Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν αντεδρασαν οι ωοθηκες


Recommended Posts

Καλησπερα σας ειμαι καινουργια στο φορουμ. Θα ηθελα να ξερω αν ετυχε και σε αλλες γυναικες. Ξεκινησα θεραπεια για εξωσωματικη ενω ολα πηγαιναν καλα στην αρχη μετα δεν αντεδρασαν οι ωοθηκες μου, και τα 2 ωαρια που εκανα δεν μεγαλωσαν. επισης να αναφερω οτι εχω μπει σε προ εμμηνοπαυση κατασταση. Ο γιατρος μου σταματησε τη θεραπεια σημερα και μου ειπε οτι θα για φυσικο κυκλο. Το εχει κανει καποια; κοντεβω να σκασω απο τη στεναχωρια μου. εχω περασει πολλα οχι με εξωσωματικη αυτη ειναι η πρωτη μου φορα.

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω διαβασει στο φορουμ και για αλλες κοπελες που ειχαν το ιδιο προβλημα με σενα.

εγω θελω απλα να ευχηθω καλη επιτυχια απο εδω και περα με οτι αποφασισεις και να μην απογοητευεσαι!!!! η ψυχολογια ειναι το παν!! ποσο χρονων εισαι? νομιζω οτι θα τον βρεις το δρομο υπαρχουν πολλες εναλλακτικες ακομη και ετσι να ειναι..

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως έχουμε ακούσει για περιστατικά που έχουν κακή ή και καθόλου ανταπόκριση στα φάρμακα. Σ' αυτές τις περιπτώσεις προτείνουν φυσικό κύκλο. Είναι λιγο χρονοβόρο και ψυχοφθόρο, αλλά με σωστή καθοδήγηση από το γιατρό, υπομονή κι επιμονή, όλα γίνονται. Μην το βάζεις κάτω. :-)

 

Θέλεις να μας πεις πόσων ετών είσαι και τι πρωτόκολλο ακολούθησες; Ποια φάρμακα πήρες και σε τι ποσότητα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

ειμαι 42 μου εδωσαν τη 2 μερα του κυκλου κλομιφαινη και την 3 μερα του κυκλου μεριοναλ 300 μοναδες. ενω ξεκινησε καλα μαλλον επειδη εχω νωρισ εγω ωορηξια την εκτη μερα επαθα ρηξη δεν βοηθησε η σετροταιντ. επισης η οιστραδιολη μου ειναι χαμηλη. στο κεντρο που παω τους εμπιστευομαι. εχω παει σε πολλους γιατρους για να καταληξω εκει. μου το προτεινε φιλη μου που εκανε εκει εξωσωματικη κι επιασε με την πρωτη. η αληθεια ειναι πως με μεταχειροζονται ως ανθρωπο κι οχι ως χρημα κι αθτο ειναι πολυ σημαντικο. θελω επισης να πω πως ξερω την ιστορια του γιατρου που το εχει και ξερω οτι εχει τρελλα με αυτο που κανει θελει να δινει παιδια σε γονεις που βελπει οτι τα επιθυμουν πολυ. ειχε καποια απο σας παρομοια κατασταση με τις ωοθκες που δεν αντεδρασαν και αντεδρασαν σε κατι αλλο?

πειτε μου σας παρακαλω γιατι εχω γινει κομματια απο την στεναχωρια μου. ο γιατρος μου ειπε οτι αυτο το συναντουν συχνα και να μην στεναχωριεμαι.

συγνωμη αν σας κουρασα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι, συγνώμη που στο λέω, αλλά στα 42 σου τι να σου κάνει η κλομιφαίνη κι η merional? Αυτά τα δίνουν για σπερματέγχυση, όχι για εξωσωματική.

 

Έκανα σπερματέγχυση στα 40 μου με merional κι έκανα 2 ωάρια από τα οποία προχώρησε μόνο το 1, (δεν περιμέναμε κάτι καλύτερο εξ' αρχής) που τελικά έδωσε σύλληψη. Άσχετο που παλινδρόμησε μετά. Στην εξωσωματική πήρα φουλ ορμόνες (μάξιμουν δόση), την πρώτη φορά με FSH μόνο έκανα 5 ωάρια και τη δεύτερη με FSH και LH έκανα 11! Μήπως πρέπει να πας κάπου αλλού που να λάβουν υπόψη τους ότι δεν έχεις άπειρο χρόνο για προσπάθειες στη διάθεσή σου;

 

Εκτός κι αν ο γιατρός ξέρει πράγματα για το ιστορικό σου που δεν έχεις γράψει εδώ και τσάμπα ξοδεύουμε τα λόγια μας. Πάντως δεν παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Στη σπερματέγχυση 150 μονάδες merional από τη 2η μέρα και στο τέλος διπλή pregnyl.

