Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΙΚΑ


Recommended Posts

LACTA TO MORO SOU EINAI UPEROXO NA SOU ZISI

 

THELO NA SE ROTISO KATI EGO DEN THA PARO ADEIA KIOFORIAS GIATI DEN SIMPLIRONO TA ENSIMA ALLA THA PARO ADEIA LOXEIAS KAI TO BOITHIMA TOU TOKETOU MPOREIS NA MOU PEIS AN O ERGODOTIS SOU KOLAEI ENSIMA OTAN BGENEIS SE ADEIA LOXEIAS KAI AN SOU EINAI EUKOLO NA MOU PEIS POSA PIRES APO AUTIN TIN ADEIA KAI TO BOITHIMA KSEXORISTA???EPEISIS EKANES KAISARIKI I FISIOLOGIKO

 

EUXARISTO PARA POLLI

an1cEQ6--_B0010MzEyYnwyNjc0MzAxMGRhfHlvdXIgdGV4dA.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

απο το ικα περνεις :

επιδομα κυοφορια 56Χτελευταιο ημερομησθιο (που εχει δηλωσει ο εργοδοτης σου στο ικα )

επιδομα τοκετου , περιπου 930 ?

επιδομα λοχεια 63 χ τεευταιο ημερομησθιο

+ 10% αν το παιδι το ασφαλισει εμμεσα η μητερα

 

 

Πήρα το ΙΚΑ και μου είπαμε τα εξής..

Μόλις σταματήσει, με την ΠΗΤ, πάει και παίρνει κάποιο ποσό για τις 56 μέρες που σταμάτησε πριν γεννήσει.

Πως το υπολογίζουμε όμως, δεν μου είπε..

Αφού γεννήσει, ξαναπάει και παίρνει ένα επίδομα τοκετού γύρω στα 960 ευρώ και πληρώνεται τις υπόλοιπες 63 μέρες.

Τι λάθος μου έχουν πει?

Το ποσό για τις 56 και 63, πως υπολογίζεται?

Βρήκα αυτό.

Εκεί γράφει ότι το ύψος του είναι το 30πλάσιο του ημερομισθίου ανειδίκευτου εργάτη, ενώ πιο πάνω έλεγε άλλα..

Τι ισχύει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

απο το ικα περνεις :

επιδομα κυοφορια 56Χτελευταιο ημερομησθιο (που εχει δηλωσει ο εργοδοτης σου στο ικα )

επιδομα τοκετου , περιπου 930 ?

επιδομα λοχεια 63 χ τεευταιο ημερομησθιο

+ 10% αν το παιδι το ασφαλισει εμμεσα η μητερα

 

 

Πήρα το ΙΚΑ και μου είπαμε τα εξής..

Μόλις σταματήσει, με την ΠΗΤ, πάει και παίρνει κάποιο ποσό για τις 56 μέρες που σταμάτησε πριν γεννήσει.

Πως το υπολογίζουμε όμως, δεν μου είπε..

Αφού γεννήσει, ξαναπάει και παίρνει ένα επίδομα τοκετού γύρω στα 960 ευρώ και πληρώνεται τις υπόλοιπες 63 μέρες.

Τι λάθος μου έχουν πει?

Το ποσό για τις 56 και 63, πως υπολογίζεται?

Βρήκα αυτό.

Εκεί γράφει ότι το ύψος του είναι το 30πλάσιο του ημερομισθίου ανειδίκευτου εργάτη, ενώ πιο πάνω έλεγε άλλα..

Τι ισχύει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ 10 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 9 ΜΗΝΩΝ!!!ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ 27 10 09!!ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΕΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΞΑΝΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΠΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ???!!!!Υ.Γ(ΕΧΩ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ)ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπητη φλορεντια αδεια λοχιας πηρα γυρω στα 900 και μητροτητας 1200 με καισαρικη. και επισης θα παρω και συμπληρωμα απο τον οαεδ γυρω στα 800-900 . ενσημα με κολλουσε κανονικα. ευχομαι να σε καλυψα! να σου ζησει το μωρακι σου!!!!!

dimos0kliniki045.jpg

 

το λακτακι μου!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη φλορεντια αδεια λοχιας πηρα γυρω στα 900 και μητροτητας 1200 με καισαρικη. και επισης θα παρω και συμπληρωμα απο τον οαεδ γυρω στα 800-900 . ενσημα με κολλουσε κανονικα. ευχομαι να σε καλυψα! να σου ζησει το μωρακι σου!!!!!

dimos0kliniki045.jpg

 

το λακτακι μου!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη φλορεντια αδεια λοχιας πηρα γυρω στα 900 και μητροτητας 1200 με καισαρικη. και επισης θα παρω και συμπληρωμα απο τον οαεδ γυρω στα 800-900 . ενσημα με κολλουσε κανονικα. ευχομαι να σε καλυψα! να σου ζησει το μωρακι σου!!!!!

dimos0kliniki045.jpg

 

το λακτακι μου!

Link to comment
Share on other sites

απο το ικα περνεις :

επιδομα κυοφορια 56Χτελευταιο ημερομησθιο (που εχει δηλωσει ο εργοδοτης σου στο ικα )

επιδομα τοκετου , περιπου 930 ?

