Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

NORDIC WALKING


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 48 δημοσιεύσεις

  • C@t

    C@t 18 δημοσιεύσεις

  • sofuka

    sofuka 11 δημοσιεύσεις

  • myrto

    myrto 9 δημοσιεύσεις

πω πω κουράστηκα...

Ωραίο και σίγουρα αποτελεσματικό αλλά το καρότσι πως θα το σπρώχνουμε :lol::lol:

 

Το μωρό το κουβαλάμε στην πλάτη! :wink:

 

Και γιατί να μην απλώσουμε αναμμένα κάρβουνα να περπατάμε ξυπόλητες επάνω; Πιο εύκολο θα είναι!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

 

Και γιατί να μην απλώσουμε αναμμένα κάρβουνα να περπατάμε ξυπόλητες επάνω; Πιο εύκολο θα είναι!

 

:lol: δεν μας παρακολουθείς!

 

Ετοιμάζω τις μαμάδες για τον επόμενο χειμώνα που θα κάνουme nordic ski!

 

SkiFondFamille.JPG

 

 

Για να είμαστε πανέτοιμες όταν θα έρθουν τα χιόνια, ξεκινάμε από το nordic walking! :wink:

 

http://www.xcskiworld.com/beginners.htm

 

όταν δεν έχει χιόνι:

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πω πω κουράστηκα...

Ωραίο και σίγουρα αποτελεσματικό αλλά το καρότσι πως θα το σπρώχνουμε :lol::lol:

 

Το μωρό το κουβαλάμε στην πλάτη! :wink:

 

Και όχι μόνο!

Βρήκα τα παρακάτω, για να μην με λες άσχετη που σου βάζω φωτό με snowboard :lol:

 

Για μωρά ... στο ύψος τους!

 

Από έξι μηνών!

 

Ένα έλκηθρο ...

 

Κι άλλο έλκηθρο ...

 

Έλκηθρο-μηχανή κουρέματος γκαζόν

 

(sofuka, lst, ακούτε;;; )

 

Για αυτούς που δεν αποχωρίζονται το καρότσι τους ...

 

Πόσο θηλάζουν οι εσκιμώοι;

 

Και να μην ξεχνάμε και τα άλλα μέλη της οικογένειας!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

πω πω κουράστηκα...

Ωραίο και σίγουρα αποτελεσματικό αλλά το καρότσι πως θα το σπρώχνουμε :lol::lol:

 

Το μωρό το κουβαλάμε στην πλάτη! :wink:

 

Και όχι μόνο!

Βρήκα τα παρακάτω, για να μην με λες άσχετη που σου βάζω φωτό με snowboard :lol:

 

Για μωρά ... στο ύψος τους!

 

Από έξι μηνών!

 

Ένα έλκηθρο ...

 

Κι άλλο έλκηθρο ...

 

Έλκηθρο-μηχανή κουρέματος γκαζόν

 

(sofuka, lst, ακούτε;;; )

 

Για αυτούς που δεν αποχωρίζονται το καρότσι τους ...

 

Πόσο θηλάζουν οι εσκιμώοι;

 

Και να μην ξεχνάμε και τα άλλα μέλη της οικογένειας!

 

:lol::lol::lol: Πάντα έχεις λύσεις για όλα!!! :lol::lol::lol:

Respect :!:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά ν' αρχίσω περπάτημα με το μωρό στο mei tai, ίσως χωρίς μπαστούνια. Νομίζω ότι μισή ώρα περπάτημα (για αρχή), κουβαλώντας 9 κιλά είναι ότι πρέπει για την περίπτωσή μου!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η σοφούκα είναι το πρώτο μέλος που δηλώνει συμμετοχή!

 

Η αμαρέτο αναλαμβάνει τη φωτογραφική κάλυψη και την επίβλεψη των μεγάλων παιδιών την ώρα που εμείς απουσιάζουμε!

 

Τα μωρά μπαίνουν κανονικά στα έλκυθρα και τα σέρνουμε μαζί μας!

