Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανοσολογικός έλεγχος... (μετ' εμποδίων)...(για παιδί)


ζώπυρον

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Ξέρετε που ο 6χρονος μοναχογιός μου είναι ευαισθητούλης και μου αρρωσταίνει συχνά... (τα έχω χιλιοπεί και στο γνωστό θέμα!)

 

Έχω σκεφτεί (και συμφώνησαν τελικά παιδίατρος και ωρλ) να τον πάω στο ανοσολογικό τμήμα του Παίδων - να δούμε μήπως για κάποιο λόγο το παιδί έχει αδύναμο αμυντικό σύστημα... (οι γιατροί πιστεύουν ότι κατά 99% δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά προς άρση κάθε αμφιβολίας...)

 

Λοιπόν...

 

Τρεις φορές έχω κλείσει ραντεβού :

1) μπέρδεψαν τις μέρες/ώρες από το 1535 και το νοσοκομείο, χάθηκε η μπάλα, χάθηκε το ραντεβού!

2) συνέπεσε το ραντεβού ακριβώς την ίδια ημέρα με την κηδεία μιας φίλης μου...

3) το αυριανό ραντεβού μάλλον δεν θα γίνει γιατί... κηρύχτηκε διήμερη πανιατρική απεργία!!!!!!!!!!

 

Δεν μας θέλει λέμε...

 

Τέλος πάντων, επειδή η υπομονή μου έχει αρχίσει να εξαντλείται... και το παιδί σε λίγο θα ξεκινήσει σχολείο και δραστηριότητες κι έρχεται και το φθινόπωρο (ιώσεις)...

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε - υπάρχει ιδιώτης ανοσολόγος? Να πάμε να μας δει, να μας κατευθύνει με εξετάσεις και τις απόψεις του, κ.λ.π.

Γιατί φοβάμαι ότι αν επιχειρήσω να κλείσω τέταρτο ραντεβού... θα γκρεμιστεί το Παίδων...

(άσε που στο κλείνουν μετά από μήνες... και φέξε μου και γλίστρησα... πάλι...)

 

Έχετε υπόψη σας κάτι? Κάποια σχετική εμπειρία/βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για έλεγχο του ανοσοποιητικού δεν γνωρίζω...αλλά ένα στενό συγγενικό μου πρόσωπο που ταλαιπωρήθηκε από αυτοάνοσα βρήκε ουσιαστική βοήθεια από αυτό το γιατρό (είχε επισκεφτεί πολύ κόσμο του ιατρικού συλλόγου ελλάδας κ εξωτερικού)

 

Μουτσόπουλος Χαράλαμπος

Βουρνάζου 29 αμπελόκηποι

2106430559

Link to comment
Share on other sites

για έλεγχο του ανοσοποιητικού δεν γνωρίζω...αλλά ένα στενό συγγενικό μου πρόσωπο που ταλαιπωρήθηκε από αυτοάνοσα βρήκε ουσιαστική βοήθεια από αυτό το γιατρό (είχε επισκεφτεί πολύ κόσμο του ιατρικού συλλόγου ελλάδας κ εξωτερικού)

 

Μουτσόπουλος Χαράλαμπος

Βουρνάζου 29 αμπελόκηποι

2106430559

 

Ο Μουτσόπουλος ασχολείται κυρίως με αυτοάνοσα του φάσματος της αρθρίτιδας (ρευματοειδής, σύνδρομο Sjogren κλπ), δεν νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσει στην περίπτωση αυτή. Αλλά βέβαια ένα τηλ. δεν πάει ποτέ χαμένο...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

εμεις για την ουδετεροπενια που ειχαμε , πηγαμε στον κ.Κατταμη, ειναι στο παιδων αλλα εχει και ιδιωτικο ιατρειο και μειναμε εξαιρετικα ευχαριστημενοι, ευγενικος, αμεσος, κατανοητος, δεν μας ταλαιπωρησε με περιττα,σηκωνει τηλεφωνα, στον συστηνω ανεπιφυλακτα.Εχει και καλες σπουδες, ειχα κανει search στο νετ(αφου μας τον συστησε η παιδιατρος μας)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

maan, σ' ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Πιστεύω όμως - όπως είπε και η kinka - πως ο Μουτσόπουλος (κορυφαίος πραγματικά επιστήμονας) είναι για σοβαρότερες καταστάσεις (τον ξέρω και προσωπικά μιας και στο ευρύτερο περιβάλλον έχουμε μεγάλες ιστορίες με αυτοάνοσα και συμπαραμαρτούμενα... δυστυχώς...)

