου πω, εσύ δεν ήσουν που συμβούλευες την NTINAT (νομίζω) να βάλει μέσον για της πάρουν το παιδί σε σταθμό;

Οπως έκανες κι εσύ για να πάρουν το δικό σου;

 

Εκτός άν εννοείς "συλλογικά" το να βάζουμε όλοι μέσο.

Link to comment
Share on other sites

Το βρεφονηπιακός ειναι μαλλον ενας τιτλος που εχουν μετονομάσει οι περισσοτεροι δημοι τους σταθμους τους χωρις να ισχυει στην πραγματικότητα..

Δεν ειναι θεμα κουρασης.. ειναι θεμα υποδομών.

 

Ναι μεν, αλλα..... αν έχεις ένα παιδάκι 2,5 που για κάποιο λογο δεν εχει κοψει ακόμα την πάνα, δεν δικαιουσαι να το στειλεις στον βρεφονηπιακο? Ποιος νόμος το λέει?

Σε λιγο θα μας πουν ότι θα δεν θα πρεπει απλώς να έχι κοψει την πάνα, αλλά και να σκουπιζεται μονο του στην τουαλετα....!!!

 

Συγνωμη, βρε dora, δεν ειναι προσωπικό, απλά έχω ακούσει διάφορα παράλογα τις τελευταιες μέρες και έχω συγχιστει...

 

Τώρα, σχετικά με τα ωράρια και τα σχολεία και τους σταθμους.... ειλικρινά δεν ξέρω πώς μπορει να τα βγάλει κανείς πέρα αν δουλευουν και οι δυο γονεις, χωρις να έχουν καποιου είδους βοηθεια...

Να πω παράδειγμα:

 

Εμεις δουλευουμε 8ωρο, αρκετα μακρια από το σπιτι..

Το ενα παιδι πηγαινει δημοτικο ολοήμερο - αρα το αφηνουμε στο σχολειο 8:00 και μετα πηγαινουμε δουλεια...

Σχολάει 4:10 - ποιος θα το παραλάβει? Εμεις αποκλείεται, εκεινη την ωρα δεν έχει΄λήξει καν το 8ωρο.. Αρα πληρωνω γυναικα....

 

Το μικρό μου θα πάει νηπιαγωγειο του χρονου... Το νηπιαγωγειο διπλα στο δημοτικο δεν ειναι ολοήμερο..

Αρα 2 τινα παιζουν:

- ειτε το γραφω εκει και πληρωνω τη γυναικα περισσότερα για να παιρνει το μικρο στις 12 παρα, να πηγαινει σπιτι και μετα να το κουβαλαει στο Δημοτικο για να παραλαβει το μεγαλο

- ειτε το γραφω σε άλλο νηπιαγωγειο που να ειναι καθ'οδον προς το δημοτικο ωστε με μια βολτα, η γυναικα να παιρνει και τα 2 παιδια - εκει βεβαια θα πρεπει το νηπιο να σχολαει κανενα τεταρτο πριν το δημοτικο....

 

Σταυρόλεξο για δυνατους λύτες.....

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΙΝΑΤ , πέρισυ δεν μπορείς να πιστέψεις μέχρι που έφτασα για να μου παρουν τα παιδιά (επανεγκραφές και τα δύο, έτσι!) στον παιδικό του δήμου... θα σου πω κάτι και αν θέλεις ακολούθησέ το, όχι για΄τίποτε άλλο,αλλά γιατί το θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να λενε για κληρώσεις και μλκ, λες και μιλάμε για...΄τζόκερ!!!

ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ!! βάλε μέσον (για όνομα του Θεού, δηλαδή πού ζούμε!!) αλλά γράψε και στείλε μαιλ σε όποιον μπορείς να φανταστεις από πολιτικό κλπ της εξουσίας... έφτασα πολύ πολύ "ψηλά" για να μου τα πάρουν, και εγώ δικαιώθηκα... μην το αφήσεις, χώστα τους για να τους πιέσουν ..εγώ φέτος που θα πάει η μικρή προνήπιο το δηλώνω ότι αν δεν μου την πάρουν θα βγω στα κανάλια και θα τους κάνω ρόμπα!!! ...και θα δω και τί άλλο θα κάνω πάλι είναι υποχρέωσή τους να μας εξυπηρετούν και όχι μόνο να μαζεύουν ψήφους και να εισπράτουν δημοτικούς φόρους..

