Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ


Παλλάδα

Recommended Posts

Τι να πω, μου κάνει εντύπωση ομοιοπαθητικός να προτείνει πολυδύναμο σε μωράκι μόλις δύο μηνών τη στιγμή μάλιστα που οι γονείς του (γιατροί και οι δύο) έχουνε σοβαρούς ενδιασμούς για τα εμβόλια...

 

Όσο για το ρυζάλευρο το θεωρώ απαράδεκτο να προτείνει ομοιοπαθητικός μια τόση επεξεργασμένη και τυποποιημένη τροφή με αγελαδινό γάλα ως την τέλεια πρώτη στέρεα τροφή για ένα μωράκι που θηλάζει αποκλειστικά!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 408
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγω πηγαινώ την μικρη μου στον Χριστόπουλο αν και μένω Α.Γλυφαδα ειναι αψογος.

Οσο για το οικονομικο πληρωνω οτι ακριβως και στον απλο παιδιατρο που πηγαινα..

Το ομοιοπαθητικο φαρμακειο που αγορασα προχτες για ωρα αναγκης (αχρειαστα να ειναι και αυτα) κοστιζουν 60 ευρω

Με το μερος μας σε οτι αφορα τα εμβολια αλλα και για το θηλασμο

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω πηγαινώ την μικρη μου στον Χριστόπουλο αν και μένω Α.Γλυφαδα ειναι αψογος.

Οσο για το οικονομικο πληρωνω οτι ακριβως και στον απλο παιδιατρο που πηγαινα..

Το ομοιοπαθητικο φαρμακειο που αγορασα προχτες για ωρα αναγκης (αχρειαστα να ειναι και αυτα) κοστιζουν 60 ευρω

Με το μερος μας σε οτι αφορα τα εμβολια αλλα και για το θηλασμο

 

θα ηθελα να σε ρωτησω κατι...τα τηλ.τα σηκωνει??μια κοπελια εδω ειπε οτι δεν σηκωνει το κινητο.....

Link to comment
Share on other sites

διαβάζω την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση...

 

εγώ κάνω ομοιοπαθητική πάνω από 20 χρόνια... στο Κέντρο στο Μαρούσι

 

την κόρη μου με το που γεννήθηκε ήθελα να την αναλάβει ομοιοπαθητικός παιδίατρος (προτιμώ το συνδυασμό για να μην τρέχουμε σε 2 γιατρούς...) και έτσι ξεκινήσαμε στην κα. Συκιώτου στη Ν. Σμύρνη

 

γενικώς είμαι πολύ ευχαριστημένη από την πορεία της κόρης μου, έχουμε ξεπεράσει διάφορα "στο πόδι", απλά με προβληματίζει η αντιμετώπιση της γιατρού από τηλεφώνου... σαν να ενοχλείται, σαν να δυσανασχετεί... τι να πω. ομολογώ ότι με ενοχλεί και με μπλοκάρει αυτό, γιατί από την σύγχυσή μου στο τέλος ξεχνάω τα μισά που θέλω να τη ρωτήσω και νιώθω ότι ενοχλώ κιόλας. επίσης έρχεται σπίτι μόνο στα νεογέννητα, μετά αν έχεις πρόβλημα πας εσύ εκεί. βέβαια δε μας έχει τύχει π.χ. να είναι πολύ χάλια το παιδί και να μας πει να το μετακινήσουμε, απλά σκέψεις κάνω...

 

έχω ακούσει πολυ καλά λόγια για το Χριστόπουλο αλλά μας πέφτει μακριά...

τι θα γίνει αν χρειαστεί να έρθει σπίτι;; (θα έρθει ως τη Ν. Σμύρνη άραγε;...)

επίσης, απαντάει γενικώς στο τηλέφωνο; είναι δεκτικός στην επικοινωνία;

 

θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις σκέψεις και τις απόψεις σας. ευχαριστώ!

Be thankful for what you've got

 

 

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να σε ρωτησω κατι...τα τηλ.τα σηκωνει??μια κοπελια εδω ειπε οτι δεν σηκωνει το κινητο.....

