Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Η θερμοκρασία στο δωμάτιο πρέπει να κυμαίνεται περίπου μεταξύ 20 και 22 βαθμών Κελσίου.

 

Οχι απλα διαφωνω αλλα τρελαινομαι οταν το διαβαζω αυτο.

Η φυσιολογικη θερμοκρασια δωματιου ειναι 25-26 βαθμους.

Ειχα διαβασει παρα πολλα (ακομη και για 18 βαθμους, :shock: αν ειναι δυνατον!) και οταν δοκιμασα αυτες τις θερμοκρασιες φυσικα κρυωνα κι εγω κι ο μπεμπης!

 

Οσο για την ξηροτητα Μαριλενα μου ισως ο υγραντηρας σας βοηθησει αλλα δεν κανει να τον εχεις συνεχεια στο μωρο.

 

Εμεις στο Φαληρο δοξα τω Θεο απο υγρασια εχουμε μπολικη..να σου στειλω λιγη???????????? :lol:

 

γιατι mimika ???εμεις εχουμε μονιμα μια σταθερη 21,8-22 και ειναι μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


23 βαθμούς έχουν τα μωρά μέσα στην θερμοκοιτίδα και τα έχουν ολόγυμνα μόνο με τις πάνες τους.....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Μονο μην βαρας mimika

Εγω απλα αντεγραψα οτι ειδα και παρεθεσα και το site,δεν εβγαλα κατι απο το μυαλο μου!

 

Καλε δε βαραω!!! Δεν κανω τετοια εγω!

Απλα ακομη και στο μαιευτηριο στο βιντεακι που δειχνανε ελεγαν για 18 βαθμους. Κι οταν δοκιμασα τις θερμοκρασιες το μικρο μου ηταν παγωμενο.

 

Παντως αυτοι που το αντεχουν μπραβο τους! Ψοφανε και τα μικροβια!

Κι ο αντρας μου ζεστενεται αλλατι μπορει να πει????????????? :P

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις στους 20 το έχουμε και σκάμε! Βέβαια δνε έχουμε καλοριφέρ, αλλά ενδοδαπέδια θέρμανση που καίει 24 ώρες το 24ωρο,οποτε δεν υπάρχουν απώλεις θερμότητας...και ο θερμοστάτης πολύ σπάνια ανάβει...

 

εγώ που δεν έχω σώματα που να βάλω την πετσετούλα οεο? Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι υγρή ή ξηρή η ατμόσφαιρα...δεν θα αγοράσω υγραντήρα πάντως προς το παρόν και βλέπουμε...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς στα δωμάτια έχει το πολύ 22-23..... την ημέρα... την νύχτα έχει και λιγότερο γιατί τα σβήνουμε τα καλοριφέρ.

Αν πάει παραπάνω ιδρώνουμε όλοι μας.... (και ειδικά η Μαρία).

Στης μαμάς μου που έχει κεντρική θέρμανση και φτάνει 26-27... δεν μπορείς να πάρεις αναπνοή μέσα στο σπίτι και ανοίγουμε και τις μπαλκονόπορτες!!!!! Και είμαστε και με κοντομάνικα.

Πάντως εμάς ο γιατρός μας έχει πει... 20-22. Και αν έχουμε πολύ ζέστη, να τα ξεντύνουμε.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη το 25-26 βαθμοι κελσιου μου φανηκε υψηλη θερμοκρασια για βρεφικο-παιδικο δωματιο, σερφαρα, και κοιταξτε τι προτεινεται απο το Ιασω:

 

http://www.iaso.gr/gr/Iaso/Content.aspx?PID=295&BC=0,0,531

 

Εαν ψαξουμε και σε sites του εξωτερικου θα δουμε να προτεινεται θερμοκρασια γυρω στους 18 βαθμους κελσιου και να αποφευγεται η υπερβολικη ζεστη.

Δειτε:

 

http://www.fsid.org.uk/your-baby.html

 

 

http://www.babycentre.co.uk/baby/sleep/roomtemppoll/

 

 

http://www.querycat.com/faq/c9f9836d9a75309b79d8b2e0270de312

 

Τι κανουμε εμεις:Στο δωματιο της μπεμπας μας εχουμε θερμοκρασια γυρω στους 19 βαθμους κελσιου (ξεχωριστο θερμομετρο στο παιδικο με το οποιο διαπιστωσα οτι ενω στο σαλονι εχουμε 22 στο παιδικο εχουμε 19 με 20). Χρησιμοποιουμε υπνοσακο στον υπνο της (χωρις μανικια) και αν νοιωθουμε κρυο την σκεπαζουμε και με μια κουβερτουλα (στα 2/3 του σωματος της). Δεν ξερω αν κανουμε σωστα απλα καταγραφω την δικια μας "συνηθεια". Βαζω στο καλοριφερ γαβαθα με νερο και σιγουρα θα κανω το κολπο με τον ευκαλυπτο.