 

Για τα μικρότερα υπήρχαν λύσεις από παλιά!

lrg_baby_ski.jpg

 

10017156~Sister-Pushes-Baby-Through-the-Snow-on-a-Sledge-Posters.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα επιμείνω: Αν χιονίσει έξω θα ταμπουρωθώ στο σπίτι με πιτζάμα-ρόμπα-κάλτσες-παντόφλα, μεγάλη κούπα με ζεστή σοκολάτα και DVD, και θα σας χαιρετάω χαρωπά από τα κλειστά παράθυρα.

 

(Είμαι σπαστικιά, ε; Μα να μιλάτε για χιόνια ενώ μπαίνει η άνοιξη!)

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

(Είμαι σπαστικιά, ε; Μα να μιλάτε για χιόνια ενώ μπαίνει η άνοιξη!)

 

Αν δεν λιώσουν τα χιόνια στο Μπάνσκο, δεν τελειώνει ο χειμώνας! :wink:

 

Επιπλέον, ξεκίνησα το τόπικ από το nordic walking και όχι το nordic ski γιατί είναι άνοιξη και ξεκινάμε τις προπονήσεις για τον επόμενο χειμώνα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τελείως στο θέμα, αλλά αρκετά κοντά...

Τον Μάιο κάνει εκδρομή ο ΠΟΑ (πεζοπορικός όμιλος Αθηνών) στο Πήλιο και θα παω μαζί με τη Λήδα (μέι τάι στην πλάτη κλπ κλπ). Εχω ψήσει και τη Θεοδώρα....για ψηθείτε κι εσείς (C@t μ'ακούς;;;;δε θα έχει χιόνια λέμε!!!!)

 

Δείτε το πόγραμμα:

 

30-31/5 Πεζοπορία στο Πήλιο ΒΔ1

 

Σάββατο: Αναχώρηση στις 07:00 για Τσαγκαράδα. Διάσχιση Λαμπινού - Μονή Παναγίας Λαμπιδόνας - παραλία Λαμπινούς - Λιμνιώνας - Μυλοπόταμος. Μπάνιο και αναρρίχηση για όποιον το επιθυμεί. ΥΔ: 280μ. Ώρες πορείας: 2,5. Μεταφορά με πούλμαν στον Αγ. Ιωάννη, όπου και η διανυκτέρευση σε κάμπινγκ.

Κυριακή: Διάσχιση Αγ. Ιωάννης - Νταμούχαρη - Τσαγκαράδα - Ξουρίχτι - Μηλιές. Συχνές εναλλαγές από μονοπάτι σε καλντερίμι και χωματόδρομο. Κατά το μεγαλύτερο μέρος η διαδρομή κινείται μέσα σε δάσος από οξιές και πυκνή άγρια θαμνώδη βλάστηση. Εφόσον είναι δυνατό, η κατάβαση από τις Μηλιές στο Βόλο θα γίνει με το τραινάκι του Πηλίου. ΥΔ: 776μ. Ώρες πορείας: 6,5.

Εξοπλισμός: Σκηνή για τη διανυκτέρευση στο κάμπινγκ.

Δήλωση από: 25/5

 

 

Μην τρομάξετε με τις 6,5 ώρες!!!!Για τον άμαχο πληθυσμο θα υπάρχει εναλλακτική!!!!!

 

Πάρτε και ένα λινκ για το σάιτ του ΠΟΑ:

http://www.poa.gr/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

(Είμαι σπαστικιά, ε; Μα να μιλάτε για χιόνια ενώ μπαίνει η άνοιξη!)

 

Αν δεν λιώσουν τα χιόνια στο Μπάνσκο, δεν τελειώνει ο χειμώνας! :wink:

 

Επιπλέον, ξεκίνησα το τόπικ από το nordic walking και όχι το nordic ski γιατί είναι άνοιξη και ξεκινάμε τις προπονήσεις για τον επόμενο χειμώνα! :lol:

 

Εντάξει, σταματάω το σπάσιμο. Εγώ έχω γυμναστήριο στον αποκάτω όροφο του γραφείου, και ακόμη δεν έχω ξεκουνηθεί να πάω. Τι πιθανότητες έχω για nordic walking, που δεν ξέρω καν τι σημαίνει;

Οπότε αφήνω τα extreme sports σ'εσάς. Εγώ θα κάνω τη δική μου προπόνηση για τα χιόνια (είπαμε, πιτζάμα, παντόφλες κ.λπ.) Σας εύχομαι καλή δύναμη!! :D

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι τελείως στο θέμα, αλλά αρκετά κοντά...

