Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Οσο για τον θηλασμο δεν μπορω να καταλάβω γιατι είναι τόσο αρνητικό το σύστημα με το θηλαστρο απο την στιγμη που με βοηθαει να μην έχω άγχος !!!!! Όπως σας είπα και στο προηγούμενο μήνυμα μου θα πάω σε λίγες μέρες στην δουλεια μου οπότε ο θηλασμος δεν θα είναι εφικτός . Απο τις 7:30 το πρωι μέχρι τις 7 το βράδυ . νομίζω λοιπόν ότι το θηλαστρο είναι η καλύτερη λύση για να πάρει το Μωρακι μου μητρικό γάλα . . .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οσο για τον θηλασμο δεν μπορω να καταλάβω γιατι είναι τόσο αρνητικό το σύστημα με το θηλαστρο απο την στιγμη που με βοηθαει να μην έχω άγχος !!!!! Όπως σας είπα και στο προηγούμενο μήνυμα μου θα πάω σε λίγες μέρες στην δουλεια μου οπότε ο θηλασμος δεν θα είναι εφικτός . Απο τις 7:30 το πρωι μέχρι τις 7 το βράδυ . νομίζω λοιπόν ότι το θηλαστρο είναι η καλύτερη λύση για να πάρει το Μωρακι μου μητρικό γάλα . . .

 

Στο συγκεκριμενο thread αν διαβασεις μερικές σελίδες πιο πίσω, θα δεις κάποια σχολια της Αγλαϊας, οπως:

 

Με το θήλαστρο αντλείς συνήθως λιγότερο γάλα από όσο παράγεις. Για να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις του θήλαστρου θα πρέπει να αντλείς τουλάχιστον 8 φορές το 24ωρο, τουλάχιστον 15 λεπτά σε κάθε στήθος. θα πρέπει να πλένεις και να αποστειρώνεις όλο τον εξοπλισμό. Το πιθανότερο είναι ότι τη νύχτα δεν θα μπορείς να αντλείς οπότε σύντομα θα σου μειωθεί η παραγωγή. Δυστυχώς είναι πολύ λίγες οι μητέρες που τα καταφέρνουν με το θήλαστρο. Οι μητέρες είναι σχεδιασμένες για να θηλάζουν και όχι για να ανταποκρίνονται σε ένα μηχάνημα...

 

Φυσικά τίποτα δεν ειναι απολυτο και όλα βασιζονται σε στατιστικές. Δλδ αυτο που για καποιες μαμαδες δε λειτουργεί σωστα, μπορεί να λειτουργεί σε σενα. Αν πιστεύεις ότι αυτός ο τρόπος σε εκφράζει, σε ξεαγχώνει κλπ συνέχισε τις αντλήσεις.

Να εχεις υποψιν σου ότι θα υπάρξουν διακυμάνσεις που δεν σημαίνουν τίποτα. Δηλαδή μπορεί μια μέρα να αντλήσεις 900 και την επόμενη 700 και μετά 800 κλπ. Συμβαίνει και στο θηλασμό αλλά με το θήλαστρο και φαίνεται και είναι πιο έντονο.

Δες και αυτό το θεμα μπορεί να βρεις πληροφορίες που να σε ενδιαφέρουν: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25955&page=2

 

Πόσα ml αντλεις (κατα μεσο όρο) το 24ωρο?

Ποσα ml τρωει το μωρό?

 

 

Αν τα αγγλικά σου ειναι καλά, διαβασε εδώ:

 

Για αποκλειστική άντληση: http://www.kellymom.com/bf/supply/maintainsupply-pump.html

http://www.mother-2-mother.com/pumping.htm

http://www.kellymom.com/bf/pumping/bf-links-excpumping.html

 

Για το fenugreek: http://www.kellymom.com/herbal/milksupply/fenugreek.html

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31133&highlight=%F3%F5%EC%F0%EB%E7%F1%F9%EC%E1%F4%E1+%E1%F5%EE%E7%F3%E7%F2+%E3%E1%EB%E1%EA%F4%EF%F2

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20371&highlight=%F4%F1%E9%E3%F9%ED%DD%EB%EB%E1

αλλά ας εχεις υπόψιν σου και αυτό: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=94484&highlight=%F4%F1%E9%E3%F9%ED%DD%EB%EB%E1

Θα ήταν προτιμότερο να παρεις τη γνωμη ειδικού αν σκοπεύεις να συνεχίσεις τη χρήση του.

Είσαι σίγουρη ότι το χρειάζεσαι?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ηθελα κι εγω με τη σειρα μου τα φωτα σας! Το κοριτσάκι μας θα γίνει 2 μηνων την Τρίτη! Θηλάζουμε αποκλειστικά και θα ηθελα να χρησιμοποιησω το θηλαστρο για 1 φορα τη βδομαδα το πολύ για καμια δουλειά εξωτερική ή βολτούλα χωρις το αγχος να γυρισω πάνω στη 1 ώρα που θα ζητησει γαλατακι! Μου εδωσαν το mini electric και απ' ότι διαβασα εδω δεν είναι και ό,τι καλύτερο, αλλά λέω να κάνω μια πρώτη προσπάθεια προς τις γιορτές και να δουμε μετα (είναι σχεδον αχρησιμοιποίητο)! Επίσης μαζι μου εδωσαν και τον αποστειρωτη της chicco, γιατι ως τώρα δεν χρειαστηκε να πάρουμε!

Θέλω να ρωτησω τι χρειαζεται να αποστειρώσω ακριβώς : τη χοανη, ενα ασπρο εξαρτημα που βλέπω και το μπουκάλι? Μήπως μπουκαλι να αγορασω καινουργιο? Και πού θα το βάζω το γαλατακι? Σε ενα οποιοδηποτε μπιμπερο? Μου έδωσαν και κατι κυπελάκια της avent, αλλά μου φαινονται χιλιοχρησιμοποιημενα, βολευουν, για να αγορασω καινουργια ή να παρω τα μπουκαλια της medela? Σ' αυτα προσαρμόζεται καποια πιπίλα?? Συγγνωμη για τις παιδιαστικες ερωτησεις αλλα είμαι ασχετη!

Αν αντλήσω μια χ ποσοτητα τη βάζω κατευθειαν στο ψυγείο ή αν το χρησιμοποιησω αμεσα μέσα στη μερα δεν υπάρχει προβλημα σε θερμοκρασια δωματιου?

