Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ-ΕΝΣΗΜΑ-ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ (200 μειον)


Recommended Posts

ninaki σου στέλνω το κείμενο από το site του ΙΚΑ (ika.gr)

 

"Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

 

Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης."

 

 

Γράφει για 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια από την ημέρα τοκετού. Δεν τα έχει συμπληρώσει από το 2007? ρωτάω γιατί δεν ξέρω πως πιάνονται τα 4ωρα. Πιάνονται σαν μισός χρόνος (δηλαδή 300 ένσημα το χρόνο / 2 = 150 ένσημα το χρόνο ?). Ακόμα και έτσι πιστεύω ότι τα έχεις ήδη αλλά καλύτερα να κάνεις ένα τηλέφωνο για να ρωτήσεις.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4ωρη απασχόληση 5 ημέρες την εβδομάδα σημαίνει 21 ή 22 ένσημα το μήνα ανάλογα με τις ημέρες του μήνα, οπότε εσύ αφού δουλεύεις από τον 06/2007 είσαι ΟΚ!!!

Πήγαινε μια βόλτα στο ΙΚΑ να πάρεις τα ενσημά σου και θα δεις ακριβώς πόσα έχεις.

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιοδήποτε ΙΚΑ μπορείς να πας. Τα ένσημα είναι μηχανογραφημένα και το σύστημα τα βγάζει από οποιαδήποτε περιοχή της χώρας. Τώρα αν πέσεις σε γκαου υπάλληλο και σου λέει διάφορα μη μασήσεις και φύγεις σίγουρα μπρεί να σου τα δώσει. Επίσης μια συμβουλή, καλύτερα να πας στο τμήμα Εσόδων να σε εξυπηρετήσουν και όχι από τις Παροχές

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και καλό απόγευμα. Μόλις σήμερα έγινα και εγώ μέλος στην σελίδα σας και είμαι παρά πολύ χαρούμενη. Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με κάτι. Είμαι από Κέρκυρα και είμαι 3 μηνών έγκυος ξέρετε πληροφορίες σχετικό με την μαιευτικοί το νοσοκομείου στην Κέρκυρα.

Περιμένω απάντηση σας.

Σας Ευχαριστώ.

Ιωάννα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλησπερα κοριτσια εγω εχω τελευταια περιοδο 16/1/09 και επειδη γεννησα και εγω περυσι 17/4 και πηρα 6 μηνη αδεια μου ειπαν απο το ικα οτι δεν μετρανε τα ενσημα τησ 6 μηνησ αδειασ στα 200 που χρειαζοναι.επισησ δεν μου δωσανε και τιποτα απο την αναρωτικη αδεια που πηρα 20 μερεσ λεγοντασ οτι δν συμπληρωνω τα ενσημα.οποτε τι ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

koritsia geia sas

exo PHT 25/9 kai se mia evdomada sumplirono 56 meres pro toketou.tha thela omos na doulepso kai ton 8o kai na eksasfaliso ena mina extra me to moro argotera. ti ginetai me to IKA? molis pira to xarti pou epivevaionei tin PHT apo to giatro tou IKA. ti epidomata dikaoumai? auto tis loxeias-mitrotitas einai ksexoristo i to idio? kai an doulepso ton 8o plironomai kanonika ?i isxuei to poso pou dinei to IKA? pos eksasfalizo oti o ergodotis tha angnorisei to mina meta (idiotiki etaireia) ?opoia exei perasei apo to golgotha pou legetai IKA prosfata kai kserei ta posa ta diastimata pou prepei na ginoun oles oi grafeiokratikes kiniseis please help

(pira kai sta dioikitika tou IKA kai me parapempei o enas ston allo kai akri de vrisko)

