Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΟΥ;


NATALIA

Recommended Posts

ηθελα να απαντησω στα παραπανω και να πω τα εξης

 

1.

ειτε προκετιαι για απογαλακτισμο ειτε για μειωση γαλακτος εαν το αποφασισει η ιδια με τον γιατρο της τοτε αυτο ειναι κατι το οποιο κατω να χτυπιεστε δεν προκειται να αλλαξει. γιατι ολα τα σκευασματα εχουν παρενεργειες και ειμαι σιγουρη οτι οι γιατροι τις γνωριζουν. δεν μπορειτε ομως ετσι απλα να λετε ΟΧΙ στα φαρμακα. αυτο θα το αποφασισει καθε μια μονη της.

2.

ζητω συγνωμη για το γεγονος οτι παρερμηνευσα την εκφραση να παρεις τα χαπια σου εννοουσα ΑΝ παρεις τα χαπια σου. παρολα αυτα δεν το αποτρεπω....αλλα δεν ηθελα να το συστησω...απλα να πω τι εκανα εγω

 

3.

ειναι απαραδεκτη η γλωσσα με την οποια απαντανε καποιες που εχουν και εμπειρια και πιστοποιηση

απαντω στην αγλαια που ειπε:

Νομίζω ότι έχεις ξεφύγει και γράφεις ανοησίες. Σε παρακαλώ να σεβαστείς τη δουλειά που κάνουμε και να μη γεμίζεις την ενότητα με παραπληροφόρηση.

δεν θα σου απαντησω με την ιδια γλωσσα αλλα δες τι εγραψε η Ναταλι οταν τα διαβασε ολα αυτα και συγκρινε μονη σου το επιπεδο της "γλωσσας" που χρησιμοποιηθηκε

 

Ναταλι:

Όσο για όσα λέγονται έχω κρίση και ξέρω ότι από ένα forum δεν μπορείς παρά να πάρεις απόψεις. Το τι τελικά θα κάνεις είναι θέμα καθαρά προσωπικό. Δυστυχώς δεν λειτούργούν όλοι έτσι και κάποιοι ακολουθούν πιστά οτι διαβάζουν. Κι επειδή δεν είναι όλοι καλοπροαίρετοι λίγο προσοχή σε ότι γράφουμε και κυρίως φιλτράρισμα σε ότι διαβάζουμε.

 

 

αυτα ειχα να πω.

καλημερα σε ολες

και ξανα συγνωμη για τυχον παρεξηγηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κ εγω γλυκια μου...

στην ζωη μου , ουτε depon δεν ειχα παρει...

οχι να παρω κ χαπι να κοψω το γαλατακι μου!!!

κ πανω απ' 'ολα δεν μπορώ να ξεχασω τις 3 πρωτες μερες , που παρακαλουσα κ ελεγα " θεε μου , σε παρακαλω πολύ... μια σταγονιτσα γαλα να βγαλω, να δωσω στο μωρό μου, εστω , μονο μια σταγονα! σε παρακαλω "

κ εβγλεπα τις αλλες μητερες να εχουν γαλα, κ να παιρνουν χαπι για να το κοψουν. η μια δε το ειχε μαζι της , στη βαλιτσα για το μαιετυριο, σαν να ηταν το πρωτο αναγκαιο!!!

 

νομιζω πως η φυση προβλεπει για όλα !!!

οι μητερες μας , θηλασαν, κ δεν πηραν χαπι για να κοψουν το γαλα, ο απογαλακτισμος ηρθε μονος του!

 

Έχω ρίξει εγώ παρακάλια για το γαλατάκι της 2ης.... :cry: άστα να πάνε... Αλλά φαίνεται πως είχα κάνει εκείνο τον καιρό κάποια αμαρτία μεγάλη και ο καλός θεούλης δε με άκουσε... :lol:

 

Για να καταλάβεις τώρα κάνω μερικές αντλήσεις παράλληλες χωρίς ιδιαίτερο λόγο, έτσι προληπτικά :shock: Θέλω να είμαι σίγουρη πως η παραγωγή καλά κρατεί! Και βρήκα και τριγωνέλλα αυτοφυή εδώ κοντά και είμαι μέσα στη χαρά! :) Τι να το κάνω το γάλα δεν ξέρω πια και λέω ν' αρχίσω να το δίνω στην Εύα για να καλύψω το κενό... αφού δεν το ήπιε τότε που έπρεπε ας το πιει τώρα! :?

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να απαντησω στα παραπανω και να πω τα εξης

 

1.

ειτε προκετιαι για απογαλακτισμο ειτε για μειωση γαλακτος εαν το αποφασισει η ιδια με τον γιατρο της τοτε αυτο ειναι κατι το οποιο κατω να χτυπιεστε δεν προκειται να αλλαξει. γιατι ολα τα σκευασματα εχουν παρενεργειες και ειμαι σιγουρη οτι οι γιατροι τις γνωριζουν. δεν μπορειτε ομως ετσι απλα να λετε ΟΧΙ στα φαρμακα. αυτο θα το αποφασισει καθε μια μονη της.

2.

ζητω συγνωμη για το γεγονος οτι παρερμηνευσα την εκφραση να παρεις τα χαπια σου εννοουσα ΑΝ παρεις τα χαπια σου. παρολα αυτα δεν το αποτρεπω....αλλα δεν ηθελα να το συστησω...απλα να πω τι εκανα εγω

 

3.

ειναι απαραδεκτη η γλωσσα με την οποια απαντανε καποιες που εχουν και εμπειρια και πιστοποιηση

απαντω στην αγλαια που ειπε:

Νομίζω ότι έχεις ξεφύγει και γράφεις ανοησίες. Σε παρακαλώ να σεβαστείς τη δουλειά που κάνουμε και να μη γεμίζεις την ενότητα με παραπληροφόρηση.

δεν θα σου απαντησω με την ιδια γλωσσα αλλα δες τι εγραψε η Ναταλι οταν τα διαβασε ολα αυτα και συγκρινε μονη σου το επιπεδο της "γλωσσας" που χρησιμοποιηθηκε

 

Ναταλι:

Όσο για όσα λέγονται έχω κρίση και ξέρω ότι από ένα forum δεν μπορείς παρά να πάρεις απόψεις. Το τι τελικά θα κάνεις είναι θέμα καθαρά προσωπικό. Δυστυχώς δεν λειτούργούν όλοι έτσι και κάποιοι ακολουθούν πιστά οτι διαβάζουν. Κι επειδή δεν είναι όλοι καλοπροαίρετοι λίγο προσοχή σε ότι γράφουμε και κυρίως φιλτράρισμα σε ότι διαβάζουμε.

 

 

αυτα ειχα να πω.

καλημερα σε ολες

και ξανα συγνωμη για τυχον παρεξηγηση

 

Φυσικά! Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει και δεν είναι υποχρεωμένος να ρωτά κανέναν ή να ακούει κανέναν για τις επιλογές του.

Αν παρατηρήσεις το ποστ που έστειλα πριν θα δεις ότι τα χάπια που δίνουν για διακοπή του γάλακτος χορηγούνται σε ανθρώπους που πάσχουν από Πάρκινσον! Άρα είναι χάπια που ευθέως επηρεάζουν το νευρικό σύστημα.

 

Και ναι, υποθέτω πως οι γιατροί γνωρίζουν τις παρενέργειες των φαρμάκων. Μπορεί βέβαια και όχι! Γνωρίζεις το παράδειγμα της θαλιδομίδης υποθέτω οπότε δέχεσαι ότι καλώς γεννήθηκαν παιδιά με ανύπαρκτα σχεδόν άκρα αφού οι έγκυες γυναίκες που είχαν πάρει αυτή την ουσία το είχαν κάνει σε συνεννόηση με το γιατρό τους!

 

Αυτή τη λογική έχοντας και με αυτόν τον τρόπο αντιδρώντας δεν κάνουμε, φοβάμαι, τίποτε άλλο από το να υπονομεύουμε την ίδια μας τη ζωή...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

3.

ειναι απαραδεκτη η γλωσσα με την οποια απαντανε καποιες που εχουν και εμπειρια και πιστοποιηση

απαντω στην αγλαια που ειπε:

Νομίζω ότι έχεις ξεφύγει και γράφεις ανοησίες. Σε παρακαλώ να σεβαστείς τη δουλειά που κάνουμε και να μη γεμίζεις την ενότητα με παραπληροφόρηση.

 

σε αντιθεση με αλλες δεν πηρανε και μετα τρεχανε για εγχειρησεις

 

Κινδυνολογείς με φανταστικές ιστορίες και σε πειράζει ο τρόπος που εκφράζομαι;

 

Μπορείς να τεκμηριώσεις επιστημονικά το ότι οι μητέρες που δεν παίρνουν χάπια απογαλακτισμού έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να εγχειριστούν; Αν ναι έχει καλώς και θα ήταν χαρά μας να μοιραστείς τις γνώσεις σου μαζί μας. Αν όχι, σημαίνει ότι τα κατεβάζεις από το κεφάλι σου και ο λόγος που τα γράφεις δεν είναι γιατί επιθυμείς να βοηθήσεις κάποια μητέρα.

 

Εσύ γράφεις ανώνυμα, κρυμμένη πίσω από ένα nickname και μπορείς να γράφεις ανεύθυνα όποια ανοησία θέλεις. Δεν ισχύει το ίδιο και για μένα που γράφω επώνυμα και μπορεί να έχω ακόμη και ποινικές κυρώσεις αν γράψω κάτι που μπορεί να θέσει μια μητέρα σε κίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

aglaia

το υφακι σου ειναι που με εχει ενοχλησει και δεν προκειται να κατσω να ξαναγραψω παλι και παλι την αποψη μου επειδη εσυ εχεις φαει κολλημα με αυτα που λεω.

ΔΕΝ μπορω να αποδειξω τιποτα επιστημονικα γιατι ΔΕΝ ειμαι επιστημονας.