Εγώ ψάχνω αρχικά γιατρό που να μου υποδείξει και να καθοδηγήσει έναν πλήρη ανοσολογικό έλεγχο για το παιδί, να κάνει μια σχετική εκτίμηση κι εύχομαι να μην χρειαστεί να πάω παρακάτω...

 

despoina, σ' ευχαριστώ! Ο γιατρός που λες θα μπορέσει να κάνει το παραπάνω? Που είναι το ιδιωτικό του ιατρείο?

 

Βέβαια, δεν αντιμετωπίζουμε πρόβλημα αναιμίας ή κάτι παρόμοιο. Ο αιματολογικός του έλεγχος είναι καλός και γενικά είναι ένα παιδί καλοζωισμένο και ζωηρό. Η χρόνια ιγμορίτιδα που τον ταλαιπωρεί ενοχοποιείται για τις απανωτές "ιώσεις" αλλά είναι τόσο συχνές... που θέλουμε να εξαντλήσουμε κάθε πιθανή αιτία.

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει ανοσιολογικές εξετασεις φιλεναδα????

 

σε ολα τα νοσοκομεια γινονται...εγω που εχω θεμα με τις αλλεργιες της μικρής τις κανω στο ιασω....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Ζούπυ, σου απαντάω εδώ. Πάρε χαρτί και γράφε:

 

Ανοσοσφαιρίνη IgG, IgM, IgA, IgE (αυτή ηταν για αλλεργίες), και ανοσοφαιρίνη IgG υποκλάση 1-2-3-4. Συνολικά 8 δηλαδή, πέρα από τα συνηθισμένα (γενική αίματος και βιοχημικές).

 

Μάθε πόσο κοστίζουν, γιατί εγώ, με τιμές ταμείου, πλήρωσα για όλες μαζί 150 ευρώ. Επίσης, τσέκαρε ποιες έχετε κάνει ήδη - πχ αυτη για τις αλλεργίες μπορείς να την παραλείψεις, νομίζω.

 

Η γκαντεμιά σας όμως, ρε φιλενάδα...:shock::-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανοσοσφαιρίνη IgG, IgM, IgA, IgE (αυτή ηταν για αλλεργίες), και ανοσοφαιρίνη IgG υποκλάση 1-2-3-4. Συνολικά 8 δηλαδή, πέρα από τα συνηθισμένα (γενική αίματος και βιοχημικές).

Τις έχουμε κάνει όλες (αποτελέσματα καλά κι ένα αλλεργικό υπόβαθρο που μας είναι γνωστό)

 

εκτός από την ανοσοφαιρίνη IgG υποκλάση 1-2-3-4 - τι είναι αυτό άραγε?

 

Άσε που μπήκα εδώ... http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CB4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.paidon-agiasofia.gr%2Findex.cfm%3FLevel1%3D3%26Level2%3D4%26Level3%3D0%26Level4%3D0%26Level5%3D0%26Level6%3D0%26PageID%3D178&ei=gzNpTsPmJKX24QSz9ZzVDQ&usg=AFQjCNHqtaioxt1_oYCws5X39PdNjSPvag

 

κι εδώ ... http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=2&ved=0CCUQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.paed-anosia.gr%2F&ei=gzNpTsPmJKX24QSz9ZzVDQ&usg=AFQjCNEZylhk3rQ11ocYKPS8adEpexJS-g

 

και διαβάζοντας... κόντεψαν να με πάρουν για τα λευκά κελιά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ζούπυ!!!!!!!!!!

Πρέπει να κοιτάξεις για ανοσολόγο-νευροβιολόγο.

Πάρε ένα τηλέφωνο στην Ευρωκλινική Παίδων 2108691900 και ρώτα τους.

Νίτσα μου, προσπαθώ να κινηθώ με το Παίδων ή με τους γιατρούς του (εξωτερικά). Έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στην εμπειρία τους...

 

Θα κάνω μια επαφή όμως και με Ευρωκλινική.

 

Σας ευχαριστώ όλες!

Link to comment
Share on other sites

Τις έχουμε κάνει όλες (αποτελέσματα καλά κι ένα αλλεργικό υπόβαθρο που μας είναι γνωστό)

 

εκτός από την ανοσοφαιρίνη IgG υποκλάση 1-2-3-4 - τι είναι αυτό άραγε?

