Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ - ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ.


Recommended Posts

Ε!!!!βάβαια...όλους τους υπόλοιπους που έχουν μπει με κάποιον γνωστο ως ωρομίσθιοι ή αναπληρωτες και χρονια τώρα μάζευαν μόρια.....δεν αναφέρονται πουθένα μόνο τους πολύτεκνους αναφερει που έχουν ως μοναδικό μέσον τους τα παιδιά και όχι κάποιον πράσινο ή μπλέ...σπόνσορα...με λίγα λογια και πάλι τιμωρουν την οικογενεια.....η ΑΣΠΕ πάντως εχει κινητοποιηθει για το συγκεκριμένο θέμα......

 

Προεκλογικα παντως που να τα πουνε αυτα!!! :(

 

Ποτε ομως αυτη η ιδεολογια αυτου του κομματος στηριξε την πολυτεκνη οικογενεια; Ουτε περιμενα τιποτε απο αυτους, αφου εχουν ιστορικο αναλγησιας και σκληροτητας, ουτε την επιστολη του πρωθυπουργου στην ΑΣΠΕ πιστεψα, μπορει να ειναι γονος πολυτεκνης οικογενειας αλλα ολη η πολιτικη τους ειναι κατα των τριτεκνων-πολυτεκνων οικογενειων και επιπλεον μεγαλωσε στα πουπουλα, χωρις στερησεις οπως εμεις.

Ουτε πιστευω οτι θα συγκινηθουν απο την αντιδραση μας, γιατι συναισθηματικες αναστολες δεν εχουν. Μονο αν χασουν ψηφους...

 

Αλλα και παλι, μου δινουν την εντυπωση οτι θελουν πριν να φυγουν να αποδομησουν οτι μπορουνε. Αρκει να σας πω οτι του ιδιου ιδεολογηματος δημαρχος, μολις βγηκε, αποφασισε οχι να κοψει τις γιορτες και τα πανυγυρια της πολης μας, αλλα να πληρωνουμε κανονικα για ολα τα παιδια μας που εχουμε στους δημοτικους παιδικους σταθμους, που σημαινει οτι εγω για τα διδυμα, πληρωνω περιπου 250 ευρω και ετσι τιμωρουμαι που εχω πολλα παιδια, αν ειχα ακομη ενα ή 2 παιδια εκει το 500αρι θα το εσταζα...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγώ ως πολύτεκνη πλέον μανούλα ...είμαι πολύ...μα πολύ απογοητευμένη απο το Ελληνικο κράτος και εξοργισμένη μαζι.......νομιζουν πως με το επίδομα που μας δίνουν....μας βουλώνουν το στόμα....΅Ε!!!!οχι τα παιδιά μας δεν τα κάνουμε για να πάρουμε το έπιδομα(αν και υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται και έτσι...)..τα κάνουμε γιατι τα αγαπάμε..αλλα αυτοί το βλέπουν απο διαφορετικη σκοπια...και τα ισωπεδόνουν όλα....καμμία μέριμνα για την οικογένεια όσο μικρή ή μεγάλη κι αν είναι.....δεν τους ενδιαφέρει τίποτα...η κυβέρνηση είναι αποφασισμένη να δειξει το πιο σκληρό της πρόσωπο.......

Είμαι πολύ νευριασμενη που ως πολύτεκνη μητέρα ταλαιπωρούμε 2 χρόνια για να πάρω μετάθεση στον τόπο κατοικίας μου και υπάρχουν ατομα χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις και καταφέρνουν πολύ ευκολα να το πετύχουν αυτό..... γιατί έχουν ενα παραπάνω προσόν απο έμένα.....ΤΟ ΜΕΣΟΝ.....

Το ξαναλέω....είμαι πολύ μα πολύ θυμωνένη......Ε!!!!!και ποιος νοιάστηκε για μένα??????????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ολοι ειμαστε θυμωμενοι και οσοι δεν ειναι, πρεπει να γινουν...Οργη λαου, φωνη Θεου, ετσι δε λεγεται;

Και Κλαρα, εμεις νοιαζομαστε, το θεμα ειναι οτι εχουμε μικρη δυναμη.Προσωπικα εγω με τον τροπο μου θα κοιταξω να τους τιμωρησω.