ειπα απλα την γνωμη μου και αυτη θα λεω οσο και να γαβγιζεις.

οσο γιαυτο:

σε αντιθεση με αλλες δεν πηρανε και μετα τρεχανε για εγχειρησεις

ξερεις οτι ισχυει ... και αυτο σε τσατιζει.

 

οσο για τα προσωπικα μου στοιχεια... δηλ γιατι να τα δωσω??

εγω ειμαι μια ανωνυμη που μπαινω οπως το μεγαλυτερο ποσοστο των αναγνωστων και λεω ελευθερα την γνωμη μου.

ζητησα συνγωμη για την παρερμηνεια μου αλλα δεν θα μου απαγορευσεις εσυ να λεω αυτο που πιστευω.

αν σου φενεται ανοησια...περαστικα.... δεν μπορω να σου πω τιποτα αλλο.

αλλα προσεχε το λεξιλογιο σου γιατι μπηκες επωνυμα και δεν παει ωραια οχι για μενα..... για αλλους που διαβαζουν....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααα και κατι τελευταιο

μεσα σε ολη την μπορα των μνμ .... ηθελα να σου πω οτι εγω για να θυλασω βρηκα ιδιωτικα μια μαια για να μου δειξει τι επρεπε να κανω για να θυλασω ειναι ημαια η οποια μου εκανε μαθηματα ανωδυνου τοκετου.

με πολυ κοπο καταφερα κια θυλασα.

αυτο που κανεις ειναι ΑΞΙΟ ΓΙΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και ΚΡΙΜΑ που δεν παρεχουν τα δημοσια νοσοκομεια και πολλα ιδιωτικα την καταλληλη πληροφορηση για τον θυλασμο. θα ειχαμε αποφυγει πολλα!!!

 

αυτα για επιλογο.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μπορω να αποδειξω τιποτα επιστημονικα γιατι ΔΕΝ ειμαι επιστημονας.

 

δεν χρειάζεται να είσαι επιστήμονας για να κάνεις copy paste και να μεταφέρεις εδώ μέσα μια επιστημονικά έγκυρη πηγή που να τεκμηριώνει αυτά που γράφεις (στην ιατρική δεν υπάρχουν ελάχιστες αποδείξεις, συνήθως υπάρχουν ενδείξεις και επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις)

 

σε αντιθεση με αλλες δεν πηρανε και μετα τρεχανε για εγχειρησεις

ξερεις οτι ισχυει ... και αυτο σε τσατιζει.

Είμαι σύμβουλος από το 2001 και δεν έχω συναντήσει πουθενά βιβλιογραφία που να συνδέχει τη μη λήψη χαπιού διακοπής γαλουχίας με αυξημένες πιθανότητες χειρουργείο (δεν ανέφερες καν το λόγο για τον οποίο γίνεται το χειρουργείο και δεν μπορώ καν να το φανταστώ).

Link to comment
Share on other sites

aglaia

το υφακι σου ειναι που με εχει ενοχλησει και δεν προκειται να κατσω να ξαναγραψω παλι και παλι την αποψη μου επειδη εσυ εχεις φαει κολλημα με αυτα που λεω.

ΔΕΝ μπορω να αποδειξω τιποτα επιστημονικα γιατι ΔΕΝ ειμαι επιστημονας.

ειπα απλα την γνωμη μου και αυτη θα λεω οσο και να γαβγιζεις.

οσο γιαυτο:

σε αντιθεση με αλλες δεν πηρανε και μετα τρεχανε για εγχειρησεις

ξερεις οτι ισχυει ... και αυτο σε τσατιζει.

 

οσο για τα προσωπικα μου στοιχεια... δηλ γιατι να τα δωσω??

εγω ειμαι μια ανωνυμη που μπαινω οπως το μεγαλυτερο ποσοστο των αναγνωστων και λεω ελευθερα την γνωμη μου.

ζητησα συνγωμη για την παρερμηνεια μου αλλα δεν θα μου απαγορευσεις εσυ να λεω αυτο που πιστευω.

αν σου φενεται ανοησια...περαστικα.... δεν μπορω να σου πω τιποτα αλλο.

αλλα προσεχε το λεξιλογιο σου γιατι μπηκες επωνυμα και δεν παει ωραια οχι για μενα..... για αλλους που διαβαζουν....

 

Nα πετάξω κι εγώ τώρα την ερωτησούλα μου;

 

Σε αυτά που παραθέτω εγώ για τα διάφορα χαπάκια που δίνουν οι διάφοροι γιατροί γιατί δε απαντάς; Προσπαθώ να σου δείξω όσο πιο κόσμια γίνεται ότι δεν πρέπει να προσπερνάς τόσο άσκεφτα το θέμα των συγκεκριμένων σκευασμάτων. Ή μήπως να σταματήσω να είμαι ευγενική μπας και με προσέξεις;

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

 

Nα πετάξω κι εγώ τώρα την ερωτησούλα μου;

 

Σε αυτά που παραθέτω εγώ για τα διάφορα χαπάκια που δίνουν οι διάφοροι γιατροί γιατί δε απαντάς; Προσπαθώ να σου δείξω όσο πιο κόσμια γίνεται ότι δεν πρέπει να προσπερνάς τόσο άσκεφτα το θέμα των συγκεκριμένων σκευασμάτων. Ή μήπως να σταματήσω να είμαι ευγενική μπας και με προσέξεις;

 

δεν απαντησα σε σενα γιατι απλα δεν προλαβα κουκλα. ελεος με την επιθεση ειμαι στην δουλεια και τρεχω ενδιαμεσα να απαντησω!!!

λοιπον, δεν το ξερω αυτο το σκευασμα και θα ψαξω να βρω αυτα που πηρα εγω. το συγκεκριμενο αν ειναι τοσο επικυνδυνο τοτε κακως το γραψανε ΟΛΟΙ οι γιατροι που το γραψανε στις κοπελες ΦΤΟΥ ΤΟΥΣ ΑΧΡΙΣΤΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ.

θα βρω αυτο που πηρα εγω ( ειναι 4 χρονια τωρα). και θα σου απαντησω.

 

και να πω και κατι αλλο

δεν αποφευγω τις απαντησεις ή να τεκμηριωσω την γνωμη μου.

το οτι καθυστεω να απαντησω ειναι γιατι δουλευω 12,5 ωρες την ημερα και υπαρχει φορτομενο προγραμμα. παρακαλω να το κατανοησετε.

Link to comment
Share on other sites

[θα βρω αυτο που πηρα εγω ( ειναι 4 χρονια τωρα). και θα σου απαντησω.

 

Ή αυτό πήρες ή το dostinex. Αυτά χορηγούν οι γιατροί. Είναι ακριβώς το ίδιο με το parlodel.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sorry pantana, αλλά δε με κάλυψες. Με φράσεις του στυλ

το συγκεκριμενο αν ειναι τοσο επικυνδυνο τοτε κακως το γραψανε ΟΛΟΙ οι γιατροι που το γραψανε στις κοπελες ΦΤΟΥ ΤΟΥΣ ΑΧΡΙΣΤΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ.

δε νομίζω ότι τεκμηριώνεις κάποια άποψη. Δεν χορηγούν ασύστολα σκευάμσματα ΟΛΟΙ οι γιατροί. Εξηγούμαι:

 

Προσωπικά έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα θρομβοφλεβίτιδας στα πόδια το οποίο χρειάζεται εγχείριση το συντομότερο δυνατό. Όταν το συζήτησα με το γιατρό μου, ευθύς εξαρχής μου δήλωσε ότι είναι κάθετα αντίθετος με οποιαδήποτε παρέμβαση στο θηλασμό, ότι πρέπει να δώσω στο παιδί μου όσο περισσότερο μητρικό μπορώ και ότι εφόσον το πρόβλημα δεν προέκυψε τώρα αλλά προϋπήρχε, μπορεί να περιμένει 1 χρόνο ακόμη!

 

Επιπλέον, δεν συζήτησε καν το θέμα χάπι για αποθηλασμό. Η γνώμη του είναι ότι αν και εφόσον θέλει να αποθηλάσει μία μητέρα, υπάρχει φυσικός τρόπος να γίνει αυτό.

 

Συνεπώς ας μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι. Η Αγλαΐα πιο πάνω πρότεινε ροφήματα φασκόμηλου. Όταν υπάρχουν φυσικοί τρόποι να γίνει κάτι, γιατί πρέπει εμείς ντε και καλά να ανατρέχουμε σε ΧΗΜΙΚΑ σκευάσματα αμφιβόλου ασφαλείας;

 

Σου μιλώ καλοπροαίρετα. Δεν σε ξέρω καθόλου για να έχω κάτι μαζί σου. Επειδή έχω ασχοληθεί καιρό με το θέμα των παρενεργειών των φαρμάκων και επειδή στην ιστορία αυτή "παίζει" πολύ χρήμα και μεγάλη μίζα, απλά σε παρακαλώ να το σκεφτείς λιγάκι καλύτερα!!!!!!!!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

[θα βρω αυτο που πηρα εγω ( ειναι 4 χρονια τωρα). και θα σου απαντησω.

 

Ή αυτό πήρες ή το dostinex. Αυτά χορηγούν οι γιατροί. Είναι ακριβώς το ίδιο με το parlodel.

 

pipi, για το σκεύασμα που έγραψες ο ΕΟΦ δίνει την ακόλουθη οδηγία:

 

Η θεραπεία με DOSTINEX έχει συσχετισθεί με την εκδήλωση ινώδους καρδιακής βαλβιδοπάθειας.

 

Η προσφάτως ολοκληρωθείσα Διαδικασία Διαιτησίας ( EMEA/H/A-31/881) θα έχει ως αποτέλεσμα την προσθήκη νεότερων πληροφοριακών στοιχείων στην τρέχουσα Περίληψη Χαρακτηριστικών του Προϊόντος (ΠΧΠ) του cabergoline για την παρεμπόδιση της έναρξης της γαλουχίας ή διακοπή της γαλουχίας και τη θεραπεία διαταραχών υπερπρολακτιναιμίας, η οποία θα συμπεριλαμβάνει:

 

-Αντένδειξη σε ασθενείς με ιστορικό ινωδών διαταραχών και ενδείξεις καρδιακής βαλβιδοπάθειας, όπως καθορίζονται από υπερηχοκαρδιογράφημα πριν την έναρξη της θεραπείας

-Προειδοποιήσεις, οι οποίες θα συμπεριλαμβάνουν υποχρεωτική τακτική υπερηχοκαρδιογραφική παρακολούθηση πριν την έναρξη της θεραπείας και κατά τη διάρκειά της, και κλινική παρακολούθηση για άλλα ινώδη συμβάματα

-Τροποποίηση της καταγραφής των ανεπιθύμητων ενεργειών, έτσι ώστε να συμπεριληφθούν η καρδιακή βαλβιδοπάθεια και σχετιζόμενες διαταραχές

 

Δυστυχώς δε γνωρίζω γιατρό που να χορήγησε αυτό το χάπι και να έκανε κάποια από τις παραπάνω ενέργειες...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε γνωρίζω γιατρό που να χορήγησε αυτό το χάπι και να έκανε κάποια από τις παραπάνω ενέργειες...

 

Δυστυχώς ξέρω εγώ κάποιον (δεν θα τον πετύχω, πού θα μου πάει). Αυτόν που το έδωσε σε μένα!!!!!!! Και σιγά μην με έβαλε να κάνω τα παραπάνω. Αντίθετα, όταν του είπα ότι πήρα τα χάπια και το γάλα δεν σταμάτησε μου είπε να πάρω κι άλλα. Φόρτωσα πάλι πρωί πρωί.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε γνωρίζω γιατρό που να χορήγησε αυτό το χάπι και να έκανε κάποια από τις παραπάνω ενέργειες...

 

Δυστυχώς ξέρω εγώ κάποιον (δεν θα τον πετύχω, πού θα μου πάει). Αυτόν που το έδωσε σε μένα!!!!!!! Και σιγά μην με έβαλε να κάνω τα παραπάνω. Αντίθετα, όταν του είπα ότι πήρα τα χάπια και το γάλα δεν σταμάτησε μου είπε να πάρω κι άλλα. Φόρτωσα πάλι πρωί πρωί.

 

A μπα!!! μη φορτώνεις... συνήθης τακτική... άμα δε σου κάνει κάτι το 1 χαπάκι πάρε 2 κι άμα δε σου κάνουν τα 2 πάρε 4 και άμα δε σου κάνουν τα 4...

 

"πρόβλημά σου κυρά μου που θα μου πεις για παρενέργειες! τα παράπονά σου όχι σε μένα... στην αντίστοιχη φαρμακοβιομηχανία"!!!!

 

(Ο γιατρός το λέει όχι εγώ) :?

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

καλοπροαιρεται μιλαω κι εγω αλλα με εχει πειραξει που κανατε ασχημα σχολια για το ατομο μου σε προηγουμενα μνμ.

γιαυτο ξεκαθαρισα την θεση μου.

τεσπα.

οσο για το σκευασμα.

ειλικρινα δεν θυμαμαι καθολου πως το λενε.

θυμαμαι ομως οτι ειχα κανει εκεινες τις μερες γενικες αιματος ουρων και ενα καρδιογραφημα γιατι εχω αρρυθμιες .

αυτες τις εξετασεις τις κρατουσα τοτε στον γιατρο.

δεν ξερω αν εχει να κανει με την συνταγογραφια. αλλα το θυμαμαι.

οσο για το σκευασμα θα προσπαθησω να το βρω και θα σας το πω.

καλη σας μερα προς το παρον γιατι εχω δουλεια και πρεπει να σταματησω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν θέλω να μπω στη μέση της αντιπαράθεσης, αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να κόψεις σταδιακά το γάλα παρά μπαμ μπαμ με τα χάπια γιατί όσο αθώα και αν είναι έχουν παρενέργειες.

Εμένα μου το έκοψε ο γιατρός με χάπια και δέσιμο :shock: ελλιπής ενημέρωση βλέπετε.... από τότε έχω γρομπαλάκια μέσα στο στήθος (όπως όταν θήλαζα και πριν την 2η εγκυμοσύνη) και δεν ξέρω γιατί έχουν παραμείνει ή αν έφταιξε σε κάτι τα φάρμακα που πήρα ... πάντως τώρα θέλω να θηλάσω, κι αν για κάποιον λόγο θέλω να το κόψω, θα το κάνω σταδιακά και φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θέλω να μπω στη μέση της αντιπαράθεσης, αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να κόψεις σταδιακά το γάλα παρά μπαμ μπαμ με τα χάπια γιατί όσο αθώα και αν είναι έχουν παρενέργειες.

Εμένα μου το έκοψε ο γιατρός με χάπια και δέσιμο :shock: ελλιπής ενημέρωση βλέπετε.... από τότε έχω γρομπαλάκια μέσα στο στήθος (όπως όταν θήλαζα και πριν την 2η εγκυμοσύνη) και δεν ξέρω γιατί έχουν παραμείνει ή αν έφταιξε σε κάτι τα φάρμακα που πήρα ... πάντως τώρα θέλω να θηλάσω, κι αν για κάποιον λόγο θέλω να το κόψω, θα το κάνω σταδιακά και φυσικά.

 

Aχ τι ωραία! διδυμάκια περιμένεις; Άντε να σου ζήσουν και καλή λευτεριά! Και καλό κουράγιο. Όσο για τα γρομπαλάκια, όταν γεννήσεις με το καλό, μήπως να έκανες μια μαστογραφία αν παραμείνουν;

Ο γυναικολόγος σου τι λέει για το θέμα;

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θέλω να μπω στη μέση της αντιπαράθεσης, αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να κόψεις σταδιακά το γάλα παρά μπαμ μπαμ με τα χάπια γιατί όσο αθώα και αν είναι έχουν παρενέργειες.

Εμένα μου το έκοψε ο γιατρός με χάπια και δέσιμο :shock: ελλιπής ενημέρωση βλέπετε.... από τότε έχω γρομπαλάκια μέσα στο στήθος (όπως όταν θήλαζα και πριν την 2η εγκυμοσύνη) και δεν ξέρω γιατί έχουν παραμείνει ή αν έφταιξε σε κάτι τα φάρμακα που πήρα ... πάντως τώρα θέλω να θηλάσω, κι αν για κάποιον λόγο θέλω να το κόψω, θα το κάνω σταδιακά και φυσικά.

 

Aχ τι ωραία! διδυμάκια περιμένεις; Άντε να σου ζήσουν και καλή λευτεριά! Και καλό κουράγιο. Όσο για τα γρομπαλάκια, όταν γεννήσεις με το καλό, μήπως να έκανες μια μαστογραφία αν παραμείνουν;

Ο γυναικολόγος σου τι λέει για το θέμα;

 

Ευχαριστώ καταρχήν για τις ευχές σου :D Δεν το έχω συζητήσει μαζί της γιατί με έχει αναλάβει τον τελευταίο μήνα, ο παλιός μου είχε πει να αδιαφορήσω. Πάντως μία μαστογραφία θα την κάνω, καθώς έγινα 30 και επιπλέον κάποια στιγμή αργότερα θέλω να κάνω μία σμίκρυνση και ανόρθωση στήθους άρα νομίζω ότι είναι απαραίτητο να έχω ελέγξει τα έσω μου :lol: ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Άμα πετύχει η πλαστική στείλε όνοματεπώνυμο γιατρού να συμμαζέψω κι εγώ τίποτα! :D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Άμα πετύχει η πλαστική στείλε όνοματεπώνυμο γιατρού να συμμαζέψω κι εγώ τίποτα! :D

 

(τελευταίο μήνυμα που στέλνω εκτός θέματος γιατί θα φάω ξύλο)

 

εγώ δεν θα την κάνω μόνο επειδή γέννησα είχα χάσει 57 κιλά πριν μείνω έγκυος... και τώρα πρέπει να ξαναχάσω τα 23 που μέχρι στιγμής έχω πάρει... δεν είναι απλά γιατί με ενοχλεί επειδή χαλάρωσε λίγο... πάντως θα το θυμάμαι και θα σου στείλω το όνοματεπωνυμο του γιατρού με πμ όταν με το καλό θα μπω ....

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως... έχω καμιά 20αριά για χάσιμο. Τα θέλει καμιά; :lol:

Πάντως λιποαναρρόφηση δε λέει. Είδα μια στην tv και το απέκλεισα άπαξ και διαπαντός!!! :lol:

 

(Δεν ξαναγράφω εκτός θεματος!)

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Η κατάψυξη μου είναι γεμάτη και κοντεύουν να λήξουν γιατί είχα συνεχώς παραγωγή.

αντέχουν 6-12 μήνες ανάλογα με τη θερμοκρασία του καταψύκτη

 

Το ξέρω αλλά στη δική μου κατάψυξη αντέχουν 6 μήνες και το μωρό είναι ήδη 7,5 μηνών

 

Επι της ουσίας λοιπόν τι να κάνω;

να πίνεις 3 φλιτζάνια φασκόμηλο κάθε μέρα, αν δεν γίνει κάτι να πίνεις 5.

Σε ένα φλιτζάνι βραστό νερό, βάζεις ένα κουταλάκι φασκόμηλο, σουρώνεις μετά από 3 λεπτά και το πίνεις.

 

Και μειώνει τη συνεχή παραγωγή το φασκόμηλο; Θα το δοκιμάσω.

