Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι να κανω??


boysmamy

Recommended Posts

εχω δυο παιδακια το μικρο ειναι 10 μηνων. για να μην πολυλογω δεν εχω συμπαρασταση απο τον αντρα μου κυριως ψυχολογικη. οτι βοηθεια και να του ζητησω η δεν την κανει η την κανει βγαζοντας την ψυχη μου. θελω θελω θελω συνεχεια αυτο ακουω. επειδη τωρα με τα δυο παιδια δεν μπορουμε και δεν μπορει να κανει καποια πραγματα συνεχως γρηνιαζει.εχουμε και διαφορετικο τροπο που θελουμε να μεγαλωσουμε τα παιδια γιαυτον δεν πειραζει να κατσει το παιδι στο μπροστινο καθησμα δεν πειραζει ο ηλιος δεν πειραζει το ενα το αλλο σε γενικες γραμμες πως μεγαλονουν τα γυφτακια ετσι θελει.θυλαζω . απλα με ολη αυτη την ψυχολογια θελω και εγω να φροντισω τον εαυτο μου θελω να βαψω τα μαλλια μου γιατι ειναι σε ασχημη κατασταση τωρα να φαω οτι θελω κτλ. μετα την εγκυμοσυνη εχασα εκτος απο τα κιλα της και 7 επιπλεον κιλα χωρις να το θελω δεν τρωω πολυ καλά εσθανομαι αδυναμη αρχισαν να πεφτουν και τα μαλλια μου. και σκευτομαι να σταματησω θα κανω καλα? οταν δεν τρωω εγω τι περνει το παιδι απο μενα ??γενικα φοβαμαι να το κοψω γιατι ειναι ο μονος τροπος που κοιματε τα βραδια που ξυπναει.γενικα θελω την γνωμη σας η κατι δεν ξερω νομιζω δεν με καταλαβαινει κανεις οτι ολα ειναι πανω μου:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


etsi ηταν και στο πρωτο. εγω γενικα εχω αδιναμια στα παιδια . αυτος ολο φωνες ειναι και στεναχωριεται και ο μεγαλος. απλα εχει εναν περιεργο τροπο για ολα του και ειναι πολυ κακομαθημενος και απο τους γονεις του

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα-η σχεση σας ομως ειναι καλη?τι εννοω?σαν ζευγαρι...εχετε επαφες...συζητατε?το οτι ειναι κακομαθημενος νομιζω ειναι κατι για μενα πολυ αοριστο....νομιζω ολοι αντρες εχουν το οιδιποδειο συνδρομο και φταιμε εμεις για αυτο(μανες).το εχεις συζητησεις μαζι του οτι δεν σου αρεσει η συμπεριφορα του απεναντι στα παιδια ή περιμενεις να το καταλαβει μονος του?και οταν λεω να το συζητησεις εννοω να το συζητησεις και οχι να του ριξεις ευθυνες.

γενικα οι περισσοτεροι αντρες εχουν αλλη αντιληψη των πραγματων και ειδικα οταν ερχονται τα παιδια στην ζωη μας...λιγοι ειναι αυτοι που συμμετεχουν ενεργα και ομορφα...νομιζουν οτι δεν αλλαζει κατι και τα θελουν ολα οπως πρωτα.....και να ειμαστε γυναικες και ερωμενες και μανες.ΟΧΙ ΟΛΟΙ να μην παρεξηγηθω.μηπως εισαι και συ πολυ πιεσμενη και τα βλεπεις ολα μαυρα?δεν εχεις καποιον δικο σου να σου κρατησει τα παιδια να κανεις τις ομορφιες σου και να χαλαρωσεις.

εμενα ο αντρας μου τωρα ασχολητε περισσοτερο με τα παιδια και ειναι λογικο...ειναι σε μια ηλικια που καταλαβαινουν-παιζουν-και ναι οταν τα μιλαει αποτομα ή τα μαλωνει και ας εχει δικιο γινομαι τρελη...νομιζω καμια μανα δεν θελει να μαλωνουν τα παιδια της ακομα και αν ειναι ο πατερας τους.κοιτα οπως βλεπω τα πραγματα νομιζω πρεπει να ανασυγκροτηθεις εσυ....και ανεβεις ψυχολογικα....

