aglaia

θήλαστρα και συγκρίσεις

1.360 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ευχαριστώ για το feedback. Το περίφημο πινακάκι μάλλον είναι αυτό ή κάποιο παρεμφερές:

https://ariadni144.wordpress.com/2010/05/26/to-katallilo-thilastro/

Κατέληξα ότι για αρχή θα δανειστώ από φίλες και ανάλογα με τις ανάγκες και το τι με βολεύει θα αγοράσω όταν χρειαστεί. Υποθέτω ότι με την ίδια λογική θα μου συνιστούσατε να μην πάρω ούτε μπιμπερό, βραστήρες και λοιπά αξεσουάρ; 

Ειναι εντελώς απίστευτα άχρηστα αν δε δώσεις ξένο. Πάνε μαζί με τη νοοτροπία "και να θέλω να θηλάσω, είναι απίστευτα δύσκολο και κάπου θα χρειαστει και συμπλήρωμα", που χάνεις το μισό παιχνίδι πριν ξεκινήσεις.

Αντε, πάρε ένα μπιμπερό μικρό, να υπάρχει για ψυχολογικούς λόγους. Και τίποτα άλλο.

αυτό άρεσε στην/στον 1 person

Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ευχαριστώ για το feedback. Το περίφημο πινακάκι μάλλον είναι αυτό ή κάποιο παρεμφερές:

https://ariadni144.wordpress.com/2010/05/26/to-katallilo-thilastro/

Κατέληξα ότι για αρχή θα δανειστώ από φίλες και ανάλογα με τις ανάγκες και το τι με βολεύει θα αγοράσω όταν χρειαστεί. Υποθέτω ότι με την ίδια λογική θα μου συνιστούσατε να μην πάρω ούτε μπιμπερό, βραστήρες και λοιπά αξεσουάρ; 

Απ' όσο γνωρίζω το νερό για το γάλα πρέπει να το βράζεις τουλάχιστον επι 5 λεπτά άρα νομίζω ενα μεγάλο μπρίκι θα είναι πιο χρήσιμο από βραστηρα. Εμένα ο αποστείρωτης μου χρησίμευσε πολύ γιατί αποστειρωνα το finger feeder που χρησιμοποίησα στην αρχή λόγω πληγωμένων θηλών, τις πιπίλες κ τα μπιμπερο που έβαζα το αντλημενο γαλα καθώς κ όλα τα σύνεργα του θηλαστρου.

Μετά το τρίμηνο θα χρειαστώ μπιμπερό σίγουρα οπότε ο εξοπλισμός θα αγοραστεί έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή. Τώρα για τους πειρασμούς κλπ, καταλαβαίνω το σκεπτικό, από την άλλη όμως η ιδέα του να μην υπάρχει άλλη διατροφική εναλλακτική μου προκαλεί μεγάλη ανασφάλεια. Γάλα δεν ξέρω αν θα αγόραζα να μου βρίσκεται, το πολύ πολύ να κράταγα κανένα διαφημιστικό. Αλλά μπιμπερό και θήλαστρο θα νιώθω μια ασφάλεια να έχω, απλώς τώρα ανοίγουμε άλλη μεγάλη συζήτηση για αυτό το θέμα. Κρατάω το ότι είναι καλύτερο να μην αγοράσω κάτι πριν δω τι θα  μου χρειαστεί (και αν)!

21 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Απ' όσο γνωρίζω το νερό για το γάλα πρέπει να το βράζεις τουλάχιστον επι 5 λεπτά άρα νομίζω ενα μεγάλο μπρίκι θα είναι πιο χρήσιμο από βραστηρα. Εμένα ο αποστείρωτης μου χρησίμευσε πολύ γιατί αποστειρωνα το finger feeder που χρησιμοποίησα στην αρχή λόγω πληγωμένων θηλών, τις πιπίλες κ τα μπιμπερο που έβαζα το αντλημενο γαλα καθώς κ όλα τα σύνεργα του θηλαστρου.

Καλά εγώ όταν λέω βραστήρα για κάποιον λόγο εννοώ τον αποστειρωτή. Κλασικό βραστήρα έχω στο σπίτι αλλά την ορολογία την μπερδεύω!

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

η ιδέα του να μην υπάρχει άλλη διατροφική εναλλακτική μου προκαλεί μεγάλη ανασφάλεια

Aκριβως αυτο ειναι το θεμα: η ανασφαλεια. Η συνειδητοποιηση οτι το σωμα σου ειναι απο μονο του ικανο να θρεψει το παιδι σου θα σου δωσει την δυνατοτητα να αισθανθεις την ασφαλεια που χρειαζεσαι. Αν θελεις να θηλασεις θα μπορουσες να αποδεχτεις οτι δεν υπαρχει πραγματικα αλλη εναλλακτικη. Αντι να καλυψεις επιφανειακα την ανασφαλεια σου αγοραζοντας την "εναλλακτικη", χτυπα την στη ριζα της, κανοντας συμφωνια με τον εαυτο σου οτι δεν θα αγορασεις τιποτα και οτι με συμμαχους το σωμα σου και λιγες γνωσεις θα καταφερεις με αυτοπεποιθηση να θρεψεις το μωρο σου.:)

Διαφημίσεις

Εχω δει μια πολυ ωραια εικονα στο ιντερνετ που εδειχνε μαμα να θηλαζει,ζωγραφισμενο,κ η εχει λουλουδια,η δειχνει καποια οργανα κ λεει οτι το σωμα σου ηξερε πως να το μεγαλωσει εννεα μηνες,κ μπορει να το κανει κ μετα

