Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προνήπιο και Νήπιο (απο 4 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-09-11, 13:40   #1
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΣΧΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΠΡΟΝΗΠΙΟ

συμφορουμιτισσες μας κλαιω
σημερα πηρα τα σχολικα του γιου μου για προνηπια

130 ευρω!!!!!!!!!!!

επαθα σοκ! και να φανταστειτε για τα περισσοτερα πηγα τζαμπο!
καποια που δε βρηκα πηγα βιβλιοπωλειο
ακολουθησα βεβαια τη συμβουλη των κοριτσιων και πηρα μονο επωνυμα απο το τζαμπο να μην τα πεταω παλι.......τι να πω..........
και μας αφαιρεσαν και το βιβλιο αγγλικων λεει θα το βγαλουνε φωτοτυπιες...........

μπλοκ ζωγραφικης
μπλοκ με κανσον
μπλοκ με χρωματιστα φυλλα
μπλοκ με γυαλιστερα φυλλα
μπλοκ με βελουτε φυλλα
μπλοκ με φυλλα για χριστουγεννιατικα
εξτρα ενα σωρο κανσον απο 2πλα
ντοσιε, φακελοι, μαρκαδοροι χοντροι, ψιλοι, ανεξιτηλοι...........
ασημι, χρυσαφι, κουλαθηκα!!!!!!(εκτος των βασικων χρωματων)
το αναγνωστικο μας ειχε 12 ευρω
σβυστρες, ξυστρες, απο 4 σωληναρια κολλα υγρη και αλλα 4 στικ,
χαρτι γκοφρε σελιδες ενα σωρο
ενα πακετο Α4 ασπρα
ενα πακετο εγχρωμα

της τρελλης και δεν τα ειπα και ολα εχει κι αλλα τα ξεχασα

90 ευρω τζαμπο
42 ευρω βιβλιοπωλειο

δηλαδη αμα βαλουμε και 70 ευρω η τσαντα και το παγουρινο και το τσαντακι φαγητου που πηρε η μαμα μου, ειμαστε ακριβως 200! χωρις ρουχα παπουτσια φορμες
ξαναλεω Γ Ι Α Π Ρ Ο Ν Η Π Ι Ο !!!!!!!!!!!
ΑΙΝΤΕ ΑΙΝΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Κ Α Λ Η Χ Ρ Ο Ν Ι Α
Ο χρήστης LA LATINA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-11, 13:44   #2
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Περιοχή: Αθήνα
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μου φαίνεται πως το jumbo έχει ακριβείνει πολύ τα σχολικά. Μία συνάδελφος αγόρασε φέτος τετράδια 1,49 και πέρυσι 0,99 το τεμάχιο. Εγώ πέρυσι έδωσα 50 ευρώ για γραφική ύλη του προνήπιου σε συνδυασμό Jumbo και βιβλιοπωλείου. 130,00 εξωφρενική τιμή! Είναι για ένα παιδάκι ή δίδυμα;
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-11, 13:45   #3
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επισης να ρωτησω
η κοπελα στο βιβλιοπωλειο μου ειπε οτι οι δασκαλες βαζουν χυμα ολα τα μπλοκ, ολα τα κανσον, τις κολλες, μαρκαδορους κλπ και τα μοιραζουν στα παιδακια
δλδ οποιος να ναι παιρνει οποιου να ναι εκτος απο το μπλοκ που γραφει ονομα
μου ειπε "νομιζεις ολες οι μαμαδες θα δωσουν τοσα λεφτα? αλλη δε θα παρει τιποτα, θα παρει απ τους αλλους το παιδακι της"
με αφορμη αυτο θυμηθηκα οτι περυσι ειχα παρει στο γιο μου 7 σελιδες αυτοκολλητα και δεν ειδα ποτε ουτε ενα στις εργασιες του αλλα ουτε μου τα επεστρεψαν, μου εδωσαν ενα φακελο με εργασιες και 5 μαρκαδορους απο τους 20 που ειχαμε...........
τωρα ομως τα σχολικα ειναι εξαιρετικα πολλα, λετε να κανουν ετσι? να τα μοιραζουν απο δω κι απο κει??? προτιμω να μου πουν να φερω και μερικα πραγματα για ενα αλλο παιδακι παρα να παιρνουν του παιδιου μεσα απ τα χερια του.......πολυ μου κακοφανηκε
εγω τωρα εγω αλλο ενα σετ μπλοκ απ ολα τα σχεδια, το πηρα για τον μικρο, θα μπορουσα να το δωσω να βολευτει καποιο αλλο παιδακι με χαρα, αλλα αν το κανουν κρυφα και μουλωχτα δε μ αρεσει!
Παλιά 01-09-11, 13:47   #4
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου φαίνεται πως το jumbo έχει ακριβείνει πολύ τα σχολικά. Μία συνάδελφος αγόρασε φέτος τετράδια 1,49 και πέρυσι 0,99 το τεμάχιο. Εγώ πέρυσι έδωσα 50 ευρώ για γραφική ύλη του προνήπιου σε συνδυασμό Jumbo και βιβλιοπωλείου. 130,00 εξωφρενική τιμή! Είναι για ένα παιδάκι ή δίδυμα;
για ενα ειναι απλα πηρα και τρια μπλοκ για τον μικρο
Παλιά 01-09-11, 13:49   #5
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι εχει ακριβυνει παρα πολυ απο περυσι
Παλιά 01-09-11, 13:55   #6
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Προεπιλογή

