Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καταθλιψη κ κρισεις πανικού


Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω καταθλιψη και κρίσεις πανικού,ο γιατρός συνεστησε συνεδρίες με ψυχολόγο και λίγο στεντον,εχει κανενας παρόμοια εμπειρία?δεν ξερω τι να κάνω και ειμαι σε απογνωση,νομίζω οτι θα τρελαθω και οτι εχω κατι σοβαρό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω καταθλιψη και κρίσεις πανικού,ο γιατρός συνεστησε συνεδρίες με ψυχολόγο και λίγο στεντον,εχει κανενας παρόμοια εμπειρία?δεν ξερω τι να κάνω και ειμαι σε απογνωση,νομίζω οτι θα τρελαθω και οτι εχω κατι σοβαρό

 

Κοριτσάκι, μην ανησυχείς καθόλου μα καθόλου. Σου μιλάει μία παθούσα. Πριν 6-7 χρόνια πρωτόπαθα κρίσεις πανικού τρελλές, κάθε μέρα, να νομίζω ότι θα πεθάνω ή οτι τρελλαίνομαι κ.λ.π. Γύρισα όλους τους γιατρούς και δεν μου βρίσκανε τίποτα, μου έδιναν μόνο αγχολυτικά. Πέρασες μήπως κάποια μεγάλη στεναχώρια ή μεγάλο άγχος? Οταν παιρνάς μία μεγάλη στεναχώρια και μετά ηρεμείς, εκεί πάνω στην ηρεμία σε βρίσκει το ... κακό! Λοιπόν, η ουσία είναι ότι και τώρα που και που το παθαίνω αλλά έχω μάθει να το μανατζάρω και ξέρω όταν με πιάνει ταχυπαλμία π.χ. ότι δεν είναι τίποτα και θα ηρεμήσω σε 3 λεπτά. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι μία φοβία για τις ασθένειες αλλά έμαθα να ζω με αυτό και να μην το αφήνω να μου χαλάει την καθημερινότητά μου. Μην ανησυχείς καθόλου, θα σου περάσει, κάνε πράγματα , ασχολήσου με χόμπι, με ό, τι σ' ευχαριστεί , να είσαι με κόσμο, να συζητάς, για να αφήνεις το μυαλό σου να φεύγει απο αυτό. Είναι απλά παιχνίδια του μυαλού! Να δεις που θα ξυπνήσεις ένα πρωί και θα σου έχει φύγει ως δια μαγείας. Καταλυτικό ρόλο παίζουν και οι διακοπές. Επίσης θα δεις και θα καταλάβεις ότι δεν είσαι μόνη σου. Πολλοί άνθρωποι γύρω σου περνάνε το ίδιο με σένα και δεν το λένε! Οταν περνούσα αυτή τη φάση και το έλεγα στους φίλους μου διαπίστωσα ότι αρκετοί το είχαν πάθει και με καθησύχαζαν. Δεν είναι τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι μήπως τρελαθώ,δεν μου εχει ξανασυμβεί κατι τέτοιο,κλαίω συνέχεια

 

Οχι χαρά μου δεν θα τρελλαθείς, τα ίδια πάθαινα και εγώ σου λέω, έκλαιγα και εγώ , ήμουν σε απόγνωση. Πήγαινε και σ' έναν ψυχολόγο , θα σε βοηθήσει, δεν κάνει κακό. Εγώ θυμάμαι ότι είχα μία φίλη τότε που επειδή και εκείνη είχε περάσει τα ίδια, την έπαιρνα τηλέφωνο στις 3 τα ξημερώματα και μιλάγαμε για άσχετα πράγματα για να ξεφεύγει το μυαλό μου. Με είχε εφοδιάσει με κόμικς που διάβαζα τα βράδια, απέφευγα να βλέπω θρίλερ ή δραματικές ταινίες και δεν διάβαζα περίεργα βιβλία εκείνο τον καιρό. Εβλεπα μόνο κωμωδίες και διάβαζα αστερίξ και οβελίξ. Ολο αυτό μου κράτησε 8 μήνες επί καθημερινής βάσης. Μετά πήγα διακοπές. Στις διακοπές ήμουν και εκεί περίεργα. Οταν γύρισα όμως στο σπίτι , ξύπνησα ενα πρωί και δεν ένιωθα τίποτα άσχημο πια. Αν θέλεις, μπορείς να πας και στην εκκλησία να σου διαβάσει μία ευχούλα ο παπάς για τις φοβίες. Εγώ το έκανα και δεν ξέρω αν αυθυποβλήθηκα αλλά αισθανόμουν χάρμα μετά!