Και το μεσον μακαρι να σταματουσε να επιδιωκεται πρωτα απο εμας τους ιδιους και επειτα απο τους πολιτικους, αλλα ειναι πλεον μεσον εξαγορας και συναλλαγης υπηρεσιων...

Λιγοι ειναι αυτοι που διακατεχονται αισθημα της δικαιοσυνης και προσεχουν να μην αδικησουν τους συνανθρωπους τους!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Ολοι ειμαστε θυμωμενοι και οσοι δεν ειναι, πρεπει να γινουν...Οργη λαου, φωνη Θεου, ετσι δε λεγεται;

Και Κλαρα, εμεις νοιαζομαστε, το θεμα ειναι οτι εχουμε μικρη δυναμη.Προσωπικα εγω με τον τροπο μου θα κοιταξω να τους τιμωρησω.

Και το μεσον μακαρι να σταματουσε να επιδιωκεται πρωτα απο εμας τους ιδιους και επειτα απο τους πολιτικους, αλλα ειναι πλεον μεσον εξαγορας και συναλλαγης υπηρεσιων...

Λιγοι ειναι αυτοι που διακατεχονται αισθημα της δικαιοσυνης και προσεχουν να μην αδικησουν τους συνανθρωπους τους!

Ευχαριστω για την συμπαράσταση Κοριτσομάνα να σαι καλά......

Link to comment
Share on other sites

Οι πολιτικοί δε νοιάζονται γιατί δεν "αισθάνονται" την οικογένεια, όχι μόνο την πολύτεκνη, αλλά ... οποιαδήποτε μορφή οικογένειας. Είναι συνάδελφος που είναι μανούλα σε μωράκι 9-10 μηνών, και κάνει το δρομολόγιο Κέρκυρα - Γιάννενα. Πηγαίνει σπίτι μόνο το Σαββατοκύριακο!! Και δεν έχει δικαίωμα μετάθεσης.... γιατί είναι 10 χρόνια... αναπληρώτρια!!

Γι' αυτό λέω... οι πολιτικοί δε χτυπάνε τους πολύτεκνους. Χτυπάνε ΟΛΕΣ τις οικογένειες..... :(

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα ναι! Αυτη η μανα θα τολμησει σε αυτη την κατασταση να κανει και αλλο παιδι;

Την οικογενεια πλητουν, απλα η πολυτεκνη θα ειχε 4-5 παιδια μικρα και ισως σε αυτη την ηλικια να αφησει, οποτε το προβλημα μεγαλωνει, τετραπλασιαζεται, αναλογως τα παιδια.

 

Αλλα ειναι προβλημα για ολες τις οικογενειες στις οποιες συμβαινει αυτο.Σαμποταρεται η ολη αναπτυξη της οικογενειας.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει.....δεν τους ενδιαφέρει τίποτα γιατι πολλοι από αυτούς δεν γνωρίζουν την έννοια της οικογένειας...και όσοι έχουν παιδιά αυτά μεγαλώνουν με νταντάδες......

Κάποιος που κάποτε χτύπησα την πόρτα του και του ζήτησα να με βοηθήσει γιατί έχω 3 παιδια (τότε δεν έιχα τον ζουμερούλη μου ακόμα)και είναι 600 χλμ μακρία μου και τα βλέπω μόνο Σ/Κ ξέρεται τι μου απάντησε..??????

Εάν κυρία μου δεν μπορείτε να έρθεται στην δουλεια σας και δεν μπορείται να....βόλεψεται τα παιδιά σας γιατί δεχτήκατε την θέση???να καθόσασταν στο σπιτακι σας αγκαλία με τα παιδακια σας και να αφήνατε την θέση για να διοριστεί κάποιος που θα μπορούσε να ....δουλέψει!!!!!!!!!!!!