Θα θέλει ζεσταμα αν είναι εξω?

Θα μπορω να το μεταφερω μέχρι το σπίτι της πεθερας μου ή θελει κάποια συντηρηση?

Και μια τελευταια ερωτηση..αν βγάλω π.χ. 20 μλ και μετα 10μλ μπορω να τα αναμείξω ή τα βάζω σε ξεχωριστα κυπελάκαι!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντησεις!!

 

καμια απαντηση κανεις για τα πιο πανω ερωτηματα μιας και εγω εχω τα ιδια?

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ηθελα κι εγω καποια βοηθεια. Θηλαζω τον 3 μηνων γιο μου αποκλειστικα. Το μωρο θηλαζει αλλοτε ανα 2 ωρες αλλοτε ανα 3 και θα ηθελα να παρω ενα θηλαστρο για να κανω μια αντληση την ημερα η και πιο αραια για το αν χρειαστει να λειψω μια φορα πανω απο δυο ωρες. Δλδ στην ουσια για να καλυψω ενα γευμα την ημερα και αν αλλιως να το αποθηκευσω.

Σκεφτομαι να αγορασω το swing της medela και να μην νοικιασω το sympony γιατι θελω να μπορω να το χρησιμοποιησω για οσο θηλαζω. (εχω βαλει στοχο τους 12 μηνες) οποτε το κοστος για νοικι για τοσο αραιη χρηση δεν ειναι συμφερον. Να σημειωσω οτι δεν χρειαζεται να επιστρεψω δουλεια οποτε ολον αυτον τον καιρο θα το χρησιμοπιησω για μια ωρα αναγκης και για να κανω αποθηκευση για μελλοντικη χρηση.

Πιστευετε οτι το συγκεκριμενο θηλαστρο θα με καλυψει για την συγκεκριμενη δουλεια? και αν ναι θα πρεπει να αντλω μια εξτρα φορα την ημερα σαν εξτρα γευμα, οταν νιωθω να φορτωνει το στηθος και δεν θελει το παιδι επειδη πχ ειναι βραδυ και κοιμαται? η να κανω την αντληση μια φορα που θα φαει κανονικα απο το ενα στηθος και δεν θα θελει απο το αλλο, οποτε να αντλησω απο το αλλο?

Μεχρι ποσες αντλησεις την ημερα ειναι καλο αυτο το θηλαστρο?

Το swing είναι όντως για περιστασιακή χρήση. Θεωρητικά σου κάνει.

Για να έχεις κάποια γεύματα στην άκρη, αρκεί να αντλείς όποτε μπορείς, όχι όμως σε βάρος του θηλασμού. Οι περιπτώσεις που ανέφερες (να έχει γεμίσει το στήθος αλλά το μωρό να είναι χορτάτο ή να κοιμάται ή να θηλάσει από το ένα μόνο στήθος) είναι καλές για να αντλήσεις. Το να αντλείς συστηματικά κάθε μέρα έχει νόημα μόνο αν βγάζεις ελάχιστο γάλα με το θήλαστρο, προκειμένου να καταφέρεις να μαζέψεις κάποια ποσότητα.

Δεν υπάρχει όριο στις φορές. Όριο είναι το να μην αντλούμε σε βάρος του θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ηθελα κι εγω με τη σειρα μου τα φωτα σας! Το κοριτσάκι μας θα γίνει 2 μηνων την Τρίτη! Θηλάζουμε αποκλειστικά και θα ηθελα να χρησιμοποιησω το θηλαστρο για 1 φορα τη βδομαδα το πολύ για καμια δουλειά εξωτερική ή βολτούλα χωρις το αγχος να γυρισω πάνω στη 1 ώρα που θα ζητησει γαλατακι! Μου εδωσαν το mini electric και απ' ότι διαβασα εδω δεν είναι και ό,τι καλύτερο, αλλά λέω να κάνω μια πρώτη προσπάθεια προς τις γιορτές και να δουμε μετα (είναι σχεδον αχρησιμοιποίητο)! Επίσης μαζι μου εδωσαν και τον αποστειρωτη της chicco, γιατι ως τώρα δεν χρειαστηκε να πάρουμε!

Αυτό το θήλαστρο είναι καλό για περιστασιακή χρήση, οπότε θεωρητικά σε καλύπτει.

 

Θέλω να ρωτησω τι χρειαζεται να αποστειρώσω ακριβώς : τη χοανη, ενα ασπρο εξαρτημα που βλέπω και το μπουκάλι?

Ναι, αποστειρώνεις όλα τα εξαρτήματα που έρχονται σε επαφή με το γάλα.

 

Μήπως μπουκαλι να αγορασω καινουργιο?

Αυτό είναι επιλογή σου...

 

Και πού θα το βάζω το γαλατακι? Σε ενα οποιοδηποτε μπιμπερο? Μου έδωσαν και κατι κυπελάκια της avent, αλλά μου φαινονται χιλιοχρησιμοποιημενα, βολευουν, για να αγορασω καινουργια ή να παρω τα μπουκαλια της medela? Σ' αυτα προσαρμόζεται καποια πιπίλα?? Συγγνωμη για τις παιδιαστικες ερωτησεις αλλα είμαι ασχετη!

Για την αποθήκευση μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε σκεύος για τρόφιμα που αντέχει αποστείρωση και κατάψυξη. Τα μπουκάλια της medela παίρνουν και πιπίλα. Υπάρχουν και μπιμπερό του εμπορίου που τυχαίνει το μπουκάλι τους να βιδώνει στη χοάνη της medela...

 

Αν αντλήσω μια χ ποσοτητα τη βάζω κατευθειαν στο ψυγείο ή αν το χρησιμοποιησω αμεσα μέσα στη μερα δεν υπάρχει προβλημα σε θερμοκρασια δωματιου?

Για την ασφαλή διατήρηση δες εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24675

 

Θα θέλει ζεσταμα αν είναι εξω?
Το μητρικό ζεσταίνεται σε θερμοκρασία σώματος.

 

Θα μπορω να το μεταφερω μέχρι το σπίτι της πεθερας μου ή θελει κάποια συντηρηση?

