korina.v

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

2.091 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

23 minutes ago, bobonela said:

Φαντάζομαι θα έχεις δει στο site το Open Day 21/5.  Να πας από κοντά να δεις και να ρωτήσεις και να μάθεις ακριβώς. Στο φόρουμ δεν υπάρχουν μαμάδες με παιδιά στον Πλάτωνα τα τελευταία χρόνια.   Επίσης, έχεις δει Ι.Μ. Παναγιωτόπουλο? Κάνουν κι εκεί μαθήματα στα αγγλικά και είναι γενικά πολύ καλό σχολείο.

Ναι το ειδα αλλα αλλιως παρουσιαζονται τα πραγματα πριν και αλλιως τα βλεπεις απο μεσα. Η Σχολη Παναγιωτοπουλου ηταν μεσα σε αυτες που ειχα δει παλιοτερα για το δημοτικο αλλα δεν μου αρεσε κτιριακα. Δεν ξερω καποιον που να στελνει παιδι εκει ωστε να εχω γνωση απο μεσα για το εκπαιδευτικο κομματι. Αυτο ψαχνω δλδ καποιον που να εχει παιδι εκει για να κανω συγκεκριμενες ερωτησεις. Η εμπειρια μου στο δηματικο με εκανε να ξερω πλεον τι θελω απο ενα σχολειο. Κι επικεντρωνομαι στο γυμνασιο γιατι το λυκειο ειναι αλλες οι απαιτησεις. Θεωρω λαθος να επιλεγω ενα σχολειο για ολες τις βαθμιδες γιατι το  σχολειο που μπορει να ειναι πολυ δυνατο σε μια βαθμιδα να μην ειναι αυτο που θελω για τις αλλες. 

Παντως το παιδι μου ενθουσιαστηκε με την ΕΑ οταν πηγαμε αλλα δυστυχως οικονομικα δεν αντεχουμε γιατι χρειαζομαστε και σχολικο. 

Και ο Ζαγοριαννακος εχει open day και θα παω αλλα και παλι βλεπεις οσα θελουν να δεις. 

Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Ckmom είπε:

Ναι το ειδα αλλα αλλιως παρουσιαζονται τα πραγματα πριν και αλλιως τα βλεπεις απο μεσα. Η Σχολη Παναγιωτοπουλου ηταν μεσα σε αυτες που ειχα δει παλιοτερα για το δημοτικο αλλα δεν μου αρεσε κτιριακα. Δεν ξερω καποιον που να στελνει παιδι εκει ωστε να εχω γνωση απο μεσα για το εκπαιδευτικο κομματι. Αυτο ψαχνω δλδ καποιον που να εχει παιδι εκει για να κανω συγκεκριμενες ερωτησεις. Η εμπειρια μου στο δηματικο με εκανε να ξερω πλεον τι θελω απο ενα σχολειο. Κι επικεντρωνομαι στο γυμνασιο γιατι το λυκειο ειναι αλλες οι απαιτησεις. Θεωρω λαθος να επιλεγω ενα σχολειο για ολες τις βαθμιδες γιατι το  σχολειο που μπορει να ειναι πολυ δυνατο σε μια βαθμιδα να μην ειναι αυτο που θελω για τις αλλες. 

Παντως το παιδι μου ενθουσιαστηκε με την ΕΑ οταν πηγαμε αλλα δυστυχως οικονομικα δεν αντεχουμε γιατι χρειαζομαστε και σχολικο. 

Και ο Ζαγοριαννακος εχει open day και θα παω αλλα και παλι βλεπεις οσα θελουν να δεις. 

Ψάχνεις για γυμνάσιο κάτω από  7.000 ?

Στο δημοτικό ήσασταν δημόσιο?

3 hours ago, bobonela said:

Ψάχνεις για γυμνάσιο κάτω από  7.000 ?

Στο δημοτικό ήσασταν δημόσιο?

Ναι στο δημοτικο ειμασταν σε δημοσιο τα 3 τελευταια χρονια γιατι στο ιδιωτικο (σχετικα φθηνο) που ηταν μεχρι την 3η δημ δεν γινοταν καλη δουλεια και σκεφτηκα να κρατησουμε τα χρηματα για το γυμνασιο. Αλλα και παλι δεν θελω να ξεφυγω πανω απο 6500-7000. 

3 ώρες πρίν, Ckmom είπε:

Ναι στο δημοτικο ειμασταν σε δημοσιο τα 3 τελευταια χρονια γιατι στο ιδιωτικο (σχετικα φθηνο) που ηταν μεχρι την 3η δημ δεν γινοταν καλη δουλεια και σκεφτηκα να κρατησουμε τα χρηματα για το γυμνασιο. Αλλα και παλι δεν θελω να ξεφυγω πανω απο 6500-7000. 

