Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS SOS SOS ΞΗΡΟΙ ΚΑΡΠΟΙ


Vann

Recommended Posts

Το παιδί είναι καλά διότι καλύπτεται με αντιβίωση. Ξέρουμε όμως ότι με τη διακοπή της, δυο μέρες μετά θα ανεβάσει πυρετό, πυρετό που οφείλεται σε λοίμωξη των πνευμόνων λόγω του ξένου σώματος (πνευμονία από εισρόφηση). Δυστυχώς παίρνει αντιβίωση σχεδόν συνέχεια εδώ κι ενάμιση μήνα.

 

Την Τρίτη μπαίνει, καλώς εχόντων των πραγμάτων για τη δεύτερή του βρογχοσκόπηση. Δεν ξέρουμε ακόμα πως θα εξελιχθεί και τι θα βρουν. Σ΄ευχαριστώ πολύ elemaxi για τη συμπαράσταση! Μακάρι να είμαστε όλοι λίγο περισσότερο υποψιασμένοι για να μην έχουμε μετά τέτοιες περιπέτειες που ταλαιπωρούν τόσο τα παιδιά μας...

 

Στέλλα ευχομαι να πάνε ολα καλα και να τελειώσει η ταλαιπωρία σας. Η σκέψη μου θα είναι μαζί σας. Αν δεν σου είναι κόπος ενημέρωσε μας για την εξέλιξη της επέμβασης.

Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

stella2010 ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες την εμπειρία σου, είναι κάτι που δεν γνώριζα (δεν γνώριζα την έκταση του) ελπίζω η ταλαιπωρία του παιδιού να τελειώσει σύντομα.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα ειλικρινά εύχομαι να πάνε όλα καλά για το παιδάκι σου και να μην ταλαιπωρηθεί άλλο... έκανες πολύ καλά και άνοιξες αυτό το θέμα γιατί πολλές φορές ως μαμάδες υπερεκτιμούμε τις δυνατότητές μας, πάμε κόντρα στις συμβουλές των παιδιάτρων μας με τραγικά μερικές φορές αποτελέσματα...

Και πάλι περαστικά σας!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Stella, πολύ λυπάμαι για αυτά που περνάτε. :|

Θα τελειώσει η περιπέτεια, καλό κουράγιο και γρήγορη ανάρρωση σας εύχομαι.

Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες την ιστορία σου, είναι πολύτιμες πληροφορίες που δεν τις είχαμε. Φοβόμουν πάντα τον πνιγμό, αλλά για τα κομματάκια δεν μου είχε περάσει ποτέ από το μυαλό, θα πίστευα ότι αφού ξέφραξε εκείνη την ώρα όλα είναι εντάξει.

Ενημέρωνέ μας για τα νέα σας αν θέλεις!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι από εμένα περαστικά σας κοριτσάκι μου, να μην έχετε συνέχεια!

 

Δυστυχώς σχεδόν όλοι δεν τα σπουδαιολογούμε όσο πρέπει. Εγώ δεν έχω κάποια τέτοια συμβουλή, απ' τα 5 δηλαδή και μετά, ήξερα ως τα 3 περίπου.

Επισης το ίδιο συμβαίνει και με τις γκοφρέτες να έχετε υπόψη σας. Η βάφλα που έχει η γκοφρέτα, εάν το παιδί κατά τη μάσηση βήξει ή εισπνεύσει, με το σάλιο ή την υγρασία που βρίσκεται στον λάρυγγα "φουσκώνει" και μπορεί να έχει παρόμοια προβλήματα.

Κάποια δημητριακά ή και ρυζογκοφρέτες ανήκουν σε αυτή την κατηγορία τροφών.

Είναι να μην σου τύχει αν δεν γνωρίζεις, κατά τα άλλα, ας προσέχουμε όσο μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι περαστικά και όλα να πάνε καλά.

Εγώ μόλις το διάβασα τρόμαξα το είπα στο σύζυγο μου και μου ειπε:Ο μικρός (2 χρονων) σήμερα το απόγευμα έφαγε ένα σωρό φυστικια. Αν ξέρει καμιά σας :

,ενώ δεν πνίγηκε να φοβάμαι κατι;

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι περαστικά και όλα να πάνε καλά.

Εγώ μόλις το διάβασα τρόμαξα το είπα στο σύζυγο μου και μου ειπε:Ο μικρός (2 χρονων) σήμερα το απόγευμα έφαγε ένα σωρό φυστικια. Αν ξέρει καμιά σας :

,ενώ δεν πνίγηκε να φοβάμαι κατι;

 

 

δεν εχεις να φοβασαι τιποτε περα απο το γεγονος οτι κυριως τα φυστικια απαγορευονται στα μικρα παιδακια γιατι ειναι αλλεργιογονα...προτεινω να αποφευγεις να δινεις στο μικρακι σου...εχει καιρο μπροστα του να φαει απο ολες τις τροφες...