 

euxaristo polu

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στο ικα να μου μετρησουν τα ενσημα,ΠΗΤ εχω 29/12/09.Απο το σεπτεμβριο του 2008 μεχρι τον μαιο του 2009 εχω 204 ενσημα.Στο ικα με ειπαν οτι ειναι οριακα κ αυτο θα μου το πουν τοτε,οταν θα παω "επισημα" να παρω τα επιδοματα.Επισης με ειπαν σε περιπτωση που γεννησω τον νοεμβριο(προωρα) δεν θα παρω τα επιδοματα ουτε κ το εξαμηνο.Τους ειπα οτι δεν ειναι τα 2 τελευταια χρονια αν εχεις 200 ενσημα παιρνεις τα επιδοματα κ το εξαμηνο?Κ παλι μου ειπαν οτι ειμαι στο οριο κ κατι μπορει να αλλαξει,γενικοτερα μασουσαν τα λογια τους.Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να παω κ στην δουλεια γιατι ειμαι στο κρεβατι με συσπασεις.Αν γνωριζετε κατι απαντηστε μου.Ευχαριστω πολυ!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην τα παρεις ? εγω καθε χρονο ειχα κανονικα τα ενσημα μου οταν εμεινα εγγυοσ το 2007 ειχα απο το ιανουαριο ως τον ιουνιο 134 ενσημα και γεννησα οκρωβριο ( απο τον μαρτιο και μετα δεν δουλεψα σχεδον καθολου ειχα παρει αδειες, επαπιλουμενη κλπ γενικα οτι υπηρχε).Σε πληροφορω πηρα κανονικα ολα τα επιδοματα ( το εξαμηνο δεν υπηρχε τοτε:() οποτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό, που ξέρω είναι ότι απαιτούνται 200 ένσημα, άρα δικαιούσαι τα επιδόματα..!

Και 200 να είχες, πάλι τα δικαιούσουν, γιατί το παίζουν δύσκολοι....??

 

Κ γω αυτο γνωριζω αλλα σημερα στο ικα αλλα λεγανε κ αγχωθηκα,δεν ξερω τι κανω.Να παω παλι να ρωτησω γιατι φοβαμαι μη γινει τιποτα κ τα χασω.Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου!Το ΙΚΑ ζηταει να εχεις συμπληρωσει 200 ενσημα,απο την ημερα που θα παρεις την αδεια τοκετου και για 2 χρονια πριν.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ.

ΕΧΩ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΤΙΣ 24/06/09 ΚΑΙ ΓΕΝΝΑΩ 10/12/09 ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΤΙ?

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη μου καλημερα.Με το καλο να ερθει το μωρακι σου.Σιγουρα απο τον ΟΑΕΔ θα σου ζητησουν ενσημα 1 χρονου απο οσο θυμαμαι αρα μαλλον δεν δικαιουσε κατι.Οσο για το ικα στη δουλεια σου εισαι μονημη;;;;αν εισαι με συμβαση νομιζω πως οχι αν εισαι μονημη σιγουρα κατι θα παρεις.Αν καποια αλλη κοπελα γνωριζει περισσοτερα ας μας διαφωτησει......

rys17ypa0pfa6qnn.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα απ ότι θυμάμαι χρειάζονται και ένσημα από τον προηγούμενο χρόνο περίπου 200 άν δε κανω λάθος τώρα το καλύτερο είναι να ενδιαφερθείς η ίδια στο ικα της περιοχής σου για να είσαι και σίγουρη. ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια, λοιπον εγω δουλευω σε μια εταιρια απο τις 16-10-06 στις 27-03-08 βγηκα με αδεια ασθενειας λογο επιπλοκων εγκυμοσυνης και πληρονωμουν απο το ικα. μετα πειρα την αδεια του ικα τοκετου-λοχειας, μετα την 6μηνη αδεια μητροτητας και τρεις μηνες αδεια ανεφ αποδοχων απο την δουλεια μου. το προβλημα ειναι οτι τωρα ειμαι παλι εγκυος 6 εβδομαδων και ειδα λιγο αιμα και γιατρος μου μου ζητησε να κατσω σπιτι λογο επιβαρυμενου ιστορικου. αρα εχω να δουλεψω απο της 27-03-08 θα πληρονομαι απο το ικα και παλι? θα εχω τα επιδοαματα απο το ικα και τον οαεδ? την 6μηνη αδεια???? τι γινεται με τα 200 ενσημα? χρειαζομαι βοηθεια αν ξερει καποια ας βοηθησει

mamax4

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφερεις ποτε γεννησες ωστε να τα βαλουμε κατω μηπως βγαλουμε καμια ακρη. Λογω της πολυπλοκοτητας παντως θα προτεινα ενα τηλ. στο ΙΚΑ της περιοχης σου.

