Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , Lenia16 είπε:

Χειροκίνητο για ποιο λόγο το σκέφτεσαι, νομίζω δεν έχει νόημα. Θα έλεγα να γεννήσεις με το καλό, να νοικιάσεις αρχικά ένα νοσοκομειακό, αν χρειαστεί, γιατί τα μικρα επηρεάζουν τη ροή κ την εγκατάσταση του θηλασμού, καθώς δεν κάνουν τις θηλαστικες κινήσεις του μωρού, τις οποίες όμως μιμείται το νοσοκομειακό κ αδειάζει το μαστό, κ μετά το 2ο μήνα περίπου, θα μπορούσες να αγοράσεις ενα θηλαστρο τύπου swing της medela που είναι ότι πρέπει για περιστασιακή χρήση, πχ αν θες να λείψεις για κάποια ώρα κ να αφήσεις γάλα. 

αυτό σκεφτόμουν και εγώ, να δω πώς θα πάει και μετά να αγοράσω αλλά μου έλεγαν κάποιες φίλες μου ότι καλό είναι να το έχω από τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, marialk είπε:

αυτό σκεφτόμουν και εγώ, να δω πώς θα πάει και μετά να αγοράσω αλλά μου έλεγαν κάποιες φίλες μου ότι καλό είναι να το έχω από τώρα.

Αν και ή πείρα μου με τα θηλαστρα είναι μικρή (χρησιμοποίησα ένα ηλεκτρικό για λίγες μέρες γιατί δεν γινόταν να θηλάσω) θα σου έλεγα να περιμένεις πρώτα να γεννήσεις και να δεις αν το χρειαστεις. Αφού δεν ξέρεις για ποια ακριβώς χρήση το θες (περιστασιακή ή συστηματική ) είναι δύσκολο να αποφασίσεις ποιο θηλαστρο είναι κατάλληλο για την περίπτωση σου.

  Με το καλό να υποδεχθείς το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Για οποιαδήποτε χρήση εντός του πρώτου 6μηνου εγώ θα πρότεινα νοσοκομειακό και μόνο, το οποίο νοικιάζεις από μαιευτήρια ή από το klinikum. Τα υπόλοιπα ποτέ δεν κάνουν την ίδια δουλειά.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να το έχεις από τώρα να το κάνεις τι βρε. Αν όλα πάνε καλά δεν θα το χρειαστείς για τις πρώτες μέρες, μάλιστα καλό είναι να μην χρησιμοποιείται τουλάχιστον τις πρώτες 40 μέρες μέχρι να ρυθμιστεί η παραγωγή σου και εδραιωθεί ο θηλασμός. Αν χρειαστεί για κάποιον απρόοπτο λόγο στο μαιευτήριο, θα νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό. Αν το θες για περιστασιακή χρήση αρκεί το swing της medela με το οποίο εγώ διατηρούσα τράπεζα γάλακτος από 4-9 μηνών χονδρικά, λόγω επιστροφής στη δουλειά. Αν το χρειάζεσαι λόγω ότι θα γυρίσεις πολύ νωρίς στη δουλειά θα συνιστούσα κι εγώ να νοικιάσεις νοσοκομειακό καλύτερα. Πες μας αν θες για ποια χρήση το θες.

 

Με το καλό!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2017 at 2:15 ΜΜ, marialk είπε:

αυτό σκεφτόμουν και εγώ, να δω πώς θα πάει και μετά να αγοράσω αλλά μου έλεγαν κάποιες φίλες μου ότι καλό είναι να το έχω από τώρα.

To να εχεις σπίτι θήλαστρο και αποστειρωτή και μπουκάλια είναι σα να ξεκινάς θεωρώντας ότι θα αποτύχεις στο θηλασμό. 

Πάρε το μωρό στο σπίτι, και αν δεις και υπάρχει θέμα, αγοράζεις τότε. Εγώ δύο παιδιά θήλασα αποκλειστικό, στο ένα να έδωσα και 3-4 μπουκάλια μέχρι τους 8-9 μήνες που γύρισα στη δουλειά, στο άλλο ούτε ασχολήθηκα με το να δω τι απέγινε το θηλαστρο και τα μπουκάλια.