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ θα έλεγα πρώτα από όλα να κοιτάξεις τον εαυτό σου. Εάν δεν είσαι εσύ καλά οργανικά κ ψυχολογικά δεν θα έχεις κουράγιο κ ενέργεια για τα παιδιά σου.

Μετά τη γέννα επισκέφτηκες το γυναικολόγο σου? Μήπως έκοψες απότομα τα συμπληρώματα που έπαιρνες (σίδηρο, ασβέστιο)? Μπορεί να έπεσε η φεριτίνη σου γι αυτό κ πέφτουν τα μαλλιά κ νιώθεις αδυναμία.

 

Βέβαια καταλαβαίνω πως με 2 μικρά μωρά κ χωρίς βοήθεια (δεν υπάρχουν διαθέσιμοι παππούδες-γιαγιάδες για να βοηθήσουν την κατάσταση?) η κούραση είναι μεγάλη!

 

Θα συμφωνήσω κ με τη διδυμομανούλα momitsi (κ εγώ διδυμάκια έχω) ότι θα πρέπει να μιλήσεις με τον μπαμπά τους. Ελπίζω μόνο να είναι συζητήσιμος!

 

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κ προσπάθησε να πάρεις τα πάνω σου ΓΡΗΓΟΡΑ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω κοριτσια πολυ για τις απαντησεις σας. του μιλαω ομως παλι τα ιδια. η αληθεια ειναι οτι ειμαι και εγω πιεσμενει πολυ την μια μερα ειμαι καλα και την αλλη τα βλαιπω ολα μαυρα και κλαιω ολη την ωρα.ακομα περνω τα σημπληρωματα γιατι θηλαζω. νιωθω ομως τοσο κουρασμενη και στεναχωριεμαι που δεν καταλαβαινει. προσπαθω να ευχαριστησω ολους πανω απο ολα τα παιδια και τον αντρα απλα δεν καταλαβαινει τι δυσκολο ειναι να μεγαλωνεις παιδια λεει πολλες φορες ΄"τι εκανες ολη μερα?? στο σπιτι ησουν" αν καμια φορα δεν προλαβαινω να κανω κατι. η ξεχναω κατι πανω στη δουλεια μας .τωρα βεβαια απο το σπιτι δουλευω. θελω και η ψυχολογια του μεγαλου μου να ειναι καλη γιατι τωρα με το μωρο....και γενικα ολη μου η ενεργεια παει αλλου. συγνωμη και για τα λαθη στην ορθογραφια εχω μια μικρη δισλεξια:(:(

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μιλήσει με τον παιδίατρο για το θέμα του θηλασμού; Εγώ στη θέση σου θα σταμάταγα και θα έβρισκα άλλον τρόπο να τον ηρεμώ τα βράδυα (άλλωστε αργά ή γρήγορα θα πρέπει να βρεις μια λύση για τα βραδυνά ξυπνήματα, εκτός αν σκοπεύεις να θηλάσεις για χρόνια). Ο άντρας σου δεν βλέπω να αλλάζει στο εγγύς μέλλον, οπότε πάρε την κατάσταση στα χέρια σου. Κατά τη γνώμη μου είναι σημαντικό για το μωρό αλλά και για όλη την οικογένεια να είναι η μαμά ήρεμη και σε καλή ψυχολογική κατάσταση. Καλό είναι να κάνεις ό,τι χρειάζεται για να μην υποφέρεις ούτε εσύ, ούτε τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω κοριτσια πολυ για τις απαντησεις σας. του μιλαω ομως παλι τα ιδια. η αληθεια ειναι οτι ειμαι και εγω πιεσμενει πολυ την μια μερα ειμαι καλα και την αλλη τα βλαιπω ολα μαυρα και κλαιω ολη την ωρα.ακομα περνω τα σημπληρωματα γιατι θηλαζω. νιωθω ομως τοσο κουρασμενη και στεναχωριεμαι που δεν καταλαβαινει. προσπαθω να ευχαριστησω ολους πανω απο ολα τα παιδια και τον αντρα απλα δεν καταλαβαινει τι δυσκολο ειναι να μεγαλωνεις παιδια λεει πολλες φορες ΄"τι εκανες ολη μερα?? στο σπιτι ησουν" αν καμια φορα δεν προλαβαινω να κανω κατι. η ξεχναω κατι πανω στη δουλεια μας .τωρα βεβαια απο το σπιτι δουλευω. θελω και η ψυχολογια του μεγαλου μου να ειναι καλη γιατι τωρα με το μωρο....και γενικα ολη μου η ενεργεια παει αλλου. συγνωμη και για τα λαθη στην ορθογραφια εχω μια μικρη δισλεξια:(:(

