Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση-συντήρηση μητρικού γάλακτος


marilena1

Recommended Posts

Γεια σας! Επαναφέρω το θέμα με νέα ερώτηση: έχω δεκάδες γυάλινα βαζάκια από διάφορα, που τα μάζευα για να κάνω μαρμελάδα. Μαρμελάδα δεν θα κάνω φυσικά λόγω μπέμπας, οπότε αναρωτιέμαι αν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για αποθήκευση γάλακτος. Τι λένε οι ειδικοί;

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 984
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να σου πω c@t κι εγω ειχα σκεφτει κατι τετοιο αλλά μάλλον δεν θα ειναι καταλληλα γιατι αν ήταν θα μας τα ειχε προτείνει η Αγλαια ως τωρα,καθως το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα.Παλι δεν σου απαντω ομως με σιγουρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Επαναφέρω το θέμα με νέα ερώτηση: έχω δεκάδες γυάλινα βαζάκια από διάφορα, που τα μάζευα για να κάνω μαρμελάδα. Μαρμελάδα δεν θα κάνω φυσικά λόγω μπέμπας, οπότε αναρωτιέμαι αν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για αποθήκευση γάλακτος. Τι λένε οι ειδικοί;

 

Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός. Τα πλένεις και τα αποστειρώνεις πριν τη χρήση! Προσέχεις όμως να γεμίζεις μόνο κατά τα 2/3 το βαζάκι για να μην σπάσει στην κατάψυξη. Χρειάζονται λίγο περισσότερο χρόνο για να αποψυχθούν.

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκέφτομαι να φτιάξω κι εγώ την προσωπική μου τράπεζα γάλακτος. Αν και δεν αφήνω τη μικρή μόνη για πολύ ούτε συχνά, θα μπορούσα να το χρησιμοποιώ όταν βγαίνουμε έξω ή σε περίπτωση που πεινάσει κ λείπω. Έχω το θήλαστρο της AVENT το ISIS. Μπορείτε να μου δώσετε οδηγίες άντλησης κ αποθήκευσης εσείς οι έμπειρες; Ευχαριστώ

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Πόσο χρόνο μπορεί να μείνει εκτός ψυγείου αν είμαστε εκτός σπιτιού;

 

Καθόλου. Το γάλα δεν μεταφέρεται ποτέ εκτός ψυγείου. Αγοράζεις ένα τσαντάκι ψυγείο αν δεν έχεις ήδη ένα (αυτά που χρησιμοποιούμε στην παραλία) και το μεταφέρεις βάζοντας στο τσαντάκι 1-2 παγοκύστες που έχεις πάντα στην κατάψυξη.

 

Δεν κατάλαβα όμως γιατί θέλεις να μεταφέρεις το γάλα.

Link to comment
Share on other sites

να σου πω c@t κι εγω ειχα σκεφτει κατι τετοιο αλλά μάλλον δεν θα ειναι καταλληλα γιατι αν ήταν θα μας τα ειχε προτείνει η Αγλαια ως τωρα,καθως το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα.Παλι δεν σου απαντω ομως με σιγουρια!!!

 

Τα γυάλινα έχουν μερικά προβλήματα άσχετα με την καταλληλότητά τους ως υλικά: πρέπει να μην υπερβαίνουμε τα 2/3 σε γέμισμα, άρα έχουμε μεγάλο όγκο σε δοχείο, ξεπαγώνουν πιο δύσκολα και σπάνε. Σαν υλικό είναι μια χαρά, απλά δεν χαίρουν της προτίμησης των μαμάδων! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί σε περίπτωση που θέλω π.χ. να ταξιδέψω το Πάσχα με το αεροπλάνο κ η μικρή πεινάσει στο αεροδρόμιο πώς θα την ταΐσω; Ή αν θέλω να πάω για φαγητό έξω;

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπεις και εσύ στο κλαμπ θηλαζουσών με συνθημα το τραγούδι της Μελίνας Τανάγρη ''βυζάκια εξω λοιπόν'' και θα τη θηλάσεις στο αεροδρόμιο, στο αεροπλάνο, στην ταβέρνα και όπου χρειαστεί!!! :D:D:D

Πέρα απο την πλάκα, προμηθεύσου ένα σλιγκ για την περίπτωση που θέλεις να θηλάζεις πιο διακριτικά και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε περίπτωση που θέλω π.χ. να ταξιδέψω το Πάσχα με το αεροπλάνο κ η μικρή πεινάσει στο αεροδρόμιο πώς θα την ταΐσω; Ή αν θέλω να πάω για φαγητό έξω;

 

Έχεις να διαλέξεις:

 

1. Κουβαλάς το γάλα σε ψυγειάκι, έχεις μαζί σου ένα θερμός (750ml, για να γίνεται το καπάκι του μπαιν μαρί) με καυτό νερό, το μωρό πεινάει και αρχίζει να κλαίει, βγάζεις το θερμός, μισογεμίζεις το καπάκι με νερό και βάζεις μέσα το μπουκάλι να ζεσταθεί. Το μωρό κλαίει συνέχεια και το μισό αεροδρόμιο/εστιατόριο σε κοιτάζει. Το νερό κρυώνει, το πετάς σε μία γλάστρα (άρα χρειάζεσαι και γλάστρα) και ξαναγεμίζεις το καπάκι με ζεστό νερό. Το μωρό ουρλιάζει και δεν μπορεί να καταλάβει γιατί ενώ πάντα το ταΐζεις μόλις σου ζητήσει τώρα το αρνείσαι... Όλο το αεροδρόμιο/εστιατόριο κοιτάζει την ανεπρόκοπη μαμά που δεν ξέρει ούτε ένα γάλα να ετοιμασει εγκαίρως...

 

2.φοράς ένα μπλουζάκι με μία ζακέτα ή σακάκι από πάνω και ταΐζεις το μωρό μόλις πεινάσει. Αν νομίζεις ότι χρειάζεσαι περισσότερη διακριτικότητα κουβαλάς κι ένα παρεό (πιάνει ελάχιστο όγκο) και σκεπάζεις το μωρό. Σχεδόν κανείς δεν σας παίρνει χαμπάρι.

 

Θήλασα παντού και έχω δει πάρα πολλές μαμάδες να θηλάζουν ειδικά σε αεροδρόμια του εξωτερικού, σε εστιατόρια (ειδικά στο εστιατόριο του ΙΚΕΑ), στην παραλία, στα ξενοδοχεία, στα μουσεία, καράβια, τραίνα, αεροπλάνα... Από τις χώρες που έχω πάει, νομίζω στη Γερμανία είδα τις περισσότερες μαμάδες να θηλάζουν έξω.

Link to comment
Share on other sites

butterfly, το ταξίδι με ένα μωρό που θηλάζει και την μαμά του σαν αξεσουαρ είναι σαφώς ευκολότερο από το ταξιδι ενός μωρού που δεν θηλάζει....

 

δοκίμασε το .... δεν θα το μετανιώσεις :D , διώξε όλες τις περίεργες σκέψεις από το μυαλό σου και απόλαυσε το :D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί σε περίπτωση που θέλω π.χ. να ταξιδέψω το Πάσχα με το αεροπλάνο κ η μικρή πεινάσει στο αεροδρόμιο πώς θα την ταΐσω; Ή αν θέλω να πάω για φαγητό έξω;

 

Έχεις να διαλέξεις:

 

1. Κουβαλάς το γάλα σε ψυγειάκι, έχεις μαζί σου ένα θερμός (750ml, για να γίνεται το καπάκι του μπαιν μαρί) με καυτό νερό, το μωρό πεινάει και αρχίζει να κλαίει, βγάζεις το θερμός, μισογεμίζεις το καπάκι με νερό και βάζεις μέσα το μπουκάλι να ζεσταθεί. Το μωρό κλαίει συνέχεια και το μισό αεροδρόμιο/εστιατόριο σε κοιτάζει. Το νερό κρυώνει, το πετάς σε μία γλάστρα (άρα χρειάζεσαι και γλάστρα) και ξαναγεμίζεις το καπάκι με ζεστό νερό. Το μωρό ουρλιάζει και δεν μπορεί να καταλάβει γιατί ενώ πάντα το ταΐζεις μόλις σου ζητήσει τώρα το αρνείσαι... Όλο το αεροδρόμιο/εστιατόριο κοιτάζει την ανεπρόκοπη μαμά που δεν ξέρει ούτε ένα γάλα να ετοιμασει εγκαίρως...

 

2.φοράς ένα μπλουζάκι με μία ζακέτα ή σακάκι από πάνω και ταΐζεις το μωρό μόλις πεινάσει. Αν νομίζεις ότι χρειάζεσαι περισσότερη διακριτικότητα κουβαλάς κι ένα παρεό (πιάνει ελάχιστο όγκο) και σκεπάζεις το μωρό. Σχεδόν κανείς δεν σας παίρνει χαμπάρι.

 

Θήλασα παντού και έχω δει πάρα πολλές μαμάδες να θηλάζουν ειδικά σε αεροδρόμια του εξωτερικού, σε εστιατόρια (ειδικά στο εστιατόριο του ΙΚΕΑ), στην παραλία, στα ξενοδοχεία, στα μουσεία, καράβια, τραίνα, αεροπλάνα... Από τις χώρες που έχω πάει, νομίζω στη Γερμανία είδα τις περισσότερες μαμάδες να θηλάζουν έξω.

 

 

εγω ειμαι η πρωτη περιπτωση!!!

μονο που δεν βρεθηκα σε αεροδρομιο αλλα σε ταβερνα!!!!ευτυχως ειχαν ζεστο νερο!!

:lol::lol::lol::lol::lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Το έπιασα το υπονοούμενο. Θα κάνω δοκιμές στο σπίτι για να είμαι όσο γίνεται πιο διακριτική. Είμαι περήφανη που θηλάζω αλλά το ντρέπομαι να το κάνω μπροστά σε αδιάκριτα και ενίοτε λιγούρικα βλέμματα.... :oops:

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περήφανη που θηλάζω αλλά το ντρέπομαι να το κάνω μπροστά σε αδιάκριτα και ενίοτε λιγούρικα βλέμματα.... :oops:

 

Επειδή θήλαζα πολλά χρόνια δημόσια θα σου πω για τα βλέμματα που συνάντησα:

 

Οι άντρες:

 

οι ντροπαλοί έκαναν ότι δεν με είδαν καν

 

οι τολμηροί μου χαμογελούσαν με ένα πολύ ωραίο βλέμμα, κάτι μεταξύ επιδοκιμασίας και ευτυχίας που ένα μωρό είναι τόσο τυχερό να μεγαλώνει έτσι

 

σχεδόν όλοι ήταν πάρα πολύ διακριτικοί, ποτέ δεν ένιωσα άσχημα

λιγούρικο βλέμμα δεν συνάντησα, ούτε αδιάκριτο.

 

Τα σχόλια ελάχιστα και σχεδόν μόνο θετικά :wink:

 

Γράφω σχεδόν γιατί σε μία εκδήλωση για το θηλασμό (ναι!!!) ένας παιδίατρος με πλησίασε και μου είπε ότι τώρα πια (ήταν 2,5 χρονών ο γιος μου) δεν του προσφέρω τίποτα... Του απάντησα ότι ο γιος μου έχει άλλη άποψη και μπορεί να θέλει να τον ρωτήσει. Επίσης οι επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις αναφέρουν άλλα που καλό θα ήταν να τα γνωρίζει.

 

Οι γυναίκες:

 

λίγες μου χαμογέλασαν, κάποιες με βοήθησαν να βρω μια θέση να καθίσω για να θηλάσω.

 

Οι μεγαλύτερες (γιαγιάδες) μου πιάνανε κουβέντα και χαίρονταν που έκανα ότι και αυτές. Ένιωθαν ότι είμαι από τις λίγες νεότερες που τις καταλάβαινα, που ενέκρινα τις απόψεις τους.

 

Οι περισσότερες με κοίταζαν σαν ούφο. Στο βλέμμα τους υπήρχε από άρνηση έως επιθετικότητα. Η επιθετικότητα κάποιες φορές εκφράστηκε και λεκτικά (όχι από άγνωστες, από γνωστές που καθόμασταν στο ίδιο τραπέζι). Για θείες και ξαδέλφες δεν θα σχολιάσω... Το μόνο που τους σταματούσε ήταν το βλέμμα μου. Πολλές φορές κάτι ήθελαν να πουν αλλά δεν τολμούσαν... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περήφανη που θηλάζω αλλά το ντρέπομαι να το κάνω μπροστά σε αδιάκριτα και ενίοτε λιγούρικα βλέμματα.... :oops:

 

Επειδή θήλαζα πολλά χρόνια δημόσια θα σου πω για τα βλέμματα που συνάντησα:

 

Οι άντρες:

 

οι ντροπαλοί έκαναν ότι δεν με είδαν καν

 

οι τολμηροί μου χαμογελούσαν με ένα πολύ ωραίο βλέμμα, κάτι μεταξύ επιδοκιμασίας και ευτυχίας που ένα μωρό είναι τόσο τυχερό να μεγαλώνει έτσι

 

σχεδόν όλοι ήταν πάρα πολύ διακριτικοί, ποτέ δεν ένιωσα άσχημα

λιγούρικο βλέμμα δεν συνάντησα, ούτε αδιάκριτο.

 

Τα σχόλια ελάχιστα και σχεδόν μόνο θετικά :wink:

 

Γράφω σχεδόν γιατί σε μία εκδήλωση για το θηλασμό (ναι!!!) ένας παιδίατρος με πλησίασε και μου είπε ότι τώρα πια (ήταν 2,5 χρονών ο γιος μου) δεν του προσφέρω τίποτα... Του απάντησα ότι ο γιος μου έχει άλλη άποψη και μπορεί να θέλει να τον ρωτήσει. Επίσης οι επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις αναφέρουν άλλα που καλό θα ήταν να τα γνωρίζει.

 

Οι γυναίκες:

 

λίγες μου χαμογέλασαν, κάποιες με βοήθησαν να βρω μια θέση να καθίσω για να θηλάσω.

 

Οι μεγαλύτερες (γιαγιάδες) μου πιάνανε κουβέντα και χαίρονταν που έκανα ότι και αυτές. Ένιωθαν ότι είμαι από τις λίγες νεότερες που τις καταλάβαινα, που ενέκρινα τις απόψεις τους.

 

Οι περισσότερες με κοίταζαν σαν ούφο. Στο βλέμμα τους υπήρχε από άρνηση έως επιθετικότητα. Η επιθετικότητα κάποιες φορές εκφράστηκε και λεκτικά (όχι από άγνωστες, από γνωστές που καθόμασταν στο ίδιο τραπέζι). Για θείες και ξαδέλφες δεν θα σχολιάσω... Το μόνο που τους σταματούσε ήταν το βλέμμα μου. Πολλές φορές κάτι ήθελαν να πουν αλλά δεν τολμούσαν... :wink:

 

Αγλαΐα μου, θα μαζέψω όσο θάρρος έχω [τουλάχιστον στην αρχή θα χρειαστώ πολύ] κ θα το κάνω. Ευτυχώς ο άντρας μου είναι ένθερμος υποστηρικτής του θηλασμού κ θα έχω τη στήριξή του...

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

 

Αγλαΐα μου, θα μαζέψω όσο θάρρος έχω [τουλάχιστον στην αρχή θα χρειαστώ πολύ] κ θα το κάνω. Ευτυχώς ο άντρας μου είναι ένθερμος υποστηρικτής του θηλασμού κ θα έχω τη στήριξή του...

 

Ο δημόσιος θηλασμός εκτός από πρακτικός είναι και εκπαιδευτικός. Εκπαιδεύει τον κόσμο στην ιδέα του θηλασμού, ειδικά οι νεότεροι που ίσως να μην έχουν ξαναδεί, μαθαίνουν το φυσιολογικό. :wink:

Link to comment
Share on other sites

 

Αγλαΐα μου, θα μαζέψω όσο θάρρος έχω [τουλάχιστον στην αρχή θα χρειαστώ πολύ] κ θα το κάνω. Ευτυχώς ο άντρας μου είναι ένθερμος υποστηρικτής του θηλασμού κ θα έχω τη στήριξή του...

 

Ο δημόσιος θηλασμός εκτός από πρακτικός είναι και εκπαιδευτικός. Εκπαιδεύει τον κόσμο στην ιδέα του θηλασμού, ειδικά οι νεότεροι που ίσως να μην έχουν ξαναδεί, μαθαίνουν το φυσιολογικό. :wink:

 

Σ' ευχαριστώ για την υποστήριξη... :lol:

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

αχ Αγλαία μου γέλασα μ'άυτά που είπες για τις μεγαλύτερες σε ηλικία απο τη μια και για τις γνωστές/θείες κλπ απο την άλλη. Τα ξέρω όλα πολύ καλά :roll: ξέχασες να προσθέσεις μια ωραία κατηγορία,τις γειτόνισσες λολ

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ,για το ρυζάλευρο απο καταστήματα βιολογικών προιόντων,πρέπει να το αναμειγνύουμε με μητρικό γάλα ή κάνει και σκέτο νερό??

 

Κάνει και με νερό, αλλά αν υπάρχουν περισσευούμενα γάλατα είναι κρίμα να πάνε χαμένα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...