Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗ ΕΜΒΡΥΟΥ ΚΑΙ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα είμαι στην 21 εβδομάδα της εγκυμοσύνης και έκανα χτες την β΄επιπέδου.Ο γιατρός που μας έκανε τη β επιπέδου μας είπε οτι ο μπέμπης έχει υδρονέφρωση 5,2 και 5,6mm.:-(:-(:-(:-(:-( μας συνέστησε και αυτός όπως και ο γυναικολόγος μας να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση..Έχω τρομοκρατηθει πάρα πολύ για να ειμαι ειλικρινής..Την β επιπέδου την κάναμε στο κέντρο εμβρυικής ιατρικής.έχει κάνει κάποια κοπέλα αμνιοπαρακέντηση εκεί??έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλύτερο στη θεσσαλονίκη??

ευχαριστω εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Vassiliki μου διάβασε και αυτό http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=50958 και προσπάθησε να μην αγχώνεσαι τόσο για την υδρονέφρωση! Με μεγάλη ευκολία σας είπαν να κάνετε άμνιο....

Παρόλα αυτά αν κάνετε τελικά μην ανησυχείς, κάντην σε ένα καλό κέντρο και θα πάνε όλα καλά! Δεν πονάει σχεδόν καθόλου, περισσότερο είναι ο ψυχολογικός παράγοντας που σε ρίχνει παρά η ίδια η εξέταση! Καλά αποτελέσματα!!

Link to comment
Share on other sites

Vassiliki μου διάβασε και αυτό http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=50958 και προσπάθησε να μην αγχώνεσαι τόσο για την υδρονέφρωση! Με μεγάλη ευκολία σας είπαν να κάνετε άμνιο....

Παρόλα αυτά αν κάνετε τελικά μην ανησυχείς, κάντην σε ένα καλό κέντρο και θα πάνε όλα καλά! Δεν πονάει σχεδόν καθόλου, περισσότερο είναι ο ψυχολογικός παράγοντας που σε ρίχνει παρά η ίδια η εξέταση! Καλά αποτελέσματα!!

 

cristine μου καλησπέρα..ευχαριστω για την απαντηση σου..Μας είπαν ότι η υδρονέφρωση μπορεί και να έχει εξαφανιστεί μεχρι να γεννηθει το μωρό ή και να χρειαστεί να κάνουμε κάποια θεραπεία αργότερα αν υπάρχει ακόμα , αλλά επειδή η υδρονέφρωση από μόνη της ειναι ένας δεικτης καλό θα ήταν να την κάνουμε την αμνιοπαρακέντηση για να φυγει κάθε ενδοιασμός..

Χτες που λές την έκανα την αμνιο και περιμένω αύριο τα αποτελέσματα..εγώ που ήμουν και λίγο φοβιτσιάρα κοπέλα μου ήμουν λίγο γκαντέμο όταν την κάναμε την εξέταση...Αλλά τέλος καλό όλα καλά...μην φοβίσω και καμία κοπέλα ...

Περιμένω τα αποτελέσματα και ελπίζω να πάνε όλα καλά και να ειναι καλά ο μπεμπάκος μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας,

Αύριο η γυναίκα μου θα υποβληθεί σε αμνιοπαρακέντηση για υδρονέφρωση στο αγοράκι που περιμένουμε.......έχουμε σκάσει από την αγωνία μας............φοβόμαστε τόσο για την πιθανότητα αποβολής μετά την αμνιοπαρακέντηση όσο και για την ίδια την ασθένεια αυτή στο ένα νεφρό.........είχε κανείς παρόμοια περίπτωση να μας πει πόσο πρέπει να ανησυχούμε για το παιδάκι μας?ευχαριστώ........

Link to comment
Share on other sites

μήπως γνωρίζετε επίσης αν αυτή η επέμβαση δικαιολογείται από τον ΕΟΠΠΥ?

Επίσης για την περίπτωση της υδρονέφρωσης ξέρει κανείς τι συμβαίνει όταν γεννιέται το παιδί?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!! αχ τι μου θυμιζεις... πριν 3 μηνες περιπου που εκανα τη β'επιπεδου μας διεγνωσαν και μας υδρονεφρωση και στα 2 νεφρακια της μπεμπουλας μας.. :-( εμενα με ρωτησε ο γιατρος για αμνιο και ειπα κατηγορηματικα οχι στην αμνιο για 2 λογους: πρωτον, μου ειπε οτι απο μονη της η υδρονεφρωση δεν ειναι και τοσο σημαντικο και ανησυχητικο ευρημα για ανωμαλιες και δευτερον τα ποσοστα μου για συνδρομο ηταν 1:12000 ενω η αμνιο ειναι 1:100(απο οσο ξερω) αρα ειπα να μη το ρισκαρω. δε σου κρυβω ομως οτι ακομα και τωρα που σου γραφω εχω μια εννοια αν εκανα καλα που δεντην εκανα ή οχι....

