Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση-συντήρηση μητρικού γάλακτος


marilena1

Recommended Posts

19 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Ανεξαρτήτως ηλικίας 25-35 ml ανά ώρα? ??? Πρώτη φορά το ακούω αυτό! Εγώ αντλούσα για 5 μήνες και ξέρω από  πρώτο χέρι πως άλλη ποσότητα έπινε κάθε μήνα όσο μεγάλωνε. Η ουσία μιας καλής τράπεζας είναι το να επαρκεί σε κάθε περίπτωση, κάθε μωρό είναι διαφορετικό όπως κι οι ανάγκες του. Επίσης απορώ πως λες για όρια υπερπαραγωγής επειδή μάλλον είπε πως πρήζεται όταν δεν ξυπνάει το μωρό και χάνει το συνηθισμένο γεύμα.  Αυτό δεν είναι υπερπαραγωγή,  είναι το γάλα που έχει συνηθίσει το στήθος να παράγει βάση της συνηθισμένης ζήτησης,  θεωρητικά πάντα και όχι διαγνωστικά. 

To μητρικό γάλα αλλάζει σύσταση μετην ηλικία του παιδιού. Ψάξε στο Internet, η ποσότητα ανά ηλικία δεν αλλάζει από το μήνα ως και μετά το χρόνο, όπως με είχαν διαβεβαιώσει και παιδίατροι και ειδικοί στο θηλασμό και όπως αναφέρουν και όλα τα σχετικά forum. Μπορεί το μωρό μεγαλώνοντας να τρώει πιο αραιά, αλλά αν τρώει από μπουκάλι περισσότερο, είναι ένδειξη ότι το μπουκάλι του φαίνεται εύκολο και παραμπουκώνεται πριν καταλάβει ότι χόρτασε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 984
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

21 ώρες πρίν, Hardim είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις..

"marakiz": ξέχασα να αναφέρω πως ο μικρός εδώ και 20 μέρες κάνει μπουνίτσες κ τις βάζει στο στόμα,όπως επίσης έχει τύχει να τον δώ με τον δείκτη ή τον αντίχειρα στο στόμα..μας είπε η παιδίατρος πως έχουν ασπρίσει τα ούλα του κ αυτό τον ανακουφίζει.να επισημάνω πως δεν τα βάζει τυχαία αλλά επί τούτου.ένας λόγος ακόμα που σκέφτηκα την πιπίλα.

 

 

"ΑΡΓΚ": Γιατί λες για υπερπαραγωγή;πριν ξεκινήσω τις αντλήσεις ρώτησα μια σύμβουλο θηλασμού και μου είπε πως οι 2 αντλήσεις την ημέρα δεν είναι πρόβλημα,ούτε για υπερπαραγωγή αλλά ούτε για μείωση..μπερδεύτηκα τώρα..

Υπάρχει κάποιο στοιχείο που θα μου δείξει ότι έχω κάνει υπερπαραγωγή;

 

Και αν τελίκα κάνω την 1 άντληση στη δουλεία και όχι άλλες,πως να την κάνω σε ένα στήθος ή κ στα 2,για πόση ώρα,για πόση ώρα στο καθένα;

 

Ευχαριστώ για μια ακόμα φορά!!!

 

 

 

Αν ήδη θηλάζεις από ένα στήθος τη φορά, είναι ένδειξη ότι εχεις πραγματικά πολύ καλή παραγωγή. Αν τώρα βγάζεις με το θήλαστρο 100 ml από κάθε στήθος (που είναι πολύ περισσότερο από όσο βγάζει η μέση μαμά), δεν εννοώ ότι έχεις υπερπαραγωγή αλλά είναι σίγουρο πιο μεγάλος κίνδυνος για εσένα από το να μην έχεις γάλα. Συν ότι τι θα το κάνεις; Πιο πιθανό είναι να πεταχτεί αν έχεις αποθηκευμένα λίτρα, αν μπορείς να κάνεις και μία άντληση στη δουλειά.