Τον Μάιο κάνει εκδρομή ο ΠΟΑ (πεζοπορικός όμιλος Αθηνών) στο Πήλιο και θα παω μαζί με τη Λήδα (μέι τάι στην πλάτη κλπ κλπ). Εχω ψήσει και τη Θεοδώρα....για ψηθείτε κι εσείς (C@t μ'ακούς;;;;δε θα έχει χιόνια λέμε!!!!)

 

Δείτε το πόγραμμα:

 

30-31/5 Πεζοπορία στο Πήλιο ΒΔ1

 

Σάββατο: Αναχώρηση στις 07:00 για Τσαγκαράδα. Διάσχιση Λαμπινού - Μονή Παναγίας Λαμπιδόνας - παραλία Λαμπινούς - Λιμνιώνας - Μυλοπόταμος. Μπάνιο και αναρρίχηση για όποιον το επιθυμεί. ΥΔ: 280μ. Ώρες πορείας: 2,5. Μεταφορά με πούλμαν στον Αγ. Ιωάννη, όπου και η διανυκτέρευση σε κάμπινγκ.

Κυριακή: Διάσχιση Αγ. Ιωάννης - Νταμούχαρη - Τσαγκαράδα - Ξουρίχτι - Μηλιές. Συχνές εναλλαγές από μονοπάτι σε καλντερίμι και χωματόδρομο. Κατά το μεγαλύτερο μέρος η διαδρομή κινείται μέσα σε δάσος από οξιές και πυκνή άγρια θαμνώδη βλάστηση. Εφόσον είναι δυνατό, η κατάβαση από τις Μηλιές στο Βόλο θα γίνει με το τραινάκι του Πηλίου. ΥΔ: 776μ. Ώρες πορείας: 6,5.

Εξοπλισμός: Σκηνή για τη διανυκτέρευση στο κάμπινγκ.

Δήλωση από: 25/5

 

 

Μην τρομάξετε με τις 6,5 ώρες!!!!Για τον άμαχο πληθυσμο θα υπάρχει εναλλακτική!!!!!

 

Πάρτε και ένα λινκ για το σάιτ του ΠΟΑ:

http://www.poa.gr/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1

 

Myrto, 6,5 ώρες με τη Φωτεινή στην πλάτη... τι χαρά... ασθενοφόρο θα έχει εύκαιρο;

Σοβαρά τώρα, αν κάνεις καλό και στοχοθετημένο ψηστήρι μπορεί και να έρθω. Για τα σπορ δεν καιγομαι, αλλά για παρεάκι πετάω σκούφια!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

 

Μην τρομάξετε με τις 6,5 ώρες!!!!Για τον άμαχο πληθυσμο θα υπάρχει εναλλακτική!!!!!

 

 

Και να πεις ότι δεν το γραψα!!! Το ξερα ότι θα τρομάξετε! Καλέ τι νομίζεις ότι μπορώ εγώ να κουβαλάω 6,5 ώρες τη Λήδα;;;;;

 

 

Το ψηστήρι θα γίνει πάντως, έχουμε 2,5 μήνες μπροστά μας!!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε οτι τρελαινομαι για πεζοπορια!!!

μακαρι να ειμασταν κοντα.....

στην προηγουμενη μου εγκυμοσυνη ειχα διανυσει πολλααααα χιλιομετρα!