Δεν το κάνουν κρυφά και μουλωχτά αλλά αν κάποιου παιδιού οι γονείς δεν έχουν χρήματα ή δεν θέλουν να δώσουν χρήματα (υπάρχει και αυτή η περίπτωση) θα του δώσουν κάποια πραγματάκια από τα άλλα παιδάκια. Εγώ της είχα παρει κάτι ιταλικούς μαρκαδόρους που μας είχαν ζητήσει και στην μέση της χρονιάς βρέθηκε με άλλους. Τα βολέψαμε δεν μου ζήτησαν νέους μαρκαδόρους αλλά τους δικούς της τους είχε δώσει η ίδια σε άλλο κοριτσάκι και η νηπιαγωγός τους πήρε με τρόπο πίσω.
Εμείς πέρυσι αγοράσαμε κρεβατάκια για τα παιδιά προς 35,00 το ένα και 4 γονείς (που δεν είναι άνεργοι) δεν έδωσαν χρήματα. Τα έδωσε η σχολική επιτροπή. Υπήρχαν γονείς σε χειρότερη οικονομική κατάσταση που τα έδωσαν.
Μην σκέφτεσαι αρνητικά για τις νηπιαγωγούς γιατί και αυτές προσπαθούν να κάνουν το καλύτερο όσο γίνεται ΄΄αναίμακτα΄΄. Θα σας ζητήσουν χαρτιά υγείας, σαπούνια, χαρτιά κουζίνας.... τι θα κάνεις; Δεν θα πας επειδή ο χ και ο ψ είναι γύφτος ή είναι άνεργος και δεν φέρνει και αυτός;
Η δική μας νηπιαγωγός έκανε συνέχεια κατασκευές και τα σχολικά που αγοράσαμε έπιασαν τόπο. Τώρα αν δανείστηκε 1 μαρκαδόρο από κάθε παιδάκι για κάποιο άλλο, σίγουρα το έκανε για να κάνει την δουλειά της και όχι για να μας εκμεταλλευτεί.
Παλιά 01-09-11, 14:03   #7
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να ξεκαθαρισω κατι, δε μιλαω για νηπιαγωγειο, ουτε για προνηπιο σε νηπιαγωγειο
μιλαω για προνηπιο σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο
πιστευω οτι οποιος εχει να σκαει 300 ευρω το μηνα τροφεια, εχει να παρει και σχολικα στο παιδι του
δε θα με πειραζε καθολου και μαλιστα κι απο μονη μου το σκεφτηκα να παρω ενα σετακι ακομα μπλοκ και μαρκαδορους και να τα δωσω στη δασκαλα να τα χρησιμοποιησει οπως κρινει, μαλιστα και μια τσαντα που τελικα δεν θα παει ο μικρος μου και δε θα τη χρειαστω την εδωσα να τη δωσουν σε αλλο παιδακι με τροπο
δεν κατηγορησα τις νηπιαγωγους, απλα οτι παιρνω για το παιδι μου θελω να το χρησιμοποιησει
ας το δανεισει, ας το χαρισει, αλλα οχι και να μην το δει καν γιατι θα το δωσουν καπου αλλου
δηλαδη πρεπει να μπω στη λογικη του ελληναρα??? εμενα μου περισσεουν? ειδες που λες οτι ανεργοι τα δωσανε και αλλοι δεν τα δωσανε.....γιατι τι ειναι μαγκες? θα μου πεις τα παιδακια δε φταινε, αλλα ζαχαρη θα την περασουν αυτα τα παιδακια ολη τους τη ζωη με τετοιους γονεις παραδειγμα....
αμα ημασταν σε αλλη χωρα θα γινοταν αυτο???
συμφωνω απολυτα να δωσω λεφτα σε καποιο ταμειο για να παρουμε για τα παιδακια που δε μπορουν η και να τα παρω και να τα δωσω, αλλα τα κρυφα δε μ αρεσουν!
Παλιά 01-09-11, 14:09   #8
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο boyboom Εμφάνιση μηνυμάτων
να ξεκαθαρισω κατι, δε μιλαω για νηπιαγωγειο, ουτε για προνηπιο σε νηπιαγωγειο
μιλαω για προνηπιο σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο
πιστευω οτι οποιος εχει να σκαει 300 ευρω το μηνα τροφεια, εχει να παρει και σχολικα στο παιδι του
δε θα με πειραζε καθολου και μαλιστα κι απο μονη μου το σκεφτηκα να παρω ενα σετακι ακομα μπλοκ και μαρκαδορους και να τα δωσω στη δασκαλα να τα χρησιμοποιησει οπως κρινει, μαλιστα και μια τσαντα που τελικα δεν θα παει ο μικρος μου και δε θα τη χρειαστω την εδωσα να τη δωσουν σε αλλο παιδακι με τροπο
δεν κατηγορησα τις νηπιαγωγους, απλα οτι παιρνω για το παιδι μου θελω να το χρησιμοποιησει
ας το δανεισει, ας το χαρισει, αλλα οχι και να μην το δει καν γιατι θα το δωσουν καπου αλλου
δηλαδη πρεπει να μπω στη λογικη του ελληναρα??? εμενα μου περισσεουν? ειδες που λες οτι ανεργοι τα δωσανε και αλλοι δεν τα δωσανε.....γιατι τι ειναι μαγκες? θα μου πεις τα παιδακια δε φταινε, αλλα ζαχαρη θα την περασουν αυτα τα παιδακια ολη τους τη ζωη με τετοιους γονεις παραδειγμα....
αμα ημασταν σε αλλη χωρα θα γινοταν αυτο???
συμφωνω απολυτα να δωσω λεφτα σε καποιο ταμειο για να παρουμε για τα παιδακια που δε μπορουν η και να τα παρω και να τα δωσω, αλλα τα κρυφα δε μ αρεσουν!
Οκ, εγώ μιλάω για δημόσιο προνήπιο. Στο ιδιωτικό εννοείται πως έχεις χρήματα για την γραφική ύλη των παιδιών για να πληρώνεις 300,00 ευρώ τον μήνα. Έχεις δίκιο, δεν είναι ωραίο να έχεις πάρει κάτι και το παιδί σου να μην το δει κάν....
Παλιά 01-09-11, 14:20   #9
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ, εγώ μιλάω για δημόσιο προνήπιο. Στο ιδιωτικό εννοείται πως έχεις χρήματα για την γραφική ύλη των παιδιών για να πληρώνεις 300,00 ευρώ τον μήνα. Έχεις δίκιο, δεν είναι ωραίο να έχεις πάρει κάτι και το παιδί σου να μην το δει κάν....

ε μα, αν θελει καποιος βοηθεια, ανθρωποι ειμαστε, ας το πουνε να δωσουμε λεφτα
αλλα οχι ετσι στυλ
Παλιά 01-09-11, 14:31   #10
agentP

Το avatar του χρήστη agentP

agentP χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τελικά ίσως είναι καλύτερα να ζητάνε χρήματα για τα υλικά και να αγοράζει το σχολείο τα ίδια πράγματα για όλα τα παιδιά. Με μαζική αγορα πιθανόν να έρχεται φτηνότερα και καλύτερα να έχουν τα ίδια, γιατί σ' αυτές τις ηλικίες μπερδεύουν τα πράγματά τους έτσι κι αλλιώς.
Ο χρήστης agentP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-11, 14:33   #11
Ev

Περιοχή: Αθηνα
Ev ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμας στο ιδιωτικο νηπειο που τη γραψαμε ζητησαν 200ε για γραφικη υλη...........
Ο χρήστης Ev δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-11, 14:35   #12
Ev

Ev ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
συμφορουμιτισσες μας κλαιω

δηλαδη αμα βαλουμε και 70 ευρω η τσαντα και το παγουρινο και το τσαντακι φαγητου που πηρε η μαμα μου, ειμαστε ακριβως 200! χωρις ρουχα παπουτσια φορμες
ξαναλεω Γ Ι Α Π Ρ Ο Ν Η Π Ι Ο !!!!!!!!!!!
ΑΙΝΤΕ ΑΙΝΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
αυτα πρεπει να ηταν καμια πολυ μαρκα για να τα πηρε τοσο ακριβα.....τα τσαντακια του προνηπιου αρχιζουν απο 15-35Ε στο Μουστακα............
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-09-11, 14:36   #13
nancy14

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
nancy14 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ακομα πιο σωστο σε ιδιωτικο προνηπιο και νηπιο ειναι να συμπεριλαμβανουν τα κοστοι της ετησιας γραφικης υλης στα τροφεια τους.εμας περυσι δεν μας ζητησαν τιποτα και ολα φυσικα τα παρειχαν οι ιδιοι.στο δημοτικο σε οτιδηποτε απο την γραφικη υλη που ζητειται και παει στο σχολειο μπαινει ετικετα με το ονοματεπωνυμο του παιδιου. Στο προνηπιο στην τσαντα τους που ειχαν μονο το πιατακι ποτηρακι πετσετουλα και ταπερακι ακομα και σε αυτα επρεπε να εχουμε γραψει με ανεξιτηλο μαρκαδορο το ονομα του παιδιου.
Ο χρήστης nancy14 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-11, 14:43   #14
thampelina

thampelina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμεις περυσι,δωσαμε 40ευρω και τα πηραν οι δασκαλες!αλλα 130 πω πωπολλα ρε παιδι μου!
Ο χρήστης thampelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-11, 14:50   #15
mariamb