Η καλύτερη λύση και φυσικά οικονομικότερη.... είναι το Αρσάκειο.  Θα μάθει πολλά, θα ζει σε μία μικρή κοινωνία όπως ακριβώς είναι έξω η ζωή, χωρίς να είναι σε γυάλα, θα κάνει πολλές δραστηριότητες πέρα από μαθήματα που θα εμπλουτίσουν τις γνώσεις και δεξιότητες και θα περάσει στις παν/νιες κάποτε.  Είναι η καλύτερη λύση για το θέμα σου. Μην αναλώνεσαι αλλού...

On 14/2/2013 at 10:40 AM, despoina said:

μαγκακι λες να ειμαστε συμμαθητες του χρονου? εμεις τη γραψαμε, πηρε και δυο γνωστες φιλων που ειχαν τα παιδια τους εκει και μου ειπαν τα καλυτερα. επειδη αλλη εναλλακτικη για"γερμανικο " σχολειο δεν ειχαμε, το πηραμε αποφαση και ο ΘΕος μαζι μας!(νομιζω ομως οτι καλα καναμε!). αν θες στειλε μου πμ το τηλ σου ή να σου στειλω εγω το δικο μου να στα πω αναλυτικα(αυτα που μου ειπανα

Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για αυτό το σχολείο θα ήθελα να μου πείτε εντυπώσεις 4 χρόνια μετά, αν είστε ευχαριστημένοι κτλ.?

Διαφημίσεις

On 11/1/2013 at 11:19 AM, despoina said:

το κοριτσακι μας θα παει του χρονου προνηπιο και επειδη θελουμε να μαθει γερμανικα νωρις, θελουμε καποιο "γερμανικο σχολειο".

στην athener schule στα βριλησσια μολις φαγαμε πορτα, αν και εχουμε κανει αιτηση ηδη 10 μηνες για του χρονου, οποτε οι επιλογες μας ειναι η γερμανικη σχολη (που δεν μας ενθουσιαζει το γεγονος οτι στο δημοτικο κανουν ελληνικα σαν ξενη γλωσσα) και η σχολη Μαντα Παπαδατου, στην κατω κηφισια.

Πηγαμε προχτες και η διευθυντρια μας εκανε πολυ καλη εντυπωση, ειχα διαβασει οτι ειναι αυστηρη κτλ, αλλα μου φανηκε οπως πρεπει. Κτιριακα πολυ μετρια, σαν το athener schule βεβαια, αλλα με μικροτερη αυλη, μικροτερες ταξεις και η αιθουσα του προνηπιου-νηπιου μου φανηκε λιγο μικροσκοπικη. Θα μου πειτε, στους τοιχους θα κολλησεις? εχω παρα πολυ καλες συστασεις και το σκεφτομαστε σοβαρα, μηπως καποια κοπελα πηγαινε εκει το παιδακι της απο το προνηπιο-νηπιο να μου πει τι γινεται, γιατι οι συστασεις που εχω (αριστες)ειναι απο το δημοτικο!ευχαριστω πολυ!

Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες αν τελικά επιλέξατε τη σχολή Μαντά? Πως είναι μετά από 4 χρόνια φοιτησης στο σχολείο? Είστε ευχαριστημένοι?

Έχει κάποιος πληροφορίες για καλό ιδιωτικό στα βόρεια προάστια? Σκέφτομαι για το Αρσάκεια-Τοσίτσεια Εκάλης, αλλά οι απόψεις που ακούω είναι εκ διαμέτρου αντίθετες. Τώρα ξεκίνησα να ψάχνω, με τη λογική να ξεκινήσουμε από το νηπιαγωγείο - δημοτικό.

Κάθε βοήθεια και πληροφορία είναι καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ.

17 ώρες πρίν, nefeliphilipos είπε:

Έχει κάποιος πληροφορίες για καλό ιδιωτικό στα βόρεια προάστια? Σκέφτομαι για το Αρσάκεια-Τοσίτσεια Εκάλης, αλλά οι απόψεις που ακούω είναι εκ διαμέτρου αντίθετες. Τώρα ξεκίνησα να ψάχνω, με τη λογική να ξεκινήσουμε από το νηπιαγωγείο - δημοτικό.

Κάθε βοήθεια και πληροφορία είναι καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ.

