Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΔΗΣΕΙΣ Η' "ΕΙΔΗΣΕΙΣ"....


KINDER

Recommended Posts

Παρακολουθειτε τα δελτια ειδησεων?

Αισθανεστε πως πραγματικα ενημερωνεστε?

 

Καταστροφολογία, τρομολαγνεια, οικονομικη κριση, πικρα και καημος και να παμε να φουνταρουμε ολοι μαζι γιατι σωτηρια δεν υπαρχει...

 

Χαλκευμενες ειδησεις, δημοσκοπησεις κατα παραγγελια, αναλυσεις-υπεραναλυσεις και κοντρα αναλυσεις, αιωνια εκλογολογία, πολιτικαντηδες-μισθοφοροι των κομματων, παραθυρα και μπαλκονοπορτες...

 

Μαίντανοι, ψωνια, Πετρουλες, Κωστετσοι και πρεσβευτες του τιποτα...

 

Σημαντικες ειδησεις που κουκουλωνονται ή περνανε στα ψιλα...

 

Εγω ενιοτε παρακολουθω, αλλα στο τελος ,τις περισσοτερες φορες,αισθανομαι πως απλως εχασα τον χρονο μου .

Υπερβαλλω?

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχεις απολυτο δικιο.

Οικονομικη κριση-ανεργεια ολα αυτα που τα παρουσιαζουν με τοσο τραγικο τροπο που λες αξιζει να μπω σ¨αυτο το τρυπακι?

Αν παιρνεις τις μετρητης ολα αυτα που λενε ειναι να πας να φουνταρης.

Αυτα ακουνε και οι εργοδοτες και σου βγαζουν το λαδι.Σου λεει αν θες δουλεψε ετσι αλλιως θα πας και εσυ θα γινεις μονιμος στον ΟΑΕΔ.

:mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Kαλα, δεν υπαρχει αμφιβολια οτι αυτο που βλεπουμε δεν ειναι ειδησεις..παντου παραθυρα, θεματα τραβηγμενα απο τα μαλλια και σημαντικα γεγονοτα περνανε στα ψιλα...ασε!!

χθες κανοντας δουλειες βλεπω στο σταρ, τρειλερ που προλογιζε το σημαντικοτερο θεμα των δικων του ειδησεων, που ηταν κουιζ...ποια γνωστη περσονα ειναι εγκυος 4 μηνων;;; :shock::shock::shock::shock::shock: ελα ψαχτειτε λιγο να το βρουμε :lol::lol::lol:

εχω παρακολουθησει και τις ειδησεις του σκαι..καπως καλυτερα τα πραγματα αλλα και παλι θεματα τραβηγμενα...

και εγω επιλεγω κυριως ιντερνετ για να ενημερωθω..

να ολοκληρωσω τις σκεψεις μου με μια ευχη...

ειδησεις 10λεπτου πλιζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ή καταθλιπτικές με την οικονομική κρίση θα είναι οι ειδήσεις ή ανούσιες...

 

Από την κατάθλιψη πάντως, προτιμώ το Star!

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο αντρας μου ειναι φαν των ειδησεων και 8 με 9 δεν του παιρνεις το τηλεκοντρολ απο το χερι. Και ολο για την οικονομικη κριση ακουει :evil::evil::evil: Ασε που οταν εχει εκπομπες τυπου χατζηνικολαου ή μακη με πανελ που ειναι καλεσμενοι απο πολιτικους μεχρι σχεδιαστες μοδας και καλλιτεχνες και μιλανε ολοι μαζι εκει και γινεται βαβουρα ειναι η χαρα του. Τα νευρα μου.... :mad::mad::mad:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που βλέπουμε δεν είναι πλέον δελτία Ειδήσεων, αλλά δελτία Απόψεων.

 

Έτσι θα πρέπει να ονομαστούν, αφού η πραγματική είδηση δεν υπάρχει ή είναι καλά κρυμμένη πίσω από την προσωπική άποψη του αγανακτισμένου δημοσιογράφου που φωνάζει και οδύρεται λες και εμάς μας ενδιαφέρει η γνώμη του ή το θέατρό του!

