Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι ειναι αυτο τωρα??? (αποχρωματισμός δερματος)


Recommended Posts

απλα να σας πω μιας και εγω ανοιξα το θεμα οταν η μικρη μου ηταν ακομα μωρο, οτι το δικο της σημαδι... ειναι απλα σημαδι... μεγαλουτσικο μεν, αλλα μεγαλωνει συμμετρικα με το παιδι... δεν ειναι λευκη, ειναι απλα σημαδι.... μια σταμπα ασπρη στο ενα της πλευρο..

 

Φιστικάκι δεν είναι τίποτα το έχει και το Ηλεκτράκι. Εχω και εγώ, παρόλη την ασπρίλα μου... Χρόοοονια τώρα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Κορίτσια η μικρή μου ειναι 13 μηνών και εδώ και κάποιους μήνες έχει μια αχρωματική κηλίδα ψηλά στο μπουτάκι της που δεν την είχε από γεννησιμιού της. Ρώτησα την παιδίατρο, μου είπε ότι δεν πρόκειται για λεύκη (γιατί εμένα εκεί πήγε ο νους μου), αλλά για κάποιο λόγο δεν επαρκεί η μελανίνη σε εκείνο το σημείο και το σημαδάκι θα παραμείνει και θα μεγαλώνει όσο μεγαλώνει και η μικρή μου.

Εσείς που είχατε παρόμοια εμπειρία, τι έγινε τελικά με τα παιδάκια σας?

Και επίσης ξέρετε κάποιον καλό παιδοδερματολόγο (εκτός από τα δύο ονόματα που αναφέρθηκαν παραπανω) στην Αθήνα και ειδικότερα στα νότια προάστεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Ξερω πως το θεμα ειναι αρκετα παλιο αλλα ειπα να ρωτησω τις παλιες μανουλες τι απεγινε με αυτες τις ασπρες κληλιδες που ειχαν τα παιδακια τους?ποια η εξελιξη τους? παρεμειναν απλα σημαδακια? ο γιος μου 50 ημερων ενφανισε μια λευκη κηλιδα στην κοιλια του.φοβηθηκα πολυ για λευκη. το εδειξα στην παιδιατρο και μου ειπε πως σπανια βγαινει λευκη σε τοσο μικρα μωρα... τον πηγα σε δερματολογο και δεν μου απεκλεισε το ενδεχομενο λευκης και πως μονο με βιοψια εχουμε 100% διαγνωση. μου ειπε βεβαια πως μπορει να ειναι απλα ενα σημαδακι που πανω στον χρονο θα φυγει. μου ειπε και αυτος πως σε τετοιες ηληκιες δεν εμφανιζεται αλλα και παλι δεν το απεκλεισε... μιλησα τηλ με παιδοδερματολογο-δεν εχουμε στο μερος μας- και μου ειπε και αυτος ειναι εξαιρετικα σπανιο κατι τετοιο και το πιθανοτερο ειναι να ειναι απλα ενα σημαδακι που ειτε θα φυγει καποια στιγμη ειτε θα εχει απλα ενα ασπρο σημαδι.... εχω τρελαθει.βιοψια σε τοσο μικρη ηλικια απαγορευεται να γινει και ετσι απλα το παρακολουθουμε .

Link to comment
Share on other sites

Geia sou naysikaki k na xairesai to mwro sou.exw k egw ena koritski 4 minwn.otan itan enos minos paratirisa sti platoula tis mia megali leyki kilida.tin piga se enan polu kalo paidodermatologo edw stin athina.mou apekleise ti leyki.polu spania emfanizetai se aytin tin ilikia.mou eipe pws einai axrwmikos spilos.sta agglika legetai nevus depigmentosus.googlare to na deis eikones.an theleis mporw na sou steilw link me ena arthro pou exei grapsei ogiatros aytos pou eksigei tous ypoxromatismous aytous.min anisixeis apla na bazeis antiliako giati den exei melanini to simeio ayto kai kaigontai eykola ta mwra mas.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

joana μου δεν ξερω πως να σε ευχαρηστησω!! με καθησυχασες πολυ!ναι το γκουγκλαρα και ετσι ειναι το σημαδακι του... θελω να σου στειλω πμ να σε ρωτησω για τον γιατρο κατι...

Link to comment
Share on other sites

Στειλε μου οποτε θελεις.καταλαβαινω το αγχος σου.ετσι και εγω με τη μικρη.εμεις εχουμε και μια cafe au lait για αυτο και το εχω ψαξει πολυ το θεμα με τα σημαδακια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κοριτσια. Το ξερω οτι έχει περάσει πολυς καιρος απ το τελευταιο ποστ, αλλα αντιμετωπιζουμε το ιδιο θεμα με τη μικρη μου. Ειμαστε 8 μηνων κι εμφανισαμε απ το πουθενά μια αχρωματικη κηλιδα (έτσι την ονομασε ο παιδιατρος) στο μπουτακι πανω απ το γονατο. Ηθελα να ρωτήσω εσας τις μανουλες που τα παιδακια σας εχουν μεγαλώσει, το σημαδι εχει μεγαλωσει πολυ; υπαρχει καποιο σημαδακι που εφυγε; μας ειπε ο γιατρος οτι απλα δεν εχει μελανινη σε εκεινο το σημειο, δεν θα μαυρισει και θα μεγαλωσει η κηλιδα οσο μεγαλώνει το παιδι, αναλογικά. Οχι οτι θα εξαφανιστει πχ. Το ξερω οτι δεν ειναι κατι παθολογικο, και ειναι απλα σημαδακια απλα με αγχωνει απο αισθητικης αποψης, το μεγεθος.. να μην εχει και το ποδαράκι ολο ασπρο.. Ευχαριστω!

12.06.2016 Σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Η μικρή μου το έχει ακόμα.Δεν έχει μεγαλώσει πολύ.Το καλοκαίρι που μαυρίζουμε φαίνεται λίγο πιο έντονα.:P.Εμένα το έχει πίσω στην πλάτη της και το παρατήρησα όταν ήταν δυο μηνών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

joanna86 γεια σου! Περασε καιρος αλλα μολις διάβασα την απαντηση σου. Διαβασα σε παλαιοτερη δημοσίευση σου οτι μπορεις να στειλεις ενα λινκ που εξηγει ο δερματολογος σου τους υποχρωματισμους αυτους. Αν σου ειναι ευκολο θα μπορούσες να μου το στειλεις; 

12.06.2016 Σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...