Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση-συντήρηση μητρικού γάλακτος


marilena1

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα,

Aglaia ησουν κατατοπιστικοτατη οσον αφορα την μεταφορα του γαλακτος και το ιδιο ακριβως κανω γιατι αντλω γαλα με το θηλαστρο οσο ειμαι στη δουλεια και μετα το παω σπιτι μεσα σε τσαντακι-ψυγειο με παγοκυστες.

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι,αν εχω γαλα στο ψυγειο απο την προηγουμενη μερα μπορω την επομενη αν δεν το χρησιμοποιησω να το βαλω στην καταψυξη?

B8xkp2.png 4MTZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 984
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να κάνω quote αυτά που μου είπε η Αγλαία. Το γάλα που ξέρεις ότι δεν θα χρησιμοποιηθεί τα επόμενα 2 24ωρα καλό είναι να το βάζεις κατ'ευθείαν στην κατάψυξη.

Επειδή όμως δεν το ξέρεις πάντα εγώ αν κλείσουν 2 24ωρα και ξέρω ότι δεν θα καταναλωθεί την επομένη το βάζω στην κατάψυξη. Άρα μάλλον ναι.. είναι η σωστή απάντηση. Σορρυ αν σε μπέρδεψα αλλά δεν θέλω να γράφω και βλακείες.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι,αν εχω γαλα στο ψυγειο απο την προηγουμενη μερα μπορω την επομενη αν δεν το χρησιμοποιησω να το βαλω στην καταψυξη?

 

Φυσικά και μπορείς! Γενικά λέμε ότι αν ένα γάλα δεν έχει χρησιμοποιηθεί για ένα 24ωρο και ξέρουμε ότι δεν θα χρησιμοποιηθεί και το επόμενο, το βάζουμε στην κατάψυξη.

 

Αν έχει μείνει 2 24ωρα και δεν έχει χρησιμοποιηθεί το βάζουμε πάλι στην κατάψυξη αλλά το σημειώνουμε γιατί αυτό ίσως να μην διατηρηθεί το ίδιο με το άλλο που έμεινε μόνο ένα 24ωρο στο ψυγείο.

 

Αυτό φροντίζουμε και το καταναλώνουμε πριν το τρίμηνο και όταν το αποψύχουμε το δίνουμε πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω κάνει μια τρελή σκέψη και θέλω τα φώτα σας!!Τις γιορτές θα πάμε στη μαμά μου.Θα ήθελα λοιπόν να πάρω μαζί μου κάποιες μερίδες κατεψυγμένο γάλα, ώστε να μπορώ να είμαι πιο χαλαρή για λίγες μέρες και να μη πέσω με τα μούτρα στην άντληση καθώς λόγω υποχρεώσεων θα λείπω αρκετά.Καμία ιδέα για τη μεταφορά;Τα ψυγεία πάγου κάνουν δουλειά;;Το ταξίδι είναι 4 ωρών max.Για πείτε καμιά ιδέα, merci!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλω να κάνω μια ερώτηση για το δοχεία φύλλαξης μητρικού γάλακτος της Avent. Όταν τα αγόρασα η πωλήτρια μου είπε πως είναι κατάλληλα μόνο για 3-4 αποστειρώσεις. Στο φυλλάδιο οδηγιών όμως από όσο θυμάμαι δεν αναφέρει κάποιον περιορισμό. Το ίδιο ακριβώς μου είπε και μια γνωστή μου πως της συνέβη στο κατάστημα από όπου τα προμηθεύτηκε. Τι ισχύει τελικά;;;

Link to comment
Share on other sites

Kathjem, στο φυλλάδιο (το έχω μπροστά μου) λέει:"Συνιστούμε να χρησιμοποιείτε τα κύπελλα VIA αρκετές φορές και να τα αντικαταστήσετε όταν παρουσιάσουν σημάδια φθοράς κατα τη χρήση".

Έλα όμως που θα ορκιζόμουν ότι κάπου το είδα γραμμένο ότι είναι για λίγες μόνο χρήσεις... :roll:

Λες να μου το είπε κι εμένα η πωλήτρια και να μου κόλλησε;

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kathjem' date=' στο φυλλάδιο (το έχω μπροστά μου) λέει:"Συνιστούμε να χρησιμοποιείτε τα κύπελλα VIA [b']αρκετές φορές[/b] και να τα αντικαταστήσετε όταν παρουσιάσουν σημάδια φθοράς κατα τη χρήση".

