Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γίνεται με την γονική άδεια στην περίπτωση διδύμων?


Recommended Posts

Σύνολο.... μαζί με εμένα.... 7 !

Όποιος άλλος θέλει στοιχεία (και όχι μόνο για δίδυμα) να μου κάνει πμ.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 650
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ κατέθεσα αίτηση με συννημένες τις δικαστικές αποφάσεις. περιμένω την απάντηση τώρα για να δω πως θα κινηθώ στη συνέχεια. alcyon σε ευχαριστούμε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

εγώ κατέθεσα αίτηση με συννημένες τις δικαστικές αποφάσεις. περιμένω την απάντηση τώρα για να δω πως θα κινηθώ στη συνέχεια. alcyon σε ευχαριστούμε πολύ!

Ηλιαχτίδα όταν λες κατέθεσες την αίτηση εννοείς στην υπηρεσία σου??

Αν όλα αυτά μετά την υπηρεσία τα διαβίβαζαν και στο υπουργείο μας θα γινότανε κάτι? Είχα ακούσει μια περίπτωση που είχε υπογράψει ο υπουργός παιδείας την επαυξημένη άδεια και δεν χρειάστηκε δικαστήριο. Ξέρετε κάτι γι'αυτό?

 

ALCYON EΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ. Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥμε:)

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Ηλιαχτίδα όταν λες κατέθεσες την αίτηση εννοείς στην υπηρεσία σου??

Αν όλα αυτά μετά την υπηρεσία τα διαβίβαζαν και στο υπουργείο μας θα γινότανε κάτι? Είχα ακούσει μια περίπτωση που είχε υπογράψει ο υπουργός παιδείας την επαυξημένη άδεια και δεν χρειάστηκε δικαστήριο. Ξέρετε κάτι γι'αυτό?

 

ALCYON EΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ. Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥμε:)

 

Στέλλα, ναι στην υπηρεσία μου κατέθεσα αίτηση. Είμαι σε νομαρχία, δεν ξέρω αν κάνουν ερώτηση στο ΥΠΕΣ. Θα δω τι θα κάνουν, δεν τους είδα και πολύ "ζεστούς"... Για το ΥΠΕΠΘ νομίζω ότι τα έγγραφα που έστειλε η αλκυον, αναφέρονται σε εκπαιδευτικούς, και ο κ. Κατσιδήμας κινείται κατά του ΥΠΕΠΘ για αυτόν ακριβώς τον λόγο, έπειδή ενώ υπάρχουν δικαστικές αποφάσεις, δεν υπάρχει κάτι γενικό από το ΥΠΕΠΘ (αν κατάλαβα σωστά). Αν μπεις στο blog που γράφει η αλκυον παραπάνω υπάρχουν τηλέφωνα επικοινωνίας μαζί του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οκ Ηλιαχτίδα μου σ'ευχαριστώ,

 

EFOULAKI δεν ξέρω για τον ιδιωτικό τομέα τι γίνεται.... Αυτοί που δικαιώθηκαν μέχρι τώρα είναι στο Δημόσιο. Ψάξε το και εσύ όμως...γιατί να μην ισχύει και για τον ιδιωτικό τομέα?

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Στέλλα θα διαβιβάσουν την αίτησή μου με τις αποφάσεις στο ΥΠΕΣ. Εν αναμονή των εξελίξεων .... Θα σας ενημερώσω....

 

Α ωραία. θα περιμένω τις εξελίξεις!!! φιλάκια

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Έχει ψηφιστεί πριν 1-2 βδομάδες νομοσχέδιο που προβλέπει προσάυξηση της άδειας λοχείας κατά ένα μήνα για τα δίδυμα (2 για τρίδυμα κ.ο.κ.). Έχει σταλεί στο Εθνικό Τυπογραφείο.

 

Είναι λογικό πάντως αυτό να μην το δικαιούμαστε πλέον. Τουλάχιστον να υπάρξει κάτι για τις καινούριες πολυδιμο-μάνες ...

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

"Απαντώντας στην αίτησή σας, σας γνωρίζουμε πως δεν υφίσταται νομικό πλαίσιο για τη χορήγηση 2ου εννεάμηνου ανατροφής τέκνου σε μητέρες δίδυμων τέκνων και ως εκ τούτου δε μπορούμε να προβούμε σε ενέργειες ικανοποίησης του αιτήματος σας."

 

Με αυτή το έγγραφο ξεκινάω τον δικαστικό αγώνα ...

 

Αν είχαμε όμως έναν σύλλογο θα μπορούσαμε να απευθυνθούμε στον νέο υπουργό εσωτερικών και να λυθεί συλλογικά το συγκεκριμένο θέμα. Η ισχύς εν τη ενώσει ...

 

y9LOp3.png

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΗΝ ΠΗΡΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!

 

Την άδεια για τα μεγαλύτερα παιδιά και όχι μόνο για το τελευταίο, κι ας είμαι "νεοδιόριστη".

Χαίρομαι που δεν μπλέξαμε σε δικαστικές διαμάχες!

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1239068#post1239068

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ψηφιστεί πριν 1-2 βδομάδες νομοσχέδιο που προβλέπει προσάυξηση της άδειας λοχείας κατά ένα μήνα για τα δίδυμα (2 για τρίδυμα κ.ο.κ.). Έχει σταλεί στο Εθνικό Τυπογραφείο.

 

Είναι λογικό πάντως αυτό να μην το δικαιούμαστε πλέον. Τουλάχιστον να υπάρξει κάτι για τις καινούριες πολυδιμο-μάνες ...

 

kassianh74 αυτό που λες μπορώ να το δω κάπου να το διαβάσω??

Αχ μακάρι να γίνει!!!

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Γνωρίζει κάποια το ΦΕΚ σχετικά με αυτήν την παράταση της άδειας λοχείας σε διδύμα κατά 1 μήνα; Είμαι ήδη σε άδεια λοχείας διδύμων και με ενδιαφέρει. Ευχαριστώω

gkjdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ακόμα ΦΕΚ, μπορείς να το βρεις στο

 

http://www.parliament.gr/ergasies/nomodetails.asp?lawid=1367

 

(από την ιστοσελίδα της βουλής στα ψηφισθέντα νομοσχέδια)

 

Εγώ εισηγούμαι τώρα που έρχονται εκλογές να κάνουμε έγγραφο ερώτημα στα κόμματα - πως σκοπεύουν να το χειριστούν το θέμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και .... ο,τι κι αν απαντήσουν.... θα το πιστέψουμε; ??

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

kassianh74 ειμαι και εγω διδυμονουλα και μενω στην Ηγουμενιτσα. Ειναι ευκολο να μου δωσεις καποιες πληροφοριες για το θεμα της αδειας?(σε ποιο σημειο βρισκεται η προσπαθεια σας, σε ποιο δικηγορο εχετε παει κτλ)επισης στειλε μου αν μπορεις τη σχετικη αποφαση στο e-mail που θα σου στειλω με π.μ.Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια μήπως ξέρετε πόσο καιρό κάνει να βγει η απόφαση από τι στιγμή που πάμε δικαστικά? Δεν δικαιώθηκε κανένας άλλος να μας πει?

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μήπως ξέρετε πόσο καιρό κάνει να βγει η απόφαση από τι στιγμή που πάμε δικαστικά? Δεν δικαιώθηκε κανένας άλλος να μας πει?

 

Εξαρτάται από τα Δ/κα Δικ/ρια της περιοχής σου. Χρόνο ίσως και περισσότερο....

Link to comment
Share on other sites

Προχώρησες με προσφυγή στο δικαστήριο; Εμένα η δικηγόρος μου έκανε αίτηση για εκδίκαση κατά προτεραιότητα και έγινε δεκτή, δηλαδή θα εκδικαστεί (από ότι της είπαν) τον Μάιο

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγώ έκανα αίτηση για άδεια λοχείας και μου έδωσαν κανονικά 4 μήνες και μία συνάδελφος πήρε και το δεύτερο εξάμηνο για τα δίδυμά της.

 

Το εξαμηνο του ΟΑΕΔ εννοεις?

Για αλλον ρωταω

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!! Σήμερα βρήκα λίγο χρόνο (μετά από 4 μήνες!!) και μπήκα στο forum.. Και εντελώς μα εντελώς τυχαία διάβασα για τον έναν μήνα επιπλέον όσον αφορά την άδεια λοχείας για δίδυμα..Δηλαδή είμαι σε άλλον πλανήτη! Βέβαια ακόμη δεν έχω μιλήσει με την υπηρεσία μου οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι ενήμεροι και εκεί.

Και εμένα θα με ενδιέφερε το δεύτερο 9μηνο για τις διδυμούλες μου.Πως πρέπει να κινηθώ αρχικά; Με ταυτόχρονη αίτηση στην υπηρεσία και στο υπουργείο και μετά βλέπουμε;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...