Το σωστό είναι το γάλα που μεταφέρεται να μεταφέρεται σε ισοθερμικό τσαντάκι με 2 παγοκύστες.

 

Και μια τελευταια ερωτηση..αν βγάλω π.χ. 20 μλ και μετα 10μλ μπορω να τα αναμείξω ή τα βάζω σε ξεχωριστα κυπελάκαι!!
Μπορείς να τα αναμίξεις αφού κρυώσουν και τα δύο (δεν προσθέτουμε στο κρύο το φρεσκοαντλημένο). Καλό είναι να μην αναμιγνύουμε γάλα από διαφορετικές ημέρες, αλλιώς σημειώνουμε την παλιότερη ημερομηνία.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό το θήλαστρο είναι καλό για περιστασιακή χρήση, οπότε θεωρητικά σε καλύπτει.

 

 

Ναι, αποστειρώνεις όλα τα εξαρτήματα που έρχονται σε επαφή με το γάλα.

 

 

Αυτό είναι επιλογή σου...

 

 

Για την αποθήκευση μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε σκεύος για τρόφιμα που αντέχει αποστείρωση και κατάψυξη. Τα μπουκάλια της medela παίρνουν και πιπίλα. Υπάρχουν και μπιμπερό του εμπορίου που τυχαίνει το μπουκάλι τους να βιδώνει στη χοάνη της medela...

 

 

Για την ασφαλή διατήρηση δες εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24675

 

Το μητρικό ζεσταίνεται σε θερμοκρασία σώματος.

 

 

Το σωστό είναι το γάλα που μεταφέρεται να μεταφέρεται σε ισοθερμικό τσαντάκι με 2 παγοκύστες.

 

Μπορείς να τα αναμίξεις αφού κρυώσουν και τα δύο (δεν προσθέτουμε στο κρύο το φρεσκοαντλημένο). Καλό είναι να μην αναμιγνύουμε γάλα από διαφορετικές ημέρες, αλλιώς σημειώνουμε την παλιότερη ημερομηνία.

 

Ευχαριστώ παααρα πολυ για τις αναλυτικες απαντησεις σου!!!

 

Εχω ακούσει ότι το calma μπιμπερο της medela ειναι καλό γιατι μοιαζει με τη θηλη για να το δεχθει πιο ευκολα! Το εχει χρησιμοποιήσει κάποια κοπέλα?? Γιατί πιπίλα δεν θελει η μπεμπα μας, οπότε δεν ξερω αν θα δεχθει και το μπιμπερο!

A1WSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παααρα πολυ για τις αναλυτικες απαντησεις σου!!!

 

Εχω ακούσει ότι το calma μπιμπερο της medela ειναι καλό γιατι μοιαζει με τη θηλη για να το δεχθει πιο ευκολα! Το εχει χρησιμοποιήσει κάποια κοπέλα?? Γιατί πιπίλα δεν θελει η μπεμπα μας, οπότε δεν ξερω αν θα δεχθει και το μπιμπερο!

 

Το όποιο μπιμπερό έχεις να το δώσει κάποιος άλλος αλλά εσύ να μην είσαι μεσα στο σπίτι.

Κάνε μια δοκιμή να δεις πως πάει....

Link to comment
Share on other sites

Το όποιο μπιμπερό έχεις να το δώσει κάποιος άλλος αλλά εσύ να μην είσαι μεσα στο σπίτι.

Κάνε μια δοκιμή να δεις πως πάει....

 

Συγνωμη για την χαζη ερωτηση αλλα γιατι να το δώσει αλλος?

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την χαζη ερωτηση αλλα γιατι να το δώσει αλλος?

 

Γιατί από τη μαμά του το μωρό που θηλάζει συνήθως δεν δέχεται το μπιμπερό και προτιμά το στήθος. Σε κάποια μωρά η προσφορά του μπιμπερό από τη μαμά εκλαμβάνεται ως άρνηση της μαμάς να το θηλάσει και το μωρό αντιδρά πολύ άσχημα.

Επειδή δεν ξέρουμε πώς θα αντιδράσει και πώς θα νιώσει το κάθε μωρό, προτείνουμε να το δίνει άλλος το μπιμπερό και η μαμά να απουσιάζει τελείως από το σπίτι εκείνη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

θα ηθελα τη βοηθεια σας... αν ειναι να επιλεξω αναμεσα στο swing της medela και το lactaline personal της ameda, τι θα με συμβουλευατε να αγορασω? το νοσοκομειακο της ameda το ειχα νοικιασει, οποτε ξερω πανω κατω την χρηση του, φανταζομαι οτι και το "οικιακο" θα ειναι καπως παρομοιο... επισης της ameda ειναι διπλης αντλησης, οποτε θα τελειωνω και πιο γρηγορα...

 

αναμενω την βοηθεια σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το θήλαστρο Calypso της ARDO. Το εχω αγορασει, αλλα δεν το χρησιμοποιω συχνα (το πολυ για ενα γευμα την ημερα) παρολο που στο internet λέει ότι είναι για χρηση για 6-12 γευματα την ημερα.

Το θεμα ειναι οτι ενω τις πρωτες φορες εβγαζα 100-120 ml, τωρα βγαζω με το ζορι 50. Υπαρχει καποιος τροπος να βγαζω περισσοτερο? Το μωρακι μου ειναι 2,5 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα, αλλα θελω να του δινω καποια γευματα με μπιμπερο, γιατι θηλαζοντας εχω κουραστει πολυ. Δεν εχω βοηθεια απο πουθενα, οποτε ακομα και οταν κοιμαται προσπαθω να κανω καποιες δουλειες. Ισως δινοντας του ενα ή δύο γευματα με το μπιμπερο και μετα να αντλώ ( ή δινοντας το ο μπαμπας του) να τον καταφερω να ηρεμει για περισσοτερη ωρα και να ξεκουραζομαι λιγο.

Ο πιτσιρίκος μας είναι:

iZMwp2.png

 

Ηρθες για να με τρελάνεις!!! 19/10/2011

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το θήλαστρο Calypso της ARDO. Το εχω αγορασει, αλλα δεν το χρησιμοποιω συχνα (το πολυ για ενα γευμα την ημερα) παρολο που στο internet λέει ότι είναι για χρηση για 6-12 γευματα την ημερα.

