Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

'Ελλειψη βιβλιαρίων υγείας παιδιών


AKADU

Recommended Posts

Ναι βρε κορίτσια αλλά εδώ στο υγιεινομικό μου λένε ότι θα κάνουν μήνες μπορεί και χρόνο να φέρουν και αναρωτιέμαι γιατί......γι'αυτό ψάχνω έστω ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ή να το αγοράσω από κάπου....αν ξέρετε από που πείτε μου...ή αν μπορεί κάποια να πάρει να μου στείλει με αντικαταβολή να το πληρώσω βρε παιδιά!!!Σας ευχαριστώ!

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ γέννησα στον Αγιο Λουκα στη Θεσ/νικη στις 21-5-09 και μου το έδωσαν κανονικά όταν φεύγαμε.Μάλιστα όταν το είδε ο παιδίατρος μου,απόρησε γιατί έχει πολύ καιρο να τα δει λέει...τι να πω δεν ξέρω.

4S7L.jpgjNXsp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ κορίτσια γέννησα στο Αττικό και φυσικά βιβλιάριο δεν πήρα... Μόλις τους είχαν τελειώσει μου είπαν... Από τότε δεν τους έχουν πάει πάντως. Αναμένουμε λοιπόν!

kEF5p3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω γεννησα στις 25/10/07 και ειχαν ελειψη απο τα βιβλιαρια μας εδωσαν μια φωτοτυπια και εμας αλλα μετα απο 3μηνες πηγα στο μαιευτηριο που γεννησα και το πηρα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Δεν ξέρω αν το έγραψα στην σωστή ενότητα

 

Γέννησα στις 27/10/2009 στο ΕΛΕΝΑ και κατά την έξοδό μας δεν μας έδωσαν βιβλιάριο υγείας του παιδιού γιατί είχαν έλλειψη και μας είπαν να επικοινωνήσουμε με την Νομαρχία. Η Νομαρχία που πήραμε δεν δίνει σε ιδιώτες και μας είπαν να περιμένουμε να στείλουν στο μαιευτήριο για να πάρουμε από εκεί. Σήμερα 19/11/2009 πήρα στο ΕΛΕΝΑ τηλέφωνο και μου είπνα ότι ναι μεν η Νομαρχία τους έστειλε βιβλιάρια αλλά εξαφανίστηκαν σε δύο μέρες και δεν ξέρουν πότε να παραλάβουν ξανά.

 

Είναι δυνατόν να έχει το παιδί ένα φύλλο χαρτί για βιβλιάριο που γράφει μόνο τα στοιχεία εξόδου από το μαιευτήριο και ούτε καν την ομάδα αίματος?

Ξέρετε να μπορώ να προμηθευτώ από κάπου αλλού?

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α καλά... Άκου απάντηση...Και εμείς που γεννηθήκαμε Απρίλιο στο Μητέρα δεν είχαν. Στην πρώτη κιόλας επίσκεψη ο γιατρός μας είπε ότι θα προσπαθήσει να βρει αυτός αλλά αν μπορούμε να πηγαίνουμε καμια βόλτα προς το μαιευτήριο μήπως πάνε εκεί. Τελικά να ναι καλά μια κοπέλα από το φόρουμ που το έκανε, μας ενημέρωσε ότι πήρε και πήγε αμέσως ο άνδρας μου και πήρε.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

πέρσυ τον Μάρτιο (2008) γέννησα την κορούλα μου στο Έλενα, δεν μου έδωσαν βιβλιάριο υγείας κατά την έξοδο μας, παραμόνο μία φωτοτυπία την φόρμας από την πρώτη σελίδα ένος πρωτότυπου βιβλιαρίου στην οποία είχαν συμπληρωθει τα στοιχεία της κορούλας μου. εγώ μη ξέροντας έφυγα όταν την πήγα στον παιδίατρο με ρώτησε για το βιβλιάριο τι να απαντήσω ... οτι ούτε κάν ήξερα οτι υπάρχει??..ντράπηκα. Πήγα λοιπον και εγώ λεχόνα στο μαιευτήριο να το πάρω , με πληροφόρησαν όμως ότι είχαν έλλειψη και ότι εγώ θα πρέπει να επικοινωνώ μαζί τους κατά διαστήματα ουτως ώστε όταν προμηθευτούν να δώσουν ένα για το φτωχο μου το παιδάκι. υμαρτον!!! πήγα και εγώ βρήκα τον γιατρό μου, του είπα την ταλαιπορεία μου και δεν έχω παράπονο μου βρήκε κατευθείαν ένα αλλά η πλάκα δεν ήταν εκεί... η πλάκα είναι ότι οτι βιβλιάριο έπρεπε να είναι πλήρως συμπληρωμένο από τον παιδίατρο που υπέγραψε το εξητήριο!!!αλί άντε να τρέξω να τον βρω άντε να πάμε μαζί στο υπόγειο που βρίσκεται το αρχείο να βρεθεί ο φάκελος της μικρής ώστε να αντιγραφούν όλα τα στοιχειά. αφήστε σκέτη ταλαιπορεία! τώρα που έρχεται το δεύτερο ξέρω... θα το ζητήσω πριν ακόμα γεννήσω!

ταπεινή μου γνώμη πάρτε τηλέφωνο τον μαιευτήρα σας σίγουρα θα σας βρεί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε καλά δεν το πιστέυω αυτό δηλ.εμείς πρέπει να μεριμνήσουμε και για το βιβλιάρειο υγείας του παιδιού και όχι το κράτος ,Ευτυχώς δηλ.που ήμουν τυχερη και είχε το μαιευτήριο αλλίως θα ψάχναμε τριγύρω να βρόυμε , να πάμε να βρούμε τον παιδίατρο, να πάμε να μας το ενημερώσει κτλ.:(:(Θεέ μου που ζώ στην ΟΥΓΚΑΝΤΑ!!!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Απο Ηράκλειο Κρήτης κι εγώ...γέννησα στις 10-11-2009 και δεν υπήρχαν βιβλιάρια.Μετά από 2 εβδομάδες με ειδοποίησαν οτί ήρθαν...την αλλη μέρα πήγα να πάρω και είχαν κάνει φτερά ΟΛΑΑΑΑ!!!!!Δεν προλαβα να πάρω....Με τη φωτοτυπία στο χέρι έμεινα!!!!

4Marp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απο Ηράκλειο Κρήτης κι εγώ...γέννησα στις 10-11-2009 και δεν υπήρχαν βιβλιάρια.Μετά από 2 εβδομάδες με ειδοποίησαν οτί ήρθαν...την αλλη μέρα πήγα να πάρω και είχαν κάνει φτερά ΟΛΑΑΑΑ!!!!!Δεν προλαβα να πάρω....Με τη φωτοτυπία στο χέρι έμεινα!!!!

Που γενησες marmelada;

Μια φιλη ηταν στα Μητερα γυρω στις 15/11 και δεν ειχε προβλημα

4

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μαμάδες και χρόνια πολλάαααααααααααααα....

Εδώ μπορείτε να κατεβάσετε το νέο βιβλιάριο υγείας παιδιού σε ηλεκτρονική μορφή!!!!

 

http://www.mwrakia.gr/images/neo-vivliario-igeias.pdf

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια πολλά μανούλες και μπαμπάδες, γεμάτα πολύ υγεία, πολύ ευτυχία και λεφτά! 3 ευχητήρια μηνύματα πήρα στο κινητό και σε e-mail όπου έχει προστεθεί μεταξύ άλλων και η ευχή περί χρημάτων. Είναι πολύ της "μόδας" γι' αυτό σας την στέλνω κι εγώ για να είμαι "in" :lol:

 

Εγώ γέννησα τέλη Οκτωβρίου 2009 και δεν υπήρχαν βιβλιάρια.

Πήγαμε όμως και το πήραμε πριν μια εβδομάδα.

Είναι πολύ όμορφο, με περισσότερο χώρο για πληροφορίες, εξετάσεις κλπ και ένα ένθετο με πολλές χρήσιμες πληροφορίες για την ψυχοκινητική ανάπτυξη ανά ηλικία.

Δεν μπορώ να πω, που και που κάνουν και κάτι ωραίο...

 

Πιστεύω ότι πλέον θα υπάρχουν σε όλες τις Κλινικές και τα Νοσοκομεία.

Προσοχή να μην χαθεί όμως η φωτοτυπία μέχρι να το πάρετε στα χέρια σας!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια,μολις πηρα τηλ.στην κλινικη ΓΕΝΝΕΣΙΣ κ μου ειπαν πως δεν εχουν τα βιβλιαρια κ μου ειπε να επικοινωνησω με διευθυνση υγιεινης,πριν 15 μερες που μιλησα δεν τα ειχαν ουτε εκει.ποτε θα ερθουν κανεις δεν ξερει........

