Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

NORDIC WALKING


Recommended Posts

Δηλαδή θες να πεις ότι θα βγω με τα μπαστούνια και τη μικρή στην πλάτη στο κέντρο της Αθήνας να σουλατσάρω; Και δεν πάει η ντομάτα σύννεφο; (Χατζηχρήστος). Και αν ναι, μου το δίνεις γραπτώς;

 

Γατούλα, το 1981 βγήκα για προπόνηση σε ένα χωριό 1500 κατοίκων στα σύνορα της Βουλγαρίας... Έκανα τρίωρη προπόνηση, τρέξιμο στο βουνό, ευλυγυσία, ενδυνάμωση, τεχνικές... Οι μόνοι που συναντούσα ήταν 2 αγόρια από την ποδοσφαιρική ομάδα (οι άλλοι της ομάδας τα ξέρανε όλα και δεν γυμνάζονταν), κανέναν τσομπάνη και κανέναν ξυλοκόπο.

 

Στην αρχή με κοιτάζανε πολύ υποτιμητικά, νομίζανε ότι βγαίνω ραντεβού κάτι που ήταν ανεπίτρεπτο για τα ήθη της εποχής. Δεν με χαιρετούσαν καν γιατί με θεωρούσαν μιαρή!

Μετά από μερικούς μήνες όταν κατάλαβαν ότι είμαι αρκετά ηθική άρχισαν να με χαιρετάνε με την κατανόηση που χαιρετούν τον τρελλό του χωριού! :lol:

 

Μετά από κανα-δυο χρόνια άρχισαν να μου φέρονται φυσιολογικά. Μερικοί μάλιστα άρχισαν να αναγνωρίζουν το καλό που κάνει στην υγεία... Βλέπεις τα κανάλια άρχισαν να προβάλουν τα θετικά της άσκησης, τα δημοτικά γυμναστήρια είχαν αρχίσει να ακούγονται... μέχρι και επιθεώρηση είχε γίνει με θέμα το αερόμπικ! Οι καρδιολόγοι ήδη είχαν αρχίσει να δίνουν οδηγίες για περπάτημα κλπ...

 

Από τότε έχουν περάσει πάνω από 20 χρόνια και βλέπω παντού κάποιους ελάχιστους να τρέχουν, να περπατάνε, να κάνουν ποδήλατο ακόμη και στο κέντρο της πόλης, ακόμη και στο χωριό μου.

 

Κι εσύ μου λες ότι θα έχεις πρόβλημα στο κέντρο της Αθήνας; Έλεος!

 

Β. Το nordic walking είναι αυτό που κάνει αυτός ο τυπάκος στη διαφήμιση της VISA, που ρολάρει άνετα με τα μπαστούνια; Και αν ναι, πρέπει να έχω VISA για να αποκτήσω αυτή την άνεση; :lol:

 

Αν ρολάρει δεν είναι walking, είναι nordic ski χωρίς χιόνια ή nordic blading. Η τεχνική είναι σχετικά δύσκολη και ο εξοπλισμός αρκετά ακριβός.

 

http://www.nordicwalkingonline.com/nordic_blading.php

 

Μάλλον χρειάζεσαι τη VISA για κάτι τέτοιο. Όμως για το nordic walking αρκεί ένα ζευγάρι καλά μπαστούνια!

 

Επειδή έχω κάνει και heavy hands, πιστεύω ότι για περπάτημα προσφέρουν περισσότερα τα μπαστούνια... Μόλις τα δοκιμάσω θα σου πω!

 

Το heavy hands είναι επίσης πολύ καλή άσκηση που γίνεται εύκολα τόσο μέσα στο σπίτι, όσο και οπουδήποτε, αρκεί να κουβαλάς τα βαράκια.

 

64078149e7a03da71482d110.L._AA240_.jpg

http://www.amazon.com/Heavyhands-Walking-Book-Leonard-Schwartz/dp/092996201X

 

http://www.heavyhandsfitness.com/content.aspx?idx=4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 48 δημοσιεύσεις

  • C@t

    C@t 18 δημοσιεύσεις

  • sofuka

    sofuka 11 δημοσιεύσεις

  • myrto

    myrto 9 δημοσιεύσεις

Και γιατί βάζεις φωτογραφία τον παππού; Για να μας πεις, να, μπορεί ο παππούς, δε μπορείτε εσείς; Ε, λοιπόν... ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί βάζεις φωτογραφία τον παππού; Για να μας πεις, να, μπορεί ο παππούς, δε μπορείτε εσείς; Ε, λοιπόν... ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ!

μωρέ ας ήταν ο παππούς ο Ριτσαρντ Γκιρ, και θα σου έλεγα εγώ πώς θα κανες περπάτημα πίσω του:D

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί βάζεις φωτογραφία τον παππού; Για να μας πεις, να, μπορεί ο παππούς, δε μπορείτε εσείς; Ε, λοιπόν... ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ!

μωρέ ας ήταν ο παππούς ο Ριτσαρντ Γκιρ, και θα σου έλεγα εγώ πώς θα κανες περπάτημα πίσω του:D

 

Δε μ'αρέσει αυτός, είναι κρύος. Φέρτε μου τον Σων Κόνερι ή τον Ρόμπερτ Ρέντφορντ, άντε και τον Πολ Νιούμαν, και βγάζω φτερά στα πόδια!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην αρχή με κοιτάζανε πολύ υποτιμητικά, νομίζανε ότι βγαίνω ραντεβού κάτι που ήταν ανεπίτρεπτο για τα ήθη της εποχής. Δεν με χαιρετούσαν καν γιατί με θεωρούσαν μιαρή!

 

Λες γι'αυτό να μην μιλάνε στον νεαρό στο βιντεάκι;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δε μ'αρέσει αυτός, είναι κρύος. Φέρτε μου τον Σων Κόνερι ή τον Ρόμπερτ Ρέντφορντ, άντε και τον Πολ Νιούμαν, και βγάζω φτερά στα πόδια!

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτός θυμίζει Πολ Νιούμαν...

.png
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή με κοιτάζανε πολύ υποτιμητικά, νομίζανε ότι βγαίνω ραντεβού κάτι που ήταν ανεπίτρεπτο για τα ήθη της εποχής. Δεν με χαιρετούσαν καν γιατί με θεωρούσαν μιαρή!

 

Λες γι'αυτό να μην μιλάνε στον νεαρό στο βιντεάκι;

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί βάζεις φωτογραφία τον παππού; Για να μας πεις, να, μπορεί ο παππούς, δε μπορείτε εσείς; Ε, λοιπόν... ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ!

 

Καλέ ο παπούς είναι ο συγγραφέας του βιβλίου και εμπνευστής της μεθόδου! :lol:

 

βάζω και το λινκ απο κάτω για να καταλάβεις αλλά πού.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί βάζεις φωτογραφία τον παππού; Για να μας πεις, να, μπορεί ο παππούς, δε μπορείτε εσείς; Ε, λοιπόν... ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ!

μωρέ ας ήταν ο παππούς ο Ριτσαρντ Γκιρ, και θα σου έλεγα εγώ πώς θα κανες περπάτημα πίσω του:D

 

:lol::lol::lol:

πάντως και ο συγκεκριμένος παπούς μια χαρά κορμί έχει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.twistconditioning.com/train/

 

σε αυτό το γυμναστήριο θα ήθελα να πάω!!!

 

σε αυτά που έχω εδώ τριγύρω, ξενερώνω...

 

To σίγουρο είναι ότι σ' ένα τέτοιο γυμναστήριο δεν θα βαρεθείς να κάνεις τα ίδια και τα ίδια! Πολύ ωραίο βίντεο!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

στολή nordic walking για να μην σε αναγνωρίζουν!

 

γατούλα αφιερωμένο! :wink:

 

Αυτό, εκτός από το ότι δε σε γνωρίζουν οι γνωστοί που τυχόν συναντήσεις στο δρόμο, σε προφυλάσσει και από τη ντομάτα που ίσως να φας.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

 

!!!! αυτοί φοράνε μαγιό...!

 

Να δω τι άλλο θα προσθέσεις.

 

Μέχρι τώρα μας έχεις προτείνει να πάρουμε μπαστούνια και να κυκλοφορούμε με το μωρό στην πλάτη. Τώρα βάλαμε και το μαγιώ. Τι άλλο θα προσθέσουμε; Φτερά παγωνιού; :lol:

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα μας έχεις προτείνει να πάρουμε μπαστούνια και να κυκλοφορούμε με το μωρό στην πλάτη. Τώρα βάλαμε και το μαγιώ. Τι άλλο θα προσθέσουμε; Φτερά παγωνιού; :lol:

 

Χελιδονοφωλιές στο κεφάλι! Για να κρατάμε και καλύτερη ισορροπία :lol::lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα μας έχεις προτείνει να πάρουμε μπαστούνια και να κυκλοφορούμε με το μωρό στην πλάτη. Τώρα βάλαμε και το μαγιώ. Τι άλλο θα προσθέσουμε; Φτερά παγωνιού; :lol:

 

Χελιδονοφωλιές στο κεφάλι! Για να κρατάμε και καλύτερη ισορροπία :lol::lol:

 

Και για να το δυσκολέψουμε ακόμη περισσότερο: θα περπατάμε με τα μπαστούνια ξιπόλιτες σε αναμμένα κάρβουνα!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καταφερα και διαβασα το τοπικ!Δεν ηξερα τι θησαυρους εκρυβε!!Κοντεψα να πνιγω με τον καφε μου!!!Απιστευτες ειστε!!Γελασα πολυ!

Ειστε ομως και τυχερες!Εμεις καθοτι ειμαστε σε νησι δεν εχουμε και πολλες επιλογες .Σκι ,εκδρομες κλπ εννοω.Γιατι για το περπατημα ενταξει μπορεις κι εδω.Μου αρεσε η ιδεα!Λετε να ψησω τον αντρα μου να παμε μαζι???Ευκαιρια ψαχνει κι αυτος να ξεσκουριασει απο το γραφειο! Εκτος του οτι δεν εχω την πολυτελεια του χρονου αυτο τον καιρο εχω βαρεθει πολυ τα γυμναστηρια!

Αυτο που ηθελα να παρω αλλα κολλησαμε με το οικονομικο ειναι ενα ελλειπτικο μηχανημα!Εχει καμια σας?Εχω την αισθηση οτι θα μπορω να κανω το χειμωνα ειδικα που δεν μπορω να κουβαλαω τον Αχιλλεα εξω .

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ηθελα να παρω αλλα κολλησαμε με το οικονομικο ειναι ενα ελλειπτικο μηχανημα!Εχει καμια σας?Εχω την αισθηση οτι θα μπορω να κανω το χειμωνα ειδικα που δεν μπορω να κουβαλαω τον Αχιλλεα εξω .

 

Δεν ξέρω τι θα κάνεις το χειμώνα, αλλά τώρα και το καλοκαίρι, μια χαρά είναι ο γύρος της Λάσσης! Ξεκίνα κι έρχομαιιιιι!

 

Έχω κάνει ελλειπτικό, είναι πολύ καλύτερο από τον διάδρομο και δεν επιβαρύνει τόσο αρνητικά τα οστά (γιατί ο διάδρομος εμένα με αχρήστεψε!) :D

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

51TXHR3084L._SS500_.jpg

 

H συγκεκριμένη μαμά φοράει λάθος μάρσιπο, κατά τ' άλλα και μπαστούνι κρατάει (ακόμη και αν δεν είναι nordic...) και παιδί έχει και το βουνό μια χαρά το βρίσκω! :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...