Το θεμα ειναι οτι ενω τις πρωτες φορες εβγαζα 100-120 ml, τωρα βγαζω με το ζορι 50. Υπαρχει καποιος τροπος να βγαζω περισσοτερο? Το μωρακι μου ειναι 2,5 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα, αλλα θελω να του δινω καποια γευματα με μπιμπερο, γιατι θηλαζοντας εχω κουραστει πολυ. Δεν εχω βοηθεια απο πουθενα, οποτε ακομα και οταν κοιμαται προσπαθω να κανω καποιες δουλειες. Ισως δινοντας του ενα ή δύο γευματα με το μπιμπερο και μετα να αντλώ ( ή δινοντας το ο μπαμπας του) να τον καταφερω να ηρεμει για περισσοτερη ωρα και να ξεκουραζομαι λιγο.

 

το συγκεκριμενο θηλαστρο δεν το γνωριζω και δεν ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικο..εαν βγαζεις παντα την ιδια ωρα με ενα θηλαστρο το οποιο ειναι ακαταλληλο το αποτελεσμα θα ειναι να μειωθει η παραγωγη σου σταδιακα..

παντα αντλεις την ιδια ωρα? ποια ωρα σε σχεση με τον θηλασμο?πριν ή μετα? ποσους θηλασμους κανετε το 24ωρο και ποσο ειναι το μωρακι σου?

οταν εβγαζες τα 120 ειχε περασει αρκετη ωρα απο τον τελευταιο θηλασμο και ενιωθες το στηθος γεματο?

 

 

ριξε μια ματια στο παρακατω, να παρεις μερικες γενικες πληροφοριες για τις αντλησεις..

http://pediatros-thes.gr/%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82/%ce%bf%ce%b4%ce%b7%ce%b3%ce%af%ce%b5%cf%82-%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%ce%bf%cf%8d/%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%83%cf%84%cf%81%ce%bf%cf%86%ce%ae-%cf%83%cf%84%ce%b7-%ce%b4%ce%bf%cf%85%ce%bb%ce%b5%ce%b9%ce%ac/

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο θηλαστρο δεν το γνωριζω και δεν ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικο..εαν βγαζεις παντα την ιδια ωρα με ενα θηλαστρο το οποιο ειναι ακαταλληλο το αποτελεσμα θα ειναι να μειωθει η παραγωγη σου σταδιακα..

παντα αντλεις την ιδια ωρα? ποια ωρα σε σχεση με τον θηλασμο?πριν ή μετα? ποσους θηλασμους κανετε το 24ωρο και ποσο ειναι το μωρακι σου?

οταν εβγαζες τα 120 ειχε περασει αρκετη ωρα απο τον τελευταιο θηλασμο και ενιωθες το στηθος γεματο?

 

 

ριξε μια ματια στο παρακατω, να παρεις μερικες γενικες πληροφοριες για τις αντλησεις..

http://pediatros-thes.gr/%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82/%ce%bf%ce%b4%ce%b7%ce%b3%ce%af%ce%b5%cf%82-%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%ce%bf%cf%8d/%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%83%cf%84%cf%81%ce%bf%cf%86%ce%ae-%cf%83%cf%84%ce%b7-%ce%b4%ce%bf%cf%85%ce%bb%ce%b5%ce%b9%ce%ac/

 

Συνηθως αντλώ νωρις το πρωι λιγο πριν ξυπνησει για να φαει και αργα το βραδυ περιπου 2 ωρες μετα το τελευταιο του γευμα. Μεταξυ της βραδινης και της πρωινης αντλησης μεσολαβουν περιπου 4 ωρες στις οποιες ο μικρος δεν ξυπναει για να φαει. Το βραδυ ποτε δεν εβγαζα πανω απο 40 ml και αυτο συνεχίζεται και τώρα, αλλά μειώθηκε η ποσότητα που έβγαζα το πρωι. Ετσι, εκεί που κατάφερνα να του έχω ένα γεύμα κάθε μέρα, τώρα δεν τα καταφέρνω. Ο μικρός είναι 2,5 μηνών και την προηγουμενη Τετάρτη ηταν 4,920kg. Να σημειωσω οτι πλεον κοιμάται απο τις 23:30 μέχρι τις 6:00 περίπου.

Επίσης κάνουμε 7-8 θηλασμούς την ημέρα.

Ο πιτσιρίκος μας είναι:

iZMwp2.png

 

Ηρθες για να με τρελάνεις!!! 19/10/2011

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το θήλαστρο Calypso της ARDO. Το εχω αγορασει, αλλα δεν το χρησιμοποιω συχνα (το πολυ για ενα γευμα την ημερα) παρολο που στο internet λέει ότι είναι για χρηση για 6-12 γευματα την ημερα.

Το θεμα ειναι οτι ενω τις πρωτες φορες εβγαζα 100-120 ml, τωρα βγαζω με το ζορι 50. Υπαρχει καποιος τροπος να βγαζω περισσοτερο? Το μωρακι μου ειναι 2,5 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα, αλλα θελω να του δινω καποια γευματα με μπιμπερο, γιατι θηλαζοντας εχω κουραστει πολυ. Δεν εχω βοηθεια απο πουθενα, οποτε ακομα και οταν κοιμαται προσπαθω να κανω καποιες δουλειες. Ισως δινοντας του ενα ή δύο γευματα με το μπιμπερο και μετα να αντλώ ( ή δινοντας το ο μπαμπας του) να τον καταφερω να ηρεμει για περισσοτερη ωρα και να ξεκουραζομαι λιγο.

 

Καποιος που να γνωριζει?

Ο πιτσιρίκος μας είναι:

iZMwp2.png

 

Ηρθες για να με τρελάνεις!!! 19/10/2011

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως αντλώ νωρις το πρωι λιγο πριν ξυπνησει για να φαει και αργα το βραδυ περιπου 2 ωρες μετα το τελευταιο του γευμα. Μεταξυ της βραδινης και της πρωινης αντλησης μεσολαβουν περιπου 4 ωρες στις οποιες ο μικρος δεν ξυπναει για να φαει. Το βραδυ ποτε δεν εβγαζα πανω απο 40 ml και αυτο συνεχίζεται και τώρα, αλλά μειώθηκε η ποσότητα που έβγαζα το πρωι. Ετσι, εκεί που κατάφερνα να του έχω ένα γεύμα κάθε μέρα, τώρα δεν τα καταφέρνω. Ο μικρός είναι 2,5 μηνών και την προηγουμενη Τετάρτη ηταν 4,920kg. Να σημειωσω οτι πλεον κοιμάται απο τις 23:30 μέχρι τις 6:00 περίπου.