αφου δεν καταλαβαινει λοιπον κ σε ρωταει τι εκανες ολη μερα βρες το κουραγιο κ γραψε για 1 εβδομαδατο προγραμμα της ημερας σου κ δωστου το να το διαβασει π.χ 9.0 ξυπνησε ο μικρος αλλαγμα ,

9.15 -9.45 θηλασμος

9.50 πρωινο στον μεγαλο,

10-10.40 μαγειρεμα,

10.20 10.50 αγκαλια ο μικρος γιατι εκλαιγε ενω μαγειρευα...

11.12.30 μαζεμα κρεβατιων - πλυσιμο πιατων(ενω αλλαζα το μωρο που τα εκανε κ εδινα δεκατιανο στον μεγαλο)

12.40-13.00 σκουπιζα κ σφουγγαριζα τα κορν φλεικς που εριξε ο μεγαλος στο πατωμα ενω ο μικρος ηθελε αγκαλιες

13.00-14.00 θηλασμος αλλαγμα κ υπνος μωρου

14.00-14.20 εβαλα φαι στον μεγαλο

14.30-15.00 ξανα κοιμιζα το μωρο γιατι το ξυπνησε ο μεγαλος ενω επαιζε

15.00-17.00 ενω τα παιδια κοιμουνται εγω δουλευω ενω ταυτοχρονα βαζω πλυντηρια κ σιδερωνω

17.10 θυμαμαι οτι δεν εχω φαει αλλα δεν προλαβαινω γιατι μολις ξυπνησανε ΚΑΙ τα δυο!

17.20 18.00 να αλλαξω το μωρο να το ταισω

18.00-18.40 να παιξω με τον μεγαλο γιατι παραπονιεται

19.00 επιστρεφεις κ θελεις φαι κ ενω το μωρο κλαιει δεν το παιρνεις αγκαλια γιατι μολις μπηκε κ εισαι κουρασμενος ετσι σου βαζω φαγητο με το ενα χερι κ το μωρο αγκαλια!:evil:

 

κ συνεχιζεις ετσι.....

δωστου το μετα να το διαβασει κ ρωτησε τον αν θα ηθελε κ εκεινος να κατσει σπιτι για μια εβδομαδα κ να μην κανει..... τιποτα ολη μερα:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν καταλαβαινει λοιπον κ σε ρωταει τι εκανες ολη μερα βρες το κουραγιο κ γραψε για 1 εβδομαδατο προγραμμα της ημερας σου κ δωστου το να το διαβασει

