Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΠΕΔΕΣ ΘΗΛΕΣ


Recommended Posts

Γεια σας.Είμαι νέα μανούλα,έχω ένα αγοράκι 10 ημερών και έχω πρόβλημα με το θηλασμό.Δεν έχω θηλή για να πιάσει να θηλάσει κι επειδή θέλω πάρα πολύ να θηλάσω,το αντλώ με το θήλαστρο.Δεν έχω πολύ γάλα όμως και αναγκάζομαι να του δώσω και ξένο.Δεν ξέρω αν είναι από τη στεναχώρια μου που δεν θηλάζει , αλλά ήθελα να ρωτήσω τις άλλες μανούλες αν κάνω κάτι λάθος και αν διορθώνεται η κατάσταση.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρες σύμβουλο θηλασμου. Ούτε οι επίπεδες ούτε οι ανεστραμμένες θηλές είναι λόγος να μη θηλασεις κανονικά. Συνολικά θήαλσα 4 χρόνια 3 παιδιά με επίπεδες θηλές. Ειναι πολύ συνηθισμένο.

Πρεπει να βρεις κάποια βοήθεια άμεσα, γιατί οι μέρες αυτές είναι κρίσιμες.

Το μόνο που μπρώ να συμβουλέψω online, και είναι δύσκολο να εξηγήσω:

Πιάνεις με το χερι όπου είναι το στήθος το κεφάλι του μωρού.

Με το άλλο χέρι, πιάνεις το στήθος έξω από το σκούρο κομμάτι της θηλής, και το πιέζεις σαν σάντουιτσ να πατικωθεί. Ο αντιχειράς απο πάνω, τα άλλα δάχτυλα από κάτω. 

Σπρώχνεις αποφασιστικά το κεφάλι του μωρού προς το στήθος μέχρι να πιάσει ΟΛΟ το στήθος όχι μόνο τη θηλή (για αυτό είναι αδιάφορο που έχεις επίπεδες θηλές, το μωρό δεν πρέεπι να κρέμεται από τη θηλη, πρέπει να πιασει το κομμάτι του στήθους ΓΥΡΩ από τη θηλή).

Αν δεν πιάσει ή νιώθεις να έχει πιασει την άκρη της θηλής μόνο, βάζεις ένα δάχτυλο στο στόμα του να αφήσει το στήθος και επαναλαμβάνεις.

Τις πρώτες φορές μπορεί να το κάνετε αυτό και 50 φορές για να πιάσει σωστά, είναι νορμάλ, σε 2-3 μέρες θα γίενται με την πρώτη.

Αν κλαίει, όπως μου έλεγε και μία μαία, τόσο το καλύτερο, ανοίγει και το στόμα καλά και βοηθά τη διαδικασία.

Γενικά πρέπει να εχει ανοίξει πολύ το στοματάκι, αλλιώς δεν γίενται.

Αν δεν ανοιγει, δοκιμαζεις να πιέσεις το στήθος σου για να βγάλει γάλα και το στάζεις στο στόμα του να καταλάβει ότι έρχεται φαγητό. Επίσης ακουμπάς το στήθος στο μάγουλό του για να γυρίσει.

Αν δεν πιάνει τίποτα γιατί έμαθε στο μπουκάλι, δίνεις δύο γουλιές μόνο στο μπουκάλι και μετά μόλις "πάρει φορα", δίνεις στήθος.

Γενικά κρατας το μωρό αγκαλιά, με το στήθος έξω, πολλές ώρες τη μέρα και προσπαθείς συνέχεια. Μην παλεύεις με το θήλαστρο, είναι σχεδόν αδύνατο να τα καταφέρεις, εκτός αν μιλάμε για νοικιασμένο από νοσοκομείο και άντληση κάθες δύο ώρες, κανένα 20λεπτο ανα στήθος (ναι, είναι απίστευτα εξαντλητικό, ΔΕΝ γίνεται με 5-6 αντλήσεις τη μέρα).

Αν το μωρό δεν τρώει με τίποτα για ώρες, δώσε γάλα με σύριγγα, και μετά τις πρώτες γουλιές πάλι στήθος. γενικα αν θες να θηλάσεις, πετα μπουκάλι και πιπίλες.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, gmpante είπε:

Γεια σας.Είμαι νέα μανούλα,έχω ένα αγοράκι 10 ημερών και έχω πρόβλημα με το θηλασμό.Δεν έχω θηλή για να πιάσει να θηλάσει κι επειδή θέλω πάρα πολύ να θηλάσω,το αντλώ με το θήλαστρο.Δεν έχω πολύ γάλα όμως και αναγκάζομαι να του δώσω και ξένο.Δεν ξέρω αν είναι από τη στεναχώρια μου που δεν θηλάζει , αλλά ήθελα να ρωτήσω τις άλλες μανούλες αν κάνω κάτι λάθος και αν διορθώνεται η κατάσταση.