Κάτι έκανα μάλλον λάθος γιατί ενδιάμεσα στα γεύματα έβγαζα με το θήλαστρο περίπου 300 ml και ουσιαστικά δεν μειωνόταν. Μάλλον παρήγαγα περισσότερο αντι να λιγοστεύει, έτσι; Κι όμως τότε στην αρχή που είχα τα φρικτά πετρωματα η μαία που εθελοντικά με βοήθησε προ τοκετού, μου είχε πει όταν δεν αντέχω πια, να βγάζω με το θήλαστρο και να ταίζω το μωρό με το μπιμπερό, για να παράγω πια λιγότερο γάλα. Το μωρό τότε ήταν περίπου 20 ημερών. Το parlodel το πήρα σε συννενόηση με παιδίατρο και γυναικολόγο μισό χαπάκι, μόνο μία φορά γιατί είχα σοβαρότατο πρόβλημα. Μετά το θηλασμό, για να ανακουφιστώ, έβγαζα με το θήλαστρο 180 ml από το κάθε στήθος. Υπάρχει περίπτωση να δημιούργησε πρόβλημα αυτό το χάπι;

Και κάτι ακόμα ήθελα να ρωτήσω την Αγλαϊα. Αν περιορίσω τα γεύματα του μωρού σε 2 την ημέρα (τρώει με επιλογή της 9 το πρωί και 12 το βράδυ μόνο) κινδυνεύω να οδηγηθώ σε απογαλακτισμό; Και πως θα το καταλάβω αυτό για να το αποφύγω;

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Και μειώνει τη συνεχή παραγωγή το φασκόμηλο; Θα το δοκιμάσω.

 

Ναι την μειώνει. Σε ποσότητες όμως που σου έγραψε η Αγλαΐα. Όχι ένα ποτήρι την ημέρα μόνο.

 

Αν ανάμεσα στα γέυματα βγάζεις γάλα, αν μετά από κάθε θηλασμό βγάζεις γάλα τότε δίνεις εντολή στον εγκέφαλο σου να παράγει περισσότερο. Αυξάνεις έτσι την παραγωγή. Για να μειωθεί η παραγωγή πρέπει να μειώσεις τους θηλασμούς κι αν το στήθος πρήζεται τότε να βγάζεις με το χέρι λίγο μέχρι να ανακουφιστείς, ΟΧΙ μέχρι να αδειάσει το στήθος.

 

Το χαπάκι είναι επικύνδυνο όπως έγραψαν και παραπάνω τα κορίτσια. Η χορήγηση του δεν αφορά την διακοπή της γαλουχίας. Στο e-lactancia το έχει κόκκινο, risk level 3, λέει ότι έχει πάρα πολλές ώρες ημιζωής κι είναι επικύνδυνο να θηλάζεις το μωρό μετά τη χορήγηση του. Ο FDA έχει δώσει εντολή για την απόσυρση αυτού του φαρμάκου από την αγορά. Ο παιδίατρος κι ο γυναικολόγος έκαναν μεγάλο (εγκληματικό θα έλεγα) λάθος που σου το χορήγησαν παράλληλα με το θηλασμό.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και μειώνει τη συνεχή παραγωγή το φασκόμηλο; Θα το δοκιμάσω.

Τη μειώνει, αν τα 3 φλιτζάνια δεν έχουν καμία

 

Κάτι έκανα μάλλον λάθος γιατί ενδιάμεσα στα γεύματα έβγαζα με το θήλαστρο περίπου 300 ml και ουσιαστικά δεν μειωνόταν.

:? Αχ, γι αυτό έχεις τόσο μεγάλη παραγωγή! ακόμη και αν ήταν απαραίτητο να αντλήσεις δεν θα έπρεπει να αδειάζεις το στήθος αλλά να έβγαζες τόσο όσο χρειαζόταν για να ανακουφιστείς και θα έπρεπε αυτή η ποσότητα να μειώνεται συνέχεια.

 

Μάλλον παρήγαγα περισσότερο αντι να λιγοστεύει, έτσι;

Ναι, η υπερπαραγωγή είναι αρκετά συχνό πρόβλημα!

 

Κι όμως τότε στην αρχή που είχα τα φρικτά πετρωματα η μαία που εθελοντικά με βοήθησε προ τοκετού, μου είχε πει όταν δεν αντέχω πια, να βγάζω με το θήλαστρο και να ταίζω το μωρό με το μπιμπερό, για να παράγω πια λιγότερο γάλα.

Η άντληση ήταν μια προσορινή λύση αλλά χωρίς άλλα μέτρα (φασκόμηλο) δεν σε βοηθούσε.

 

Η συμβουλή της μαίας να αντλείς και να ταΐζεις το μωρό με μπιμπερό ήταν άστα να πάνε... θα μπορούσε να σε οδηγήσει σε αποθηλασμό λόγω μη συνεργασίας του μωρού.

 

Απορώ πώς κάποιοι επαγγελματίες αντιμετωπίζουν με τόσες αυθαιρεσίες ένα τόσο σοβαρό θέμα και κυρίως για το πώς αντιμετωπίζουν ένα μωρό στο οποίο φερόμαστε όπως γουστάρουμε, όποτε μας καπνίσει το θηλάζουμε και όποτε μας καπνίσει το αρνούμαστε.... σαν να μην καταλαβαίνει, σαν να είναι ένα πράγμα που δεν επηρεάζεται από την ασταθή συμπεριφορά μας. :?

 

 

Το μωρό τότε ήταν περίπου 20 ημερών. Το parlodel το πήρα σε συννενόηση με παιδίατρο και γυναικολόγο μισό χαπάκι, μόνο μία φορά γιατί είχα σοβαρότατο πρόβλημα.

το φάρμακο αυτό δεν είναι συμβατό με το θηλασμό. Κανονικά θα έπρεπε ήδη να είχε ρυθμιστεί έστω εν μέρη η παραγωγή.

 

Μετά το θηλασμό, για να ανακουφιστώ, έβγαζα με το θήλαστρο 180 ml από το κάθε στήθος.

Πολύ παραγωγη! Αυτό ήταν πραγματικά μεγάλο πρόβλημα. Η υπερπαραγωγή είναι συχνό πρόβλημα και δυστυχώς οι περισσότεροι γυναικολόγοι και μαίες όχι μόνο δεν μπορούν να βοηθήσουν τη μητέρα να το διαχειριστεί και να το λύσει σιγά σιγά, αλλά συνήθως δίνουν λάθος συμβουλές (πολλές αντλήσεις) που αυξάνουν ακόμη περισσότερο την παραγωγή.

 

Υπάρχει περίπτωση να δημιούργησε πρόβλημα αυτό το χάπι;

Mπορεί να δημιούργησε πρόβλημα αλλά δεν μπορείς τώρα να μάθεις αν το μωρό σου είχε σύγχιση, ναυτίες ή κάτε τέτοιο.

 

Και κάτι ακόμα ήθελα να ρωτήσω την Αγλαϊα. Αν περιορίσω τα γεύματα του μωρού σε 2 την ημέρα (τρώει με επιλογή της 9 το πρωί και 12 το βράδυ μόνο) κινδυνεύω να οδηγηθώ σε απογαλακτισμό;

Μπορεί να οδηγηθείς στον απογαλακτισμό αλλά δεν είναι σίγουρο. Το θέμα είναι πώς θα αντιδράσει το σώμα σου. Αν μπορεί να διατηρήσει ικανοποιητική παραγωγή με δύο θηλασμούς (έχεις καλές πιθανότητες λόγω υπερπαραγωγής) τότε δεν θα αποθηλάσει το μωρό σου.

 

Και πως θα το καταλάβω αυτό για να το αποφύγω;

αλλαγές στη συμπεριφορά την ώρα που θηλάζει, νομίζω θα το νιώσεις. Το βλέπουμε αν προκύψει.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλη σας ημερα!

Επαναφερω το θεμα : πως να μειωσω το γαλα μου, διοτι βρισκομαι στη στιγμη που αποφασισα να αποθηλασω...το παιδι μου ειναι περιπου 6 μηνων. Ο βασικος λογος για τη δικη μου περιπτωση ειναι: α)οτι το παιδι μου εχει αλλεργικη πρωκτοκολιτιδα κ εδω κ μηνες κανω εξαντλητικη διατροφη κ δεν αντεχω αλλο. Χωρις ιχνος γαλακτοκομικων (ισως το μονο απο το ψωμι του φουρνου εαν βαζουν γαλα εκει), χωρις να τρωω επισης αυγο κ ψαρι κ περασα κ περιοδους χωρις να τρωω κ χοιρινο κ μοσχαρι κ καποια φρουτα (ετρωγα μονο μπανανα,μηλο κ αχλαδι)! Κ ενω οταν γεννησα ειπα θα θηλασω οσο εχω γαλα...κ μαλιστα εκανα ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ προσπαθειες σε φασεις οπως πχ οταν μειωθηκε το γαλα μου λογω πρωτης περιοδου....κλπ.

Κ ο δευτερος λογος ειναι γιατι φοβαμαι αρκετα οτι οσο μεγαλωνει το παιδακι μου τοσο περισσοτερο δυσκολο ισως ειναι να "φυγει" απο το στηθος μου εαν χρειαστει (ισως να ειναι κ χαζο αυτο που σκεφτομαι, αλλα τωρα που αρχισα να μπαινω στη ψυχολογια του να αποθηλασω με προβληματισε και αυτο).

Θα ηθελα τις συμβουλες σαςκ τις εμπειριες σας για τον πιο ανωδυνο απογαλακτισμο...κ για μενα κ για το παιδι μου.

Συγγνωμη για την μεγαλη αναρτηση,αλλα να σας εκμυστηρευτω οτι αισθανομαι κ λιγο οτι "αναγκαζομαι" να σταματησω τον θηλασμο που τοσο ηθελα.... κ στεναχωριεμαι λιγο.. αλλα οταν με τοσες στερησεις βλεπουμε παλι αιμα στα κακα του μωρου μου πχ...τωρα ελλατωνεται αισθητα κ το βαρος το μηνιαιο που παιρνει ...κ κουραστηκα πραγματικα να μην μπορω να φαω τοσα πραγματα.....

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.

Η αξια των πραγματων ξεπερνα τις δυσκολιες αποκτησης τους!!..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...