 

Άσε που μπήκα εδώ... http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CB4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.paidon-agiasofia.gr%2Findex.cfm%3FLevel1%3D3%26Level2%3D4%26Level3%3D0%26Level4%3D0%26Level5%3D0%26Level6%3D0%26PageID%3D178&ei=gzNpTsPmJKX24QSz9ZzVDQ&usg=AFQjCNHqtaioxt1_oYCws5X39PdNjSPvag

 

κι εδώ ... http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=2&ved=0CCUQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.paed-anosia.gr%2F&ei=gzNpTsPmJKX24QSz9ZzVDQ&usg=AFQjCNEZylhk3rQ11ocYKPS8adEpexJS-g

 

και διαβάζοντας... κόντεψαν να με πάρουν για τα λευκά κελιά...

 

Είναι οι υποτάξεις της IgG που γράφει στο πρώτο σου λινκ. Καλές μας βγήκαν. Αμα είχε κάποιο πρόβλημα το παιδί, τι στην ευχή, δε θα έδειχναν κάτι?

 

Τα διαβασα και φρύαξα κι εγώ, πάντως. :( Αν καθυστερούν πολύ τα ραντεβού του Παίδων, δεν παίρνεις κι εκεί ένα τηλ. να δεις τι γίνεται? Μου φαίνεται πως όλες αυτές οι εξετάσεις είναι αίματος, οπότε δεν θα υποβληθείτε σε μεγάλη ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, κι εμεις εχουμε ενα φακελο ναααα (με το συμπαθιο) στα παιδων. εχουμε κανει οοολες τις εξετασεις του ανοσοποιητικου, μεχρι κυστικης ινωσης και χρονια κοκκιωματωδης νοσος κλπ. κι εμας ο Κατταμης μας παρακολουθουσε. φοβερος γιατρος, οντως πολυ αμεσος και καλος επιστημονας. μας παρακολουθουσε στο παιδων, αλλα τον ειχαμε επισκεφτει και στο ιατρειο του. αν θες εχω τηλ και διευθυνσεις να σου δωσω.

Link to comment
Share on other sites

Ζούπι έχω μία φίλη που είχε παρόμοιο πρόβλημα ( με πολλές νησοιλίες το παιδί ) όπου απευθύνθηκε σε αλλεργιόγο και έκανε τις ανοσιολογικές εξετάσεις.

Όντως υπήρχε πρόβλημα εκεί και με συγκεκριμένη θεραπεία το παιδί εδώ και 1,5 χρόνο πάει σούπερ...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζούπι έχω μία φίλη που είχε παρόμοιο πρόβλημα ( με πολλές νησοιλίες το παιδί ) όπου απευθύνθηκε σε αλλεργιόγο και έκανε τις ανοσιολογικές εξετάσεις.

Όντως υπήρχε πρόβλημα εκεί και με συγκεκριμένη θεραπεία το παιδί εδώ και 1,5 χρόνο πάει σούπερ...

Ρε συ Ντάλια... έχουμε επισκεφτεί ιδιώτη αλλεργιολόγο κι έχουμε κάνει και τις σχετικές εξετάσεις αλλά δεν βγήκε θετικός σε κάποια από τα κοινά αλλεργιογόνα (μόνο ο γενικός δείκτης αλλεργίας ήταν - και παραμένει - ελαφρώς ανεβασμένος). Αυτό πριν 2-3 χρόνια. Την άνοιξη τον ξαναπήγα, σε άλλον αλλεργιολόγο σε δημόσιο νοσοκομείο και μου ξανάγραψε τις ίδιες περίπου εξετάσεις (που δεν έκανα) και μου συνέστησε ένα φάρμακο που αρνήθηκα να του δώσω αφού δεν έχω ακριβή διάγνωση! Όπως και του είπα, το παιδί μου δεν το κάνω πειραματόζωο!! Και δεν μου απάντησε...

Τι να κάνω? Να πάω και σε άλλον?:confused:

 

καλημερα, κι εμεις εχουμε ενα φακελο ναααα (με το συμπαθιο) στα παιδων. εχουμε κανει οοολες τις εξετασεις του ανοσοποιητικου, μεχρι κυστικης ινωσης και χρονια κοκκιωματωδης νοσος κλπ. κι εμας ο Κατταμης μας παρακολουθουσε. φοβερος γιατρος, οντως πολυ αμεσος και καλος επιστημονας. μας παρακολουθουσε στο παιδων, αλλα τον ειχαμε επισκεφτει και στο ιατρειο του. αν θες εχω τηλ και διευθυνσεις να σου δωσω.