επιδομα λοχεια 63 χ τεευταιο ημερομησθιο

+ 10% αν το παιδι το ασφαλισει εμμεσα η μητερα

 

Τελευταίο ημερομίσθιο που έχει δηλώσει ο εργοδότης ή σύμφωνα με το ημερομίσθιο του ανειδίκευτου εργάτη?

Τι έχω χάσει??

Βοηθήστε βρε παιδιά, εσείς που το κατέχετε........

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ 10 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 9 ΜΗΝΩΝ!!!ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ 27 10 09!!ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΕΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΞΑΝΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΠΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ???!!!!Υ.Γ(ΕΧΩ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ)ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

φυσικα περνεις ολα τα επιδοματα κανονικα απο την αρχη :)

Δευτερο παιδι γαρ :) Η ωρα η καλη σου ευχομαι :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο το ικα περνεις :

επιδομα κυοφορια 56Χτελευταιο ημερομησθιο (που εχει δηλωσει ο εργοδοτης σου στο ικα )

επιδομα τοκετου , περιπου 930 ?

επιδομα λοχεια 63 χ τεευταιο ημερομησθιο

+ 10% αν το παιδι το ασφαλισει εμμεσα η μητερα

 

Τελευταίο ημερομίσθιο που έχει δηλώσει ο εργοδότης ή σύμφωνα με το ημερομίσθιο του ανειδίκευτου εργάτη?

Τι έχω χάσει??

Βοηθήστε βρε παιδιά, εσείς που το κατέχετε........

Εγω απο οτι θυμαμαι...το 2007 γεννησα την κορη μου...

μου δςσανε εκει γυρς στα 1000 ευρω επιδομα τοκετου και μετα που γεννησα περιπου 2.500 ευρω...χονδρικα τα λεω!!

Απο οσο ρωτησα και μια ξαδερφη μου που γεννησε προσφατα και αυτη περιπου 3.500 ευρω πηρε τοκετου+λοχιας!!

Νομιζω περιπου τοσα πρεπει να υπολογιζετε και εσεις :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ τον Ιούνιο που θα σταματήσω θα πάρω από τον εργοδότη μου 2 επιπλέον μισθούς?Έναν γιατι δεν εχω παρει αναρρωτικη φετος (λες και πηρα ποτε,απο την κανονικη τις κρατανε) και εναν ακομη για την κανονικη αδεια που δε θα παρω εως το τελος του 2009, ετσι?Συν 4 μηνες χονδρικα απο ΙΚΑ-ΟΑΕΔ?

Link to comment
Share on other sites

1 απο την αναρρωτικη γιατι??? δεν σου πληρωνει αναρρωτικη αν δεν παρεις..και δεν ειναι ολοκληρος μισθος ακομα και αν παρεις :)

Η αδεια σου αν δεν την παρεις θα στην πληρωσει ναι!!

Στα επιδοματα τοκετου και λοχιας ο εργοδοτης δεν δινει χρηματα...οτι δωσει το ΙΚΑ.

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Για την αναρρωτικη το ειπα γιατι πιο πανω η RavT είπε ότι αν δεν έχεις κανει χρηση αναρρωτικης μεσα στο ετος ο εργοδοτης σου πληρωνει εναν ακομη μισθο. Να ρωτησω και κατι αλλο? Τις μερες που ελειψα για τις εξετασεις προγεννητικου ελεγχου (για τις οποιες εχω λειψει 2 φορες απο τη δουλεια μου) ο εργοδοτης μου μου τις κραταει (νομιζει δηλαδη οτι θα τις κρατησει) απο την υπολοιπη περσινη μου αδεια.Ισχυει κατι τετοιο ή υπάρχει κάποια που να αντι,ετωπισε το ιδιο προβλημα? Παντως εγω μεσω της επιθεωρησης εργασιας ανακαλυψα οτι για τις προγεννητικες εξετασεις δικαιουμαστε απαλλαγη απο την εργασια χωρις περικοπη αποδοχων. Εχω και το νόμο. Το θεμα ειναι αν πρεπει για να παρεις απαλλαγη οι εξετασεις να γινονται στο ικα?

Link to comment
Share on other sites

Για εξετασεις δεν ξερω αν δικαιουσε εξτρα αδεια...αλλα ο νομος για την αδεια εχει αλαξει...δεν υπαρχει περσινη αδεια πλεον, δλδ πρεπει να παρεις την κανονικη σου αδεια μεχρι τις 31/12 του τρεχοντος ετους διαφορετικα στην πληρωνει!

Πρωτη φορα ακουω οτι σου δινει εναν παραπανω μισθο αν δεν παρεις αναρρωτικη :shock: ωραιος εργοδοτης :lol:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι βρε, το διαβασα πιο πανω. Δεν ειπα οτι θα μου δωσει ενα μισθο ανδεν εχω παρει αναρρωτικη.Δεν ειπα μαλλον οτι το κανει ο δικος μου. Απλα το ειπε καποια κοπελα πιο πανω. Οσο για την κανονικη αδεια, υπαρχουν και μικρες εταιρεις με 2-3 ατομα που δεν τηρουν αδειες κλπ δυστυχως.Τουλαχιστον στην πληρωνουν στο τελος, τι να κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είπα για την αναρωτική και τον επιπλέον μισθό. Εδώ μέσα το είχα διαβάσει, μετά μου το είπε από μόνος του ο λογιστής της επιχείρησης και να που χθες ο μισθός αυτός ήταν στον λογαριασμό μου. Τώρα αν κάποιοι εργοδότες βασίζονται στην άγνοιά μας (ή και τη δική τους) και γλιτώνουν τα χρήματα αυτά, τι να πω? Εγώ έχω 1 μήνα που είμαι σε άδεια κυοφορίας και κανονικά τελευταία φορά έπρεπε να πληρωθώ 1/3. Χθες 1/4 υπήρχε πάλι μισθός στον λογαριασμό μου. Επίσης, έχω λαμβάνειν και δώρο Πάσχα και επίδομα αδείας 2009 της οποίας ήδη έκανα χρήση.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είπα για την αναρωτική και τον επιπλέον μισθό. Εδώ μέσα το είχα διαβάσει, μετά μου το είπε από μόνος του ο λογιστής της επιχείρησης και να που χθες ο μισθός αυτός ήταν στον λογαριασμό μου. Τώρα αν κάποιοι εργοδότες βασίζονται στην άγνοιά μας (ή και τη δική τους) και γλιτώνουν τα χρήματα αυτά, τι να πω? Εγώ έχω 1 μήνα που είμαι σε άδεια κυοφορίας και κανονικά τελευταία φορά έπρεπε να πληρωθώ 1/3. Χθες 1/4 υπήρχε πάλι μισθός στον λογαριασμό μου. Επίσης, έχω λαμβάνειν και δώρο Πάσχα και επίδομα αδείας 2009 της οποίας ήδη έκανα χρήση.

τυχερη μαλλον :) Εγω τοσα χρονια ποτε δεν εχω παρει παραπανω μισθο!!

Ουτε στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου που δεν ειχα παρει καθολου αναρρωτικη!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο θέμα τύχης. Είναι και θέμα ενημέρωσης και θέμα εργοδότη φυσικά. Ο εργοδότης σου μπορεί να μην ξέρει καν ότι οφείλει να σου δώσει αυτόν τον επιπλέον μισθό ή μπορεί απλά να κάνει τον κινέζο. Εμένα μου το είπε από μόνος του ο λογιστής της εταιρίας και όταν εγώ του είπα "ναι, αν δεν έχω κανει χρήση αναρωτικής", μου απάντησε "εμείς συνήθως αυτό το δικαίωμα δεν το κόβουμε ούτε αν κάποια κοπέλα έχει πάρει κάποιες μέρες αναρωτικής".

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό το καλύτερο είναι να τα ψάχνεις όλα μόνος σου. Κι εγώ είχα εμπιστοσύνη στον καινούργιο λογιστή της εταιρείας μέχρι που μου είπε ότι κατά την 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ, τι νομίζεις ότι παίρνεις? 400-450 ευρώ σουδίνουν.Ψίχουλα. Μέχρι που το έψαξα μόνη μου και είδα πόσα είναι οπότε κορίτσια εμπιστοσύνη πουθενά,κι εγώ μόνη μου θα τα ψάξω όλα όταν έρθει η ωρα γιατι...

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη φλορεντια αδεια λοχιας πηρα γυρω στα 900 και μητροτητας 1200 με καισαρικη. και επισης θα παρω και συμπληρωμα απο τον οαεδ γυρω στα 800-900 . ενσημα με κολλουσε κανονικα. ευχομαι να σε καλυψα! να σου ζησει το μωρακι σου!!!!!

 

lacta mou se euxaristo polli na se kala me boithises.....filakia sto moro sou

an1cEQ6--_B0010MzEyYnwyNjc0MzAxMGRhfHlvdXIgdGV4dA.gif
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΗΣΗΣ 56Χ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΗΜΕΡΟΜ., ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ 63Χ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΗΜΕΡΟΜ. ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ. ΑΠΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΑΝΘ.ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΗΜΕΡ. ΕΙΝΑΙ 64,8 ΜΙΚΤΑ ΚΑΙ 48,8 ΚΑΘΑΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΤΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΤΟ ΙΚΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΑΝ ΤΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΩ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΑΠΟ 5800€ ΕΩΣ 7700€ (ΜΙΚΤΑ Ή ΚΑΘΑΡΑ) ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!

χτες πηγαπηρα το επιδομα απο τον οαεδ συμπληρωμα μητροτητας. 1002?. συνολο

 

επιδομα κυοφοριας 899 -ικα

επιδομα λοχειας 900 -ικα

επιδομα μητροτητας 1000 -ικα

επιδομα μητροτητας 1002 -οαεδ

 

συνολο 3801

 

 

34938512.th.jpg

dimos0kliniki045.jpg

 

το λακτακι μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...