 

Με το καλο και χαλαρα. Το μπεμπε εσυ :wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συγγνώμη που ανοίγω καινούργιο post και ενδεχομένως αυτά που θα ρωτήσω έχουν ειπωθεί κάπου, αλλά αν έχετε την καλοσύνη δώστε μια απάντηση.

 

Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα. Εχω κανονικά ασφάλεια ΙΚΑ.

Η σύζυγος μου πριν 1 μέρα έφερε στο κόσμο το δεύτερο παιδί μας.

Η σύζυγος μου εδώ και 2 χρόνια περίπου δεν εργάζεται. Είμαι σίγουρος 100% ότι δεν έχει 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια.

Εχω αυτή και το πρώτο μου παιδί σαν προστατευόμενα μέλη στο δικό μου βιβλιάριο απο τον Μάρτιο του 2009 περίπου( Αν αναρωτηθείτε γιατί τόσο αργά απλά ήταν δικιά μου βλακεία και αμέλεια).

Γέννησε σε ιδιωτική κλινική.

Δικαιούμαι η τελως πάντων δικαιούται αυτή μέσω εμού το επίδομα τοκετού ή όχι;

Και αν ναί υποθέτουμε ότι το πέρνουμε απο το ΙΚΑ;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! την βοηθεια σας! απο το 2001 μεχρι το 2006 ειχα ενσημα ικα μετα τα τελευτςια 2 χρονια δηλ 2007-2009 ειχα τεβε. βοηθηστε με σας παρακαλω εγω δικιαουμε επισομα λοχειας?γενναω ιουνιο 2010

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι κανένας δεν απάντησε ας απαντήσω εγώ για πάρτη μου μήπως βοηθήσει τους υπόλοιπους.

Πήρα κανονικά σήμερα το επίδομα τοκετού (991,20) με μόνα δικαιολογητικά την ληξιαρχική πράξη γέννησης, τα δύο βιβλιάρια(δικό μου, της συζύγου) και μια υπέυθυνη δήλωση που υπέγραψα ότι δεν έχω εισπράξει κάποιο βοήθημα απο άλλο ταμείο.

ΔΕΝ χρειάστηκε εξουσιοδότηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΑΥΤΗ....ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 6 ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ 2 1/2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΒΓΕΙ ΜΕ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗΣ 18/12/2009 ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΒΓΑΙΝΩ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΠΗΤ ΕΙΝΑΙ 11/6/2010 ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΑΥΡΙΟ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩΜΟΥΝ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΩΡΩ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΟ 2010 ΓΙΑΤΙ ΒΓΗΚΑ 18/12/09 ΣΕ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΟΠΟΤΕ ΧΑΝΩ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ??? ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΝΑ ΞΑΝΑΔΟΥΛΕΨΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΛΟΓΙΚΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

εχω απο το 2002 ενσημα...μεχρι κ 31/07/2010.τουτεστιν 175 ενσημα αυτο τον χρονο...αν αποφασισω να κανω δευτερο παιδι...λογικα δεν εχω τα 200 ενσημα που απαιτουνται το 2010 ωστε να δικαιουμαι το επιδομα τοκετου κ λοχειας?

 

διαβασα οτι απαιτουνται 200 ενσημα τα 2 τελευταια ετη πριν την πιθανη ημερομηνια γεννησησ του παιδιου.αρα αν εγω κανω παιδι μεσα στο 2011 χανω τα παντα απο ελλειψη 25 ενσημων?ή με σωζει οτι θα μπω ως προστατευομενο μελος στον συζυγο απο 02/2011 που θα ληξει η ασφαλεια μου?

 

πολυ λυπηθηκα σημερα...ξερει καποιος να με κατατοπισει?:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...