Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

NORDIC WALKING


Recommended Posts

Παίζει και σκραμπλ και ό,τι επιτραπέζιο έχετε διαθέσιμο! Αρκεί να βρίσκει παρέα!

 

δηλώνεις συμμετοχή στο περπάτημα ή στην ομάδα του καφέ; :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 48 δημοσιεύσεις

  • C@t

    C@t 18 δημοσιεύσεις

  • sofuka

    sofuka 11 δημοσιεύσεις

  • myrto

    myrto 9 δημοσιεύσεις

Το έβαλα στο καφέ, το βάζω κι εδώ:

 

χιόνισε 10 πόντους στο Σέλι!

 

Θα είμαστε αύριο εκεί. Όσοι πιστοί προσέλθετε.

 

Θα είμαι στη βάση του Αρσούμπασι, στην πίστα αντοχής (όπως κατεβαίνουμε από την καρέκλα, αριστερά. Πιο αριστερά από το αριστερό πιατάκι. Εκεί πάνω τα τηλέφωνα δεν έχουν σήμα για να συννενοηθούμε, οπότε για συννενοήσεις εδώ καλύτερα γιατί στο καφέ μπορεί να χαθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλά να περάσετε όσες το οργανώσετε..Θα θέλαμε πολύ να ακολουθήσουμε αλλά πρέπει να βαπτιστούμε!

 

ΥΓ. το τόπικ προτείνω να μετονομαστεί σε θηλασμός και nordic walking για να τηρείται η ομοιομορφία :idea:

.png
Link to comment
Share on other sites

amaretto, εχω πάθει πλάκα! Που τα βρίσκεις όλα αυτά παιδάκι μουυυυυ????!!!! :lol::lol:

εγώ έκανα για πρωτη φορά σκι στα 5 μου, αργησα λίγο, ε??

πάντως για αρχή λέω να τον πάρω μια μέρα στον Παρνασσό και να τον αφήσω στο σαλέ με τη μαμά μου :oops:

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Amaretto έχω μια απορία.

 

Άμα βάλουμε το μωρό στο έλκηθρο και παριστάνει τον Άι Βασίλη, εγώ που θα τραβάω το έλκηθρο τι θα παριστάνω... τον τάρανδο;;;; :?::?::?:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Amaretto έχω μια απορία.

 

Άμα βάλουμε το μωρό στο έλκηθρο και παριστάνει τον Άι Βασίλη, εγώ που θα τραβάω το έλκηθρο τι θα παριστάνω... τον τάρανδο;;;; :?::?::?:

 

Πας γυρεύοντας! :P:P:P

 

Blackwelder-Milking.jpg

 

1. Καταρχάς, τα ταρανδάκια του Αη-Βασίλη είναι κοριτσάκια, σύμφωνα με μια θεωρία. Άρα θα παριστάνεις την ταρανδούλα και θα σε λέμε Vizen αντί για Vixen!

Δεύτερον, τα ταρανδάκια του Αη-Βασίλη πετάνε, άρα εσύ θα καθιερώσεις το nordic flying.

 

Μη φοβάσαι, τα κέρατα πέφτουν την άνοιξη! :P

Πρέπει να έχεις πολύ λιπαρό γάλα (22%), για να παραστήσεις την ταρανδούλα που θρέφει τον μπουλούκο Αη-Βασίλη. Αλλά και πάλι, με 200-300γρ την ημέρα, δεν ξέρω αν θα φτάνουν :lol:

 

Για να ακριβολογούμε όμως, οι τάρανδοι του Αη-Βασίλη δεν είναι ακριβώς τάρανδοι :roll:

Το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστείς δίπλωμα:

Reindeer2.jpg

 

Πάντως, ο θηλασμός στην εξοχή είναι καταπληκτικός!

 

Αλλά και στην αυλή του σπιτιού δεν είναι κι άσχημα, τι λες;

 

2. την ταλανδούλα (καθότι δε λέμε το ρ καθαρά, αν και χθες άκουσα ένα "κάστrο" :lol::lol:

τάλας = ταλαίπωρος, δούλα με τη γνωστή σημασία

 

3. την ταραντούλα - άμα δε λέμε καθαρά το δδδδ

 

4. την ταλαντούλα - αν δεν λέμε ούτε ρρρρ ούτε δδ

μια γυναίκα με πολλά ταλέντα!