Γνώμη μου είναι να πάς οπωσδήποτε να δεις όλα τα σχολεία τα οποία σκέφτεσαι, να διαμορφώσεις κατά το δυνατόν ίδια άποψη. Εκτός από το Τοσίτσειο, άλλα σχολεία στα Βόρεια Προάστια που μπορείς να κοιτάξεις είναι η Εκπαιδευτική Αναγέννηση στις Αφίδνες(Νηπιαγωγείο - Λύκειο), η Σχολή Μάνου στην Εκάλη (Νηπιαγωγείο - Δημοτικό), τα Μοντεσσοριανά Σχολεία στην Βαρυμπόμπη (Παιδικός Σταθμός - Γυμνάσιο).

Αν σε παίρνει να απομακρυνθείς λίγο, αξίζει να κοιτάξεις και την Ελληνοαγγλική Αγωγή στο Μαρούσι (περιοχή The Mall).

6 ώρες πρίν, Deena είπε:

Γνώμη μου είναι να πάς οπωσδήποτε να δεις όλα τα σχολεία τα οποία σκέφτεσαι, να διαμορφώσεις κατά το δυνατόν ίδια άποψη. Εκτός από το Τοσίτσειο, άλλα σχολεία στα Βόρεια Προάστια που μπορείς να κοιτάξεις είναι η Εκπαιδευτική Αναγέννηση στις Αφίδνες(Νηπιαγωγείο - Λύκειο), η Σχολή Μάνου στην Εκάλη (Νηπιαγωγείο - Δημοτικό), τα Μοντεσσοριανά Σχολεία στην Βαρυμπόμπη (Παιδικός Σταθμός - Γυμνάσιο).

Αν σε παίρνει να απομακρυνθείς λίγο, αξίζει να κοιτάξεις και την Ελληνοαγγλική Αγωγή στο Μαρούσι (περιοχή The Mall).

Deena σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ήδη έκλεισα ραντεβού σε Αρσάκειο και Εκπαιδευτική αναγέννηση. 

Διαφημίσεις

On 14/6/2017 at 4:32 PM, nefeliphilipos said:

Deena σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ήδη έκλεισα ραντεβού σε Αρσάκειο και Εκπαιδευτική αναγέννηση. 

Επειδή έχει πάει το παιδί μου και στα 2  στα συν της Αναγέννησης είναι τα Αγγλικά, στα συν του Αρσακειου είναι όλα τα υπόλοιπα! Δηλαδή στο Τοσιτσειο έχεις πιο ολοκληρωμένο πακέτο Καλλιτεχνικων , Αθλητικων και Μαθησιακων , στην Αναγέννηση γινονται ολα τα μαθησιακα πολυ καλα ( με πολλη δουλειά στο σπιτι) αλλα στα υπολοιπα υστερουν ! 

On 15/6/2017 at 11:39 ΜΜ, ΕΥΓΕΝΙΑ είπε:

Επειδή έχει πάει το παιδί μου και στα 2  στα συν της Αναγέννησης είναι τα Αγγλικά, στα συν του Αρσακειου είναι όλα τα υπόλοιπα! Δηλαδή στο Τοσιτσειο έχεις πιο ολοκληρωμένο πακέτο Καλλιτεχνικων , Αθλητικων και Μαθησιακων , στην Αναγέννηση γινονται ολα τα μαθησιακα πολυ καλα ( με πολλη δουλειά στο σπιτι) αλλα στα υπολοιπα υστερουν ! 

Ευγενία θα διαφωνήσω. Το Αρσάκειο στο προνήπιο και νήπιο δεν προσφέρει καμιά αθλητική δραστηριότητα στο βασικό του πρόγραμμα, εκτός από 1 ώρα την εβδομάδα γυμναστική. Αλλά και γενικότερα ακολουθούν ένα πρόγραμμα του υπουργείου και από ότι κατάλαβα στο τέλος του νηπιαγωγίου μαθαίνουν να γράφουν μόνο το όνομά τους και αν! Πάμε σε δημόσιο παιδικό και αυτό το ξέρουμε ήδη!! Δηλαδή, τι κάνουν τόσες ώρες χωρίς κάποια δραστηριότητα? μόνο τραγούδια, παραμύθια και κατασκευές? Λίγο ανοργάνωτοι μου φάνηκαν. Για να μη αναφέρω το Δημοτικό τους. Το κτήριο είναι απαράδεκτο για ιδιωτικό σχολείο. το προαύλιο της πρώτης τάξης είναι χωμάτινο με πέτρες που τα παιδιά αυτής της ηλικίας πέφτουν πολύ συχνά κάτω και χτυπάνε, εκεί θα σκίζονται. 

