Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο ανεμοβλογιας


Jean

Recommended Posts

λοιπον...............

 

 

ο γιος μου εχει κανει το εμβολιο της ανεμοβλογιας. Ηξερα πως δεν παρεχει 100% καλυψη αλλα αν κολλησει,θα το περασει πολυ ελαφρα,οτι ισως δεν το καταλαβουμε κιολας.

 

Το σαββατο εκανε μια φορα 38 πυρετο,την Κυριακη αλλη μια,κι απο εκει κι επειτα κατι δεκατα μεχρι που κλεινοντας το 3ο εικοσιτετραωρο εφυγε εντελως. Ταυτοχρονα στο μπανιο ειδα πολλα σπιθουρακια κατωαπο τις δυο μασχαλες,πεντε εξι στο προσωπο/κοντα στο αυτι κλπ.

 

Υποψιασμενη τον εστειλα στον γιατρο που λεει πως δεν ειναι με τιποτα ανεμοβλογια :roll: εγω πολυ φοβαμαι οτι ειναι και το περασε ετσι λογω εμβολιου. Το θεμα μας ομως δεν ειναι αυτο-ειναι οτι αν αυτο ηταν ανεμοβλογια,προφανως κολλησε την μικρη μου :? στο ιδιο σπιτι,ολη την ωρα μαζι,τη περιπτωση υπαρχει?? :(

 

δεν μπορω πλεον να κανω κατι,αν ηταν οντως και κολλησε η μικρη σε πολυ λιγες μερες θα μαθω.......δεκαπεντε μερες δεν ειναι? ε σε καμια δεκαρια μερες θα ξερω....

 

εχετε καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

για την ανεμοβλογιά φιλενάδα δεν ξέρω, αυτό που ξέρω είναι ότι όταν ο μεγάλος μου ήταν 3,5 και ο μικρός 2, πέρασε ο μεγάλος οστρακιά. Εκείνο το διάστημα αλλάζανε μεταξύ τους πιπίλες, μπιμπερόν και γενικώς .... όλα! Τα ανταλλάσανε όλα λοιιπόν, εκτός από την οστρακιά, που ευτυχώς δεν την κόλλησε ο μικρός, αλλά την κόλλησα εγώ! :evil:

Αυτό που θέλω να σου πω, είναι ότι όλα είναι σχετικά... Και ο μικρός αδερφός μου είχε κολήσει θυμάμαι κάποτε κοκκίτη, έβηχε 3 μήνες, και ούτε εγώ ούτε ο μεγάλος είχαμε κολλήσει τίποτα.... Θέμα οργανισμού ειναι και ίσως να ανησυχείς άδικα...

Εύχομαι να μην κολλήσει η μπεμπούλα σας!!!

 

Α! Και χτες κάναμε την αναμνηστική δόση του εμβολίου της ανεμοβλογιάς... Κλάααααμα και οι δύο... και πού να τους κρατήσω... ολόκληρα παιδιά... Και όταν τελείωσε η ένεση γυρνάει ο μεγάλος (που είχε ξεκινήσει πρώτος να κλαίει) και λέει στην παιδίατρο: τελικά... δεν πόνεσε! :!:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Athena μου τα εμβολια τα κανουμε για να μην νοσησουν τα παιδια μας κ επειδη εσενα ο μικρος την περασε ελαφρια δεν σημαινει οτι ολα τα παιδακια της περνανε ετσι ,εγω την ειχα περασει με 41,5πυρετο ημουν ενα μηνα χαλια κ ειχα χασει 13κιλα,οποτε χιλιες φορες να υπηρχε το εμβολιο παρα αυτα που τραβηξε η μανα μου.Και να λεμε παλι καλα που η ιατρικη εξελισσεται κ εχουμε πλεον εναλλακτικες
Δεν υπαρχει 100% ανοσια με τα εμβολια.Εγω δεν αγχωνομαι αν θα νοσησει το παιδι μου ισα ισα που το να αρρωσταινουν ειναι καλο σημαδι και ο πυρετος καλο κανει.Μας εχουν κανει οι παιδιατροι της κλασσικης ιατρικης να εχουμε ντουλαπια γεματα φαρμακα και με το παραμικρο να αγχωνομαστε για τα παιδια μας.Τους κανουμε και οτι καινουργιο βγει χωρις να πολυψαξουμε ολη αυτη την "τεχνητη ανοσοποιηση",εγω αυτα φοβαμαι.

 

Όπως τα λες είναι Αθηνά μου. Αν μη τι άλλο, τα εμβόλια δεν δυναμώνουν το ανοσοποιητικο, το εξασθενούν. Κι αυτό θα στο πει κάθε παιδίατρος. Γι'αυτό και για να κάνει το παιδί εμβόλιο δεν πρέπει να είναι άρρωστο. Επίσης κανένας γιατρός δε θα σου υποσχεθεί οτι το εμβόλια δε θα έχει παρενέργιες, ή οτι σίγουρα το παιδί δε θα αρρωστήσει απ΄την αρρώστια για την οποία εμβολιάστηκε. Απλά σου λένε οτι τα οφέλη είναι περισσότερα απ'τους κινδύνους. Είναι όμως???

 

Μανινάκι εύχομαι να 'ναι όλα καλά με τη μπέμπα! :)

Link to comment
Share on other sites

ειδα πολλα σπιθουρακια κατωαπο τις δυο μασχαλες,πεντε εξι στο προσωπο/κοντα στο αυτι κλπ.
:shock: κι εμένα μερικές μέρες μετά από το εμβόλιο παρουσίασε σπιθουράκια σαν δρωτσίλες στα σημεία που λες κι ένα στο ποδαράκι του! η γιατρός επέμενε πως δεν ήταν η ανεμοβλογιά...εγώ όμως το πιστέυω!

 

 

ελπίζω να μην κόλλησε η μικρή σου!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο είναι να μην αγχώνεσαι! Κατ'αρχάς μπορεί να μην κολλήσει και κατά δεύτερον και να κολλήσει δε χάλασε και ο κόσμος! Ο μεγάλος μου την πέρασε 7 μηνών και δεν είχαμε ιδιαίτερο πρόβλημα...ίσα ίσα!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Απ' ότι είδα σε διάφορα site και μας είπε και η γιατρός, το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς είναι πλέον στα υποχρεωτικά!

Με προβληματίζει λίγο, το ότι είναι σχετικά καινούργιο, (νομίζω από το 2007 είναι υποχρεωτικό).

Το έχετε κάνει εσείς στα παιδιά σας και αν ναι, σε ποια ηλικία το κάνατε στα παιδιά σας,

είχατε κάποιες παρενέργειες? Πως λέγεται θυμόσαστε?

Ευχαριστώ πολύ!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς το κάναμε 16,5 μηνών και αν θυμάμαι καλά γίνεται σε δυο δόσεις. Από ότι μου είχε πεί η παιδίατρος μπορεί να εμφανίσει παρενέργειες μετά από 2 εβδομάδες. Ισως κάποια εξανθήματα ή και πυρετό, ευτυχώς το καστοράκι μου δεν έμφάνισε τίποτα.

 

Εγώ πάντως δεν ψάχνομαι τόσο με τα εμβόλια.Ακούω πάντα την παιδίατρό μου, αυτή ξέρει. Όσο για της ανεμοβλογιάς από τη στιγμη που χορηγείται τόσο καιρό στα παιδάκια θεωρώ ότι είναι ασφαλή από ότι μου έχει πεί και η παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η μικρή μου έκανε το VΑRILRIX όταν ήταν 15 μηνών σχεδόν στο ΙΚΑ.Από εκεί μας είπαν πως η δεύτερη δόση είναι 6 ετών.Εχθές μία καινούρια παιδίατρος που επισκέφτηκα μου είπε πως έπρεπε να το ξανακάνω στα 2 χρόνια δηλαδή να το κάνω άμεσα...Εγώ επέμενα σε αυτό που μου είχαν γράψει στο κέντρο μάνας και παιδιού αλλά αυτή επέμενε πως χρειάζεται επανάληψη κάθε 2 χρόνια.Τόσο μεγάλη διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Η κόρη μου είναι 2 χρονών και πριν από 5 μήνες κάναμε το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς (varivax). Ενώ η παιδίατρος μας είχε πει ότι οι σύνηθες παρενέργιες του εμβολίου είναι λίγα σπυράκια γύρω από την περιοχή του εμβολιασμού και ίσως λίγο πυρετο (όλα αυτά μέσα σε περίπου 10 ημέρες) η μικρή άρχισε και έβγαζε σπυράκια στην κοιλιά και στην πλάτη μετά από 20 ημέρες και κράτησε αυτό 1 μήνα! Τελικά μας πρότεινε η παιδίατρος να την δει μία ανοσολόγος στο Αγ. Σοφία η οποία και μας έγραψε να κάνουμε κάποιες εξετάσεις αντισωμάτων (να τσεκάρουμε δηλαδή αν έχει πάρει αντισώματα από την ανεμοβλογιά και από κάποια άλλα εμβόλια). Σημειωτέον ότι όταν είχε κάνει την αντίδραση αυτή, εξετάστηκε με δείγμα από κάποιο από τα σπυράκια και βεβαιώθηκε ότι όντως ήταν ανεμοβλογιά. Τελικά μάθαμε ότι αντισώματα από την ανεμοβλογιά δεν έχει κάνει αλλά έχει κάνει από τα άλλα εμβόλια. Όσους ρωτάω μου λένε ότι είναι σπάνιο αυτό αλλά όχι απίθανο να κάνει δηλαδή για μεγάλο διάστημα σπυράκια και να μην έχει αντισώματα γι'αυτό και άλλωστε κάνουν και τη δεύτερη δόση του εμβολίου.

 

Τώρα μας είπαν ότι εφόσον το παιδί αντέδρασε έτσι στο εμβόλιο έτσι και την κόλλαγε την ανεμοβλογιά θα την πέρναγε πολύ βαριά γι'αυτό και πρέπει να κάνει οπωσδήποτε τη δεύτερη δόση του εμβολίου.

 

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία από αυτό το εμβόλιο?

 

Ευχαριστώ πολύ

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

κορίτσια, έχω ένα κοριτσάκι 13 μηνών και έρχεται το εμβόλιο ανεμοβλογιάς, αλλά ο γιατρός θυμάμαι ότι είχε πει ότι πονάει! τι ξέρετε γι' αυτό και αν έχει παρενέργειες;!!

φιλάκια σε όλα τα παιδάκια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η παιδιατρος μας ειναι της αποψης οτι πρεπει να γινονται δυο δοσεις. Το συζητησα και με παιδιατρο στη Ελλαδα και συμφωνησε..

Εκανα στον Κωνσταντινο σε ηλικια 15 περιπου μηνων το εμβολιο και στα 3 πεσαε ανεμοβλογια! Πολυ ελαφρια. Εβγαλε μονο στην πλατουλα του σπυρακια... Την εμφανισε αμεσως μετα την επεμβαση για τα κρεατακια και πιστευουμε πως ηταν εξασθενιμενος.. Τελως παντων παει περασε. Δεν χρειαζεται δευτερη δοση.

Τι να κανω ομως με το Δημητρη? Ο οποιος μεχρι τωρα δεν φαινεται να κολλησε... Στο Βελγιο κυκλοφορουν 2 εμβολια. Το ενα απο αυτα κυκλοφορει και στην Ελλαδα και εστι καναμε αυτο στον Κωνσταντινο.. Η παιδιατρος μας επειμενει στο αλλο (δεν ειχε λεει κανενα κρουσμα0. Αλλα εδω εγω αποφασιζω πιο θα κανουμε και δεν ξερω..

Αν πρεπει να κανουμε δυο δοσεις δεν ειναι καλυτερα να του κανω το ιδιο που υπαρχει στην Ελλαδα? απο την αλλη αν δεν ειναι τοσο αποτελεσματικο ποιος εγκυαται οτι και ο Δημητρης αν την περασει θα την περασει ελαφρια??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα σας...να ρωτησω και γω κατι πολυ σημαντικο: αυτο το μηνα εχουμε να κανουμε το πριοριξ και η γιατρος θελει να κανουμε και της ανεμοβλογιας μαζι. Η κορη μου ειναι 15 μηνων. Εχει κανει ποτε καμια και τα 2 αυτα εμβολια μαζι στα παιδια της;;; τα φοβαμαι λιγο και τα δυο μαζι...ποια η γνωμη και η εμπειρια σας;;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας...να ρωτησω και γω κατι πολυ σημαντικο: αυτο το μηνα εχουμε να κανουμε το πριοριξ και η γιατρος θελει να κανουμε και της ανεμοβλογιας μαζι. Η κορη μου ειναι 15 μηνων. Εχει κανει ποτε καμια και τα 2 αυτα εμβολια μαζι στα παιδια της;;; τα φοβαμαι λιγο και τα δυο μαζι...ποια η γνωμη και η εμπειρια σας;;;;

 

Έχει τύχει στο μεγάλο μου να κάνω 2 φορές από 2 μαζί (1 σε κάθε μπουτάκι). Δε θυμάμαι όμως πια. Θα κοιτάξω το απόγευμα στο βιβλιάριο του να σου πω. Παρενέργειες δεν μου έκανε πάντως σε κανένα. Ούτε πόνεσε περισσότερο αφού οι ενέσεις έγιναν σχεδόν συγχρόνως σε χρόνο dt. (Βέβαια ο γιος μου δεν έχει πάρει χαμπάρι ότι ο γιατρός κάτι του κάνει. Ακόμα ψάχνει το κουνούπι που τον τσίμπησε).

Link to comment
Share on other sites

μήπως εννοεί το πριοριξ το τετραπλό??

 

γιατί το καινούργιο περιέχει και την ανεμοβλογιά μέσα...

 

εμείς πάντως τα κάναμε ξεχωριστά..δλδ πριοριξ τριπλό, και άλλη φορά της ανεμοβλογιάς

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
helen18 δεν το ηξερα αυτο κ ομολογω οτι δεν το ειχα ξανα ακουσει γι αυτο κ δεν το καταλαβα πριν,ευχομαι να μην εχεις καμια παρενεργεια αν κ δεν το πιστευω

πως τεκμηριώνεις ότι είναι αδύνατο να μην έχει καμιά παρενέργεια;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εμείς κάναμε το εμβόλιο προχθές (21 μηνών). ο γιατρός μας είπε οτι σε 7-10 μέρες μπορει να κάνει πυρετο, να εμφανίσει σπυράκια ή να έχει φαγούρα δλδ τα συμπτώματα της ανεμοβλογιάς. επίσης πρέπει να επαναληφθεί στα 3 χρόνια. το ότι έκανε το εμβόλιο δεν σημαίνει ότι δεν θα περάσει ανεμοβλογιά. απλά η ανεμοβλογιά είναι π. επικίνδυνη και μπορεί να προκαλέσει απο πνευμονία έως και θάνατο..... με το εμβόλιο αποκτά αντισώματα το παιδί και αν κολλήσει μάλλον θα την περάσει πιο ελαφρια. τέλος την είχα περάσει και εγω οχι π. μικρή, μεγάλη φαγούρα θυμάμαι...... τελοσπαντων εγω είμαι υπερ των εμβολίων γιατι τα παιδια αποκτούν αντισώματα. και έχω και κορίτσι που σημαίνει στην εγκυμοσύνη της μελλοντικά καλό ειναι να έχει τα διάφορα αντισώματα.......

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Η παιδιατρος μας ειναι της αποψης οτι πρεπει να γινονται δυο δοσεις. Το συζητησα και με παιδιατρο στη Ελλαδα και συμφωνησε..

Εκανα στον Κωνσταντινο σε ηλικια 15 περιπου μηνων το εμβολιο και στα 3 πεσαε ανεμοβλογια! Πολυ ελαφρια. Εβγαλε μονο στην πλατουλα του σπυρακια... Την εμφανισε αμεσως μετα την επεμβαση για τα κρεατακια και πιστευουμε πως ηταν εξασθενιμενος.. Τελως παντων παει περασε. Δεν χρειαζεται δευτερη δοση.

Τι να κανω ομως με το Δημητρη? Ο οποιος μεχρι τωρα δεν φαινεται να κολλησε... Στο Βελγιο κυκλοφορουν 2 εμβολια. Το ενα απο αυτα κυκλοφορει και στην Ελλαδα και εστι καναμε αυτο στον Κωνσταντινο.. Η παιδιατρος μας επειμενει στο αλλο (δεν ειχε λεει κανενα κρουσμα0. Αλλα εδω εγω αποφασιζω πιο θα κανουμε και δεν ξερω..

Αν πρεπει να κανουμε δυο δοσεις δεν ειναι καλυτερα να του κανω το ιδιο που υπαρχει στην Ελλαδα? απο την αλλη αν δεν ειναι τοσο αποτελεσματικο ποιος εγκυαται οτι και ο Δημητρης αν την περασει θα την περασει ελαφρια??

 

Τελικα επελεξα το ιδιο εμβολιο και στην ιδια ηλκια ακριβως, τις ιδιες μερες ακριβως εμφανισε και ο μικρος μου ανεμοβλογια. Αυτος εχει και στο προσωπακι του ενα μεγαλο..

Να δουμε πως θα παει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...