Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποσες ωρες κοιμαστε  

1.116

  1. 1. ποσες ωρες κοιμαστε

    • 8-10 ωρες
    • 5-8
    • 3-5
    • πανω απο 10 ωρες (αν διαλεξατε αυτη την επιλογη,ειστε σε λαθος φορουμ)
    • εχω να κοιμηθω απο τοτε μου γεννησα
    • δεν εχω στανταρ ωρες... αλλες φορες κοιμαμαι πολυ, αλλες δε κοιμαμαι καθολου


Recommended Posts

Άντε φυστίκι.... σου εύχομαι ολόψυχα αναβάθμιση στο 8 ωρο!!! :)

Μου αρέσει αυτό με την αναβάθμιση... έχει και για μας;;;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 310
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι μου θύμησες τώρα ..........

πόσες φορές..... με έχει πάρει ο ύπνος όρθια!! Κυριολεκτικά!....

Μπρρρρρ.... μπρρρρρ Μόνο που το σκέφτομαι......

 

Η αναβάθμιση πάει με την ηλικία μάλλον. :) Το εύχομαι σε όλες! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω αυτό το όρθιο το σκέφτομαι σαν εφιάλτη... οι τέσσερις μήνες περάσανε στο σαλόνι με την τηλεόραση ανοιχτή (τελεμαρκετινγκ και τσόντες είχε μόνο εκείνη την ωρα) για να μην με παίρνει ο ύπνος και βόλτες πάνω κάτω με το θοδωράκη στον ώμο... μα να μην κοιμάται το σκατό με τίποτα;;; Τέσσερις ώρες το 24ωρο κοιμότανε το πολύ... ω ρε μάνα μου να βγει έτσι και το δεύτερο:shock::shock::shock:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!ΕΠΤΑ ΜΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΣΤΕΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΕ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΔΩΜΑΤΙΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ!ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ,4-6 ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!

ΤΗ ΝΤΥΝΩ ΠΙΟ ΕΛΕΦΡΙΑ ΜΗΠΩΣ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΕ,ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΗΟΩΣ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ,ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΝΕΡΑΚΙ ΜΗΠΩΣ ΔΙΨΑΕΙ,ΤΗΣ ΕΒΓΑΛΑ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΜΗΠΩΣ ΤΗ ΦΟΒΙΖΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ?

βΟΗΘΕΙΑ ΑΛΛΙΩΣ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ ΠΩΣ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΤΨ ΑΠΟ 5 ΩΡΕΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 μερες τωρα, κι εγω κι η μικρη εχουμε λιωσει στον υπνο..

κοιμομαστε τρελες ωρες, εκεινη στο παρκο, εγω στο καναπε....

 

ελπιζω να μη μας βγουν ξυνα τα 10ωρα και τα 12ωρα υπνου... και ενδιαμεσα δυωρα!!

 

τοσες ωρες!! ξερω γω.... τι ειναι αυτο τωρα???

Link to comment
Share on other sites

2 μερες τωρα, κι εγω κι η μικρη εχουμε λιωσει στον υπνο..

κοιμομαστε τρελες ωρες, εκεινη στο παρκο, εγω στο καναπε....

 

ελπιζω να μη μας βγουν ξυνα τα 10ωρα και τα 12ωρα υπνου... και ενδιαμεσα δυωρα!!

 

τοσες ωρες!! ξερω γω.... τι ειναι αυτο τωρα???

 

 

σε προετοιμάζει βρε χαζούλι!!!

 

σου λέει: κάτσε να σαπίσω τη μαμά στον ύπνο να ξεκουραστεί, και θα της δείξω εγώ μετά!!!

 

όχι που θα την αφήσω να κακομάθει!!!

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

2 μερες τωρα, κι εγω κι η μικρη εχουμε λιωσει στον υπνο..

κοιμομαστε τρελες ωρες, εκεινη στο παρκο, εγω στο καναπε....

 

ελπιζω να μη μας βγουν ξυνα τα 10ωρα και τα 12ωρα υπνου... και ενδιαμεσα δυωρα!!

 

τοσες ωρες!! ξερω γω.... τι ειναι αυτο τωρα???

 

Κ ενώ τους τελευταίους μήνες ξυπνούσε ο δικός μου πολλές φορές έχει 2 μέρες που κοιμάται όλη νύχτα κ μετά ξανά 2 ώρες 10 με 12 κ πάλι 5 με 7 το απόγευμα.τι να πω κ εγώ έπαθα πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις, ανησυχω...

κοιμηθηκε 12-9 το βραδυ, 11.30-1.30 το μεσημερι, ξανα μετα 4-6.30... ειναι νορμαλ?? τωρα της εδωσα κατι κουταλια και κατι σπατουλες και κοπαναει, μη τυχον και ξανακοιμηθει, θα φαω τις κοτσιδες μου!!

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις, ανησυχω...

κοιμηθηκε 12-9 το βραδυ, 11.30-1.30 το μεσημερι, ξανα μετα 4-6.30... ειναι νορμαλ?? τωρα της εδωσα κατι κουταλια και κατι σπατουλες και κοπαναει, μη τυχον και ξανακοιμηθει, θα φαω τις κοτσιδες μου!!

 

άσε το παιδί να κοιμηθεί κ κοίτα να ξεραίνεσαι κι εσύ εκείνες τις ώρες...

μια χαρά νορμάλ είναι το ΝΕΟ ωράριο ύπνου που επέλεξε το φυστικάκι σου...

Παίζει κ να κοιμάται έτσι από δώ κ πέρα...

έτσι ξαφνικά μια ωραία μέρα τρώνε φλασιά κ κοιμούνται κανονικά κ με τον νόμο από κεί που πάλευες πάντα στην κυριολεξία για να κοιμηθούνε έστω κ μισή ώρα, άκου που σου λέω κ απόλαυσέ το...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιμηθηκα και γω,ναι!! ελιωσα στον υπνο!!! τετοιον υπνο ειχα να κανω απο πριν μεινω εγκυος!!! απολαυση!! (βεβαια, εριχνα και καμια ματια στο μισοξυπνιο μου,να δω αν αναπνεει ο σπορος....)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

κοριτσια νομιζω οτι ειμαι απο τις τυχερες της παρεας.το ζουζουνι μου το πηγα 3 μηνω στο κρεββατακι του.μεχρι 3 μηνων ξυπνουσαμε 1 φορα 4 η ωρα και τον θηλαζα.μετα τους 3 μηνες βαρεθηκε να ξυπναει το εβγαζα με θηλαστρο και του το εδινε ο αντρας μου το πρωι.απο τοτε μεχρι τωρα που κοντευει τους 14 μηνες ζητημη ν αξυπνησε μεσα στη νυχτα 10 φορες κι αυτο μονο για δοντια.κοιμαται 10.30 και ξυπναει 10.00 ρολοι κανονικοτατο!!! εγω κοιμαμαι 1.00 και ξυπναω 10.00 μαζι του.δεν με κουρασε καθολου το παιδακι μου.δεν ξερω βεβαια τι με περιμενει στον δευτερο...λες να βγει κανενα τερατακι?οποτε ψηφισα 8-10 γιατι ριχνουμε και κανενα υπνακο το μεσημερι.

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εκανα λαθος! Ψηφισα 8 - 10 ωρες αλλα η μικρη κοιμαται απο 3 μηνων σερι απο τις 9 το βραδυ μεχρι τις 9 το πρωι! Υπαρχουν βεβαια και καποια βραδυα που ξυπναμε λογω δοντιων αλλα σε γενικες γραμμες κοιμαται πανω απο 10 ωρες. Το 12ωρο το βραδυνο και ενα 3ωρο μεσα στην ημερα (το οποιο το σπαμε σε 1,5 ωρα μετα τη φρουτοκρεμα, δηλαδη κατα τις 12:30 και 1,5 ωρα μετα τα αλεσμενα δηλαδη κατα τις 16:00).

Μεχρι να φτασουμε σε αυτο το σημειο ομως, δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου απο το ξενυχτι!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ η δόλια 3-5 ωρίτσες και δωστου πάστωμα και conciler για να πάω στη δουλεία.Πέρσι τον χειμώνα κατέφυγα σε συμπληρώματα και βιταμίνες γιατί ήμουν συνέχεια αρρώστη, άυπνη και ράκος.:mad::mad:Για να δούμε φέτος .

Λίγο βλέπω κάτι να αχνοφαίνεται στον όριζοντα τώρα που γυρνάει ράκος απο το σταθμό και κατά τις 10:00 πέφτει για ύπνο αλλά μέσα σε τόσες ιώσεις και πυρετούς .......:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

θεωρω τον ευατο μου τυχερη ο μικρος τωρα πλεον κοιμαται απο τις 20:30 το βραδυ μεχρι τις 06:00 το πρωι τις καθημερινες και μετα κοιμαται και στο σταθμο κατα τις 11:00 το πρωι με 13:30 οταν γυρναει απο το σταθμο δεν τον κοιμιζω για να κοιμαται νωρις το βραδυ.αυτο το προγραμμα βεβαια ο ιδιος το επελεξε και εμεις το ακολουθησαμε.αυτο βεβαια εχει και τα μελανα του σημεια.το σκ που ειμαστε ολοι μαζι κοιματε παλι 20:30 με 21:00 αλλα ξυπναει το πρωι μονος του 07:30 το αργοτερο και δεν ξανακοιματε μετα.ακολουθει ο οργανισμος του το ιδιο προγραμμα.δεν μπορω ομως να παραπονεθω θα ημουν αχαριστη γιατι και εγω πλεον κοιμαμαι καλα τα βραδια.οποτε ουτε και με προβληματιζει ο μεσημεριανος υπνος.με λιγα λογια κοιμαμαι περιπου 7 ωρες την ημερα και αισθανομαι τυχερη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω κοριτσια λυωνω....μιλάμε μας παλκώνει το πάπλωμα...

απο την μερα που γεννηθηκε δεν ειχαμε προβλημα κοιμόταν 11 το βράδυ ξυπνούσε στις 6 για γαλατάκι κ κοιμόταν μεχρι της 9....

κ εγω κοιμόμουν απο τις 12 μεχρι της 9...

τωρα πια ειναι 19,5 μηνων κ θα κοιμηθω 9-10 ωρες καθε βραδυ....

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν θα έπρεπε να το ξεστομίσω Κατά λάθος πάτησα το 8-10 αλλά τελικά όπως τα υπολόγισα ανήκω στην κατηγορία που δεν με θέλει το φυστικάκι

Κοιμάται 19:00 το αργότερο, τον ξυπνάω γύρω στις 21:30 για μπάνιο και γάλα (μισή ώρα υπόθεση δηλαδή) και ξυπνάει μετά το πρωί 07:30 - 08:00.

Κατά την διάρκεια της ημέρας ....... ...... εεε θα ρίξει σύνολο κανένα 1 1/2 ύπνο μετά τα γεύματα.

 

Αυτά ..... να φύγω?

KAT123..Εισαι αυτό που λέει η ψηφοφορία...Σε λάθος forum!!!

Εγώ θέλω να κοιμηθώ συνεχόμενα αυτές τις 5 ωρίτσες που κοιμάμαι κ χωρίς αγχος!!!Μπορώ????

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
Κι εγω αν κοιμηθω 5-6 ωριτσες ειναι θαυμα.Η μικρη κοιμαται κατα τις 10 εγω κανω τις δουλιτσες μου και κανενα μπανακι μεχρι τις 1:30 που ξυπναει για το επομενο γευμα, την ταιζω, πεφτω για υπνο μεχρι τις 5-5:30 που εχουμε παλι φαι και υπνο αν ειμαι τυχερη :roll: κατα τις 7:15 ξυπναει κανονικα για πρωι η μικρη.