Τέτοια λέγε μου (για τις πιθανές ασθένειες) κι από υποτασική θα γίνω υπερτασική!:shock:

Για ξεμπέρδεψέ μου λίγο το κουβάρι σε παρακαλώ πολύ - ποιόν γιατρό/τμήμα επισκεφθήκατε πρώτα, αρρώσταινε το παιδί συχνά, ποιός σας έγραψε τις εξετάσεις, που τις κάνατε, σε τι συμπέρασμα φθάσατε?

 

Συγνώμη για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων.:oops:

Link to comment
Share on other sites

ζωπυρον μου φυσικά τα παιδιά μας έχουν αρκετή διαφορά στην ηλικία και κάποια τεστ εξαρτώνται απ'την ηλικία του παιδιού αλλά...

 

ο γιος μου είναι αλλεργικός σε πολλά πράγματα(τροφικές αλλεργίες) αλλά δυστυχώς δεν φαινόταν στις εξετάσεις rast και τα πρικ τεστ...μόνο τα πατς μας έδειξαν σε ποια πράγματα ήταν όντως αλλεργικό μετά από μια εσωτερική αιμορραγία που είχε...και η οποία μας έριξε τις ανοσοσφαιρίνες μας στα τάρταρα...από τότε -και ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή το παιδί δεν είχε κάνει ΠΟΤΕ ούτε καν δέκατα- μας έχουν ταράξει οι ιώσεις...

 

σόρρυ αν σε κούρασα εκεί που θέλω να καταλήξω όμως είναι πως οι αλλεργίες είναι πολύπλοκο θέμα και αν έχεις ενδείξεις ίσως να έπρεπε να το ψάξεις παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια λέγε μου (για τις πιθανές ασθένειες) κι από υποτασική θα γίνω υπερτασική!:shock:

Για ξεμπέρδεψέ μου λίγο το κουβάρι σε παρακαλώ πολύ - ποιόν γιατρό/τμήμα επισκεφθήκατε πρώτα, αρρώσταινε το παιδί συχνά, ποιός σας έγραψε τις εξετάσεις, που τις κάνατε, σε τι συμπέρασμα φθάσατε?

 

Συγνώμη για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων.:oops:

 

το παιδι αρρωσταινε συχνα και σοβαρα! μιλαω για εντατικη. εαν φθαναμε στο νοσοκομειο την εισαγωγη την ειχαμε στο τσεπακι. βεβαια στην πορεια βρεθηκε και ενα αλλο προβλημα στον μικρο (αιματολογικης φυσεως).

ομως οι συχνες νοσηλειες και οι τακτικες αρρωστιες οδηγησαν τους γιατρους να το ψαξουν παραπανω. στο αγια σοφια ξεκινησαμε να κανουμε τις εξετασεις (εκει νομιζω ειναι ο κατταμης).

παντως αν απλα το παιδακι σου αρρωσταινει συχνα, χωρις παραπανω ενδειξεις, ισως να μπορεις να κανεις κατι εσυ ενισχυοντας του λιγο το ανοσοποιητικο. βεβαια ιατρικη μεσω του φορουμ δε γινεται. οποτε καλο θα ηταν να επισκεφθεις και εναν ιδιωτη να σου πει προς τα που να κινηθεις.

να συμπληρωσω οτι εννοειται οτι εχουμε κανει κι εμεις το ραστεστ το οποιο δεν εδειξε κατι

 

αα! σε συμπερασμα δε φθασαμε!

Link to comment
Share on other sites

παντως αν απλα το παιδακι σου αρρωσταινει συχνα, χωρις παραπανω ενδειξεις, ισως να μπορεις να κανεις κατι εσυ ενισχυοντας του λιγο το ανοσοποιητικο. βεβαια ιατρικη μεσω του φορουμ δε γινεται. οποτε καλο θα ηταν να επισκεφθεις και εναν ιδιωτη να σου πει προς τα που να κινηθεις.

Σ' ευχαριστώ πολύ leman για τις πληροφορίες!

 

Ναι, ο γιος μου απλά αρρωσταίνει - δεν έχω άλλες ενδείξεις ούτε έχει κάνει ποτέ νοσηλεία.

 

Να το ενισχύσω το ανοσοποιητικό του... αλλά πως?:confused: Γι' αυτό ψάχνω αξιόπιστο ανοσολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...