Επίσης κάνουμε 7-8 θηλασμούς την ημέρα.

 

γιατι μπαινεις στην διαδικασια να αντλεις το πρωι ,αφου το μωρο θα ξυπνησει και θα θηλασει?

η συστηματικη χρηση ακαταλληλου θηλαστρου μπορει να οδηγησει σε μειωση της παραγωγης..

δεν ειναι πιο κουραστικο να αποστειρωνεις, να ζεσταινεις και να ασχολεισαι με το μπιμπερο απο το να βαλεις το μωρο σου στο στηθος?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι μπαινεις στην διαδικασια να αντλεις το πρωι ,αφου το μωρο θα ξυπνησει και θα θηλασει?

 

Με αυτή τη λογική δεν πρέπει να αντλώ καμία ώρα της μερας, αφου μετα απο λιγο το μωρο θα ξυπνησει και θα θηλασει.

 

δεν ειναι πιο κουραστικο να αποστειρωνεις, να ζεσταινεις και να ασχολεισαι με το μπιμπερο απο το να βαλεις το μωρο σου στο στηθος?

 

Εξηγησα και σε προηγουμενο post οτι θελω να κερδισω λιγο χρονο σε 1-2 γευματα ημερησιως. Να μη χρειαζομαι 45 λεπτα για να θηλασει και σε μια ωρα να ζηταει παλι να φαει. Οσο για την αποστειρωση μπορει να την κανει ο αντρας μου καθε απογευμα. Συνεπώς ο χρονος ταϊσματος θα είναι περίπου 5 λεπτα για να ζεστανω το γάλα και 10 λεπτα για να τον ταϊσω. Συνολο 15 λεπτα και οχι 45.

 

Τελος παντων... νομιζω οτι δεν ειναι η συζητηση αυτη στο σωστο θεμα, ουτε ειχα σκοπο να την ανοιξω. Εγω ηθελα απλως να ρωτησω αν καποια κοπελα εχει το συγκεκριμμενο θηλαστρο.

 

Επίσης για ακομη μια φορα λεω οτι δεν εχω βοηθεια απο κανεναν αλλον, εκτος απο τον αντρα μου και αν δεν αντικαταστησω καποια γευματα με αντλημενο, τοτε το πιο πιθανο ειναι να αντικαταστησω με συμπληρωμα (κατι που δε θελω καθολου, γι' αυτο και μπηκα στη διαδικασια των αντλήσεων), γιατι αλλιως θα καταρρευσω.

Ο πιτσιρίκος μας είναι:

iZMwp2.png

 

Ηρθες για να με τρελάνεις!!! 19/10/2011

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική δεν πρέπει να αντλώ καμία ώρα της μερας, αφου μετα απο λιγο το μωρο θα ξυπνησει και θα θηλασει.

 

Εξηγησα και σε προηγουμενο post οτι θελω να κερδισω λιγο χρονο σε 1-2 γευματα ημερησιως. Να μη χρειαζομαι 45 λεπτα για να θηλασει και σε μια ωρα να ζηταει παλι να φαει. Οσο για την αποστειρωση μπορει να την κανει ο αντρας μου καθε απογευμα. Συνεπώς ο χρονος ταϊσματος θα είναι περίπου 5 λεπτα για να ζεστανω το γάλα και 10 λεπτα για να τον ταϊσω. Συνολο 15 λεπτα και οχι 45.

 

Τελος παντων... νομιζω οτι δεν ειναι η συζητηση αυτη στο σωστο θεμα, ουτε ειχα σκοπο να την ανοιξω. Εγω ηθελα απλως να ρωτησω αν καποια κοπελα εχει το συγκεκριμμενο θηλαστρο.

 

Επίσης για ακομη μια φορα λεω οτι δεν εχω βοηθεια απο κανεναν αλλον, εκτος απο τον αντρα μου και αν δεν αντικαταστησω καποια γευματα με αντλημενο, τοτε το πιο πιθανο ειναι να αντικαταστησω με συμπληρωμα (κατι που δε θελω καθολου, γι' αυτο και μπηκα στη διαδικασια των αντλήσεων), γιατι αλλιως θα καταρρευσω.

 

Ηλιαχτιδα μου δεν σε ρωταω γιατι δεν εχω κατι αλλο να κανω ή γιατι θελω να σε μαλωσω που αντλεις..προσπαθω να σε βοηθησω..καταλαβαινω παρα πολυ καλα ποσο κουρασμενη εισαι, το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι εχεις φαει τον γαιδαρο και εχει μεινει η ουρα..οι δυσκολες μερες ειναι πισω σου..

 

σε ρωταω λοιπον ορισμενα πραγματα γιατι απο οτι ειδα σε προηγουμενο ποστ σου ειχατε ξεκινησει ''στραβα'' απο την αρχη..

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=105196

με αντλησεις,συμπληρωματα, μπιμπερο κλπ..

 

οταν εκοψες το συμπληρωμα που εδινες, πως αυξησες την παραγωγη σου? με το θηλαστρο που εχεις τωρα?

μηπως το μωρο προσπαθει να αυξησει την παραγωγη σου και γι αυτο θελει να μενει τοση ωρα πανω σου?

οι βραδυνες ωρες 23.00-6.00 το πρωι ειναι πολυ σημαντικες για την γαλουχια και πολλες φορες οι θηλασμοι εκεινες τις ωρες ειναι απαραιτητοι για ολο το 24ωρο.. απο οτι μπορω να καταλαβω εχεις επεμβει απο τις πρωτες μερες στον θηλασμο και δεν ξερω κατα ποσο το βαρος που εχετε παρει, ειναι το καθαρο βαρος απο τον θηλασμο..μηπως δηλαδη υπαρχει μειωμενη παραγωγη που καλυπτες με συμπληρωμα..

 

οσο για το θηλαστρο..ελεγξε εαν οι χοανες που εχεις ειναι το σωστο μεγεθος.