Αυτή είναι η αντιμετώπηση κάποιων ανθρώπων για την οικογένεια και για την μητρότητα......ανφιβάλω όμως αν ποτέ αυτοί οι άνθρωποι που απαξιώνουν τοσο απλα μία μητέρα που θέλει να εργαστει για να προσφαίρει στα παιδιά της,έχουν ανχωθεί για το πως θα πληρώσουν το ρεύμα ή για το πως θα βρουν λεφτά γιατί το παιδί τους πρέπει να κάνει κάποιες εξετάσεις που δεν τις καλύπτουν τα ταμεία........και αλλα πολλά.......... με λίγα λόγια αφιβάλω αν ξέρουν τι θα πεί ανεργία και στέρηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,οπως ειπε και η κοριτσομανα ολοι ειμαστε οργισμενοι.Κλαρα,αυτοι σιγουρα δεν εχουν την αγωνια για ΔΕΗ,ΟΤΕ κλπ γιατι πολυ απλα τα εχουν ολα πληρωμενα απο εμας κι ετσι δεν εχουν αναγκη.

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω κατι αν ξερει καποια μανουλα.Τελικα τι ισχυει με τις αδειες ταξι;Δινουν η οχι;Ειναι αλλη μια κοροιδια;;;........................................Επισης,διακοπες με 4 παιδια και ανω ποσο ευκολο ειναι;;;Υπαρχουν ξενοδοχεια,καμπιγκ κτλ που να μας εξυπηρετουν;;Θα ηθελα να κανω μια αποπειρα φετος με τα εισητηρια του εοτ βεβαια να περασουν και τα παιδια ωραια.Περυσι δεν πηγαμε πουθενα γιατι ολο το καλοκαιρι μας βγηκε ξινο με το παθολογικο παπ-α..

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω κατι αν ξερει καποια μανουλα.Τελικα τι ισχυει με τις αδειες ταξι;Δινουν η οχι;Ειναι αλλη μια κοροιδια;;;........................................Επισης,διακοπες με 4 παιδια και ανω ποσο ευκολο ειναι;;;Υπαρχουν ξενοδοχεια,καμπιγκ κτλ που να μας εξυπηρετουν;;Θα ηθελα να κανω μια αποπειρα φετος με τα εισητηρια του εοτ βεβαια να περασουν και τα παιδια ωραια.Περυσι δεν πηγαμε πουθενα γιατι ολο το καλοκαιρι μας βγηκε ξινο με το παθολογικο παπ-α..

Το θέμα με τις άδειες ταχι είναι κάπως περίπλοκο......

Καλά τώρα για το θέμα με τις διακοπές είναι μια πικρή ιστορία ...λογω πολλών παιδιών δεν μας συνφαίρει η χρέωση με το κεφάλι που κάνουν κάποια ξενοδοχεία....και δεν υπάρχουν πολλά μεγάλα δωμάτια....η καλύτερη λύση έιναι τα ενοικιαζόμενα διαμερίσματα που πάνε με την ημέρα.....με κουζίνα ώστε να μπορείς σαν άνθρωπος να ετοιμάσεις πρωινο για τα παιδακια ή και ακομα και ένα κανονικό γεύμα γιατί όχι?????

εμεις πάντως ψάχνουμε μόνο διαμερίσματα δύο δωματίων τα οποιά είναι και δυσεβρετα και κάνουμε πάντα κράτηση από αρχές ιουνιου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηθελα να ρωτησω κατι αν ξερει καποια μανουλα.Τελικα τι ισχυει με τις αδειες ταξι;Δινουν η οχι;Ειναι αλλη μια κοροιδια;;;........................................Επισης,διακοπες με 4 παιδια και ανω ποσο ευκολο ειναι;;;Υπαρχουν ξενοδοχεια,καμπιγκ κτλ που να μας εξυπηρετουν;;Θα ηθελα να κανω μια αποπειρα φετος με τα εισητηρια του εοτ βεβαια να περασουν και τα παιδια ωραια.Περυσι δεν πηγαμε πουθενα γιατι ολο το καλοκαιρι μας βγηκε ξινο με το παθολογικο παπ-α..

 

Κελι, εγω καταβολευτηκα με ξενοδοχειακο συγκροτημα στη θαλασσα με ολες τις εξωτερικες και εσωτερικες ανεσεις και για ολες τις ημερες δεν κουνηθηκα απο εκει. ;)

Περσι μας βγηκε ολο το δωματιο με πληρη διατροφη- επισημα ηταν ημιδιατροφη, ανεπισημα πληρη διατροφη, απο 200 σχεδον ευρω που πληρωσαμε την προηγουμενη χρονια χωρις κουπονια, με του δημοσιου τα κουπονια πληρωσαμε 100 ευρω ολοι μαζι και ολα μαζι, την ημερα βεβαια. Αλλα αν σκεφτεις οτι δεν ξοδευσαμε βενζινες, διατροφη, ξαπλωστρες, που μονο αυτα ανεβαζουν το κοστος...