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω καταθλιψη και κρίσεις πανικού,ο γιατρός συνεστησε συνεδρίες με ψυχολόγο και λίγο στεντον,εχει κανενας παρόμοια εμπειρία?δεν ξερω τι να κάνω και ειμαι σε απογνωση,νομίζω οτι θα τρελαθω και οτι εχω κατι σοβαρό

 

Κοριτσάκι, μην ανησυχείς καθόλου μα καθόλου. Σου μιλάει μία παθούσα. Πριν 6-7 χρόνια πρωτόπαθα κρίσεις πανικού τρελλές, κάθε μέρα, να νομίζω ότι θα πεθάνω ή οτι τρελλαίνομαι κ.λ.π. Γύρισα όλους τους γιατρούς και δεν μου βρίσκανε τίποτα, μου έδιναν μόνο αγχολυτικά. Πέρασες μήπως κάποια μεγάλη στεναχώρια ή μεγάλο άγχος? Οταν παιρνάς μία μεγάλη στεναχώρια και μετά ηρεμείς, εκεί πάνω στην ηρεμία σε βρίσκει το ... κακό! Λοιπόν, η ουσία είναι ότι και τώρα που και που το παθαίνω αλλά έχω μάθει να το μανατζάρω και ξέρω όταν με πιάνει ταχυπαλμία π.χ. ότι δεν είναι τίποτα και θα ηρεμήσω σε 3 λεπτά. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι μία φοβία για τις ασθένειες αλλά έμαθα να ζω με αυτό και να μην το αφήνω να μου χαλάει την καθημερινότητά μου. Μην ανησυχείς καθόλου, θα σου περάσει, κάνε πράγματα , ασχολήσου με χόμπι, με ό, τι σ' ευχαριστεί , να είσαι με κόσμο, να συζητάς, για να αφήνεις το μυαλό σου να φεύγει απο αυτό. Είναι απλά παιχνίδια του μυαλού! Να δεις που θα ξυπνήσεις ένα πρωί και θα σου έχει φύγει ως δια μαγείας. Καταλυτικό ρόλο παίζουν και οι διακοπές. Επίσης θα δεις και θα καταλάβεις ότι δεν είσαι μόνη σου. Πολλοί άνθρωποι γύρω σου περνάνε το ίδιο με σένα και δεν το λένε! Οταν περνούσα αυτή τη φάση και το έλεγα στους φίλους μου διαπίστωσα ότι αρκετοί το είχαν πάθει και με καθησύχαζαν. Δεν είναι τίποτα!

 

 

Συμφωνω σε ολα τα παραπανωω................

 

 

Για να νιωσεις καλυτερα παρε τα χαπι που σου εδωσε ο γιατρος για να ηρεμησεις....... Μην φοβασαι περαστικα ειναι ολα απλα παραπλησου με υπομονη και αντοχες... και να εισαι μαζι με ατομα που εμπιστευεσαι .....

Και να σκεφτεσαι οτι ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΥΓΙΗΣ .........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλως ήλθες στο club :wink::wink:

 

Βαθιές αναπνοές, βόλτες, και μίλα. Βγάλτα από μέσα σου.

Όχι, δεν είσαι τρελή, πιεσμένη και αγχωμένη είσαι. :wink:

 

Αν βλέπεις ότι σε βοηθάει, πάρε και κανένα χαπάκι ( με τη συμβουλή του γιατρού).

 

Θα δεις, όλα θα περάσουν αργά ή γρήγορα.

 

Α, και μην το σκέφτεσαι. Όσο το σκέφτεσαι, το ξεχειλώνεις...

 

Όλα θα πάνε καλά :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΚΙ ΕΧΩ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ! ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΜΗ ΤΟ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΜΗ ΤΟ ΧΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ! ΟΣΟ ΤΟ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΔΕ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙ! ΕΠΙΣΗΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ! ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΗΡΑ ΕΓΩ! ΕΠΙΣΗΣ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ! ΘΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΑΣΗ! ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ! ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ!ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗ ΛΥΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ ΤΟ ΟΜΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια να πω και εγώ το προβλημα μου; Εχω και εγώ κρίσεις πανικού αλλά δε σταματάει στην ταχυκαρδία. Εχω εμέτους και διάρροια και πέφτω ξερή μέχρι ή να με πάει ο αντρας μου στο νοσοκομειο από αφυδάτωση όπου μου κάνουν ηρεμιστική ή αν προλάβω και πάρω LIBRAX οπότε κοιμάμαι 5-6 ωρες αποφευγοντας ετσι τα προβλήματα μου. Και αυτά τα παθαινω πάντα οταν δεν πρέπει. Σε αρρωστια των παιδιών(σοβαρή), οταν πέθανε ο πατέρας μου, οταν κουράζοναι πολύ.