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική δεν πρέπει να αντλώ καμία ώρα της μερας, αφου μετα απο λιγο το μωρο θα ξυπνησει και θα θηλασει.

 

 

 

Εξηγησα και σε προηγουμενο post οτι θελω να κερδισω λιγο χρονο σε 1-2 γευματα ημερησιως. Να μη χρειαζομαι 45 λεπτα για να θηλασει και σε μια ωρα να ζηταει παλι να φαει. Οσο για την αποστειρωση μπορει να την κανει ο αντρας μου καθε απογευμα. Συνεπώς ο χρονος ταϊσματος θα είναι περίπου 5 λεπτα για να ζεστανω το γάλα και 10 λεπτα για να τον ταϊσω. Συνολο 15 λεπτα και οχι 45.

 

Τελος παντων... νομιζω οτι δεν ειναι η συζητηση αυτη στο σωστο θεμα, ουτε ειχα σκοπο να την ανοιξω. Εγω ηθελα απλως να ρωτησω αν καποια κοπελα εχει το συγκεκριμμενο θηλαστρο.

 

Επίσης για ακομη μια φορα λεω οτι δεν εχω βοηθεια απο κανεναν αλλον, εκτος απο τον αντρα μου και αν δεν αντικαταστησω καποια γευματα με αντλημενο, τοτε το πιο πιθανο ειναι να αντικαταστησω με συμπληρωμα (κατι που δε θελω καθολου, γι' αυτο και μπηκα στη διαδικασια των αντλήσεων), γιατι αλλιως θα καταρρευσω.

 

Κατ' αρχήν να σου πω ότι καταλαβαίνω την κούραση που νιώθεις. Η άντληση κάποιες φορές φαντάζει ότι θα λύσει το πρόβλημα της κούρασης παρέχοντας στη μαμά μια πιο "γρήγορη" λύση έναντι του θηλασμού. Αυτό όμως πολλές φορές δεν συμβαίνει, καθώς πολλές φορές η κούραση είναι αποτέλεσμα των απαιτήσεων του παιδιού και όχι του τρόπου που αυτό σιτίζεται.

Αν πιστεύεις ωστόσο ότι η άντληση θα σε βοηθήσει, μπορείς να τη δοκιμάσεις.

 

Το συγκεκριμένο θήλαστρο δεν το γνωρίζω, εκείνο όμως που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι (α) κανένα θήλαστρο δεν είναι τόσο αποδοτικό όσο το μωρό, άρα συνήθως χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια για να βγάλουμε ένα γεύμα με το θήλαστρο από το να αφήσουμε το μωρό να το πάρει απευθείας από το στήθος και (β) η άντληση χρειάζεται συστηματικότητα για να αποδώσει. Λες στο αρχικό σου μήνυμα ότι δεν χρησιμοποιείς το θήλαστρο συχνά. Αυτό από μόνο του μπορεί να εξηγεί το γιατί δεν αποδίδεις τόσο καλά με το θήλαστρο τώρα. Μην συγκρίνεις με τις πρώτες μέρες όπου η παραγωγή μπορεί να είναι και μεγαλύτερη από τις ανάγκες του μωρού, οπότε η άντληση μπορεί να είναι εύκολη με όποιοδήποτε θήλαστρο. Στο στάδιο που βρίσκεστε, η παραγωγή σου λογικά είναι προσαρμοσμένη στις ανάγκες του μωρού σου, το οποίο θηλάζει/τρώει σχετικά λίγες φορές (7-8, όπου το 8 θεωρείται το μίνιμουμ) και κοιμάται αρκετές ώρες συνεχόμενα το βράδυ. Άρα το στήθος σου έχει προσαρμοστεί σ' αυτό το επίπεδο ζήτησης, πράγμα που μπορεί να κάνει την άντληση πιο δύσκολη, ειδικά αν το θήλαστρο που έχεις δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό (και πιθανότατα δεν είναι).

 

Νομίζω ότι πρέπει να αποφασίσεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και τι ταιριάζει στην οικογένειά σου. Με βάση αυτό, ίσως η λύση είναι να δοκιμάσεις το συγκεκριμένο θήλαστρο συστηματικά για μία περίπου εβδομάδα, αντλώντας με κάποιο "πρόγραμμα" ή να πάρεις ένα καλύτερο θήλαστρο ή να δίνεις συμπλήρωμα κάποιες φορές την ημέρα, αποδεχόμενη την πιθανότητα ότι αυτές οι παρεμβάσεις μπορεί να οδηγήσουν σε πρώιμο αποθηλασμό.

 

Επίσης, καλό είναι να έχεις κατά νου ότι αν το μωρό σου κάνει και τώρα 45 λεπτά να θηλάσει και σε μία ώρα ξαναπεινάει πιθανότατα να μην μπορεί να φάει πολύ κάθε φορά και να έχει ούτως ή άλλως ανάγκη από πολλά μικρά γεύματα, όπως και αν του τα προσφέρεις (στήθος ή μπιμπερό).

Link to comment
Share on other sites

Ηλιαχτιδα μου δεν σε ρωταω γιατι δεν εχω κατι αλλο να κανω ή γιατι θελω να σε μαλωσω που αντλεις..προσπαθω να σε βοηθησω..καταλαβαινω παρα πολυ καλα ποσο κουρασμενη εισαι, το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι εχεις φαει τον γαιδαρο και εχει μεινει η ουρα..οι δυσκολες μερες ειναι πισω σου...

 

Κατ' αρχην συγνωμη αν αυτο που εγραψα παραπανω "ακουστηκε" καπως. Ισως εχεις δικιο οτι εχω φαει το γαιδαρο, αλλα απο τοτε που κοψαμε το συμπληρωμα (περιπου ενα μηνα τωρα) δεν ξεκολλαει απο πανω μου καθολου. Παρατηρησα, λοιπον, οτι οταν επινε το δικο μου γαλα απο το μπιμπερο (100-120ml) ηταν πιο ηρεμος και καθοταν στο relax για καμποση ωρα.

 

σε ρωταω λοιπον ορισμενα πραγματα γιατι απο οτι ειδα σε προηγουμενο ποστ σου ειχατε ξεκινησει ''στραβα'' απο την αρχη..

