Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Οι ουρσουλινες έχουν σχολικο στις 2 και στις 4 νομίζω. Για τον Καντά τι να πω...αν ακούσεις κάτι άλλο πες μου. Στη παιδεία πήγαινα και εγω σχολείο. Έχει θετικά και αρνητικά. Πήγαινε μια βόλτα να το δεις και να μιλησεις

I

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ωχ, μη μου λες τέτοια...

Τις ουρσουλίνες δεν τις έχω κοιτάξει προς το παρόν γιατί δε με βολεύει το ότι δεν έχουν σχολικό μετά τις 14:00.

 

Ξανατσέκαρέ το αυτό γιατί εμείς πήγαμε φέτος να δούμε το σχολείο και μας είπαν ότι έχει επιστροφή από το ολοήμερο με σχολικά αλλά αφήνουν σε κεντρικές αρτηρίες και όχι έξω από την πόρτα του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Είμαι σε μια φάση προκαταρκτικής εξερεύνησης επιλογών για το γυμνάσιο-λύκειο.

 

Έχει κάποιος γονέας άποψη για το σχολείο "Αθηναϊκή αγωγή και παιδεία" στην Κηφισιά;

 

Οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθούσε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμα όσα γράφετε εδώ και με έχουν βοηθήσει κατά καιρούς που ψάχνω σχολείο. Σε μερικές μέρες έχουμε συνάντηση στη Γερμανική σχολή με τη διευθύντρια του νηπιαγωγείου για να μας δουν μαζί με το παιδί. Έχετε σχετική εμπειρία από το συγκεκριμένο σχολείο ή από άλλα σχολεία; Τί ψάχνουν να δουν σ' αυτές τις συνεντεύξεις και πώς γίνονται; Οποιαδήποτε πληροφορία για το σχολείο θα ήταν πολύ χρήσιμη. Ευχαριστώ.

 

Ποιες είναι οι εντυπώσεις σου απο το νηπιαγωγείο της Γερμανικής Σχολής?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ηθελα κ εγω να ακουσω γνωμες για Ελληνικη παιδεια! !!!!

 

 

Έχω κοντινούς μου ανθρώπους που πάνε τα παιδιά τους στην Ελληνική Παιδεία. Έχει το θρησκευτικό στοιχείο, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό σε σχέση με παλιότερα. Θεωρείται καλό σχολείο σε επίπεδο γνώσεων, και οι καθηγητές είναι πολύ καλοί, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει, το βασικό του πρόγραμμα δεν καλύπτει επαρκώς τη ξένη γλώσσα, ενώ σε άλλα σχολεία τουλάχιστον η 1 ξένη γλώσσα καλύπτεται επαρκώς από το βασικό πρόγραμμα (για δημοτικό μιλάω).

Σκέφτομαι πάντως να κανονίσω ραντεβού μαζί τους, οπότε θα σας πω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!

 

εχω ξαναγραψει παλια σχετικα με το θεμα αυτο καθως εχω δυο παιδακια και ειμαι σ αναζητηση ιδιωτικου σχολειου νοτιων προαστιων οπωε η γενναδειος , θεομητωρ, συχγρ.παιδεια (καρεα), ζωη (αργυρ/λη)....

 

οτι γνωριζετε και εχετε να γρεψετε σας παρακαλω ευπροσδεκτο!

κοιταμε και το οικονομικο γιατι τα παιδακια θα ειναι δυο!

Link to comment
Share on other sites

τα εκπαιδευτήρια ΔΟύκα θα ήταν ίσως μια καλή επιλογή για εσάς ....

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Το συζήτησα πρόσφατα με μια μαμά που θα πάει του χρόνου εκεί νηπιαγωγείο και μου είπε οτι κατά βάση χρησιμοποιούν ηλεκτρονικά μέσα (τάμπλετ,κομπιούτερ) πράγμα που δεν θα το ήθελα.Και η αναζήτηση συνεχίζεται.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

ύπάρχει κάποια μαμά που πηγαίνει στο ΔΗΜΟΤΙΚΟ της Γιαννοπούλου στη Γλυφάδα για να μου πει την άποψή της? Θα πάμε 1η δημοτικού φέτος και είμαστε ανάμεσα σε αυτό και τον Καίσαρη. Αναρωτιόμαστε αν η διαφορά στα δίδακτρα (2.400+ ο Καίσαρης) έχει κάποια βάση ως προς το εκπαιδευτικό αποτέλεσμα ή απλά καλύπτει την αισθητική των γονέων (τα premises του Καίσαρη είναι εντυπωσιακά)

 

 

Ευχαριστώ,

Μαρία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για γενναδειο και ζωη (αργυρ/λη) κοιταζα και εγω.

 

Θεωρω οτι αμφοτερα ειναι καλα σχολεια.

η Γενναδειος πιο οικονομικο ισως.

 

Ακομα δεν εχω επισκευτει κανενα . τα παμε σε ενα παιδικο προς το παρων (ειναι 4 χρ. και σχεδον 3χρ. το μικρο). Ξερω καλα λογια για το γενναδειο απο καποιον αποφοιτο του που ειναι 38 ετων σημερα. Αλλα τιποτα αλλο. σιγουρα του χρονου θα επισκευτουμε το γενναδειο, θεομητωρ (με πολλους ασκερισκους κι ερωτ/κα αν και ειναι το πιο κοντιμο μας!), συγρ. παιδεια, καναση στου ζωγραφου, ισως ξενοπουλου ν. σμυρνη., ζωη αργυρ/λη.

 

ειχα παρει τηλ στο συγρ.παιδεια τον δεκεμβριο καπου και ενω ειχα αφησει στοιχεια μου να μιλησω με τον διευθυντη ποτε δε με πηραν τηλ πισω.... περιεργο...

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχω επισκευτει κανενα . τα παμε σε ενα παιδικο προς το παρων (ειναι 4 χρ. και σχεδον 3χρ. το μικρο). Ξερω καλα λογια για το γενναδειο απο καποιον αποφοιτο του που ειναι 38 ετων σημερα. Αλλα τιποτα αλλο. σιγουρα του χρονου θα επισκευτουμε το γενναδειο, θεομητωρ (με πολλους ασκερισκους κι ερωτ/κα αν και ειναι το πιο κοντιμο μας!), συγρ. παιδεια, καναση στου ζωγραφου, ισως ξενοπουλου ν. σμυρνη., ζωη αργυρ/λη.

 

ειχα παρει τηλ στο συγρ.παιδεια τον δεκεμβριο καπου και ενω ειχα αφησει στοιχεια μου να μιλησω με τον διευθυντη ποτε δε με πηραν τηλ πισω.... περιεργο...

 

Από έρευνα γνωστής μου οικογένειας που κατέληξαν σε Ζώη :

 

Τα Εκπαιδευτήρια Κανάση δεν έχουν νηπιαγωγείο, οπότε αν ο παιδικός που πάτε δεν έχει νηπιαγωγείο, μάλλον δεν σας εξυπηρετεί.

 

Η Σύγχρονη Παιδεία, η Γεννάδιος και τα Εκπαιδευτήρια Ζώη είναι αρκετά παρεμφερή σχολεία, οπότε παίζει ρόλο η αίσθηση που θα σας μείνει από τις συναντήσεις που θα κάνετε. Οι γνωστοί μου θεώρησαν την Σύγχρονη Παιδεία όχι τόσο value for money για αυτό που προσφέρει (λίγο ακριβή δηλαδή), ο Ζώης δε, σε σχέση με την Γεννάδιο τους έπεισε περισσότερο στο εκπαιδευτικό κομμάτι, ενώ η Γεννάδιος θα έβγαινε στο Δημοτικό και λίγο ακριβότερη. Λεπτομέρεια που δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει : Ο Ζώης και η Σύγχρονη Παιδεία προσφέρουν και τη δυνατότητα σίτισης από το σχολείο, η Γεννάδιος μόνο ταπεράκι από το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κανείς πληροφορίες για το Δούκα στο Γυμνάσιο? Η αδελφή μου ενδιαφέρεται να βάλει το παιδί της εκεί και δεν γνωρίζουμε πολλά για το συγκεκριμένο σχολείο..... είναι λίγο "άγνωστο"..... για ένα περίεργο λόγο, ενώ δείχνει να έχει πολύ δυνατά προγράμματα (μέχρι και ΙΒ), δεν ακούγεται καθόλου! Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό.... Γιατί δεν διαφημίζεται από τους μαθητές του?? Δεν ξέρω αν εφαρμόζονται όλα αυτά που αναφέρει το site τους.

Οποιος έχει κάτι περισσότερο θα ήταν πολύ ευχάριστο!

 

Επισκέφθηκε η αδελφή μου το Δούκα και έμεινε ενθουσιασμένη με το εκπαιδευτικό μοντέλο που χρησιμοποιούν. Είναι άλλης φιλοσοφίας πράγματι.

 

Εχει όμως κανείς εκ των έσω πληροφορίες??

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας αξιολογει τι ειναι σημαντικο και ποσο επιβαρυνει το πορτοφολι του.

Εγω πχ θεωρω σημαντικο (αλλα οχι καθοριστικο) να ειναι καλες οι εγκαταστασεις.Τα ιδιωτικα σχολεια κανουν το ιδιο ακριβως διδακτικο προγραμμα με τα δημοσια,δεν πρεπει καπου να προσφερουν κατι παραπανω;

 

Καλησπέρα,

 

 

ύπάρχει κάποια μαμά που πηγαίνει στο ΔΗΜΟΤΙΚΟ της Γιαννοπούλου στη Γλυφάδα για να μου πει την άποψή της? Θα πάμε 1η δημοτικού φέτος και είμαστε ανάμεσα σε αυτό και τον Καίσαρη. Αναρωτιόμαστε αν η διαφορά στα δίδακτρα (2.400+ ο Καίσαρης) έχει κάποια βάση ως προς το εκπαιδευτικό αποτέλεσμα ή απλά καλύπτει την αισθητική των γονέων (τα premises του Καίσαρη είναι εντυπωσιακά)

 

 

Ευχαριστώ,

Μαρία

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει οτι τα ιδιωτικα σχολεια κάνουν τις ίδιες ώρες με τα δημόσια. Εχουν δικαίωμα να πάρουν παρεκκλίσεις στο πρωινο υποχρεωτικο προγραμμα οι οποιες εγκρινονται από το Σχολικο Συμβουλο και τη Διευθυνση Εκπαιδευσης.

π.χ. στο Γυμνασιο το πρόγραμμα του Υπουργείου είναι 32 ώρες. Σε ένα ιδιωτικό μπορεις να κανεις μέχρι 40 ώρες στο βασικο υποχρεωτικο πρωινο προγραμμα. Ετσι δινονται οι εξτρα ωρες στις Ξένες Γλώσσες, σε βασικά μαθηματα ή σε διάφορα projects.

Eπίσης δεν είναι μόνο οι ώρες του προγράμματος που διαφέρουν. Διαφέρουν και στο πως γίνονται π.χ. Πληροφορικη γινεται και στο Δημοσιο και στο ιδιωτικό σχολείο. Οταν ομως έχεις ένα υπολογιστή για πέντε μαθητές και αυτόν δεκαετίας ενώ στο ιδιωτικο έχεις ενα προς ενα παιδι και ειναι και τελευταιας τεχνολογιας.

Οταν κανεις Αγγλικα με φροντιστηριακα βιβλια, διαδραστικους πινακες, ebooks και περισσοτερες ώρες είναι το ίδιο;

Υπάρχει ο ίδιος αριθμός απώλειας διδακτικων ωρων απο απεργίες, εκλογές, αναιτιολόγητες άδειες; Εδώ πραγματικά υπάρχει περίπτωση που σε δημοτικό σχολείο τους έλειπε δασκαλα και τους εστειλαν από τη Διευθυνση πρωτοβάθμιας δασκάλα Αγγλικών γιατι αυτη λεει τους περίσσευε.

Στο ιδιωτικο σχολειο μπορεις να εχεις την απαιτηση να σου κανει Ιστορικος το μαθημα της Ιστοριας. Στο δημόσιο όμως μπορεί να το κάνουν οι καθηγητές των ξενόγλωσσων ή ο Θεολόγος για να συμπληρωσει ωράριο.

Τα προγράμματα λοιπον ειναι εμπλουτισμενα και δεν ειναι ακριβως με του Υπουργείου και ουτε εφαρμόζονται με τον ίδιο τρόπο.

Αν ηταν ετσι δεν θα ειχαν λογο υπαρξης τα ιδιωτικα αν σκεφτειτε οτι καποια δημοσια σχολεία εχουν καλυτερες εγκαταστασεις από ιδιωτικά και οτι πλεον με τα ολοημερα καλυπτονται και οι αναγκες των εργαζομενων γονεων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από έρευνα γνωστής μου οικογένειας που κατέληξαν σε Ζώη :

 

Τα Εκπαιδευτήρια Κανάση δεν έχουν νηπιαγωγείο, οπότε αν ο παιδικός που πάτε δεν έχει νηπιαγωγείο, μάλλον δεν σας εξυπηρετεί.

 

Η Σύγχρονη Παιδεία, η Γεννάδιος και τα Εκπαιδευτήρια Ζώη είναι αρκετά παρεμφερή σχολεία, οπότε παίζει ρόλο η αίσθηση που θα σας μείνει από τις συναντήσεις που θα κάνετε. Οι γνωστοί μου θεώρησαν την Σύγχρονη Παιδεία όχι τόσο value for money για αυτό που προσφέρει (λίγο ακριβή δηλαδή), ο Ζώης δε, σε σχέση με την Γεννάδιο τους έπεισε περισσότερο στο εκπαιδευτικό κομμάτι, ενώ η Γεννάδιος θα έβγαινε στο Δημοτικό και λίγο ακριβότερη. Λεπτομέρεια που δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει : Ο Ζώης και η Σύγχρονη Παιδεία προσφέρουν και τη δυνατότητα σίτισης από το σχολείο, η Γεννάδιος μόνο ταπεράκι από το σπίτι.

 

 

Σ ευχαριστω.

Αν και κριμα γιατι τα δυο επικρατεστερα μου ... μαλλον δε θα εξυπηρετουν τελικα. (το ενα που δενε χει νηπιαγωγειο και το αλλο που δενε χει σιτηση). και παλι ευχαριστω. Μακαρι να κανουν καλυτερες τιμες, ειναι λιγο δυσκολο για εμας που ολα θα πηγαινουν επι δυο.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχω επισκευτει κανενα . τα παμε σε ενα παιδικο προς το παρων (ειναι 4 χρ. και σχεδον 3χρ. το μικρο). Ξερω καλα λογια για το γενναδειο απο καποιον αποφοιτο του που ειναι 38 ετων σημερα. Αλλα τιποτα αλλο. σιγουρα του χρονου θα επισκευτουμε το γενναδειο, θεομητωρ (με πολλους ασκερισκους κι ερωτ/κα αν και ειναι το πιο κοντιμο μας!), συγρ. παιδεια, καναση στου ζωγραφου, ισως ξενοπουλου ν. σμυρνη., ζωη αργυρ/λη.

 

ειχα παρει τηλ στο συγρ.παιδεια τον δεκεμβριο καπου και ενω ειχα αφησει στοιχεια μου να μιλησω με τον διευθυντη ποτε δε με πηραν τηλ πισω.... περιεργο...

 

Για τη σύγχρονη παιδεία έχω ακούσει καλά λόγια γενικά και όταν το είχα εισκεφτεί για τη μεγάλη μου κόρη είχα μείνει ευχαριστημένη γενικά.

Για το ξενόπουλο δεν έχω ακούσει πολύ καλά. Έχω έναν συνάδελφο που τα πήρε κι έφυγε από εκεί και ήταν πολύ παρμένος. Δεν ξε΄ρω όμως λεπτομέριες.

Το Κανάση Καντεμίρη βρίσκεται και στην περιοχή μου και έχω ακούσει ΠΑΡΑ πολύ καλά λόγια από αρκετούς. Εγώ το είχα κόψει πολύ κλασικό όμως και πολύ λίγο σε αυτά που προσφέρει συνολικά.Βέβαια είναι και ΠΟΛΥ οικονομικό. Με είχε επηρρεάσει και μια δασκάλα δημοτικού της περιοχή που μου είχε πει κι αυτή ότι είναι πολύ λίγο ... στην ουσία αυτή μου είχε πει: "αν είναι να πας εκεί καλύτερα πήγαινε σε δημόσιο"

 

Ελπίζω να βοήθησα

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Για την Ελληνική Παιδεία που ρωτάνε κάποιοι έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

Κλασικό παραδοσιακό σχολείο με θεολογική (αλλά όχι θρησκοληπτική) κατεύθυνση.

Για τους εκπαιδευτικούς και για το ενδιαφέρον τους για κάθε παιδί ξεχωριστά έχω ακούσει τα καλύτερα, όπως και για το μαθησιακό κομμάτι.

Για τις ξένες γλώσσες δεν ξέρω κάτι

Link to comment
Share on other sites

ολες οι πληροφοριες βοηθανε βερα! σ ευχαριστω και σενα.

 

τωρα οσον αφορα το αν ειναι να το πας εκει πηγαινε το σε δημοσιο... τι να πω... δελεαστικο το οτι δε πληρωνεις αλλα δισταζω ν αφησω κατι τοσο σημαντικο οσο η παιδεια και η μορφωση που θα λαβουν σε ενα δημοσιο σχολειο! Ακομα κι αν το κανω, παλι θα πληρωσω πολλα σε φροντιστηρια. Αλλα ποιος μου λεει οταν θα χω οποιαδηποτε απορια σχετικα με τα παιδια μου οτι στο δημοσιο θα μ ακουσουν? οτι θ ασχοληθουν? αυτο θελω να πληρωσω σε πρωτη φαση. και σε δευτερη ενα σωρο αλλα που θα βγω εκτος θεματος αν αναλυσω. εμενα παντως μ αρεσει το σχολειο στου ζωγραφου, αλλα ειναι προβλημα που δεν εχει νηπιο. και σκεφτομαι... να τα εστελνα νηπιαγωγειο σε ενα δημοσιο (να το δοκιμαζα κι αυτο δηλ.) και μετα δημοτικο στο κανεση αν στραβωσω με το δημοσιο (που θεωρω πιθανο να στραβωσω καθως ειμαι λιγο καπως με τα παιδια μου).?

 

η ειναι λαθος η τοσες αλλαγες σχολειων? να σκεφτεις οτι εχω ηδη αλλαξει τρεις παιδικους σταθμους για να καταληξω εκει που πανε τωρα τους τελευταιουε τρεις μηνες... αλλα δυστυχως δενε χει νηπιαγωγειο εκει.... μονο προνηπιο :?

Link to comment
Share on other sites

ολες οι πληροφοριες βοηθανε βερα! σ ευχαριστω και σενα.

 

τωρα οσον αφορα το αν ειναι να το πας εκει πηγαινε το σε δημοσιο... τι να πω... δελεαστικο το οτι δε πληρωνεις αλλα δισταζω ν αφησω κατι τοσο σημαντικο οσο η παιδεια και η μορφωση που θα λαβουν σε ενα δημοσιο σχολειο! Ακομα κι αν το κανω, παλι θα πληρωσω πολλα σε φροντιστηρια. Αλλα ποιος μου λεει οταν θα χω οποιαδηποτε απορια σχετικα με τα παιδια μου οτι στο δημοσιο θα μ ακουσουν? οτι θ ασχοληθουν? αυτο θελω να πληρωσω σε πρωτη φαση. και σε δευτερη ενα σωρο αλλα που θα βγω εκτος θεματος αν αναλυσω. εμενα παντως μ αρεσει το σχολειο στου ζωγραφου, αλλα ειναι προβλημα που δεν εχει νηπιο. και σκεφτομαι... να τα εστελνα νηπιαγωγειο σε ενα δημοσιο (να το δοκιμαζα κι αυτο δηλ.) και μετα δημοτικο στο κανεση αν στραβωσω με το δημοσιο (που θεωρω πιθανο να στραβωσω καθως ειμαι λιγο καπως με τα παιδια μου).?