Η εκπαιδευτική Αναγέννηση από την άλλη είναι ένα σχολείο σχεδόν καινούριο. Ντρέπεσαι να πατήσεις! Το βασικό πρόγραμμα εκτός των αγγλικών (κάθε μέρα 1 ώρα) έχει την εβδομάδα 2 ώρες κολυμβητήριο, 2 ώρες ποδόσφαιρο ή μπαλέτο και μία ώρα μουσικοκινητική. Μέχρι και σκάκι έχει 2 φορές την εβδομάδα. Έχει ποικιλία και για μένα αυτό είναι σημαντικό. Δεν βαριούνται τα παιδιά. Πόσες ώρες μπορεί ένα παιδί να ζωγραφίσει? Μιλήσαμε με τη Διευθύντρια του νηπιαγωγίου και "κουραστήκαμε" να ακούμε για τη σημαντικότητα του κάθε παιδιού, για την ατομικότητα, για την ένταξή του σε ομάδα, για τη συνεργασία. Δε θέλω να κάνω διαφήμιση του σχολείου αλλά εμένα με κέρδισε.

Και όταν λέμε πολύ δουλειά στο σπίτι, τι εννοούμε? Κι εγώ σαν παιδί δεν ήμουν πολύ fan του διαβάσματος, αυτό όμως δε σήμαινε ότι δε διάβαζα. Θυμάμαι στη α γυμνασίου διάβαζα μέχρι της 11 το βράδυ και ήμουν και σε δημόσιο σχολείο. Σίγουρα θέλουμε ένα σχολείο που δε δίνει δουλειά στο σπίτι, αλλά αυτό είναι το αγγλικό σύστημα. Σε οποιοδήποτε ελληνικό σχολείο, αργά ή γρήγορα, το διάβασμα θα έρθει. Το θέμα είναι να έχει και το επιθυμητό αποτέλεσμα.

αυτό άρεσε στην/στον 1 person

On ‎22‎/‎6‎/‎2017 at 10:48 ΠΜ, nefeliphilipos είπε:

Ευγενία θα διαφωνήσω. Το Αρσάκειο στο προνήπιο και νήπιο δεν προσφέρει καμιά αθλητική δραστηριότητα στο βασικό του πρόγραμμα, εκτός από 1 ώρα την εβδομάδα γυμναστική. Αλλά και γενικότερα ακολουθούν ένα πρόγραμμα του υπουργείου και από ότι κατάλαβα στο τέλος του νηπιαγωγίου μαθαίνουν να γράφουν μόνο το όνομά τους και αν! Πάμε σε δημόσιο παιδικό και αυτό το ξέρουμε ήδη!! Δηλαδή, τι κάνουν τόσες ώρες χωρίς κάποια δραστηριότητα? μόνο τραγούδια, παραμύθια και κατασκευές? Λίγο ανοργάνωτοι μου φάνηκαν. Για να μη αναφέρω το Δημοτικό τους. Το κτήριο είναι απαράδεκτο για ιδιωτικό σχολείο. το προαύλιο της πρώτης τάξης είναι χωμάτινο με πέτρες που τα παιδιά αυτής της ηλικίας πέφτουν πολύ συχνά κάτω και χτυπάνε, εκεί θα σκίζονται. 

Η εκπαιδευτική Αναγέννηση από την άλλη είναι ένα σχολείο σχεδόν καινούριο. Ντρέπεσαι να πατήσεις! Το βασικό πρόγραμμα εκτός των αγγλικών (κάθε μέρα 1 ώρα) έχει την εβδομάδα 2 ώρες κολυμβητήριο, 2 ώρες ποδόσφαιρο ή μπαλέτο και μία ώρα μουσικοκινητική. Μέχρι και σκάκι έχει 2 φορές την εβδομάδα. Έχει ποικιλία και για μένα αυτό είναι σημαντικό. Δεν βαριούνται τα παιδιά. Πόσες ώρες μπορεί ένα παιδί να ζωγραφίσει? Μιλήσαμε με τη Διευθύντρια του νηπιαγωγίου και "κουραστήκαμε" να ακούμε για τη σημαντικότητα του κάθε παιδιού, για την ατομικότητα, για την ένταξή του σε ομάδα, για τη συνεργασία. Δε θέλω να κάνω διαφήμιση του σχολείου αλλά εμένα με κέρδισε.

Και όταν λέμε πολύ δουλειά στο σπίτι, τι εννοούμε? Κι εγώ σαν παιδί δεν ήμουν πολύ fan του διαβάσματος, αυτό όμως δε σήμαινε ότι δε διάβαζα. Θυμάμαι στη α γυμνασίου διάβαζα μέχρι της 11 το βράδυ και ήμουν και σε δημόσιο σχολείο. Σίγουρα θέλουμε ένα σχολείο που δε δίνει δουλειά στο σπίτι, αλλά αυτό είναι το αγγλικό σύστημα. Σε οποιοδήποτε ελληνικό σχολείο, αργά ή γρήγορα, το διάβασμα θα έρθει. Το θέμα είναι να έχει και το επιθυμητό αποτέλεσμα.

To βασικό ατού του νηπιαγωγείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης είναι η καταπληκτική Διευθύντρια!

Nefeliphilipos αν θες λεπτομέρειες για την Αναγέννηση στείλε μου π.μ.

On 6/13/2017 at 4:28 PM, nefeliphilipos said:

Έχει κάποιος πληροφορίες για καλό ιδιωτικό στα βόρεια προάστια? Σκέφτομαι για το Αρσάκεια-Τοσίτσεια Εκάλης, αλλά οι απόψεις που ακούω είναι εκ διαμέτρου αντίθετες.

Επειδή είδαμε και εμείς το Αρσάκειο (Ψυχικού) έχω μια κάποια άποψη, αρνητική σε γενικές γραμμές. Τι δεν μου άρεσε; Το πολυπληθές του πράγματος, με 6 ή 7 τμήματα σε κάθε τάξη αισθάνομαι ότι κάθε παιδί είναι μια μικρή ψηφίδα σε ένα αχανές μωσαϊκό. Ενώ το σχολείο έχει την φήμη του "οικονομικού" όταν προσθέσει κανείς σχολικό, μελέτη + δραστηριότητες το κόστος ανεβαίνει αρκετά.

Η παρουσίαση που μας έγινε ενώ ήταν η πιο επαγγελματική από όσες είδαμε, είχε και την αίσθηση της κονσέρβας γιατί είπαμε, είναι πολλλλαααααααα τα παιδάκια στο σχολείο άρα και πολλαααααααα τα γκρουπάκια γονέων που ακούν όλοι τα ίδια πράγματα. Από την άλλη το κτίριο με ξετρέλλανε γιατί είχε εκτός των πολλών αιθουσών και μια υπέροχη πατίνα λόγω παλαιότητας, στην δε βιβλιοθήκη γονάτισα, νομίζω αν η κόρη μου είχε μπει μέσα δεν θα έβγαινε ούτε με τον Ρούλη τον γερανούλη που λέει ο λόγος :)

Τελικά καταλήξαμε σε ένα φιλελεύθερο, μικροσκοπικό ιδιωτικό στην Αγία Παρασκευή (Διονύσιος Σολωμός) που έχει όλα όσα μας φαίνονται σημαντικά αλλά κτιριακά "δεν λέει". Ευτυχώς ακόμα έχουμε επιλογές για όλα τα γούστα και σίγουρα στο τέλος οι περισσότεροι γονείς είναι ευχαριστημένοι με την επιλογή τους.

Καλό ψάξιμο!

g460hmwsv.png

61cfaxyrz.png

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα

Το παιδί μου είναι τεσσάρων χρόνων και ήδη πάει προνήπιο και έχω αρχίσει από τώρα με τη γυναίκα μου να ψάχνουμε που θα το πάμε νηπιαγωγείο-δημοτικο

Έχουμε  κατασταλάξει σε τρία τα οποία είναι η σχολή Μάνου στην Εκάλη Εκπαιδευτήρια καντα στα Βριλήσσια  που θα πάμε Τετάρτη να το δούμε και Ελληνοαγγλική αγωγή στο Μαρούσι που θα πάμε τέλος του μηνα

Ποια η γνώμη σας μεταξύ των τριών??? 

Καλησπέρα κι από εμένα,

Θα ήθελα τη βοήθεια όσων γνωρίζουν/ έχουν προσωπική εμπειρία από το Saint Joseph στην Πεύκη. Το επισκεφτήκαμε και μας έκανε αρκετά καλή εντύπωση, καθώς είναι οικονομικό, μαζεμένο ,δείχνει οργανωμένο και φαίνεται να έχει επενδύσει στις νέες τεχνολογίες.  Οποιοδήποτε όμως σχόλιο ή άποψη από κάποιον που να πηγαίνει ήδη το παιδί του εκεί θα ήταν πολύ βοηθητική, και για τα θετικά του σχολείου και για τα αρνητικά του.

Ευχαριστώ πολύ

Υ.Γ. Η επιλογή σχολείου είναι πραγματικά αγχωτική!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα