Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΙΚΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, ευχαριστώ πολύ με έχετε ήδη βοηθήσει πάρα πολύ με τις απαντήσεις σας, διαβάζω πολύ καιρό τα μηνύματα στο forum. Θέλω να ρωτήσω κάτι, γιατί δεν βρήκα απάντηση. Μπορεί να μου γράψει κάποια ακριβώς την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για τα επιδόματα, έχω το χαρτί από το σταθμό προστασίας μάνας και παιδιού που γράφει ΠΗΤ, αυτό πρέπει να το πάω στο ΙΚΑ χρειάζονται και άλλες σφραγίδες εκτός από αυτή του γιατρού του ΙΚΑ ή θα το πάω κατευθείαν στον εργοδότη μου για να συμπληρώσει την δεύτερη παράγραφο που γράφει υπεύθυνη δήλωση εργοδότη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ. ΚΑΙΜΕΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΣΤΑ ΕΚΤΥΠΩΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ.ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΑΠΟΡΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ. ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΝΙΝΙ ΣΟΥ

dimos0kliniki045.jpg

 

το λακτακι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας κορίτσια, και εγω έχω ερώτηση για τα επιδόματα. Διάβασα για τις προυποθέσεις οπότε εντάξει αλλά δεν έχω καταλάβει αν δικαιούμαι επίδομα τοκετού. Δουλεύω απο τον Σεπτέμβρη του 2008 αλλά πρόσληψη έγινε αρχές Δεκέμβρη του 2008, οπότε απο τότε έχω ένσημα.Μαιο , Ιούνιο και εως 8 Ιουλίου ήμουν με άδεια λόγω αποκόλλησης και επειδή δεν εργαζόμουν 1 χρόνο πήρα τον μισό Μαιο ένσημα(13 ημερομίσθια). Αν πάνε όλα καλά και δουλέψω εώς 10 Οκτωβρίου μαζεύω τα 200 εώς τέλος Σεπτέμβρη, αν έχουν μπει ένσημα τον Αυγουστο που έκανα χρήση όλης της άδεια που δικαιούμαι...μπαίνουν έτσι?ΠΗΤ έχω 10 Δεκεμβρίου. Ισχύει οτι πρέπει να έχω για το επίδομα τοκετού 50 ένσημα το προηγούμενο έτος η πάει 50 ένσημα το τελευταίο 15μηνο αφαιρουμένων των 2 τελευταίων μηνών? Επίσης για την εξάμηνη άδεια του οαεδ πρέπει πρώτα να κάνω χρήση του μειωμένου ωραρίου?

Αν ξέρει καμία ας μου πει σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο το ικα περνεις :

επιδομα κυοφορια 56Χτελευταιο ημερομησθιο (που εχει δηλωσει ο εργοδοτης σου στο ικα )

επιδομα τοκετου , περιπου 930 

επιδομα λοχεια 63 χ τεευταιο ημερομησθιο

+ 10% αν το παιδι το ασφαλισει εμμεσα η μητερα

 

 

 

 

Δεν νομιζω να ειναι ετσι οπως τα λες....

 

Μαλλον ειμαι σιγουρη οτι δεν ειναι ετσι.

 

Μακαρι να ηταν ομως !!!!

 

 

ειναι αναλογως σε ποια ασφαλιστικη κλαση ανοικεις και τι τεκμαρτο ημερομισθιο εχεις.

 

Πριν 6 μηνες γεννησε συναδελφος στην δουλεια μου.

και πληρωθηκε τα παρακατω.....

 

 

56 * 17,67 ? ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ

63 * 21,88 ? ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ

 

930 ? βοηθημα τοκετου.

 

δεν ειναι λοιπον δυνατον να την εχει δηλωσει ο εργοδοτης με 17 , 67 ευρω ημερομισθιο που δεν ειναι ΟΥΤΕ το κατωτερο ενος ανειδικευτου εργατη.

 

Οποτε καπου εχεις μπερδευτει !!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, και εγω έχω ερώτηση για τα επιδόματα. Διάβασα για τις προυποθέσεις οπότε εντάξει αλλά δεν έχω καταλάβει αν δικαιούμαι επίδομα τοκετού. Δουλεύω απο τον Σεπτέμβρη του 2008 αλλά πρόσληψη έγινε αρχές Δεκέμβρη του 2008, οπότε απο τότε έχω ένσημα.Μαιο , Ιούνιο και εως 8 Ιουλίου ήμουν με άδεια λόγω αποκόλλησης και επειδή δεν εργαζόμουν 1 χρόνο πήρα τον μισό Μαιο ένσημα(13 ημερομίσθια). Αν πάνε όλα καλά και δουλέψω εώς 10 Οκτωβρίου μαζεύω τα 200 εώς τέλος Σεπτέμβρη, αν έχουν μπει ένσημα τον Αυγουστο που έκανα χρήση όλης της άδεια που δικαιούμαι...μπαίνουν έτσι?ΠΗΤ έχω 10 Δεκεμβρίου. Ισχύει οτι πρέπει να έχω για το επίδομα τοκετού 50 ένσημα το προηγούμενο έτος η πάει 50 ένσημα το τελευταίο 15μηνο αφαιρουμένων των 2 τελευταίων μηνών? Επίσης για την εξάμηνη άδεια του οαεδ πρέπει πρώτα να κάνω χρήση του μειωμένου ωραρίου?