Στην πρώτη εξωσωματική, 350 μονάδες puregon (ημερησίως) + διπλή pregnyl στο τέλος.

Δεύτερη εξωσωματική (όπου είχα και καλυτερη παραγωγή) 300 μονάδες puregon, 150 μονάδες menopur + διπλή pregnyl.

Και στις δυο εξωσωματικές έκανα μακρύ πρωτόκολο, που σημαίνει πρώτα καταστολή με suprefact.

Σε ηλικίες πάνω από 40, συνήθως κάνουν μακρύ πρωτόκολο. Με βραχύ, σπάνια έχουμε επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

ααααα! μαλλον εμενα μου εκανε το βραχυ προτωκολο πρωτα μηπως εχουμε πιο γρηγορα αποτελεσματα. Γιατι θα ξαναπαω τελοσ τωρα του μηνα για ναδουμε πως θα παει και πως θα προχωρησουμε. Το μακρυ πρωτοκολο ποσο καιρο παιρνει?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς συνήθως 18h-20η μέρα κύκλου με ενέσεις καταστολής και μόλις σου έρθει περίοδος συνεχίζεις ΚΑΙ με ενέσεις διέγερσης. Τον μήνα τον τρως πάνω κάτω. Σου στέλνω ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααααα! μαλλον εμενα μου εκανε το βραχυ προτωκολο πρωτα μηπως εχουμε πιο γρηγορα αποτελεσματα. Γιατι θα ξαναπαω τελοσ τωρα του μηνα για ναδουμε πως θα παει και πως θα προχωρησουμε. Το μακρυ πρωτοκολο ποσο καιρο παιρνει?

 

Καλησπερα....

Το πρωτοκολο δεν εχει να κανει με το αν θελουμε γρηγορα ή οχι αποτελεσματα αλλα με τις πιθανοτητες ανταποκρισης των ωοθηκων καθε γυναικας....

Εγω ειμαι 41 και με ξεκινησαν με το βραχυ γιατι ο γιατρος μου ειπε πως στα 40 εχουμε γενικα καλυτερη ανταποκριση με το βραχυ...Μονο λογω ηλικιας δηλαδη....Απο κει και περα σημαντικο ρολο παιζουν και αλλοι παραγοντες, οπως τι ανταποκριση μπορει να ειχες με αλλα φαρμακα, αν εχεις πολυκυστικες, τι τιμες εχει η FSH σου και αλλες οι ορμονολογικες εξετασεις κτλ....

Καθε γυναικα εχει διαφορετικη ανταποκριση στις ιδιες μοναδες ενεσεων, απο μια αλλη....

Ο γιατρος σου ειναι αυτος που θα κρινει τι ειναι σωστο για σενα...

 

Σου ευχομαι πολυ καλη επιτυχια:-P:-P

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω Βιλλυ γιατι ειχα αρχισει να αγχωνομαι. Η αληθεια ειναι οτι δεν με απογοητευσαν ισα ισα μου ειπαν οτι λυσεις υπαρχουν οτι αυτο το εχουν συναντηση πολλες φορες τωρα μου ειπαν πως θα παμε για το φυσικο κυκλο, γιατι ουτος η αλλως πρεπει ο οργανισμος μου να κανει ενα διαλειμα απο την θεραπεια. βασικα εμενα η οιστραδιολη μου ειναι πολυ χαμηλη.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω Βιλλυ γιατι ειχα αρχισει να αγχωνομαι. Η αληθεια ειναι οτι δεν με απογοητευσαν ισα ισα μου ειπαν οτι λυσεις υπαρχουν οτι αυτο το εχουν συναντηση πολλες φορες τωρα μου ειπαν πως θα παμε για το φυσικο κυκλο, γιατι ουτος η αλλως πρεπει ο οργανισμος μου να κανει ενα διαλειμα απο την θεραπεια. βασικα εμενα η οιστραδιολη μου ειναι πολυ χαμηλη.

 

Να μην αγχωνεσαι και να ξερεις πως ειναι πολυ σημαντικο να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου οπως εσυ......

Σε φυσικο κυκλο σπερματεγχυση θα κανεις ή εξωσωματικη?

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν με περνει σπερματεγχυση ειναι αδυναμες οι ωοθηκες μου. ενω η μητρα μου ειναι πολυ καλη. εκανα υστεροσκοποιση και την βρηκαν σουπερ ευτυχως. Τωρα μου ειπαν να κανω και εξετασεις για θρομβοφιλια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν με περνει σπερματεγχυση ειναι αδυναμες οι ωοθηκες μου. ενω η μητρα μου ειναι πολυ καλη. εκανα υστεροσκοποιση και την βρηκαν σουπερ ευτυχως. Τωρα μου ειπαν να κανω και εξετασεις για θρομβοφιλια.