Ειλικρινα 2 χρονιες ξεκουραστηκα, ως και διασκεδαση για μικρους και μετα για μεγαλους εχουν και αν το ξανακανω, συγκροτημα θελω παλι! Το προτεινω ανεπιφυλακτα. :)

 

Ειχα ολα τα καλα ενος συγκροτηματος, οχι πολυτελειας αλλα Α' κατηγοριας. Πρεπει να ειχε και κουζινακι, αν θυμαμαι καλα, με ενα μιξερ ακομα και κανεις τη δουλεια σου.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει.....δεν τους ενδιαφέρει τίποτα γιατι πολλοι από αυτούς δεν γνωρίζουν την έννοια της οικογένειας...και όσοι έχουν παιδιά αυτά μεγαλώνουν με νταντάδες......

Κάποιος που κάποτε χτύπησα την πόρτα του και του ζήτησα να με βοηθήσει γιατί έχω 3 παιδια (τότε δεν έιχα τον ζουμερούλη μου ακόμα)και είναι 600 χλμ μακρία μου και τα βλέπω μόνο Σ/Κ ξέρεται τι μου απάντησε..??????

Εάν κυρία μου δεν μπορείτε να έρθεται στην δουλεια σας και δεν μπορείται να....βόλεψεται τα παιδιά σας γιατί δεχτήκατε την θέση???να καθόσασταν στο σπιτακι σας αγκαλία με τα παιδακια σας και να αφήνατε την θέση για να διοριστεί κάποιος που θα μπορούσε να ....δουλέψει!!!!!!!!!!!!

Αυτή είναι η αντιμετώπηση κάποιων ανθρώπων για την οικογένεια και για την μητρότητα......ανφιβάλω όμως αν ποτέ αυτοί οι άνθρωποι που απαξιώνουν τοσο απλα μία μητέρα που θέλει να εργαστει για να προσφαίρει στα παιδιά της,έχουν ανχωθεί για το πως θα πληρώσουν το ρεύμα ή για το πως θα βρουν λεφτά γιατί το παιδί τους πρέπει να κάνει κάποιες εξετάσεις που δεν τις καλύπτουν τα ταμεία........και αλλα πολλά.......... με λίγα λόγια αφιβάλω αν ξέρουν τι θα πεί ανεργία και στέρηση!!!!

 

Δεν πειραζει, αστους να δουλεψουν ως τα 70 τους αφου δεν εχουν ανθρωπους να καλυπτουν τη δικη τους συνταξη...

Το κακο ειναι οτι θα την πληωσουμε και εμεις μαζι τους. Απο την αλλην, εμεις θα ξερουμε οτι προσφεραμε οτι μπορουσαμε σε ολη την κοινωνια ενω αυτοι κοιταζαν τον εαυτο τους αλλα τοσο κοντοφθαλμα, που στο τελος τον εβλαψαν...

 

Οσο για τους πολιτικους, απλα αναφερω πως ο,τι αξιζουμε αυτο εχουμε...:(

Αλλα ακομη και ως πολυτεκνη μονο δεν ανεχομαι να μας προσπερνουνε αδιαφορα, σα να μη συμβαινει τιποτε, γιατι συμβαινει!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Κελι, εγω καταβολευτηκα με ξενοδοχειακο συγκροτημα στη θαλασσα με ολες τις εξωτερικες και εσωτερικες ανεσεις και για ολες τις ημερες δεν κουνηθηκα απο εκει. ;)

Περσι μας βγηκε ολο το δωματιο με πληρη διατροφη- επισημα ηταν ημιδιατροφη, ανεπισημα πληρη διατροφη, απο 200 σχεδον ευρω που πληρωσαμε την προηγουμενη χρονια χωρις κουπονια, με του δημοσιου τα κουπονια πληρωσαμε 100 ευρω ολοι μαζι και ολα μαζι, την ημερα βεβαια. Αλλα αν σκεφτεις οτι δεν ξοδευσαμε βενζινες, διατροφη, ξαπλωστρες, που μονο αυτα ανεβαζουν το κοστος...