 

Να σου ζήσει. Γιατί και γω είχα το ίδιο πρόβλημα πήρα ψευδό θηλές τις medella και σώθηκα. Αλλά παίζει και μεγάλο ρόλο και το θηλαστρο που έχεις. Ποιο χρησιμοποιείς; 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Υπάρχει τρόπος για τις θηλές σου, διάβασε αν θες αυτό για να μπεις στο κλίμα:
 

http://www.thilasmos.com/epipedes-eisehouses-i-anestrammenes-thiles/

 

Αλλιώς αν το γυρίσεις σε αποκλειστική άντληση υπάρχει πρωτόκολλο για να έχεις αρκετό γάλα (κάθε πότε και πόσο πρέπει να αντλείς). Σε κάθε περίπτωση θα σου πρότεινα να μιλήσεις με κάποιον πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού ώστε να σε καθοδηγήσει σωστά. Μπορείς να βρεις εδώ ποιος σε βολεύει βάση περιοχής:

 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/08/ibclc.html

 

κι εδώ μπορείς να μιλήσεις δωρεάν με εθελόντριες:

 

http://www.lllgreece.org/symbouloi

 

Να σου ζήσει, γερό και καλότυχο να είναι!! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με την αργκ.κ εγω εχω επιπεδες θηλες κ επρεπε στο πρωτο παιδι να παταω το στηθος να της βγαζω για να πιανει το μωρο σωστα κ να τρωει

Προσεξε μονο να πιανεις σωστα το στηθος,σαν σαντουιτς οχι σαν τσιγαρο

Το θηλαστρο αν δ ειναι νοσοκομειακο κ δ κανεις 8-10αντλησεις τη μερα δ θα σε βοηθησει

Μπορεις να βαζεις το θηλαστρο,οχι απαραιτητα νοσοκομειακο,1-2λεπτα στο στηθος ισα να σου βγαλει τη θηλη κ μετα να θηλαζεις

Δ δινεις πιπιλα,κ αν δινεις συμπληρωμα οχι με μπιμπερο.το μωρακι σου ειναι πολυ μικρο κ μπορεις να τα καταφερεις

Να σου ζησει

(Κ γω θηλασα 2χρονια το πρωτο,μετα οι θηλες εμειναν εξω,οποτε 3μηνες μετα ηταν πιο ευκολο στο δευτερο,κ θηλαζει 10μηνες τωρα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σταματα το συμπληρωμα οσο ειναι νωρις γιατι θα σε οδηγησει σε αποθηλασμο ή συγχυση θηλων και θα δυσκολευτεις απιστευτα μετα.Το θηλαστρο απ'οτι ξερω δεν ειναι δεικτης για την παραγωγη σου, μη νομιζεις οτι εχεις λιγο γαλα. Aν γραψεις στο youtube "deep latch technique" θα δεις βιντεακια για το πως να κανει καλο πιασιμο θηλης. Οσο θηλαζεις το μωρο θα διαμορφωσει τις θηλες και δεν θα υπαρχει θεμα. Δεν ειναι και εισεχουσες που ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα. Απλα θελει επιμονη και υπομονη και οπωσδηποτε πρεπει να βρεις συμβουλο θηλασμου να σε καθοδηγησει.

 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Bebouli είπε:

Να σου ζήσει. Γιατί και γω είχα το ίδιο πρόβλημα πήρα ψευδό θηλές τις medella και σώθηκα. Αλλά παίζει και μεγάλο ρόλο και το θηλαστρο που έχεις. Ποιο χρησιμοποιείς; 

Χρησιμοποιώ το mini electric της medela κάθε 2,5 με 3 ώρες.Καμιά φορά και 4 γιατί δεν προλαβαίνω και έχω παρατηρήσει πως βγάζω περισσότερο όταν έχω να βγάλω πολύ ώρα!Έτσι πρέπει να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το θηλαστρο δ θα μπορεσει να κρατησει την παραγωγη σου

Οπως κ οι ψευδοθηλες μπορει να δημιουργησουν προβλημα

Μπορεις να φορας οταν δ θηλαζεις ασπιδες της μεντελα η κοχυλια που βγαζουν κ λιγο τη θηλη,με τα κοχυλια αν αποστειρωνεις κ τρεχει γαλα το στηθος μπορεις να το κρατησεις μετα

Γενικα οι επιπεδες δ ειναι πρβλμ στο θηλασμο,το μωρο δ θηλαζει απο τη θηλη.πρεπει να πιανει κ ολη την αλω

Ειναι μικρο ακομη κ εχεις περιθωριο να κοψεις το συμπληρωμα κ να θηλασεις αποκλειστικα

Θελει τουλ 8-10αντλησεις

Υπαρχει κ η νιπλετα που βγαζει τη θηλη αλλα πραγματικα δ νομιζω να σου χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θηλάζω ακόμα και τώρα που το μωρό μου είναι 8,5 μηνών με ψευδό θηλή χωρίς κανένα πρόβλημα και έκανα κάποιες αντλήσεις με το swing της Medela  για να μπορεί να δίνει ο άντρας καμία φορά όταν ήταν να πάω κάπου. Και γω δεν έβγαζα παρά πολύ γύρω στα 70ml τη φορά. Απλά είναι καλύτερα να νοικιάσεις ένα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...