Αν ξέρει καμία ας μου πει σας παρακαλώ.

 

 

στο μονο που μπορω να σε βοηθησω ειναι στο οτι ΠΡΩΤΑ θα παρεις το 6 μηνο του ΟΑΕΔ και επιστρεφοντας στην εργασια σου θα ξεκινησει το μειωμενο σου ωραριο. !!!!!

 

 

με το καλο !!!:D

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΗΣΗΣ 56Χ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΗΜΕΡΟΜ., ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ 63Χ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΗΜΕΡΟΜ. ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ. ΑΠΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΑΝΘ.ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΗΜΕΡ. ΕΙΝΑΙ 64,8 ΜΙΚΤΑ ΚΑΙ 48,8 ΚΑΘΑΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΤΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΤΟ ΙΚΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΑΝ ΤΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΩ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΑΠΟ 5800€ ΕΩΣ 7700€ (ΜΙΚΤΑ Ή ΚΑΘΑΡΑ) ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?

 

 

 

στο καθαρο σου υπολογισε περιπου το μισο ημερομισθιο επι τα επιδοματα.

''Παιζει'' το θεμα σε ποια ασφαλιστικη κλαση ανηκεις και τι τεκμαρτο ημερομισθιο εχεις.

Link to comment
Share on other sites

ενα μικρο παραδειγμα μπορεις να δεις εδω :

 

ειναι απο το 2005 βεβαια αλλα μια ιδεα για το πως βγανουν τα επιδοματα θα την παρεις

 

 

 

http://www.taxheaven.gr/sse/article.php?id=226

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα εχω μια ερωτηση αν γνωριζει καμια σας για το εξαμνηνο που εχει κανει τωρα η πετραλια και θα πληρωνεσαι απο τον οαεδ γνωριζετε τι ποσο περνεις εχω ακουσει το βασικο υσχυει και ποσο ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω μια ερωτηση αν γνωριζει καμια σας για το εξαμνηνο που εχει κανει τωρα η πετραλια και θα πληρωνεσαι απο τον οαεδ γνωριζετε τι ποσο περνεις εχω ακουσει το βασικο υσχυει και ποσο ειναι ?

 

 

 

ειναι ο μισθος ενος ανειδικευτου εργατη.

ειναι γυρω στα 680 ευρω καθαρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω μια ερωτηση αν γνωριζει καμια σας για το εξαμνηνο που εχει κανει τωρα η πετραλια και θα πληρωνεσαι απο τον οαεδ γνωριζετε τι ποσο περνεις εχω ακουσει το βασικο υσχυει και ποσο ειναι ?

 

Αυτή τη στιγμή είναι 690 ευρώ καθαρά κα μπαίνουν στην Εθνική κάθε 1η του μήνα

Link to comment
Share on other sites

στο καθαρο σου υπολογισε περιπου το μισο ημερομισθιο επι τα επιδοματα.

''Παιζει'' το θεμα σε ποια ασφαλιστικη κλαση ανηκεις και τι τεκμαρτο ημερομισθιο εχεις.

 

Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Πρέπει να βρεις πρώτα το ημερομήσθιο σου, να δεις σε ποια ασφαλιστική κλάση ανήκεις, να βρεις το τεκμαρτό σου και πολλαπλασιάζεις το μισό με τις μέρες 56 στην αρχή και 63 μετά τη γέννα+930 επίδομα τοκετού.

 

Για παράδειγμα εγώ παίρνω καθαρά 1200 ευρώ.Πήρα πριν τη γέννα 1900 και μετά 3000 (μαζί με το επίδομα τοκετού)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η γυναίκα μου δουλεύει 4ωρη σε σούπερ μάρκετ (μόνιμη όχι με σύμβαση), από τον περασμένο Δεκέμβριο, είναι έγκυος στον 7ο μήνα (με Π.Η.Τ. 29/10), μήπως μπορείτε να μου πείτε πότε πρέπει βάση νόμου να σταματήσει τη δουλειά, και τι γίνεται με τα επιδόματα που διακαιούται (πόσα χρήματα δηλαδή) ;;;;

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά η γυναίκα μου δουλεύει 4ωρη σε σούπερ μάρκετ (μόνιμη όχι με σύμβαση), από τον περασμένο Δεκέμβριο, είναι έγκυος στον 7ο μήνα (με Π.Η.Τ. 29/10), μήπως μπορείτε να μου πείτε πότε πρέπει βάση νόμου να σταματήσει τη δουλειά, και τι γίνεται με τα επιδόματα που διακαιούται (πόσα χρήματα δηλαδή) ;;;;

 

 

Θα σταματησει απο την εργασια της 56 ημερες πριν την ημερομηνια που της εχει δωσει ο γιατρος της ως Π.Η.Τ.