 

Εχω πάει και σε ψυχίατρο για την καταθλιψη και νομιζω οτι με βοηθησε αρκετά. Αλ΄λά στις κρίσης δεν έχω βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο σας κατλαβαινω γιατι τα ιδια περνουσα και εγω μεχρι πριν λιγο. Να ξερετε οτι δεν ειστε μονες σας, ειναι πολυ συχνο και κατι που αντιμετωπιζεται.

 

Δεν εχετε τιποτα, δεν θα τρελαθειτε ουτε θα παθετε κατι, παρ'ολο που νιωθετε ολα αυτα τοσο εντονα. Πρεπει να εχετε στο μυαλο σας οτι ειναι ολα...στο μυαλο σας. Βαθιες αναπνοες - δεν μπορω να σας τονισω ΠΟΣΟ βοηθαει αυτο - χαλαρωση και οποτε σας ερχεται πανικος να σκεφτεστε ενα μερος που σας ηρεμει και να λετε απο μεσα σας "Ειμαι καλα, ειμαι χαρουμενη". Kρατατε την αναπνοη σας οσο νιωθετε ανετα και καντε εκπνοη απο το στομα. Αυτο θα βοηθησει την ριχη αναπνοη που προκαλειται απο τον πανικο και με την σειρα του σς προκαλλει τρομο, ζαλαδες και συγχηση.

 

https://www.hypnosisdownloads.com/blog/panic-attacks-course-part4

 

Τελος, δεχτειτε αυτο που εχετε και καντε μεχρι και χιουμορ με αυτο. Οταν νιωθετε να σας ερχεται πανικος να ειστε συνηδειτοποιημενη για το τι προκειται να γινει. Μην το φοβαστε γιατι δεν θα παθετε τιποτα. Πειτε "Αντε παλι", γελαστε, παρτε βαθειες αναπνοες, κρατηστε την αναπνοη, πειτε σε καποιον κοντα σας να σας βοηθησει και σκεφτειτε οτι θα περασει ετσι οπως ηρθε. Μην πανικοβαλεστε με την ιδεα οτι σας πιανει πανικος.

 

Υποσχομαι οτι με ολα αυτα σιγα-σιγα θα ειστε καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

΄ναι άλλα όταν έχεις τα δικάμου τα συμπτώματα τι κάνεις; Οι εισπνοές δε βοηθάνε ούτε οι χαρουμενες σκέψεις. Ουτε καν οι συμπαρασταση του αντρα μου.Μετα από τέτοιες κρίσεις νιωθω πολύ χάλια, τα βάζω με τον εαυτο μου που δεν μπορώ να το καταπολεμίσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι άλλα όταν έχεις τα δικάμου τα συμπτώματα τι κάνεις; Οι εισπνοές δε βοηθάνε ούτε οι χαρουμενες σκέψεις. Ουτε καν οι συμπαρασταση του αντρα μου.Μετα από τέτοιες κρίσεις νιωθω πολύ χάλια, τα βάζω με τον εαυτο μου που δεν μπορώ να το καταπολεμίσω.

 

Μα ουτε και σε μενα επιασαν αυτα αμεσως. Κοιτα, το μυαλο μας τα κανει αυτα και το μυαλο μας παλι μπορει να τα αποτρεψει. Δεν ειναι αυτοματο. Μπορει να μην εχεις καποιο αποτελεσμα στην αρχη αλλα σιγα - σιγα να βλεπεις ολο και περισσοτερη διαφορα.

 

Μην ομως τα βαζεις με τον εαυτο σου, σε παρακαλω. Εσυ δεν φταις σε τιποτα και το τελευταιο που χρειαζεσαι τωρα ειναι να εχεις και τον ιδιο σου τον εαυτο απο πανω να σε κρινει αυστηρα. Το ειπες και μονη σου, σε πιανουν ο κρισεις οταν πιεζεσαι και κουραζεσαι. Ειναι πολυ δυσκολο αυτο το πραγμα που περνας αλλα δεν θα ειναι για παντα, οσο και απιθανο να σου φενεται αυτο τωρα.