 

όντως το είπα αλλά αν διαβάσεις πιστεύω θα καταλάβεις ότι δεν της είπα να πάει στον κουμπάρο του ξαδέρφου του δημάρχου, αλλά να απευθυνθεί σε ψηλά κεφάλια μέσω μαιλ...τουλάχιστον εγώ ΑΥΤΟ εκανα :wink: και πίστεψέ ότι αν το ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ θα δικαιωθούμε και ΟΛΟΙ :)

Link to comment
Share on other sites

όντως το είπα αλλά αν διαβάσεις πιστεύω θα καταλάβεις ότι δεν της είπα να πάει στον κουμπάρο του ξαδέρφου του δημάρχου, αλλά να απευθυνθεί σε ψηλά κεφάλια μέσω μαιλ...τουλάχιστον εγώ ΑΥΤΟ εκανα :wink: και πίστεψέ ότι αν το ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ θα δικαιωθούμε και ΟΛΟΙ :)

Οχι, της είπες να βάλει μέσον αλλά να κάνει και τα μειλ στους υψηλά ιστάμενους. :wink:

Αλλά έστω κι έτσι, αυτό δεν είναι συλλογική δράση, είναι βόλεμα.

Γιατί άν ο κουμπάρος του ξαδέρφου του δημάρχου σου κάνει τη δουλειά, σιγά μην τρέχεις να ενοχλείς τους υπεύθυνους με μειλ που θάβονται στην αφάνεια.

 

Τέλος πάντων εμένα η αντίληψή μου για την συλλογική δράση είναι εντελώς διαφορετική :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου πω τη μαύρη μου αλήθεια το έγραψα με λαθασμένο τρόπο (αχ!είμαι του λυκείου μόνο :D ) οπότε όντως μπορεί να το λάβεις και έτσι. Πάντως, η αλήθεια είναι ότι είχα "το μέσον" με τον τρόπο που εννοείς εσύ , αλλά για να είμαι ειλικρινής προτίμησα την πιο ...δραστική λύση, του χεστηρίου μαιλ το οποίο προς μεγάλη μου έκπληξη δεν θαφτηκε στην αφάνεια αλλά το έλαβε αυτός που έπρεπε.. και για να μην μου κρατάς μούτρα :cool: σε διαβεβαιώ ότι το περιεχόμενο του κειμένου, δεν αναφερόταν μόνο στην δική μου περίπτωση αλλά στο πρόβλημα όλων των γονιών :wink:

Link to comment
Share on other sites

να σου πω τη μαύρη μου αλήθεια το έγραψα με λαθασμένο τρόπο (αχ!είμαι του λυκείου μόνο :D ) οπότε όντως μπορεί να το λάβεις και έτσι. Πάντως, η αλήθεια είναι ότι είχα "το μέσον" με τον τρόπο που εννοείς εσύ , αλλά για να είμαι ειλικρινής προτίμησα την πιο ...δραστική λύση, του χεστηρίου μαιλ το οποίο προς μεγάλη μου έκπληξη δεν θαφτηκε στην αφάνεια αλλά το έλαβε αυτός που έπρεπε.. και για να μην μου κρατάς μούτρα :cool: σε διαβεβαιώ ότι το περιεχόμενο του κειμένου, δεν αναφερόταν μόνο στην δική μου περίπτωση αλλά στο πρόβλημα όλων των γονιών :wink:

 

Οκ δεκτό.

Αλλά να σου πω τί εννοώ με τη σειρά μου για να εξηγούμαι :) .

 

Πες οτι έχεις όλα τα προσόντα να πάρουν το παιδί σου στο σταθμό, αλλά κάνουν τη γνωστή κλήρωση και σε απορρίπτουν, εσένα και άλλους 18 μαζι που έχουν τα ίδια προσόντα, γιατι δεν χωράει άλλα παιδιά ο σταθμός.

 

Κινείς Θεούς και Δαίμονες στέλνεις μειλ, δημοσιεύματα, λες και μια κουβέντα του κουμπάρου.

Φτάνει στ'αυτιά του Δημάρχου ή του αρμοδίου προϊσταμένου και λέει, "άντε πάρτε το παιδί της Χ γιατί μας έχει πρήξει με τα ανακατώματά της".

Και τα παιδάκια των 18 άλλων μένουν απ'έξω. :?

 

Εσύ είσαι ικανοποιημένη βέβαια, ενώ το σωστό θα τανε όλοι μαζί να φωνάζετε να φτιάξουν σταθμούς, συνθήκες, να πείσετε και τους άλλους να συμμετέχουν. Τώρα εσύ λες, ας φωνάζανε κι οι άλλοι ... μα αφού δεν χωράνε τα παιδιά λέμεεεεεε .... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που βλέπω είναι ότι στην Ελλάδα αν δεν έχεις γιαγιάδες να σου μεγαλώνουν τα παιδιά με ό,τι αυτό συνεπάγεται,λεφτά να πληρώνεις γυναίκες και να τρέμει η ψυχή σου για το ποιόν τους και μέσον για να τα βολέψεις κάπου δεν έχεις στον ήλιο μοίρα.Και μετά διαμαρτύρονται γιατί οι Ελληνίδες δεν κάνουν παιδιά ......πώς.....με τι;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κι εγω εχω προβλημα μ'αυτο το θεμα....

φευγω απο το σπιτι στις 8 και γυρναω δευτερα-τεταρτη πριν τις 4.τριτη πεμπτη και παρασκευη προσπαθω να γυρισω το γρηγοροτερο σπιτι κοντα του και ειδα οτι τα καταφερνω.το θεμα ειναι οτι μολις με δει,χτυπαει τη γιαγια του,κανει συνεχεια αταξιες και ολοι τα βαζουν με μενα που του κανω "λεει" τα χατιρια.καθολου τα χατιρια δεν του κανω,απλα την ωρα που γυρναω,θελω να ασχολουμαι μαζι του και εκεινος ξεσπαει σε παππουδες και γιαγιαδες... :roll::roll:

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααα ξεχασα , η κοπελα που ρωταει για παιδικο σταθμο δημοσιο!

Πηρα τηλ πριν μερικες μερες εδω σε εναν ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ σταθμο δημοσιο για να την παω το Σεπτεμβριο.

Η απαντηση που πηρα ηταν η εξης: Πρεπει να εχει κλεισει τα 2,5 χρονια κατα την εγγραφη και να μην φοραει πανα.

ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ οπως προειπα ε :evil::evil::evil::evil:

 

Εδω στην Σέρρες οι Βρεφονηπιακοί (δημόσιοι) παίρνουν παιδάκια από 8 μηνών. Εκεί στέλνω και την κόρη μου και δεν έχει κόψε πάνα. ΕΠίσης εδω οι παιδικοί μας (πάλι δημόσιοι) έχουν όλοι βρεφικά τμήματα και πάλι παίρνω παιδάκαι από 8 μηνών...

.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω φευγω από της 9 από το σπίτι μαζί της. Την πηγαίνω σχολείο και γυρίζω κοντά της στις 6. Δεν νιώθω καθόλου τύψεις μιας και το κάνω για να μπορώ να της παρέχω ότι θεωρώ απαραίτητο.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα!! Μπορεί ο προβληματισμός μου να έχει ήδη απαντηθεί αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο να τα διαβάσω όλα και για αυτό θα σας γράψω τις απορίες μου. Έχω 3 παιδιά ( 3,5 * δίδυμα και 2,5 ) και εδώ και ένα μήνα ξεκίησα πάλι να δουλεύω μετά από 5 χρόνια. Η κόρη μου δείχνει να είναι θυμωμένη μαζί μου (η αλήθεια είναι ότι την μαλώνω αρκετά συχνά). Δεν θέλει να την παίρνω αγκαλιά, να την χαιδεύω και να την φιλάω. Δεν θέλει να κάνουμε πράγματα μαζί και αυτό με έχει προβληματίσει. Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Orange γεια. Δύσκολο πράγμα να αρχίσει κανείς να δουλεύει όταν έχει τρία παιδιά! Συνήθως εμάς τις μαμάδες μας τρώνε οι τύψεις..... και αντί να συμπεριφερόμαστε καλύτερα στα παιδιά μας τα μαλώνουμε, θυμώνουμε μαζί τους θυμώνουνε και αυτά με αποτέλεσμα η επικοινωνία να γίνεται πολύ πιο δύσκολη...... Ίσως αν τα έβρισκες με τον εαυτό σου πρώτα από όλα και αν, αφού φαίνεται να καταλαβαίνεις τα συναισθήματα της κόρης σου της έδειχνες όχι μόνο με λόγια αλλά και με την συμπεριφορά σου ότι την αγαπάς και ότι και εσύ θα προτιμούσες να είσαι περισσότερες ώρες μαζί της, να βοηθήσει. Συνήθως όταν δεν μπορούμε να προσφέρουμε ποσότητα παρουσίας ή ποιότητα της επικοινωνίας είναι το μόνο που μας απομένει.

Οι ενοχές πάντως είναι κακός σύμβουλος......

Καλά να σαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εγώ τώρα ξεκίνησα να δουλεύω και μου φαίνεται πολύ χάλια. Είχα συνηθίσει με τα παιδιά σπίτι. Τον μεγάλο ως 15 μηνών τον είχα πάντα εγώ, αφού ήμουν έγκυος κι ανεβοκατέβαινα τσουλήθρες ως 5 μηνών,μετά πήγε παιδικό, γέννησα τον δεύτερο, τώρα είναι 1 έτους κι άρχισε κι αυτός παιδικό.Τα παιδιά περνούν καλά στον παιδικό, μαθαίνουν πράγματα, πιο δύσκολο για μένα είναι να ισορροπήσω με τα νέα δεδομένα, γιατί γυρίζω σπίτι στις 4 και τα μικρά με περιμένουν να παίξουμε! Αλλά, ξέρετε τι σκέφτηκα?Το φιλοσόφησα και είπα 4-8 θα είμαι μαζί τους ώσπου να κοιμηθούν και μετά ως τις 10-11 που κοιμάμαι κι εγώ θα κάνω φαγητό κι ό,τι προλάβω.Χίλιες φορές τα παιδιά να ειναι ευτυχισμένα με τους γονείς κοντά τους παρά το σπίτι πεντακάθαρο και τα παιδιά στεναχωρημένα.Καλά δε λέω?Κι ας πει ό,τι θέλει όποιος έρθει σπίτι, χαχα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τι να σας πω βρε κορίτσια, μπορεί να με κατηγορήσετε για εγωισμό, έπαρση ή οτιδήποτε άλλο, αλλά ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΤΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΗΤΕΡΑ. Προσπαθώ να ασχολούμαι με τα παιδιά μου όσο περισσότερο μπορώ και να σας πω την αλήθεια η δική μου μητέρα, που ήταν νοικοκυρά δεν θυμάμαι να ασχολιόταν μαζί μου τόσο όσο εγώ με τους γιους μου, όπως και οι περισσότερες γυναίκες της γενιάς της. Κάθονταν και καθάριζαν το σπίτι από το πρωί μέχρι το βράδυ, μαγείρευαν 21 διαφορετικά φαγητά κάθε μέρα, μας βοηθούσαν με τα μαθήματα και όταν ερχόταν η ώρα για παιχνίδι μας πάσαραν στο μπαμπά για να μας πάει βόλτα. Ξέρετε γιατί οι σημερινές γιαγιάδες κακομαθαίνουν τα παιδιά μας; Από τύψεις γιατί στην ηλικία μας δεν είχαν διάθεση να κάνουν το ίδιο και σε μας. Γι' αυτό κατά τη γνώμη μου η καλύτερη γιαγιά είναι χειρότερη από τον χειρότερο παιδικό.

Και να σας πω και κάτι άλλο; Για μένα η δουλειά είναι περισσότερο ψυχολογική παρά οικονομική ανάγκη, και είναι καλύτερη μαμά μια γυναίκα με λίγο ποιοτικό χρόνο τον οποίο αφιερώνει στα παιδιά της, παρά μια γυναίκα με απωθημένα του τύπου "ξέρεις τι θυσίες έχω κάνει εγώ για σένα, παράτησα την καριέρα μου τώρα θα ήμουν μπλα μπλα μπλα......"

Ουφ! τα είπα και ξέσπασα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει και μένα να εργάζομαι αλλά κάθε φορά που είναι να αφήσω τον μικρό στη γιαγιά του για να φύγω στη δουλειά νιώθω ένα μεγάλο κενό. Που να πάει και φαντάρος....

Δεν είναι όμως μόνο οι τύψεις. Πέρισυ που δούλευα πιο πολλές ώρες, είχε συνηθίσει τόσο πολύ τη γιαγιά του που φώναζε εκείνη "μαμα" αντί για μένα. Η απογοήτευσή μου ήταν πολύ μεγάλη... , όχι από ζήλια, προς Θεού. Απλά συνειδητοποιούσα ότι το παιδί είχε ανάγκη τη μαμά του, κι εγώ δεν μπορούσα να είμαι κοντά του.Μέχρι και τα κλάματα έβαλα μια φορά...