Παντως εμενα αφτο που μου λειπει περισσοτερο δεν ειναι οι ωρες υπνου αλλα ποιο πολυ ο υπνος χωρις διακοπες νομιζω πως αν αυτες τις 5-6 ωριτσες τις κοιμομουν συνεχομενα θα ημουν μια χαρα! :roll::roll:

 

 

Να ήξερες πόσο σε καταλαβαίνω Elenna ... Αυτό το διακεκομένο μου έχει σμπαραλιάσει τα νεύρα ! Ένα βράδυ κοιμήθηκα συνεχόμενα 4 ώρες και την επόμενη μέρα ήμουν λες και είχα πάρει έκσταση .. Το τι δουλειές έκανα δεν λέγεται ... και μες το κέφι .. Ο μικρός μου είναι 5 1/2 μηνών και θηλάζει .. Βγάζει και δοντάκια .. Γενικά όμως δεν είναι του ύπνου .. Μόνο μέχρι 17 ημερών κοιμόταν αρκετά ... Τώρα .... πρέπει να κάνω τάμα ! Ελπίζω να στρώσει με τον καιρό .. Υπομονή σε όλες τις άυπνες μανούλες ..

...ζω & υπάρχω για να σας βλέπω να μεγαλώνετε!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια !!!!να μην το ματιασω ομως κοιμαμαι γυρο στις 5-6 ωρες το βραδυ με ενα γευμα ενδιαμεσα και 1-3 ωρες το μεσημερι.ειμαι μονο 9 ημερων μανουλα αλλα φαινεται να εχουμε μπει σε ενα καλο προγραμμα αν δεν αλλαξει κατι......

Link to comment
Share on other sites

Καλα το θεμα υπνος με ποναει πολυ..... Τωρα που ειμαστε 21 μηνων κοιμαμαι γυρω στις 6 ωρες (αμα πεσω για υπνο νωρις). Παλια ειχα μεγαλο θεμα με τις γκρινιες το βραδυ. Και οταν λεω να ξαπλωσω ενα μεσημερι ετσι για να ισιωσω τα κοκαλακια πως γινεται και το καταλαβαινει και ξυπναει??????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εμενα επειδη ο μικρος κοιμαται 20:00-20:30 μετα κανω δουλειες στο σπιτι και ξαπλωνω κατα τις 23:00-23:30 και ξυπναω στις 05:45 το πρωι.ευτυχως το παιδι εχει συνεχομενο υπνο και ετσι η ωρα που θα κοιμηθω θα ειναι υπνος βαθυς...;) εκτος βεβαια απο τις περιπτωσεις που περναμε μια ιωση ή καποια φαση περιεργη(δοντια κλπ) οποτε εκει η αυπνια ειναι στο ζενιθ της...:?

υπαρχουν μερες κουρασης ομως που εχω ξαπλωσει και απο τις 21:30-22:00...:-P

θεωρω τον εαυτο μου τυχερο απο αυτα που διαβαζω εδω με μικρα που ξενυχτανε και μαμαδες που εχουν κανει ολο το 24ωρο μερα...:wink:

Link to comment
Share on other sites

χμ...μεχρι να γεννησω πηγαινε η μεγαλη για υπνο γυρω στις δεκαμιση-εντεκα (ναι με βολευε και εμενα αυτο για να μη ξυπναει απο τις 7 το πρωι) κοιμομασταν μεχρι της 9-9;30 και το μεσημερι παλι κανα δυωρο (μιλαμε για πολυ υπνο)....εγω το βραδυκοιμομουνα αναλογα μετα τις δωδεκα σιγουρα.....

 

 

τωρα με το μωρο δε σου λεω γιατι καθε μερα ειναι διαφορετικη ακομη δεν εχουμε προγραμμα.....οτι κατσει...:Pγγδφφ

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...