 

Πες ρε άνθρωπε την είδηση και μετά μόκο! 'Ασε μας εμάς να βγάλουμε τα συμπεράσματα μόνοι μας. Δεν είμαστε γκαγκά να χρειαζόμαστε την βοήθειά σου!

Link to comment
Share on other sites

Πες ρε άνθρωπε την είδηση και μετά μόκο! 'Ασε μας εμάς να βγάλουμε τα συμπεράσματα μόνοι μας. Δεν είμαστε γκαγκά να χρειαζόμαστε την βοήθειά σου!

 

Συμφωνώ απόλυτα ......

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι επιπτώσεις από τις... τρομο-ειδήσεις στον κόσμο θα μπορούσαν να είναι και καταστροφικές...

Η τρομολαγνεία μπαίνει κανονικά στα σαλόνια μας κάθε βράδυ, μέσα από τις πολύ καλά κατευθυνόμενες "ειδήσεις" που μας σερβίρουν.

Είμαι της γνώμης ότι αν περνάγανε και κάποια θετικά μηνύματα όσον αφορά στην οικονομική κρίση και όχι μόνο μαύρες προβλέψεις, τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα και ο καθένας δεν θα φοβόταν να κινήσει τα χρήματατά του, που αυτό είναι που σταματά την αγορά και την οικονομία και πάει λέγοντας... Άρα είναι καταστροφικό.

Και φυσικά περνάνε τις καλές ή τις πραγματικά ενδιαφέρουσες ειδήσεις στα ψιλά.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω δ.ειδήσεων το βραδυνό στο ΣΚΑΙ , μπορεί να μην είμαι μπροστά στην τηλεόραση αλλά είναι ανοιχτη κ ακούω , τα παράθυρα και οι απέραντες πολιτικές συζητησεις με βουλευτές με κουράζουν και με θυμώνουν!

Το πρωί η τβ δείχνει ΕΤ1 .... "μικρούς αινστάιν".

Αγαπημένο μου όμως μέσον ενημέρωσης παραμένουν οι Κυριακάτικες εφημερίδες , όπου κατα την διάρκεια της εβδομάδας τις ξεκοκαλίζω...

 

και ξέχασα να πω , πως είμαι φαν της Πετρούλας! οχι μόνο εγω αλλά και οι άντρες του σπιτιού ... ο Χαράλαμπος λέει : "Ωραίο κοριτσάκι!" ... ο άντρας μου δεν λέει ... μάλλον σκέφτεται! :lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

και ξέχασα να πω , πως είμαι φαν της Πετρούλας! οχι μόνο εγω αλλά και οι άντρες του σπιτιού ... ο Χαράλαμπος λέει : "Ωραίο κοριτσάκι!" ... ο άντρας μου δεν λέει ... μάλλον σκέφτεται! :lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το mega σε διαφημιστικο για το δελτιο του λεει "το δελτιο που εχει αποψη!"

Οταν το ειχα ακουσει , ειχα παθει πλακα. Οι δημοσιογραφοι δεν υποτιθεται οτι απλα αναφερουν την ειδηση και δεν εκφερουν αποψη για τα θεματα!!????

Ετσι δεν επιρρεαζουν την κοινη γνωμη???

 

Εμεις μεσο ιντερνετ προσπαθουμε να ενημερωθουμε και απο δελτια τα χαζευουμε ολα αλλα κυριως σκαι!

 

Ομως βρα παιδια , εχει ξαναυποθει αυτο.....τι λειτουργει οπως πρεπει σε αυτη την χωρα???για να εχουμε και σωστα δελτια ειδησεων. Και δεν καταστροφολογω. ΑΠλα πλεον, στην ελλαδα περιμενω να συμβουν ταπαντα........και ειναι το χειροτερο. ΕΙμαστε υποσυνηδητα προετοιμασμενοι ΓΙΑ ΟΛΑ. οποτε η αθλια ενημερωση ειναι και αυτη δεδομενο πια!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

εγω σταματησα να βλεπω ειδησεις στην τηλεοραση,μονο αν τυχει θα δω star γιατι με την τρομολαγνεια των αλλων θα σαλταρουμε ολοι.Προτιμω να διαβαζω ειδησεις στο ιντερνετ,σε ιστοσελιδες εφημεριδων και blogs.Απλα ενημερωση και για θεματα που αλλου δεν ακουγονται καν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν παρακολουθώ τις ειδήσεις από την τηλεόραση. Προτιμώ το ραδιόφωνο και το Internet.