 

τις φορες που τον εχω παρει στο κινητο το σηκωνει. η αληθεια ειναι οτι ειναι καλος αλλα πολυ πηγμενος,εχει απειρο κοσμο τελικα...

 

εγω, περαν απο τα παιδια κανω και η ιδια ομοιοπαθητικη μαζι του..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επίσης, απαντάει γενικώς στο τηλέφωνο; είναι δεκτικός στην επικοινωνία;

 

θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις σκέψεις και τις απόψεις σας. ευχαριστώ!

 

 

απανταει, ειναι φιλικος απο κοντα, αλλά οχι και "χειμαρωδης" στο ποσα θα πει και ποση ωρα θα σου εξηγησει. Εγω αισθανομαι καμια φορα οτι θα τον ηθελα λιγο πιο ομιλητικο..

 

αποπνεει παντως μεγαλη ηρεμια, ο,τι και να του εχω πει κατα καιρους ειναι παντα καθυσυχαστικος και ψυχραιμος.

Link to comment
Share on other sites

απανταει, ειναι φιλικος απο κοντα, αλλά οχι και "χειμαρωδης" στο ποσα θα πει και ποση ωρα θα σου εξηγησει. Εγω αισθανομαι καμια φορα οτι θα τον ηθελα λιγο πιο ομιλητικο..

 

αποπνεει παντως μεγαλη ηρεμια, ο,τι και να του εχω πει κατα καιρους ειναι παντα καθυσυχαστικος και ψυχραιμος.

 

Θα συμφωνησω μαζι σου.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

τις φορες που τον εχω παρει στο κινητο το σηκωνει. η αληθεια ειναι οτι ειναι καλος αλλα πολυ πηγμενος,εχει απειρο κοσμο τελικα...

 

εγω, περαν απο τα παιδια κανω και η ιδια ομοιοπαθητικη μαζι του..

 

me τετοια διαφημιση απο το φορουμ, που να μην εχει πηξει ο ανθρωπος!!Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση...θα ηθελα να αναλαβει τη μικρουλα μας και τον μπεμπη που θα ερθει με το καλο το Σεπτεμβρη!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα συμφωνήσω με τις κοπέλες. Είναι πολύ πηγμένος και να σας πω την αλήθεια δεν έχει χρειαστεί ποτέ να έρθει στο σπίτι για να δει το μικρό. Πάντως απανταει στο τηλέφωνο. Νομίζω πάντως πως έχει αναλάβει υπερβολικά πολύ κόσμο!

Link to comment
Share on other sites

την κόρη μου με το που γεννήθηκε ήθελα να την αναλάβει ομοιοπαθητικός παιδίατρος (προτιμώ το συνδυασμό για να μην τρέχουμε σε 2 γιατρούς...) και έτσι ξεκινήσαμε στην κα. Συκιώτου στη Ν. Σμύρνη

 

γενικώς είμαι πολύ ευχαριστημένη από την πορεία της κόρης μου, έχουμε ξεπεράσει διάφορα "στο πόδι", απλά με προβληματίζει η αντιμετώπιση της γιατρού από τηλεφώνου... σαν να ενοχλείται, σαν να δυσανασχετεί... τι να πω. ομολογώ ότι με ενοχλεί και με μπλοκάρει αυτό, γιατί από την σύγχυσή μου στο τέλος ξεχνάω τα μισά που θέλω να τη ρωτήσω και νιώθω ότι ενοχλώ κιόλας. επίσης έρχεται σπίτι μόνο στα νεογέννητα, μετά αν έχεις πρόβλημα πας εσύ εκεί. βέβαια δε μας έχει τύχει π.χ. να είναι πολύ χάλια το παιδί και να μας πει να το μετακινήσουμε, απλά σκέψεις κάνω...

 

 

Εγώ έχω άλλη παιδίατρο, αλλά είμαστε συχνοί 'πελάτες' στη Συκιώτου, λόγω των συχνών πυρετών που έκανε το παιδί μου. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα στο παιδί -θεματική βελτίωση-. Η αλήθεια είναι ότι την έχουμε ταράξει στα τηλέφωνα αλλά ποτέ δεν διέκρινα αυτό που λές. Μήπως είναι ιδέα σου? γιατί η ίδια μου είπε ότι πρέπει να την ενημερώνω συχνά από το τηλέφωνο, γιατί τα ομοιοπαθητικά φάρμακα απαιτούν συνεχή παρακολούθηση.