Ειλικρινα 2 χρονιες ξεκουραστηκα, ως και διασκεδαση για μικρους και μετα για μεγαλους εχουν και αν το ξανακανω, συγκροτημα θελω παλι! Το προτεινω ανεπιφυλακτα. :)

 

Ειχα ολα τα καλα ενος συγκροτηματος, οχι πολυτελειας αλλα Α' κατηγοριας. Πρεπει να ειχε και κουζινακι, αν θυμαμαι καλα, με ενα μιξερ ακομα και κανεις τη δουλεια σου.

Μου ακουγεται πολυ καλο σαν τροπος διακοπων αλλα και σαν τιμη.Εγω με 3 παιδια προπερσυ πληρωσα το κεφαλι με την εργατικη 12,50 ευρω.Φετος εχω του τεβε,πρεπει να ειναι τα ιδια με του δημοσιου αν δεν κανω λαθος και η συμμετοχη ειναι μεγαλυτερη δυστυχως.Αν σου ειναι ευκολο στειλε μου λεπτομερειες...

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις άδειες ταχι είναι κάπως περίπλοκο......

Καλά τώρα για το θέμα με τις διακοπές είναι μια πικρή ιστορία ...λογω πολλών παιδιών δεν μας συνφαίρει η χρέωση με το κεφάλι που κάνουν κάποια ξενοδοχεία....και δεν υπάρχουν πολλά μεγάλα δωμάτια....η καλύτερη λύση έιναι τα ενοικιαζόμενα διαμερίσματα που πάνε με την ημέρα.....με κουζίνα ώστε να μπορείς σαν άνθρωπος να ετοιμάσεις πρωινο για τα παιδακια ή και ακομα και ένα κανονικό γεύμα γιατί όχι?????

εμεις πάντως ψάχνουμε μόνο διαμερίσματα δύο δωματίων τα οποιά είναι και δυσεβρετα και κάνουμε πάντα κράτηση από αρχές ιουνιου.....

Δεν ξερω αν ειναι στο προγραμμα του εοτ τα ενοικιαζομενα διαμερισματα,εγω θελω να παω καπου με τα κουπονια...........Για τις αδειες ταξι απ'οσο εψαξα πρεπει να κανει προκηρυξη ο νομαρχης,δηλαδη δεν δινουν τωρα,αυτο καταλαβα εγω τουλαχιστον..

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω αν ειναι στο προγραμμα του εοτ τα ενοικιαζομενα διαμερισματα,εγω θελω να παω καπου με τα κουπονια...........Για τις αδειες ταξι απ'οσο εψαξα πρεπει να κανει προκηρυξη ο νομαρχης,δηλαδη δεν δινουν τωρα,αυτο καταλαβα εγω τουλαχιστον..

Χρόνια κάνουμε διακοπές σε ενοικιαζόμενα δωμάτια με εισητήρια του εοτ ή του ικα απλά επειδή πηγαίνω κάπου αποκλειστικά η οποια έχει και τα δωμάτια με τα εισητήρια και ένα συγκροτημα καινούργιο εγώ της πληρώνω την διαφορα και μενω στο καινούργιο συγκρότημα που έιναι διαμερισματάκι πλήρες εξοπλησμένο......τώρα αν κάποιος κλέισει στα τυφλά μπορεί και να την πατήσει.....εγω πάντος μέσω τηλεφώνου δεν καλύπτομαι πρέπει να ξέρω που θα πάω...γιατί τώρα που έχω και βρέφος...είναι λίγο ρίσκο.

