Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τρόπος που δίνουμε αυγό;;


emanouela

Recommended Posts

17 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια τα μαφινς πως τα κάνετε για μωρο περίπου ενός?

Σκεφτόμουν πως όταν το τρώει ολόκληρο αν μπορούσα με ψωμί και τυρί να αντικαταστήσω γευμα.

 

 

Εγώ του δίνω συχνά μάφινς τόσο για πρωινό όσο και για απογευματινό.

Ενδεικτικές συνταγές 6 τεμ που χρησιμοποιώ συχνά:

 

Αλμυρά μάφινς: 

1 κούπα αλεύρι βίο

λίγο μπέικιν βίο

2 αβγά
Μισή κούπα γάλα (στην ηλικία σας έβαζα μητρικό που είχα ακόμα τράπεζα στην κατάψυξη)

1 κσ βούτυρο λιωμένο τύπου Κερκύρας

Τυράκι όπως ανθότυρο, γραβιέρα γλυκιά

Λαχανικά λίγο προβρασμένα, πχ μπρόκολο, κολοκύθι, μελιτζάνα, καρότο, ότι καλό έχεις στο ψυγείο σου και κατά προτίμηση εποχής

 

Ανακατεύεις το αλεύρι με μπέικιν, τυρί και λαχανικά και χτυπάς τα αβγά με το βούτυρο και το γάλα. Τα ανακατεύεις όλα μαζί και βάζεις το μείγμα στις φόρμες (εγώ τις αλείφω με ελάχιστο λάδι καρύδας, ίσα ίσα για να μην κολλήσουν). Ψήνεις σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 στις αντιστάσεις για 30-40'  (ή βάζεις μια οδοντογλυφίδα, αν βγει στεγνή είναι έτοιμα).

 

Γλυκά μάφινς:

1 κούπα βρώμη 

Μισή κούπα γιαούρτι (εγώ βάζω κατσικίσιο)

1 κουταλιά μέλι (για μωρά άνω του 1 έτους)
1 αβγό

Μήλο, μήλο/κολοκύθα ή/και μπανάνα ή/και συνδυασμός

Κανέλα Κεϋλάνης

1 χούφτα σταφίδες βιο μουλιασμένες για λίγο σε χυμό από 1 πορτοκάλι

 

Τα ανακατεύεις και τα ψήνεις κι αυτά σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 στις αντιστάσεις για μισή ώρα περίπου (ή βάζεις μια οδοντογλυφίδα, αν βγει στεγνή είναι έτοιμα)

 

 

 



 

 

Να συμπληρώσω πως κάνεις παραλλαγές βάση προσωπικών γούστων και κρατάς εισαγωγές.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνω με τη μαρακιζ για τις εισαγωγες κ το λαδι στα χαρτακια

Με γιαουρτι ειναι πολυ ωραια,κ πιο συμβατικες συνταγες μπορεις να κανεις κ αντικαθιστας το γαλα με γαλα καρυδας η χυμο πορτοκαλι

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια μάφινς φτιάχνουμε όπως φαίνεται Βίκυ!! :)

Υπάρχει αν ενδιαφέρεστε 6θέσια και 12θεσια θήκη για μάφινς στο γνωστό παιχνιδάδικο, με έχουν βολέψει πάρα πολύ.

 

Xarouli η ομελέτα είτε σε αντικολλητικό τηγάνι χωρίς λάδι ή και στο φούρνο, σε συνδυασμό με λαχανικά ή/και τυράκι γίνεται μούρλια.

 

Για το μελάτο αβγό είμαι κι εγώ επιφυλακτική παρότι στο μικρό συνήθως δίνω βιολογικά ή από το κοτέτσι μας.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολες οι συνταγες παρομοιες ειναι

Για την ομελετα κ γω προτιμω αντικολλητικο,επειδη σιγα σιγα θα τρωει απο τη δικη μας θα βαζω στο φουρνο λογω ποσοτητας.κ οι αυγοφετες γινονται στο φουρνο

Αν παρετε τωρα θηκη για μαφινς της σιλικονης βολευουν πιο πολυ

Παρολο που τα αυγα μας ειναι μονο απο το χωριο μελατο σπανια να εχει φαει κ η μεγαλη

Οταν καναμε εισαγωγη ειχαμε δωσει χωρια κροκο για λιγες μερες κ μετα ολο

Κ μου ειπε η τωρινη παιδιατρος να μην δινω 1ης μερας αλλα 2ης-3ης κ να εχουν μπει κ ψυγειο πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα μαφινς κορίτσια ούτε εγώ τα ήξερα αν κ ο μικρός εμένα δεν είναι λάτρεις του αυγού ακόμα ...!!!! Όσο για τα αυγά επειδή όταν ξεκινησαμε κ εμείς εισαγωγή είχαμε δικά μας αυγά το πρώτο που τη ρώτησα είναι να του δίνω το αυγό δεύτερης μέρας ;Κ μου απάντησε το ακούω που το λένε συνέχεια το έχω ψάξει ιατρικά δεν το έχω δει γραμμένο πουθενά να του δίνω 'οποιας μέρας θέλω κ πρώτης άμα θέλω ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι... απλα εχω σκαλωσει λιγο με τα αντικολητικα τηγανια. εχουν teflon που ειναι καρκινογονο, ολα, απλα τα πιο συγχρονα ειναι λιγο καλυτερα.