Να φανταστείς, παρακολουθεί το παιδί από το Πάσχα του 2009 και την έχουμε επισκεφθεί 3 φορές και την έχουμε πάρει πάνω από 30 τηλέφωνα. Την έχω πάρει και Χριστούγεννα γιατί μου έκανε συνεχή βήχα. Τώρα για τη μετακίνηση δεν ξέρω, δεν χρειάστηκε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαβάζω την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση...

 

εγώ κάνω ομοιοπαθητική πάνω από 20 χρόνια... στο Κέντρο στο Μαρούσι

 

την κόρη μου με το που γεννήθηκε ήθελα να την αναλάβει ομοιοπαθητικός παιδίατρος (προτιμώ το συνδυασμό για να μην τρέχουμε σε 2 γιατρούς...) και έτσι ξεκινήσαμε στην κα. Συκιώτου στη Ν. Σμύρνη

 

γενικώς είμαι πολύ ευχαριστημένη από την πορεία της κόρης μου, έχουμε ξεπεράσει διάφορα "στο πόδι", απλά με προβληματίζει η αντιμετώπιση της γιατρού από τηλεφώνου... σαν να ενοχλείται, σαν να δυσανασχετεί... τι να πω. ομολογώ ότι με ενοχλεί και με μπλοκάρει αυτό, γιατί από την σύγχυσή μου στο τέλος ξεχνάω τα μισά που θέλω να τη ρωτήσω και νιώθω ότι ενοχλώ κιόλας. επίσης έρχεται σπίτι μόνο στα νεογέννητα, μετά αν έχεις πρόβλημα πας εσύ εκεί. βέβαια δε μας έχει τύχει π.χ. να είναι πολύ χάλια το παιδί και να μας πει να το μετακινήσουμε, απλά σκέψεις κάνω...

 

 

Στη Συκιώτου είχα αρχίσει ομοιοπαθητική στην κόρη μου κι εγώ, αλλά μετά από 3-4 φορές αλλάξα γιατρό γιατί πραγματικά η συμπεριφορά της ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ. Πιο συγκεκριμένα δυσανασχετούσε που το μωρό έκλαιγε κατά τη διάρκεια της εξέτασης και ο απότομος τρόπος της την έκανε να κλαίει ακόμα περισσότερο. Τις φορές δε που έπρεπε να την πάρω τηλέφωνο να την ρωτήσω κάτι, αισθανόμουν έντονα ότι την ενοχλώ και κάποιες φορές είχα την αίσθηση ότι με ειρωνευόταν που δεν καταλάβαινα αμέσως πως λεγόταν το ομοιπαθητικό φάρμακο. Τέλος πάντων ευτυχώς έφυγα από εκεί και πραγματικά τέτοιοι γιατροί με κάνουν να απορρώ γιατί διάλεξαν αυτή την ειδικότητα, που ξέρουν ότι θα έχουν πολλά τηλεφωνήματα μέρα, νύχτα και αργείες και δεν έγινα αναισθησιολόγοι έτσι ώστε να μην τους ενοχλεί κανείς ????

Link to comment
Share on other sites

Τη Συκιώτου έχω και εγώ.....

Η αλήθεια είναι πως δεν νοιώθω πολύ άνετα μαζί της...

Στα θετικά:

1)Με το παιδί είναι απίστευτα υπομονετική και καλή... Του φέρεται πάντα όμορφα και γλυκά....Ποτέ δεν της έχει φερθεί ''κάπως''. Η μικρή μου την έχει λατρέψει.

2)Φαίνεται πως έχει γνώσεις και εμπειρία κ μου εμπνέει σιγουριά.