mariamb ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ως νηπιαγωγός να πω και τον αντίλογο...τι γίνεται σε ένα περιβάλλον όπου δεν θέλεις να προωθήσεις τις διακρίσεις....το ένα παιδάκι να έχει μαρκαδόρους σούπερ...και το άλλο αυτή την "φτωχή" συσκευασία των 5 που ξεθυμαίνουν και γρήγορα; Επίσης αν ο καθένας έχει μόνο τα δικά του δεν μπορείς να προωθήσεις την συνεργασία, η οποία ξεκινάει από την στιγμή που πρέπει να "μοιραστούν" υλικά και να βρουν τρόπους για να δουλέψουν όλοι μαζι. Όταν ζητάω λίστα είμαι πολύ συγκεκριμένη στα υλικά που θέλω ώστε να υπάρχει μια ομοιομορφία έτσι ώστε και να μπερδευτούν να μην αρχίζουν να μαλώνουν π.χ μαύρα μολύβια για όλους, απλές ξύστρες και γόμες κτλ.
Ο χρήστης mariamb δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-11, 14:52   #16
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ev Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα πρεπει να ηταν καμια πολυ μαρκα για να τα πηρε τοσο ακριβα.....τα τσαντακια του προνηπιου αρχιζουν απο 15-35Ε στο Μουστακα............
ηταν tyrell katz...εγω δεν την ξερω αυτη τη μαρκα αλλα ενεκα το κολλημα με τους δεινοσαυρους του μικρου η γιαγια δεν του χαλασε χατηρι
Παλιά 01-09-11, 14:57   #17
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariamb Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως νηπιαγωγός να πω και τον αντίλογο...τι γίνεται σε ένα περιβάλλον όπου δεν θέλεις να προωθήσεις τις διακρίσεις....το ένα παιδάκι να έχει μαρκαδόρους σούπερ...και το άλλο αυτή την "φτωχή" συσκευασία των 5 που ξεθυμαίνουν και γρήγορα; Επίσης αν ο καθένας έχει μόνο τα δικά του δεν μπορείς να προωθήσεις την συνεργασία, η οποία ξεκινάει από την στιγμή που πρέπει να "μοιραστούν" υλικά και να βρουν τρόπους για να δουλέψουν όλοι μαζι. Όταν ζητάω λίστα είμαι πολύ συγκεκριμένη στα υλικά που θέλω ώστε να υπάρχει μια ομοιομορφία έτσι ώστε και να μπερδευτούν να μην αρχίζουν να μαλώνουν π.χ μαύρα μολύβια για όλους, απλές ξύστρες και γόμες κτλ.
κι εμας η λιστα μας ηταν συγκεκριμενη με μαρκες, οποτε ολοι οσοι πηραν εχουμε τα ιδια
οσο για το δημοτικο παιδικο, 50 ευρω μου ειχαν βγει περυσι, εργασια ποτε δεν ειδα, ενα λουλουδοκατι στη γιορτη της μητερας και μια καρτα τα χριστουγεννα και ολα οσα ειχα παρει εκαναν φτερα, εννοειται......

δε με πειραζει να μοιραστει το παιδι μου το ειπα πιο πανω, και να μπερδεψει, και να χαρισει, κι ο δικος μου μπορει να θελησει κατι καποιου αλλου, αλλα η δασκαλα δεν πρεπει να τους μαθει επισης οτι οταν τελειωσει η συνεργασια επιστρεφουμε τα αντικειμενα που δεν ειναι δικα μας??? και παιδια δε μιλαμε για μαρκαδορους που θες δε θες θα τους μπερδεψουν, αλλα εγω με βαση τη λιστα πχ πηρα απο κανσον μονο να σας πω, ενα μπλοκ τεραστιο, ενα πακο σελιδες, και 12 μεγαλα που τα τυλιγουμε καταλαβατε.....

το καλυτερο ειναι αυτο που ειπατε πιο πανω.........να λεγανε δωστε απο 100 ευρω και να μοιραζανε το ποσο για ολα τα παιδακια τι καλη σκεψη στ αληθεια........αλλα ποσοι δε θα δινανε ουτε φραγκο.....
Παλιά 01-09-11, 15:06   #18
renia32

Περιοχή: θεσσαλονικη
renia32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα!!!ωχχχχχχ μη μου λες τετοια!!!ειναι παρα πολλα αυτα τα λεφτα και ειδικα για προνηπιο!!!θα το επαναλαβω και εγω για προνηπια;ειμαστε σοβαροι;δηλαδη για δημοτικο η για νηπια τι θα χρειαστει;δεν μπορω να καταλαβω!!!!!εγω ακομη δεν κατεθεσα τα χαρτια οποτε δεν ξερω και για την λιστα εσας πως και τοσο νωρις;η πηγες μονη σου και ρωτησες; μου επιτρεπεις βεβαια να σου μιλαω στον ενικο,ε;τωρα μου κανες την καρδια περιβολη και εγω υπολογιζα γυρω στο 60 αρι!!χρειαζεται και ταπερακι;αφου σαντουιτσακι δεν θα παιρνουνε;α μηπως θα το πας ολοημερο;
Ο χρήστης renia32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-11, 15:09   #19
elachl

Το avatar του χρήστη elachl

Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
elachl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα.εγω κανω ερευνα.αλλα απο μασουτη αλλα απο βεροπουλο αλλα απο αβ αλλα απο κονφουζιο...κα;μια σχεση η τιμες που λες περυσι κανα 50 αρι εδωσα συνολο!και τσαντα αγορασα απο εδω απο μια κοπελα 5 ευρω με τη ντορα
Ο χρήστης elachl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-11, 15:15   #20
renia32

renia32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλα εκασνες!!!δεν ειναι εποχες τωρα για τοσα πολλα στις τσαντες ειδικοτερα που στο προνηπιο δεν κουβαλανε τιποτα και εγω τοσα λεφτα εδωσα σιγα!!!!!τωρα οσο για την χαρτικη υλη πιστευω γυρω στο 50 να μας βγει!!
Παλιά 01-09-11, 15:28   #21
Nefelirene

Το avatar του χρήστη Nefelirene

Περιοχή: Nikaia
Nefelirene χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτισια εγω πέρσι για 2,5χρονών παιδάκι 200 € εδωσα στο σταθμό για υλικά και οχι αβίαστα γιατι υπήρξαν και δίμηνα-τρίμηνα που δεν είχα πληρωθεί και ο ιδιωτικός είχε 370€ τον μηνα αρα δεν μου περισευαν απλά δεν έιχα αλλή λύση ποτέ ομως δεν εκλαψα τα χρήματα που έδωσα για το παιδάκι μου ή ποτέ δεν στεναχωρήθηκα που δεν γύρισε σπίτι με τα κοκκάλακια που της φόραγα γιατι τα έιχε χαρίσει στο άλφα ή στο δινα κοριτσάκι πολύ απλά γιατι έτσι μάθαινε να μοιράζεται.
Παλιά 01-09-11, 15:50   #22
renia32

renia32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοιταξε, δεν ειπε κανεις οτι λυπαται αυτα τα χρηματα και οτι δεν σκεφτεται το παιδι του!!!αν ειναι ποτε δυνατον!!!για το παιδι μου ειμαι διατεθειμενη να κανω και να δωσω τα παντα αρκει αυτο να ειναι ευτυχισμενο και ικανοποιημενο!!!ομως εγω δεν μιλαω για εφοδια που θα το βοηθησουν στην περαιτερω σχολικη του πορεια και ζωη γενικοτερα!!!!εγω απλα δεν θελω να πεσω θυμα της καταναλωτικης κοινωνιας και της διαφημισης που μια απλη παιδικη τσαντουλα για παραδειγμα μπορεις να την παρεις με 10 ευρω και επειδη εχει την patty(και σιγα την σειρα)κανει 40 ευρω!!!δεν ειπα κατι αλλο και οσο για την γραφικη υλη οτι πει η νηπιαγωγος θα κανουμε στην τελικη!!!οτι τους εξυπηρετει να χρησιμοποιουν!!!!
Παλιά 01-09-11, 16:01   #23
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω επειδη εχω μανια με τα σχολικα, και τα δικα μου παντα νωρις νωρις τα αγοραζα, πηγα και ζητησα τη λιστα πιο νωρις, παιδια, για την τσαντα δεν παραπονεθηκα, μονοι μας διαλεξαμε την πανακριβη γιατι το παιδι ηθελε δεινοσαυρους και την παραγγειλα απο εξωτερικο με σετ κασετινες. τσαντακι φαγητου, παγουρινο κλπ και ηταν δωρο της γιαγιας
επισης, δεν παει ολοημερο το παιδι μου, δεν ξερω κιολας τι ονομαζεις ολοημερο, ιδιωτικος ειναι ο σταθμος, παμε 8.30-2.30.....απο αυριο ομως θα τρωει εκει, δηλαδη δε θα βαζω μαζι του ταπερακι...
δεν ξερω ο καθενας τι λιστα θα παρει παιδια, εμας μας αφαιρεσαν λεει και το βιβλιο των αγγλικων για να μην εχουμε περιττα εξοδα ειπε η κυρια μας
και σε καμια περιπτωση δεν εκλαψα τα λεφτα που εδωσα, εδω ειπα να βοηθησουμε και τα παιδακια που δεν εχουν τη δυνατοτητα να παρουν
και δε με πειραζει ξαναλεω για τριτη φορα το παιδι μου να χασει, να πεταξει, να μοιραστει, να δανεισει, να χαρισει, να ανταλλαξει, γι αυτο το στελνω σε μια ομαδα ανθρωπων, αλλα με πειραζει να του παρουν τα πραγματα του και να τα κανουν διανομη, καταλαβαινομαστε???

ελπιζω οι λιστες σας να ειναι πιο φιλικες προς.......το περιβαλλον!
Παλιά 01-09-11, 16:46   #24
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
μπλοκ τεραστιο, ενα πακο σελιδες, και 12 μεγαλα που τα τυλιγουμε καταλαβατε.....

το καλυτερο ειναι αυτο που ειπατε πιο πανω.........να λεγανε δωστε απο 100 ευρω και να μοιραζανε το ποσο για ολα τα παιδακια τι καλη σκεψη στ αληθεια........αλλα ποσοι δε θα δινανε ουτε φραγκο.....
στα σχολεια συνηθως ζητανε 40-60 τπ πολυ.κ παλι φωναζουν οι γονεις.παντως συμφερει τους γονεις χρηματα παρα υλικα.

το οτι δεν δινεται το χαρτι στο σωστο παιδι ειανι πρακτικο θεμα.δεν τα εχουν στην τσαντα τους οπως στο δημοτικο για να βγαλει ο καθενας το δικο του. ειναι ολα μαζι οπως κ οι μαρκαδοροι . ειανι το πιο σωστο νομιζω κ το πιο πρακτικο.που ν αφυλαχτουν 20 διαφορετικα κανσον,γκοφρε,μαρκοδοροι,ξυλομπογιες κτλ...
Ο χρήστης katerinak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-11, 16:49   #25
Ev

Ev ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια συγκρινετε και τιμες με ιντερνετ αγορες.....βρηκα σουπερ τσαντουλα με 15Ε συν μεταφορικα καπου 18Ε ...και στο Μουστακα απο 15 Ε ξεκινουσε το πιο απλο σχεδιο και ισως περσινο......
Παλιά 01-09-11, 17:15   #26
Ev

Ev ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ηταν tyrell katz...εγω δεν την ξερω αυτη τη μαρκα αλλα ενεκα το κολλημα με τους δεινοσαυρους του μικρου η γιαγια δεν του χαλασε χατηρι
και παλι πολλα εδωσε γιατι κοιτα εδω
http://www.kindergallery.gr/index.ph...ategory_id=194

28Ε η τσαντα και 10Ε το παγουρινο.....και η τσαντα φαγητου ποσο να κανει.....??
με τπτ δεν φτανει τα 70Ε
Παλιά 01-09-11, 17:57   #27
ΑΦΡΟΔΙΤΗ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα ποσα λεφτα θα δωσετε εξαρταται απ το σχολειο και απ τις νηπιαγωγους. Εμενα μου ειχε τυχει χρονια που μας ειχε βγει και φθηνα σχετικα ..αλλα και χρονια που το φυσαγαμε...
Οσο οτι οι νηπιαγωγοι ζητανε συγκεκριμενα πραγματα ειναι γεγονος (πχ τους ταδε μαρκαδορους γιατι υπαρχουν καποιοι που δεν γραφουν απ την αρχη) αλλα επισης γεγονος ηταν και οτι ορισμενοι γονεις ηταν μπαινακης βγαινακης και οχι λογο οικονομικης καταστασης ...αλλα επειδη το θεωρουσαν υπερβολικο να δωσουν πχ 2-3 ευρω τους μαρκαδορους οταν μπορουν ν αγορασουν και με 1 ευρω στα τζαμπο...
Οποτε στο νηπιαγωγειο που πηγαιναν τα διδυμα μου ειχαν ολα τα παιδακια μολυβοθηκη και μεσα τους δικους ΤΟΥΣ μαρκαδορους (γιατι οπως λεει και η boyboom δεν θα με πειραζε να παρω + ενα πακετο για καποιο παιδακι....αλλα δεν γινεται να εχω δωσει εγω τα χ χρηματα και το παιδι μου να μην μπορει να ζωγραφισει επειδη του ετυχαν οι χαλασμενοι μαρκαδοροι...για να μην αναφερω οτι ειδικα αυτα θελω να εχουν καποια ποιοτητα και λογο χημικων)

Στα δημοτικα ευτυχως δεν ζητανε πολλα πολλα...αντε στην πρωτη και στην δευτερη να ψιλοζητησουν κατι ...μετα πολυ λλιγοτερα)
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-11, 19:13   #28
AthinaP

AthinaP ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nancy14 Εμφάνιση μηνυμάτων
ακομα πιο σωστο σε ιδιωτικο προνηπιο και νηπιο ειναι να συμπεριλαμβανουν τα κοστοι της ετησιας γραφικης υλης στα τροφεια τους.εμας περυσι δεν μας ζητησαν τιποτα και ολα φυσικα τα παρειχαν οι ιδιοι.στο δημοτικο σε οτιδηποτε απο την γραφικη υλη που ζητειται και παει στο σχολειο μπαινει ετικετα με το ονοματεπωνυμο του παιδιου. Στο προνηπιο στην τσαντα τους που ειχαν μονο το πιατακι ποτηρακι πετσετουλα και ταπερακι ακομα και σε αυτα επρεπε να εχουμε γραψει με ανεξιτηλο μαρκαδορο το ονομα του παιδιου.
Και εμείς κάπως έτσι. Δεν μας ζητάνε χρήματα για υλικά.

Από την άλλη, διαβάζοντας το πλήθος των υλικών σκέφτομαι 2 πράγματα.

Α. Αν τα χρησιμοποιήσετε όλα αυτά, τα παιδιά πραγματικά θα έχουν ερεθίσματα. Τα δικά μας ένα μέρος από αυτά που λες μας έχουν δείξει ότι χρησιμοποιούν, την προηγούμενη χρονιά στον παιδικό σταθμό - 1 πακέτο σελίδες α4, πχ;

Β. Είναι μάλλον πολλά αυτά που κόστισαν συνολικά και με μια ματιά φαντάζομαι ότι στα φτηνά του jumbo θα κόστιζαν πάλι ένα μέρος από αυτά. Αλλά και πάλι, οι φτηνές μάρκες του Jumbo είναι όλο χημικά και προσωπικά δεν ανέχομαι ως ενήλικη τη μυρωδιά των χημικών, πόσο μάλλον τα παιδιά.

Άλλα:

-Το κανσόν τι είναι;
-Τι βιβλιο αναγνωστικό κάνετε;

Εμάς προς το παρόν δεν μας έχουν ζητήσει τίποτα... Θέλω να πω, μακάρι να τα είχαν ζητήσει και να τα χρησιμοποιούσαν.

Και εμείς προνήπιο πάμε φέτος.

Α... και με 300 ευρώ το μήνα, πιστεύω οριακά βγαίνει ένας σταθμός να καλύπτει τις ανάγκες των παιδιών και να βγάζει και κέρδος, αν προσφέρει και φαγητό. Οπότε αναγκαστικά έχει νόημα να πληρώνετε εξτρά. Βέβαια, είναι από αυτά που έρχονται ξαφνικά και δεν τα υπολογιζει κανείς στον προϋπολογισμό του...

Τέτοια να είναι τα προβλήματά μας καλέ

Καλή χρονιά και καλή πρόοδο σε όλα τα βλαστάρια μας

Εδιτ... Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες... έψαξες μήπως δικαιούστε κάποια επιδότηση για τα δίδακτρα;
Ο χρήστης AthinaP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-11, 20:39   #29
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το κανσον ειναι το χοντρο εγχρωμο φυλλο (πολυ πιο χοντρο και απο του προσκλητηριου να καταλαβεις)
και αναγνωστικο κανουμε το παιζω γραφω και μαθαινω στο προνηπιο με τις 160 σελιδες, γιατι εχει και με 70.....επιδοτηση αν δικαιουμαι εμενα λες? οχι, γιατι να δικαιουμαι? εδω δε με πηραν στην εεταα τι λεμε τωρα.........
Παλιά 01-09-11, 20:45   #30
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ev Εμφάνιση μηνυμάτων
και παλι πολλα εδωσε γιατι κοιτα εδω
http://www.kindergallery.gr/index.ph...ategory_id=194

28Ε η τσαντα και 10Ε το παγουρινο.....και η τσαντα φαγητου ποσο να κανει.....??
με τπτ δεν φτανει τα 70Ε
εχεις δικιο
ηταν και τα παπουτσια δεινοσαυροι μεσα στο ποσο των 70
ωστοσο δεν παραπονεθηκα για το ποσο του δωρου της γιαγιας
με τα αλλα τραβαω τα μαλλια μου
δλδ του χρονου τι θα γινει?????????
Παλιά 01-09-11, 21:02   #31
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=ΑΦΡΟΔΙΤΗ;2126863] Οποτε στο νηπιαγωγειο που πηγαιναν τα διδυμα μου ειχαν ολα τα παιδακια μολυβοθηκη και μεσα τους δικους ΤΟΥΣ μαρκαδορους QUOTE]

μα στο νηπιαγωγειο προσπαθουμε να προωθησουμε το ακριβως αντιθετο.να μοιραζονται τα παντα.
Παλιά 01-09-11, 21:05   #32
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=boyboom;2126982]και αναγνωστικο κανουμε το παιζω γραφω και μαθαινω στο προνηπιο με τις 160 σελιδες, γιατι εχει και με 70.....QUOTE]

αναγνωστικο στα προνηπια;;;παιδια μην χαιρεστε επιδη σας λενε στα ιδιωτικα οτι αυτο ειναι κ το καλυτερο για τα παιδια σας..ειναι το χειροτερο.
Παλιά 01-09-11, 21:06   #33
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή φανηκα τσιφουτα???????????

"Τέτοια να είναι τα προβλήματά μας καλέ
Καλή χρονιά και καλή πρόοδο σε όλα τα βλαστάρια μας "

επειδη χωρις να θελεις σιγουρα, με εκανες και ενιωσα λιγο τσιγγουνα, να πω οτι δεν ειναι το θεμα μου τα λεφτα, αλλα να μην πιανομαι κοτσος...τι θελω να πω.....στο γιο μου παραγγειλα τσαντα με δεινοσαυρο απο amazon τα εσκασε η γιαγια για ολο το σετ
εγω του πηρα κασετινα να γραφει το ονομα του πανω στο υφασμα (η ψωναρα) τα εσκασα παλι στο amazon
μολυβια με χαραγμενο το ονομα του πανω (αυτα δεν ειναι ακριβα ΟΚ)
και γενικα ολα τα καλυτερα θελω να εχει το καμαρι μου και δε λογαριαζω αν εγω εχω δυο παντελονια αλλα το παιδι θα εχει τα παντα και το ιδιο και για τον πιο μικρο μου αλλα τωρα μιλαμε για σχολειοπαιδα.......
ετσι εκανα και στα σχολικα λοιπον, ζητησα τη λιστα μια βδομαδα νωριτερα να τρεξω να τα παρω.......(αφου ειχα παρει τον Αυγουστο 40 ευρω βλακειες απο τζαμπο για να μπει στο κλιμα του σχολειου και ηταν ολα για πεταμα- το εγραψα αλλου)
και παω η μανα η ψωνισμενη με τα σχολικα (ολα τα χρονια αγοραζω και οταν δεν ειχα παιδια επαιρνα)
και για να μην ειναι ολα τζαμπο παιρνω απο κει μπλοκ, χαρτονια, κανσον, και χαρτικη υλη και για τα αλλα παω βιβλιοπωλειο .......... ε γιατι ρε παιδια επειδη καποια αλλη μανα κανει την εξυπνη και τη σκαπουλαρει να την πληρωνω εγω εν αγνοια μου???
Αν ειναι να κανω το καλο, ευχαριστως, πειτε μας, δωστε ολοι απο 20 ευρω να παρουμε και για ακομα 5 παιδακια τα χρειαζουμενα, πρωτη θα τα δωσω...,, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινεται μοιρασια σε κατι που δεν ειναι δικο τους, οι δασκαλες βεβαια τι να κανουν, οι γονεις πρεπει να φροντισουν ........το πιστευετε τωρα οτι υπαρχει γονιος που θα αφησει το παιδι του χωρις μπλοκ και μαρκαδορους??? εγω ξερω οτι οι μανες φακη τρωνε καθε μερα αλλα τα παιδια τους με adidas κυκλοφορουν, εκτος αν αλλαξανε τοσο τα πραγματα.......
χωρις να ειμαι τσιγγουνα λοιπον, θελω το παιδι μου να προλαβει να δει τα πραγματα που του πηρα και να τα χρησιμοποιησει, πριν γινουν "γιαχμα" ..........
Παλιά 01-09-11, 21:07   #34
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=katerinak;2126997]
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΦΡΟΔΙΤΗ Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποτε στο νηπιαγωγειο που πηγαιναν τα διδυμα μου ειχαν ολα τα παιδακια μολυβοθηκη και μεσα τους δικους ΤΟΥΣ μαρκαδορους QUOTE]