To μέσο μωράκι πίνει 750 ml τη μέρα σύνολο μητρικό γάλα. Εσύ λες ότι με μία άντληση, από το ένα στήθος, σε 10 λεπτά έχεις βγάλει 100 ml. Δεν το λες και λίγο ;)

Παραθέτω link από πολύ γνωστό σχετικό site που θεωρείται το πλέον ενημερωμένο για βοήθεια σε ερωτήσεις θηλασμού:

https://kellymom.com/bf/pumpingmoms/pumping/milkcalc/#howmuch

Link to comment
Share on other sites

Τα πράσινα κακάκια κι οι βλένες είναι σημάδια υπερπαραγωγής,  όπως και τα άλλα που αναφέρεις.  Αν επιμένουν πρέπει να δεις από τι είναι.

 

Έστω ότι θηλάζεις από το δεξί,  μετά θα αντλείς από το αριστερό. Αν η άντληση είναι διάρκειας 15-20', θα αδειάζει το στήθος, άρα θα δώσεις το δεξί μετά για θηλασμό. Δηλαδή την άντληση θα τη μετράς σαν γεύμα οπότε θα χρησιμοποιείς εναλλάξ το στήθος είτε αφορά θηλασμό,  είτε αφορά άντληση. Αν κάνεις άντληση κι από τα δύο, στο θηλασμό μετά θα δώσεις αυτό που χρησιμοποιήθηκε προτελευταίο (με τη λογική του εναλλάξ όπως είπαμε). Αν θα κάνεις μόνο μία άντληση φρόντισε να μην χρησιμοποιείς μόνο το ένα στήθος.  

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα τώρα! 

 

Για την αποστείρωση,  κάποιοι λένε πως σταματά στον 3ο μήνα που αρχίζουν τα μωράκια να βάζουν τα χεράκια στο στόμα,  κάποιοι στον 6ο που ξεκινούν οι στερεές.  Να ρωτήσεις και το γιατρό σου,  εγώ θα σου έλεγα να αποστειρώνεις τουλάχιστον μέχρι τον 6ο. Προσωπικά αποστείρωνα και αργότερα. Κάθε πρωί πριν φύγω για δουλειά έβαζα τα εξαρτήματα του θηλάστρου και όσα μπιμπερό θα χρησιμοποιούσαμε μέσα στη μέρα είτε για αντλήσεις είτε για τάισμα. Ήταν ρουτίνα για μένα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

To μητρικό γάλα αλλάζει σύσταση μετην ηλικία του παιδιού. Ψάξε στο Internet, η ποσότητα ανά ηλικία δεν αλλάζει από το μήνα ως και μετά το χρόνο, όπως με είχαν διαβεβαιώσει και παιδίατροι και ειδικοί στο θηλασμό και όπως αναφέρουν και όλα τα σχετικά forum. Μπορεί το μωρό μεγαλώνοντας να τρώει πιο αραιά, αλλά αν τρώει από μπουκάλι περισσότερο, είναι ένδειξη ότι το μπουκάλι του φαίνεται εύκολο και παραμπουκώνεται πριν καταλάβει ότι χόρτασε.

 

Γενικά ψάχνω πολλά στο ίντερνετ, για τη σύσταση το ξέρω εννοείται και αλλάζει, αυτό με τα 25-30 ml ανά ώρα δεν το έχω δει. Εμπειρικά μιλώντας, δεν υπήρχε περίπτωση το δικό μου το παιδί να χορτάσει με 30 ml την ώρα! Ούτε είναι σωστό να νιώθει μια μαμά καλυμμένη με αυτά τα ml, να φτιάξει βάση αυτών την τράπεζα της κι όταν πάει στη δουλειά να υπάρχει περίπτωση το παιδί που αφήνει πίσω να θέλει να φάει περισσότερο και να μην μπορεί ο φροντιστής να το κάνει καλά. Επειδή θεωρητικά θα έπρεπε να πίνει τόσα ml. Ακόμα και να ισχύει αυτό που λες, αν το μωρό θέλει να φάει κι άλλο τι κάνουμε? Δεν του το επιτρέπουμε? Για μητρικό γάλα μιλάμε και για ΕΝΑ γεύμα κατά πάσα πιθανότητα όσο λείπει και με τη θηλή calma που δεν έχει τόσο γρήγορη ροή όπως τα συνηθισμένα μπιμπερό. Δεν πρόκειται να του πέσει βαρύ, ούτε να γίνει overfeeding.