 

η ειναι λαθος η τοσες αλλαγες σχολειων? να σκεφτεις οτι εχω ηδη αλλαξει τρεις παιδικους σταθμους για να καταληξω εκει που πανε τωρα τους τελευταιουε τρεις μηνες... αλλα δυστυχως δενε χει νηπιαγωγειο εκει.... μονο προνηπιο :?

 

Τον ίδιο ακριβώς προβληματισμό είχαν και οι γνωστοί μου, είναι ο βασικός λόγος που καταλήξανε στον Ζώη, δεν ήθελαν πολλές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

ολες οι πληροφοριες βοηθανε βερα! σ ευχαριστω και σενα.

 

τωρα οσον αφορα το αν ειναι να το πας εκει πηγαινε το σε δημοσιο... τι να πω... δελεαστικο το οτι δε πληρωνεις αλλα δισταζω ν αφησω κατι τοσο σημαντικο οσο η παιδεια και η μορφωση που θα λαβουν σε ενα δημοσιο σχολειο! Ακομα κι αν το κανω, παλι θα πληρωσω πολλα σε φροντιστηρια. Αλλα ποιος μου λεει οταν θα χω οποιαδηποτε απορια σχετικα με τα παιδια μου οτι στο δημοσιο θα μ ακουσουν? οτι θ ασχοληθουν? αυτο θελω να πληρωσω σε πρωτη φαση. και σε δευτερη ενα σωρο αλλα που θα βγω εκτος θεματος αν αναλυσω. εμενα παντως μ αρεσει το σχολειο στου ζωγραφου, αλλα ειναι προβλημα που δεν εχει νηπιο. και σκεφτομαι... να τα εστελνα νηπιαγωγειο σε ενα δημοσιο (να το δοκιμαζα κι αυτο δηλ.) και μετα δημοτικο στο κανεση αν στραβωσω με το δημοσιο (που θεωρω πιθανο να στραβωσω καθως ειμαι λιγο καπως με τα παιδια μου).?

 

η ειναι λαθος η τοσες αλλαγες σχολειων? να σκεφτεις οτι εχω ηδη αλλαξει τρεις παιδικους σταθμους για να καταληξω εκει που πανε τωρα τους τελευταιουε τρεις μηνες... αλλα δυστυχως δενε χει νηπιαγωγειο εκει.... μονο προνηπιο :?

 

Τον ίδιο ακριβώς προβληματισμό είχαν και οι γνωστοί μου, είναι ο βασικός λόγος που καταλήξανε στον Ζώη, δεν ήθελαν πολλές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

ολες οι πληροφοριες βοηθανε βερα! σ ευχαριστω και σενα.

 

τωρα οσον αφορα το αν ειναι να το πας εκει πηγαινε το σε δημοσιο... τι να πω... δελεαστικο το οτι δε πληρωνεις αλλα δισταζω ν αφησω κατι τοσο σημαντικο οσο η παιδεια και η μορφωση που θα λαβουν σε ενα δημοσιο σχολειο! Ακομα κι αν το κανω, παλι θα πληρωσω πολλα σε φροντιστηρια. Αλλα ποιος μου λεει οταν θα χω οποιαδηποτε απορια σχετικα με τα παιδια μου οτι στο δημοσιο θα μ ακουσουν? οτι θ ασχοληθουν? αυτο θελω να πληρωσω σε πρωτη φαση. και σε δευτερη ενα σωρο αλλα που θα βγω εκτος θεματος αν αναλυσω. εμενα παντως μ αρεσει το σχολειο στου ζωγραφου, αλλα ειναι προβλημα που δεν εχει νηπιο. και σκεφτομαι... να τα εστελνα νηπιαγωγειο σε ενα δημοσιο (να το δοκιμαζα κι αυτο δηλ.) και μετα δημοτικο στο κανεση αν στραβωσω με το δημοσιο (που θεωρω πιθανο να στραβωσω καθως ειμαι λιγο καπως με τα παιδια μου).?

 

η ειναι λαθος η τοσες αλλαγες σχολειων? να σκεφτεις οτι εχω ηδη αλλαξει τρεις παιδικους σταθμους για να καταληξω εκει που πανε τωρα τους τελευταιουε τρεις μηνες... αλλα δυστυχως δενε χει νηπιαγωγειο εκει.... μονο προνηπιο :?

 

Η δασκάλα που το είπε αυτό δίδασκε στο δημόσιο δημοτικό που είναι κοντά στο Κανάση Καντεμίρη. Είχε παιδιά που έφυγαν από εκεί και ήρθαν στο δημόσιο και ήταν πολύ απογοητευμένη από τη δουλειά και τη συμπεριφορά. Νομίζω κυρίως στη συμπεριφορά το εστίαζε. Είναι κάπως κλασικό και παραδοσιακό - συντηρητικό κι αυτό βγαίνει και στη συμπεριφορά προς τα παιδιά (και κυρίως αυτά φαίνονται στα πιο δύσκολα ή άταχτα παιδιά - αν έχεις ένα παιδί ρολόι όπου και να πάει δε θα έχει πρόβλημα. Οι ελλείψεις στα σχολεία φαίνονται όταν ένα παιδί έχει ιδιαιτερότητες και πρέπει το σχολείο να νοιαστεί και να τις αντιμετωπίσει επιτυχώς). Τι να σου πω ... εμένα δε μου είχε αρέσει. Είχα μιλήσει με μία κυρία (που ήταν μάλλον η ιδιοκτήτρια) και μου έλεγε πχ ότι το παιδί μου αν φτάνει νωρίς στο σχολείο θα το εξετάζουν πρώτο και θα κάνει και δουλειά extra ...ε όχι!!!!!!!! Δλδ το παιδάκι 7:30 με την τσίμπλα στο μάτι να πρέπει να εξεταστεί πριν από τους συμμαθητές του και να πρέπει να κάνει κι άλλα. Γενικώς πολύ κλασικούρα ... δε μου είχε κάνει καθόλου καλή εντύπωση. Αλλά εντάξει ... δε μπορώ να μη σου πω ότι έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από όσους πάνε εκεί τα παιδιά τους. Μην περιμένεις πολλά extra εκεί. Ακριβώς το πρόγραμμα του υπουργείου. Και η αυλή, μικρότερη από δημοσίου. Ο χώρος που έχουν για θέατρο - γυμναστήριο είναι επίσης πολύ μικρός και για όλες τις χρήσεις απ' ότι είχα καταλάβει. Έχει πολύ λίγα παιδιά στην τάξη βέβαια (ΑΝ σου αρέσει αυτό). Αυτά ...

Το ότι δεν έχει νήπιο δε θα με απασχολούσε. Ας πάει σε ένα νήπιο της περιοχής εκείνης κοντά στου Κανάση Καντεμίρη και το πας μετά εκεί. Θα έχει τους πιο πολλούς συμμαθητές ίδιους. Έτσι κι αλλιώς τα παιδιά αλλάζουν από το νήπιο στο δημοτικό συνήθως. Πού μένεις αλήθεια? Ζωγράφου?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οχι ζωγραφου. μενω χαραυγη (περιοχουλα που απαρτιζεται απο διαφορους δημους οπως υμηττος δαφνη αγ. δημητριος ηλιουπολη).

Και το δημοσιο δημοτικο στο οποιο ανηκουμε μονο καλη φημη δεν εχει! πολυ κακη δυστυχως. θα μπορουσαμε βεβαια να νοικιαζαμε κανα σπιτι για λιγους μηνες μονο και μονο για να χρησιμιποιησουμε το λογ/σμο και να τα παμε αλλου ....? αστα. του χρονου να δουμε τι θα κανουμε... θα παμε κι απο του ζωη παντως. και το συγχρ. παιδεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλου. Υπάρχει κάποιος γονέας που να στέλνει τα παιδιά του είτε στο σχολείο Μαντα στην Κηφισιά είτε στην Athener Schule στα Βριλήσσια; Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες εκ των έσω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Κάνοντας την έρευνα μου βρήκα τα παρακάτω σχολεία, χωρίς όμως να έχω διαβάσει κάτι μέσα στο forum:

 

- Μικρό Δημοτικό στη Βούλα

- Διαδραστικό Ευρωπαϊκό Σχολείο (ΔΕΣ) στη Βάρκιζα

 

Κάθε άποψη / εμπειρία είναι ευπρόδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...