Link to comment
Share on other sites

Emeis gennisame 31/8 kai akomi den exoume vivliario. Επειδή πραγματικά μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι όταν αναγκάζομαι να παρακαλέσω το κράτος (αν είναι δυνατόν) για κάτι τόσο αυτονόητο, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια φίλη ή φίλο του φόρουμ, που να είναι εξοικειωμένος με τους υπολογιστές, αν του είναι εύκολο να σκανάρει ένα από τα καινούρια βιβλιάρια σελίδα - σελίδα και να τα σηκώσει κάπου στο διαδίκτυο, ώστε να τα τυπώσουμε και να σωθούμε όλοι όσοι είμαστε με μπακαλόχαρτα από τα μαιευτήρια...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα και καλη χρονια!Εγω γεννησα 3/8 στο Ελενας και πηγα και το πηρα 16/9 απο την αιθουσα τοκετων στον 1ο τελικα αφου με εστελναν απο οροφο σε οροφο.Δεν με ενημερωσε φυσικα κανενας αλλα τους επαιρνα τηλ σχεδον μερα παρα μερα και τελικα 16/9 πηγα γιατι γεννησε η νυφη μου,ρωτησα και μολις τους ειχαν φερει 2 κουτες!!Που να τα πρωτοδωσουν...Παντως η εναλλακτικη που μου εδιναν απο το τηλ ειναι να παω στην νομαρχια και οταν τους ειπα οτι θα πρεπει να το συμπληρωσει ο παιδιατρος απο το μαιευτηριο με ρωτησαν αν εχω δικο μου και να το κανει αυτος!!!Οποτε η στην αιθουσα τοκετων η στην νομαρχια....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια.Το θεωρω ''απαραδεκτο''. Οταν γεννησα στο ΜΗΤΕΡΑ κατα την εξοδο μας μας ειπαν οτι χωρις το βιβλιαριο ειναι αδυνατο να μετακινουμαστε διοτι ανα πασα ωρα και στιγμη το παιδι αν χρειαστει κατι ειναι αδυνατον να του χωρηγηθει το παραμικρο.Ειναι εγκλιματικη αμελεια αυτη η ''ελλειψη''.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικά το βιβλιάριο υγείας του παιδιού, μιλώντας για Θεσσαλονίκη , το παίρνεις από την κλινική που γεννάς (εγώ θα γεννήσω στη Γένεσις) ή από τη διεύθυνση υγιεινής; Γνωρίζετε αν χρειάζονται και δικαιολογητικά για την έκδοσή του; Σε πόσο καιρό περίπου το παίρνεις; Εγώ που θέλω να έχω ασφαλισμένο το παιδί στο δικό μου βιβλιάριο που είναι του ΟΠΑΔ και δε σηκώνουν τα τηλέφωνα οι υπάλληλοι του ΟΠΑΔ για πληροφορίες, ούτε σε Αθήνα, ούτε στη Θεσσαλονίκη, τι να κάνω;;;Πού αλλού να απευθυνθώ;;;

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το βιβλιάριο υγείας του παιδιού, μιλώντας για Θεσσαλονίκη , το παίρνεις από την κλινική που γεννάς (εγώ θα γεννήσω στη Γένεσις) ή από τη διεύθυνση υγιεινής; Γνωρίζετε αν χρειάζονται και δικαιολογητικά για την έκδοσή του; Σε πόσο καιρό περίπου το παίρνεις; Εγώ που θέλω να έχω ασφαλισμένο το παιδί στο δικό μου βιβλιάριο που είναι του ΟΠΑΔ και δε σηκώνουν τα τηλέφωνα οι υπάλληλοι του ΟΠΑΔ για πληροφορίες, ούτε σε Αθήνα, ούτε στη Θεσσαλονίκη, τι να κάνω;;;Πού αλλού να απευθυνθώ;;;

 

το παίρνεις από την κλινική και δε θέλει δικαιολογητικά. το σε πόσο καιρό, μόνο ο μεγαλιδύναμος το ξέρει!!! αλλά δεν έχει καμία σχέση με το βιβλιάριο ασφάλισης. σ'αυτό παρακολουθείται η ανάπτυξη του παιδιού.

 

Εγώ γέννησα 8/12 στον ΓΑΛΗΝΟ (Θεσ/νίκη) και μέχρι πριν 2 εβδομάδες δεν τους είχαν φέρει βιβλιάρια. κι εγώ με τις φωτοτυπίες είμαι. όταν πήρα τηλ μου είπαν ότι έχουν έλλειψη και επειδή είναι ιδιωτική κλινική και όχι νοσοκομείο, δεν τος δίνουν προτεραιότητα και δεν ξέρουν αν θα ξαναφέρουν. αν είναι δυνατόν!!!!! αλλά βρήκα ένα site να το κατεβάσω. τι να κάνω? να περιμένω να πάει το παιδί στρατό???

ANHVp2.png

eNortjKzUjI0NzE0NVGyBlwwFYkC0w,,08.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συζητάγαμε προ ολίγου με ένα φίλο που έχει μωράκι και ρώτησα στο google από συνήθεια και να η απάντηση !

 

 

Λέγαμε να χρησιμοποιήσει βιβλιάριο κτηνίατρου ή σέρβις αυτοκινήτων αλλάζοντας τις επικεφαλίδες.

Πώς να κρατήσεις το πολύτιμο αυτό ιστορικό σε φωτοτυπία.

 

Σε κάποιες Ευρωπαϊκές χώρες το ιατρικό ιστορικό και το ασφαλιστικό κρατώνται σε chip card εδω και δεκαετίες που σήμερα μπορεί να ενσωματωθεί και στις τραπεζικές κάρτες.

 

 

http://www.mwrakia.gr/images/neo-vivliario-igeias.pdf

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...