Έλα όμως που θα ορκιζόμουν ότι κάπου το είδα γραμμένο ότι είναι για λίγες μόνο χρήσεις... :roll:

Λες να μου το είπε κι εμένα η πωλήτρια και να μου κόλλησε;

Το πρόβλημα είναι στη μετάφραση;; Πάντως άλλο σημαίνει 4 φορές και άλλο αρκετές. το φυλλάδιο διευκρινίζει το πόσες φορές μπορούν να αποστειρωθούν;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στο φυλλάδιο κάνει λόγο για "χρήση", όχι "αποστείρωση" και δεν αναφέρει πουθενά πόσες φορές μπορεί να αποστειρωθούν. Στο site που παραθέτω παραπάνω μιλάει για αποστείρωση και λέει 4 φορές.

Δηλαδή, αν θες να τα χρησιμοποιήσεις μόνο για γάλα και για όσο διάστημα πρέπει να κάνεις αποστείρωση, τα χρησιμοποιείς 4 φορές, ενώ αν θες να τα χρησιμοποιήσεις αργότερα που δεν είναι απαραίτητη η αποστείρωση και προκειμένου να μεταφέρεις και άλλου τύπου παιδικές τροφές, τα χρησιμοποιείς μέχρι να εμφανίσουν φθορές;;; :roll: Δεν ξέρω, υπόθεση κάνω...

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη αν επεμβαίνω κορίτσια.... χρησιμοποιώ καθημερινά τα VIA της AVENT γιατί κάνω 2-3 αντλήσεις την ημέρα στη δουλειά. Μετά από 1,5 μήνα μπορώ να πω τα εξής:

 

Είναι γερά αλλά όχι ΤΟΣΟ γερά όσο ένα πλαστικό μπιμπερό βέβαια.

Όντως δεν είναι για πολλές χρήσεις. Προσωπικά δεν της μετράω γιατί θα χανόμουν και έχω αγοράσει και αρκετά γιατί έχω καταψύξει αρκετά γεύματα και φυσικά είναι όλα μπερδεμένα αλλά ελέγχω πάντα αν είναι ΟΚ, αν κλείνει καλά το καπάκι αεροστεγώς (μου έτυχε να χυθεί ένα γάλα -150 ml- και ομολογώ ότι είναι φρίκη) και γενικά μόλις το βλέπω λίγο ταλαιπωρημένο το πετάω!

 

Στερεές τροφές δεν δίνω ακόμα οπότε δεν ξέρω αλλά μάλλον έχουν δίκιο δεν είναι για πάνω από 4 αποστειρώσεις (ούτε εγώ το ήξερα δεν είχα διαβάσει καλά τις οδηγίες :oops: )

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω κάνει μια τρελή σκέψη και θέλω τα φώτα σας!!Τις γιορτές θα πάμε στη μαμά μου.Θα ήθελα λοιπόν να πάρω μαζί μου κάποιες μερίδες κατεψυγμένο γάλα, ώστε να μπορώ να είμαι πιο χαλαρή για λίγες μέρες και να μη πέσω με τα μούτρα στην άντληση καθώς λόγω υποχρεώσεων θα λείπω αρκετά.Καμία ιδέα για τη μεταφορά;Τα ψυγεία πάγου κάνουν δουλειά;;Το ταξίδι είναι 4 ωρών max.Για πείτε καμιά ιδέα, merci!!!

 

Αν βάλεις 2 παγοκύστες σε θερμομονωτικό τσαντάκι ψυγείο αντέχουν 6-12 ώρες ανάλογα με τη θερμοκρασία στην οποία μεταφέρονται.

 

Οι παγοκύστες είναι πιο ασφαλείς από τον πάγο που λιώνει και γεμίζει νερά τον τόπο.

 

Τα θερμομονωτικά τσαντάκια βγαίνουν και σε μεγάλο μέγεθος αν θελεις να μεταφέρεις αρκετά μπουκαλάκια. Σε αυτή την περίπτωση να βάλεις 4 παγοκύστες.