Αν τα χρειαστείς, το πιο έυκολο πραγμα είναι να πάρεις, μην αγχώνεσαι. Αν πάει καλα ο θηλασμός, το πιο πιθανό είναι ότι δε θα βγουν καν απο το κουτί τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες σας για τις συμβουλές. η μόνη χρήση που θα το έκανα(μιας και δεν δουλεύω) είναι να έβγαζα το γάλα σε περίπτωση που έφευγα από το σπίτι ή αν το μωρό δεν το έπινε όλο. αλλά όπως είπα και πριν, και εγώ συμφωνώ μαζί σας, βλέποντας και κάνοντας, απλά είχα επηρεαστεί από άλλες κοπέλες που λέγανε καλύτερα να το πάρω από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες,

 

Έχω την εντύπωση ότι κάπου στο φόρουμ είχα δει ένα πινακάκι με τα διάφορα μοντέλα θηλάστρων και την καταλληλότητά τους ανάλογα με τη χρήση. Έψαξα λίγο αλλά δεν το βρίσκω. Θυμάται κάποια από εσάς πού βρίσκεται; Ή μήπως το έχω δει αλλού και νόμιζα ότι το είχα δει εδώ; 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Καλησπέρα σε όλες,

 

Έχω την εντύπωση ότι κάπου στο φόρουμ είχα δει ένα πινακάκι με τα διάφορα μοντέλα θηλάστρων και την καταλληλότητά τους ανάλογα με τη χρήση. Έψαξα λίγο αλλά δεν το βρίσκω. Θυμάται κάποια από εσάς πού βρίσκεται; Ή μήπως το έχω δει αλλού και νόμιζα ότι το είχα δει εδώ; 

 

Ευχαριστώ!

Μην αγοράσεις θήλαστρο πριν γεννήσεις. Ειναι συχνά ο,τι πιο άχρηστο μπορεί να αγοράσεις. Δες πώς πάτε με το θηλασμό και αν χρειαστείς παίρνεις αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Μην αγοράσεις θήλαστρο πριν γεννήσεις. Ειναι συχνά ο,τι πιο άχρηστο μπορεί να αγοράσεις. Δες πώς πάτε με το θηλασμό και αν χρειαστείς παίρνεις αργότερα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι σίγουρη αν πρέπει να αγοράσω από πριν, θα προτιμούσα βέβαια να υπάρχει όλος ο εξοπλισμός πριν γεννήσω για να μην ψάχνομαι μετά. Όπως και να 'χει όμως θέλω να ξέρω τι υπάρχει και για ποια χρήση είναι το καθένα.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Καλησπέρα σε όλες,

 

Έχω την εντύπωση ότι κάπου στο φόρουμ είχα δει ένα πινακάκι με τα διάφορα μοντέλα θηλάστρων και την καταλληλότητά τους ανάλογα με τη χρήση. Έψαξα λίγο αλλά δεν το βρίσκω. Θυμάται κάποια από εσάς πού βρίσκεται; Ή μήπως το έχω δει αλλού και νόμιζα ότι το είχα δει εδώ; 

 

Ευχαριστώ!

Δες στην 1η σελίδα του θέματος,τα γράφει ολα η Αγλαια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Elfer είπε:

Δες στην 1η σελίδα του θέματος,τα γράφει ολα η Αγλαια

Αυτά τα είδα, απλώς μου έχει κολλήσει στο μυαλό μου ένα πινακάκι που είχα δει κάπου και τα είχε όλα μαζεμένα!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αυτά τα είδα, απλώς μου έχει κολλήσει στο μυαλό μου ένα πινακάκι που είχα δει κάπου και τα είχε όλα μαζεμένα!

Δεν εχω δει κατι αλλο αν παρ ολα αυτά το πετύχω θα σου πω.Νομίζω στο εχω ξαναγράψει καπου δε θυμάμαι σίγουρα.Εγω είχα νοικιάσει το symphony της Medela.Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη κ έκανα συστηματική χρήση για ένα μήνα.Πρίν μπεις σε διαδικασία να πάρεις θήλαστρο ή όχι άσε πρώτα να δεις πως θα τα πάτε με το θηλασμό κ μετά αποφασίζεις τι σε καλύπτει.Το λεω γτ πχ μπορεί να πάνε όλα τέλεια κ απλα να θέλεις για να κάνεις αντλήσεις περιστασιακά.Από την άλλη μπορεί να τα δεις σκούρα ή να έχεις πχ πληγωμένη θηλή (όπως είχα εγώ) κ να μην μπορείς να βάλεις το μωρό.Εκεί χρειάζεσαι κάτι για μεγάλη διάρκεια Όπως πχ symphony και swing..