αν και ο δικος μου ειναι πια εξι ετων, ξηροκαρπια,σμαρτις,κουφετα και ολα τα σχετικα, δεν τα δινουμε ακομα...

 

στελλα περατικα στο παιδακι σου...ολα θα πανε καλα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις να φοβασαι τιποτε περα απο το γεγονος οτι κυριως τα φυστικια απαγορευονται στα μικρα παιδακια γιατι ειναι αλλεργιογονα...προτεινω να αποφευγεις να δινεις στο μικρακι σου...εχει καιρο μπροστα του να φαει απο ολες τις τροφες...

αν και ο δικος μου ειναι πια εξι ετων, ξηροκαρπια,σμαρτις,κουφετα και ολα τα σχετικα, δεν τα δινουμε ακομα...

 

στελλα περατικα στο παιδακι σου...ολα θα πανε καλα...

 

Η πεθερά έδωσε και ενώ το έχουμε πει πολλές φορές ότι δεν κάνει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

emma.c αν κάτι συμβαίνει το καταλαβαίνεις εκείνη τη στιγμή. Το παιδί αρχίζει να βήχει πολύ σα να προσπαθεί να αποβάλλει ξένο σώμα ή σα να το πιάνει κρίση άσθματος. Αν ανεβάσει και πυρετό την επόμενη μέρα...απλά σιγουρεύεσαι ότι έχει εισροφήσει. Το παιδάκι σου είμαι σίγουρη ότι είναι μια χαρά.

 

Οι ξηροί καρποί είναι τόσο υγιεινοί...αλλά πραγματικά δεν πρέπει με κανένα λόγο να δίνονται σε μικρά παιδιά...

 

Ευχαριστούμε από καρδίας για όλες τις ευχές σας. Σήμερα θα πάμε στο Παίδων να εξετάσει τον μικρό παιδοπνευμονολόγος και να βεβαιώσει το ραντεβού της επόμενης εβδομάδας για βρογχοσκόπηση. Ελπίζουμε για το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω βρε παιδί μου, τι μπορεί να πάθεις στα καλά καθούμενα! Περαστικά σας!

 

Εγώ σχετικά πρόσφατα ανακάλυψα το φουντουκοβούτυρο και το αμυγδαλοβούτυρο...τους το αλείφω στη φέτα με μέλι, το τσακίζουν κι είμαστε όλοι χαρούμενοι.

Link to comment
Share on other sites

emma.c αν κάτι συμβαίνει το καταλαβαίνεις εκείνη τη στιγμή. Το παιδί αρχίζει να βήχει πολύ σα να προσπαθεί να αποβάλλει ξένο σώμα ή σα να το πιάνει κρίση άσθματος. Αν ανεβάσει και πυρετό την επόμενη μέρα...απλά σιγουρεύεσαι ότι έχει εισροφήσει. Το παιδάκι σου είμαι σίγουρη ότι είναι μια χαρά.

 

Οι ξηροί καρποί είναι τόσο υγιεινοί...αλλά πραγματικά δεν πρέπει με κανένα λόγο να δίνονται σε μικρά παιδιά...

 

Ευχαριστούμε από καρδίας για όλες τις ευχές σας. Σήμερα θα πάμε στο Παίδων να εξετάσει τον μικρό παιδοπνευμονολόγος και να βεβαιώσει το ραντεβού της επόμενης εβδομάδας για βρογχοσκόπηση. Ελπίζουμε για το καλύτερο.

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση και μέσα από τη καρδιά μου περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Η πεθερά έδωσε και ενώ το έχουμε πει πολλές φορές ότι δεν κάνει....

 

όπως είπε και η παιδίατρος στην κοπέλα που άνοιξε το θέμα: "απαγορεύονται οι ξηροί καρποί στα παιδιά πριν τα 5".. προσωπικά δεν θα το ξαναάφηνα το παιδί σε έναν άνθρωπο που δεν μπορώ να τον εμπιστευτώ.. σήμερα του δίνει φυστίκια παρόλο που δεν το επιτρέπετε ως γονείς, αύριο τι??

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

όπως είπε και η παιδίατρος στην κοπέλα που άνοιξε το θέμα: "απαγορεύονται οι ξηροί καρποί στα παιδιά πριν τα 5".. προσωπικά δεν θα το ξαναάφηνα το παιδί σε έναν άνθρωπο που δεν μπορώ να τον εμπιστευτώ.. σήμερα του δίνει φυστίκια παρόλο που δεν το επιτρέπετε ως γονείς, αύριο τι??