Link to comment
Share on other sites

Το μητρικό γάλα μπορούμε να το βράσουμε για να φτιάξουμε κρέμες ;;

 

 

Αν σου περισσεύει και ξέρεις ότι δεν θα το πιει το μωρό το χρησιμοποιείς κανονικά όπως το γάλα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν επεμβαίνω κορίτσια.... χρησιμοποιώ καθημερινά τα VIA της AVENT γιατί κάνω 2-3 αντλήσεις την ημέρα στη δουλειά. Μετά από 1,5 μήνα μπορώ να πω τα εξής:

 

Είναι γερά αλλά όχι ΤΟΣΟ γερά όσο ένα πλαστικό μπιμπερό βέβαια.

Όντως δεν είναι για πολλές χρήσεις. Προσωπικά δεν της μετράω γιατί θα χανόμουν και έχω αγοράσει και αρκετά γιατί έχω καταψύξει αρκετά γεύματα και φυσικά είναι όλα μπερδεμένα αλλά ελέγχω πάντα αν είναι ΟΚ, αν κλείνει καλά το καπάκι αεροστεγώς (μου έτυχε να χυθεί ένα γάλα -150 ml- και ομολογώ ότι είναι φρίκη) και γενικά μόλις το βλέπω λίγο ταλαιπωρημένο το πετάω!

 

Στερεές τροφές δεν δίνω ακόμα οπότε δεν ξέρω αλλά μάλλον έχουν δίκιο δεν είναι για πάνω από 4 αποστειρώσεις (ούτε εγώ το ήξερα δεν είχα διαβάσει καλά τις οδηγίες :oops: )

 

Θα ήθελα και μία χάρη μια και τα χρησιμοποιείς τόσο καιρό.

 

Να κάνουμε μία σύγκριση σε αντοχές και κόστος τα αποθηκευτικά μπουκαλάκια που έχουν οι διάφορες εταιρείες αλλά και με τα μπιμπερό που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για αποθήκευση , στο τέλος θα τα βάλω αυτά σε ένα stiky για να είναι εύκολα διαθέσιμο σε όλες τις μαμάδες.

 

Ξεκίνα εσύ που τα χρησιμοποιείς καιρό και μαζεύουμε σιγά σιγά πληροφορίες και από άλλες μαμάδες. :wink:

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις 2 παγοκύστες σε θερμομονωτικό τσαντάκι ψυγείο αντέχουν 6-12 ώρες ανάλογα με τη θερμοκρασία στην οποία μεταφέρονται.

 

Οι παγοκύστες είναι πιο ασφαλείς από τον πάγο που λιώνει και γεμίζει νερά τον τόπο.

 

Τα θερμομονωτικά τσαντάκια βγαίνουν και σε μεγάλο μέγεθος αν θελεις να μεταφέρεις αρκετά μπουκαλάκια. Σε αυτή την περίπτωση να βάλεις 4 παγοκύστες.

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ!!!Τί θα κάναμε χωρίς εσένα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδή τα δοχεία φύλαξης της avent για το γάλα που φυλάμε στη συντήρηση τα χρησιμοποιούμε μόνο 4 φορές?

εγώ τα έχω αποστειρώση αρκετές φορές και δεν είδα καμία φθορά.

μπορείτε να βοηθήσετε λίγο και με την διαδικασία της αποστείρωσης?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις όσον αφορά την αποστείρωση η εταιρία λέει ότι αποστειρώνονται μέχρι 4 φορές.

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι φθείρονται αρκετά. Βέβαια εγώ τα παίρνω στη δουλειά, τα κουβαλάω μπρος πίσω μετά μπορεί να καταψύξω το γάλα και μετά να το αποψύξω, ζεστάνω και μετά ξανά πλύσιμο και αποστείρωση οπότε μιλάμε για βαριά χρήση... :D

Δεν είναι το ίδιο αν το πάρεις καινούργιο, του βάλεις το γαλατάκι σου και στο ψυγείο και την άλλη μέρα το ζεστάνεις και του το δώσεις.... :wink:

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι πάντα να τα ελέγχεις αν κλείνουν καλά (εγώ τα ελέγχω και αφού βάλω το γάλα μέσα ότι δεν τρέχει) γιατί αν τύχει και χυθεί είναι μια φρίκη... Έριξα κάτι κλάματα πάνω από 150 ml χυμένο γάλα ..... :(

 

Εγώ τα αποστειρώνω κανονικά δηλαδή πλύσιμο με βουρτσάκι και μετά αποστείρωση (έχω έναν ατμού), εννοείται και τα καπάκια. Το κλείνω πάντα με καπάκι για να παραμείνει αποστειρωμένο το εσωτερικό και αγόρασα και κάτι σακουλάκια για τρόφιμα της Sanitas που κλείνουν αεροστεγώς και τα βάζω μέσα μέχρι να τα χρησιμοποιήσω.

Κάτι που ήθελα να πω είναι ότι η συσκευασία που αγοράζουμε είναι μεν αποστειρωμένα τα δοχεία αλλά όχι τα καπάκια οπότε είναι δώρον άδωρον, εγώ τα ξαναποστειρώνω όλα.

Ελπίζω να τα κάνω καλά, η Αγλαία θα μας φωτίσει περισσότερο σ'αυτό το θέμα !

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα κι εγώ αυτό το σύστημα αποθήκευσης VIA της αvent από το mothercare συγκεκριμένα,κι έχει μέσα 5 δοχεία,μια θηλή αλλά ένα μόνο καπάκι :o Η πωλήτρια που ρώτησα μου είχε πει ότι η συσκευασία περιέχει τα δοχεία με τα καπάκια τους...Αναρωτιέμαι λοιπόν αν μου έδωσαν το σωστό ή είναι ελαττωματικό το πακέτο;;;Τι νόημα έχουν 5 δοχεία κι 1 καπάκι;;;;;

felinidoc μιας και το χρησιμοποιείς καιρό έχεις καμμιά ιδέα;

Thanks.... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και μία χάρη μια και τα χρησιμοποιείς τόσο καιρό.

 

Να κάνουμε μία σύγκριση σε αντοχές και κόστος τα αποθηκευτικά μπουκαλάκια που έχουν οι διάφορες εταιρείες αλλά και με τα μπιμπερό που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για αποθήκευση

 

Εννοείται αν μπορώ να βοηθήσω :D

Κοίτα εγώ χρησιμοποιώ μόνο τα VIA οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Από τα 3 πακέτα που αγόρασα (1 πακέτο = 10 δοχεία με 10 καπάκια και 2 για να προσαρμόζεις θηλές για την ΛΗΤΩ / τιμή 15 Ευρώπουλα)... έχω πετάξει 5/6 μπουκαλάκια που δεν κλείναν καλά - μάλλον από τη διαδικασία κατάψυξης/απόψυξης παρά από την αποστείρωση πιστεύω - για να μην μπερδευτούν με τα άλλα και έχουμε ξανά ατύχημα .... :cry:

 

Δεν βάζω μπιμπερό στην κατάψυξη. Απλά είναι πιο γερό σαν μέσο μεταφοράς ένα πλαστικό μπιμπερό με πώμα από το VIA πιστεύω γιατί είναι πιο εύθραυστο το πλαστικό του VIA, αν το ζουπίξεις λίγο ...έσπασε. Κατά τα άλλα εμένα με βόλεψαν τα VIA γιατί βάζεις και την θηλή του μπιμπερό και το δίνεις κατευθείαν... Βασικά ο άντρας μου βολεύτηκε :D

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω...ΤΑ κυπελλάκια της Avent, δεν αντέχουν το καθένα γι απαραπάνω απο 4 αποστειρώσεις? Αν χρησιμοποιήσω το γάλα που έχω στην κατάψυξη και πλυνω και αποστειρώσω το κυπελλάκι ξανα, θα υπάρχει πρόβλημα και αν ναι σε τι δηλαδή?? :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στους 18-22ο C στο σπίτι που το γάλα είναι ακίνητο, πράγματι διατηρείται 3-6 ώρες αντίστροφα ανάλογα με τη θερμοκρασία. Η πληροφορία είναι σωστή. Από την άλλη όμως με αυτό τον τρόπο μειώνεται ο συνολικός χρόνος διατήρησης του γάλακτος αν τελικά το μωρό δεν το πιει. Αν είμαστε σίγουρες ότι θα καταναλωθεί, δεν υπάρχει θέμα.

 

 

Καλησπέρα κορίτσια!!