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=105196

με αντλησεις,συμπληρωματα, μπιμπερο κλπ..

 

οταν εκοψες το συμπληρωμα που εδινες, πως αυξησες την παραγωγη σου? με το θηλαστρο που εχεις τωρα?

 

Πόλυ περίεργα και ξαφνικά ένα βράδυ κοιμήθηκε όλη νύχτα έχοντας θηλάσει και χωρίς να έχει πιει καθολου συμπλήρωμα. Ετσι βρηκα την ευκαιρια κα εκανα μια αντληση περιπου στις 3:00 τη νυχτα, θεωρωντας οτι μετα απο λιγο θα ξυπνησει. Τελικα δεν ξυπνησε. Την επόμενη μερα τον ειχα συνεχεια στο στηθος και το απογευμα που αισθανθηκα εξαντλημενη του εδωσα το αντλημενο. τη νυχτα επαναληφθηκε το ιδιο, το οποίο γινοταν για μια εβδομάδα περιπου. Ετσι ουσιαστικα το ιδιο το παιδι αυξησε την παραγωγη.

 

οι βραδυνες ωρες 23.00-6.00 το πρωι ειναι πολυ σημαντικες για την γαλουχια και πολλες φορες οι θηλασμοι εκεινες τις ωρες ειναι απαραιτητοι για ολο το 24ωρο.. .

 

Επειδη το παιδι κοιμαται εκεινες τις ωρες προσπαθω να αντλω εκεινες τις ωρες.

 

οσο για το θηλαστρο..ελεγξε εαν οι χοανες που εχεις ειναι το σωστο μεγεθος.

 

Με βαση αυτα που αισθανομαι ειναι το σωστο μεγεθος.

 

Ευχαριστω για το ενδιαφερον. Το θεμα μου, παντως δεν ειναι το αν το παιδι προσπαθει να αυξησει την παραγωγη. Αυτο το αντεχω. Αυτο που δεν αντεχω ειναι οταν κατα τις 21:00, ενω δειχνει οτι πειναει, αφηνει το στηθος και κλαιει. Τοτε πολεμαω να βγαλω λιγο γαλα με το χερι, αλλα οσο κι αν προσπαθω δεν τα καταφερνω. Δε βγαινει ουτε σταγονα. Γι'αυτο σκεφτηκα το θηλαστρο, αλλα και με αυτο πλεον δε βγαζω μεγαλη ποσοτητα.

Ο πιτσιρίκος μας είναι:

iZMwp2.png

 

Ηρθες για να με τρελάνεις!!! 19/10/2011

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μου, παντως δεν ειναι το αν το παιδι προσπαθει να αυξησει την παραγωγη. Αυτο το αντεχω. Αυτο που δεν αντεχω ειναι οταν κατα τις 21:00, ενω δειχνει οτι πειναει, αφηνει το στηθος και κλαιει. Τοτε πολεμαω να βγαλω λιγο γαλα με το χερι, αλλα οσο κι αν προσπαθω δεν τα καταφερνω. Δε βγαινει ουτε σταγονα. Γι'αυτο σκεφτηκα το θηλαστρο, αλλα και με αυτο πλεον δε βγαζω μεγαλη ποσοτητα.

 

Αν το μωρό σου πεινάει εκείνη την ώρα θα πάρει περισσότερο γάλα αν θηλάσει παρά αν προσπαθήσεις να αντλήσεις (ειδικά εκείνη την ώρα). Επίτρεψέ μου, αλλά νομίζω ότι κάνεις ένα λογικό άλμα: αν η παραγωγή σου είναι οκ, τότε το να αντλείς δεν προσφέρει μεγαλύτερη ποσότητα στο μωρό σου - το αντίθετο μάλλον μια και το θήλαστρο είναι λιγότερο αποδοτικό από ένα μωρό που θηλάζει καλά.

Αν η παραγωγή σου δεν είναι αρκετή τότε πάλι η άντληση (αν το μωρό θηλάζει καλά) δεν θα βοηθήσει - θα βοηθήσουν οι επιπλέον θηλασμοί. Αυτό δηλαδή που λες (και έχω μαρκάρει με μαύρο) σε οδηγεί απλά σε αδιέξοδο...

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα τη βοηθεια σας... αν ειναι να επιλεξω αναμεσα στο swing της medela και το lactaline personal της ameda, τι θα με συμβουλευατε να αγορασω? το νοσοκομειακο της ameda το ειχα νοικιασει, οποτε ξερω πανω κατω την χρηση του, φανταζομαι οτι και το "οικιακο" θα ειναι καπως παρομοιο... επισης της ameda ειναι διπλης αντλησης, οποτε θα τελειωνω και πιο γρηγορα...

 

αναμενω την βοηθεια σας!!!

 

υπαρχει καποιος που μπορει να με συμβουλεψει για την παραπανω συγκριση?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος που μπορει να με συμβουλεψει για την παραπανω συγκριση?

Για τι είδους χρήση το θέλεις; Για ποιο λόγο δηλαδή χρειάζεσαι την άντληση;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην συγνωμη αν αυτο που εγραψα παραπανω "ακουστηκε" καπως. Ισως εχεις δικιο οτι εχω φαει το γαιδαρο, αλλα απο τοτε που κοψαμε το συμπληρωμα (περιπου ενα μηνα τωρα) δεν ξεκολλαει απο πανω μου καθολου. Παρατηρησα, λοιπον, οτι οταν επινε το δικο μου γαλα απο το μπιμπερο (100-120ml) ηταν πιο ηρεμος και καθοταν στο relax για καμποση ωρα.

 

 

Πόλυ περίεργα και ξαφνικά ένα βράδυ κοιμήθηκε όλη νύχτα έχοντας θηλάσει και χωρίς να έχει πιει καθολου συμπλήρωμα. Ετσι βρηκα την ευκαιρια κα εκανα μια αντληση περιπου στις 3:00 τη νυχτα, θεωρωντας οτι μετα απο λιγο θα ξυπνησει. Τελικα δεν ξυπνησε. Την επόμενη μερα τον ειχα συνεχεια στο στηθος και το απογευμα που αισθανθηκα εξαντλημενη του εδωσα το αντλημενο. τη νυχτα επαναληφθηκε το ιδιο, το οποίο γινοταν για μια εβδομάδα περιπου. Ετσι ουσιαστικα το ιδιο το παιδι αυξησε την παραγωγη.

 

 

Επειδη το παιδι κοιμαται εκεινες τις ωρες προσπαθω να αντλω εκεινες τις ωρες.

 

 

Με βαση αυτα που αισθανομαι ειναι το σωστο μεγεθος.

 

Ευχαριστω για το ενδιαφερον. Το θεμα μου, παντως δεν ειναι το αν το παιδι προσπαθει να αυξησει την παραγωγη. Αυτο το αντεχω. Αυτο που δεν αντεχω ειναι οταν κατα τις 21:00, ενω δειχνει οτι πειναει, αφηνει το στηθος και κλαιει. Τοτε πολεμαω να βγαλω λιγο γαλα με το χερι, αλλα οσο κι αν προσπαθω δεν τα καταφερνω. Δε βγαινει ουτε σταγονα. Γι'αυτο σκεφτηκα το θηλαστρο, αλλα και με αυτο πλεον δε βγαζω μεγαλη ποσοτητα.

 

επειδη δεν ξερω κατα ποσο σε βοηθησαμε να καταλαβεις ή σε μπερδεψαμε περισσοτερο..

σου κανω μια επαναληψη..

η μειωμενη παραγωγη λογω συμπληρωματος,οδηγησε το μωρο στο να θηλαζει πολλες ωρες για να σου αυξησει την παραγωγη.Κατι που το τελευταιο καιρο εχει καταφερει εφοσον το βαρος που παιρνει ειναι ικανοποιητικο και οι πανες του επισης.

Το να ξυπνας τα χαραματα για να κανεις αντληση για να εχεις για το απογευμα,ειναι λαθος..γιατι μαλλον η απογευματινη σου παραγωγη ειναι μειωμενη και με αυτον τον τροπο (μην αφηνωντας το μωρο στο στηθος) δεν αφηνεις να αυξηθει.

Μπορεις για 2-3 μερες να μην επεμβεις με καμια αντληση?

να βαζεις το μωρο να θηλαζει ελευθερα ακολουθωντας το εξης:΅

προσφερεις το αριστερο στηθος μεχρι να αδιαφορησει.Μολις αδιαφορησει,το βαζεις να ρευτει,του ξαναπροσφερεις το αριστερο.Μολις αδιαφορησει, τοτε του προσφερεις το δεξι στηθος. Οταν αδιαφορησει, το βαζεις να ρευτει, του ξαναπροσφερεις..Συνεχιζεις τις ενναλαγες στο στηθος για οσο το μωρο ανταποκρινεται..

Στο επομενο γευμα ξεκινας απο το δεξι στηθος την ιδια διαδικασια.. Ειναι σαν την διαδικασια που ειχες διαβασει σε ενα ποστ της Ρεας και αφορουσε αντλησεις εναλλαξ..το θυμασαι? το ιδιο πραγμα και καλυτερα θα κανεις με το μωρο..Οσο το μωρο θα θηλαζει , θα βοηθας με το χερι σου κανοντας μαλαξεις στο στηθος για να το βοηθας.Για οσες μερες θα κανεις τις ενναλαγες θα ελεγχεις τα κακα του μωρου να μην γινουν πρασινα.

Λογικα τις ενναλαγες θα τις χρειαστεις το απογευμα κυριως που η παραγωγη σου εινει μειωμενη. Το βραδυ εαν το μωρο δεν ξυπναει, να μην το ξυπνας,αλλα ουτε και να αντλεις.

Δοκιμασε να δεις πως ανταποκρινεται το μωρο σου αυτες τις μερες χωρις καθολου αντλησεις.

Εφοσον ολα θα ειναι καλα, τοτε θα ξαναβαλεις το θηλαστρο αλλα οχι οπως πριν. Δοκιμασε και ξαναμιλαμε..

Εαν κατι δεν καταλαβαινεις ξαναρωτας..

 

το θηλαστρο που εχεις δεν ειναι για 6-12 γευματα την ημερα. Δεν ειναι νοσοκομειακο.Ειναι ενα θηλαστρο για να αντλεις 1-2 γευματα την ημερα , ΕΦΟΣΟΝ εχεις εδραιωσει την γαλουχια σου. Δηλαδη μεχρι τις 40 μερες το παιδι εχει ρυθμισει την παραγωγη σου ετσι ωστε να μην χρειαζεται συμπληρωμα. Κατι που εσυ το δυσκολεψες με το συμπληρωμα και τις αντλησεις.

αποριες?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου μανούλες το μωράκι μου είναι 45 ημερών και επειδή όλη μέρα θηλάζει και κοιμάται μόνο 6-7 ώρες το 24ωρο η παιδίατρος μου είπε να δίνω και μπιμπερό. Η αλήθεια μόλις έδωσα τώρα 40 μλ με το μπιμπερό έπεσε ξερή. Τώρα έχω το swing και βγάζω..Υπάρχει περίπτωση να μειωθεί η παραγωγή μου;

Ο θηλασμός κρατάει όλη μέρα, δηλαδή από τις 9 το πρωί ως τη νύχτα, συνεχεια θέλει να θηλάζει,κοιμάται ένα τέταρτο και πάλι το ίδιο.Γιατί δεν ικανοποιειται;Το βάρος αυξάνει πολύ ικανοποιητικά και βρέχει πάνες!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου μανούλες το μωράκι μου είναι 45 ημερών και επειδή όλη μέρα θηλάζει και κοιμάται μόνο 6-7 ώρες το 24ωρο η παιδίατρος μου είπε να δίνω και μπιμπερό. Η αλήθεια μόλις έδωσα τώρα 40 μλ με το μπιμπερό έπεσε ξερή. Τώρα έχω το swing και βγάζω..Υπάρχει περίπτωση να μειωθεί η παραγωγή μου;

Ο θηλασμός κρατάει όλη μέρα, δηλαδή από τις 9 το πρωί ως τη νύχτα, συνεχεια θέλει να θηλάζει,κοιμάται ένα τέταρτο και πάλι το ίδιο.Γιατί δεν ικανοποιειται;Το βάρος αυξάνει πολύ ικανοποιητικά και βρέχει πάνες!

 

40 μλ δικα σου που αντλησες με το θηλαστρο ή γαλα σε σκονη?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...