Link to comment
Share on other sites

Αν πετύχει ο θηλασμός όλα καλά. Διαφορετικά πάρε της Medela με διπλή άντληση. Κάπου 200 ευρώ κ κάτι. Medela swing maxi double electric. Εγώ είχα πάρει το απλό με μονή άντληση όμως με διπλή είναι καλύτερο. Είχα νοικιάσει κ το symphony για να κάνω power pumping μπας κ αυξήσω την παραγωγή αλλά απέτυχα. Τώρα π είμαι ξανά έγκυος θα κάνω μεγαλύτερη προσπάθεια να πετύχει ο θηλασμός. Ήταν κουραστικό να έχω το νου μ όλη την ώρα στις αντλήσεις. Βέβαια χρειάζεται ένα θήλαστρο για να κάνεις αντλήσεις κ να αποθηκεύσεις γάλα για όταν γυρίσεις στη δουλειά. Επίσης μ χρειάστηκε στη δουλειά αργότερα που έπρεπε να βγάλω το γάλα το οποίο το έβαζα στο ψυγείο κ το έπαιρνα σπίτι. Έμεινα πολύ ευχαριστημενη. Κ ένα άλλο πιο οικονομικό Philips Avent twin electric. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά προτείνω με διπλή άντληση οπωσδήποτε. Αυξάνει κ την παραγωγή κ κάνεις κ γρήγορα τη δουλειά σ. Επίσης καλό είναι  κ το Medela pump in style advanced λίγο πιο ακριβό όμως. 

Επεξεργάστηκαν by inakiagapi
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν φαντάζομαι ότι θα το χρειαστώ για περιστασιακή χρήση γιατί θα λείπω λίγες ώρες για δουλειά για ένα διάστημα μετά το τρίμηνο, και γενικά για μα υπάρχει ένα απόθεμα στην άκρη για τις εξόδους ή αν λείψω κάποια άλλη στιγμή. Επειδή μένω σε νησί θα ήθελα να πάρω όλον τον εξοπλισμό από τώρα για να μην αγχωθώ αν χρειαστεί μετά. Από την άλλη μου φαίνεται πιο λογικό να έχω δει τι υπάρχει και ανάλογα με τις ανάγκες να παραγγείλω ηλεκτρονικά, ή να δανειστώ από φίλες αυτά που είχαν χρησιμοποιήσει και να δω τι θα με βολέψει.ω

Link to comment
Share on other sites

Τσαμπα αγχονεσε τοσο ..και εγω δεν θα το παρω απο την γτ μπορει να μου βγει αχρηστο..και αμα παρω δεν θα το αγορασω θα ενοικιασω το επαγγελματικο νοσοκομειου γτ μια φορα οταν χρειαστηκε να νοσηλευτω το χρεισημοποιουσε μια κοπελα και ηταν πολυ καλο το ειδα και πως λειτουργει ...και δεν ηξερα πριν οτι υπηρχε κατι τετοιο και πηρα χειροκινιτο ηταν οτι πιο απαισιο ειχα παρει ποτε ..ενω αυτο το ενοικιασει και στο στελνουν με κουριελ ..και θα καταλαβεις απο τις πρωτε μερες κιολας αν μπορεις η οχι να θυλασεις και οταν χρειαστεις ενοικιαζεις για οσο χρονικο διαστημα θελεις ...εγω θα αγοραζα αμα ειχα σκοπο συντομα να κανω και αλλο παιδι ..συντομα ...εχεις τοσα και τοσα να σκεφτεις αμα ειναι να αγχωθεις κι αυτο αστα να πανε ...αλλα εσυ ξερεις ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Προς το παρόν φαντάζομαι ότι θα το χρειαστώ για περιστασιακή χρήση γιατί θα λείπω λίγες ώρες για δουλειά για ένα διάστημα μετά το τρίμηνο, και γενικά για μα υπάρχει ένα απόθεμα στην άκρη για τις εξόδους ή αν λείψω κάποια άλλη στιγμή. Επειδή μένω σε νησί θα ήθελα να πάρω όλον τον εξοπλισμό από τώρα για να μην αγχωθώ αν χρειαστεί μετά. Από την άλλη μου φαίνεται πιο λογικό να έχω δει τι υπάρχει και ανάλογα με τις ανάγκες να παραγγείλω ηλεκτρονικά, ή να δανειστώ από φίλες αυτά που είχαν χρησιμοποιήσει και να δω τι θα με βολέψει.ω