 

Μηπως να δεις και καποιον ειδικα για τις κρισεις ?

 

Εμεις εδω ειμαστε παντως και οτι χρειαστεις, πες τα, βγαλτα απο μεσα σου. Ακομα και οταν νιωθεις να σε πιανει, ελα εδω και γραψε (οσο μπορεις).

Link to comment
Share on other sites

Κρίσεις πανικού ε;χρόνια το είχα!μόνο ένας μου έδωσε την λύση!ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΉ!με τα χάπια εχω σχέση πάθους.που λέει ο λόγος 5 λεπτά πριν με πιάσει πονοκέφαλ θα πάρω χάπι.AΛΛA Είμαι αντίθετη στα ψυχοφάρμακα.μόνο σ αυτα! Το θέμα έχει συζητηθεί κ αλλού!έγραψα αρκετά πράγματα εκεί.θα προσπαθήσω να το βρω που είναι.εμένα μου έπεφτε η πίεση ως το 4!θα ψάξω να το βρω όμως θα βρεις πολλές πληροφορίες εκεί.

Link to comment
Share on other sites

τη παλευω χρονια τωρα...

 

δεν ανοιγω παρτιδες με ψυχολογους και ψυχιατρους, ακριβως γι αυτο... για να μην ανοιξω παρτιδες... :roll::roll:

 

(καλα, αυτο που κανω εγω ειναι εντελως ακυρο, δεν ειναι σωστο... το σωστο ειναι να αντιμετωπιζει κανεις το προβλημα του με ιατρικη βοηθεια,οχι κανοντας τη στρουθοκαμηλο, οπως εγω... ερχεται η κριση πανικου, ας κανω το κοροιδο μπας και φυγει.......... δε πιανει....)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...

προς τι το ...Μια μεταφραση please

Mε αυτό τον τρόπο μπορώ και παρακολουθώ ένα θέμα ευκολότερα από το κουμπί " Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας". Το κάνω αυτό διότι εύκολα χάνεις τα θέματα που θέλεις να παρακολουθήσεις ( ξεχνάς που ήταν αναρτημένα).Και όταν αποφασίσεις να γράψεις ψάχνεις ψάχνεις και δεν το βρίσκεις.

 

Φαντάζομαι αυτά ήθελες να σου εξηγήσω................διότι τα ελληνικά μου είναι είναι μια χαρά και δεν χρειάζονται μετάφραση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι εγω ειχα κρισεις πανικου αμεσως μετα τη γεννα. Ξυπνουσα το πρωι με τετοιο φοβο λες και θα με σκοτωναν. Δεν εκλαιγα ειχα εντονο φοβο, πανικο, ενιωθα ευαλωτη αδυναμη κι ο πανικος μου δημιουργουσε ταχυκαρδιες και ζαλη. Εκτος απο τα ορμονολογικα υπηρχαν βεβαια και αιτιες που μου τα δημιουργουσαν, χωρια το αγχος της εγκυμοσυνης που μου βγηκε στην πορεια. Ο γιατρος μου εδωσε αγχολυτικα, γιατι καποιες φορες εξαιτιας του φοβου μου εκανα και νευροπιεση. Τα χαπια με βοηθησαν παρα παρα πολυ καθως και η συζητηση με προσωπα που ηξερα οτι με καταλαβαινουν.

Βασικα ειχα την αναγκη να νιωθω οτι υπαρχουν ανθρωποι γυρω μου που με αγαπουν και μπορουν να με στηριξουν. Πηγα και σε ψυχολογο, δεν με βοηθησε πολυ, πηγα και στον πνευματικο μου, εκει οντως ενιωσα μια ανακουφιση. Μετα απο λιγο περασαν ολα και τωρα μου φαινονται σαν ενα κακο ονειρο. Οποτε μην ανησυχεις ολα περνανε και δεν ειναι κακο να παρεις καποια αγχολυτικα προκειμενου να ηρεμησεις τον οργανισμο σου.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Μικρη :lol: οταν αγχωνομουνα πολυ "κατεβαζα ρελε" κοινως λιποθυμουσα. Εχω λιποθυμησει ακομα και καθιστη.