Εσεις γαιτι αποφασισατε να την κανετε την αμνιο?? δε σας ειπε ο γιατρος σας οτι δεν ειναι ανησυχητικη η υδρονεφρωση?? αν επιτρεπεται τι ηλικια εχει η συζυγος και τι ποσοστα??

 

Οπως και ναχει συμπασχω και ευχομαι μεσα απο τα βαθη της καρδιας μου να πανε ολα μια χαρα με την αμνιο(που ετσι εσω ακουσει, δεν χρειαζεται αγχος αφου το πηρατε αποφαση) και επειτα να γεννησετε ενα γερο και ομορφο παιδακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μήπως γνωρίζετε επίσης αν αυτή η επέμβαση δικαιολογείται από τον ΕΟΠΠΥ?

Επίσης για την περίπτωση της υδρονέφρωσης ξέρει κανείς τι συμβαίνει όταν γεννιέται το παιδί?

 

ευχαριστώ

 

Λοιπον εμας δεν εχει γεννηθει ακομα η μπεμπουλα μας και θα σου πω αυτα που μου ειπε ο γιατρος μου (και κανονικα θα επρεπε να σας τα ειχε πει και ο δικος σας). Λοιπον η υδρονεφρωση ειναι ενα συνηθες φαινομενο στα εμβρυακια και οχι ανησυχητικο. το 80% των εμβρυων θεραπευονται μεχρι τον 9ο μηνα πριν καλα καλα γεννηθουν, ενα 10% θερπαυεται λιγους μηνες μετα τη γεννα κ το αλλο 10% (που ειναι το ασχημο σεναριο) θεραπευεται μεχρι τον πρωτο ή δευτερο χρονο της ζωης τους, με συχνες παρακολουθησεις κ ισως καποιες αντιβιωσεις. απο μονη της δε θεωρειται λογος για συνδρομο. θα επρεπε να ειχε βρεθει κιαλλο ευρημα για να ανησυχουμε. αυτα μας ειπε ο γιατρος και γενικα ειναι πολυ εφησυχαστικος. Ελπιζω να σε καλυψα. Στην αρχη οταν το εμαθα εκλαιγα ασταματητα για μια βδομαδα!!! μετα που μου ειπαν κιαλλες κοπελες εδω οτι δε χρειαζεται να ανησυχω γιατι οντως περναει ηρεμησα!! μην ανηχειτε κ ευχομαι ολα να πανε τελεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την υδρονεφρωση ουτε κι εμενα θα με επιανε πανικος αλλα την αμνιο θα την εκανα.

 

Η υδρονεφρωση στα εμβρυα ειναι συνηθισμενο φαινομενο και συνηθως παροδικο αλλα εξαρταται και απο τον βαθμο της υδρονεφρωσης δεν ειναι σε ολα εμβρυακια το ιδιο.

Αλλωστε γιατι να μην κανεις την αμνιο εξασφαλισεις το παιδακι σου 100%??? Για αποβολη μην φοβασαι ειναι πολυ μικρο το ποσοστο, ενω το οφελος πολυ μεγαλο.Εγω την εκανα πριν την β επιπεδου λογω ηλικιας (35ετων) παρολο που τα ποσοστα της αυχενικης ηταν πολυ καλα! Τουλαχιστον μετα κοιμομουν ησυχη!

 

Τωρα για το κοστος : η ληψη εγινε σε δημοσιο νοσοκομειο και το δειγμα σταλθηκε για αναλυση σε ιδιωτικο κεντρο μη συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΠΥ και πληρωσα συνολο 350Ε. Εσας ποσο σας ειπαν; Αν βρεις συμβεβλημενο ισως πληρωσεις λιγοτερα; Ψαξτο λιγο αν προλαβαινεις.