Περίμενε λίγο ακόμα..Το ότι βρίσκεσαι σε νησί δε σημαίνει οτι δεν μπορείς να βρεις οτι χρειάζεσαι.Καλύτερα πάντως να νοικιάζεις νοσοκομειακό θήλαστρο απο φαρμακείο αν θα χρειαστείς για μόνιμη χρήση.Να δώσεις 200€ δεν έχει νόημα.Όπως είπε κ η @inakiagapi το symphony κάνει power pumping.Είναι αυτό που σου είπα κ εγώ οτο μιμείται τις θηλαστικες κινήσεις του βρέφους κ δε μειώνεται η παραγωγή.Εγώ σε αντίθεση με την inakiagapi είχα θέμα υπερπαραγωγής με το θήλαστρο γτ δεν ήξερα ότι δεν πρέπει να το αφήνω με τις ώρες να αντλεί.Επίσης τις πρώτες μέρες μέχρι να νοικιάσω το θήλαστρο έβγαζα γάλα με το χέρι.Απλά το οτι αντλούσα 100-120ml τη φορά με το χέρι με κούρασε κ δε γινόταν κ σωστά.Αν θες πάρε ένα πολύ οικονομικό απλά για να το έχεις κ να σου φύγει το άγχος.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Προς το παρόν φαντάζομαι ότι θα το χρειαστώ για περιστασιακή χρήση γιατί θα λείπω λίγες ώρες για δουλειά για ένα διάστημα μετά το τρίμηνο, και γενικά για μα υπάρχει ένα απόθεμα στην άκρη για τις εξόδους ή αν λείψω κάποια άλλη στιγμή. Επειδή μένω σε νησί θα ήθελα να πάρω όλον τον εξοπλισμό από τώρα για να μην αγχωθώ αν χρειαστεί μετά. Από την άλλη μου φαίνεται πιο λογικό να έχω δει τι υπάρχει και ανάλογα με τις ανάγκες να παραγγείλω ηλεκτρονικά, ή να δανειστώ από φίλες αυτά που είχαν χρησιμοποιήσει και να δω τι θα με βολέψει.ω

 

Μπορεί να μη θηλάσεις, οπότε τι να το κάνεις; Αν από την άλλη θηλάσεις, πάλι, τι να το κάνεις; 

Κατσε να φτάσετε στην ώρα που θα το χρειαστείς και καμιά δεκαρια μέρες πριν, το ψάχνεις. Οπου κι αν είσαι, αποκλείεται να μην παραδίδει ηλεκτρονικό κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το feedback. Το περίφημο πινακάκι μάλλον είναι αυτό ή κάποιο παρεμφερές:

https://ariadni144.wordpress.com/2010/05/26/to-katallilo-thilastro/

 

Κατέληξα ότι για αρχή θα δανειστώ από φίλες και ανάλογα με τις ανάγκες και το τι με βολεύει θα αγοράσω όταν χρειαστεί. Υποθέτω ότι με την ίδια λογική θα μου συνιστούσατε να μην πάρω ούτε μπιμπερό, βραστήρες και λοιπά αξεσουάρ; 

Link to comment
Share on other sites

Οχι αυτα να τα παρεις ολα αυτα χρειαζοντε τα μπιμπερο αμα δν πινει ξενο η απο θυλαστρο μπορει να χρησιμοποιθουν για χαμομιλι υστερα η κατι αλλο στον μελλον δλδ αχρηστα δν θα βγουν ...και ο βραστηρας και ολα τα υπολυπα ετσι και αλλιως αυτα δεν κοστιζουν πολυ για εμενα καλυτερα να τα εχεις .αλλα εσυ ξερεις ...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ευχαριστώ για το feedback. Το περίφημο πινακάκι μάλλον είναι αυτό ή κάποιο παρεμφερές:

https://ariadni144.wordpress.com/2010/05/26/to-katallilo-thilastro/

 

Κατέληξα ότι για αρχή θα δανειστώ από φίλες και ανάλογα με τις ανάγκες και το τι με βολεύει θα αγοράσω όταν χρειαστεί. Υποθέτω ότι με την ίδια λογική θα μου συνιστούσατε να μην πάρω ούτε μπιμπερό, βραστήρες και λοιπά αξεσουάρ; 