αν ειχα παρεα και καποιον να κουβαλαει το Μανωλακο(ο συζυξ)θα πηγαινα στο φαραγγι της Σαμαριας :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αλλά σκέψου και τον καημένο τον αναγνώστη. Η Αγλαΐα εδώ μας λέει να βάλουμε το μωρό στην πλάτη και να κάνουμε τους ξυλοπόδαρους. Εγώ φταίω;

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, σταματάω το σπάσιμο. Εγώ έχω γυμναστήριο στον αποκάτω όροφο του γραφείου, και ακόμη δεν έχω ξεκουνηθεί να πάω. Τι πιθανότητες έχω για nordic walking, που δεν ξέρω καν τι σημαίνει;

 

Εγώ, που δεν βαρέθηκα τα πειράγματα, θα σου εξηγήσω κι εσύ θα μετρήσεις τις πιθανότητες:

nordic walking/ski είναι να ρίξουν γρασίδι/χιόνια αντίστοιχα πάνω στο διάδρομο της γυμναστικής

 

 

myrto: Τσαγκαράδα και Μηλιές που θυμάμαι, εξαίρετο τοπίο ...

πού είναι οι κρητικιές: καλή είναι και η Σαμαριά ..

 

 

Πότε θα κάμει παγωνιά,

πότε θα μας χιονίσει,

 

να πάρω το μπικίνι μου,

την έμορφη πατρόνα, (ακα Αγλαΐα)

 

να θηλάσω στον Ομαλό,

στη στράτα του Μουσούρου,

 

να κάμω μάνες δίχως μπιμπερό,

γυναίκες δίχως πάνες,

 

να κάμω και μωρά παιδιά,

να γελάν' δίχως πιπίλες,

 

να μη θεν' τη νύχτα το νερό,

μον' την αυγή το γάλα,

 

και τ' αποδιαφωτίσματα

τη δόλια τους τη μάνα...

 

 

Αγλαΐα, το σκέφτηκες καλά το nordic walking χωρίς χιόνια; Πρόσεξε!

 

nordic_zahnstocher_45035.jpg

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι πιθανότητες έχω για nordic walking, που δεν ξέρω καν τι σημαίνει;

 

Το nordic walking σημαίνει απλώς περπάτημα με μπαστούνια. Με τα μπαστούνια σπρώχνεις ελαφρά προς τα πίσω, οπότε είναι σαν να βοηθάς λίγο τα πόδια και έτσι γυμνάζεις λίγο και χέρια- ώμους!

 

Το έβαλα εδώ μέσα γιατί είναι πιο εύκολο και πιο αποτελεσματικό από το απλό περπτάτημα και μπορεί να το ξεκινήσει οποιοσδήποτε αγύμναστος!

 

Πιστεύω ότι είναι ιδανικό για μαμάδες με μωρά που μπορούν να τα κουβαλήσουν.

 

Νομίζω ότι είναι η μόνη αερόβια άσκηση που μπορεί να κάνει μια μαμά μαζί με το μωρό και ταυτόχρονα να γυμνάζει πολλές μυικές ομάδες.

(άλλη αερόβια είναι το ποδήλατο αλλά γυμνάζει μόνο τα πόδια...)

Link to comment
Share on other sites

Μυρτώ!!! κι εγώ ενδιαφέρομαι αν υπάρχει εναλλακτική στη διαμονή. Ο εξοπλισμός μας για το κάμπινγκ είναι πολύ στοιχειώδης και δεν πρόκειται να τον βελτιώσουμε. Αν το κάμπινγκ έχει μπανγκαλόους και άλλες διευκολύνσεις το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μυρτώ!!! κι εγώ ενδιαφέρομαι αν υπάρχει εναλλακτική στη διαμονή. Ο εξοπλισμός μας για το κάμπινγκ είναι πολύ στοιχειώδης και δεν πρόκειται να τον βελτιώσουμε. Αν το κάμπινγκ έχει μπανγκαλόους και άλλες διευκολύνσεις το σκέφτομαι.

 

Μα δεν χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο. Τέλος Μαίου θα είναι δεν χρειάζεσαι χειμερινή σκηνή, φαντάζομαι ότι με καλό υπνόσακο θα είσαι οκ. Πάντως θα ρωτήσω για τα μπανγκαλόους! Ωραία θα ήταν να ερχόσασταν, είναι και στη μέση της απόστασης!!!!

 

Αμαρέτο, είσαι ταλεντάρα παιδί μου!!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...