Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κέρασμα στον παιδικό σταθμό για γιορτή ή γενέθλια


Marilena

Recommended Posts

Αν και φαινεται νωρις, μενουν ομως μονο δυο εβδομαδες και θελω να σκεφτομαι θετικα... Η Αγγελιαννα δειχνει οτι δεν εχει κανενα πρόβλημα με τον παιδικό και θα συνεχίσουμε κανονικά... Οπότε στις 9/12 γιορτάζει το κοριτσάκι μας... Πέφτει μεν Κυριακή αλλά επειδή θα είναι η πρώτη μας γιορτή σε εποχή "σχολείου", την Δευτέρα θέλω κάτι να κάνω...

 

Θα ρωτήσω βέβαια και την διευθύντρια αν εχει καποια προτίμηση, τι επιτρέπεται και τι όχι κλπ... αλλά ελάτε να βρούμε καμμια ιδέα...

 

Τι να πάω στα παιδάκια ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 504
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορεις να τους πας τα αυγουλακια κιντερ που εχουν μεσα και δωρακια και επιπλεον καποια μικρα δωρακια για αυτα οπως πχ.μικρα αυτοκινητακια για τα αγορακια και κουκλιτσες για τα κοριτσακια!Θα βρεις πολυ φθηνα πραγματα στα τζαμπο!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι τα κιντερ τα καταυχαριστιουνται.Το ίδιο κανει και η κουνιαδα μου.

Παντως αν παρεις γλυκα αυτο που ξερω είναι οχι ξηρους καρπους ή φρουτα μεσα προς αποφυγην αλλεργιων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρα δεν θα παω γλυκα με την εννοια κωκ, εκλερ κλπ

Θελω κατι παιδικο που θα ειναι κατευθειαν γλυκο και "δωρακι" οπως τα κιντερακια αυγα που ειπατε ή θα παρω κατι να φτιαξω με σμαρτισ, σοκολατακια, καραμελακια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα KINDER αυγά είναι τι θα γίνει αμα θελουν να τα ανοιξουν εκεινη την ωρα... :roll: και ποιος θα τα συναρμολογήσει....

:wink: Εγω στη γιορτη του του πήρα σοκοφρετακια και kinder σοκολατιτσες.. για να κερασει..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα με τα KINDER αυγά είναι τι θα γίνει αμα θελουν να τα ανοιξουν εκεινη την ωρα... :roll: και ποιος θα τα συναρμολογήσει....

:wink: Εγω στη γιορτη του του πήρα σοκοφρετακια και kinder σοκολατιτσες.. για να κερασει..

 

Σωστή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wink:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

εχω μια ιδεα αλλα δεν ξερω πως θα σας φανει... πειτε γνωμες...

ελεγα να παρωπλαστικα ποτηρακια ή πιατακια (σαν αυτα που ειδα οτι χρησιμοποιουν ηδη) και να τα γεμισω με καραμελακια, σοκολατακια κλπ, να τα διακοσμισω με κορδελιτσες κλπ και αν συμφωνει η διευθυντρια να μεινουν αυτα στο σταθμο ....

βεβαια σκεφτομαι οτι αν θελουν να τα παρουν σπιτι ? ή ας κανει το καθενα οτι θελει...

 

τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη γιορτή του πηγα στο σχολείο του χυμούς σε κουτάκια χάρτινα και kinder delice, τα οποία και μοιρασαν την ώρα του φαγητού οι δασκάλες τους. Επίσης για τις δασκάλες έφτιαξα ένα μεγάλο στρούντελ με μαρμελάδα βερύκοκο και έτσι ευχαριστήθηκαν όλοι!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω τις δικές μου σκέψεις σχετικά...

Επειδή δεν ξέρουμε τι τρωνε τα αλλα παιδάκια π.χ καραμελάκια δεν δίνουν όλοι οι γονεις στα παιδιά τους και ίσως για μερικούς να θεωρούνται και επικίνδυνα.. ή σοκολατάκια μικρα επίσης κάποιοι τα φοβούνται νομίζω ότι το πιο απλο και κοινως αποδεκτό θα είναι και πιο καλο... κιντεράκια μικρά ραβδάκια, σοκοφρετακια μικρά στη σακουλα μέσα λίγο πολύ εχουν φάει όλα τα παιδάκια.. επίσης να ναι κατι ευκολο για τις δασκάλες...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη γιορτή του πηγα στο σχολείο του χυμούς σε κουτάκια χάρτινα και kinder delice, τα οποία και μοιρασαν την ώρα του φαγητού οι δασκάλες τους. Επίσης για τις δασκάλες έφτιαξα ένα μεγάλο στρούντελ με μαρμελάδα βερύκοκο και έτσι ευχαριστήθηκαν όλοι!!! :wink:

 

Τελειοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :P

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το kinder το προτιμω...ή τις σοκολατίτσες

 

Διάλεξα της μαλακές γκοφρέτες γιατί άλλα παιδάκια δεν ξέρουν να μασάνε καλά και άλλα έχουν πνιγεί όπως ο δικόςμου και επίσης στα αυγουλάκια τα παιχνίδια είναι επικύνδυνα για να τα καταπιουν τα μικρά κομμάτια! Αν ήταν το παιδί μου και τα υπόλοιπα του σχολείου φυσιολογικά και ήταν ας πούμε δευτέρα δημοτικού και πάνω και εγώ τα αυγουλάκια θα τους έδεινα, αλλά είπαμε .... :oops::shock::? δεν είναι φυσιολογικά, και είναι και μικρά!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνω κι εγω για το ειδος του γλυκισματος.... κι εγω απο καραμελακια π.χ. μονο σμαρτις την αφηνω να φαει...

 

ειδες Σοφακι ? εισαι εμπειρη.... :wink:

 

η υπολοιπη ομως ιδεα πως σας φαινεται ? θα ειναι χρησιμο και για το σχολειο ?

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο της Έλενας, ακριβώς επειδή κάποιοι γονείς δεν δίνουν καραμέλες ή σοκολάτες, έχουν διευκρινίσει ότι τέτοιου είδους κεράσματα δεν δίνονται στα παιδιά, παρά μόνο κεϊκ που φτιάχνουν οι μαμάδες ή ζητάνε από την μαγείρισσα να φτιάξει. Καλό από την μία, λίγο κόπος από την άλλη.Εγώ έχω πάρει μια φόρμα bugs bunny και τα μικρά ενθουσιάζονται!!!Πάντως τα πιτσιρίκια ενθουσιάζονται από αυτές τις γιορτούλες που γίνονται προς τιμήν τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο κι εγω θελω να κανουμε κατι ομορφο... Επειδη πεφτει πανω στο ξεκινημα και πιστεύω θα είναι ΟΤΙ καλύτερο...

 

Μπορώ κι εγώ να φτιάξω κεκάκι ή και ατομικά κεκάκια και να τα δέσω μέσα σε χρωματιστά πουγκάκια κλπ... ή να τα συνδυασω με ενα μικρο δωράκι... άν και αυτό δεν με τρελαίνει... το κέρασμα με ενδιαφερει να ειναι κατι ωραίο...

 

την εχω κανει και εκλεκτικη την μικρη, αν δεν της αρέσει δεν θα θελει να τα παμε... χιχι

 

ρωτησα παντως και μου ειπαν ότι στο τμήμα της Αγγελιάννας, μαζί με την ίδια είναι 13 παιδάκια και σε όλο το συγκεκριμένο κτίριο είναι άλλα 2 , σύνολο λοιπον 35 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο σχολείο της Έλενας, ακριβώς επειδή κάποιοι γονείς δεν δίνουν καραμέλες ή σοκολάτες, έχουν διευκρινίσει ότι τέτοιου είδους κεράσματα δεν δίνονται στα παιδιά, παρά μόνο κεϊκ που φτιάχνουν οι μαμάδες ή ζητάνε από την μαγείρισσα να φτιάξει. Καλό από την μία, λίγο κόπος από την άλλη.Εγώ έχω πάρει μια φόρμα bugs bunny και τα μικρά ενθουσιάζονται!!!Πάντως τα πιτσιρίκια ενθουσιάζονται από αυτές τις γιορτούλες που γίνονται προς τιμήν τους!!!

Πολύ ωραία ιδέα! Μικρά κεκάκια. Muffins. Πάρε μικρές αλουμινένιες φορμίτσες για να φτιάξεις τα κεκάκια, και όταν γίνουν, και δίχως να τα ξεφορμάρεις βάλτα σε διάφανα σακουλάκια και δέσε τα με κορδελίτσα!

Ή μπορείς να τα βρεις έτοιμα σε φούρνο.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Αντιγόνη.... με συμπλήρωσες... ηδη ανησυχουσα για το πως θα τα βγαλω από την φόρμα που μου σπάει τα νεύρα (εχω μια μεγάλη χωρισμενη σε μικρα, ξερεις...) !!!

ΤΕΛΕΙΑ ΙΔΕΑ !!!

Προτιμώ να τα φτιάξω εγω μωρε... καλύτερα να ξερω τι θα τα κεράσω τα παιδάκια...

Πως όμως να τα διακοσμίσω ????????????

Link to comment
Share on other sites

Marilenaki μακάρι να τα φτιάξεις με τα χεράκια σου!

Δεν νομίζω πως χρειάζονται ιδαίτερη διακόσμηση. Βρες μόνο διάφανα πλαστικά σακουλάκια που να χωράνε τα κεκάκια και φτιάξτα πουγκάκια δένοντας τα με πολύχρωμες κορδελίτσες! Θα δείχνουν πολύ όμορφα! (όπως δένεις μπομπονιέρες δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, φτιαξαμε σημερα κεκακια, δοκιμαστικα και γινανε ΤΕΛΕΙΑ!!!

Δοκιμασα να διακοσμησω κι ενα με τρουφα χρωματιστη κι ενα αλλο με κουβερτουρα σοκολατα μεσα!!!

Εχω δυο θεματακια.....

1) που θα βρω διαφανο, αυτο σαν σελοφαν να τα τυλιξω ?

2) ξερετε πως μπορει να διακοσμηθουν αλλιως ? π.χ. χρωματιστο γλασσο ?

Link to comment
Share on other sites

Αντιγονακι παρα πολυ ωραια γινανε !!!!!!!!!!!!! ΣΟΥΠΕΡΡΡΡΡΡΡ

 

Α καλα, εμεις ειμαστε ολιγον υποαναπτικτο χωριο εδω περα και τα βιβλιοπωλεια μας πασχουν !!!

Θα βρω ομως καπου !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα...

εφτασε η μεγαλη μερα.... μολις βαλαμε την πρωτη παρτιδα απο κεκακια στον φουρνο... Ελπιζω να γινουν ωραία, θα σας βλαω φωτο μετα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...