 

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν ήδη θηλάζεις από ένα στήθος τη φορά, είναι ένδειξη ότι εχεις πραγματικά πολύ καλή παραγωγή. Αν τώρα βγάζεις με το θήλαστρο 100 ml από κάθε στήθος (που είναι πολύ περισσότερο από όσο βγάζει η μέση μαμά), δεν εννοώ ότι έχεις υπερπαραγωγή αλλά είναι σίγουρο πιο μεγάλος κίνδυνος για εσένα από το να μην έχεις γάλα. Συν ότι τι θα το κάνεις; Πιο πιθανό είναι να πεταχτεί αν έχεις αποθηκευμένα λίτρα, αν μπορείς να κάνεις και μία άντληση στη δουλειά.

To μέσο μωράκι πίνει 750 ml τη μέρα σύνολο μητρικό γάλα. Εσύ λες ότι με μία άντληση, από το ένα στήθος, σε 10 λεπτά έχεις βγάλει 100 ml. Δεν το λες και λίγο ;)

 

 

Χθες της έγραψες όμως ότι είναι στα όρια υπερπαραγωγής, τώρα της εξηγείς ότι δεν εννοείς αυτό. Η κοπέλα ανέφερε 50 ΕΩΣ 100ml σε 15', όχι 100 και σε 10' που γράφεις τώρα εσύ. Πως θα προλάβει να κάνει ΛΙΤΡΑ σε ένα μήνα? :?  Καλύτερα να έχει περίσσια τράπεζα παρά να είναι στο όριο. Κι αν της περισσέψει μπορεί μια χαρά αργότερα να το χρησιμοποιήσει στις στερεές τροφές, σε φρουτόκρεμες, γενικά σε κρέμες, σε μάφινς, σε διάφορα. Το σωστά αποθηκευμένο στην κατάψυξη γάλα, έχει διάρκεια ζωής 6 μήνες. Δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να πεταχτεί.

 

 

Τέλος πάντων, ας πάρει κι ας φιλτράρει η κοπέλα ότι θεωρεί σωστό από όλες τις απαντήσεις.

 

Hardim, το να αποθηκεύεις ποσότητες ανά 60 ml είναι σωστό. Ο σύζυγος τόσο θα προσφέρει αρχικά και θα πορευτεί αναλόγως τις ανάγκες του μωρού. Και κάτι ακόμα που είναι σημαντικό. Προσπάθησε οι ώρες που κάνεις τις αντλήσεις να είναι συγκεκριμένες, ώστε να μάθει το στήθος και να ανταποκρίνεται καλύτερα σε αυτές τις ώρες.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και στις δυο σας!!!

Μέσο όρο βγάζω 70ml στα 15 λεπτά,ναι έχουν υπάρξει 3-4 φορές που έβγαλα 100 στον ίδιο χρόνο,από τον δεξί μαστό που από πάντα δείχνει πιο γεμάτος..Είπα να κάνω 1 άντληση μέρα παρά μέρα από το ένα στήθος όπως το έκανα κ εναλλάξ,χαζομάρα;

Έτσι βέβαια δεν θα μαζέψω τπτ κ λίγο το σκέφτομαι γιατί ο μικρός είναι κ φαγανός,δεν ξέρω πόσο τρώει αλλά όποτε κ να δώσω στήθος ρουφάει για τα καλά.

marakiz κατάλαβα αυτό με το στήθος δλδ να το μετράω σαν θηλασμό,μόνο που όταν αντλώ κατευθείαν μετά το θηλασμό του μωρού μετά δεν θα φουσκώσουν κ τα 2 στήθη ταυτόχρονα;

Ναι στην δουλειά την 1 θα άντλώ από το δεξί την άλλη μέρα από το αριστερό.

Έχω μια υποψία ότι τον πειράζει ξ ντομάτα,παράλογο;απλά επειδή σημειώνω τι τρώω για να ξέρω κάθε φορά που έχει κάνει πράσινα κακά έχω φάει ντομάτα.

Βέβαια δεν αναιρώ ότι έχω αρκετή ροή,δεν πετάγεται,ούτε στάζει το στήθος μου,αλλά ακούω κάτι "γουλάρες" που πίνει,ξεχειλίζει από το στόμα καμιά φορα συν οτι αφήνει κ πιάνει το στήθος,όχι πάντα αυτό και βήχει ενίοτε..