μα στο νηπιαγωγειο προσπαθουμε να προωθησουμε το ακριβως αντιθετο.να μοιραζονται τα παντα.
καλα που εχετε ιδια γραμμη πλευσης!
Παλιά 01-09-11, 21:09   #35
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=katerinak;2127001]
Παράθεση:
και αναγνωστικο κανουμε το παιζω γραφω και μαθαινω στο προνηπιο με τις 160 σελιδες, γιατι εχει και με 70.....QUOTE]

αναγνωστικο στα προνηπια;;;παιδια μην χαιρεστε επιδη σας λενε στα ιδιωτικα οτι αυτο ειναι κ το καλυτερο για τα παιδια σας..ειναι το χειροτερο.
καλως την κατερινα, ολο και συναντιομαστε στα θεματα τα σχολικα
δεν ειναι και αναγνωστικο μη φανταστεις
εχει ζωγραφικη, ενωμα γραμμων, χρωματισμους, ασκησουλες απλες, τετοια πραγματα
εδω κανουμε και αγγλικα σου λεει αλλα δε θα παρουμε βιβλιο θα μας το δινουν φωτοτυπημενο!
Παλιά 01-09-11, 21:09   #36
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=boyboom;2127005]
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerinak Εμφάνιση μηνυμάτων

καλα που εχετε ιδια γραμμη πλευσης!
μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις;
Παλιά 01-09-11, 21:11   #37
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=boyboom;2127006]
Παράθεση:

καλως την κατερινα, ολο και συναντιομαστε στα θεματα τα σχολικα
δεν ειναι και αναγνωστικο μη φανταστεις
εχει ζωγραφικη, ενωμα γραμμων, χρωματισμους, ασκησουλες απλες, τετοια πραγματα
εδω κανουμε και αγγλικα σου λεει αλλα δε θα παρουμε βιβλιο θα μας το δινουν φωτοτυπημενο!
χωρις να σημαινει οτι ειναι τελειως...αντιπαιδαγωγικο,παρολα αυτα ο τροπος διδασκαλιας της γλωσσας εχει αλλαξει.κ ακομα κ αν δοθουν φυλλα εργασιας δεν θα ειναι απο ενα συγκεκριμενο βιβλιο η εκδοτη,πολλα τα κανουμε μονες μας αναλογα το θεμα που συζηταμε με τα παιδια.δεν πρεπει να υπαρχει σχολειοποιηση στο νηπιαγωγειο
Παλιά 01-09-11, 21:11   #38
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=katerinak;2127007]
Παράθεση:

μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις;
λεω απλα, στο ενα νηπιαγωγειο ο καθενας τη μολυβοθηκη του, στο αλλο να εμπνευσετε την ομαδικοτητα........αληθεια δεν υπαρχει μια γραμμη πλευσης? οτι του καπνισει του νηπιαγωγου γινεται???
Παλιά 01-09-11, 21:13   #39
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=boyboom;2127006]
Παράθεση:

βιβλιο στα αγγλικα;αν το παιδι δεν κατακτησει την μητρικη του γλωσσα κ τις εννοιες απαγορευεται να περασει σε ξενη γλωσσα ιδιαιτερα με γραπτο λογο.ακουστικα ναι κ παλι με προσοχη,οχι ομως λεξεις που ειναι γραμμενες σε αλλη γλωσσα.
Παλιά 01-09-11, 21:13   #40
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=katerinak;2127010]
Παράθεση:

χωρις να σημαινει οτι ακομα κ αυτο ειναι αντιπαιδαγωγικο,παρολα αυτα ο τροπος διδασκαλιας της γλωσσας εχει αλλαξει.κ ακομα κ αν δοθουν φυλλα εργασιας δεν θα ειναι απο ενα συγκεκριμενο βιβλιο η εκδοτη,πολλα τα κανουμε μονες μας αναλογα το θεμα που συζηταμε με τα παιδια.δεν πρεπει να υπαρχει σχολειοποιηση στο νηπιαγωγειο
α ρε κατερινακι τοσο πολλες λεπτομερειες δεν ξερω..........εμενα μου το εδειξαν, πηγα το αγορασα, το ειχα δει πρωτα, ειδα οτι ηταν ολο χαρουμενες δραστηριοτητες, τελος
αυτες ειναι οι παιδαγωγοι
μετα μη λενε οτι ειμαστε και παραξενες οι μανες
να μου πεις για αγγλικα να σου απαντησω
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές