Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΥΣΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΡΟΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ


mata

Recommended Posts

Σκέφτηκα να γράφουμε εδώ διάφορες πρακτικές συμβουλές που πέφτουν στην αντίληψη μας, από διάφορες πηγές.

Ας ξεκινήσω με κάτι απλό και θα γράψω στη συνέχεια και άλλες.

 

Για ενυδάτωση για τα ξηρά, ταλαιπωρημένα μαλλιά βάζουμε ελαιόλαδο (εκτός από τις ρίζες) και το αφήνουμε για όση ώρα μπορούμε, όπως και τις μάσκες μαλλιών. :D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 475
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για τις άφθες, τα άσπρα σπυράκια μέσα στο στόμα (εγώ έβγαζα συχνά), είναι καλό να τρώμε ακτινίδια. ¨Οταν κάποιος ξέρει ότι βγάζει συχνά, αποτρέπει την εμφάνιση τους τρώγοντας συστηματικά ακτινίδια. Εμένα με βοήθησε και έχω να βγάλω εδώ και αρκετό καιρό.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την πατάτα η πεθερά μου το χρησιμοποιεί και για χτυπήματα (μόνο στούμπηγμα όχι με αίματα). Η πατάτα, λέει, βοηθάει γενικά στο πρήξιμο και τη μελανιά.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τα πρησμένα μάτια από ξενύχτι, κόβουμε δυο πατατούλες ροδέλες και τις τοποθετούμε στα μάτια μας! :D

 

 

... Ξενύχτι απο μώρο ή απο χορό ; :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προχθές ο μικρός ξύπνησε 2:00 το βράδυ και ήθελε να παίξουμε να τραγουδήσουμε και να χορέψουμε....

Έτσι εγώ ξενύχτισα και για χορό και για μωρό :lol::lol::lol:

Το πουλάκι μου φροντίζει την διασκέδαση μου.... :lol::lol::lol:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Όταν λέμε βούτυρο εννούμε το φρέσκο (ζωικό-; ) ή φυτικό (βιτάμ π.χ.; ) Ή δεν έχει σημασία; :D

 

Απλα θα πρεπει να ειναι μαλακό!Εγώ της βάζω culinesse της μικρής όταν χτυπάει! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

για λαμπερή επιδερμίδα χωρίς μαύρα στίγματα και σπυράκια κάνουμε μία φορά την εβδομάδα μία μάσκα απολέπισης (πρώτα την αφήνουμε και μετά την τρίβουμε λιγάκι) με την διαβόητη Μασκα Ασπιρίνης:

 

Λιώνουμε με κουτάλι 4-5 ασπιρίνες (τις κλασσικές) και τις ανακατεύουμε με λίγο νερό, ή με λίγο μέλι ή με λίγο γιαούρτι. Βάζουμε τη μάσκα για κανένα 20λεπτο και έπειτα προσθέτοντας ελάχιστο νερό κάνουμε μασάζ. Ξεβγάζουμε και …θαυμάζουμε! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω κι άλλο ένα μυστικό για πρόσωπο χωρίς σπυράκια,αλλά δε λέει να το γράψω γιατί θα με κοροιδεύετε!Είναι πολύ καλό,αλλά προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει! :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Αντιγηραντικός ορός νύχτας:

 

Παίρνουμε μία αμπουλίτσα eviol (βιταμίνη Ε, απο τα φαρμακεία, σαν μια διάφανη μικρή μπαλίτσα είναι) και αφού τη σπάσουμε με μία καρφίτσα, απλώνουμε το περιεχόμενο στο προσωπο πριν τον ύπνο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν βάζουμε τον καλό μας να συλλέξει τα σπερματοζωάρια του...χαχαχα...σε παγοθήκες και τα βάζουμε στη κατάψυξη! :wink::wink::wink:

Με το που σκάσει μύτη ένα σπυράκι,ανοίγουμε την κατάψυξη,βγάζουμε από την παγοθήκη ένα σπερματο-παγάκι και τρίβουμε απαλά την περιοχή!χαχαχα!Χωρίς πλάκα σε λίγες ώρες θα έχει εξαφανιστεί! :shock::shock::shock::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

για λαμπερή επιδερμίδα χωρίς μαύρα στίγματα και σπυράκια κάνουμε μία φορά την εβδομάδα μία μάσκα απολέπισης (πρώτα την αφήνουμε και μετά την τρίβουμε λιγάκι) με την διαβόητη Μασκα Ασπιρίνης:

 

Λιώνουμε με κουτάλι 4-5 ασπιρίνες (τις κλασσικές) και τις ανακατεύουμε με λίγο νερό, ή με λίγο μέλι ή με λίγο γιαούρτι. Βάζουμε τη μάσκα για κανένα 20λεπτο και έπειτα προσθέτοντας ελάχιστο νερό κάνουμε μασάζ. Ξεβγάζουμε και …θαυμάζουμε! :lol::lol::lol:

Α δεν ήξερα για την ασπιρίνη στο πρόσωπο ! αλήθεια είναι καλό; :shock::lol:

ε για το ...άλλο.... το ήξερα! :wink::shock::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Angela κάνε τη μάσκα ασπιρίνης και θα δεις!

Η ασπιρίνη είναι ακετοσαλικυλικό οξύ, μία μορφή του σαλικυλικόυ οξέος που χρησιμοποιείται από διάφορα καλλυντικά για την ανανέωση της επιδερμίδας (clinique turnaround, estee idealist απο τις πιο γνωστές αλλά και σε άλλες μάρκες και δερματολογικά προιόντα)

 

Στέλλα,... το περίμενα αυτό!.... και χωρίς να παγώσει την δουλειά του την κάνει!!!! :lol::lol::lol:

 

Αλλα και το παγάκι σκέτο κάνει καλό σε σπυράκι που πονάει και δεν έχει κάνει ασπρο κεφαλάκι ακόμα! Μπορεί να το εξαφανίσει! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Erica, δεν το ήξερα ότι η ασπιρίνη είναι καλή και για μάσκα προσώπου!!!!!!Ωραία ιδέα!!!! Θα την εφαρμόσω!!! :D:D:D:D

Εγώ ήξερα μόνο για σπυράκια το εξής:λιώνουμε 2 ασπιρίνες και προσθέτουμε λίγες σταγόνες νερό μέχρι να γίνει παχύρευστη πάστα και βάζουμε το μείγμα πάνω σε σπυράκι. Βοηθάει για να μειωθεί το πρήξιμο!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στελλα, λέω να κάνω πρώτα τη μάσκα ασπιρίνης, γιατί που να τρέχουμε στα κρεβάτια με τα κουπάκια για να συλλέξουμε τα απαραίτητα συστατικά!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::shock::shock::lol::lol::lol::lol::lol::wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το βούτυρο για τις μελανιές, ναι είναι αλήθεια ότι πρέπει να είναι μαλακό. Παράλειψη που δεν το ανέφερα.Το άλλο είναι δύσκολο να αλοιφτεί. :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι αποδοτικές οι μάσκες προσώπου, καλό είναι να βάζουμε νερό μέσα σε μια κατσαρόλα και αφού βράσει να καθίσουμε λίγο στον ατμό για να ανοίξουν οι πόροι μας. Έτσι είναι περισσότερο αποδοτικές οι μάσκες, γιατί σε φραγμένους πόρους δεν εισχωρούν τόσο καλά τα συστατικά της μάσκας στο δέρμα!!!!! :D:D:D:D:D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...