Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο ανεμοβλογιας


Jean

Recommended Posts

Εμεις το συγκεκριμενο εμβολιο το καναμε 12 μηνων και εχουμε επαναληπτικο 4-6 χρονων και παλι επαναληπτικο 10-12 χρονων. Σε τρεις δοσεις δηλαδη. Τα κανουν αλλιως εδω απ'οτι φαινεται.

Α και οταν εμεινα εγκυος μου εκαναν και εξεταση να δουν αν εχω αντισωματα στη συγκεκριμενη αρρωστεια και δεν ειχα. Ετσι οταν γεννησα μετα απο δυο μηνες το εκανα και εγω σε δυο δοσεις. Δεν θα ηταν καθολου καλο να ξανα μεινω εγκυος και να κολλησω ανεμοβλογια.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Athena μου τα εμβολια τα κανουμε για να μην νοσησουν τα παιδια μας κ επειδη εσενα ο μικρος την περασε ελαφρια δεν σημαινει οτι ολα τα παιδακια της περνανε ετσι ,εγω την ειχα περασει με 41,5πυρετο ημουν ενα μηνα χαλια κ ειχα χασει 13κιλα,οποτε χιλιες φορες να υπηρχε το εμβολιο παρα αυτα που τραβηξε η μανα μου.Και να λεμε παλι καλα που η ιατρικη εξελισσεται κ εχουμε πλεον εναλλακτικες
Δεν υπαρχει 100% ανοσια με τα εμβολια.Εγω δεν αγχωνομαι αν θα νοσησει το παιδι μου ισα ισα που το να αρρωσταινουν ειναι καλο σημαδι και ο πυρετος καλο κανει.Μας εχουν κανει οι παιδιατροι της κλασσικης ιατρικης να εχουμε ντουλαπια γεματα φαρμακα και με το παραμικρο να αγχωνομαστε για τα παιδια μας.Τους κανουμε και οτι καινουργιο βγει χωρις να πολυψαξουμε ολη αυτη την "τεχνητη ανοσοποιηση",εγω αυτα φοβαμαι.
Link to comment
Share on other sites

κανενα εμβολιο δεν σου λεει οτι δεν προκειται να νοσησεις απλα το κανεις για το αν νοσησεις να το περασεις πιο ελαφρια, επισης το εμβολιο της ανεμοβλογιας υπαρχει 20χρονια μπορει κ παραπανω στην Αμερικη απλα στην Ελλαδα αργησε να ερθει κ δυστυχως ηρθε πριν 5χρονια.Σου ευχομαι να μην αρρωστησει ποτε κανενα σου παιδι απο παιδικη ασθενεια, αλλα μην πιστευεις οτι ειναι ευκολες οι παιδικες ασθενεις επειδη ετυχε να την περασει ο μικρος πολυ ευκολα,γιατι οπως σου εγραψα εγω την περασα πολυ δυσκολα κ ημουν απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο με 41,5.Σκεψου να ειχες περασει τα ιδια?Τωρα οσο για τα φαρμακα κ για το τι μας δινουν οι γιατροι αυτο ειναι στο χερι του καθε γονιου το τι κανει με το παιδι του κ ποσο το ψαχνει αυτο που του λεει ο γιατρος του

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι να μην αρρωστησει ποτε κανενα σου παιδι απο παιδικη ασθενεια, αλλα μην πιστευεις οτι ειναι ευκολες οι παιδικες ασθενεις επειδη ετυχε να την περασει ο μικρος πολυ ευκολα,γιατι οπως σου εγραψα εγω την περασα πολυ δυσκολα κ ημουν απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο με 41,5.Σκεψου να ειχες περασει τα ιδια?
ναι σε καταλαβαινω,θα περασες πολυ δυσκολα αν ησουν μεγαλη,λεω ομως οτι θα προτιμουσα η κορη μου να την ειχε περασει την ανεμοβλογια σε μικρη ηλικια και να μην της ειχα κανει το εμβολιο.
Link to comment
Share on other sites