 

Καλη επιτυχια!!! να εχετε ενα γερο μωρακι!!!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Tελικά όλα πήγανε καλά ο γιατρός μας είπε ότι είναι 1/100 αλλά επειδή όλα πήγαν καλά θεωρεί ότι είμαστε στο 1/500 οπότε όλα καλά....με κάλυψε η Μπουρμπούρ στο γιατί κάναμε αμνιοπαρακέντηση διότι δεν θέλουμε να ρισκάρουμε ούτε μία στο δισσεκατομμύριο να έχουμε κάτι άλλο.....μας ζητήσανε συνολικά 550 ευρώ και μας είπανε ότι δεν γράφεται γιατί από το Νοσοκομείο μας στείλανε απ'έξω...δεν βαριέσαι φαίνεται πολύ καλός ο γιατρός και εφόσον και αυτός και ο άλλος που μας τον σύστησε και του έχουμε είναι πολύ εντάξει και τους έχουμε εμπιστοσύνη γιατί να μην τους ακούσουμε?το μόνο που δεν ξεκαθάρισα είναι αν αφού περάσουνε οι 5 μέρες αν χρειάζεται να παίρνουμε το utrogestan για τις συσπάσεις........κακό σίγουρα δεν κάνει αλλά υπάρχει κάποιος γιατρός που να μας πει μια γνώμη?φυσικα θα ξανααπευθυνθούμε στο γιατρό επειδή δεν το διευκρινίσαμε αλλά αν είναι αν θέλουμε το συνεχίζουμε αν δεν θέλουμε όχι θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη και κάπιου άλλου γιατρού αν παρακολουθεί αυτό το forum....ευχαριστώ.......τα πρώτα αποτελέσματα θα βγούνε σε λίγες μέρες οπότε θα ξέρουμε...........ευχαριστώ πολύ.......

Link to comment
Share on other sites

Tελικά όλα πήγανε καλά ο γιατρός μας είπε ότι είναι 1/100 αλλά επειδή όλα πήγαν καλά θεωρεί ότι είμαστε στο 1/500 οπότε όλα καλά....με κάλυψε η Μπουρμπούρ στο γιατί κάναμε αμνιοπαρακέντηση διότι δεν θέλουμε να ρισκάρουμε ούτε μία στο δισσεκατομμύριο να έχουμε κάτι άλλο.....μας ζητήσανε συνολικά 550 ευρώ και μας είπανε ότι δεν γράφεται γιατί από το Νοσοκομείο μας στείλανε απ'έξω...δεν βαριέσαι φαίνεται πολύ καλός ο γιατρός και εφόσον και αυτός και ο άλλος που μας τον σύστησε και του έχουμε είναι πολύ εντάξει και τους έχουμε εμπιστοσύνη γιατί να μην τους ακούσουμε?το μόνο που δεν ξεκαθάρισα είναι αν αφού περάσουνε οι 5 μέρες αν χρειάζεται να παίρνουμε το utrogestan για τις συσπάσεις........κακό σίγουρα δεν κάνει αλλά υπάρχει κάποιος γιατρός που να μας πει μια γνώμη?φυσικα θα ξανααπευθυνθούμε στο γιατρό επειδή δεν το διευκρινίσαμε αλλά αν είναι αν θέλουμε το συνεχίζουμε αν δεν θέλουμε όχι θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη και κάπιου άλλου γιατρού αν παρακολουθεί αυτό το forum....ευχαριστώ.......τα πρώτα αποτελέσματα θα βγούνε σε λίγες μέρες οπότε θα ξέρουμε...........ευχαριστώ πολύ.......

 

Καταρχας καλα αποτελεσματα!

 

Μετα την αμνιο επαιρνα για 15μερες yutopar για τις συσπασεις κι οχι ultrogestan + 5μερες αντιβιωση (βεβαια ημουν 18η εβδ δεν ξερω αν παιζει ρολο).Επισης ξαπλα για 5μερες, προσοχη για αλλες 15μερες, οχι βαρος και καθολου επαφες για αρκετους μηνες. Εισαι σιγουρος οτι καταλαβες καλα; καλυτερα να τηλ στον γιατρο να στα διευκρινησει, μην κανετε οτι νομιζετε εσεις.

Τωρα αυτα που σας ειπε για 1/100 και 1/500 σαν νουμερα μου φαινονται λιγο...αυθαιρετα , αν και ειναι γεγονος οτι οι πιθανοτητες ειναι υπερ σας.

 

Αν θες γνωμη γιατρου στο φορουμ ρωτα κατευθειαν τον κ.Χριστοπουλο, εχει ειδικο τοπικ που δεχεται ερωτησεις, αλλα επικοινωνησε και οπωσδηποτε με τον γιατρο σας.

(και συγνωμη για τις πολλες νουθεσιες)

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και σε μας στην β επιπεδου παρατηρηθηκε υδρονεφρωση, παρα την ηλικια μου περυσι των 38 χρονων δεν μου προτειναν αμνιοπαρακεντηση, αφου ολες οι αλλες ενδειξεις ηταν καλες. Το μωρο μας γεννηθηκε υγιεστατο, οσο για την υδρονεφρωση του εχουμε κανει μεχρι τωρα 2 απλους υπερηχους που εδειξαν οτι δεν υπαρχει κατι ανησυχητικο, εχει αποκατασταθει χωρις αντιβιωση.

Με το καλο το μωρακι σας!

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η αμνιοπαρακέντηση σήμερα έχει ποσοστό 1/200 για αποβολή. Πήρα αντιβίωση για λίγες ημέρες, ένα υπόθετο reumacid για τις συσπάσεις και utrogestan. Την έκανα στην τωρινή μου εγκυμοσύνη και έχω τώρα το κεφάλι μου ήσυχο ως προς τις χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Και σίγουρα θα έκανα οπωσδήποτε αν θα ξαναέμενα έγκυος. Δε νομίζω ότι έχετε λόγω να φοβάστε.

Όσο για τη υδρονέφρωση νομίζω ότι συναντάται αρκετά συχνά. Τα κοριτσάκια μιας φίλης μου είχαν και τα δύο μάλλον λόγω κληρονομικότητας και απλώς τα παρακολουθούσαν τυπικά μετά τη γέννα. Δεν εμφάνισαν κανένα πρόβλημα και είναι μια χαρά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αμνιοπαρακέντηση σήμερα έχει ποσοστό 1/200 για αποβολή. Πήρα αντιβίωση για λίγες ημέρες, ένα υπόθετο reumacid για τις συσπάσεις και utrogestan. Την έκανα στην τωρινή μου εγκυμοσύνη και έχω τώρα το κεφάλι μου ήσυχο ως προς τις χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Και σίγουρα θα έκανα οπωσδήποτε αν θα ξαναέμενα έγκυος. Δε νομίζω ότι έχετε λόγω να φοβάστε.

Όσο για τη υδρονέφρωση νομίζω ότι συναντάται αρκετά συχνά. Τα κοριτσάκια μιας φίλης μου είχαν και τα δύο μάλλον λόγω κληρονομικότητας και απλώς τα παρακολουθούσαν τυπικά μετά τη γέννα. Δεν εμφάνισαν κανένα πρόβλημα και είναι μια χαρά.

μια φίλη μου πάντως ήταν η 1 περίπτωση σις 200, στο 2ο παιδί της (λόγω ηλικίας 37 ετών). στο 1ο (λόγω κακής αυχενικής) όλα είχαν πάει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Αύριο η γυναίκα μου θα υποβληθεί σε αμνιοπαρακέντηση για υδρονέφρωση στο αγοράκι που περιμένουμε.......έχουμε σκάσει από την αγωνία μας............φοβόμαστε τόσο για την πιθανότητα αποβολής μετά την αμνιοπαρακέντηση όσο και για την ίδια την ασθένεια αυτή στο ένα νεφρό.........είχε κανείς παρόμοια περίπτωση να μας πει πόσο πρέπει να ανησυχούμε για το παιδάκι μας?ευχαριστώ........

 

 

Η υδρονέφρωση δεν είναι ασθένεια, είναι κάτί σύνηθες στα νεογέννητα, όταν το νεφρό τους δεν είναι έτοιμο 100% να αποβάλει τα ούρα και αυτά μένουν στο νεφρό, με ενδεχόμενο να πάθει ουρολοίμωξη.

Ο γιος μου είχε και στους δυο νεφρούς.

Πήραμε αντιβίωση για 2,5 μήνες και μετά όλα εντάξει.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στην 31η εβδομαδα και στη β επιπεδου ο γιατρος βρηκε την υδρονεφωση του μικρουλη μου ηταν απο οτι θυμαμαι 4,6 και 4,5.Μου ειπε οτι ειναι πολυ συνηθισμενο στα αγορακια και να μην ανησυχω,αν ειχα κοριτσακι θα ειχαμε προβλημα.9 στα 10 αγορακια το εχουνε ετσι μας ειπε και οτι πρεπει να το παρακολουθει ο γυναικολογος μου μεχρι να γεννησω και οτι υπαρχει περιπτωση μεχρι να ερθει εκεινη η ωρα με το καλο να εχει φυγει.Αν οχι θα πρεπει να ενημερωσω τον παιδιατρο πριν γεννηθει για να τον προλαβει μην κανει παλινδρομηση.Ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα οταν ειναι πανω απο 10 ειναι νησυχητικο.Του μικρουλη μου εχει μειωθει τωρα ειναι 3,5 περιπου και τα 2.Εχω ακουσει απο γιατρο να λεει οτι αν κανει παλινδρομηση θα πρεπει να παιρνει αντιβιωση μεχρι τα 3 του χρονια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειμαι στην 31η εβδομαδα και στη β επιπεδου ο γιατρος βρηκε την υδρονεφωση του μικρουλη μου ηταν απο οτι θυμαμαι 4,6 και 4,5.Μου ειπε οτι ειναι πολυ συνηθισμενο στα αγορακια και να μην ανησυχω,αν ειχα κοριτσακι θα ειχαμε προβλημα.9 στα 10 αγορακια το εχουνε ετσι μας ειπε και οτι πρεπει να το παρακολουθει ο γυναικολογος μου μεχρι να γεννησω και οτι υπαρχει περιπτωση μεχρι να ερθει εκεινη η ωρα με το καλο να εχει φυγει.Αν οχι θα πρεπει να ενημερωσω τον παιδιατρο πριν γεννηθει για να τον προλαβει μην κανει παλινδρομηση.Ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα οταν ειναι πανω απο 10 ειναι νησυχητικο.Του μικρουλη μου εχει μειωθει τωρα ειναι 3,5 περιπου και τα 2.Εχω ακουσει απο γιατρο να λεει οτι αν κανει παλινδρομηση θα πρεπει να παιρνει αντιβιωση μεχρι τα 3 του χρονια.

 

 

Ωωωωωχχχχχ!!!!! Τωρα με αγχωσες πολυ!!!!! Δηλαδη εγω που εχω κοριτσακι και εχει υδρονεφρωση και στα δυο νεφρακια πρεπει να ανησυχω για τα καλα?????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τι εννοει ο γιατρος σου οταν λεει πως αν ειχατε κοριτσακι θα ειχατε προβλημα???????

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεου δεν ηθελα να αναστατωσω και να αγχωσω κανεναν απλα ειπα οτι μου ειπανε κι εμενα.Κοιτα δεν μπηκαμε σε περισσοτερες λεπτομερειες απο τι στιγμη που εχω αγορακι.Μου το ειπε και ο Νικολαιδης στην Αθηνα που εκανα την β επιπεδου αλλα και ο δικος μου.Ο Νικολαιδης μου ειπε συγκεκριμενα "αν ηταν κοριτσακι θα μας ανησυχουσε αλλα στα αγορακια ειναι συνηθισμενο".

Link to comment
Share on other sites

Ωωωωωχχχχχ!!!!! Τωρα με αγχωσες πολυ!!!!! Δηλαδη εγω που εχω κοριτσακι και εχει υδρονεφρωση και στα δυο νεφρακια πρεπει να ανησυχω για τα καλα?????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τι εννοει ο γιατρος σου οταν λεει πως αν ειχατε κοριτσακι θα ειχατε προβλημα???????

 

το μεγεθος των κυστεων παιζει ρολο;εσενα τι μεγεθος ειχαν;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

 

 

Υδρονέφρωση σε αγέννητο μωρό

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=27247&highlight=%F5%E4%F1%EF%ED%DD%F6%F1%F9%F3%E7

ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20937&highlight=%F5%E4%F1%EF%ED%DD%F6%F1%F9%F3%E7

ύδρονεφρωση

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=48590&highlight=%F5%E4%F1%EF%ED%DD%F6%F1%F9%F3%E7

Υδρονέφρωση?!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=50958&highlight=%F5%E4%F1%EF%ED%DD%F6%F1%F9%F3%E7

ήπια υδρονεφρωση μπεμπας

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=110729&highlight=%F5%E4%F1%EF%ED%DD%F6%F1%F9%F3%E7

ΔΙΟΓΚΩΣΗ ΝΕΦΡΩΝ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=36513&highlight=%F5%E4%F1%EF%ED%DD%F6%F1%F9%F3%E7

ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗ ΕΜΒΡΥΟΥ ΚΑΙ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=98831&highlight=%F5%E4%F1%EF%ED%DD%F6%F1%F9%F3%E7

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗΣ??

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=101953&highlight=%F5%E4%F1%EF%ED%DD%F6%F1%F9%F3%E7

 

Παρακαλούμε πριν την ανάρτηση νέου θέματος κάντε χρήση της αναζήτησης

Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ : http://parents.org.gr/news/a309

Είναι πολύ σημαντικό να αναζητείτε πρώτα στα παλιά θέματα πρίν ανοίξετε καινούρια.

Ήδη αρκετοί γονείς πριν απο εσάς έχουν συγκεντρώσει πάρα πολλές πληροφορίες.

Τα εγγεγραμμένα μέλη δεν γίνεται να απαντούν κάθε φορά εκ νέου σε θέματα τα οποία ήδη έχουν συζητηθεί,

ενώ ο όγκος του φόρουμ θα γίνει δύσχρηστος εάν όλα τα μέλη ανοίγουν κάθε φορά για το ίδιο ερώτημα ένα νέο θέμα.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Oi εξετάσεις βγήκανε μια χαρά το θέμα είναι τι πρέπει να προσέχουμε όταν θα περάσει η εβδομάδα.μπορεί η γυναίκα μου π.χ. να βγαίνει με τα παιδιά να τα πηγαίνει βόλτα ?επειδή ουσιαστικά τα μεγαλώνει μόνη της διότι δεν έχουμε κάποια βοήθεια όταν δουλεύω εγώ μπορεί να τα σηκώνει για να τα αλλάξει κλπ?μπορούμε δηλαδή να επανέλθουμε στην προ παρακέντησης ζωή μας διότι τα πηγαίναμε σε κάποιο κέντρο για λογοθεραπείες κλπ ή είναι όλο αυτό επικίνδυνο?θέλω τα φώτα σας.............ευχαριστώ.........

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεου δεν ηθελα να αναστατωσω και να αγχωσω κανεναν απλα ειπα οτι μου ειπανε κι εμενα.Κοιτα δεν μπηκαμε σε περισσοτερες λεπτομερειες απο τι στιγμη που εχω αγορακι.Μου το ειπε και ο Νικολαιδης στην Αθηνα που εκανα την β επιπεδου αλλα και ο δικος μου.Ο Νικολαιδης μου ειπε συγκεκριμενα "αν ηταν κοριτσακι θα μας ανησυχουσε αλλα στα αγορακια ειναι συνηθισμενο".

 

 

ειμαι τρισευτυχισμενη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! εκανα σημερα τη ντοπλερ κ τα νεφρακια της επανηλθαν σε φυσιολογικοτατα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! η αληθεια ειναι οτι με αγχωσε λιγακι το μηνυμα σου αλλα κιεσυ δε φταις σε τιποτα κοριτσι μου.. απλα δεν μπορουσα να καταλαβω τι εννοουσε ο γιατρος σου με αυτο που ειπε !!! Αντε κιεσυ τωρα με το καλο να δεις που κ το αγορακι σου θα τα εχει διορθωσει πριν γεννησεις!!! ευχομαι ολα καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο cazolin μου χαρηκα παρα πολυ για σενα.Μου το ειχε πει και ο γιατρος μου αλλα πρωτος μου το ειπε ο Νικολαιδης στην Αθηνα που εκανα τη β επιπεδου.Κι εμενα του μικρουλη μου εχει μειωθει κα στα δυο νεφρα του ελπιζω μεχρι να γεννησω να εχει εξαφανιστει.Αντε με το καλο κοπελα μου και μ'εναν πονο η μαλλον με καθολου πονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα...ειμαι στην 18η εβδομαδα και σε μια απο τις συνηθισμενες επισκεψεις στον γιατρο ,μου ειπε οτι κατι δεν παει καλα με τα νεφρα του μπεμπη...με εστειλε σε αλλον γιατρο,στην αθηνα,ειμαι απο επαρχια,ο οποιος ειναι ειδικος λεει...με λιγα λογια πηγα,υδατονεφρωση λεει και αμνιο,την εκανα την αμνιο και περιμενω αποτελεσματα σε 15 μερες...ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ σοβαρο και οτι μπορει να χρειαστει να σταματησουμε την εγκυμοσηνη...απο οτι εχς διαβασει εδω καμια σας δεν λεει κατι τετοιο...παω να πεθανω..β επιπεδου δεν εχω κανει ακομα...ξερει καποιος κατι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...