Για μενα η γνωση ειναι δυναμη κ μου εδωσε την αυτοπεποιθηση να συνεχισω παρα τις καποιες δυσκολιες.κ οτι τοσες γυναικες τα καταφεραν,γτ οχι εγω;το πρωτο διμηνο με την κορη μου ειχα κ την πολυτελεια να εχω βοηθεια στα πρακτικα,κ λογω ενος αλλου προβληματος που ειχα δ ειχα πολλες μετακινησεις οποτε ειπα οτι τουλ θα το προσπαθησω οσο δ παει

αυτό άρεσε στις/στους 2 people

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Το πρόβλημα με το να έχεις θήλαστρο είναι ότι μπαίνεις στον πειρασμό να το χρησιμοποιήσεις. Ειναι χρονοβόρο, δυσάρεστο και θα σου προκαλέσει και τον πανικό "μα μόνο 20 ml βγάζω!" και μετά  θα εμφανιστεί και η μαμά/θεία/πεθερά που δεν θήλασε ποτέ και θα σου εντείνει τον πανικό ότι το παιδί και καλά έπρεπε 5 ημερών να πίνει 3 λίτρα γάλα και να τρώει και μισό κιλό κοκορέτσι από πάνω, οπότε το λιμοκτονείς.

Ετσι κι αλλιώς, χωρίς το μωρό 5ωρη βόλτα δε θα πας τις πρώτες βδομάδες. Αν τώρα συμβεί κάτι τρομερό και απρόβλεπτο, όπως να νοσηλευτείς σε νοσοκομείο, ε τότε θα τρέξει μαμά/σύζυγος/πεθερά/φίλη σε ένα φαρμακείο να αγοράσει ένα, και αν στο μεταξύ χρειαστεί και να πιει και 3 μπουκάλια σκόνη, ε, σε μια τόσο ατυχή και δύσκολη συγκυρία, δε θα τρελαθείς κιόλας γι αυτό!

αυτό άρεσε στην/στον 1 person

Για τον πειρασμό που αναφέρατε συμφωνω αν εχεις σίγουρα θα δώσεις με την πρώτη αμφιβολία για το γάλα σου. Αλλά απ την άλλη αν δεν έχεις μπορεί να τρέχεις βραδιατικα για φαρμακείο! 

Εγώ δεν ήθελα στην αρχή ούτε μπιμπερο να πάρω αλλά καθώς πλησίαζε ο καιρός να γεννησω με έπιασε ανασφάλεια και πήρα 2 και γάλα όταν βγηκα απ το μαιευτήριο.

Συμπλήρωμα  έδινα (όχι πάντα) κατ' υποδειξη παιδιάτρου. Εν τέλει αποδείχθηκε πως δεν χρειαζόταν καν γιατί ο μικρός θήλαζε αρκετά καλά και το εκοψα στις είκοσι μέρες.

Μακάρι να είχα τοτε την αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη στο σώμα μου που έχω τώρα και να μην αγόρασα αλλά και απ την άλλη νιώθω ικανοποιημένη που στο κάθε πρόβλημα του θηλασμό έκανα πραγματικά ότι μπορούσα και δεν τα παράτησα.

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Το πρόβλημα με το να έχεις θήλαστρο είναι ότι μπαίνεις στον πειρασμό να το χρησιμοποιήσεις. Ειναι χρονοβόρο, δυσάρεστο και θα σου προκαλέσει και τον πανικό "μα μόνο 20 ml βγάζω!" και μετά  θα εμφανιστεί και η μαμά/θεία/πεθερά που δεν θήλασε ποτέ και θα σου εντείνει τον πανικό ότι το παιδί και καλά έπρεπε 5 ημερών να πίνει 3 λίτρα γάλα και να τρώει και μισό κιλό κοκορέτσι από πάνω, οπότε το λιμοκτονείς.

Ετσι κι αλλιώς, χωρίς το μωρό 5ωρη βόλτα δε θα πας τις πρώτες βδομάδες. Αν τώρα συμβεί κάτι τρομερό και απρόβλεπτο, όπως να νοσηλευτείς σε νοσοκομείο, ε τότε θα τρέξει μαμά/σύζυγος/πεθερά/φίλη σε ένα φαρμακείο να αγοράσει ένα, και αν στο μεταξύ χρειαστεί και να πιει και 3 μπουκάλια σκόνη, ε, σε μια τόσο ατυχή και δύσκολη συγκυρία, δε θα τρελαθείς κιόλας γι αυτό!

Συμφωνώ απόλυτα!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Έλα μωρέ, ένα εφημερεύον φαρμακείο για ένα μπιμπερό σε ένα νησί μπορείς να έχεις πρόσβαση στα 10λ με αμάξι, τόσο μπορεί άνετα να περιμένει ένα μωράκι. Για θήλαστρο μόνο νοσοκομειακό για όσες μέρες χρειάζεται και αυτό απαγορεύεται προτού εδραιωθεί η παραγωγή τους πρώτους μήνες. Μόνο σε περίπτωση μαστίτιδας ή πληγωμένων θηλών και μετά από σύσταση συμβούλου θηλασμού για εβδομάδα το πολύ, μέχρι να περάσει. εγώ θα πρότεινα μόνο medela symphony διπλής άντλησης. 

Το στήθος δεν είναι ποτέ άδειο όσο υπάρχει ένα μωράκι επάνω που θηλάζει. Όλα τα μωρά κλαίνε τον πρώτο καιρό προσπαθώντας να αυξήσουν την παραγωγή, η λύση γι' αυτό είναι στήθος, όχι μπιμπερό στο ντουλάπι. 

αυτό άρεσε στις/στους 3 people

Ip4Mp2.pngfreEp3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα