Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναγνώριση παιδιού, απόκτηση δικαιωμάτων/υποχρεώσεων,ΑΠΟΡΙΕΣ


Recommended Posts

Aggeliki μου πριν κάνεις οτιδήποτε συμβουλέψου ένα δικηγόρο..δυστυχώς τα πράγματα έχουν αγριέψει στις "οικογένειες" και δεν μπορεί να λυθεί σχεδον τίποτα εξωδικαστικά...Φυσικά και το θέμα της ψυχικής σου υγείας θα λειτουργήσει κατά σου καθώς μια ιατρική γνωμάτευση μπορεί να είναι και καταδικαστική..οπότε γνώμη μου θα ήταν να ενημερωθείς για τη νομοθεσία από ένα δικηγόρο που θα μπορεί να σε καλυψει και να αποδείξει ότι είσαι μια χαρά τώρα., απο τη στιγμή που ο γιατρός σου βλέπει αλλαγή....και μετά φέυγεις με το παιδί...

Τονίζω συνέχεια τη συμβουλή του δικηγόρου γιατί έχω πολλά παραδείγματα από γνωστές και φίλες που προσπάθησαν να λύσουν τα πράγματα "ανώδυνα"...αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να υπολογίσεις ως που μπορεί να το φτάσει ο άλλος...

 

Όλα θέλουν ηρεμία πάνω απ όλα και σωστή ενημέρωση.

Φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον Τεσυ η' μπαμπουρακι ελπιζω ενα χρονο μετα να εχεις λυσει το θεμα.Βασικα γραφω επειδη τα πηρα με την Nantia.Η ψυχολογια λεει πως ο γενειτορας πρεπει να'χει επαφη με το παιδι ομως εαν εχουμε να κανουμε με καποιον που χτυπα,πινει,λεει ψεμματα,ειναι φαντασιοπληκτος,εχει εμμονες,μανια καταδιωξης,την πεποιθηση πως για ολα φταινε οι αλλοι, κοινως ειναι ανευθυνος,τυχοδιωκτης με δικα του ψυχολογικα αλυτα θεματα,ρισκαρεις να του δωσεις το παιδι εστω και για μιση ημερα?Τελοσπαντων σε οτι αφορα τωρα αν θα γινει καλος πατερας και τα ρεστα προσωπικα οσο και να θελησα να με πεισω πως ισως δεν θα επρεπε να ειμαι κατηγορηματικη στο θεμα του χωρισμου και να του δωσω την ευκαιρια ολα ειναι σχετικα.Πολυ απλα γιατι εαν ηταν ενταξει δεν θα επεμενα να μεινω μονη μου ουσα εγκυος.Προφανως υπηρχαν ζητηματα στην σχεση που δεν ευρησκαν λυση και η περιπτωση να μεγαλωσω, προσωπικα μιλαω παντα,το παιδι μου μαζι του φανταζε θριλερ.Δεν του αρνηθηκα ομως να το μεγαλωσω σε συνεργασια με αυτον.Η απαντηση που πηρα βεβαια ηταν καθοριστικη.Επομενως ρωτω εστω και μετα απο ενα χρονο ολες εσας που ειστε μονες με τα μωρα σας¨γιατι τους κυνηγαμε για διατροφες,για αναγνωριση κ.τ.λ?Επειδη μπορουν να γινουν καλοι γονεις?Μα εαν ηταν να'ναι καλοι γονεις θα ειχαν αντιληψη των ευθυνων τους και τι σημαινει να μεγαλωνεις παιδι.Δεν θα χρειαζοταν να διαπραγματευτουμε για 200 ευρω το μηνα?200Ε ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ?Μην τα παρω τωρα.Προφανως και τα παιδια δεν μεγαλωνουν μονο με αγαπη αλλα τελικα του ενεπνευσες αγαπη για το παιδι του εφοσον τον υποχρεωσες να σου τα δινει?Ξεκαθαριζω πως δεν κανω κριτικη και ξερω και η ιδια τις οικονομικες δυσκολιες που αντιμετωπιζουμε ολες μας.Αλλα χεστηκα για τα 200ε του καθενος που θελει ναλεει πως εχει παιδι και σκεφτεται να δινει σε σενα 200 για να'ναι πιο ανετος οταν θα φερνει δωρα.Μωρε τι μας λεει?Τα παιδια μας αξιζουν,τι αξιζουν δηλαδη,ανεκτιμητα ειναι.Θα μαθουν να τα αγαπανε πληρωνοντας τα?Δεν νομιζω.Στο τελος θα τους πουνε πως εκαναν πολλα για αυτα και θα τα πληγωσουν.Σταματαω γιατι αν συνεχισω θα γραφω για μερες.Ακου εκει "μου πηρε χρονο να δεχτω πως το παιδι ανηκει και στον πατερα".Ε,ναι οταν χρησιμοποιεις το παιδι για να πονεσεις τον αλλο που σε χωρισε 'η για οποιον αλλο λογο θελεις εσυ ε,ναι τοτε χρειαζεσαι χρονο και ψυχοθεραπεια για να αντιληφθεις πως ο ρολος του δεν ειναι οσα ορισει το δικαστηριο αλλα οσα οριζει η ψυχη ενος γονιου για το παιδι του.Αυτα τα τελευταια πανε στην nantia.Κλεινω μπαμπουρακι,ελπιζω να εβγαλες την καλυτερη λυση για το παιδακι σου και σενα και για τον μπαμπα του παιδιου σου και ευχομαι να τα πουμε ειτε απο'δω ειτε απο αλλου ειτε δια ζωσης εφοσον διαβασα πως κανονιζετε συναντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα εκφέρω την γνώμη μου τα 300 είναι όντως το σωστό ποσό....γάλατα, φαγητά πάνες κλπ, αλλά και τα 200 είναι λογικό. Σε πληροφορώ έχω γνωστή που χώρισε και παίρνει 150 ευρώ...!! Για τις επισκέψεις όντως 2 φορές την εβδομάδα θα του δώσει και το δικαστήριο. Διάλεξε μια καθημερινή και μια μέρα του Σαβ/κυρ όποια θέλει. Για τις ώρες, καθημερινή δώσε ένα 3ώρο κατά την γνώμη μου και για σαββατο ή κυριακή δώσε του από τις 10 το πρωί μέχρι τις 6 το απόγευμα. Αυτα είναι απόλυτα λογικά και αυτά δίνουν και τα δικαστήρια.

 

Η άγαμη μητέρα δικαιούται κανονικά επίδομα γάμου όπως και επίδομα παιδιού αλλά τώρα αυτό εξαρτάται και από τον εργοδότη σου που σημαίνει ότι μεν το δικαιούσαι αλλά τώρα αν φοβάσε να το ζητήσεις είναι άλλο θέμα. Τα παιδιά εκτός γάμου έχουν πλήρως εξισωθεί με τα παιδιά εντός γάμου. Θεωρήσε ακόμα και για την εφορία έγγαμη!!

 

Για μένα εφόσον ο πατέρας μετακομίσει μελλοντικά καλύτερα να χτίσει από τώρα μια σχέση με το παιδί του. Πάντως όλες οι μανούλες......άγαμες, έγγαμες, χωρισμένς κλπ τα τραβάνε όλα μόνες τους!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια γεια σας

Η μικρή μου είναι 2 μηνών και κάτι , αρχές του μήνα έφυγα από την Αθήνα και από τον πατέρα τις μικρής. Θέλω να γίνει η αναγνώριση άσχετα που ο καταμέγας δεν το έχει αναφέρει ξανά και έχω μερικές απορίες.

Δεν θέλω ούτε διατροφή ούτε τίποτα από αυτόν μόνο την ησυχία μου.