 

και εγώ το ίδιο κάνω.Πολλές φορές όμως παρακολουθώ στο σταρ το τέταρτο μέχρι τις 8 που λεει όλες τις ειδήσεις της ημερας χώρις σχόλια και παράθυρα.

 

α και το μετά στο σταρ δεν θα έλεγα ότι το σνομπάρω πάντως

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οι δημοσιογραφοι μαλλον μας κυβερνουν.αυτο λενε οποιο θεμε θελουν,οπως θελουν και βγαζουν και το συμπερασμα που θελουν να βγαλουμε εμεις.μονο το σκαι κατι προσπαθει και καπως η κρατικη.αλλα ειπιε και καποιος παραπανω τι λειτουργει σε αυτη τη μπου.......χωρα?ας προσπαθησουμε τουλαχιστον να τη φτιαξουμε οσο μπορουμε,οχι για μας για τα φουκαριαρικα τα παιδια μας :?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο.

Οικονομικη κριση-ανεργεια ολα αυτα που τα παρουσιαζουν με τοσο τραγικο τροπο που λες αξιζει να μπω σ¨αυτο το τρυπακι?

Αν παιρνεις τις μετρητης ολα αυτα που λενε ειναι να πας να φουνταρης.

Αυτα ακουνε και οι εργοδοτες και σου βγαζουν το λαδι.Σου λεει αν θες δουλεψε ετσι αλλιως θα πας και εσυ θα γινεις μονιμος στον ΟΑΕΔ.

:mad::mad::mad::mad::mad::mad:

ακριβώς!!!!!!

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΙμαστε υποσυνηδητα προετοιμασμενοι ΓΙΑ ΟΛΑ.

 

μήπως αυτήν την "προετοιμασία" ΓΙΑ ΟΛΑ μας την έχουν εντέχνως και με την διάρκεια του χρόνου καλλιεργήσει τα ίδια τα δελτία;;;;;;;;;;;;;

 

μήπως διαμορφώνουν έτσι το σκηνικό να είναι στα κακά του τα χάλια ώστε να είμαστε ευχαριστημένοι με ότι έχουμε και να φοβόμαστε να σηκώσουμε κεφάλι;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

μήπως επίτηδες δεν δείχνουν ότι πάει καλά στη χώρα για να μην "έχουμε στον ήλιο μοίρα";;;;;;;;;;

 

μικρό παράδειγμα αλλά δείχνει πράγματα: όταν βγαίνουν και λένε π.χ. 4? η ντομάτα κλπ. και εσύ πας και την βρίσκεις 3,60? την άλλη μέρα δεν θα βαρέσεις τον μανάβη στο ξύλο αλλά θα είσαι και χαρούμενος που την βρήκες και φθηνότερη από την T.V. :shock: :shock: :shock:

 

και πάει λέγοντας ...

 

νομίζω ότι αυτό το τόπικ θα πρέπει να σταλεί στα κανάλια μπας και νιώσουν λίγο την αγανάκτηση του κόσμου

 

 

 

Αφροδίτη βλέπεις Πετρούλα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :shock:

age.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που βλέπουμε δεν είναι πλέον δελτία Ειδήσεων, αλλά δελτία Απόψεων.

 

Έτσι θα πρέπει να ονομαστούν, αφού η πραγματική είδηση δεν υπάρχει ή είναι καλά κρυμμένη πίσω από την προσωπική άποψη του αγανακτισμένου δημοσιογράφου που φωνάζει και οδύρεται λες και εμάς μας ενδιαφέρει η γνώμη του ή το θέατρό του!