Εγώ δεν ήξερα όλα όσα μας είπε η κοπέλα για τους ξηρούς καρπούς. Νόμιζα ότι τους αποφεύγουμε γιατί πνίγουν εύκολα. Καμία άλλη συνέπεια δεν πέρναγε από το μυαλό μου γι'αυτό και δεν το είχα πει παρα πολλές φορές. Πάντως οι παιδίατροι θα πρέπει να μας ενημερώνουν για τη σοβαρότητα κάποιων πραγμάτων. Η κόρη μου όταν ήταν μικρή την βρήκα να κρατάει ένα τσιγάρο που είχε παραπεσει απο το τσαντάκι του συζύγου. Φυσικά και της το πήρα αμέσως και όταν μετά από πολύ καιρό το έλεγα σε μια φίλη μου είπε τι θα μπορούσε να είχε συμβεί αν το έβαζε στο στόμα της. Το λέω στον παιδίατρο και μου ειπε: Ναι ,βέβαια.Δεν το ξερατε; Θέλω να πω πως φυσικα και δεν θα άφηνα ποτε τσιγάρο να το περιεργαστει κανένα παιδάκι αλλά αν κατά καλή τύχη έπεφτε στα χέρια του, που ήξερα πόσο οδυνηρές θα ήταν οι συνέπειες αν μασουσε και ένα ψίχουλο καπνου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν ήξερα όλα όσα μας είπε η κοπέλα για τους ξηρούς καρπούς. Νόμιζα ότι τους αποφεύγουμε γιατί πνίγουν εύκολα. Καμία άλλη συνέπεια δεν πέρναγε από το μυαλό μου γι'αυτό και δεν το είχα πει παρα πολλές φορές. Πάντως οι παιδίατροι θα πρέπει να μας ενημερώνουν για τη σοβαρότητα κάποιων πραγμάτων. Η κόρη μου όταν ήταν μικρή την βρήκα να κρατάει ένα τσιγάρο που είχε παραπεσει απο το τσαντάκι του συζύγου. Φυσικά και της το πήρα αμέσως και όταν μετά από πολύ καιρό το έλεγα σε μια φίλη μου είπε τι θα μπορούσε να είχε συμβεί αν το έβαζε στο στόμα της. Το λέω στον παιδίατρο και μου ειπε: Ναι ,βέβαια.Δεν το ξερατε; Θέλω να πω πως φυσικα και δεν θα άφηνα ποτε τσιγάρο να το περιεργαστει κανένα παιδάκι αλλά αν κατά καλή τύχη έπεφτε στα χέρια του, που ήξερα πόσο οδυνηρές θα ήταν οι συνέπειες αν μασουσε και ένα ψίχουλο καπνου;

 

Συμφωνώ μαζί σου. Ετσι και η δικιά μου, κατα τ' αλλα εξαιρετική παιδίατρος, οταν συνταγογραφούσε κορτιζόνη στην κορη μου για λίγες μέρες, δεν με ενημέρωσε οτι κατα την διάρκεια της αγωγής δεν θα ΄πρεπε να δινω στο παιδί π.χ. ψάρι, αυγό, αλάτι. Το ανέφερα τυχαία σε μια φίλη μου πάνω στην κουβέντα και με ενημέρωσε να έχω τον νου μου.

Εγώ ρε παιδια απο που θα έπρεπε να το γνωρίζω; Γιατρός είμαι;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου. Ετσι και η δικιά μου, κατα τ' αλλα εξαιρετική παιδίατρος, οταν συνταγογραφούσε κορτιζόνη στην κορη μου για λίγες μέρες, δεν με ενημέρωσε οτι κατα την διάρκεια της αγωγής δεν θα ΄πρεπε να δινω στο παιδί π.χ. ψάρι, αυγό, αλάτι. Το ανέφερα τυχαία σε μια φίλη μου πάνω στην κουβέντα και με ενημέρωσε να έχω τον νου μου.

Εγώ ρε παιδια απο που θα έπρεπε να το γνωρίζω; Γιατρός είμαι;

 

Κι εγώ δεν θυμάμαι να μου το έχει πει κανείς αυτό! Για το αλάτι ξέρω δηλαδή, αν και νομίζω πως αφορά αυτούς που παίρνουν κορτιζόνη για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Ψάρι κι αυτό γιατί όχι; :shock:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου. Ετσι και η δικιά μου, κατα τ' αλλα εξαιρετική παιδίατρος, οταν συνταγογραφούσε κορτιζόνη στην κορη μου για λίγες μέρες, δεν με ενημέρωσε οτι κατα την διάρκεια της αγωγής δεν θα ΄πρεπε να δινω στο παιδί π.χ. ψάρι, αυγό, αλάτι. Το ανέφερα τυχαία σε μια φίλη μου πάνω στην κουβέντα και με ενημέρωσε να έχω τον νου μου.

Εγώ ρε παιδια απο που θα έπρεπε να το γνωρίζω; Γιατρός είμαι;

Ρώτησες την παιδίατρο αν ισχύει όντως αυτό?? Μου θυμίζεις την πεθερά μου που έρχεται και με ενημερώνει για διάφορα τέτοια που της είπε η φίλη της, ο φούρναρης ή ο περιπτεράς! Μια μέρα που είχαν πυρετό τα παιδιά, μου είπε " πήγα στον ψαρά αλλά δεν πήρα ψάρι τελικά, γιατί μου είπε ο ψαράς ότι με πυρετό δεν δίνουμε ποτέ ψάρι, αυγό και σοκολάτα" :rolleyes:. Πήρα τηλέφωνο την παιδίατρο και μου είπε να φάνε τα παιδιά ό,τι τραβάει η όρεξή τους..

 

 

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Ρώτησες την παιδίατρο αν ισχύει όντως αυτό?? Μου θυμίζεις την πεθερά μου που έρχεται και με ενημερώνει για διάφορα τέτοια που της είπε η φίλη της, ο φούρναρης ή ο περιπτεράς! Μια μέρα που είχαν πυρετό τα παιδιά, μου είπε " πήγα στον ψαρά αλλά δεν πήρα ψάρι τελικά, γιατί μου είπε ο ψαράς ότι με πυρετό δεν δίνουμε ποτέ ψάρι, αυγό και σοκολάτα" :rolleyes:. Πήρα τηλέφωνο την παιδίατρο και μου είπε να φάνε τα παιδιά ό,τι τραβάει η όρεξή τους..

 

 

Καλημέρα,

Οχι, δεν ρώτησα την παιδίατρο η αλήθεια είναι. Αλλά το άτομο που με πληροφόρησε το θεώρησα αρκετά αξιόπιστο διοτι πάσχει χρόνια απο αλλεργίες και έχει πάρει πολύ κορτιζόνη και αντισταμινικό, και έτσι θεώρησα οτι ξέρει κάτι παραπάνω. Εκτός απ' αυτά (για να απαντήσω και στην απορία της Αγγελίνα_2 σχετικά με το ψάρι), πράγματι μου έκανε αλλεργική αντίδραση (οχι στο ψάρι) στο αυγό μετά απο κανενα εικοσάλεπτο (δεν θυμάμαι τωρα) που το έφαγε, ενώ το χάπι της κορτιζόνης το είχε πάρει κανένα τρίωρο τετράωρο πρίν. Εγω τοτε το παρατήρησα και απορούσα γιατι αφου δεν είναι αλλεργική στο αυγό και αφου το συζήτησα με την φίλη μου, με πληροφόρησε γι' αυτό το πράγμα. Δεν ξέρω αν ισχύει και για το ψάρι, σίγουρα όμως είδα οτι για το αυγό ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυουν αυτα τα πραγματα.. επειδη η κορτιζονη κανει κατακρατηση αλατος κ νερου κ υπερταση λενε μην τρως πολυ αλατι για να μην επιτεινεις αυτη την κστασταση. Αλλα κ αυτο σχετικο ειναι.

 

Ρώτησες την παιδίατρο αν ισχύει όντως αυτό?? Μου θυμίζεις την πεθερά μου που έρχεται και με ενημερώνει για διάφορα τέτοια που της είπε η φίλη της, ο φούρναρης ή ο περιπτεράς! Μια μέρα που είχαν πυρετό τα παιδιά, μου είπε " πήγα στον ψαρά αλλά δεν πήρα ψάρι τελικά, γιατί μου είπε ο ψαράς ότι με πυρετό δεν δίνουμε ποτέ ψάρι, αυγό και σοκολάτα" :rolleyes:. Πήρα τηλέφωνο την παιδίατρο και μου είπε να φάνε τα παιδιά ό,τι τραβάει η όρεξή τους..