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εχουμε δική μας δουλεια και πριν κανουμε τον Κωνσταντινο μας δουλευαμε και οι δυο μας 12 ώρες.τωρα που εχουμε τον μικρο μας προσπαθω να δουλευω το πολυ 6 ωρες.ο άντρας μου δουλευει ολη μερα και εγω αυτο το 6ωρο προσπαθω λιγο να τον βοηθησω.πολλοι μου λενε οτι αφου εχουμε δικη μας δουλεια θα επρεπε να κατσω σπιτι.αυτο ομως οικονομικα ειναι δυσκολο.οι γονεις μου που κρατανε τον μικρο δεν ειναι και διπλα μας,εχουμε λοιπον και τα μεταφορικα οποτε προσπαθω να τα χωρεσω ολα οπως ολοι.εχω τυψεις που δεν ειμαι μαζι του περισσοτερο και περισσοτερο που αντρας μου τον βλεπει ελαχιστα.ειναι μερες που τον βλεπει μονο πρωι 1 ώρα.εχω άγχος αν τα κανουμε σωστα.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε δική μας δουλεια και πριν κανουμε τον Κωνσταντινο μας δουλευαμε και οι δυο μας 12 ώρες.τωρα που εχουμε τον μικρο μας προσπαθω να δουλευω το πολυ 6 ωρες.ο άντρας μου δουλευει ολη μερα και εγω αυτο το 6ωρο προσπαθω λιγο να τον βοηθησω.πολλοι μου λενε οτι αφου εχουμε δικη μας δουλεια θα επρεπε να κατσω σπιτι.αυτο ομως οικονομικα ειναι δυσκολο.οι γονεις μου που κρατανε τον μικρο δεν ειναι και διπλα μας,εχουμε λοιπον και τα μεταφορικα οποτε προσπαθω να τα χωρεσω ολα οπως ολοι.εχω τυψεις που δεν ειμαι μαζι του περισσοτερο και περισσοτερο που αντρας μου τον βλεπει ελαχιστα.ειναι μερες που τον βλεπει μονο πρωι 1 ώρα.εχω άγχος αν τα κανουμε σωστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμείς δουλεύουμε στην ίδια εταιρεία με τον άντρα μου και έχουμε ακριβώς το ίδιο ωράριο. Φεύγουμε από το σπίτι στις 07:00 και επιστρέφουμε στις 17:00. Η κόρη μου είναι πλέων 2 χρονών και 2 μηνών και δουλεύω από τότε που έγινε 5 μηνών. Μέχρι σήμερα νιώθω το ίδιο άσχημα με τότε που την ΄΄αφησα για να πάω για δουλειά. Νομίζω πως πρέπει να τα βρούμε με τον τρόπο ζωής που κάνουμε. Πολλές φορές έλεγα "μακάρι να δούλευα λιγότερες ώρες", αλλά κάτι μου λέει ότι και πάλι δεν θα αισθανόμουν ότι κάνω το σωστό. Νομίζω πως θέλει ως έναν βαθμό συμβιβασμό...

ADYsp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτές οι "τύψεις" είναι από τα συναισθήματα που πολλές αισθάνόμαι ότι μου κόβοντε χρόνια από τη ζωή μου και παρόλα αυτά δεν μπορώ με τίποτα να πάρω την απόφαση να σταματήσω από τη δουλειά..

είμαι σίγουρη όμως αν δούλευα σε άλλο εργασιακό περιβάλλον θα το έκανα σίγουρα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δουλευω στην ιδιωτικη εκπαιδευση.Μολις γεννησα γυρισα αμεσωσ..πριν σαραντησω..!Το μονο προσον που εχω ειναι οτι καθομαι 2 μηνες το καλοκαιρι οπου εκει ανακαλυπτω ποσα ΧΑΝΩ οταν λειπω απο το σπιτι!!!Μακαρι να μπορουσ ανα μην δουλευω.ΤΥΨΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΧΩ!Οπως ειπε και η DALIA κοβοναται χρονια απο τη ζωη μας

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες gavramid: εκεί ανακαλύπτεις πόσα χάνεις όταν λείπεις. Επίσης μου φαίνεται ότι κάνει άλματα όταν είμαστε πολύ καιρό μαζί. Τρεις εβδομάδες περάσαμε μαζί τώρα το καλοκαίρι, και έχει γίνει ολόκληρο κορίτσι! Έτσι από περιέργεια: όταν θα πάνε σχολείο και θα γυρνάνε στις 14:00 και εμείς στις 17:00 τί γίνεται? Τί κάνουν οι γονείς σε τέτοια περίπτωση? Συνεχίζεται το στυλ νταντά?

ADYsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και εγω εχω τυψεις που αφηνω το παιδακι μου και παω για δουλεια.Οι αναγκες της ζωης ειναι παρα πολλες και εγω μονη μου πρεπει να τις καλυψω και αναγκομαι να αφηνω το παιδακι μου στο σπιτι οταν γυρναω κανει σαν το τρελλο και εχω ακομα περισσοτερες τυψεις. Ειχα σταματησει για λιγες μερες και τωρα με ψαχνει συνεχεια...... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.........Προσπαθω οταν γυρισω να ασχολουμε συνεχεια μαζι του για να ανπληρωνω οτι χανω...ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...