 

5. απλώς τη μαμά

 

6. αν θες τη γνώμη μου, βάζεις τις μεγάλες να τραβούν τη μικρή :wink:

 

7. ή βάζεις έναν πραγματικό κερατ...εεεε... τάρανδο να σας τραβάει όλες μαζί!

 

8. και μια άλλη εναλλακτική:

josh_reindeer.jpg

 

 

Τώρα, μιας και τα βρήκα, πρέπει να τα κολλήσω στην κουβέντα:

Αν βρεθεί καμιά γκαστρούλα στα λιβάδια μαζί σας και της έρθει να γεννήσει μετά από το περπάτημα, να οι πρώτες

.

 

Και να ξέρετε,

είναι κακοί τρόποι :?

 

Άντε, καλά να περάσετε, φωτορεπορτάζ τέλος, περιμένουμε τα αυριανά σας ντοκουμέντα!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας είπα πιο άλογο διαλέγει ο γιος μου στην ιππασία:

 

ένα θηλυκό που το είδε να θηλάζει το μικρό του και το μικρό πήγαινε από πίσω και πολύ χαιρότανε ο Θαλής που το μικρό είχε τη μαμά του και μπορούσε να πίνει γαλατάκι! Το μικρό μεγάλωσε αλλά ο γιος μου σταθερά παίρνει πάντα το ίδιο άλογο! :wink:

 

poroiaserron_98.jpg

 

Με άλογο πηγαίνει ο άμαχος πληθυσμός (μαμάδες και παιδιά που δεν περπατούν)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία όλα αυτά Αγλαΐα, αλλά πού θα γίνονται; που θα συναντιόμαστε να κάνουμε nordic walking?

 

Να συναντηθούμε όλες μαζί μάλλον δύσκολο εκτός από κάποιες φορές όπως αυτή στο Πήλιο. Θα χωριστούμε αναγκαστικά σε τοπικές ομάδες ( :roll: ) και θα κάνουμε και ατομικές προπονήσεις!

 

Το nordic walking γίνεται οπουδήποτε μπορείς να περπατήσεις, τα μπαστούνια απλά αναγκάζουν τους μυεις του κορμού να συμμετέχουν, οπότε το σώμα γυμνάζεται συνολικά.

 

Πιστεύω ότι είναι άσκηση κατάλληλη για αγύμναστους, χωρίς κινδύνους ατυχημάτων και έχει το πλεονέκτημα να γυμνάζει πολύ καλά το σώμα και το προετοιμάζει για πιο x-treme σπορ αν κάποιος θέλει να συνεχίσει.

Link to comment
Share on other sites

Amaretto πολύ γέλασα με το φωτορεπορτάζ. Νομίζω ότι στην παρούσα φάση θα γίνω ταλανδούλα!!!! Τα έχω κυριολεκτικώς παίξει!!!

 

Εχτές πήγαμε πεζοπορία σε ένα μονοπάτι και μαζέψαμε και ανέμώνες! Αχ, τι κρίμα που δεν πήρα φωτογραφική μηχανή μαζίμου να σας ποστάρω καμιά φωτογραφία απο τη θέα που ήταν τέλεια!!!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Amaretto πολύ γέλασα με το φωτορεπορτάζ. Νομίζω ότι στην παρούσα φάση θα γίνω ταλανδούλα!!!! Τα έχω κυριολεκτικώς παίξει!!!

 

Εχτές πήγαμε πεζοπορία σε ένα μονοπάτι και μαζέψαμε και ανέμώνες! Αχ, τι κρίμα που δεν πήρα φωτογραφική μηχανή μαζίμου να σας ποστάρω καμιά φωτογραφία απο τη θέα που ήταν τέλεια!!!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.nordicwalkingonline.com/

 

Από τα πιο ενημερωμένα sites

 

Για να υπολογίσετε το μήκος του μπαστουνιού, όταν αγοράζετε μπαστούνια σταθερού μήκους ή όταν ρυθμίζεται το μήκος του μπαστουνιού πολλαπλασιάζεται το 0,68 με το ύψος σας.

