Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ MMR


Μαράκι

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ρώτησα φίλη μου φαρμακοποιό και μου είπε ότι δεν κυκλοφορούν σκευάσματα εμβολίων ξεχωριστά για ιλαρά, ερυθρά και παρωτίτιδα...όλοι κάνουν το ΜΜΡ...ΡΩΤΩ: ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΒΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ? μια κατάκτηση του σύγχρονου κόσμου είναι το προλαμβάνειν κάποιες ασθένειες... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τελικά το κάναμε τον προηγούμενο μηνα.... ευτυχώς πάντως δεν είχαμε τίποτε, ούτε πυρετό (όπως και σε κανένα εμβόλιο δεν είχαμε κανένα πρόβλημα). Σήμερα θα κάνουμε το Varilrix... το οποιο δε θυμάμαι για τι είναι..... :oops:

 

Νομίζω ότι είναι για ανεμοβλογιά...δεν είμαι σίγουρη όμως.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν θα το κανω δεν ξερω πως και τι θα την βρω την ακρη,θα ρωτησω και ομοιοπαθητικο,θα κανω κατι..φοβαμαι..τρεμω..

 

Και εγώ έχω πάθει σοκ με αυτά που διάβασα στο link

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/vaccines_scientific_critisism.html

αλλά απ'ότι κατάλαβα δεν είναι μόνο το MMR επικίνδυνο.

Όμως δεν είμαι σίγουρη ότι μπορεί κάποιος να επιλέξει να μην τα κάνει γιατί όταν π.χ. πάει το παιδί σχολείο ζητάνε να δουν το βιβλιάριο υγείας, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως δεν θα το κανω δεν ξερω πως και τι θα την βρω την ακρη,θα ρωτησω και ομοιοπαθητικο,θα κανω κατι..φοβαμαι..τρεμω..

 

Και εγώ έχω πάθει σοκ με αυτά που διάβασα στο link

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/vaccines_scientific_critisism.html

αλλά απ'ότι κατάλαβα δεν είναι μόνο το MMR επικίνδυνο.

Όμως δεν είμαι σίγουρη ότι μπορεί κάποιος να επιλέξει να μην τα κάνει γιατί όταν π.χ. πάει το παιδί σχολείο ζητάνε να δουν το βιβλιάριο υγείας, έτσι δεν είναι;

Ναι το ζητάνε και υπόψιν δεν είναι όλα τα εμβόλαια επικίνδυνα μόνο αυτά που είναι 2 ή 3 σε 1, και στο σχολείο που θα ζητήσουν το βιβλιάριο ,(όπως θακάνουμε και εμείς, θα τους πάμε την γραπτή βεβαίωση του παιδίατρου , ο οποίος δεν είναι ομοιοπαθητικός απλά έχει σπουδάσει στην Αμερική και εκεί ΔΕΝ είναι υποχρεωτικά αυτά τα εμβόλαια λόγω των πολλών επιπλοκών που έχουν παρατηρηθεί ) ότι το παιδί είναι αλλεργικό στα εμβόλαια που υπολοίπονται! Το γράφουν επίσης και όλοι οι ευαισθητοποιημένοι ομοιοπαθητικοί ιατροί!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ ρώτησα την κολλητή μου που είναι φαρμακοποιός και μου είπε ότι πλέον δεν κυκλοφορούν σκευάσματα εμβολίων μονά για την ιλαρά την ερυθράκλπ κλπ..ειναι το 3πλο!και τα πρώτα εμβόλια ειναι όντως τα 6πλά, ή 5πλά... τί να πω?? έχει κάνει κάποια μονά εμβόλια??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πότε το κάνουμε αυτό το εμβόλιο ? Εμείς σίγουρα το έχουμε κάνει ! Δεν είμαι και σπίτι να δώ το βιβλιάριο! Και φυσικά ούτε που είχα ακούσει για τέτοιες παρενέργειες ! Και εννοείτε ότι ούτε οι γιατροί σε ενημερώνουν γι ΄ατυό έτσι ? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είπανε στην ΝΕΤ στις ειδήσεις, ότι η ιλαρά έχει έξαρση στην Ευρώπη και γιαυτό το λόγο "πρέπει" να γίνει "υποχρεωτικος μαζικός εμβολιασμός" σε όλα τα παιδιά ανεξαιρέτως αν έχουν κάνει μονο την πρώτη δόση ή και τις δύο!!!