 

Πες ρε άνθρωπε την είδηση και μετά μόκο! 'Ασε μας εμάς να βγάλουμε τα συμπεράσματα μόνοι μας. Δεν είμαστε γκαγκά να χρειαζόμαστε την βοήθειά σου!

 

δεν το περίμενα, αλλά για πρώτη φορά θα συμφωνήσω 100% μαζί σου, πραγματικά αρχίζω να αναπολώ τα χάλια κρατικά δελτία του '80, βέβαια και τότε όπως θέλανε παρουσίαζαν τις ειδήσεις, αλλά τουλάχιστον φαινόταν ότι έλεγαν ειδήσεις, σήμερα ξεκινάνε και τελειώνουν με ένα παράθυρο και στο τέλος δεν καταλαβαίνεις τι παίχτηκε, δεν έχω και τόσες αντοχές πια να διαβάζω πίσω από τα γράμματα, οπότε ειδήσεις μόνο στο internet

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΙμαστε υποσυνηδητα προετοιμασμενοι ΓΙΑ ΟΛΑ.

 

μήπως αυτήν την "προετοιμασία" ΓΙΑ ΟΛΑ μας την έχουν εντέχνως και με την διάρκεια του χρόνου καλλιεργήσει τα ίδια τα δελτία;;;;;;;;;;;;;

 

μήπως διαμορφώνουν έτσι το σκηνικό να είναι στα κακά του τα χάλια ώστε να είμαστε ευχαριστημένοι με ότι έχουμε και να φοβόμαστε να σηκώσουμε κεφάλι;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

μήπως επίτηδες δεν δείχνουν ότι πάει καλά στη χώρα για να μην "έχουμε στον ήλιο μοίρα";;;;;;;;;;

 

μικρό παράδειγμα αλλά δείχνει πράγματα: όταν βγαίνουν και λένε π.χ. 4? η ντομάτα κλπ. και εσύ πας και την βρίσκεις 3,60? την άλλη μέρα δεν θα βαρέσεις τον μανάβη στο ξύλο αλλά θα είσαι και χαρούμενος που την βρήκες και φθηνότερη από την T.V. :shock: :shock: :shock:

 

 

Ναι!!! Έτσι ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Ποιές ειδήσεις?????????

 

Αυτή η άθλια λογοκριμένη προπαγάνδα και τρομολαγνεία δεν έχει καμία σχέση με ειδήσεις!!!

Τι δουλειά έχουν τα παράθυρα οι σχολιασμοί το life style και ποιός παίρνει

τις αποφάσεις για το τι ακούμε και βλέπουμε??

Ότι δεν τους συμφέρει δεν το μαθαίνουμε ποτέ!!!!

 

TV βλέπω μόνο κάποιες συγκεκριμένες εκπομπές κι αυτές ανάλόγα με την θεματολογία τους

ακόμη και ταινία προτιμώ να την δω σε dvd παρά να την

κόβουν κάθε λίγο και λιγάκι οι διαφημίσεις!!!

 

Οσο για την ενημέρωση μου προτιμώ το internet και τις εφημερίδες!!!

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και το υφος των δημοσιογραφων (συνηθως πανικοβλητο) σε προδιαθετει αρνητικα απο την πρωτη στιγμη, το ιδιο και οι βαρυγδουπες εκφρασεις...

Τρομαζεις πριν καν ξεκινησουν να μιλανε...

Ο Ευαγγελατος θα παθει και τιποτα καμια ωρα ετσι που του πεταγονται τα ματια εξω. :shock:

 

Οι δε πολιτικοι απιστευτες φολες -δεν αντεχω ουτε να τους βλεπω, ουτε να τους ακουω.

Το ιδιο και οι "ενημερωτικες" εκπομπες με τα "τρεις λαλουν και δυο χορευουν" πανελ ... :evil:

 

Θα φερω ενα παραδειγμα απο τον χωρο της Υγειας, στον οποιο εργαζομαι εγω.

Ο Αβραμοπουλος, καθως και ο προκατοχος του ο Κακλαμανης, πλασαρονται στον κοσμο απο τα μεσα ως σοβαροι πολιτικοι που κανουν, ή προσπαθουν να κανουν εργο.

Ε λοιπον, τιποτα δεν κανουν! Μπαχαλο η κατασταση στο ΕΣΥ!

Ουτε αποτελεσμα υπαρχει, αλλα ουτε και καλη προθεση -και αυτο ειναι το χειροτερο...

 

Αλλη φορα, τοτε με το τρισαθλιο νομοσχεδιο του Παπαδοπουλου, ενω η Ιατρικη Σχολη της Αθηνας ηταν κλειστη για 7 ολοκληρους μηνες και 1000 φοιτητες ειχαμε βγει στους δρομους, το θεμα δεν παρουσιαστηκε ποτε στα μεσα, παρολο που υπηρχαν καμερες απ'ολα τα καναλια!

Εγω η ιδια τηλεφωνησα στους τηλεοπτικους σταθμους, για να λαβω σε καθε περιπτωση την απαντηση "λυπαμαι,αλλα σας καλυψε η επικαιροτητα"!

Η δε "επικαιροτητα" ηταν οι διακοπες της Λασκαρη στη Μυκονο.... :evil:

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Αντεξε κανεις να δει την εκπομπη για την αυξηση της εγκληματικοτητας?

Εγω παντως οχι, ηδη τρεμω και τον ισκιο μου.... :(

Σε λιγο θα θεωρουμε πως καθε μερα που περναει και ζουμε ακομη, ειναι θαυμα...

 

Για τις διαρρηξεις δε, πραγματικα αισθανομαι πως απλα δεν ηρθε ακομα η σειρα μας, κατα τα αλλα το θεωρω σχεδον δεδομενο πως ολους θα μας ληστεψουν καποια στιγμη. :?

 

Ασε την ξενοφοβια...

Δε λεω, οταν ανοιξαν τα συνορα μπηκε μεσα πολυ αληταριο, εγκληματιες και λουλουδια των φυλακων.

Ομως στη χωρα μας βρηκαν καταφυγιο και πολλοι αξιολογοι ανθρωποι, οικογενειαρχες, σπουδαγμενοι, εργατικοι, τιμιοι, χαμογελαστοι....

Νιωθω πολυ ασχημα που τους παιρνει ολους η μπαλα...

Για τις φοβιες μου αυτες πιστευω πως ευθυνονται τα μεσα ενημερωσης.

 

Ακομη, αναρωτιεμαι γιατι δεν προβαλλονται καθολου τα εξης:

-η πολυ σημαντικη δουλεια που γινεται απο καποιες οργανωσεις, συλλογους, κινηματα σε διαφορους τομεις

-οι επιτυχιες Ελληνων που διαπρεπουν στο εξωτερικο

-ειρηνικες διαδηλωσεις και διαμαρτυριες

-σημαντικες ειδησεις απο τον χωρο της τεχνης και των επιστημων

-κοινωνικες ειδησεις με θετικα μηνυματα

-ειδησεις που αφορουν την οικολογια και το περιβαλλον

....και αλλα, που τωρα δε θυμαμαι (ειναι και η ωρα δυσκολη...)..

 

Τελος, οταν ενα θεμα ειναι "στη μοδα" (δηλ.ειναι "πιασαρικο"), καταλαμβανει το 80% του χρονου του δελτιου και το αμοιρο κοινο δεχεται εναν καταιγισμο πληροφοριων, αναλυσεων και σαχλαμαρας γυρω απο το θεμα αυτο. Αυτο μπορει να συνεχιστει για μερες, αναλογως με την ανταποκριση σε μεγεθη AGB. Ξαφνικα, ενα αλλο θεμα ερχεται στη μοδα και επισκιαζει το προηγουμενο, για την εξελιξη του οποιου τελικα δεν ενημερωνομαστε ποτε...

 

Ασχετο......παντως ο Αρνιακος μου ειναι πολυ συμπαθης! :D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...