KEuPp2.png

 

Δυο κοριτσια φωτιζουν την ζωη μου. Η Ελενη και η Αναστασια .

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το 25-26 βαθμοι κελσιου μου φανηκε υψηλη θερμοκρασια για βρεφικο-παιδικο δωματιο, σερφαρα, και κοιταξτε τι προτεινεται απο το Ιασω:

 

http://www.iaso.gr/gr/Iaso/Content.aspx?PID=295&BC=0,0,531

 

Εμείς πάντως και το καλοκαίρι πάλι αν έχουμε την θερμοκρασία που προτείνει το Ιασώ, θα φοράμε πουλόβερ!!

Μέχρι 27 μια χαρά κυκλοφορούμε με κοντομάνικο, παραπάνω βάζουμε κλιματιστικό. Το χειμώνα πάλι μας αρέσει γύρω στους 24 (με κοντομάνικό πάλι). Σημαντικό είναι όμως και το ποσοστό υγρασίας, καθώς αυξημένη υγρασία σημαίνει εντονότερη αίσθηση κρύου, αλλά και δυσφορίας στη ζέστη.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παιζουμε μεσα στο σπιτι 22 με 24 βαθμους.... αλλά είναι σημαντικο οτι το σπίτι είναι καινουργιο... ότι μενουμε στην εξοχή, δεν υπάρχει καμμια μεσοτοιχεια με αλλο σπιτι... ανεμοδαρμενο το σπιτι απο παντου και τα αλουμινια μας μπάζουν !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν τα παω καλα με το να καταλαβαινω την ατμοσφαιρα (ξηροτητα κλπ) ομως για να ξυπνανε και οι 3 με βηχα και μπουκωμα ??? Ξηροτητα νομιζω.... Εγω παλι σκυλι μοναχο... Οποτε σημερα θα ρωτησω και τον παιδιατρο... βεβεια και οχι να μου πει για υγραντηρα... Κατι θα πρεπει να κανω... Παντως το μπολ με νερο στο καλοριφερ.... τιποτα δεν κανει ....

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω βρε παιδια....

Ο μικρος μου ειναι παγωμενος στους 22 βαθμους κι εγω κρυωνω.

Η παιδιατρος μου ειπε για 25 βαθμους σταθερα και το κανω και ειμαστε μια χαρα. Ουτε σκαμε ουτε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τώρα που τρώμε όλη τη φρουτόκρεμά μας τα κάνουμε όλα χάλια... :)

Σαλιαρές και πανάκια γεμάτα λεκέδες...το θέμα είναι ότι στο πλυντήριο στους 40 βαθμούς με απορρυπαντικό proderm δεν καθαρίζονται και οι λεκέδες παραμένουν..τους έβαλα τοπικά ace gentile αλλά τίποτα..

Έχετε καμμιά ιδέα;;;;;;(το ξέρω ότι είμαι άσχετη νοικοκυρά,please help me... :) )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΛΗΤΩ ΜΟΥ!!!ΕΙΧΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!ΕΠΙ ΔΥΟ!!!ΔΙΔΥΜΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ -ΤΩΡΑ 9 ΜΗΝΩΝ...

ΛΟΙΠΟΝ...ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.....ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΚΡΑΤΑΓΕ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΟΤΑΝ ΕΒΛΕΠΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΛΙΑ!!ΟΛΟ ΛΕΚΕΔΕΣ!!!!!:cry:

ΛΟΙΠΟΝ....ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΥΣ 70 ΒΑΘΜΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΔΕΡΜ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΛΩΡΙΝΗ ADVANCE ΓΙΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΚΑΙ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ(ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΜΠΟΥΚΑΛΙ)!!!ΕΝΤΑΞΕΙ!!ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΩ.....ΑΠΛΩΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ!!

!!ΑΣΤΑ!!ΑΦΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΥΛΑΞΩ ΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥΣ!!! :D:D:D:D:D:D:D

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ !!!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ......

ΚΙ ΕΓΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ........ΜΗ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΑΣΧΕΤΗ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ.... :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που τρώμε όλη τη φρουτόκρεμά μας τα κάνουμε όλα χάλια... :)

Σαλιαρές και πανάκια γεμάτα λεκέδες...το θέμα είναι ότι στο πλυντήριο στους 40 βαθμούς με απορρυπαντικό proderm δεν καθαρίζονται και οι λεκέδες παραμένουν..τους έβαλα τοπικά ace gentile αλλά τίποτα..

Έχετε καμμιά ιδέα;;;;;;(το ξέρω ότι είμαι άσχετη νοικοκυρά,please help me... :) )

 

 

 

το ιδιο θεμα ηθελα να ανοιξω σημερα δεν το πιστευω! βοηθηστε καλεεεεεε

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι κατά των δυνατών καθαριστικών γενικά αλλά και ειδικά στα παιδικά ρούχα.

Μια λύση, αν έχεις χρόνο μόλις φάει, ξέπλυνε το πανάκι, σαλιάρα, με ζεστό νερό. Ο λεκές θα φύγει σχεδόν τελείως και πάντως θα είναι πολύ πιο εύκολο το καθάρισμα. Κι εγώ στους 40 πλένω τα ρούχα του, και η αλήθεια είναι ότι δεν βοηθάει πολύ αλλά πρέπει να σκεφτούμε και την σπατάλη ενέργειας! ;)

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ssidi ΗΜΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΧΛΩΡΙΝΩΝ ΚΛΠ ΚΛΠ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΓΑΡΙΑΣΜΕΝΑ......ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΠΛΥΝΑ ΟΠΩΣ ΗΔΗ ΑΝΕΦΕΡΑ , ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΕΠΛΥΝΑ ΞΑΝΑ ΜΕ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΜΟΝΟ.ΝΑ ΞΕΠΛΥΘΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΘΕ ΙΧΝΟΣ ΧΛΩΡΙΝΗΣ!!! :D:D:D:D

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ!!!ΒΡΗΚΑ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΤΕΛΕΙΩΣ!!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Είναι βέβαια και οι περιβαλλοντικές επιπτώσεις που πρέπει να σκεφτούμε!!!

Ούτε εγώ χρησιμοποιώ χλωρίνη πλέον, πουθενά!

 

Έχω πάρει πλαστικές σαλιάρες. Δεν λεκιάζουν και πλένονται στο λεπτό. Ούτε η χρήση του πλαστικού βέβαια είναι περιβαλλοντικά ορθή αλλά θα χρησιμοποιηθούν πάμπολλες φορές και θα ξεπλυθούν με λίγο νερό και όχι με τόνους απορρυπαντικού και νερού στο πλυντήριο.

 

Επίσης έχω δει ότι υπάρχουν και κάτι πλαστικές ποδιές που φοριούνται εύκολα πάνω από τα ρούχα. Μία φίλη μου είχε πει ότι αυτά είναι τέλεια και για αργότερα όταν αρχίζουν να ζωγραφίζουν να μην λερώνουν τα ρούχα τους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω πάρει πλαστικές σαλιάρες. Δεν λεκιάζουν και πλένονται στο λεπτό. Ούτε η χρήση του πλαστικού βέβαια είναι περιβαλλοντικά ορθή αλλά θα χρησιμοποιηθούν πάμπολλες φορές και θα ξεπλυθούν με λίγο νερό και όχι με τόνους απορρυπαντικού και νερού στο πλυντήριο.

 

Και εμεις με αυτές σωθήκαμε ! Κατευθείαν κάτω απο την βρύση και ουτε γάτα ουτε ζημιά ! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με τις σαλιάρες πες τη βρίσκω την άκρη,δε με πολυνοιάζει κιόλας,σαλιάρες είναι....αγοράζω και μερικές ντουζίνες πλαστικές κι όλα ok...αλλά όπως είπε και η Έλενα είναι και τα ρουχαλάκια της...γενικά τρώει πολύ λαίμαργα κι άτσαλα..δεν την προλαβαίνω...βουτάει χέρια,βουτάει κουτάλια,πασαλείβεται παντού από την κορυφή μέχρι τα νύχια...Αλλά βρε Ελενά μου στους 70 βαθμούς θα αντέξουν τα χρωματιστά;;;εγώ μέσα στο σπίτι της φοράω μόνο φορμάκια και τα περισσότερα είναι ροζαλί,πορτοκαλί,λαχανί κτλ......

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΦΡΟΥΤΑ

 

Ξεπλύντε καλά το λεκέ με κρύο νερό και μετά πλύντε με

απορρυπαντικό.Αν ο

λεκές έγινε σε άσπρο ύφασμα,αφήστετο να μουλιάσει σε νερό με λίγη

αμμωνία,ξεπλύντετο πολύ καλά και βάλτετο να μουλιάσει πάλι σε

νερό με

χλωρίνη.Αν το ύφασμα είναι χρωματιστό,τρίψτε το λεκέ με

οξυζενέ,στο οποίο

θα προσθέσετε λίγες σταγόνες αμμωνία

Link to comment
Share on other sites

Πλενω στους χωρις προπλυση τα ρουχαλακια του (στους 60 σκοτωνονται τα ακαρεα)

Οι σαλιαρες δεν καθαριζουν και θα τις βαλω στο ολοκληρο με προπλυση με τα δικα μας ρουχα.

Συνηθως ομως του βαζω λιγο χαρτι κουζινας μπροστα κι ετσι γλιτωνουμε τα πολλα!

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΦΡΟΥΤΑ

 

ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΟ ΛΕΚΕ ΜΕ ΠΑΓΑΚΙ

ΜΕΤΑ ΜΕ ΑΣΠΡΟ ΞΥΔΙ

ΜΕΤΑ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ

ΞΕΠΛΕΝΟΥΜΕ ΚΑΛΑ

ΤΕΛΟΣ,

ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΠΛΥΣΙΜΟ

 

ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΑΣΙ

αλάτι+λίγο νερό+σόδα αναψυκτικό αφήνω για 15'

 

ΚΕΤΣΑΠ ή ΑΙΜΑ

ΚΟΡΝ ΦΛΑΟΥΕΡ +ΣΌΔΑ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ+ΝΕΡΟ

 

ΤΣΑΙ ή ΚΑΦΕΣ

 

ΖΑΧΑΡΗ+ΞΥΔΙ

 

ΚΑΙ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ & ΑΚΙΝΔΥΝΑ!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα εχω. Λερωνουν οτι ειναι τριγυρω τους. Απο τα φορμακια μεχρι και στο μεσα περναει και φυσικα και μενα. Αφου σκεφτομαι να παρω ολοσωμη ποδια οταν τρωνε. Δοκιμασα με το που τρωνε να τα βαζω να μουλιαζουν σε κρυο νερο αλλα ετσι φευγουν μονο τα χοντρα. Μετα δοκιμασα να τριψω τοπικα το λεκε αλλα πάλι μια κιτρινιλα μένει. Οπως και να εχει πάντως νομιζω οτι η Ελενα73 έχει δικιο. Μπορει να ειναι αντιοικολογικο αλλα βρε κοριτσακια δεν μου φαινονται και πολυ πρακτικα ολα τα άλλα.

Αν θέλω 1 ώρα να ταισω τις διδυμες, μιση ώρα να τις πλυνω ολοκληρες & να τις αλλαξω (αφου δεν εχει γεμισει το στομαχι τους μονο αλλα απο τη κορυφη μεχρι τα νυχια) και άλλη μια ώρα για να πλυνω τα ρουχα που λερωσανε.... ε παει .... θα λαλησω.... Δεν θελω και πολυ δηλαδη, εκ φυσεως..... Σε μιαμιση ωρα πρεπει να ξαναφανε :?:?

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη λύση είναι την ώρα της φρουτόκρεμας να τα φοράμε κάποια ρουχαλάκια που έχουν ήδη πρόβλημα από λεκέδες που δε βγαίνουν οπότε να μην χαλάσουμε και άλλα καινούρια. Το ίδιο ισχύει και για τις σαλιάρες. Ας υπάρχουν κάποιες πιο καθαρές (οπτικά) και κάποιες ειδικά για την ώρα του φρούτου. Εννοείτε πως όταν ταΐζουμε τα μωρά δεν φοράμε καλά ρούχα....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη λύση είναι την ώρα της φρουτόκρεμας να τα φοράμε κάποια ρουχαλάκια που έχουν ήδη πρόβλημα από λεκέδες που δε βγαίνουν οπότε να μην χαλάσουμε και άλλα καινούρια. Το ίδιο ισχύει και για τις σαλιάρες. Ας υπάρχουν κάποιες πιο καθαρές (οπτικά) και κάποιες ειδικά για την ώρα του φρούτου. Εννοείτε πως όταν ταΐζουμε τα μωρά δεν φοράμε καλά ρούχα....

 

Σε βρίσκω πολύ σωστή!!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...