Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Αγλαΐα αυτό με τη γκρίνια πιάνει και σε άλλες δουλειές?

Λέω να το δοκιμάσω τώρα που θα μαζέψουμε τα χειμωνιάτικα χαλιά... :wink::D:D

 

Την γκρίνια την εφαρμόζεις σε συχνά επαναλαμβανόμενες δουλειές (καθημερινές ή αυτές που γίνονται πολλές φορές τη μέρα).

 

Τις σοβαρές δουλειές απλά τις αναθέτεις: Ξέρεις αγάπη μου λέω να μαζέψουμε τα χαλιά, πότε είναι καλύτερα για σένα; Μαζεύει τα χαλιά με τη δική σου επίβλεψη, βάζει και μια σκούπα και λες: αχ αν δεν είχα την πολύτιμη βοήθειά σου δεν ξέρω τι θα έκανα!

 

Η ανάθεση και ο συντονισμός μιας δουλειάς είναι το σημαντικότερο κομμάτι! Μην το ξεχνάς και κυρίως μην περιμένεις πρωτοβουλίες από άλλους. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πότε είναι η καταλληλότερη στιγμή για να αγοράσεις/νοικιάσεις θήλαστρο? Γεννάω στο ΛΗΤΩ περί τις 6 Ιουνίου. Ξέρετε ποιά νοικιάζονται από το συγκεκριμένο μαιευτήριο?

Ευχαριστώ

 

Η καταληλότερη στιγμή για να διαλέξεις θήλαστρο είναι όταν το χρειάζεσαι. Εκ των προτέρων δεν ξέρεις ούτε αν σου χρειαστεί. Μπορεί να αποφασίσεις ότι δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις καθόλου θήλαστρο, μπορεί να αποφασίσεις ότι ο θηλασμός δεν σου ταιριάζει, μπορεί να αγοράσεις ένα μικρό ηλεκτρικο (80-150 ευρώ) και τελικά να σου χρειαστεί ένα ενοικιαζόμενο και να σου μείνει άχρηστο το μικρό.

 

Τα θήλαστρα ενοικιάζονται μόνο από την εταιρεία κι ένα φαρμακείο κοντά στο Μητέρα, όχι από τα μαιευτήρια, πωλούνται σε αρκετά καταστήματα βρεφικών ειδών (Λητώ, mothercare) και σε μεγάλα φαρμακεία.

 

Με τις καλύτερες ευχές μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα αυτό με τη γκρίνια πιάνει και σε άλλες δουλειές?

Λέω να το δοκιμάσω τώρα που θα μαζέψουμε τα χειμωνιάτικα χαλιά... :wink::D:D

 

Την γκρίνια την εφαρμόζεις σε συχνά επαναλαμβανόμενες δουλειές (καθημερινές ή αυτές που γίνονται πολλές φορές τη μέρα).

 

Τις σοβαρές δουλειές απλά τις αναθέτεις: Ξέρεις αγάπη μου λέω να μαζέψουμε τα χαλιά, πότε είναι καλύτερα για σένα; Μαζεύει τα χαλιά με τη δική σου επίβλεψη, βάζει και μια σκούπα και λες: αχ αν δεν είχα την πολύτιμη βοήθειά σου δεν ξέρω τι θα έκανα!

 

Η ανάθεση και ο συντονισμός μιας δουλειάς είναι το σημαντικότερο κομμάτι! Μην το ξεχνάς και κυρίως μην περιμένεις πρωτοβουλίες από άλλους. :wink:

:lol::lol::lol::lol::lol:

Το εφαρμόζω καθημερινά με μεγάαααλη επιτυχία!!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και χρόνια πολλά!

 

Αγοράσαμε και εμεις το swing της medela , το οποίο είναι κλάσης ανώτερο απο αυτό που είχα! Τώρα κατάλαβα τι ταλαιπωρία τράβαγα!!! Ωστόσο κατάφερα να βγάλω με μεγάλη δυσκολία 100ml! Βεβαια με το προηγούμενο δεν έβγαζα ουτε 5! Δεν το έβαλα όμως το θήλαστρο παράλληλα με το μωρό γιατι ο θόρυβος την ενοχλεί και σταματάει να θηλάζει ... ειμαστε και περίεργες!! Εκανα πάνω απο μισή ώρα να το βγάλω , αλλά παρατήρησα όπως έχει γραφτεί και σε άλλη περίπτωση, οτι ενώ δεν έβγαζα καθόλου εγώ το είχα πάνω στο στήθος και μετά απο 7-8 λεπτά αρχισέ να βγαίνει πάλι γάλα!

Το θέμα είναι οτι το θήλαστρο αυτό πραγματικά είναι πιο φιλικό προς τη μητέρα και κάνει πολύ απλή τη διαδικασία! Μακάρι να το είχα αγοράσει όταν έβγαζα τη μεγάλη ποσότητα γάλακτος!!

 

ΥΓ Ελπίζω να ξαναμπορέσω να βγάλω έστω και τόσο γιατί είναι μεγάλη δουλειά να μπορείς να φύγεις για 2-3 ώρες να κάνεις καμία δουλειά, ή να πας μια βόλτα!!... :roll:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγω εχω νοσοκομειακο, το symphony της medela και αντλω ολο το βοσπορο σε γαλα!!!! :lol::lol::lol: Και γρηγορα μαλιστα!!Τωρα βεβαια εσεις που θηλαζετε μαλλον δεν αξιζει να νοικιασετε τοσο μεγαλο θηλαστρο, κοστιζει 60 ευρω το μηνα!Δεν ξερω πάλι...ειναι και τι βολευεται ο καθεις!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πήραμε το swing γιατί άντε να το χρειαστώ μια φορά το μήνα! Αλλά να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν θα μπορω να βγάζω γάλα με οποιοδήποτε θήλαστρο... :(

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πήραμε το swing γιατί άντε να το χρειαστώ μια φορά το μήνα! Αλλά να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν θα μπορω να βγάζω γάλα με οποιοδήποτε θήλαστρο... :(

 

Οι περισσότερες μαμάδες δεν τα καταφέρνουν με οποιοδήποτε θήλαστρο...

 

Για ευκαιριακή χρήση ένα χειροκίνητο είναι μια φθηνή και βολική λύση, για μένα οι επιλογές των χειροκίνητων είναι δύο, avent isis και medela harmony.

 

Για μικρο ηλεκτρικό προτείνω μόνο το swing, δεν προτείνω καν το mini electric. Το mini electric μπορεί να έχει τη μισή τιμή από το swing αλλά το βρίσκω ακριβό γι αυτά που προσφέρει...

 

Στα μεγάλα το symphony είναι κορυφαίο και το lactina εξακολουθεί να είναι πολύ καλό. Πριν που δεν υπήρχαν τα θήλαστρα δύο φάσεων, πρότεινα μόνο το lactina για συστηματική χρήση ακόμη και αν η μαμά αντλούσε λίγο (μία φορά την ημέρα).

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα αυτό με τη γκρίνια πιάνει και σε άλλες δουλειές?

Λέω να το δοκιμάσω τώρα που θα μαζέψουμε τα χειμωνιάτικα χαλιά... :wink::D:D

Τις σοβαρές δουλειές απλά τις αναθέτεις: Ξέρεις αγάπη μου λέω να μαζέψουμε τα χαλιά, πότε είναι καλύτερα για σένα; Μαζεύει τα χαλιά με τη δική σου επίβλεψη, βάζει και μια σκούπα και λες: αχ αν δεν είχα την πολύτιμη βοήθειά σου δεν ξέρω τι θα έκανα!

 

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Ε είσαι φοβερή!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κεντρικό(Θεσσαλονίκη) : Νάτσινα 25, . Τηλ. & Fax: 2310 316011, 315200

 

 

Υποκατάστημα (Αθήνα): Αερ. Παπαναστασίου 6 (κοντά στο ΛΑΪΚΟ Νοσοκομείο), ώρες 8.00-16.00-Δε-Πα. Τηλ & Fax: 210 74.70.417, 74.85.752

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Νοίκιασα το symphony, έχω μπερδευτεί λίγο με το τί πρέπει να αποστειρώσω και τι όχι

στο φυλλάδιο λέει ποια κομμάτια αποστειρώνονται τα υπόλοιπα δηλαδή ΄δεν τα πλένω ;

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νοίκιασα το symphony, έχω μπερδευτεί λίγο με το τί πρέπει να αποστειρώσω και τι όχι

στο φυλλάδιο λέει ποια κομμάτια αποστειρώνονται τα υπόλοιπα δηλαδή ΄δεν τα πλένω ;

Elliz καλημερα!Εγω αποστειρωνω το μπουκαλι και την χοάνη μετα απο καθε αντληση και το κιτρινο εξαρτημα το βαζω για 5 λεπτα (ή και παραπανω) σε ενα μπρικι με βραστο νερο! Ετσι μου ειπαν να κανω απο εκει που το νοικιασα!!!Αυτά... :wink:

Link to comment
Share on other sites

και το κιτρινο εξαρτημα το βαζω για 5 λεπτα (ή και παραπανω) σε ενα μπρικι με βραστο νερο! Ετσι μου ειπαν να κανω απο εκει που το νοικιασα!!!Αυτά... :wink:

 

Λάθος σου τα είπανε, και το κίτρινο μπαίνει κανονικά στον αποστειρωτήρα... Δεν μπορεί να μπει στο νοσοκομειακό κλίβανο που η θερμοκρασία είναι 120ο C γιατί θα λειώσει το άσπρο λαστιχάκι. Ο οικιακός αποστειρωτής φθάνεις τους 80ο C και η βλαβίδα (το άσπρο λαστιχάκι) φθείρεται περισσότερο στο βραστό νερό.

Link to comment
Share on other sites

και το κιτρινο εξαρτημα το βαζω για 5 λεπτα (ή και παραπανω) σε ενα μπρικι με βραστο νερο! Ετσι μου ειπαν να κανω απο εκει που το νοικιασα!!!Αυτά... :wink:

 

Λάθος σου τα είπανε, και το κίτρινο μπαίνει κανονικά στον αποστειρωτήρα... Δεν μπορεί να μπει στο νοσοκομειακό κλίβανο που η θερμοκρασία είναι 120ο C γιατί θα λειώσει το άσπρο λαστιχάκι. Ο οικιακός αποστειρωτής φθάνεις τους 80ο C και η βλαβίδα (το άσπρο λαστιχάκι) φθείρεται περισσότερο στο βραστό νερό.

Τζαμπα μπρικια και νερα και βραστηρες τοσο καιρο... :? Η ημιμαθεια χειροτερη της αμαθειας....

Ευχαριστω πολυ Αγλαια και παλι! :D

Link to comment
Share on other sites

Δηλα΄δή επειδή δεν κατάλαβα καλά αποστειρώνουμε όλα τα κομμάτια κάθε φορά που αντλόυμε; Έχω μπερδευτεί, γιατί οι οδηγίες λένε να μην τα αποστειρώνουμε όλα;

.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλα΄δή επειδή δεν κατάλαβα καλά αποστειρώνουμε όλα τα κομμάτια κάθε φορά που αντλόυμε; Έχω μπερδευτεί, γιατί οι οδηγίες λένε να μην τα αποστειρώνουμε όλα;

To σιγουρο ειναι οτι τα πλενεις ολα καθε φορα. Τωρα για την αποστειρωση μπορεις να την κανεις και μια φορα το 24ωρο, εχει πει η Αγλαια.

Εγω παντως τα αποστειρωνω ολα καθε φορα για την καλυτερη διατηρηση του γαλακτος.

Link to comment
Share on other sites

Δηλα΄δή επειδή δεν κατάλαβα καλά αποστειρώνουμε όλα τα κομμάτια κάθε φορά που αντλόυμε; Έχω μπερδευτεί, γιατί οι οδηγίες λένε να μην τα αποστειρώνουμε όλα;

To σιγουρο ειναι οτι τα πλενεις ολα καθε φορα. Τωρα για την αποστειρωση μπορεις να την κανεις και μια φορα το 24ωρο, εχει πει η Αγλαια.

Εγω παντως τα αποστειρωνω ολα καθε φορα για την καλυτερη διατηρηση του γαλακτος.

 

Ευχαριστώ πολύ frene :D

.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλα΄δή επειδή δεν κατάλαβα καλά αποστειρώνουμε όλα τα κομμάτια κάθε φορά που αντλόυμε; Έχω μπερδευτεί, γιατί οι οδηγίες λένε να μην τα αποστειρώνουμε όλα;

 

Πλένεις ή και αποστειρώνεις ότι έρχεται σε επαφή με το γάλα, δηλαδή : μπουκαλάκι, χωάνη και κίτρινο πλαστικό με άσπρη βαλβίδα. Τα λάστιχα που ενώνουν το μπουκαλάκι με το μηχάνημα δεν έρχονται σε επαφή με το γάλα και δεν χρειάζεται να τα πλένεις ή να τα αποστειρώνεις. Αν λερωθούν, σκονιστούν, τότε τα φροντίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλα΄δή επειδή δεν κατάλαβα καλά αποστειρώνουμε όλα τα κομμάτια κάθε φορά που αντλόυμε; Έχω μπερδευτεί, γιατί οι οδηγίες λένε να μην τα αποστειρώνουμε όλα;

 

Καλό είναι να αποστειρώνονται μετά από κάθε άντληση (ή πρίν από την επόμενη) εφόσον έχεις την δυνατότητα..

Αν πάλι δεν την έχεις πάντα μία φορά το 24ωρο αρκεί εφόσον το μωρό σου είναι πάνω από 6 εβδομάδων...

Το σημαντικότερο είναι τα δοχεία που διατηρείς το γάλα να είναι αποστειρωμένα...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...