Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φωτογραφίσεις νεογνών στα ιδιωτικά μαιευτήρια


peony

Recommended Posts

Ευτυχώς κορίτσια που μας λέτε τις εμπειρίες σας για να ξέρουμε και εμείς οι μέλλλουσες μαμάδες τι θα αντιμετωπίσουμε στο μαιευτήριο! Άκους εκεί να βάζουν κολλήριο στα αγγελούδια μας για τις παλιοφωτογραφίες!!!!!!! Και τι πειράζει να βγει φωτογραφία το μωρό στο σπίτι όταν από μόνο του θα έχει θελήσει να ανοίξει τα ματάκια του χωρίς κολλήρια και μ@@@κίες???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια, εγω εχω πει στον αντρα μου σε λιγο που γενναω να θυμαται να πει ΝΑ ΜΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ!! τωρα που διαβασα για το κολλιριο, μου σηκωθηκε η τριχα..

α, και κατι αλλο, οσες γεννησατε στο γενεσις, για ψαξτε το λιγο.. στο site τους εχουν και φωτο των μωρων.. πατας ημερομηνια τοκετου η ονοματεπωνυμο και στο βγαζει.. και δεν πιστευω πως ολοι αυτοι οι γονεις συναινεσαν..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απαράδεκτα πράγματα, εξοργιστικά. Ευτυχώς, στα δημοσια δεν παίζει κάτι τέτοιο, εκεί που γέννησα εγώ τουλάχιστον, παντως αν φωτογράφιζαν το νεογέννητό μου χωρίς την άδεια μου και με σκοπό φυσικά το κέρδος θα έκανα μεγάλο σαματά...

line_m123_beg_40_time_1235365200_text_d4ef20e1e3e3e5ebeffde4e920ece1f220e5dfede1e9.gif2011.png

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτα πράγματα, εξοργιστικά. Ευτυχώς, στα δημοσια δεν παίζει κάτι τέτοιο, εκεί που γέννησα εγώ τουλάχιστον, παντως αν φωτογράφιζαν το νεογέννητό μου χωρίς την άδεια μου και με σκοπό φυσικά το κέρδος θα έκανα μεγάλο σαματά...

 

Μια χαρά τα φωτογραφίζουν και στα δημόσια. Θεσσαλονίκη, Παπαγεωργίου που γέννησα εγώ, τα φωτογραφίζουν, απλά σε ρωτάνε πρώτα αν θέλεις.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γέννησα πρίν από 2+1/2 μήνες στο ΜΗΤΕΡΑ και προτού φωγραφίσουν το μωρό μας μας έδωσαν ένα έντυπο να συμπληρώσουμε και να υπογράψουμε -χωρίς αυτό το έντυπο δε γινόταν φωτογράφιση.

Κι εγώ το ίδιο, με τη διαφορά ότι δεν υπέγραψα οπότε δεν φωτογράφησαν. :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γέννησα στο ΙΑΣΩ και μας ακουσε όλος ο όροφος γι αυτό το θέμα. Δεν δεχτηκα φωτογραφίες μιας και η μπέμπα μου σε όλες φαινόταν ότι είχε ρίξει πολύ κλάμα και τα πηρα, αλλά μια θεία μου έτρεξε να του πει να παρει μια για τον εαυτό της. Η απάντηση ήταν ότι δεν πουλαει μόνο μία γιατί δεν κερδίζει έτσι και έπειτα παρομοιασε το μωρό με τις χαλασμένες πατάτες που πετάει ο μανάβης (στην ερώτηση αν προτιμάει να τις πετάξει παρά να δωσει 1-2).

Απαράδεκτος...

2XNsp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γέννησα στο Ρέα, όπου στο έντυπο για την εισαγωγή που συμπληρώσε ο άντρας μου ζητούσαν την άδεια να φωτογραφίσουν το μωρό. Την ημέρα που φεύγαμε μας έφεραν ένα DVD που περιείχε τις εν λόγω φωτογραφίες - χωρίς καμία χρέωση! Δωράκι από μας μου είπαν.

Οι δε "πόζες" του μωρού δεν ήταν στημένες, οπότε δεν είχε υποστεί καμιά ταλεπωρία και δεν εμφανίστηκε κανένας φωτογράφος προσπαθώντας να μας πουλήσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καταρχήν να ευχηθώ σε όλες σας να σας ζήσουν τα μωράκια σας!Ιδιαίτερα υγεία σας εύχομαι...πιστέψτε με είναι πράγματι το πολυτιμότερο αγαθό που έχουμε!

Θα ήθελα να σας λύσω κάποιες απορείες που δικαιούστε να μάθετε.

Εγώ λοιπόν είμαι φωτογράφος νεογνών και έχω εργαστεί σε 2 από τις μεγαλύτερες κλινικιές στην Ελλάδα.

Θα σας πω λοιπόν ότι αρχικα η φωτογράφηση νεογνών δεν έχει καμία σχέση με καμία είδους άλλη φωτογράφηση.Αν δεν νιώθεις κάτι για τα μωρά αν δεν εχεις πραγματική αγάπη για αυτά και αν είσαι νευρικός άνθρωπος καλύτερα να μην ασχοληθείς...πολλές από εσάς θα γνωρίζετε σαφώς ότι τα μωρά διαισθάνονται...ακόμα ακόμα όταν είναι στη κοιλιά της μητέρας τους.

Στις 2 αυτές κλινικιές που έχω εργαστεί μπορώ να σας πω ότι ήμουν και πιο αποστειρωμένη από τις μαίες...και θα σας το αιτιολογήσω αυτό...όταν εισέρχεσαι στον χώρο τον νεογνολογικό πλένεις καλά καλά τα χέρια σου με αποστειρωτικο και παρόλο που τα πλένεις φοράς και γάντια...στην ενδυμασία προστίθεται σκούφος,μάσκα,ποδονάρια και φυσικά ποδιά.Σε αντίθεση με τις μαίες που φοράν μόνο ποδιά...αλλά...θα μου πειτε είναι μαίες...τι να έχουν οι μαίες...ενώ ο φωτογράφος είναι αυτός που φέρνει μικρόβια...σκεφτείτε το λίγο μη μιλήσουμε για ευγένια..έχω γνωρίσει μαίες που πραγματικά το πιστευουν ότι κάνουν λειτούργημα και άλλες που πολύ απλά έπρεπε να σχοληθούν με κάτι άλλο στη ζωή τους...έχω δώσει λοιπόν και φωτογραφίες με κλειστά τα μάτια γιατί πολύ απλά το μωρό δεν τα άνοιγε...και μου έχουν πει μητέρες 'αχ γιατί δεν ανοιξε τα ματάκια του, να το ξαναφωτογραφίσεις και μία άλλη το θυμάμαι χαρακτηριστικά με περίμενε από έξω να τελείωσω για να της πω αν το μωρό της ανοιξε τα μάτια και να το πιέσω για να τα ανοίξει..η μόνη πίεση που μπορείς να ασκήσεις στα μωρά είναι να τα γαργαλήσεις τα ποδαράκια...τα μωρά που μόλις τα έχουν κάνει μπάνιο, που τα έχουν αλλάξει και που είναι στο σημείο να φάνε συνηθως ανοίγουν τα μάτια...προσωπικά μου αρέσουν πολλές φωτογραφίες με κλειστά μάτια...αλλά δεν αρέσουν σε πολλές μαμάδες και άντε να εξηγήσεις...πόσο λεπτό είναι το θέμα...όσο για το κολίριο που διάβασα ποιο πάνω...εγώ ξερω ότι αν έκανα κάτι τέτοιο θα με ανέφεραν σίγουρα στην διευθυνουσα και μπορεί και να με διώχναν κιόλας...και ευτυχώς δεν το έχω συναντήσει σε αυτές τις κλινικές που εργάστηκα...

Συμφωνώ απόλυτα με το γεγονός ότι θα πρέπει να το γνωρίζει ο γονιός για τη φωτογράφηση του μωρού του...είναι το σωστό και έτσι θα έπρεπε σε όλες τις κλινικές να γίνεται...παρόλαυτά δεν τηρείται πάντα αυτό...και εκεί είναι που δημιουργείται το θέμα...ένα τόσο όμορφο γεγονός όπως είναι οι φωτογραφίες του μωρού σου να μπορεί να τραπεί σε άσχημο γέγονος λόγο του τρόπου προσέγγισης.Και φυσικά την πληρώνει παντα ο φωτογράφος...ενώ κανονικα θα έπρεπε να είναι υπόλογη η κλινική γι αυτό..αν το σκεφτεί κανείς δεν είναι τίποτα να υπάρχει μία ενημέρωση είτε σε μορφή εντύπου είτε ακομά και προφορικώς...επισης καταλαβαίνω ότι το κόστος είναι μεγάλο αλλά σκεφτείται ότι όπως εσείς πληρώνεται το δωμάτιο για να μείνετε έτσι και το εκάστοτε γραφείο φωτογράφησης πληρώνει ενα μεγάλο ενοίκιο για να μπει μέσα...ακριβώς δεν ξέρω να σας πω πάντως εγώ με τα λιγοστα χρηματα που διαθέτω δεν θα μπορούσαν να μπω.Ετσι όπως καταλαβαίνετε δεν μπορεί να παέι η χ Μαρία και να πει 'α σήμερα θα παω να φωτογραφησω νεογνά'. Οι κλινικες βάζουν πολλούς όρους,όχι μόνο δηλαδή τους υγειονομικούς αλλά και τους οικονομικούς...το αν ενημερωθεί ο γονιός και μετά αν είναι να πάρει τις φωτογραφίες είναι άλλο θέμα..πάντως εγώ αν δεν ήμουν φωτογράφος και μου είχαν αρέσει οι φωτογραφίες θα προσπαθούσα να τις πάρω...και λέω θα προσπαθούσα γιατί πλέον και το 50αρικο το σκέφτεται ο άλλος...αλλά να μη γελιόμαστε κιόλας...έχω μπει σε μονόκλινο δωμάτιο και στη σουίτα και μου κάναν παζαρια για την τιμή...στο κάτω κάτω στο δωμάτιο μαξιμουμ 4 μέρες να μείνεις ενώ οι φωτό θα σου μείνουν μια ζωή...κάποια στιγμή θα καταλήξουν στο παιδί σου...αυτά ήθελα να σας πω...ελπίζω να σας έδωσα κάποιες απαντήσεις...να είστε καλά όλες!

Link to comment
Share on other sites

εγω εφυγα τεταρτη και την μικρη την πηρα σαββατο.ηταν στη μενν και για να την δουμε στο επισκεπτηριο περνουσαμε κυριολοκτικα απο κλιν=βανο.οχι φωτογραφιες δεν επετρεπαν ουτε να την ακουμπησουμε σαν γονεις μεχρι το απογευμα πριν την παρω σπιτι.και μας εφεραν κι εμας να διαλεξουμε φωτος τις οποιες ειληκρηνα θα ηθελα να ξερω πως τις εβγαλαν αφου απαγορευοταν.τα καθικια......

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

γεννησα στο ιασω το 2010 και επειδη ηξερα τι παιζει με το σεναριο και επειδη δεν εμπιστευομαι ΚΑΝΕΝΑΝ και ας ειναι ο καλυτερος του κοσμου εκανα ξεκαθαριση στις 5,30 το πρωι που μπηκα μεσα για να γεννησω με καισαρικη. τους ξεκαθαρισα οτι ετσι και δω φωτο του παιδιου μου θα γινει της κακομοιρας απλα...... γραψανε πανω στο κουνακι που σου φερνουνε τα μωρα ΟΧΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!! το γραψανε σε ολα τα χαρτια που υπεγραψα κατα την εισαγωγη και αυτο ηταν. τελος. αν θελεις δε το βγαζουνε.σε περιπτωση που το εχεις πει και τελικα το βγαλουνε το μωρακι φωτο εχεις δικαιωμα απλα να τα γκρεμισεις ολα και να κανεις οτι γουσταρεις . αλλα πιστεψτε με τα νοσοκομεια ολα φροντιζουνε να εχουνε το πωπο τους καλυμενο. σε κανενα δε συμφερει να το μυνησουν για κατι τετοιο οποτε ειναι προσεχτικοι.

eHrnp2.png

 

 

xuOPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ πριν ένα χρόνο, την μικρή μου δεν την έβγαλαν φωτογραφια γιατί ήταν στην απλή παρακολούθηση και στεναχωρήθηκα πάρα πολύ. Είδα δείγμα φωτογραφιών από τις διπλανές και ήταν πραγματικά υπέροχες, καμία σχέση με αυτές που βγάζουμε εμείς. Ενα τέλειο αναμνηστικό που εγώ δεν το έχω. Και δεν πιστεύω ότι τους ρίχνουνε κολλύρια κτλ, τα θεωρώ ράδιο αρβύλα, ειδικά στα μεγάλα ιδιωτικά μαιευτήρια υπάρχει μεγάλη αυστηρότητα που τηρείται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

από όσο μου είπε μια φίλη που βγάζει φωτογραφίες σε ιδιωτική κλινική της Θεσσαλονίκης, όταν μπαίνουν στην αίθουσα αποστειρώνονται και φοράνε όλο τον "γαλάζιο" εξοπλισμό, σκουφάκι, ποδιά, πατουνάκια κτλ..

 

επίσης, μου είπε ότι η κλινική ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ στον φωτογράφο να δώσει φωτογραφίες με κλειστά μάτια ή κλαμμένο κτλ.. πρέπει να κάνει το παιδάκι να ανοίξει τα μάτια του (το γαργαλάει λίγο ή το πειράζει πίσω από το αυτάκι συνήθως) και να το φωτογραφίσει πριν κλάψει..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Γέννησα στο Ρέα, όπου στο έντυπο για την εισαγωγή που συμπληρώσε ο άντρας μου ζητούσαν την άδεια να φωτογραφίσουν το μωρό. Την ημέρα που φεύγαμε μας έφεραν ένα DVD που περιείχε τις εν λόγω φωτογραφίες - χωρίς καμία χρέωση! Δωράκι από μας μου είπαν.

Οι δε "πόζες" του μωρού δεν ήταν στημένες, οπότε δεν είχε υποστεί καμιά ταλεπωρία και δεν εμφανίστηκε κανένας φωτογράφος προσπαθώντας να μας πουλήσει κάτι.

 

Η πρόσφατη εμπειρία μου από το Ρέα: συμφωνησαμε να φωτογραφισουν το μωρό μας κ όταν φευγαμε δεν μας ξαναειπαν τίποτα για τις φωτογραφίες. Πήραμε τηλ όταν συνειδητοποιησαμε ότι δεν μας δωσαν τίποτα, και η απάντηση ήταν ότι έκλαιγε το μωρό και τις 2 φορές που προσπαθησαν να τον φωτογραφισουν κ δεν τον βγαλαν. Εγώ ομως ήθελα έστω κ κλαμμενο μια φωτογραφία! Παρεπιπτοντως, αρχικά ενημερωνανε ότι 1 φωτογραφα θα ήταν δωρεάν κ αν θέλαμε κι άλλες το δηλωναμε στην υποδοχή των επιτόκων. Φταίω εγώ που πιστεύω ότι επειδή είδαν ότι δεν θα παίρναν επιπλέον χρήματα από εμάς δεν το προσπάθησαν?

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα ξερει καποια κοπελα ποσο στοιχιζουν οι φωτογραφιες του νεογνου που τραβαει ο φωτογραφος μετα τη γεννηση, στο Ιασω? Θα ηθελα να εχω μια ιδεα για να δω αν θα μπορεσω να τις αγορασω, γιατι το θελω πολυ. Το κοστος βεβαια εμενα θα ειναι επι 3 γιατι εχω τριδυμα. Αν εχετε καποια πληροφορια θα ηθελα πολυ να μαθω

 

Link to comment
Share on other sites

Στο περίπου

Την πρώτη μέρα θα σου δώσουν ένα έντυπα αν θες να φωτογραφηθεί αρχικά το μωρό και σε ενημερώνει και για το κόστος ο φωτογράφος .

Δεν σημαίνει ότι δεσμεύεσαι να τις πάρεις κιόλας στο τέλος εαν δεν σου αρέσουν.

Θα σου φέρουν μετά την φωτογράφιση ενα πακέτο που έχει μέσα κάποιες φωτο περιπου δεν θυμάμαι καλά 7-10 απο τις οποίες οι 3 ειναι αναμνηστικές για παππούδες κλπ με τα στοιχεία του μωρού και ένα αλμπουμ ψηφιακό με διαφορετικές φωτογραφίες μέσα απο τις τυπωμένες.

Οτι θέλεις και όσα θέλεις παίρνεις ή και κανένα...Η άποψη μου είναι απλά να πάρεις τουλάχιστον απο μια αν του δώσεις την συγκατάθεση σου, απλά για τον χρόνο του.

 

Η μία φώτο είχε περίπου 5-6 ευρω αλλα αν τις πάρεις όλες είναι πιο φθηνά και αν πάρεις και το αλμπουν το πακέτο είναι ακόμη πιο φθηνο.

 

Καπου 70ε εδωσα για όλα μαζί0. Κατι τέτοιο τελος πάντων.

 

Μπορείς να του πεις αν θες το άλμπουμ (είναι πολύ όμορφο) να σου το φτιάξει και με τα 3 μωρά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...