 

εχει συμπληρωσει 200 ημερες εργασιας τα τελευταια 2 ετη;

 

οσο για τα χρηματα που θα παρει αυτα ειναι οπως ανεφερα και πιο πανω βαση του τεκμαρτου ημερομισθιου.

 

Στο περιπου , διαιρεσε το καθαρο της ημερομισθιο με το 2 και πολλαπλασιασε το με το 56.

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ (στο περιπου παντα) τα χρηματα που θα λαβει απο το ΙΚΑ οταν σταματησει απο την εργασια της.

 

μετα πολλαπλασιασε παλι το διαιρουμενο ημερομισθιο με το 63.

ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ.

 

το εφαπαξ ποσο δεν νομιζω να αλλαζει σε σας οποτε ειναι 930 ευρω.

 

 

Το σημαντικοτερο ειναι να εχει συμπληρωσει μεχρι να σταματησει απο την δουλεια της 200 ημερες εργασιας.

αυτο κοιτα πρωτα !!!

 

 

Με το καλο να δεχτειτε το μωρακι σας.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας παντως ρε παιδια αυτο το εξαμηνο ειναι δικοπο μαχαιρι γιατι αν παιρνεις παραπανω δεν σε συμφερει να το παρεις γιατι χανεις λεφτα.

:(

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας παντως ρε παιδια αυτο το εξαμηνο ειναι δικοπο μαχαιρι γιατι αν παιρνεις παραπανω δεν σε συμφερει να το παρεις γιατι χανεις λεφτα.

:(

 

 

αν και ζουμε σε ...δυσκολους καιρους θα προτιμησω να μεινω 6 μηνες παραπανω με το μωρο μου κι ας παρω λιγοτερα χρηματα

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας !!!

Ηθελα να ρωτησω και εγω οσον αφορα τα επιδοματα..Εγω ειμαι στην 25η εβδομαδα

και ειμαι εξαωρη ωρομισθια πωλητρια σε μεγαλη αλυσιδα σουπερ μαρκετ

Το ωρομισθιο ειναι 5,91 και περιπου μικτα 733,00 ευρω

Πως θα υπολογισω τη δικαιουμαι??

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα ειμαι καινουργια στο φορουμ και θα ηθελα να μου λυσετε καποιες αποριες.εχω σταματησει τη δουλεια απο τον ιουνιο του 2008 και εκτοτε και για ενα χρονο επαιρνα ταμειο ανεργιας μεχρι και τον ιουνιο του 09. η ασφαλεια μου στο ικα ληγει στις 28/10/2010, δηλαδη 10 μερες πριν την ΠΗΤ μου. απο το ικα ομως μου ειπαν οτι η ασφαλεια παρατεινεται μεχρι και και ενα χρονο μετα τη ληξη του ταμειου δηλαδη ιουνιο του 10. η ερωτηση μου ειναι η εξης τηα παρω τιποτα απο το ικα οπως επιδομα τοκετου λοχειας κτλ η ειναι προτιμοτερο να με ασφαλισει ο αντρας μου στο τεβε????

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

χρειαζεσε 200 ενσημα μεσα στα 2 τελευταια ετη, πριν την πιθανη ημερ. τοκετου , αυτα τα ενσυμα μπορει να προκειπτουν & μονο απο 1 ετος.

ανεξαρτητα αν εργαζεσε τωρα.... & μια μητερα σε ταμειο ανεργεια μπορει να τα διεκδικισει εφορον πληρει της προυποθεσεις των 200 ενσημων.

 

συμφωνα με τον μισθό σου το ικα σε κατατασει σε καποια κατηγορια & σου βγαζει ενα ημερομησθιο

οσο μεγαλυτερο μισθο εχεις το μεγαλυτερο ειναι το ημερομησθιο που θα σε καταταξει το ικα.

 

υπολογισμος

απο το ικα περνεις :

επιδομα κυοφορια 56Χ ημερομησθιο

επιδομα τοκετου , περιπου 950 ?

επιδομα λοχεια 63 χ ημερομησθιο

+ 10% αν το παιδι το ασφαλισει εμμεσα η μητερα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.

ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΙΑ,ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ, ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΩ ΤΑ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ. ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ,ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΩ ΠΑΡΗ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ.ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΙΑ ΑΜΑ ΞΕΡΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.

ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΙΑ,ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ, ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΩ ΤΑ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ. ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ,ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΩ ΠΑΡΗ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ.ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΙΑ ΑΜΑ ΞΕΡΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

οχι κοριτσι μου,πρεπει να εισαι σε ενεργο σχεση εργασιας για να παρεις αυτα τα χρηματα.

 

 

Συμπληρωματική παροχή μητρότητας δικαιούνται να λάβουν ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου , που είναι ενεργή κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας και λοχείας.(απο το σαιτ του οαεδ)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...