Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία χρήσιμη συμβουλή για τις εγκύους μας


Recommended Posts

Βρε κορίτσια, την διαστολή την καταλαβαίνεις ή την βλέπουν στο μαιευτήριο?Εχεις δηλαδή κάποια αίσθηση ή κάτι τελοσπάντων έκτός απο το σπάσιμο των νερών ή τους πόνους? :oops::oops::oops:

z4X6p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Βρε κορίτσια, την διαστολή την καταλαβαίνεις ή την βλέπουν στο μαιευτήριο?Εχεις δηλαδή κάποια αίσθηση ή κάτι τελοσπάντων έκτός απο το σπάσιμο των νερών ή τους πόνους? :oops::oops::oops:
Εσυ οχι δεν καταλαβαινεις τη διαστολη.Αισθηση οτι γεννας εχεις,η φυση στο δημιουργει αυτο.ουτως η αλλως, θα εχει κατεβει και η κοιλια τοσο χαμηλα που θα καταλαβεις οτι το μωρο εχει παρει το δρομο του..
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Είμαι καινουργια. Ειμαι μονο 6μιση εβδομαδων.

Έχω αρκετα υγρα και ειδα 2 φορες, μια το σαββατο και μια στην διαρκεια της νυχτα μπεζ καφε υγρα αναμεσα στα κανονικα υγρα.

Ο γιατρος μου ειπε να μην πανικοβαλομαι και οτι ειναι φυσιολογικο και οτι το εχουν αρκετες γυναικες.

Λογω ομως οτι εχω περασει μια παλινδρομη εχω φοβηθει.

Εχετε καμμια συμβουλη?

 

Σας ευχαριστω

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rodia μου ο γιατρος σου εχει το ιστορικο σου οποτε θα ξερει καλυτερα εκεινος!!! Βλεννα ειδες??? αν οχι τοτε προφανως δεν ειναι κατι ανησυχιτικο! Εγω που εχω ρεζους αρνητικο μου ειχε πει οτι συμβαινει καμια φορα στην εγκυμοσυνη να δεις αιμα χωρις να σημαινει κατι και να παω να μου κανουν μια ειδικη ενεση!!! Αρα για να μου το πει και ο δικος μου θα συμβαινει οντως!!! Μη πανικοβαλεσαι χαλαρωσε ξεκουρασου αν μπορεις και οταν τον ξαναδεις απλα θυμησε του το!!!

Εγω παντως θα τον ξαναπαιρνα να του πω οτι φοβαμαι.... :)

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση σου!

Το ειχα παρει μια φορα το σαββατο και μια σημερα τον γιατρο.

Μου ειπε οτι θα δουμε στον υπερηχο την πεμπτη πως προχωρασει η εγκυμοσυνη αλλα τα υγρα απο μονα τους αφου δεν ειναι αιμοραγια δεν θα πρεπει να με ανησυχουν. Κανω υπομονη τωρα μεχρι την πεμπτη!

 

ευχαριστω και παλι

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Rodia κι εγώ όταν ήμουν περίπου 6-7 εβδομάδων είχα μπεζ υγρά και ο γιατρός με έδωσε προληπτικά χάπια αλλά όλα οκ...ξεκούραση και ξάπλα μια βδομαδούλα και αυτί πάλι προληπτικά!!!τελικά τι έγινε με τον γιατρό σου;

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα μανουλες...

εχω μια απορια ...

μου εχουν πει οτι απο τωρα πρεπει να φοραω ασπρα εσωρουχα και να στρωνω ασπρα σεντονια στο κρεβατι μου ... κι αυτο για να βλεπω τα υγρα στο εσωρουχο μου τι χρωμα ειναι και αν σπασουν τα νερα να δω επισης τι χρωμα θα ειναι γιατι παιζει ρολο και αυτο....

απο την ημερα που μου το ειπανε βλεπω ενα λαχανι χρωμα στο εσωρουχο μου κι εχω ενα ελαφρυ τσουξιμο στο τελος της ουρισης... Πειτε μου πως δεν ειναι τιποτα το ανησυχιτικο .... !!!! ειναι ????:confused::confused::confused::confused:

 

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να μιλήσεις με τον γιατρό σου. Το τσούξιμο σίγουρα δεν είναι καλό, ούτε το χρώμα φαίνεται ΟΚ.

 

Όσον αφορά το χρώμα των σεντονιών και των εσωρούχων, τους βρίσκω υπερβολικούς. Το χρωμα των υγρών φαίνεται και όταν σκουπίζεσαι. Θα βάζεις ότι σε βολεύει! Είναι δυνατόν να βάλεις άσπρο εσώρουχο με μαύρο παντελόνι; Θα φεγγίζει από 1 χλμ μακρυα!

Το πολύ πολύ να χρησιμοποιείς ένα καθημερινό σερβιετάκι αν θες οπωσδήποτε να βλέπεις τα υγρά. Μπαίνοντας στον 9 εγώ κάθε βράδυ έβαζα σερβιέτα στον ύπνο, για να προλάβει να συγκρατήσει όσα νερά μπορούσε, αν έσπαγαν στον ύπνο μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτι μου θυμίζουν όλα αυτά... με το χρώμα των εσωρούχων δεν ήμουν τόσο σχολαστική, αλλά τώρα που το σκέφτομαι, είναι μια ωραία πρακτική συμβουλή. Από υγρά άλλο τίποτα!... κατά καιρούς σε διάφορους χρωματισμούς (όχι έντονοι χρωματισμοί, παλ αποχρώσεις). Ήταν πολύ δυσάρεστο. Έπρεπε να αλλάζω συχνά μέσα στη μέρα και όταν ήμουν έξω, είχα καθιερώσει τα σερβιετάκια. Πάντως καλό είναι να το αναφέρεις στο γιατρό σου, όταν συναντιέστε.

Link to comment
Share on other sites

auto me ta eswrouxa kai ta sentonia mou ta eipe kai i nifi mou

otan tis spasane ta nera tis meres ekeines i nifi mou eixe valei skouroxrwma sentonia

spane loipon ta nera kai feugoun kai pane sto maieutirio.... tin epomenh mera o aderfos mou otan ir8e spiti pige na allaksei ta sentonia kai eide sto katw sentoni apo to kanoniko pou exei panta to eide prasino sto simeio pou espasan ta nera... to anafere ston giatro kai tou eipe oti stont sak prolavame outws i allws tin genna itan molinsi ... gia auto ki exoun fobi8ei oi dikoi mou kai mou ta lene auta .... alla prepei na rwtisw kai tin giatro mou ... :confused:

min panikovalomai etsi eukola giati eimai kai fovitsira me to paramikro egw :(

 

*** sygnwmi gia ta greeklish alla grafw apo kinito kai den mou einai euxristo to elliniko menu otan serfarw .. 8a prospa8w na min to ksanakanw ... Sugnwmh kai pali

Επεξεργάστηκαν by agkiolina
Aitiologia giati grafw me agglikous xaraktires

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ουφ κορίτσια αγχώθηκα τώρα!!!! οπότε από δω και πέρα ανοιχτόχρωμα εσώρουχα και σεντόνια! και είπαμε όταν είναι πράσινα τα υγρά τρέχουμε στο μαιευτήριο διότι σημαίνει ότι το μπεμπέ δυσκολεύεται εκεί μέσα έτσι? Κάτι άλλο???

dev250pr___.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

  • 5 months later...
Δεν βρήκα κάποιο άλλο σχετικό θέμα οπότε το γράφω εδώ.

Διάβαζα σήμερα για βότανα και μπαχαρικά και είδα κάποια που είναι καλό να αποφεύγονται στην εγκυμοσύνη και τα αναφέρω:

Ο άνηθος ως αφέψημα πρέπει να αποφεύγεται στην εγκυμοσύνη γιατί μπορεί να προκαλέσει αποβολή, το ίδιο και το δεντρολίβανο, το κάρδαμο, ο κρόκος.

Καλό θα ήταν, βέβαια, όπως και να χει να συμβουλευτείτε και κάποιον ειδικό.

 

αυτα τα χρησιμοποιω συνεχεια στο φαγητο, λες γι αυτο να ειχα συσπασεις απ τον 6ο?

 

*σχετικα με το θεμα εγω πριν γεννησω ειδα αιμα οταν μου εσπασαν και τα νερα, στην αρχη βγηκε ενα κομματι σαν βλεννα με πηχτο αιμα και μετα ηρθε η πλυμμηρα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Είμαι 33η εβδομάδα και τελευταία βλέπω παραπάνω υγρά όταν περπατάω πολύ ώρα, ο γιατρός με είδε και είναι φυσιολογικά αλλά για μένα ενοχλητικό. Σκέφτηκα τα σερβιετάκια αλλά φοβάμαι τις λοιμώξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

«εάν η έγκυος προσθέσει το τραγούδι στην ομιλία, θα προκαλέσει πολύ εντονότερη αντήχηση, μια ισχυρή επίδραση στο σώμα και δη στο νευρικό σύστημα. Για το παιδί είναι ένας παράγοντας μεγαλύτερης ισορροπίας και πληρότητας, ενώ είναι επίσης πολύ τονωτικό για την μητέρα»

 

Οι μέλλουσες μητέρες συχνά ρωτούν-«ποια μουσική είναι κατάλληλη για το μωρό μου?»

 

Απάντηση:«Αυτή που θα αγαπήσετε εσείς και το μωρά σας»

 

http://syn-dimiourgia.gr/index.php/loveandnature/love/childs/item/42-28

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...