 

A, μαλιστα....Και εγω με αδυναμες ωοθηκες ειμαι:mad::x

Θα κανω την 1η μου εξωσωματικη σε λιγο πρωτα ο Θεος...

Σημερα ξεκινησα την 1η μου ενεση και το αγχος μου ειναι μηπως δεν ανταποκριθουν οι ωοθηκες μου και δε φτασω καν στην ωοληψια:mad::x

 

Καλη μας επιτυχια λοιπον:P:p

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

αννελι καλη επιτυχια και απο μενα!

να μη στεναχωριεσαι και ολα θα πανε καλα!

 

συμφωνω οτι παραλληλα θα πρεπει να κανεις εξετασεις θρομβοφιλιας προκειμενου να μη χασεις χρονο γιατι μπορει να χρειαστεις ηπαρινες για να ενισχυσεις πιθανη εγκυμοσυνη.

επισης να κανεις εξετασεις καλλιεργειασ στο σπερμα μη τυχον εχετε χλαμυδια ουρεοπλασμα και μυκοπλασμα γιατι τοτε θα χρειαστειτε αμφοτεροι αντιβιωση...

 

οσο εισαι σε φαση προ εξωσωματικης κανε τις εξετασεις σου ωστε να εισαι ετοιμη...φανταζομαι οτι εχεις κανει ορμονικες για προλακτινη;

 

καλη επιτυχια , ολες μ αυτο το ονειρο ζουμε να γινουμε μανουλες!

σου ευχομαι καλη ανταποκριση ωοθηκων!

 

επισης καλο ειναι να κανετε και μια εξεταση της ΑΜΗ να δεις την αποθηκη των ωαριων

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω Βιλλυ γιατι ειχα αρχισει να αγχωνομαι. Η αληθεια ειναι οτι δεν με απογοητευσαν ισα ισα μου ειπαν οτι λυσεις υπαρχουν οτι αυτο το εχουν συναντηση πολλες φορες τωρα μου ειπαν πως θα παμε για το φυσικο κυκλο, γιατι ουτος η αλλως πρεπει ο οργανισμος μου να κανει ενα διαλειμα απο την θεραπεια. βασικα εμενα η οιστραδιολη μου ειναι πολυ χαμηλη.

 

κοριτσια και εμενα η οιστραδιολη μου γενικα ειναι πολυ χαμηλη ..τι σημαινει; ξερω οτι οταν ειναι υψηλη τοτε εχουμε πιθανα κυστικο ωαριο. οταν ειναι πολυ χαμηλη στην αρχη του κυκλου ; τι σημαινει;:shock:

Link to comment
Share on other sites

δεν με περνει σπερματεγχυση ειναι αδυναμες οι ωοθηκες μου. ενω η μητρα μου ειναι πολυ καλη. εκανα υστεροσκοποιση και την βρηκαν σουπερ ευτυχως. Τωρα μου ειπαν να κανω και εξετασεις για θρομβοφιλια.

 

 

δοξα το θεο να λες! αυτο ειναι το σημαντικο!:-P

Link to comment
Share on other sites

Βιλλυ μου μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε μην ξεχνας οτι καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος. Καρκινακι μου ευχαριστω πολυ τις εχουμε κανει ολες αυτες τις εξετασεις και εχουν ωγει καθαρες δοξα το θεο. κι ΑΜΗ εκανα κι ειμαι στο οριο εχω πολυ λιγα αποθεματα ωαριων. δηλαδη βρε παιδια τι εξετασεις ειναι αυτες πια ελεος απο εξεταση σε εξεταση ειμαστε πια. εγω εκανα και μια μικρη επεμβαση γιατι ειχα μια συμφηση μεταξη μητρας και τραχυλου. γι αυτο ειχα και 2 αποβολες. οχι με εξωσωματικη αλλα φυσιολογικα. ειχα κι ενα συνδρομο νταουν παλι φυσιολογικη εγκυμοσυνη και μια παλλινδρομη με φυσιολογικη εγκυμοσυνη. για εξωσωματικη ειανι η πρωτη μου φορα.

Ενα ξερω να πω πως αν θες κατι παρα πολυ θα το αποκτησεις. Κι εμεις απο οτι καταλαβα ειμαστε πεισματαρες οποτε θα τα καταφερουμε που θα παει.

Μας ευχομαστε σε ολες καλη επιτυχια και συντομα καλα και ευχαριστα νεα.

Link to comment
Share on other sites

Βιλλυ μου μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε μην ξεχνας οτι καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος. Καρκινακι μου ευχαριστω πολυ τις εχουμε κανει ολες αυτες τις εξετασεις και εχουν ωγει καθαρες δοξα το θεο. κι ΑΜΗ εκανα κι ειμαι στο οριο εχω πολυ λιγα αποθεματα ωαριων. δηλαδη βρε παιδια τι εξετασεις ειναι αυτες πια ελεος απο εξεταση σε εξεταση ειμαστε πια. εγω εκανα και μια μικρη επεμβαση γιατι ειχα μια συμφηση μεταξη μητρας και τραχυλου. γι αυτο ειχα και 2 αποβολες. οχι με εξωσωματικη αλλα φυσιολογικα. ειχα κι ενα συνδρομο νταουν παλι φυσιολογικη εγκυμοσυνη και μια παλλινδρομη με φυσιολογικη εγκυμοσυνη. για εξωσωματικη ειανι η πρωτη μου φορα.

Ενα ξερω να πω πως αν θες κατι παρα πολυ θα το αποκτησεις. Κι εμεις απο οτι καταλαβα ειμαστε πεισματαρες οποτε θα τα καταφερουμε που θα παει.

Μας ευχομαστε σε ολες καλη επιτυχια και συντομα καλα και ευχαριστα νεα.

 

Ax βρε κοριτσακι λυπαμαι για τις ατυχιες σου:cry::cry:

Αλλα αφου εχεις μεινει εγκυος 4 φορες μονη σου ελπιζω οτι δε θα δυσκολευτεις με την εξωσωματικη....

Εγω εχω ενα γιο 14 ετων, φυσιολογικη συλληψη μετα απο 5 χρονια προσπαθειων και τα τελευταια 9 χρονια προσπαθουμε για το 2ο.....

Δεν εχω σχεδον ποτε ωορρηξια απο μονη μου και λογω ηλικιας τις φορες που κανω, μαλλον ειναι τζουφια....Αυτο θα φανει τωρα με την ωοληψια, αν φτασουμε εκει....Απο σπερμα ειμαστε πολυ καλα και απο ενδομητριο και σαλπιγγες επισης πολυ καλα...

Απο ορμονες εχω οριακα αυξημενη την FSH 10 και ΑΜΗ δεν εχω κανει, δε μου την ζητησαν στο κεντρο....

Αντε να δουμε τι θα γινει!!!

 

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

φυσικα newbie το εχω σκεφτει κι αν δεν γινει τιποτα με τα δικα μου θα παω για δανεικα δεν εχω προβλημα ουτος η αλλως δικο μου θα ειναι εγο θα το μεγαλωσω μεσα μου απο τα δικα μου κυταρα θα τρεφεται. Οποτε ναι αν χρειαστει θα το κανω.

Βιλλυ μου εγω ξερω οτι οταν μητρα και σαλπιγγες ειναι οκ με τις ωοθηκες κατι μπορουν να κανουν. οποτε εγω πιστευω πως θα πας καλα.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα newbie το εχω σκεφτει κι αν δεν γινει τιποτα με τα δικα μου θα παω για δανεικα δεν εχω προβλημα ουτος η αλλως δικο μου θα ειναι εγο θα το μεγαλωσω μεσα μου απο τα δικα μου κυταρα θα τρεφεται. Οποτε ναι αν χρειαστει θα το κανω.

Βιλλυ μου εγω ξερω οτι οταν μητρα και σαλπιγγες ειναι οκ με τις ωοθηκες κατι μπορουν να κανουν. οποτε εγω πιστευω πως θα πας καλα.

 

Μακαρι κοπελα μου....Ενταξει, οι σαλπιγγες δεν εχουν να κανουν στην εξωσωματικη, απλα το ειπα για οταν προσπαθουσαμε φυσιολογικα...

Και εγω το εχω ηδη σκεφτει και συζυτησει με το συζυγο για δανεικα...Αν δεν δω ανταποκριση απο την αρχη και δεν πανε καλα τα πραγματα, σκεφτομουν πως δεν εχει νοημα να φορτωνομαι ορμονες χωρις λογο....Η δευτερη προσπαθεια θα γινει με δανεικα....

Ηδη εχω αρχισει να το ψαχνω......Να εχω ολες μου τις επιλογες ανοιχτες...

Φιλακια πολλα!!!:-P:razz:

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και καλα κανεις αλλα πρωτα προσπαθησε με δικα σου και μετα το βλεπεις αυτο. Εγω που μιλησα με μια κοπελα που ειχε κανει με δανεικα μου ειπε γιατι εκανε διδυμα το κοριτσακι ειναι ιδια εκεινη και το αγορι ιδιος ο πατερας. τελικα ολα ειναι μια ιδεα.

καλη επιτθχια σου ευχομαι και μην ανυσηχεις ολα καλα θα πανε.

φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...