Καλόοοο! Συμφωνώ κι επαυξάνω, καταπληκτική ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι μου μυριζει ψιλοκαταθλιψη ολο αυτο ετσι ημουν και γω για αρκετους μηνες και οταν μου ειπε την κουβεντα ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ? εψαξα για δουλεια..βεβαια δεν βρηκα κατι σταθερο αλλα ξερεις ξεφυγα απο το σπιτι και ενιωθα πιο ξεκουραστη ασχετα που δουλευα 8ωρες..ασε που αναγκαστηκε να προσεχει τα παιδια οταν δεν μπορουσε η πεθερα μου και ηρθα λιγο στα ισα μου.ασε που γυρισε μετα και μου ειπε πως τα εχει παιξει..και του ειπα και ουτε μαγειρεψες-ουτε επλυνες-ουτε σιδερωσες ουτε τιποτα απλα προσεχες τα παιδια.μηπως να ξεκινησεις δουλεια?να νιωσεις ανεξαρτητη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια να ρωτησω κατι , και το κανω εντελως ακαδημαικα οκ ?

Ειστε μαμαδες παντρεμενες και ερωτευμενες , θελω να πιστευω , εγω ας πουμε ερωτευτικα τον αντρα μου και τον αγαπησα παραπανω οταν ειδα ποσο καλος μπαμπας ειναι για τα παιδια μας , για αυτο και προχωρησα σε 2ο παιδι μαζι του . Διαβασα ενα τελειος κουραστικο προγραμμα της κοπελας και σκεφτομαι οτι ουσα με 2 παιδια μωρα σπιτι τον πρωτο χειμωνα που γεννηθηκε η Μαρια σπιτι , καποιες φορες ο αντρας μου ειχε 24ωρα , δεν τραβουσα τετοια κουραση , βοηθεια απο γιαγιαδες δεν ειχαμε γιατι δεν γινοτανε και δεν μας ενοιαζε . Εντα3ει ηταν αρκετα δυσκολα οταν γεννηθηκε η μικρη και ειχαμε και τον μπομπιρα 19 μηνων , με τα 3ενυχτια το βραδυ , ειχα χασει αρκετο βαρρος εκεινο το χειμωνα γιατι προσπαθουσαμε να ε3υπηρετησουμε 2 μωρα ουσιαστικα οσο καλυτερα μπορουσαμε , και τις μερες που ελειπε ο αντρας μου μονη μου . Ομως ποτε δεν αρνηθηκε τα πρωινα που ερχοτανε απο τα 24ωρα να ασχοληθει με τα παιδια και να 3εκουραστω εγω , καθε βραδυ ξενυχτουσε για να ταισει τη μπεμπα , ναι δεν θυλασα επειδη μου ηταν αδυνατον να ανταπε3ελθω . ΠΟτε δεν απαιτησε ο αντρας μου να του μαγειρεψω , εννοειτε τι να του βαλω να φαει? μωρο ειναι ? στον γιο μου και στην κορη μου βαζω να φανε οχι στον αντρα μου εννοειτε . εκεινος 3ερει τι θελει τα μαγειρευει ή αμα του αρεσει το φαγακι που εχω βαζει τρωει τα ζεσταινει μονος ή τα τρωει κρυα δικο του θεμα . Μαζι κανουμε δουλειες σπιτιου , και καθε μερα φτιαχνει την κουζινα . Τα μικρα οταν ητανε μωρα τα κρατουσε και εβγαινα απλα για περπατημα για να χαλαρωσω ή για να κοιμηθω και να 3εκουραστω και ακομα και τωρα αμα θελουνε τουαλετα το βραδυ σηκωνεται εκεινος . Εννοειτε ποτε δεν γυρησε να μου πει οτι καθομαι και το ξινω εδω μεσα και ποτε δεν χρειαστηκε να αποδει3ω οτι δεν ειμαι ελεφαντας . Για ολα αυτα λοιπον και για πολλα ακομα τον λατρευω σαν τη ζωη μου και τον θεωρω τον ανθρωπο μου , αμα δεν τα εκανε αυτα και ητανε παντοφλα και ταχα κουραση απο τη δουλεια σιγουρα δεν θα ειχα δουλεια μαζι του .

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πολλα απο τα κοριτσια εχετε δωσει πολυ αερα στους αντρες σας , το θεωρω απλα αδικαιολογητο να μην ασχολουνται με τα παιδια τους , να μην τα ταιζουνε , να μην τα 3εσκατιζουνε , να μην 3ενυχτανε καποιες φορες για αυτα , να μην βαζουνε μονοι τους να φανε , και να απαιτουνε μαγειρικες κτλ λεγοντας κιολας οτι ολη μερα καθεστε . Για τρηξτε λιγο τα δοντια ρε κοριτσια που θα κατσετε να αποδει3ετε κιολας οτι δεν ειστε ελεφαντες , ελεος δηλαδη ....

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

viki35 εχεις απολυτο δικιο..ουσιαστικα εμεις φταιμε στην δικια μου περιπτωση τουλαχιστον...τον ειχα στα ωπα ωπα που λενε και οταν ηρθαν στα παιδια φυσικα δεν μπορουσα να ασχοληθω ουτε με τον ευατο μου ποσο δηλαδη με τον αντρα μου....αλλα οταν δουλεψα 3 μηνες σε εκτακτη δουλεια αναθεωρησε και καταλαβε ποσο δυσκολο ειναι!τωρα βεβαια δεν δουλευω αλλα με βοηθαει(οχι παντα)αλλα τουλαχιστον δεν ειπε την γνωστη ατακα!στην περιπτωση της φιλης μας νομιζω οτι ισχυει το ιδιο...ειναι ο τυπος αντρα ανατολιτης....οποτε νομιζω μια απασχοληση θα την σωσει!

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω , βοηθαει καποιες φορες οχι στις δουλειες του σπιτιου αλλα με το μωρο το αλλαζει το κραταει τον περνει αγκαλια στις 6 το πρωι καποιες φορες που ξξυπναει για να μημ ξυπνησει ο μεγαλος και γιατι εγω ολο το βραδυ δεν εχω κοιμιθει. αλλα επειδη του το ζηταω,και με νευρα και μουτρα και γενικα "τι ζωη ειναι αυτη που ζω". το να τον αφησω στο σπιτι με τα παιδια ειναι η καλυτερη του, το μωρο στο παρκο να κλαιει να εχει κανει κακα να του λεει "γιατι κλαις βρε?" ο μεγαλος να τα κανει λιμπα να λεει μπαμπα ελα να παιξουμε και αυτος "δεν μπορω κανω δουλειοα τωρα" και να καθετε ολη μερα στον υπολογιστη να διαβαζει για τα αθλητικα.οποτε δεν ξερει τι συμαινει να κρατας παιδια γιατι πρεπει να τους αφιερωνεις χρονο πολυ χρονο για να μεγαλωσουν υγειη και χαρουμενα.χτες ειχαμε ενα καβγα γιατι δεν θελει να παρει καθησμα αυτοκινητου για τον μεγαλο δεν χωραει πια στο δικο του.ξερετε τι μου λεει ? αυτα τα λενε για να πουλησουν καθησματα ολος ο κοσμος κανει λαθος και αυτος σωστα .οτι ειναι πιο ασφαλη να δενετε με την ζωνη αυτοκινητου και μαλιστα στο μπροστινο καθησμα. ειδα χτες ενα βιντεο και σοκαριστικα με το τι παθαινουν τα παιδια αν καθονται ετσι μεχρι αποκεφαλισμο. ενταξη δεν εχουμε λεφτα αλλα μπορει να κοψει τους καφεδες και τα στοιχηματα και να παρει κατι για την ασφαλεια του παιδιου του. ο μεγαλος μου ειναι 4,5 και 17 κιλα ξερει καμια μανουλα να μου πει που εχει τετοια καθησματακια που προσαρμοζεις και το υψος του κεφαλιου η τι ειναι πιο ασφαλες για τετοιες ηλικιες?να παω να δω μονη μου γιατι δεν θα τον ξαναβαλω ετσι στο αμαξι

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται δύσκολο να αλλάξει συμπεριφορά ο άντρας σου, αφού έτσι έμαθε τόσα χρόνια. Φρόντισε όμως να του "επιβάλεις" εσύ με τον τρόπο σου κάποια πράγματα, γιατί στο τέλος σε βλέπω εκτός από εξαντλημένη και με κατάθλιψη. Δεν ξέρω πως θα το πετύχεις αυτό, ίσως κάποια από τα κορίτσια που είχαν πρόβλημα με τους άντρες τους σου δώσει καποιες ιδέες. Εγώ θέλω μόνο να σου προτείνω να βρεις χρόνο για σένα. Ας μείνουν τα ρούχα ασιδέρωτα, το σπίτι σκονισμένο και τα παιχνίδια σκορπισμένα παντού. Πήγαινε κομμωτήριο, βγες με μια φίλη, κάνε πράγματα που σου αρέσουν. Αν σε ρίξει η όλη κατάσταση, σκέψου ότι θα έχει αντίκτυπο και στα παιδάκια σου. Για να μείνουν αυτά ευχαριστημένα, πρέπει και η μαμά τους να νοιώθει καλά.

Link to comment
Share on other sites

εγω κοπελα μου τον ειχα στα πουπουλα απο μονη μου

ασε με να βαλω να φαω ελεγε δεν ειμαι αναπηρος

οχι εγω, εσυ δουλευεις εγω ειμαι σπιτι

3 φορες σφουγγαρισμα τη μερα

2-3 φαγητα χωρια σαλατες χωρια αλοιφες.....ολα στην πενα

ερχεται το πρωτο παιδι, ολα εγω

βρε ασε με να σε βοηθησω

<οχι, εσυ δουλευεις>

γινεται 8 μηνων το παιδι και δεν εχει αλλαξει μια πανα

γιατι εγω ηθελα να του τα εχω οοοολα

κι ομως......στη δευτερη εγκυμοσυνη με βρισκει ενα αυτοανοσο

τα κοριτσια ξερουν να μην επαναλαμβανομαι

γενναω μια χαρα ολα, και το δευτερο μονη μου ολα

και κανει εξαρση το αυτοανοσο οταν το δευτερο ηταν 6 μηνων

και να σου εγω να μην περπαταω ουτε δυο βηματα, να μην εχω δυναμη να σηκωσω ενα ποτηρι νερο, ξερεις τι θα πει???

κα ιβρισκεται αυτος ο ανθρωπος στην αναγκη

και δεν ξερει ουτε που ειναι τα πιατα- γιατι εγω φταιω

και δεν ξερει πως να κανει ενα γαλα- που εγω φταιω

και δεν εχει λουσει παιδι- που εγω φταιω

και του ερχεται ενα βουνοοοοοο

σε πληροφορω και σκουπισε, και σφουγγαρισε, και μωρα αλλαξε, και ταισε, και επλυνε, και οοοολα τα εκανε αν και του ηταν 1000 φορες πιο δυσκολο αφου δεν ειχε ιδεα

εμεινα 10 μηνες καθηλωμενη να μπαιβνοβγαινω στα νοσοκομεια και οταν ειμαι σπιτι να μην μπορω ουτε τουαλετα να παω......

τωρα ειμαι καλυτερα......δοξα το θεο εξυπηρετω την οιικογενεια μου

ΑΛΛΑ δε σταματησε στιγμη να με βοηθαει

ακομα και οταν γυρναει απ τη δουλεια

καμμια φορα σαν αντρας τα λεω εκατο φορες μεχρι να τα κανει- εχει κι αυτο ιτην φαση του

καναμε και θεμα αν δεις σε αλλο τοπικ

αλλα χωρια η πλακα τωρα αν δεν ηταν ο αντρας μου ακομα στα νοσοκομεια θα σερνομουν

τοσο που μου σταθηκε

και λεω.......ισως, ισως, ισως, αν δεν εξαντουσα τοοοοοοσο τον εαυτο μου να μην ειχε γινει τιποτα........μην περιμενεις να γινει το κακο, παρε μετρα, τα νοσοκομεια ειναι γεματα κοπελες 25-35 που απλα, ειναι εξαντλημενος ο οργανισμος τους και τα παιζει!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελπιζω να εισαι πολυ καλυτερα τωρα. διαβασα και το σχετικο τοπικ σου. μου εδωσες κουραγιο με την δυναμη σου και με ταρακουνισες πολυ. ευχομαι να σου πανε ολα καλα στη ζωη σου και το μονο ασχημο να ηταν αυτο!!!!παρολα τα προβληματα σου εισαι κοντα στα παιδια σου μπραβο σου αξιζεις πολλα

Link to comment
Share on other sites

Ο αντρας σου αυτο το βλεπει απλα σαν γκρινια. δεν ξερω τι να κανεις, θα σου ελεγα ευκολα σταματα να μιλας και πραξε. δηλαδη, πες τουυ "εχω να παω στο γυναικολογο, κρατα τα απιδια και να κανεις αυτα κι αυτα κια αυτα" αμα κανει κακα τον αλλαζεις ετσι κτλ.

ενας αλλος τροπος ειναι να του λες ενω εισαστε σπιτι ακι οι 2 "αλλαξε το μικρο", "κανε τοστ στον μεγαλο, δωσε στον μεγαλο το γιαουρτι" να τον παρακολουθεις για να μαθαινει να μην του πεσουν βουνο. αν και ο αντρας σου δεν φαινεται και ιδιαιτερα συζητησιμος, ισως θα επρεπε να σκεφτεις τι φταει για τις αποψεις αυτες αναφοικα με το αυτοκινητο η το σπιτι η το αλαγμα κτλ. επηρεαζεται απο τους δικους του, απο φιλους;

 

δεν ξερω αν μπορεις να κανεις κατι απ αυτα για να βοηθηθεις. σιγουρα παντως πρπει να φροντισεις το θεμα της αβιταμινωσης (πτωση μαλλιων κτλ) και ισως να ερθει σπτι καποια κοπελα να σε περιποιηθει για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Ο αντρας σου αυτο το βλεπει απλα σαν γκρινια. δεν ξερω τι να κανεις, θα σου ελεγα ευκολα σταματα να μιλας και πραξε. δηλαδη, πες τουυ "εχω να παω στο γυναικολογο, κρατα τα απιδια και να κανεις αυτα κι αυτα κια αυτα" αμα κανει κακα τον αλλαζεις ετσι κτλ.

ενας αλλος τροπος ειναι να του λες ενω εισαστε σπιτι ακι οι 2 "αλλαξε το μικρο", "κανε τοστ στον μεγαλο, δωσε στον μεγαλο το γιαουρτι" να τον παρακολουθεις για να μαθαινει να μην του πεσουν βουνο. αν και ο αντρας σου δεν φαινεται και ιδιαιτερα συζητησιμος, ισως θα επρεπε να σκεφτεις τι φταει για τις αποψεις αυτες αναφοικα με το αυτοκινητο η το σπιτι η το αλαγμα κτλ. επηρεαζεται απο τους δικους του, απο φιλους;

 

δεν ξερω αν μπορεις να κανεις κατι απ αυτα για να βοηθηθεις. σιγουρα παντως πρπει να φροντισεις το θεμα της αβιταμινωσης (πτωση μαλλιων κτλ) και ισως να ερθει σπτι καποια κοπελα να σε περιποιηθει για αρχη.

Μια χαρά τα λες.Δεν μαθαίνουν διαφορετικά οι άντρες!!! Είμαι και εγώ εγκύος στο δεύτερο όπως εσύ και τώρα είναι η ιδανική περίοδος να ασχοληθεί με το μικρο ( 15 μηνών).Μόνο εάν τα βρουν μπροστά τους .

Κόπελα μου όπως σου είπαν πρέπει να προσέχεις τον ευατό σου.Θα σε ταράξω λίγο άλλα κάποια στιγμή το ποτάμι δεν θα ξαναγυρίσει πίσω!!!!

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...