Περασε καιρος και πολλες εξετασεις μεχρι να διαπιστωσουνε γιατι λιποθυμουσα. Τελικα ειπαν οτι οταν φτανω στα ορια μου ο οργανισμος μου αυτοπροστατευεται απο τα χειροτερα με το να "κατεβαζει ρελε" . Πλεον ξερω και προσπαθω να τα παιρνω χαλαρα, να λεω αυτο που νοι

 

Antigoni (γιατι δεν διαβασα παρακατω λογω ελλειψης χρονου)

Το στρες και το αγχος μπορουν να προκαλεσουν πολλα. Και ο σημερινος τροπος ζωης μας φορτωνει πολλα.Πιο πολλα απο οσα μπορουμε να αντεξουμε. Δεν ειμαστε υπερανθρωποι και πολλες φορες ξεπερναμε τα ορια μας.

Η διαγνωση της καταθλιψης ειναι το 1ο βημα για την θεραπεια. Υπαρχουν περιπτωσεις που γινονται χρονιες απλα και μονο επειδη δεν κανουν κατι.

 

Το 1ο βημα εγινε . Υπαρχει πολυς κοσμος που εχει και απλα δεν το ξερει.

Το οτι δεν θα τρελαθεις ειναι σιγουρο.

 

ΥΓ. Υπαρχουν φορες που αν τα οικονομικα μου , μου το επετρεπαν θα επερνα παραμασχαλα εναν ψυχολογο και θα λεγα. Αλλα επειδη δεν.... πρηζω εσας εδω κοριτσια.

Βγαλτα απο μεσα σου κοριτσακι . Οτι κι αν σε πνιγει. Εδω ειμαστε εμεις και δεν παρεξηγει καμια (με την σειρα παμε αλλωστε :lol:)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Aντιγονη μου!!

 

μπεσ στο http://www.e-psychology.gr/forum ειναι μια καλη κοινοτητα στηριξησ και θα δεισ πωσ θα παψεισ να νιωθεισ μονη..εκει ..ολοι σχεδον εχουν περασει κατι αντιστιχο..

 

Συνεχισε να πηγαινεισ στην ψυχολογο ..και αν νιωσεισ πωσ δεν σου ταιριαζει.. και θελεισ να αλαξεισ..

παρε τηλ. στο 11888 να μαθεισ ποιο ειναι το κοντινοτερο σε εσενα ΚΕΝΤΡΟ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ..εκει ολα ειναι δωρεαν ακομη και η ψυχοθεραπεια ..και αν το παλεψεισ και μονη σου..γινεται καλη δουλεια..

 

Να εισαι καλα...και δυνατη..οτι θελεισ ρωτα οκ?

....Ολα θα πανε καλα!!!

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ακολουθησω κι εγω το παραδειγμα του almak...
Tώρα πλέον υπάρχει πάνω δεξιά μια επιλογή που λέει εργαλείο θεμάτων το πατάς και σου βγάζει τρεις επιλογές , μια από αυτές είναι για να παρακολουθήστε αυτό το θέμα. Το πατάς κι έτσι δεν χρειάζεται να κάνεις ποστ με τελίτσες............. δώρο του καινούργιου λειτουργικού του φόρουμ:mrgreen:
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

εγώ μετρούσα εως το εκατό κάθε φορά, και ανάπνεα στον κάθε αριθμό. ό,τι και να γινόταν έφτανα μέχρι το εκατό. Διάβασα και βιβλία που βοηθάνε πάρα πολύ με στωικιστική σκέψη και έκανα ασκήσεις χαλάρωσης κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ. Στην αρχή όλα αυτά μου φαινόταν βλακεία, αλλά σιγά σιγά... εδώ και 5 χρόνια ούτε μια κρίση!!!! φαντάσου!!!! Θα δεις, με θετική σκέψη θα περάσουνε, πρέπει να σκεφτείς πως μπορείς να ελέγχεις τον εαυτό σου και ότι όσα κάνει το σώμα σου είναι φυσιολογικά. Π.χ. εγώ είχα κρίσεις όταν ήμουν σε μέρη με πάρα πολύ κόσμο. Η καρδιά μου χτυπούσε αφάνταστα και ζαλιζόμουν. Ανακάλυψα ότι είναι εντελώς φυσιολογικό μια ζάλη εκεί που έχει πολύ κόσμο (κάνει πιο πολύ ζέστη, π.χ.), απλώς εγώ το καταλάβαινα λάθος και νόμιζω πως το σώμα μου δε θα άντεχε. Έτσι το μυαλό μου έκανε τα συμπτώματα ισχυρότερα. Αυτό ήταν. Μόλις κατάφερα να πω στον εαυτό μου ότι δεν ήταν έτσι, πέρασε!!! μίλα στον εαυτό σου antigoni84

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...