Οσο για τις αδειες αυτές δίνονται μόνο με απόφαση νομάρχη και κάτω απο συγκεκριμένες προυποθέσεις με βάση την ανάπτυξη του πληθυσμου της κάθε περιοχής...πάντως με τη απελευθέρωση δεν σημαίναι ότι όποιος θέλει μπορεί να πάρει άδεια ταχι...σημαίνει ότι ένα φυσικό προσωπο ή μια εταιρία θα έχει το δικαίωμα να έχει στην κατοχή του πολλές άδειες(αυτό γίνεται στο εξωτερικο...δλδ υπάρχουν εταιρίες που έχουν συγκεντρωμένες πολλλές άδειες ταχι και δουλευουν ανεξάρτητα ).Με το ότι ισχύει μέχρι σήμερα ένα φυσικό πρόσωπο ή μια εταιρία έχει το δικαίωμα να έχει στην κατοχή του μόνο το 200% της αδειάς ταχι δλδ μέχρι το ανώτερο 2 άδειες.....αυτό θα αλλάξει με την απελευθέρωση....και με αυτόν τον τρόπο θα πεσουν και οι τιμές....

Τώρα όσο αφορα τους εκπαιδευτικούς αυτό που εγω κατάλαβα για τους διορισμούς΄αναφέρθηκε ότι οι αλλάγες θα γίνουν σταδιακά σε βάθος 3ετιάς...περισσότερες λεπτομέριες μετα την διαβούλευση...θέλουν βλέπεται να μετρήσουν τα ...κουκιά τους.....πριν ψηφιστεί το τελικό νομασχέδιο.....

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβε κανεις με το νεο νομοσχέδιο για την παιδεία τι θα γίνει με τους πολυτεκνους;Εγω δεν εβγαλα ακρη.

 

Ειπε η Διαμαντοπουλου ξεκαθαρα σημερα στο MEGA ''επειδη γινεται ντορος για την εισαγωγη των πολυτεκνων στην εκπαιδευση και πολλοι ρωτανε'' αναφερε οτι πλεον ''θα δινονται μορια στους πολυτεκνους''. Αυτο συγκρατησα οτι ειπε και δεν ανεφερε χρονο, αλλα μου εδωσε την εντυπωση της αμεσοτητας. Θα μπω στην ΑΣΠΕ και θα δω αν υπαρχει κατι αλλο, γιατι στον Ant1 ο Παπαδακης ειχε την υφυπουργο,μηπως κατι ανεφερε...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

 

 

 

ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

 

 

 

ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ

 

ΣΧΕΔΙΟY ΝΟΜΟY ΜΕ ΤΙΤΛΟ :

 

 

 

 

 

«ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΡΟΛΟΥ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ –

 

ΚΑΘΙΕΡΩΣΗ ΚΑΝΟΝΩΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ»

 

 

 

 

 

Το παρόν είναι το πρώτο νομοσχέδιο που αφορά στην υλοποίηση προγράμματος για το Νέο Σχολείο - σύμφωνα με το σχέδιο δράσης που εγκρίθηκε από το Υπουργικό Συμβούλιο στις 04.03.2010 – και αναφέρεται στην αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού.

 

 

Σημειώνεται ότι παράλληλα με το νομοσχέδιο και σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα του προγράμματος για το «Νέο Σχολείο», έχουν προκηρυχθεί μια σειρά δράσεων που συγχρηματοδοτούνται από το ΕΣΠΑ, όπως οι ΖΕΠ(Ζώνες εκπαιδευτικής προτεραιότητας), το Ψηφιακό περιεχόμενο μαθημάτων Γυμνασίου-Λυκείου, η Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου, η μείωση της εκπαιδευτικής ύλης και αναδιοργάνωση του ολοήμερου σχολείου, τα Νέα προγράμματα σπουδών.

 

......

2. Διασφάλιση αντικειμενικού και ενιαίου τρόπου επιλογής και πρόσληψης εκπαιδευτικών με βάση τις αρχές της αξιοκρατίας και της διαφάνειας.

Το νέο σύστημα προσλήψεων και διορισμών βασίζεται στον κανόνα ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί που θα προσλαμβάνονται σε όλα τα σχολεία και τις δομές εκπαίδευσης οφείλουν να έχουν συγκεντρώσει την βαθμολογική βάση, σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Σήμερα λόγω της πολυνομίας και των πολλαπλών εξαιρέσεων μόνο το 38 % προσλαμβάνονται με ΑΣΕΠ και το 62 % από πίνακες και περίπλοκα κριτήρια.

Οι πίνακες αυτοί παύουν να τροφοδοτούνται στις 30 Ιουνίου 2010.

Στόχος είναι όλοι οι νέοι που θέλουν να εισέλθουν στο εκπαιδευτικό σύστημα να έχουν ίσες ευκαιρίες και να επιλέγονται οι καλύτεροι, πρακτική που ακολουθείται στα εκπαιδευτικά συστήματα που έχουν κεντρική διοίκηση και στα οποία γίνονται ετήσιες εξετάσεις.

 

 

 

ΑΥΤΟ ειναι απο την ΑΣΠΕ και ειναι απο το νεο σχεδιο νομου, με ημερομηνια 13-4-2010.

Τ α σ υ μ π ε ρ α σ μ α τ α δ ι κ α σ α ς.

 

Εγω εχω διοριστει μεσω ΑΣΕΠ, αλλα ανθισταμαι στην πολιτικη κατα των πολυτεκνων.

Υπαρχουν και αλλα, οπως οι μεταθεσεις των παιδιων μας. Φανταζεστε 4 και 5 ενοικια σε διαφορετικες πολεις;;;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις αδειες αυτές δίνονται μόνο με απόφαση νομάρχη και κάτω απο συγκεκριμένες προυποθέσεις με βάση την ανάπτυξη του πληθυσμου της κάθε περιοχής...πάντως με τη απελευθέρωση δεν σημαίναι ότι όποιος θέλει μπορεί να πάρει άδεια ταχι...σημαίνει ότι ένα φυσικό προσωπο ή μια εταιρία θα έχει το δικαίωμα να έχει στην κατοχή του πολλές άδειες(αυτό γίνεται στο εξωτερικο...δλδ υπάρχουν εταιρίες που έχουν συγκεντρωμένες πολλλές άδειες ταχι και δουλευουν ανεξάρτητα ).Με το ότι ισχύει μέχρι σήμερα ένα φυσικό πρόσωπο ή μια εταιρία έχει το δικαίωμα να έχει στην κατοχή του μόνο το 200% της αδειάς ταχι δλδ μέχρι το ανώτερο 2 άδειες.....αυτό θα αλλάξει με την απελευθέρωση....και με αυτόν τον τρόπο θα πεσουν και οι τιμές....

Δηλαδη αν κανει καποιος πολυτεκνος αιτηση(υποθετικα μιλαω γιατι δεν ξερω την διαδικασια)αναλογα με την αναπτυξη του πληθυσμου του την δινουν;;

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν κανει καποιος πολυτεκνος αιτηση(υποθετικα μιλαω γιατι δεν ξερω την διαδικασια)αναλογα με την αναπτυξη του πληθυσμου του την δινουν;;

Ούτε και εγώ γνωρίζω την διαδικασία ακριβως αλλά απο τα λίγα που ξέρω (ο άντρας μου έχει ταχι )τα τελευταία30 χρόνια δεν έχει δοθεί καμμία νέα άδεια στην πόλη μας.Απο το ότι ξέρω είναι ένα ποσοστό αναλογα με τον πλυθησμό .

Τωρα στην Αθήνα δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει και κάτω από ποιές προυποθέσεις δίνονται και κατα πόσο μετράει το..μέσον.....αν θέλεις να ρωτήσω και να σου γράψω....

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ γνωρίζω την διαδικασία ακριβως αλλά απο τα λίγα που ξέρω (ο άντρας μου έχει ταχι )τα τελευταία30 χρόνια δεν έχει δοθεί καμμία νέα άδεια στην πόλη μας.Απο το ότι ξέρω είναι ένα ποσοστό αναλογα με τον πλυθησμό .

Τωρα στην Αθήνα δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει και κάτω από ποιές προυποθέσεις δίνονται και κατα πόσο μετράει το..μέσον.....αν θέλεις να ρωτήσω και να σου γράψω....

Το μεσον μετραει παντου στην Ελλαδα.....Αν δεν σου ειναι κοπος θα ηθελα να ρωτησεις.Σ'ευχαριστω..

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Μου ακουγεται πολυ καλο σαν τροπος διακοπων αλλα και σαν τιμη.Εγω με 3 παιδια προπερσυ πληρωσα το κεφαλι με την εργατικη 12,50 ευρω.Φετος εχω του τεβε,πρεπει να ειναι τα ιδια με του δημοσιου αν δεν κανω λαθος και η συμμετοχη ειναι μεγαλυτερη δυστυχως.Αν σου ειναι ευκολο στειλε μου λεπτομερειες...

 

Κελι, σε εστειλα λεπτομεριες. Κυριως αντιγραφες απο παλιοτερες συζητησεις. Μολις ειχα γυρισει απο το ξενοδοχειο και τα ειχα προσφατα, οχι οτι βαρεθηκα να γραψω!

 

Προσπαθουσα να θυμηθω για το κουζινακι, ρωτησα τον ανδρα μου και μου ειπε οτι δε νομιζει να ειχε, αλλα ρωτα κι' ολας. Παντως θυμαμαι την ευγενεια τους και οτι ηταν προθυμοι να εξυπηρετησουν και οτι υπηρχαν μαμαδες που ζεσταναν το γαλα ή αλεθαν το φαγητο στην πεντακαθαρη κουζινα τους. Περα που εχει σουπιτσες καθε μερα και κρεμμωδεις, ωραιες αλλα εχουν βαση τη γευση Κνορ, αυτο μου θυμιζε. Εμας μας αρεζε,περι ορεξεως ομως...

Ενα τλφ για να ρωτησεις λεπτομεριες, καλο θα ηταν!Ασε που ενα ματακι κουζινας, οπως πηρα εγω ενα σιδερο ρουχων μαζι μου δε θα εβλαπτε! ;)

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Κελι, σε εστειλα λεπτομεριες. Κυριως αντιγραφες απο παλιοτερες συζητησεις. Μολις ειχα γυρισει απο το ξενοδοχειο και τα ειχα προσφατα, οχι οτι βαρεθηκα να γραψω!

 

Προσπαθουσα να θυμηθω για το κουζινακι, ρωτησα τον ανδρα μου και μου ειπε οτι δε νομιζει να ειχε, αλλα ρωτα κι' ολας. Παντως θυμαμαι την ευγενεια τους και οτι ηταν προθυμοι να εξυπηρετησουν και οτι υπηρχαν μαμαδες που ζεσταναν το γαλα ή αλεθαν το φαγητο στην πεντακαθαρη κουζινα τους. Περα που εχει σουπιτσες καθε μερα και κρεμμωδεις, ωραιες αλλα εχουν βαση τη γευση Κνορ, αυτο μου θυμιζε. Εμας μας αρεζε,περι ορεξεως ομως...

Ενα τλφ για να ρωτησεις λεπτομεριες, καλο θα ηταν!Ασε που ενα ματακι κουζινας, οπως πηρα εγω ενα σιδερο ρουχων μαζι μου δε θα εβλαπτε! ;)

Κοριτσομανα σ'ευχριστω πολυ για τις πληροφοριες,θα το ψαξω...:D

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Το μεσον μετραει παντου στην Ελλαδα.....Αν δεν σου ειναι κοπος θα ηθελα να ρωτησεις.Σ'ευχαριστω..

Δεν σε ξεχασα απλώς.....εγω άργησα να ρωτήσω...λοιπών με τα όσα ξέρει τις τελευταίες τουλάχιστον δεκαετιές δεν έχει δωθεί πουθενά καμμία καινούργια άδεια πανελλάδικα....στις επιτροπες παντα κρίνουν πως ηδη οι υπάρχουσες άδειες έιναι αρκετές.Τίποτα περισσοτερο 'ή λιγότερο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα πολυτεκνες μανουλες.Αν γνωριζει καμια θα ηθελα να μου απαντησει στην εξης ερωτηση "γεννησα τον Ιανουαριο το 4ο παιδι αλλα τα χαρτια για το επιδομα και το εφαπαξ τα εκανα αρχες Μαρτιου λογω καποιου γραφειοκρατικου κολληματος,αυτα τα χρηματα(απο ιανουαριο μεχρι Μαρτιο)θα τα παρω αναδρομικα η τα χανω;Δηλαδη το επιδομα μετραει απο την ημερα που γεννας η απο τη μερα που κανεις την αιτηση;;;;

 

Τα χρήματα θα τα πάρεις αναδρομικά. Εγώ γεννησα 5-1-10 τα διδυμάκια μουκαι έκανα την αίτηση αρχές Φλεβάρη. πήρα τηλ(1510)και μου είπαν θα πληρωθώ αρχές Ιούνη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...