 

Τα σταθερά μήκη είναι ανά 5 εκατοστά, οπότε διαλέγετε το μήκος που είναι πιο κοντά στο αποτέλεσμα.

 

ύψος Χ 0,68 = μήκος μπαστουνιού

 

πχ. για ύψος 170 εκ.

 

170Χ0,68=115,6

 

άρα μήκος μπαστουνιού 115

 

 

Δείτε κι εδώ τις οδηγίες:

 

http://www.nordicwalkingexperts.com/index.asp?PageAction=Custom&ID=1

Link to comment
Share on other sites

Για όσους περπατούν χωρίς μπαστούνια:

 

περπατήστε χωρίς λάθη που ταλαιπωρούν την πλάτη, τους ώμους, το λαιμό...

 

1. μη σκύβετε

2. μη γέρνετε μπροστά

3. μην κάνετε υπερβολικά μεγάλα βήματα

4. μην κρατάτε ακίνητα τα χέρια

5. μην κουνάτε υπερβολικά τα χέρια

 

http://video.about.com/walking/Get-a-Better-Walking-Workout.htm

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λεπτομερείς οδηγίες της τεχνικής με φωτό

 

http://walking.about.com/od/nordicwalking/ss/nordicwalking.htm

 

Μάλιστα. Επιμένεις. (Χατζηχρήστος στον Μπακαλόγατο όταν τον ρωτούσαν την ηλικία του).

 

Ένας φίλος μου έλεγε ότι υπάρχει η κατηγορία "Ξέρω-Αλλά-Βαριέμαι" (πράγματα που ξέρω να τα κάνω, αλλά βαριέμαι). Σ'αυτήν ανήκουν:

1. Το περπάτημα

2. Το τρέξιμο

3. Η οδήγηση

4. Το μπάνιο στη θάλασσα

5. Το σεξ!!!!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Λεπτομερείς οδηγίες της τεχνικής με φωτό

 

http://walking.about.com/od/nordicwalking/ss/nordicwalking.htm

 

Μάλιστα. Επιμένεις. (Χατζηχρήστος στον Μπακαλόγατο όταν τον ρωτούσαν την ηλικία του).

 

Ένας φίλος μου έλεγε ότι υπάρχει η κατηγορία "Ξέρω-Αλλά-Βαριέμαι" (πράγματα που ξέρω να τα κάνω, αλλά βαριέμαι).

 

:lol: Είπα να τα έχω μαζεμένα έστω και μόνο για μένα!

 

Η κατηγορία ξέρω αλλά βαριέμαι είναι γνωστή. Υπάρχει όμως και η άλλη που δεν βαριέται αλλά δεν ξέρει τι να κάνει ή δεν ξέρει πώς να το κάνει για να γίνει πιο αποτελεσματικό.

 

Εγώ βαριέμαι τα γήπεδα, γυμναστήρια κλπ αλλά όχι τα βουνά και τις θάλασσες! Αν έχω στόχο το βουνό μπορεί να πάω και στο γήπεδο για να προετοιμαστώ.

 

Επίσης βαριέμαι να κάνω τα ίδια και κυρίως θέλω να χαίρομαι την κάθε εποχή... Το καλοκαίρι στη θάλασσα εκτός από κολύμπι κάνουμε και περιπάτους μεγάλους (όσο αντέχει ο πρίγκιπας!), την άνοιξη και το φθινόπωρο παίρνουμε τα βουνά, έστω και πολύ κοντινά. Για τα παιδιά είναι πάντα μία περιπέτεια!

 

Θυμάμαι την πρώτη φορά που ανέβηκα στο βουνό ένα χρόνο μετά το ατύχημα, ο Θαλής πήγαινε μπροστά και μου έλεγε:

-Θα πατάς όπου πατάω, θα ελέγχω τις πέτρες αν είναι σταθερές.

και

-Κράτα μου το χέρι, μην πας απο κει.. Μπράβο μαμά, καλά πας...

Link to comment
Share on other sites

(Τώρα θα σοβαρευτώ)

 

Αυτό πάντως είναι τεράστιο θέμα, και καλά κάνεις και το προσπαθείς, μήπως και ξεκουνήσεις καμία.

 

Εγώ δεν κάνω τίποτα ως φυσική άσκηση. Έχω αναγκάσει τον εαυτό μου και με πολλή γκρίνια πηγαίνω και έρχομαι στο γραφείο με τα πόδια (μισή και μισή ώρα περπάτημα). Έχω ξαναπεί πως στον αποκάτω όροφο του γραφείου έχει γυμναστήριο και κάθε μέρα λέω "αύριο θα πάω", και δεν πάω ποτέ. Το περίεργο είναι πως ήμουν αθλήτρια, και μάλιστα σε ένα πολύ σκληρό άθλημα. Αλλά μόλις σταμάτησα με πήρε η κάτω βόλτα με ένα μαγικό τρόπο.

 

Τώρα που έχω αρχίσει να πονάω παντού (καθιστική δουλειά) λέω μήπως μου έρθει καμία φώτιση, γιατί οι αισθητικοί λόγοι δε μου λένε τίποτα! Συνέχισε να γράφεις λοιπόν, κάτι θα βγει με το μίρι-μίρι!

 

(Το δούλεμα θα το συνεχίσω όμως, εντάξει;)

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, γατούλα, κι εγώ διανύω την πιο αγύμναστη περίοδο της ζωής μου!

Μετά το ατύχημα στο σκι είχα πολύ αργή αποκατάσταση. Στην αρχή που ασχολούμουν μόνο με την αποκατάσταση ήμουν καλά αλλά μετά από ένα εξάμηνο παράτησα και την αποκατάσταση και κάθε άλλη δραστηριότητα και με πήρε από κάτω. Το τελευταίο καλοκαίριξεκουνήθηκα λίγο αλλά δεν έστρωσα. Φέτος το χειμώνα πήρα λίγο πάνω μου εξαιτίας του γιου μου. Ανέβηκα δύο φορές στο χιονοδρομικό για να κάνει αυτός σκι και άρχισα να τρώγομαι!

Ήμουν πολύ αγύμναστη για να ρισκάρω να κάνω σκι κατάβασης αλλά είδα τους σκιερ αντοχής και άρχισα να ψάχνω εξοπλισμό και δάσκαλο. Σχεδόν τελείωσε η σαιζόν μέχρι να βρω αλλά τα κατάφερα!

Είδα ότι μου ταιριάζει και αποφάσισα να το κάνω κανονικά από του χρόνου μια και φέτος έλιωσαν τα χιόνια. Ψάχνοντας λοιπόν το πώς να είμαι έτοιμη για του χρόνου, έπεσα πάνω στο nordic walking που το ήξερα μεν πρακτικά (το είχα κάνει στη Γαλλία) αλλά δεν είχα ιδέα γιατί το έκαναν με μπαστούνια κλπ λεπτομέρειες.

 

Είμαι λίγο σαν το γιο μου (πού έμοιασε αυτό το παιδί!!!), για να ξεκουνηθώ θέλω και θεωρητική υποδομή και θεωρητικό κίνητρο! :lol:

 

Με τις σωματικές δραστηριότητες δεν τα καταφέρνω καλά. Ειδικά με αυτές που θέλουν επιδεξιότητα όπως το σκι. Για να καταλάβεις όταν κάναμε μαθήματα με τον καλό μου, εγώ χρειαζόμουν ακριβώς τα διπλάσια μαθήματα και περισσότερες ώρες εξάσκησης για να είμαστε στο ίδιο επίπεδο! :lol:

 

Αλλά όπως βλέπεις, η έλλειψη ικανοτήτων δεν με κολλάει! :lol:

Link to comment
Share on other sites

(Τώρα θα σοβαρευτώ)

 

Αυτό πάντως είναι τεράστιο θέμα, και καλά κάνεις και το προσπαθείς, μήπως και ξεκουνήσεις καμία.

 

Εγώ δεν κάνω τίποτα ως φυσική άσκηση. Έχω αναγκάσει τον εαυτό μου και με πολλή γκρίνια πηγαίνω και έρχομαι στο γραφείο με τα πόδια (μισή και μισή ώρα περπάτημα). Έχω ξαναπεί πως στον αποκάτω όροφο του γραφείου έχει γυμναστήριο και κάθε μέρα λέω "αύριο θα πάω", και δεν πάω ποτέ. Το περίεργο είναι πως ήμουν αθλήτρια, και μάλιστα σε ένα πολύ σκληρό άθλημα. Αλλά μόλις σταμάτησα με πήρε η κάτω βόλτα με ένα μαγικό τρόπο.

 

Τώρα που έχω αρχίσει να πονάω παντού (καθιστική δουλειά) λέω μήπως μου έρθει καμία φώτιση, γιατί οι αισθητικοί λόγοι δε μου λένε τίποτα! Συνέχισε να γράφεις λοιπόν, κάτι θα βγει με το μίρι-μίρι!

 

(Το δούλεμα θα το συνεχίσω όμως, εντάξει;)

 

Eγώ πριν το πρώτο μου παιδί έκανα κολύμβηση, mountain bike και πεζοπορία μέχρι τελικής πτώσης! Μετά... βράστα! Δύο εγκυμοσύνες η μια πάνω στην άλλη κι... από κάτω εγώ!!! :lol: Και τώρα με την τρίτη ήρθε κι έδεσε το γλυκό!!!

Έχω βάλει κάμποσες φωτογραφίες μου στο σαλόνι από εκείνον τον καιρό που παίρναμε τα βουνά και τις παραλίες με τον καλό μου και αυτομαστιγώνομαι καθημερινά!!! Λέω, πού θα πάει... θα με πιάσει πάλι ο οίστρος!!!! Το αστείο είναι ότι έμεινα εγκυος στην τρίτη μόλις είχα καταφέρει να φτιάξω ένα υποτυπώδες πρόγραμμα άσκησης και διατροφής!!

Το καλό είναι ότι με το μυϊκό σύστημα που είχα φτιάξει δεν μου φαίνονται τόσο πολύ τα παραπανίσια κιλά... αλλά πόσο πια να αντέξει κι αυτό με τέτοια κατάχρηση κι ακινησία; :(

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο απορίες:

 

Α.

Το nordic walking γίνεται οπουδήποτε μπορείς να περπατήσεις, τα μπαστούνια απλά αναγκάζουν τους μυεις του κορμού να συμμετέχουν, οπότε το σώμα γυμνάζεται συνολικά.

 

Δηλαδή θες να πεις ότι θα βγω με τα μπαστούνια και τη μικρή στην πλάτη στο κέντρο της Αθήνας να σουλατσάρω; Και δεν πάει η ντομάτα σύννεφο; (Χατζηχρήστος). Και αν ναι, μου το δίνεις γραπτώς;

 

Β. Το nordic walking είναι αυτό που κάνει αυτός ο τυπάκος στη διαφήμιση της VISA, που ρολάρει άνετα με τα μπαστούνια; Και αν ναι, πρέπει να έχω VISA για να αποκτήσω αυτή την άνεση; :lol:

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι ότι με το μυϊκό σύστημα που είχα φτιάξει δεν μου φαίνονται τόσο πολύ τα παραπανίσια κιλά... αλλά πόσο πια να αντέξει κι αυτό με τέτοια κατάχρηση κι ακινησία; :(

 

Αυτό ακριβώς είναι η παγίδα! Ξεκινάς με τη σούπερ κορμάρα. Παίρνεις 5 κιλά. ΔΕ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΡΗΜΑΔΙΑ! Παίρνεις άλλα 5 κιλά. Φαίνονται, αλλά κρύβονται καλά κάτω από τα ρούχα. Παίρνεις άλλα 5 κιλά. Φαίνονται και με τα ρούχα, αλλά μόνο τα τελευταία 5. Και οι πωλήτριες σου δίνουν να δοκιμάσεις δύο νούμερα μικρότερα ρούχα!

 

Να σου πω τι σημαίνει 10 κιλά παραπάνω; Είναι σαν το καημένο το κορμάκι σου να κυκλοφορεί έχοντας την κόρη μου αγκαλια ΣΥΝΕΧΕΙΑ! Κάποια στιγμή θα λυγίσει. Ε, το δικό μου έχει αρχίσει...

 

Αν δείτε μία κυρία να κυκλοφορεί με μπαστούνια στην Αθήνα, εγώ θα είμαι. Θα με έχει ψήσει η Αγλαΐα!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...