Οι απορίες μου: στο ληξιαρχείο η μικρή έχει πάρει το δικό μου επίθετο όταν γίνει η αναγνώριση το δικό μου θα βγει ή θα έχει και τα δυο?

Όταν γίνει η αναγνώριση θα γραφτεί στην δική του μερίδα ή στην δική μου?

Αν γραφτεί στην δική του μπορώ να πάρω τα δικαιώματα της εκεί που είναι τα δικά μου?

Ποιοι είναι οι κίνδυνοι της αναγνώρισης?

Αν πάω να την δηλώσω στην νομαρχία που ανήκω και εγώ μετά την αναγνώριση μπορώ να δηλώσω και τον πατέρα ή πρέπει να περιμένω την αναγνώριση για να την δηλώσω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

line_flow_rose_beg_39_time_1281153600_text_c720e6f9e3f1e1f6e9dc20eceff5.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας

Η μικρή μου είναι 2 μηνών και κάτι , αρχές του μήνα έφυγα από την Αθήνα και από τον πατέρα τις μικρής. Θέλω να γίνει η αναγνώριση άσχετα που ο καταμέγας δεν το έχει αναφέρει ξανά και έχω μερικές απορίες.

Δεν θέλω ούτε διατροφή ούτε τίποτα από αυτόν μόνο την ησυχία μου.

Οι απορίες μου: στο ληξιαρχείο η μικρή έχει πάρει το δικό μου επίθετο όταν γίνει η αναγνώριση το δικό μου θα βγει ή θα έχει και τα δυο?

Όταν γίνει η αναγνώριση θα γραφτεί στην δική του μερίδα ή στην δική μου?

Αν γραφτεί στην δική του μπορώ να πάρω τα δικαιώματα της εκεί που είναι τα δικά μου?

Ποιοι είναι οι κίνδυνοι της αναγνώρισης?

Αν πάω να την δηλώσω στην νομαρχία που ανήκω και εγώ μετά την αναγνώριση μπορώ να δηλώσω και τον πατέρα ή πρέπει να περιμένω την αναγνώριση για να την δηλώσω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δεν είμαι κ απ τις πλέον έμπειρες εδω μέσα αλλά νομιζω πως υπάρχει ενότητα εδώ με όλες αυτές τις απορίες κ συζητήσεις έμπειρων μελών.

κ ΓΩ ΆΓΑΜΗ ΜΗΤΈΡΑ σε κάποιες ερωτήσεις μπορώ να σου απαντήσω μιας κ κάναμε την αναγνώριση.Με την αναγνώριση παίρνει το επίθετο του συντρόφου σου κ αν θες κ τα δυο επίθετα δεν ξέρω πως γίνεται.Δηλώνεται το παιδί στο Δήμο που ανήκει αυτός.Τωρα για την μερίδα που λες δεν ξέρω αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί θες την αναγνώριση;;;;Όταν πριν ένα μηνα μπήκα εδω μεσα κ παρακολούθησα συζητήσεις αγαμων μητέρων κ κατάλαβα τι εστί αναγνώριση μ έλουσε κρύος ιδρώτας!!!Αν γυρνούσε ο χρόνος πίσω δεν θα την έκανα!Την κάναμε οταν δηλώσαμε το παιδί στο ληξιαρχειο. Τώρα το μωρό είναι 7 μηνών έχουν γίνει διαφορα άσχημα μεταξύ μας κ εννοείται χωρίσαμε αλλά προχθες βρεθήκαμε μετά απο 2 μηνες που τα χαμε πει τηλεφωνικώς.Ειπε να μου δώσει διατροφή 150ε κ σκύλιασε που του πα δεν είμαστε ζητιάνοι κ να κρατήσω τα ψίχουλα του!στο τέλος μου πε κιόλας πως το παιδί δεν είναι δικό του κ τον υποχρέωσα.εν ολίγοις με την αναγνώριση έχει τις υποχρεώσεις που έχει κ αν ήσασταν παντρεμένοι αλλά κ τα δικαιώματα δλδ επικοινωνία με το παιδί κλπ. Η Μονη διαφορά ειναι οτι την κηδεμονια κ γονική μέριμνα έχεις ΜΟΝΟ ΕΣΥ.για τα υπόλοιπα θα σου πουν πιο παλιές αν κ θα μπορούσες να ρωτούσες λ δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα

 

η γνώμη μου είναι να αναγνωρίσει το παιδάκι, γιατί και ο μπαμπάς έχει μια εργασία απ΄όπου μπορείς να έχεις σίγουρα την διατροφή του έστω των 200 ευρώ καθώς και ίσως άλλα προνόμια μελλοντικά (ακόμα και στην περίπτωση απώλειας του πατέρα, παρόλο το μνημόνιο, το ανήλικο τέκνο στρατιωτικού δικαιούται σύνταξη κλπ - δεν ξέρω εάν δικαιούται προικοδότηση, εάν του γίνονται οι σχετικές κρατήσεις από τον μισθό του για να δοθεί αργότερα, λέμε τώρα ενδεικτικά κάποια δικαιώματα). Καταλαβαίνω απόλυτα ότι δεν ζει παιδί όχι με 200 αλλά ούτε με 300 ευρώ.....αλλά αυτή είναι μια λυπηρή πραγματικότητα ότι άλλο το κόστος ανατροφής του παιδιού και άλλο το τι μπορεί να προσφέρει ο καθένας. Όταν μια μητέρα αποφασίζει να γίνει μονογονεική δυστυχώς αυτή επωμίζεται όλη την ευθύνη (αυτό με δίδαξε η εμπειρία μου) άσχετα από το εάν είναι άδικο και εάν συμμετείχαν και οι δυο για να δημιουργηθεί μια ζωούλα. Επίσης και παντρεμένη να ήσουν δυστυχώς με όσα θα βγάζατε με αυτά θα έπρεπε να ζούσατε είτε το παιδί θέλει 700 ευρώ είτε όχι. Και εγώ αυτό έχω πάθει….άλλο πόσο μου στοιχίζει το παιδί και άλλο τι έχει η τσέπη μου.

 

Στο ερώτημα που είναι ο μπαμπάς μου, όταν έχει αναγνωριστεί το παιδί απαντιέται πιο εύκολα......ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ!!!! στην περίπτωση της μετάθεσης θα λες .....ΣΕ ΜΕΤΑΘΕΣΗ!!! κάνει τα πράγματα πιο απλά. Επίσης είναι καλό για την ψυχολογία του παιδιού.

 

Ναι η αναγνώριση φέρνει αλλά θέματα......!!!! μήπως ο κύριος σε θεωρήσει κτήμα του και μετά σε τρέχει μέσω του παιδιού.....πχ εάν αποφασίσεις να κάνεις άλλη σχέση ή εάν θελήσεις να κάνεις άλλη σχέση...????? εσύ τον ξέρεις εσύ απαντάς. Εγώ έχω πρόβλημα με αυτό. Να φανταστείς μου είπε ότι εάν κάνω άλλη σχέση θα μου πάρει το παιδί……καλά…..τρίχες

 

Σε θέματα επισκέψεων ή ωραρίων σε καταλαβαίνω ούτε εμένα τα τηρεί ούτε συνεννοείται!!! συμφωνήστε σε κάποιες επισκέψεις... (μια μου φαίνεται λίγο, δυο είναι καλά). Εάν το αναγνωρίσει θα αξιώσει περισσότερες επισκέψεις και επαφή και είναι λογικό. Δυστυχώς ή όχι δεν είναι μόνο δικό σου παιδί.......

 

Επίσης εάν στο αναγνωρίσει θα πρέπει να αποδεχθείς ότι θα είναι μέρος της ζωής σας, ουσιαστικά και πρέπει να δεις εάν το αντέχεις αυτό ή όχι, ενώ θα πρέπει να υποχωρήσεις και εσύ για το καλό του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...