Οποτε τα εχω καταργησει. Καταλαβα παντως, απλα στην περιπτωση μου ολα κολανε και τα αφηνω να μουλιασουν :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

@balletina  ξεκινησατε ασπράδι ? το τρωει? Εμένα ο μικρός μου δεν το τρώει τελικά!:-( Δοκίμασα να πατήσω όλο το αυγό με το πιρούνι. Το έκανα αλοιφή στο μπλέντερ με λαδακι. Το έκανα ομελέτα χωρίς λάδι και δεν έφαγε μπουκιά! Ενώ τον κρόκο τον τρώει άνετα το ασπράδι με τίποτα. Πώς αλλιώς να το δωσω? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

@balletina  ξεκινησατε ασπράδι ? το τρωει? Εμένα ο μικρός μου δεν το τρώει τελικά!:-( Δοκίμασα να πατήσω όλο το αυγό με το πιρούνι. Το έκανα αλοιφή στο μπλέντερ με λαδακι. Το έκανα ομελέτα χωρίς λάδι και δεν έφαγε μπουκιά! Ενώ τον κρόκο τον τρώει άνετα το ασπράδι με τίποτα. Πώς αλλιώς να το δωσω? 

Δυστηχως δε μπορω να σε βοηθησω!!! Της το εδωσα κ το τρωει κανονικα κομματακια κομματακια.. χωρις να το "καμουφλαρω" πουθενα!!! Καπου ελεγε η vicky για μια συνταγη μαφινς.Μηπως βοηθουσε αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, balletina είπε:

Δυστηχως δε μπορω να σε βοηθησω!!! Της το εδωσα κ το τρωει κανονικα κομματακια κομματακια.. χωρις να το "καμουφλαρω" πουθενα!!! Καπου ελεγε η vicky για μια συνταγη μαφινς.Μηπως βοηθουσε αυτο?

Αν είναι μέσα σε άλλη τροφή όπως κουλούρια , κέικ κτλ δεν έχει θέμα. Το ασπράδι σκέτο δεν θέλει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Αν είναι μέσα σε άλλη τροφή όπως κουλούρια , κέικ κτλ δεν έχει θέμα. Το ασπράδι σκέτο δεν θέλει. 

Κ τι πειραζει;ουτε εμεις τρωμε τοσο συχνα ενα αυγο βραστο,αλλα σε συνταγες.εννοω κ τους μεγαλους.τα θρεπτικα συστατικα θα τα παρει οπως κ αν το φαει

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Αν είναι μέσα σε άλλη τροφή όπως κουλούρια , κέικ κτλ δεν έχει θέμα. Το ασπράδι σκέτο δεν θέλει. 

Ε δε πειραζει ..Δεν αρεσει σε ολα τα μωρακια !! Δοκιμασε το μεσα σε αλλα πραγματα !! Κ εγω μικρη δε το ετρωγα  με τιποτα απο οτι μ ελεγε η μαμα μου κ ειχε περασει τα πανδινα :)

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2017 at 9:17 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Αν είναι μέσα σε άλλη τροφή όπως κουλούρια , κέικ κτλ δεν έχει θέμα. Το ασπράδι σκέτο δεν θέλει. 

Kάνε ομελέτα, δεν πρέπει σώνει και καλά να το φάει βραστό και σκέτο. Κι εμένα ένα από τα ελάχιστα φαγητά που απεχθάνομαι είναι το βρασμένο ασπράδι του αυγού, από μωρό ως και σήμερα. Και δεν είναι καν σπάνιο, έχω γνωρίσει πάρα πολύ κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Kάνε ομελέτα, δεν πρέπει σώνει και καλά να το φάει βραστό και σκέτο. Κι εμένα ένα από τα ελάχιστα φαγητά που απεχθάνομαι είναι το βρασμένο ασπράδι του αυγού, από μωρό ως και σήμερα. Και δεν είναι καν σπάνιο, έχω γνωρίσει πάρα πολύ κόσμο.

Ομελέτα προσπάθησα να του το δώσω νομίζω το γράφω καπου. Μάλλον θα το πάρω αποφαση πως δεν του αρέσει τελικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πειράζει και να μην το τρώει, μη σκας. Ας το τρώει προς το παρόν κρυμμένο. Άστο για λίγο και ξαναπρόσφερε το αργότερα, μπορεί να το φάει πιο εύκολα. Επίσης ως ομελέτα δοκίμασε το αργότερα και σε συνδυασμό με άλλα υλικά πχ πιπεριά, κοτόπουλο κλπ. με κάτι που να του αρέσει.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ο γιος μου 25 μηνων και δεν του αρεσει καθολου το αυγο δε χρειαζετε να ανυσηχεις δεν αρεσουν σε οιλους μας ολα τα φαγητα..  το αυγο θα φαει μονο αν κανω για την οικογενεια ομελετα φουρνου που βαζω μεσα της παναγιας τα ματια..... και χυλοπιτες να του δινει που εχουν αυγο μεσα συνηθως αρεσουν στα παιδακια..!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ενημέρωνω το θέμα για να βοηθηθούν κι άλλες μαμάδες που έχουν τον ίδιο προβληματισμό. Τελικά ο μικρός τρώει άνετα πια και τον κρόκο και το ασπράδι. Σταμάτησα για λίγες μέρες να του βραζω και όταν  εφτιαξα ξανά αυγό το έφαγε μία χαρά! 

 

@vicky86 , @marakiz έφτιαξα τα μαφινς και βγήκαν τέλεια! Δεν περίμενα να είναι τόσο γλυκά χωρίς καθόλου ζάχαρη! Τα  τσάκισε ο μικρος!:cool:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

Καλε εδω τα τρωω εγω

Τωρα κανω ενα μπανανοκεικ με μελι

Κ ενα πανευκολο τυροψωμο που εχει γιαουρτι κ αυγο στη ζυμη

Θα σου ζητησω τις συνταγές κάποια στιγμή! Καλή χρονιά με υγεία!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Την τελευταια εβδομαδα ο μικρος με "ταλαιπωρει"  λιγο με το αυγο...την  μια μερα θα φαει 2-3 κουταλακια και μετα θα κλεισει το στομα ή θα βαλει τα κλαματα και την επομενη θα το φαει σχεδον ολο. Εχω δοκιμασει να το δωσω λιγο λιγο οπως ειναι, να το δωσω πατημενο με το πηρουνι και λιγο λαδι, και να το συνδιασω με λιγο ψωμακι....με καμια μεθοδο δεν ειδα καποια τρομερη διαφορα. Φταιεο ο τροπος που δινω το αυγο ή το παιδι ειναι με τις μερες του;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Alverou είπε:

Την τελευταια εβδομαδα ο μικρος με "ταλαιπωρει"  λιγο με το αυγο...την  μια μερα θα φαει 2-3 κουταλακια και μετα θα κλεισει το στομα ή θα βαλει τα κλαματα και την επομενη θα το φαει σχεδον ολο. Εχω δοκιμασει να το δωσω λιγο λιγο οπως ειναι, να το δωσω πατημενο με το πηρουνι και λιγο λαδι, και να το συνδιασω με λιγο ψωμακι....με καμια μεθοδο δεν ειδα καποια τρομερη διαφορα. Φταιεο ο τροπος που δινω το αυγο ή το παιδι ειναι με τις μερες του;

Είχα και εγώ πρόβλημα με το αυγό σκέτο. Προτίμησα να το κρύψω μέσα στις τροφές. Αλεθα τον κρόκο στο μεσημεριανό. Μην επιμένεις για σκέτο ,μπορείς να το κρύψεις σε τροφές ώστε να κάνει πρόσληψη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρος ποτέ δεν έτρωγε το αυγό με οποιοδήποτε τρόπο γύρω στα δύο ξεκίνησε να το τρώει σε ομελέτα .  Δοκίμασε κ τις παραπάνω συνταγές που γράφουν τα κορίτσια σε ότι υλικά έχετε κάνει εισαγωγή βεβαια αυτά μπορεί να του αρέσουν ..!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ξεκινησε να τρωει μονο ομελετα, σιγα σιγα δεχτηκε το βραστο και πλεον η αγαπημενη του μορφη που θα φαει σιγουρα ειναι το αυγο ματι. Αλλα αν το παιδι δεν τρωει σκετο το αυγο, μπορεις να το βαλεις κρυφα μεσα σε αλλα φαγητα. Παρ'ολα αυτα συνεχιζεις να το προσφερεις και σκετο, καθως οι προτιμησεις τους αλλαζουν πολυ συχνα και μια εβδομαδα σιγουρα δεν κρινει τελεσιδικα αν θα το τρωει ή οχι. Υπομονη και συνεχισε να προσφερεις!

 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια! 

Απο εκει που δεν το ετρωγε το αυγο ξεκινησε παλι να το τρωει ή μαλλον καλυτερα να το εξαφανιζει απο το μπολ...εχω να περασω ακομα πολλα τετοια μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...