Αγλαία, θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση όσον αφορά την διατήρηση του μητρικού γάλακτος, γιατί έχει τύχει αρκετές φορές να πετάξω γάλα!

Π.χ. βγάζω το γάλα από το ψυγείο, το ζεσταίνω στον θερμαντήρα,ταίζω το μωρό και το μωρό αφήνει 50 γραμ.Αυτά τα 50 γραμ. τί είναι πιο σωστό να τα κάνω;

α)να τα διατηρήσω μέσα στο θερμαντήρα για 3 ώρες;

β)να τα διατηρήσω στην θερμοκρασία δωματίου(22ο C) και αν πεινάσει το μωρό μέσα στο 3ωρο να τα ζεστάνω και να τα ξαναδώσω;

γ)να τα βάλω στο ψυγείο και να τα δώσω στο επόμενο γεύμα (χωρίς βέβαια να τα ανακατέψω με άλλο γάλα)σημειωτέον ότι θα έχουν μείνει 30-40 λεπτά εξω, όσο δηλαδή διαρκεί η διαδικασία φαγητού;

δ)ή μήπως να τα πετάξω;

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Στους 18-22ο C στο σπίτι που το γάλα είναι ακίνητο, πράγματι διατηρείται 3-6 ώρες αντίστροφα ανάλογα με τη θερμοκρασία. Η πληροφορία είναι σωστή. Από την άλλη όμως με αυτό τον τρόπο μειώνεται ο συνολικός χρόνος διατήρησης του γάλακτος αν τελικά το μωρό δεν το πιει. Αν είμαστε σίγουρες ότι θα καταναλωθεί, δεν υπάρχει θέμα.

 

 

Καλησπέρα κορίτσια!!

Αγλαία, θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση όσον αφορά την διατήρηση του μητρικού γάλακτος, γιατί έχει τύχει αρκετές φορές να πετάξω γάλα!

Π.χ. βγάζω το γάλα από το ψυγείο, το ζεσταίνω στον θερμαντήρα,ταίζω το μωρό και το μωρό αφήνει 50 γραμ.Αυτά τα 50 γραμ. τί είναι πιο σωστό να τα κάνω;

α)να τα διατηρήσω μέσα στο θερμαντήρα για 3 ώρες;

β)να τα διατηρήσω στην θερμοκρασία δωματίου(22ο C) και αν πεινάσει το μωρό μέσα στο 3ωρο να τα ζεστάνω και να τα ξαναδώσω;

γ)να τα βάλω στο ψυγείο και να τα δώσω στο επόμενο γεύμα (χωρίς βέβαια να τα ανακατέψω με άλλο γάλα)σημειωτέον ότι θα έχουν μείνει 30-40 λεπτά εξω, όσο δηλαδή διαρκεί η διαδικασία φαγητού;

δ)ή μήπως να τα πετάξω;

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

 

Γεια σου frene

μεχρι να απαντησει η κα Αγλαια και επειδη νομιζω οτι διαβασα αντιστοιχο ερωτημα πιο παλια, η απαντηση που δοθηκε ειναι η γ).

Μπορεις δηλ. για μια μονο φορα να ξαναζεστανεις το γαλα που περισεψε, αλλα αφου το βαλεις στο ψυγειο, δηλ. να μην παραμεινει εκτος ψυγειου περισσοτερο απο τα 30-40 λεπτα που αναφερεις απο το πρωτο ζεσταμα και χωρις φυσικα να ανακατευτει με αλλο γαλα.

Αν βρω το θεμα θα σου το στειλω με link. Καλυτερα ομως να κανεις υπομονη μεχρι να εχεις εγκυρη απαντηση. Μεχρι τοτε κρατα το περισσεμα να μην παει χαμενο, με τον πιο πανω τροπο. Πιστευω οτι μεχρι το βραδυ θα εχεις απαντηση.

Καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

doudou σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! :D

Αν και η Αγλαία μου έχει πει ότι το γάλα που περισσεύει στο μπιμπερό που πίνει το μωρό κανονικά το πετάμε (για ασαράντιστα μωρά) (βλ. http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1844&postdays=0&postorder=asc&start=30)

απλά είπα να ξαναρωτήσω γιατί είπε ότι διατηρείται 3-6 ώρες σε θερμοκρασία δωματίου.!

Τα λέμε!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...