Βραστηρα εχω αυτον που χρησιμοποιουμε εμεις αλλα δ τον χρησιμοποιω στα παιδια

Μπιμπερο αν θηλασεις δ χρειαζονται.κ το χαμομηλι απαγορευεται.κ μετα το εξαμηνο παιρνεις εκπαιδευτικο ποτηρακι.φανταζομαι φαρμακειο υπαρχει στο νησι,αρα αν χρειαστεις θα βρεις κ ποτηρακι κ μπιμπερο κ γαλα σκονη

Link to comment
Share on other sites

Απ'όλα υπάρχουν και οτιδήποτε παραγγέλνουμε ηλεκτρονικά σε 1-2 μέρες έρχεται με κούριερ. Απλώς εγώ έχω το άγχος και κάνω σαν να μένω σε βραχονησίδα!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ αυτο το ειχα και εγω και ακομα το εχω στο δευτερο ..πραγματικα ελεος ενω τα εχω περασει και προσφατα παλι αγχονομε σαν πρωταρα ..ειναι αυτο που θελουμε το καλυτερο και να τα εχουμε ολα και στην ετελια ...υπομονη γτ θα στο τελος θα μας φαει το αγχος ...δεν ξερω αν βοηθαω η αν ειμαι ακυρη απλα αυτα που νιωθω και βαση με τις σκεψεις μ εκφραζωμαι ....

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ευχαριστώ για το feedback. Το περίφημο πινακάκι μάλλον είναι αυτό ή κάποιο παρεμφερές:

https://ariadni144.wordpress.com/2010/05/26/to-katallilo-thilastro/

 

Κατέληξα ότι για αρχή θα δανειστώ από φίλες και ανάλογα με τις ανάγκες και το τι με βολεύει θα αγοράσω όταν χρειαστεί. Υποθέτω ότι με την ίδια λογική θα μου συνιστούσατε να μην πάρω ούτε μπιμπερό, βραστήρες και λοιπά αξεσουάρ; 

Συμφωνω με τη vicky.  Κι εγώ δεν πήρα τίποτα,αν χρειαστείς κάτι θα το πάρεις μετά. Έχει βρεθεί ότι γυναίκες που είχαν στο ντουλάπι τους γάλα σκόνη, μπιμπερο κτλ ήταν πιο επιρρεπεις στο να τα χρησιμοποιήσουν. Βλέποντας και κάνοντας:)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις 2 μπιμπερό και αν όχι αποστειρωτή, έναν βραστήρα. Μέχρι και η μαία του γιατρού μου , μου είπε οτι μία από τις πρώτες νύχτες στο σπίτι, το μωρό ούρλιαζε με τις ώρες μετά από θηλασμό γιατί πεινούσε ακόμα, το στήθος άδειο και έτρεχε ο άντρας της να βρεί ανοιχτό φαρμακείο νυχτιάτικα για να πάρει γάλα.. Και την ίδια ιστορία την άκουσα όταν ήμουν έγκυος από άλλες 2 μαμάδες. Μακάρι να μην σου χρειαστούν, και γάλα αν δεν θες μην πάρεις, αλλά ας υπάρχουν 2 μπιμπερό.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ευχαριστώ για το feedback. Το περίφημο πινακάκι μάλλον είναι αυτό ή κάποιο παρεμφερές:

https://ariadni144.wordpress.com/2010/05/26/to-katallilo-thilastro/

 

Κατέληξα ότι για αρχή θα δανειστώ από φίλες και ανάλογα με τις ανάγκες και το τι με βολεύει θα αγοράσω όταν χρειαστεί. Υποθέτω ότι με την ίδια λογική θα μου συνιστούσατε να μην πάρω ούτε μπιμπερό, βραστήρες και λοιπά αξεσουάρ; 

δυο μπιμπερο θα σου ελεγα κ εγω να παρεις αχρειαστα να ειναι βεβαια αν θηλασεις.. γιατι δε ξερεις τι μπορει να γινει κ αποστηρωτη αν δε παρεις  για αρχη αποστειρωνεις τα μπουκαλια σε κατσαρολα (ετσι εκανα εγω που δε θηλασα μεχρι να παρω αποστειρωτη ) και βραστηρα αν δε παρεις παλι αποστειρωνεις το νερο σε μπρικι η σε ενα μικρο κατσαρολακι..!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...