Στα αρνητικά:

(Μια διευκρίνιση:Δεν παίρνω εύκολα κάποιον στο κινητό του και πριν να το κάνω το σκεφτομαι πάντα 2 φορές.. άρα θα καλέσω κάποιον μόνο όταν υπάρχει πραγματικά λόγος) εντούτοις...:

1)Το κινητό της (από το Φεβρουάριο που ξεκίνησα μαζί της ως και τις αρχες Ιουνίου) όποτε και αν την είχα πάρει από τις 9 το πρωί ως τις 14:00 το είχε πάντα κλειστό!!!!!Δυστυχώς δεν την ρώτησα ποτέ γιατί δεν το έχει ανοιχτό.

2)Άλλες φορές είναι ευγενική στο τηλέφωνο ενώ άλλες φαίνεται να δυσανασχετεί ξεκάθαρα, και αυτό με φέρνει σε δύσκολη θέση αφού δεν την παίρνω για ψύλου πήδημα αλλά επειδή υπάρχει λόγος.

3)Στις αποριες δεν απαντά πάντα με υπομονη και ναι 2-3 φορές ένοιωσα πως με ειρωνεύτηκε...

Γενικά δεν είναι σταθερή στη συμπεριφορά της...Δεν έχω αναπτυξει πολύ καλή επαφή μαζί της και αν υπήρχε κοντά μου κάποιος παιδίατρος-ομοιοπαθητικός θα την είχα αλλάξει ήδη..

Εντιτ...

Επίσης μου έχουν κάνει εντύπωση τα παρακάτω....

Σε φίλη που πηγαίνει το παιδάκι της εκει (θηλάζει αποκλειστικά και επίσης έχει υπόνοιες οτι το μικρό έχει αλλεργία στο αγελαδινο γάλα) πρότεινε σαν πρώτη τροφή τη Φαριν Λακτε....

Επίσης μου προτεινε για το σεπτέμβριο να κάνει το παιδί μου πενταπλό εμβόλιο.. Δεν είναι λίγο ''αντι-ομοιοπαθητική'' κάτι τέτοιο???...........

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου προτεινε για το σεπτέμβριο να κάνει το παιδί μου πενταπλό εμβόλιο.. Δεν είναι λίγο ''αντι-ομοιοπαθητική'' κάτι τέτοιο???...........

 

 

Δεν είναι όλοι οι ομοιοπαθητικοί αντίθετοι με όλα τα εμβόλια… δυστυχώς…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Koρίτσια μένω σε νησί, λόγω αλλεργίας του μικρού, με δερματίτιδα απευθύνθηκα σε παιδιάτρο ομοιοπαθητικό στην Αθήνα είναι η κ. Βασιλική Κωνσταντά, δύο φορές που την χρειάστηκα ήταν άψογη, για να καταλάβετε με πήρε τηλέφωνο η ίδια σπίτι, μετά το μύνημα μου στο τηλεφωνητή, και ευτυχώς πάμε πολύ καλά, η δερματίτιδα έχει εξαφανιστεί, εντελώς. Για τα εμβόλια, επειδή ήδη είχαμε κάνει δυστηχώς, μας είπε να σταματήσουμε δεν χρειάζεται άλλο το παιδί και ειδικά ένα αλλεργικό παιδί και βεβαίως ήταν υπέρ του θηλασμού. Ξεκίνησε ήδη και η κουμπάρα μου την μπουμπού της που έχει και αυτή αλλεργία στο γάλα και πάμε πολύ καλά και ένα κρύωμα το πέρασε μονο με ομοιοπαθητική που αν πήγαινε στο συμβατικό παιδίατρο εδώ δεν θα γλίτωνε το αερολίν.

Το ιατρείο της είναι στο κέντρο Πατησίων αν θυμάμαι καλά. Στο γραφείο της πήγα μόνο μία φορά μου πήρε 50 Ευρώ αν θυμάμαι καλά, και απο τότε μίλαμε μόνο στο τηλέφωνο.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν προλαβα να διαβασω ολο το τοπικ απλα ηθελα να αναφερω και τη δικη μου ομοιοπαθητικο την οποια δυστυχως βρηκα μετα το χρονο στο πρωτο μου παιδι στο οποιο ειχα αρχικα μια συμβατικη παιδιατρο που θεωρουσε σκοπιμο σε οι συμβαινει να δινει αντιβιωση, κατι που δεν εκανα εγω αλλα δεν αντεχα να ειναι και η μονη λυση που μπορουσε να νου δωσει...ειναι η Κωνσταντα στο κεντρο και ειλικρινα με εχει βοηθησει παρα πολυ απο την ωρα που ξεκινησαμε μαζι ...δεν ειναι πιεστικη σε κανενα θεμα,ουτε και στα εμβολια αν η μαμα τα θελει και επισης μας καλυπτει σε οτι προκυπτει και οποιαδηποτε ωρα....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πηγαινώ την μικρη μου στον Χριστόπουλο αν και μένω Α.Γλυφαδα ειναι αψογος.

Οσο για το οικονομικο πληρωνω οτι ακριβως και στον απλο παιδιατρο που πηγαινα..

Το ομοιοπαθητικο φαρμακειο που αγορασα προχτες για ωρα αναγκης (αχρειαστα να ειναι και αυτα) κοστιζουν 60 ευρω

Με το μερος μας σε οτι αφορα τα εμβολια αλλα και για το θηλασμο

 

Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ, πριν ήμουν στην Ζώτου... Είναι η μέρα με την νύχτα!!!

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια μένω σε νησί, λόγω αλλεργίας του μικρού, με δερματίτιδα απευθύνθηκα σε παιδιάτρο ομοιοπαθητικό στην Αθήνα είναι η κ. Βασιλική Κωνσταντά, δύο φορές που την χρειάστηκα ήταν άψογη, για να καταλάβετε με πήρε τηλέφωνο η ίδια σπίτι, μετά το μύνημα μου στο τηλεφωνητή, και ευτυχώς πάμε πολύ καλά, η δερματίτιδα έχει εξαφανιστεί, εντελώς. Για τα εμβόλια, επειδή ήδη είχαμε κάνει δυστηχώς, μας είπε να σταματήσουμε δεν χρειάζεται άλλο το παιδί και ειδικά ένα αλλεργικό παιδί και βεβαίως ήταν υπέρ του θηλασμού. Ξεκίνησε ήδη και η κουμπάρα μου την μπουμπού της που έχει και αυτή αλλεργία στο γάλα και πάμε πολύ καλά και ένα κρύωμα το πέρασε μονο με ομοιοπαθητική που αν πήγαινε στο συμβατικό παιδίατρο εδώ δεν θα γλίτωνε το αερολίν.

Το ιατρείο της είναι στο κέντρο Πατησίων αν θυμάμαι καλά. Στο γραφείο της πήγα μόνο μία φορά μου πήρε 50 Ευρώ αν θυμάμαι καλά, και απο τότε μίλαμε μόνο στο τηλέφωνο.

Μπράβο στην Βασιλική Κωνσταντά. Τι έγινε με τον Λουκέρη; Δεν έμεινες ικανοποιημένη;

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να σε ρωτησω κατι...τα τηλ.τα σηκωνει??μια κοπελια εδω ειπε οτι δεν σηκωνει το κινητο.....

 

Καλησπέρα:)

Όταν είναι στο ιατρείο απαντάει πάντα η γραμματέας του ,αν είναι απασχολημένος σε παίρνει ο ίδιος μετά από λίγο.

Χτες που χρειάστηκα κάτι και πήρα στο κινητό την πρώτη δεν απάντησε (είναι σε διακοπές) πήρα ακόμα 2 και μου απάντησε κανονικά και στις 2 κλήσεις.

 

Σαν άνθρωπος μπορεί να μη μιλάει πολύ ,το παραδέχομαι εγώ πάντα πηγαίνω με το χαρτάκι μου γιατί ξεχνάω κιόλας και μου απαντάει σε όλα.

αν δεν έχεις κάτι να πεις τα λόγια του είναι λιτά και περιεκτικά θα έλεγα

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

η μικρή μου έμεινε μια εβδομάδα σε νοσοκομείο λόγω ουρολοίμωξης ο κος.Χριστόπουλος πουθενά.

Άπλα ενημερώθηκε οτι η μικρή έχει κάνει εισαγωγή και απο έκει και πέρα δεν απαντάει στα τηλέφωνα ούτε καν να πάρει πίσω.

είμαι να σκάσω από την στεναχώρια

κρίμα

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...