 

 

Καλημέρα,

Οχι, δεν ρώτησα την παιδίατρο η αλήθεια είναι. Αλλά το άτομο που με πληροφόρησε το θεώρησα αρκετά αξιόπιστο διοτι πάσχει χρόνια απο αλλεργίες και έχει πάρει πολύ κορτιζόνη και αντισταμινικό, και έτσι θεώρησα οτι ξέρει κάτι παραπάνω. Εκτός απ' αυτά (για να απαντήσω και στην απορία της Αγγελίνα_2 σχετικά με το ψάρι), πράγματι μου έκανε αλλεργική αντίδραση (οχι στο ψάρι) στο αυγό μετά απο κανενα εικοσάλεπτο (δεν θυμάμαι τωρα) που το έφαγε, ενώ το χάπι της κορτιζόνης το είχε πάρει κανένα τρίωρο τετράωρο πρίν. Εγω τοτε το παρατήρησα και απορούσα γιατι αφου δεν είναι αλλεργική στο αυγό και αφου το συζήτησα με την φίλη μου, με πληροφόρησε γι' αυτό το πράγμα. Δεν ξέρω αν ισχύει και για το ψάρι, σίγουρα όμως είδα οτι για το αυγό ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυουν αυτα τα πραγματα.. επειδη η κορτιζονη κανει κατακρατηση αλατος κ νερου κ υπερταση λενε μην τρως πολυ αλατι για να μην επιτεινεις αυτη την κστασταση. Αλλα κ αυτο σχετικο ειναι.

 

Εγω κατέθεσα μια εμπειρία, συνέβη πραγματικά. Δεν ξέρω αν τελικά ήταν τυχαίο γεγονος ή διαβολική σύμπτωση η αλλεργική αντίδραση στο αυγό και συνέπεσε με την αγωγή της κορτιζόνης. Εγώ αυτό το συμπέρασμα έβγαλα αφου μου το επιβεβαιωσε και η φίλη. Κάποια στιγμή θα πρέπει να ρωτήσω και την παιδίατρό μας για σίγουρα. Απο τότε πάντως εγώ καλού-κακου προσέχω και δεν δίνω αυγό στο παιδί σε συνδυασμό με την κορτιζόνη. (Βέβαια απο τοτε κορτιζόνη χρειάστηκε να πάρει άλλη μια φορά).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο μικρούλης μου την Τετάρτη έκανε τη δεύτερη βρογχοσκόπησή του όπου του αφαιρέθηκαν επιπλέον κομμάτια ξηρού καρπού. Φαίνεται ότι είναι πλέον καθαρός, η γενική κατάστασή του πάντως είναι εξαιρετική. Όταν διακόψει μεθαύριο την αντιβίωσή του και δε νοσήσει, θα είμαστε πλέον απόλυτα σίγουροι ότι ο εφιάλτης πέρασε...

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους ωριλά και στο προσωπικό του Παίδων Αγλαϊα Κυριακού και σε εσάς για τα λόγια συμπαράστασης.

 

Στο νοσοκομείο είχα την ευκαιρία να μάθω για άλλα πράγματα που εισροφούν τα νήπια που φαίνονται τόσο αθώα...προσοχή μη βάλουν αφρολεξ στο στόμα τους και κόψουν κομμάτι. Επίσης τεράστια προσοχή στα πλαστικά σακουλάκια με τις σκληρές άκρες (σαν αυτά που βάζουν τα ζελεδάκια ή τα δαμάσκηνα sunsweet) που τα παιδιά προσπαθούν να ανοίξουν με το στόμα. Αν εισροφήσουν τέτοια άκρη δε γίνεται καν βρογχοσκόπηση, αλλά κανονικό χειρουργείο...

 

Δεν είναι στο χαρακτήρα μου να τρομοκρατώ και νιώθω άβολα με τις συστάσεις, αλλά δυστυχώς πήρα ένα δύσκολο μάθημα...

Link to comment
Share on other sites

Στελλα χαιρομαι πάρα πολύ που η περιπέτεια σας οδεύει προς το τέλος επιτυχώς. Να εισαι καλά και σ' ευχαριστώ και παλι για ολα αυτα που μοιράστηκες εδω μαζι μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συγνώμη που μπαίνω έτσι άσχετα στην κουβέντα σας αλλά ο αλλεργιολογος μου είπε πως ξηρούς καρπούς πρέπει να δίνουμε οπωσδηποτε πριν τον χρόνο.Βέβαια αλεσμενα στο μπλέντερ.Στην Αμερική λέει τα δίνουν από 4 μηνών. Έτσι ο οργανισμός αντιμετωπίζει τυχόν αλλεργίες.Βέβαια μας έκανε πρώτα τεστ και μου έδωσε οδηγίες για ποσότητα .Και εμένα ή παιδίατρος μου έλεγε μετά τα 2 και μου είπε πως δεν ισχύει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...