Οταν λένε "υποχρεωτικο μαζικό εμβολιασμό" εννοούν να πάνε από το υπουργείο υγείας γιατροί και να κάνουν εμβολιασμό των παιδιών στα σχολεία και τους παιδικούς σταθμούς!!! :shock:

Δεν ξέρω αν αυτό είναι αλήθεια ή αν απλά τρομοκρατούν τον κόσμο γιατί όπως είναι γνωστό τη δεύτερη δόση του εμβολαίου παγκοσμίως δεν την κάνουν πολλοί λόγω αμέλειας ή φόβου ή αφού έχουν γνωρίσει κάποιο παιδάκι με παρενέργειες όπως η εγκεφαλιτιδα ή ο αυτισμός!!!

Πρόσέξτε τα παιδιά σας που πάνε σχολείο αν περάσει κάποιος να τους κάνει ομαδικό εμβολιασμό τουλάχιστον να σας ρωτήσουν πριν του το κάνουν!!!Ισως κάποιος γονέας να μη θέλει , τι παει να πει είναι υποχρεωτικό, ζώα είμαστε ή κτημα τους!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω...

 

Η παιδίατρος μου, που την πηρα τηλεφωνο χθες να τη ρωτήσω σχετικά με αυτό το εμβόλιο (θα το κάνουμε τον φεβρουάριο και ανησυχώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μετά από όλα αυτά που έμαθα εδώ μέσα) μου είπε ότι είναι μία παλιά ιστορία και όντως είχαν θορυβηθεί παλαιότερα για αυτό το εμβόλιο, και η Αγγλία αλλαξε την ηλικία που πρέπει να το κάνουν τα μωρά από 15 μηνων σε 2 ετών. Αφου πέρασαν μερικά χρόνια, ξανατσέκαραν τα στατιστικά του αυτισμού και είδαν ότι δεν είχαν επηρρεαστεί καθόλου από αυτή την αλλαγή... Που σημαίνει ότι μάλλον δεν επηρρεάζει και άδικα κατηγορήθηκε.

 

Μου είπε ότι αν ήταν στην θέση μου, θα το έκανε το εμβόλιο στο παιδί της...

 

Όσο για τον αυτισμό, μου είπε ότι δυστυχώς συμβαίνει και δεν είναι κατι που μπορείς να ψάξεις γονιδιακά...

 

Μου μήλισε ήρεμα και χωρίς να είναι καθόλου πιεστική!....

 

 

 

Εγώ ακόμα αγχώνομαι όμως! :cry: Και δεν ξέρω τι θα κάνω, ειλικρινά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τι να πω...

 

Η παιδίατρος μου, που την πηρα τηλεφωνο χθες να τη ρωτήσω σχετικά με αυτό το εμβόλιο (θα το κάνουμε τον φεβρουάριο και ανησυχώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μετά από όλα αυτά που έμαθα εδώ μέσα) μου είπε ότι είναι μία παλιά ιστορία και όντως είχαν θορυβηθεί παλαιότερα για αυτό το εμβόλιο, και η Αγγλία αλλαξε την ηλικία που πρέπει να το κάνουν τα μωρά από 15 μηνων σε 2 ετών. Αφου πέρασαν μερικά χρόνια, ξανατσέκαραν τα στατιστικά του αυτισμού και είδαν ότι δεν είχαν επηρρεαστεί καθόλου από αυτή την αλλαγή... Που σημαίνει ότι μάλλον δεν επηρρεάζει και άδικα κατηγορήθηκε.

 

Μου είπε ότι αν ήταν στην θέση μου, θα το έκανε το εμβόλιο στο παιδί της...

 

Όσο για τον αυτισμό, μου είπε ότι δυστυχώς συμβαίνει και δεν είναι κατι που μπορείς να ψάξεις γονιδιακά...

 

Μου μήλισε ήρεμα και χωρίς να είναι καθόλου πιεστική!....

 

 

 

Εγώ ακόμα αγχώνομαι όμως! :cry: Και δεν ξέρω τι θα κάνω, ειλικρινά!

 

 

 

 

 

 

 

και εμενα τα ιδια μου ειπε ερικα αλλα δεν αντεχω να το διακινδυνευσω φοβαμαι..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

To συστατικο που ενοχοποιειται για τον αυτισμο ειναι το συντηρητικο που χρησιμοποιειται στα εμβολια αυτα, το οποιο περιεχει υδραργυρο.

Αναγραφεται στα συστατικα του εμβολιου ως ethyl-mercury-thio-salicylate ή Thimerosal.

Ενα χρησιμοτατο link που αναγραφει πια εμβολια εχουν το συστατικο αυτο:

 

http://www.vaccinesafety.edu/thi-table.htm στο οποιο θα διαπιστωσετε οτι ειναι καποια εμβολια που το χρησιμοποιουν ως συστατικο. Το MMR στην λιστα, της εταιρειας MERCK, δεν το περιεχει. Αυτη η εταιρεια υπαρχει στην Ελλαδα η το MMR παραγεται απο καποια αλλη ελληνικη? καποιος ο οποιος το εχει κανει αυτο το εμβολιο ας μας ενημερωσει.

 

Παντως σε συζητηση με φιλο μου ο ποιος ειναι σε εταιρειες με φαρμακα μου ειπε οτι αυτο το συστατικο εχει αντικατασταθει σε πολλα εμβολια.

 

Εγω ειμαι πολυ επιφυλακτικος με τα εμβολια και εννοειται οτι θα απαιτησω απο την παιδιατρο μου οποιο εμβολιο μου δινει να μην αναγραφει αυτο το συστατικο γιατι θα της το δωσω να το φαει μαζι με το κουτι! Γιατι οπως ξερετε εχουν και αυτοι τα κονεδακια τους με τις εταιρειες :twisted: Αρα εμεις προσεχουμε για να εχουμε. :wink:

KEuPp2.png

 

Δυο κοριτσια φωτιζουν την ζωη μου. Η Ελενη και η Αναστασια .

Link to comment
Share on other sites

Το ισχυρότερο επιχειρημα των επιστημόνων υπέρ το εμβολίου ΜΜR ειναι οτι:Ο αυτισμος περιγραφηκε ως κατασταση για πρωτη φορα το 1946, 20 χρονια ΠΡΙΝ ανακαλυφθει το παρασκεύασμα MMR.

Οι ερευνες που ενοχοποιούν το εμβολιο αυτο θορυβησαν και διεκοπη ο εμβολιασμος για πολλα χρονια με αποτελεσμα την αυξησης της θνησιμοτητας από ιλαρα στο 60%. Αν ενα παιδι προσβληθει από ιλαρα κινδυνευει να παρουσιασει βλαβη στον εγκεφαλο κι αν προσβληθει απο παρωτιτιδα βλαβη στους ορχεις ή στις ωοθηκες.

Δεν ξερω πραγματικά τι ειναι καλυτερο να γινει και ποιος εχει δικαιο και ποιος οχι. Το σιγουρο ειναι οτι όλοι εχουμε τις επιφυλαξεις μας με τοσα που λεγονται...Ποιος παιρνει ομως το ρισκο να μην εμβολιασει το παιδι του; Πραγματικα δεν ξερω... εμεις το Φεβρουαριο ειναι να κανουμε το εμβολιο και ενα αγχος το εχω...

Link to comment
Share on other sites

Ουφ...κατααγχώθηκα τώρα! Σε αυτό που λες για τα συστατικά έχεις δίκιο Χρήστο αλλα πότε καθήσαμε να δούμε τα συστατικά στο εμβόλιο? Όπως το παίρνουμε από το φαρμακείο πάμε κατευθείαν στον γιατρό!

Και τώρα που βλέπω το βιβλιάριο εκτός από το MMR μας έβαλαν στην ίδια μέρα να κάνουμε και μαντού. Δεν είναι νωρίς για το μαντού? Τους βαρέθηκα πια τους γιατρούς! Καλά κάνω και δεν πηγαίνω καθόλου! Αλλά με το μωρό τι να κάνω.... :roll::roll::roll:

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω?

Εχω μεινει αφωνη με αυτα που διαβαζω εδω! Τι αλλο θα μπορουσε να προκαλεσει το MMR? Εμεις το καναμε 10/09 και τωρα συνηδητοποιω οτι απο τοτε εχουμε προβλημα υπνου και ηρεμιας!!! Ειναι μονιμως στην τσιτα η Ηλεκτρα. Θα μπορουσε να φταιει αυτο? Ειναι τυχαιο που ξυπναει καθε βραδυ και μεσημερι και ουρλιαζει? Ειναι τυχαιο που ειναι μονιμως αντιδραστικη? Και ολα αυτα απο τοτε!!!!!!!!!!!!! Εχω αρχισει και φοβαμαι!!!

Ειναι ασχετα ολα αυτα που λεω? Πραγματικα εχω τρομοκρατηθει!!!

Γενικα η συμπεριφορα της εχει αλλαξει απο τοτε (δεν ειχα σκεφτει ομως το εμβολιο) πιστευα οτι εφταιγε ο ερχομος του καινουριου παιδιου και οτι εδειχνε σημαδια ζηλιας!!!

Επισης δεν καναμε μονο το MMR καναμε και της ανεμοβλογιας μαζι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πω κι εγω την γνωμη μου μιας και το θεμα τριγυριζει στο κεφαλι μου εδω και καιρο....

 

Καταρχας θελω να πω οτι ολα τα εμβολια εχουν επικυνδινοτητα με την εννοια οτι το εμβολιο αυτο ακριβως ειναι... Δηλαδη βαζει μεσα στον οργανισμο τον "ιο της ασθενειας" ταδε, οπότε ή ο οργανισμος θα αντιδρασει δημιουργωντας αντισωματα και ολα οκ ή θα εκδηλωσει την ασθένεια το παιδι....

Κατα δευτερον αυτες οι αρρωστιες (Ιλαρα, Μαγουλαδες κλπ) ειναι υπευθυνες για εγκεφαλικες βλαβες ετσι κι αλλιως... οπότε, κατα την αποψη μου παντα, αν δεν κανεις το εμβολιο εχεις πιθανοτητες να κολλησει το παιδι την ασθενεια και να παθει ή οχι κατι κακο, αν κανεις το εμβολιο εχεις παλι καποιες πιθανοτητες (λιγοτερες νομιζω) να κανει το παιδι την ασθενεια και παλι να παθει ή οχι κατι κακο...

 

Θα σας πω περισσοτερα τον αλλο μηνα που θα παμε παιδιατρο... (του χρονου δηλαδη :wink: ) που θα το συζητησω μαζι του.... παντως σε μια προχειρη ερωτηση που του εκανα προχθες (τον πηρα τηλεφωνο για την Αγγελιαννα που ηταν αρρωστη και ηταν στην Αιγυπτο σε συνεδριο - σεμιναριο για τα εμβολια!!!) και του ειπα, τι γινεται με αυτα τα εμβολια πια, εχω αγχωθει με αυτα που ακουω για το MMR, ψιλογελασε και μου ειπε... για αυτισμο και εγκεφαλίτιδες ε ? και μετα σοβαρευτηκε και καπως λυπημενα μου ειπε ... δυστυχως υπαρχουν και ασχετοι συναδελφοι... θα σου τα πω απο κοντα και με φρεσκα νεα απο εδω....

 

Αναμενω λοιπον !

Link to comment
Share on other sites

Επισης, κοιταξα τωρα το βιβλιαριο υγειας της και καναμε το εμβολιο MMR 10/09 και στις 18/09 μου εκανε πυρετο. Πηρα τον γιατρο τηλ γιατι ειχε βγαλει κατι σπυρακια και μου ειπε να την παω απο εκει γιατι φοβοταν για οστρακια!!!

Την πηγα και την ειδε (εννοειται) και μου ειπε οτι ηταν ενα ιογενες εξανθημα και διεγνωσε και ωτιτιδα. Μας εδωσε αντιβιωση claripen, η ωτιτιδα δεν περασε και ξαναπηραμε αλλη αντιβιωση augmentin. Με αυτη την αντιβιωση περασε η ωτιτιδα αλλα δεν κοιμοταν καθολου. Ηδη ειχε ξεκινησει να ξυπναει αρκετες φορες το βραδυ και το μεσημερι και πιστευα οτι ηταν απο τον πονο. Και κατα τη διαρκεια της ημερας δεν ηταν και δεν ειναι καθολου ηρεμη. Παρα πολλα νευρα. Μετα απο 15 ημερες ειχε παλι ωτιτιδα και πηραμε παλι αντιβιωση την Zinadol. Τελικα κατεληξα σε ΩΡΥΛΑ ο οποιος δεν βρηκε τιποτα. Το παιδακι μου ειπε ειναι φυσιολογικοτατο!

Τωρα παλι ειναι αρρωστη με βρογχιτιδα και παιρνουμε aerolin + flixotide. Μας εκανε και 2 μερες διαρροια!!! (...βλεπε και συγκαμα μαζι)!

Οπως καταλαβατε μετα απο αυτο το εμβολιο ειναι συνεχεια αρρωστη και μεσα στη γκρινια. Ευθυνεται το MMR για κατι τετοιο??? ή ειναι ολα τυχαια???

Link to comment
Share on other sites

Φιβι μου δεν νομιζω... δεν ειμαι ειδικος, αλλα δεν νομιζω να εχουν σχεση... Μην αρχισουμε τωρα και αποδιδουμε τα παντα στα εμβολια...

Μην γυρισουμε 100 χρονια πισω που δεν κανανε εμβολια και πεθεναν παιδια αβοηθητα... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το 1998 ο αγγλος γιατρός Andrew Wakefield δημοσίευσε στο ιατρικό περιοδικό Lancet τα αποτελέσματα της ερευνάς του που εδειχναν οτι υπάρχει σχεση αναμεσα στον αυτισμό και στο εμβολιο ΜΜR (Musels, Mumps, Rubella ιλαρά, παρωτίτιδα,ερυθρά). Το αποτελεσμα της ερευνας ηταν να μειωθει ο αριθμός των γονιών που εκαναν το συγκεκριμένο εμβόλιο σε πολλές χώρες. Αργότερα πραγματοποιήθηκαν πολλές ερευνες που αποκλείουν το συσχετισμό αναμεσα στο εμβόλιο και τον αυτισμό. Ο γιατρός κατηγορήθηκε οτι δεν επελεξε σωστά τα δειγματα για την ερευνά του και παραποίησε το στοιχεια και παραπεμφθηκε σε δική η οποία ομως δεν ξερω που κατέληξε.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι και εγώ που τα διαβάζω αγχώθηκα πολύ... Αλλά αν είναι τόσο επικίνδυνο, γιατί το κάνουν σε εκατομμύρια παιδιά? Και με τί ποσοστό εμφανίζουν τα παιδιά παρενέργειες ή αυτισμό??? Μαριλένα αν έχεις νεότερα από το γιατρό σου, ενημέρωσέ μας... Και γενικά, όποιος ξέρει κάτι...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

εμεις το καναμε περιπου 15 μηνων...τωρα που πηγαμε παλι για εξεταση και εμβολιο ανεμοβλογιας τον ρωτησα και μου ειπε οτι δεν υπαρχει τίποτα αποδεδειγμενο και ότι και αυτος στα παιδια του το εχει κανει....εγω βεβαια εχω θορυβηθει αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το θέμα των παρενεργειών είναι γενικό...και στα φάρμακα δεν υπάρχουν παρενέργειες; σε τι ποσοστό παιδιών που έκαναν το εμβόλιο παρουσιαστηκε αυτισμός; και τι ποσοστό παιδιών παρουσιάζει αυτισμό ανεξάρτητα απο το εμβόλιο;

Οσο για το MMR δεν κατάλαβα κάτι...προκαλεί τον αυτισμό ή "βοηθά" στο να εκδηλωθεί; Δηλ σε σχέση και με το παραπάνω πως ξέρουμε ότι αυτό το ποσοστό των παιδιών δεν θα το εμφάνιζαν σε κάποια στιγμή της ζωής τους;

 

Μαριλένα, συμφωνώ με αυτά που γράφεις και περιμένουμε ενημέρωση...

 

Fivi και εγώ νομίζω ότι αυτά που παρουσίασε η μικρή σου είναι ανεξάρτητα απο το εμβόλιο. Να ξέρεις ότι αφενός τα εισπνέομενα δημιουργούν εκνευρισμό, αλλά σκέψου ότι όταν έχεις ωτίτιδα, σε ενοχλούν τα αυτιά, το κεφάλι κλπ. Δες τις παρενέργειες απο τα φάρμακα που παίρνει.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το κάναμε και ο γιατρός μας είπε ότι πολύ πιθανόν θα παρουσιάσει πυρετό και σπυράκια μεταξύ 5ης και 12ης μέρας όπως και έγινε το αντιμετωπίσαμε μ΄ένα απλό αντιπυρετικό...............

Όταν το ρώτησα για τον συσχετισμό εμβολίου και αυτισμού μου είπε να μην ψάχνω πολύ μέσα στο ιντερνετ γιατί στο τέλος θα τρελαθώ κι ότι και ο ίδιος το έκανε στα παιδιά του,τίποτα δεν έχει αποδείξει ότι αυτά τα δύο συνδέονται....

Παρεπιπτόντως, κυκλοφορούν δύο εμβόλια διαφορετικών εταιρειών εγκεκριμένα από τον Ε.Ο.Φ που είναι ολόιδια μόνο η ονομασία αλλάζει...

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Επιπλεον το συζητησα και με μια πολυ καλη φαρμακοποιο, γενικά όπου μπορω ρωταω για να συγκεντρωσουμε αποψεις και να ηρεμησουμε κιολας - αφου προς τα εκει τινουμε... μου ειπε οτι δεν σχετιζεται σιγουρα το εμβολιο με τον αυτισμο και οτι ο αυτισμος ειναι θεμα γονιδιακο - κληρονομικο και καποια στιγμη εκδηλωνεται, αν και μπορει να μην γινει και ποτε....

 

Άντζελα μπορει να τα εχεις ξαναπει, αλλα δεν ξερω που και τι... Εχεις καποιο λογο να το σχετιζεις ? Υπαρχει κληρονομικοτητα σε καποια απο τις δυο οικογενειες ? Ξερεις ? Μπορει να ειναι πολλες γενιες πισω....

 

Ενημερωνω για ΟΤΙ νεοτερο...

Link to comment
Share on other sites

Επιπλεον το συζητησα και με μια πολυ καλη φαρμακοποιο, γενικά όπου μπορω ρωταω για να συγκεντρωσουμε αποψεις και να ηρεμησουμε κιολας - αφου προς τα εκει τινουμε... μου ειπε οτι δεν σχετιζεται σιγουρα το εμβολιο με τον αυτισμο και οτι ο αυτισμος ειναι θεμα γονιδιακο - κληρονομικο και καποια στιγμη εκδηλωνεται, αν και μπορει να μην γινει και ποτε....

 

Άντζελα μπορει να τα εχεις ξαναπει, αλλα δεν ξερω που και τι... Εχεις καποιο λογο να το σχετιζεις ? Υπαρχει κληρονομικοτητα σε καποια απο τις δυο οικογενειες ? Ξερεις ? Μπορει να ειναι πολλες γενιες πισω....

 

Ενημερωνω για ΟΤΙ νεοτερο...

 

συμφωνώ και εγώ..η γιάτρός μου μου είπε ότι είναι θέμα γονιδιακό, και ότι κάποια στιγμή θα εκδηλωθεί..και ότι έως 1 έτους είναι δύσκολο να ανιχνευθούν τα συμπτώματα...αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι εκεί..και ότι όπως όλα τα πράγματα (π.χ. το να δώσουμε ένα καινούριο γάλα στο παιδί, αυτό μπορεί να πάθει δηλητηρίαση ή αλλεργία και να πεθάνει) έχουνε ένα ρίσκο, έτσι και ΚΑΘΕ εμβόλιο έχει το ρίσκο να πάθει αλλεργία το παιδί...ο αυτισμός όμως έχει να κάνει με τον ψυχισμό του παιδιού και άλλους επιστημονικούς όρους μου είπε και είναι πολύ παρακινδυνευμένο να μιλάμε τόσο απλοϊκά ότι ένα εμβόλιο το προκαλεί...ΤΙΠΟΤΑ δεν έχει συσχετίσει αυτά τα δύο...και ούτε φυσικά λύση είναι να μην εμβολιάσουμε τα παιδιά μας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...