Εχθέ το βράδυ που δοκίμασα να δώσω μόνο απο το ένα στήθος για 3 ώρες κ κάτι,όπως έχω αναφέρει ο μικρός τρώει περίπου στο δύωρο κ το βράδυ μπορεί κ κάθε ώρα,μετά το άλλο ήταν "πρισμένο"κ έβγαλα λίγο με το χέρι πριν τον ταίσω αλλά κ πάλι η ροή ήταν πολύ..δουλειά τώρα είναι αυτή;:shock: όπως το έκανα πριν ήμουν καλύτερα κ το στήθος μπορεί κ να πριζόταν μπορεί κ όχι..

 

Θα κάνει δοκιμή ο άντρας μου καμία βδομάδα πριν με το μπιμπερό με 100 ml κ βλέπουμε πως θα πάει,τι θα φάει κ πόσες φορές..

 

Ευχαριστώ πολύ κ τις δυο κ έτσι είναι οι απόψεις διίστανται σε κάποια πράγματα..άλλο παιδί η μια-άλλο παιδί η άλλη,διαφορετικοί οργανισμοί και συνθήκες..

Σημασία έχει το αποτέλεσμα..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Hardim είπε:

 

marakiz κατάλαβα αυτό με το στήθος δλδ να το μετράω σαν θηλασμό,μόνο που όταν αντλώ κατευθείαν μετά το θηλασμό του μωρού μετά δεν θα φουσκώσουν κ τα 2 στήθη ταυτόχρονα;

 

Καμιά φορά το μωρό θηλάζει και μετά από μισή ώρα ξαναθηλάζει. Το άλλο στήθος δεν θα πρόσφερες σε αυτή την περίπτωση? Ε, το ίδιο θα κάνεις και για την άντληση.

 

1 hour ago, Hardim είπε:

 

Βέβαια δεν αναιρώ ότι έχω αρκετή ροή,δεν πετάγεται,ούτε στάζει το στήθος μου,αλλά ακούω κάτι "γουλάρες" που πίνει,ξεχειλίζει από το στόμα καμιά φορα συν οτι αφήνει κ πιάνει το στήθος,όχι πάντα αυτό και βήχει ενίοτε..

Εχθέ το βράδυ που δοκίμασα να δώσω μόνο απο το ένα στήθος για 3 ώρες κ κάτι,όπως έχω αναφέρει ο μικρός τρώει περίπου στο δύωρο κ το βράδυ μπορεί κ κάθε ώρα,μετά το άλλο ήταν "πρισμένο"κ έβγαλα λίγο με το χέρι πριν τον ταίσω αλλά κ πάλι η ροή ήταν πολύ..δουλειά τώρα είναι αυτή;:shock: όπως το έκανα πριν ήμουν καλύτερα κ το στήθος μπορεί κ να πριζόταν μπορεί κ όχι..

 

 

Αυτά που περιγράφεις είναι όντως δείγματα υπερπαραγωγής. Γιατί έδωσες το ένα στήθος για 3 ώρες? Αν κάνεις block feeding, να είσαι πολύ προσεκτική, κινδυνεύεις από μαστίτιδα. Να αποφορτίζεις το στήθος όσο συχνά γίνεται. Με το χέρι η αποφόρτιση, αυστηρά όχι με το θήλαστρο.

 

1 hour ago, Hardim είπε:

 

Θα κάνει δοκιμή ο άντρας μου καμία βδομάδα πριν με το μπιμπερό με 100 ml κ βλέπουμε πως θα πάει,τι θα φάει κ πόσες φορές..

 

 

Θα σου έλεγα να δοκιμάσει αρχικά με λιγότερα ml, είναι πολύ κρίμα να πάει χαμένη έστω και μικροποσότητα. Τουλάχιστον εγώ στεναχωρέθηκα όταν για κάποιο λόγο συνέβη. :)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως όταν  θηλάζω ξανά στην μισή ώρα  δίνω το ίδιο στήθος μόνο όταν περάσει 1,5 ώρα τότε αλλάζω.γι αυτό αναρωτήθηκα...τι έχεις να μου προτείνεις τώρα;

 

Βλακεία έκανα με το τρίωρο,ούτε να το σκέφτομαι για μαστίτιδα,πέρασα πριν κανένα μήνα μια ψιλομαστίτιδα κ ταλαιπωρήθηκα πολύ.

Ναι με το χέρι έβγαλα το βράδυ...

 

Τι να κάνω με την άντληση; σκέφτηκα να μην κάνω ούτε αύριο,να παρακολουθήσω τον μικρό κ μεθαύριο ίσως πάλι.

 

Τι να κάνω με την υπερπαραγωγή?πως ρυθμίζεται αυτό το πράγμα;τον λυπάμαι κ τον μπέμπη μου,άσε που φοβάμαι στο τέλος να μη θέλει να πιει γάλα έτσι...

Σήμερα τα κακά του ελαφρώς καλύτερα μουσταρδί με ελάχιστα πράσινα κ όταν λέω πράσινα εννοώ ανοιχτό... και δεν είχε πονάκια δλδ μαζέματα τα πόδια κ κλαματάκι

 

Οκ για τα ml.. 60 κ βλέπουμε!!!έχεις δίκιο μη πετάμε γαλατάκι άδικα..

 

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2017 at 10:08 ΜΜ, Hardim είπε:

Η αλήθεια είναι πως όταν  θηλάζω ξανά στην μισή ώρα  δίνω το ίδιο στήθος μόνο όταν περάσει 1,5 ώρα τότε αλλάζω.γι αυτό αναρωτήθηκα...τι έχεις να μου προτείνεις τώρα;

 

Βλακεία έκανα με το τρίωρο,ούτε να το σκέφτομαι για μαστίτιδα,πέρασα πριν κανένα μήνα μια ψιλομαστίτιδα κ ταλαιπωρήθηκα πολύ.

Ναι με το χέρι έβγαλα το βράδυ...

 

Τι να κάνω με την άντληση; σκέφτηκα να μην κάνω ούτε αύριο,να παρακολουθήσω τον μικρό κ μεθαύριο ίσως πάλι.

 

Τι να κάνω με την υπερπαραγωγή?πως ρυθμίζεται αυτό το πράγμα;τον λυπάμαι κ τον μπέμπη μου,άσε που φοβάμαι στο τέλος να μη θέλει να πιει γάλα έτσι...

Σήμερα τα κακά του ελαφρώς καλύτερα μουσταρδί με ελάχιστα πράσινα κ όταν λέω πράσινα εννοώ ανοιχτό... και δεν είχε πονάκια δλδ μαζέματα τα πόδια κ κλαματάκι

 

Οκ για τα ml.. 60 κ βλέπουμε!!!έχεις δίκιο μη πετάμε γαλατάκι άδικα..

 

 

Αυτό που κάνεις το block feeding ανα 3 ώρες είναι μέθοδος αντιμετώπισης υπερπαραγωγής. Δεν είναι κάτι που γίνεται συνήθως, τα περισσότερα μωρά τόσο μικρά (και πολλές φορές για πάντα) τρώνε και από τα 2 στήθη. Οπότε είναι λίγο οξύμωρο να κάνεις blck feeding (που προφανώς το ξεκίνησες γιατί κάτι είδες και σε ανησύχησε) και από την άλλη να κάνεις αντλήσεις. 

Αν δεις στο site που σου παρέθεσα, οι ποσότητες που αναφέρει είναι για όλα τα μωρά ανεξαρτήτως βάρους. Αν το μωρό φτάσει να τρώει πάνω 100 και βάλε ml στο δίωρο μητρικό, το μωρό παρατρώει, δεν είναι θέμα ούτε μεγέθους του μωρού ούτε όρεξης ούτε οτιδήποτε άλλο, απλά δε γίνεται το τάισμα με το μπουκάλι σωστά. Ακόμη και αν το μωρό είναι 10 μηνών.

Ακουγεται πολύ περόεργο, γιατί όταν σκεφτόμαστε μπουκάλι σκεφτόμαστε τις μπουκάλες με τη φόρμουλα και τα 200 ml μέσα, αλλά σε μητρικό γάλα, αυτό δεν θα πρέπει να συμβεί ποτέ. 

Η παιδίατρός μου που ασχολείται πολύ με το θηλασμό και οι σύμβουλοι θηλασμού στο μαιευτήριο μου είχαν πει ότι αν γυρίσω στη δουλειά χωρίς να δίνω συμπλήρωμα, ποτέ δε θα χρειαστώ μεγάλο μπουκάλι και να περιμένω ότι αν βγάζω 15-30 ml ανά στήθος ανά άντληση όλα πάνε καλά, οπότε σίγουρα δεν έχεις λόγο να ανησυχείς. 

Κάνε μερικές αντλήσεις, μία τη μέρα ή μία ανά δύο μέρες, να έχεις μία μικρή τράπεζα γάλακτος να νιώσεις ήσυχη.

Προσωπικά, δουλεύοντας κάποια στιγμή πια οκτάωρο, πάλι απλά το ελάχιστο γάλα που είχα προαποθηκευμένο, τελικά το πέταξα.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αυτό που κάνεις το block feeding ανα 3 ώρες είναι μέθοδος αντιμετώπισης υπερπαραγωγής

Μα δεν αλλάζω στήθος κάθε 3 ώρες...Σταμάτησα 1 φορά το έκανα κ ήταν λάθος.

 

17 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν είναι κάτι που γίνεται συνήθως, τα περισσότερα μωρά τόσο μικρά (και πολλές φορές για πάντα) τρώνε και από τα 2 στήθη. Οπότε είναι λίγο οξύμωρο να κάνεις blck feeding (που προφανώς το ξεκίνησες γιατί κάτι είδες και σε ανησύχησε) και από την άλλη να κάνεις αντλήσεις. 

Μετά τον πρώτο μήνα ταίζω γεύμα κ στήθος.γι'αυτό κ έγραψα οτι αν περάσει 1,5 ώρα τότε αλλάζω στήθος.Δεν ταίζω και από τα 2,αυτό έγινε μετά απο συμβουλή του σύμβουλου θηλασμού όταν τον είχα καλέσει για την μαστίτιδα κ έχει λειτουργήσει μια χαρά νομίζω...ο μικρός τρώει ανα 2 ώρες την ημέρα περίπου 10-15 λεπτά πια , το βράδυ όποτε ξυπνήσει... 

Όπως είπα κ απο πάνω σταμάτησα δεν το ξανά έκανα,άλλα ούτε κ άντληση έχω κάνει ακόμα..βέβαια δεν είμαι σίγουρη μπορεί κ να έχω μια μικρή υπερπαραγωγή γιατί το στήθος μου έχει πολύ γάλα,δεν πετάγεται σε καμία περίπτωση,αλλά δεν αδειάζει κιόλας..

 

Ναι ανησύχησα με τα κακά του,τα οποία με του που έκοψα γαλακτοκομικά κ αντλήσεις επανήλθαν σε μουσταρδί με σποράκια..

 

 

Βασικά γιατί έχω μπερδευτεί:

 

Τώρα που ταίζω έτσι να το αλλάξω κ αν ναι ,πως να το κάνω;

 

Με τις αντλήσεις τι να κάνω;μιλάω για αυτό το διάστημα που δεν χάνει γεύμα;

 

Αν το παιδί δεν φάει στο 2ώρο το πόλύ 2,5 το  στήθος που είναι να ταίσω αρχίζει κ φουσκώνει,τι μπορώ να κάνω γι αυτό;

 

Σκέφτηκα πως καλό είναι να κάνει ο άντρας μου 1-2 δοκιμές πριν πιάσω δουλειά;όποτε σίγουρα θα χρειαστώ γάλα αντλημένο.

Να ανταντλήσω το χαμένο γεύμα εκείνη την ημέρα π.χ;

 

Δίαβασα το link που μου έγραψες και για τα ml.αν είναι έτσι τότε ακόμα καλύτερα..όμως σίγουρα θα αφήσω κάτι παραπάνω για παν ενδεχόμενο..

 

Συγνώμη αν κάτι μου έχει απαντηθεί κ δεν το έχω καταλάβει,δεν θέλω να γίνομαι κουραστική..

Ευχαριστώ κ πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...