εαν την ειχε περασει η κορη σου οπως εγω θα ελεγες ακομα καλυτερα να την ειχε περασει?εγω επιμενω συνεχεια κ σε ρωταω γιατι μια παιδικη ασθενεια μπορει να την περασεις στο ποδι αλλα μπορει κ να σε γονατισει για να μην πω τα χειροτερα,οποτε καλο ειναι για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο να προσπαθησεις να μην την περασεις καθολου.Οταν γεννηθηκε η κορη μου καθε μηνα καναμε εμβολιο κ ρωτησα μια μερα τον παιδιατρο,μηπως θα ηταν καλυτερα να περναγε κ καποια παιδικη ασθενεια?για να εχει αντισωματα το παιδι?μπορω να σου πω οτι με εκανε σκουπιδι (εχουμε μεγαλη οικειοτητα με τον παιδιατρο γιατι μας ξερει πανω απο 20χρονια).Ειναι παρα πολλα αυτα που μου ειχε πει τοτε κ μου το ειχε αναλυσει παρα πολυ καλα ωστε να ειμαι θετικη να κανω ολα τα εμβολια στο παιδι κ να μην σκεφτομαι διαφορετικα.Και ο συγκεκριμενος γιατρος δεν εχει διικο του ιατρειο ωστε να τον πλησιαζουν οι εταιριες,μαλλον δεν θα μου ελεγε ποτε κατι με συμφερων να βγαλει λεφτα,γιατι οπως εγραψα κ πιο πανω ειναι οικογενειακος φιλος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανούλες καλημέρα,

 

δε θέλω να δημιουργήσω ούτε πανικό ούτε να κάνω την έξυπνη, ξέρω όμως δυο συναδέλφισσες μου, των οποιων τα παιδιά (το ένα 19 μηνών και το άλλο 2 ετών) πέρασαν την ανεμοβλογιά πολύ βαριά και χρειάστηκαν να μπουν στο νοσοκομείο. Συγκεκριμένα το ένα έπαθε μόλυνση στο δέρμα του (απ'ό,τι μου είπε η γυναίκα, από τη μέση και κάτω δεν έβλεπες δέρμα, παρά μόνο σπυράκια, ακόμα και στο πουλάκι του) και καπάκι λοίμωξη στο αναπνευστικό (δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά). Έχουν περάσει σχεδόν δυο μήνες και ακόμα βάζουν κρέμες και σκέφτονται να πάνε σε πλαστικό χειρούργο γιατί το δέρμα του δεν έχει 'φτιάξει' ακόμα. Είναι πολύ σπάνιο να τραβήξει σε κάτι τέτοιο, συνήθως η ανεμοβλογιά περνιέται πολύ εύκολα και ίσως τα παιδάκια αυτά να είχαν και πεσμένο το ανοσοποιητικό τους, αλλά ξέρω γω? και αν...? Και γω την έχω περάσει μικρή, μάλιστα έχω και σημαδάκι στο πρόσωπό μου, και δε θυμάμαι να είχα υποφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου είχε πει οτι από το εμβόλιο μπορεί κάποιο άλλο

παιδί να κολλήσει την ανεμοβλογιά.

Τότε που το μωρό ήταν 2 μηνών δεν το έκανε στον μεγάλο γι΄αυτό το λόγο.

 

Βρήκα αυτές τις πληροφορίες στο από το εδώ (Αγγλία) σύστημα υγείας, όπου λέει ότι εμβόλιο γίνεται σε παιδιά (δεν είναι υποχρεωτικό αλλιώς) που έχουν αδέρφια με λευχαιμία ή έχουν γίνει λήπτες οργάνων για να μην τα κολήσουν επειδή έχουν πεσμένο το ανοσοποιητικό τους σύστημα...είμαι λίγο μπερδεμένη, γιατί ο γιατρός σου λέει ότι ακόμα και ένα παιδί που έχει κάνει εμβόλιο, μπορεί να μεταδόσει την αρρώστια?

 

http://www.nhsdirect.nhs.uk/articles/article.aspx?articleId=1033

Link to comment
Share on other sites

εαν την ειχε περασει η κορη σου οπως εγω θα ελεγες ακομα καλυτερα να την ειχε περασει?εγω επιμενω συνεχεια κ σε ρωταω γιατι μια παιδικη ασθενεια μπορει να την περασεις στο ποδι αλλα μπορει κ να σε γονατισει για να μην πω τα χειροτερα,οποτε καλο ειναι για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο να προσπαθησεις να μην την περασεις καθολου.Οταν γεννηθηκε η κορη μου καθε μηνα καναμε εμβολιο κ ρωτησα μια μερα τον παιδιατρο,μηπως θα ηταν καλυτερα να περναγε κ καποια παιδικη ασθενεια?για να εχει αντισωματα το παιδι?μπορω να σου πω οτι με εκανε σκουπιδι (εχουμε μεγαλη οικειοτητα με τον παιδιατρο γιατι μας ξερει πανω απο 20χρονια).Ειναι παρα πολλα αυτα που μου ειχε πει τοτε κ μου το ειχε αναλυσει παρα πολυ καλα ωστε να ειμαι θετικη να κανω ολα τα εμβολια στο παιδι κ να μην σκεφτομαι διαφορετικα.Και ο συγκεκριμενος γιατρος δεν εχει διικο του ιατρειο ωστε να τον πλησιαζουν οι εταιριες,μαλλον δεν θα μου ελεγε ποτε κατι με συμφερων να βγαλει λεφτα,γιατι οπως εγραψα κ πιο πανω ειναι οικογενειακος φιλος
οι γιατροι απο α

ναλυσεις αλλο τιποτα...για πειραματοζωα μας εχουν...εγω πια μονο με εναλλακτικους τη βρισκω να συζηταω για θεματα "πραγματικης υγειας".

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάνουμε το εμβόλιο και παρ' όλα αυτά μπορεί πάλι να την περάσει;;; πείτε μου σας παρακαλώ γιατί σήμερα έχω ραντεβού να κάνουμε το εμβόλιο αυτό!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάνουμε το εμβόλιο και παρ' όλα αυτά μπορεί πάλι να την περάσει;;; πείτε μου σας παρακαλώ γιατί σήμερα έχω ραντεβού να κάνουμε το εμβόλιο αυτό!

 

Απ'οτι εχουν αναφέρει οι μανούλες παραπάνω μπορεί να την περάσει εν τέλει αλλα ελαφρύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο να την κολλήσει, δεν υπάρχει 100% κάλυψη. Σίγουρα όμως τα συμπτώματα θα είναι πολύ πιο ήπια και θα κρατήσει πολύ λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

:( ...

Mακάρι να μην την περάσει ποτέ!

Ακόμη θυμάμαι πόσο μαρτύριο ήταν για μένα!...

 

και εύχομαι να μην του κάνει και παρενέργεια...

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name="Η παιδίατρος μου είχε πει οτι από το εμβόλιο μπορεί κάποιο άλλο

παιδί να κολλήσει την ανεμοβλογιά.

Τότε που το μωρό ήταν 2 μηνών δεν το έκανε στον μεγάλο γι΄αυτό το λόγο.[/quote]

 

souloumpamia έγραψε:

Βρήκα αυτές τις πληροφορίες στο από το εδώ (Αγγλία) σύστημα υγείας, όπου λέει ότι εμβόλιο γίνεται σε παιδιά (δεν είναι υποχρεωτικό αλλιώς) που έχουν αδέρφια με λευχαιμία ή έχουν γίνει λήπτες οργάνων για να μην τα κολήσουν επειδή έχουν πεσμένο το ανοσοποιητικό τους σύστημα...είμαι λίγο μπερδεμένη, γιατί ο γιατρός σου λέει ότι ακόμα και ένα παιδί που έχει κάνει εμβόλιο, μπορεί να μεταδόσει την αρρώστια?

 

http://www.nhsdirect.nhs.uk/articles/article.aspx?articleId=1033

_____________________________________________________________

 

 

 

Δεν το κατάλαβες καλά μάλλον.Ίσως και εγώ να μην το εξήγησα καλά.Μπορεί να μεταδώσει την ασθένεια μόνο τότε που θα κάνει το εμβόλιο,για κάποιες μέρες δηλαδή που θα βρίσκεται στον οργανισμό του ο εξασθενημένος ιός της ανεμοβλογιάς λόγω εμβολίου.

Μετά από κάποιες μέρες δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Για την ανεμοβλογια μου ειπε ξαδερφος φαρμακοποιος πως ηταν υπερ του να μη γινεται μεχρι που επαθε νιλα ενας φιλος του.......το παιδι του πεταξε εξανθημα στην κορη του ματιου και ταλαιπωρηθηκαν αφανταστα με χειρουργεια....... :? ...οποτε θα το κανω..........εγω την περασα 23 ετων σχετικα καλα θα ελεγα, αλλα μαλλον ειναι και θεμα τυχης...που θα βγαλεις τα εξανθηματα δλδ.......αν τα βγαλεις εσωτερικα στο σωμα μεχρι που κινδυνευεις να πεθανεις.......

 

 

Μια φιλη εβγαλε μεσα στον κολπο της και τρελλαθηκε απο ταλαιπωρια και μολυνσεις για πολυ καιρο......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή μπορεί να τα βγάλεις και εσωτερικά?

Τότε πως θα ξέρεις οτι είναι ανεμοβλογιά αφού δεν θα φαίνονται?

Κάτι δεν καταλαβαίνω μάλλον.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Τα εξανθηματα μπορουν να βγουν οπουδηποτε.......γιατι να βγουν μονο εξωτερικα? Μπορουν να βγουν στον κολπο (οπως ανεφερα) η και στα πνευμονια (που ειναι πολυ επικινδυνο)......δλδ μεσα τα εσωτερικα οργανα μπορουν να κανουν μολυνση με τις γνωστες συνεπειες.......δεν ειμαι και γιατρος να σου πω τι ακριβως συμβαινει.....

 

Φυσικα θα βγαλεις και εξωτερικα.........απο τα εξωτερικα θα ξερεις τι αρρωστια ειναι........εγω θυμαμαι σπουδαζα στο εξωτερικο οταν το επαθα......μια μερα ειχα μια τρελλη και ξαφνικη αδιαθεσια....τρομερο και φριχτο πονοκεφαλο......μετα εβγαλα τα πρωτα εξανθηματα...επειδη ηταν απιστευτη η αδιαθεσια πηγα στη νοσοκομα του πανεπιστημιου και μου εκανε την διαγνωση.......απο το εξανθημα φαινεται.......μου πε οτι απλα πρεπει να ξαπλωσω και να περιμενω να περασει........μια βδομαδα ημουν πολυ χαλια.....σπυρια σε ολο το σωμα αλλα πολυ περισσοτερο στα τριχωτα μερη........μου χαν πει να μη τα πειραξω για να μη μεινουν σημαδια αλλα συνεβει το αντιθετο........αυτα που εφυγαν νωρις λογω θεσης δεν αφησαν τιποτα......αντιθετα οσα φυλαξα και δεν επιραζα αφησαν σημαδια για πολλα χρονια......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου έκανε το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς 2 χρονών και κάτι (στις 16-3-07 και ενώ η μικρή ήταν 1,5 μηνών και δεν είχε καμία παρενέργια σε κανέναν απο τους δυο) και η μικρή μου δεν το έχει κάνει ακόμη.

 

• Εμβόλιο Ανεμοβλογιάς

Αυτό το εμβόλιο απευθύνεται σε παιδιά πάνω από 15 μηνών. Γίνεται σε διαφορετικές δόσεις ανάλογα με την ηλικία των παιδιών. Σε παιδιά πάνω από 15 μηνών γίνεται σε 1 δόση, ενώ σε παιδιά πάνω από 13 ετών γίνεται σε 2 δόσεις. Αυτό το εμβόλιο γίνεται για την προστασία του παιδιού από την ανεμοβλογιά.

 

βρήκα και το παρακάτω:

 

ΕΘΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΩΝ – ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΩΝ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΦΗΒΟΥΣ ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ :

http://www.virtualpharmacy.gr/nv.htm

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι πολύ επικίνδυνο.Αν βγάλεις σπυράκια εσωτερικά πως θα το καταλάβεις?π.χ. στα πνευμόνια?

Εγώ δεν την έχω περάσει και προβληματίζομαι πολύ με όλα αυτά.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορεί να τα βγάλεις και εσωτερικά?

Τότε πως θα ξέρεις οτι είναι ανεμοβλογιά αφού δεν θα φαίνονται?

Κάτι δεν καταλαβαίνω μάλλον.

 

 

Helen18 γράφω στην προηγούμενη σελίδα για μια φίλη που είχε βρέφος 5 μηνών το οποίο κόλλησε ανεμοβλογιά από τα μεγαλύτερα αδέρφια, την εκδήλωσε εσωτερικά με αποτέλεσμα να καθυστερήσουν να το καταλάβουν.

Τελικά έπαθε μόλυνση, συψαιμία και το παιδί πέθανε.

Ήρθε σήμερα ο παιδιάτρος και τον ρώτησα για τα μεγάλα αν έκανα καλά που τους έκλεισα ραντεβού για το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς και μου είπε φυσικά και πρέπει να το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αμα τα βγαλει μονο εσωτερικα ...αστα να πανε!!!!!

 

Κι εγω δεν ημουν υπερ περιττων εμβολιων αλλα ειδικα αυτο θα το κανουμε, μετα απο οσα εχω ακουσει.......

 

Αυτο που με προβληματιζει ειναι που λετε οτι μπορει να κολλησει απο το παιδι και καποιος αλλος........μα αν ειναι να κολλαει τοσο ευκολα δεν θα την περασει κανονικα την ασθενεια και το ιδιο το παιδι? Υποτιθεται οτι ειναι εξασθενημενο στελεχος ιου...... :?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλά εμένα μου εχει σηκωθεί η τρίχα με όλα τα θέματα που παρακολουθούν και αναφέρονται στα εμβόλια!!!!

Ο κάθε γιατρός τα δικά του, κουλές και σπάνιες επιπλοκές :roll::roll::roll:

Αλλα παιδάκια έχουν παρενέργειες άλλα όχι....δεν ξέρω it's too complicated!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι 11 μηνών και περιμένει για μεταμόσχευση. Επειδή μετά την μεταμόσχευση δεν επιτρέπεται κανένα εμβόλιο, τα κάνει όλα τώρα, και μάλιστα όλες τις δόσεις. Το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς είναι υποχρεωτικό για αυτόν, γιατί η ανεμοβλογια είναι πολύ επικύνδινη για όλα τα παιδάκια που έχουν πρόβλημα με τα νεφρά τους. Μου είπαν ότι θα γίνει όταν κλείσει ενός έτους, θα γίνει με προγραμμα γιατί πρέπει να κάνουμε και το MMR (2 δόσεις) και ότι θα κάνουν μια δόση για ανεμοβλογια, θα κάνουν εξετάσεις αίματος να δούν αν έχει αρκετά αντισώματα, και αν χρειάζεται θα κάνουν δεύτερη δόση ανεμοβλογιά. Κάποιες φορές αρκεί η μια δόση, κάποιες φορές θέλει και δεύτερη. Στην δική μας περίπτωση, αν δεν χρειάζεται δεύτερη δόση, δεν θα περιμένουμε γιατί θέλουμε να κάνουμε το χειρουργείο. Αλλά για τα δικά σας παιδάκια που είναι απλή περίπτωση, αντί να τα ταλαιπωρήσετε με εξετάσεις αίματος κλπ... θα σας συνιστούσα να κάνετε την δεύτερη δόση ούτως ή άλλως. Παρενέργειες δεν υπάρχουν από παραπάνω αντισώματα - και στην κόρη μου που είναι υγιείς θα κάνω, και θα το κάνω σε δύο δόσεις. Η ανεμοβλογιά είναι πολύ πιο επικύνδινη από ένα παραπάνω τσιμπιματάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τελικά το κάναμε την Τρίτη (14,5 μηνών) και ευτυχώς δεν έχει κάποια παρενέργεια! Για 2η δόση δεν είπαμε κάτι, απλά όταν τη ρώτησα αν πλέον μπορεί να κολλήσει μου είπε αυτό που μου είχατε πει κι εσείς! οτι δηλαδή 100% κάλυψη δεν έχεις! απλά αν τύχει... την περνάει ποιό απαλά! και πως στα τόοοοοοσα παιδάκια που παρακολουθεί μόνο ένα την πέρασε μετά το εμβόλιο κι αυτό με μόνο 2 σπυράκια!

 

Abbie εύχομαι καλή επιτυχία με το χειρουργείο του μικρού σου!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

ένα γρήγορο update από μας, 3 βδομάδες μετά το εμβόλιο, από χτες βγάλαμε σπυράκια στην περιοχή κάτω από τη μασχάλη και στη μισή κοιλιά. Είναι κόκκινα (φυσικά!) με ένα μικρό κεφαλάκι στη μέση...μόλις μίλησα με την παιδίατρο στην Αθήνα, με καθησύχασε ότι μάλλον είναι από το εμβόλιο και θα περάσουν σε 4-5 μέρες. Αν όμως αρχίσουν να βγάζουν υγρό και εξαπλώνονται πολύ τότε θα είναι κάτι άλλο (μου μυρίζει σταφυλόκκοκος) οπότε θα πρέπει να τον πάω σε γιατρό εδώ για τα γνωστά (αντιβιώσεις, κρέμες κλπ). Πυρετό είναι λίγο σπάνιο να κάνει και πόλυ σπάνιο επίσης σ'αυτή τη φάση να κολήσει άλλα παιδάκια. Πάντως σήμερα το πρωί ήταν πολύ μουστρούφης και ήθελε συνέχεια αγκαλιά. Πέμπτη δεν είναι σήμερα? Σαββατοκύριακο δεν έρχεται? Σιγά μην το περνάγαμε έτσι!

 

Αν έχω κάτι νεότερο θα σας πω.

 

Φιλικά,

Μ η ταλαίπωρη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...