Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τράχηλος


goggokal

Recommended Posts

Kalispera!

Tha ithela na parakaleso opoia gnorizei kati gia to thema na apantisei..

Prin liges meres (imoun stin 19i evdomada) kai eno imoun stin toualeta eniosa kati mesa mou na exei katevei xamila(to akoumpisa kiolas isa isa)!piga ston giatro mou ekanan ton uperixo kai mou eipan meta apo ora pos itan i sakos me to moro! pos eixa provlima me ton traxilo (adinamo) kai molis pire ligo varos to moro anoikse o traxilos kai epese o sakos! prospathisan na mou kanoun peridesi(an kai mou eixe pei o giatros pos oi pithanotites na sothei itan polu liges gt eixe katevei ston kolpo kai an petyxene isos se mia evdomada 10 meres na ekana pali apovoli gt isos na eixe kollisei kapoio mikrovio) i peridesi den petyxe espasan ta nera! me gyrisan kai meta apo ores kai me texnitous ponous to piran! Ayto pou thelo na rotiso einai an kserete an o giatros mporouse kai eprepe na dei olo ayton ton kairo tin adynamia ayti tou traxilou kai na to prolavename me tin peridesi noritera!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν είχες συμπτώματα από πολύ νωρίς,ίσως κ να βοηθούσε η περίδεση αλλά συνήθως αυτό το καταλαβαίνεις μόνο αν αποβάλλεις...

Τα συμπτώματα που μπορεί να είχες ήτανε η λέπτυνση του τραχήλου που μπορεί να φανεί στο υπερηχογράφημα η σε μια κολπική εξέταση.Στα είχε κάνει αυτά ο γιατρός σου λίγο πριν παρατηρήσεις τον σάκο να προεξέχει?

Αν όχι,δε νομίζω ότι θα μπορούσες να αποφύγεις την αποβολή..

Το καλό είναι ότι όλο αυτό που πέρασες μπορεί να αποφευχθεί στην επόμενη εγκυμοσύνη σου που συνήθως γίνεται περίδεση τραχήλου ανάμεσα στη 12η με 22η εβδομάδα.

Εύχομαι την επόμενη φορά να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη με ένα υγιέστατο μωράκι! :)

277625-babies_295.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν είχες συμπτώματα από πολύ νωρίς,ίσως κ να βοηθούσε η περίδεση αλλά συνήθως αυτό το καταλαβαίνεις μόνο αν αποβάλλεις...

Τα συμπτώματα που μπορεί να είχες ήτανε η λέπτυνση του τραχήλου που μπορεί να φανεί στο υπερηχογράφημα η σε μια κολπική εξέταση.Στα είχε κάνει αυτά ο γιατρός σου λίγο πριν παρατηρήσεις τον σάκο να προεξέχει?

Αν όχι,δε νομίζω ότι θα μπορούσες να αποφύγεις την αποβολή..

Το καλό είναι ότι όλο αυτό που πέρασες μπορεί να αποφευχθεί στην επόμενη εγκυμοσύνη σου που συνήθως γίνεται περίδεση τραχήλου ανάμεσα στη 12η με 22η εβδομάδα.

Εύχομαι την επόμενη φορά να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη με ένα υγιέστατο μωράκι! :)

συμφωνω απολυτως με τη γατουλα. δυστυχως εχασες αδικα το μωρο σου. αλλαξε γιατρο τωρα!!!

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εχω ακουσει οτι η ανεπαρκεια τραχηλου δεν ειναι ορατη και δυστυχως αν δεν εχεις συμπτωματα οπως πονο-συσπασεις μητρας πολυυυυ δυσκολο να το εντοπισει ο γιατρος...

 

οπως και να χει κυνηγα περιδεση την επομενη φορα..λυπαμαι πολυγια την απωλεια σου....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτως με τη γατουλα. δυστυχως εχασες αδικα το μωρο σου. αλλαξε γιατρο τωρα!!!

 

Μπορεί να μην είχε γίνει αντιληπτό γιατί δε θα ήτανε ο καιρός να κάνει κάποιον υπέρηχο κ δυστυχώς τυχαία θα το ανακάλυπτε!

Μπορεί να είχε αρχίσει η λέπτυνση αφού έκανε το καθιερωμένο υπερηχογράφημα του μήνα,μπορεί να έγινε ξαφνικά η αποβολή..Πολλά 'μπορεί'..

Δε σημαίνει πως απαραίτητα ο γιατρός της έκανε λάθος!

Κ πάλι κ συσπάσεις να έχεις δε λέει τπτ αυτό,έχω συσπάσεις εδώ κ 1 μήνα αλλά ο τράχηλος είναι κλειστός.Ο οποίος τράχηλος μπορεί να ανοίξει χωρίς καν να συσπαστεί ή να αιμορραγήσει ώστε να καταλάβεις από νωρίς ότι κάτι τρέχει..

277625-babies_295.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως ειχα κι εγω μια αποβολη β΄τριμηνου πριν πολλα χρονια, και ετσι εμαθα οτι εχω ανεπαρκεια τραχηλου. Δεν υπαρχει τροπος να το γνωριζεις νωριτερα. Κατοπιν εκανα περιδεση τραχηλου στις επομενες εγκυμοσυνες, ημουν σε μερικη ακινησια και ολα πηγαν καλα! Ξερω πολυ καλα τι περνας τωρα, αλλα να ξερεις πως ολα θα πανε καλα στην επομενη εγκυμοσυνη. Σου ευχομαι οτι καλυτερο!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είχε γίνει αντιληπτό γιατί δε θα ήτανε ο καιρός να κάνει κάποιον υπέρηχο κ δυστυχώς τυχαία θα το ανακάλυπτε!

Μπορεί να είχε αρχίσει η λέπτυνση αφού έκανε το καθιερωμένο υπερηχογράφημα του μήνα,μπορεί να έγινε ξαφνικά η αποβολή..Πολλά 'μπορεί'..

Δε σημαίνει πως απαραίτητα ο γιατρός της έκανε λάθος!

Κ πάλι κ συσπάσεις να έχεις δε λέει τπτ αυτό,έχω συσπάσεις εδώ κ 1 μήνα αλλά ο τράχηλος είναι κλειστός.Ο οποίος τράχηλος μπορεί να ανοίξει χωρίς καν να συσπαστεί ή να αιμορραγήσει ώστε να καταλάβεις από νωρίς ότι κάτι τρέχει..

 

gatoula καλησπέρα,επειδή έχω κάνει 2 φορές περίδεση θα σου πω το εξης από την δικιά μου εμπειρία.όταν ενημερωνεις τον γιατρό σου ότι εχεις συσπάσεις το πρώτο πράγμα που του πάει στο μυαλό για να κοιτάξει είναι ο τράχηλος για να δει αν έχει μαλακώσει κ.ο.κ

αν δεν το κοιτάξει ειναι λάθος μεγάλο γιατι ρισκάρει.

τώρα όσον αφορά εμένα θα σου πω ότι δεν είχα αποβολή β τριμήνου ευτυχως αλλά από την 11 εβδομάδα είδαμε ότι ο τραχηλος τα χε παιξει 2.5 εκατοστά από 4(μέσα σε 2 εβδομαδες)όπου αυτό αυτόματα συμαινει περίδεση τραχήλου ειδάλλως σπανε νερά και παει κλαιγοντας.

λοιπόν δεν καταλαβαίνω γιατί οι γιατροί δεν κοιτάνε εξ αρχης αυτο το πολύ συμαντικο πράγμα τράχηλος και θα πρέπει να την πληρώνουμε εμείς οι μανούλες όπως πάντα;ο δικός μου ο γιατρός γιατί το κοιταξε;πηγα και για αυχενική σε άλλο γιατρό και επιβεβαιωσε πως ο τράχηλος δεν θα αντεχε αρκετες μερες ακόμα γιατί κονταινε με πολυυυυυ γρήγορους ρυθμουε.

τόσος κόπος πια να τον παρακολουθουν από τον πρώτο υπέρηχο;αλλά βεβαια δεν θα χουν την χαλια ψυχολογία μετά και να βρουν το κουράγιο να προχωρήσουν με του κοσμου τα ψυχολογικά να ξαναμείνουν εγκυος

 

 

Link to comment
Share on other sites

ο τραχηλος σε πολλες γυναικες ειναι πιο κοντος απο το συνηθισμενο. αυτες εχουν και τις περισσοτερες πιθανοτητες να εμφανισουν ανεπαρκεια τραχηλικου στομιου. καθε γιατρος που σεβεται τον εαυτο του οφειλει να κανει εναν υπερηχο ρουτινας στην περιοχη της ηβικης συμφυσης. στο νοσοκομειο που δουλευω ειναι παγια τακτικη. ισως γιατι ειναι πανεπιστημιακο, ειλικρινα δεν ξερω, αλλα και ο γιατρος που με ξεγεννησε στο ιατρειο του παντα, το τονιζω παντα, εξεταζε τον τραχηλο και ας μην ειχα προβλημα. για αυτον το λογο επιμενω οτι ο γιατρος της κοπελας ειναι ανευθυνος.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

ο τραχηλος σε πολλες γυναικες ειναι πιο κοντος απο το συνηθισμενο. αυτες εχουν και τις περισσοτερες πιθανοτητες να εμφανισουν ανεπαρκεια τραχηλικου στομιου. καθε γιατρος που σεβεται τον εαυτο του οφειλει να κανει εναν υπερηχο ρουτινας στην περιοχη της ηβικης συμφυσης. στο νοσοκομειο που δουλευω ειναι παγια τακτικη. ισως γιατι ειναι πανεπιστημιακο, ειλικρινα δεν ξερω, αλλα και ο γιατρος που με ξεγεννησε στο ιατρειο του παντα, το τονιζω παντα, εξεταζε τον τραχηλο και ας μην ειχα προβλημα. για αυτον το λογο επιμενω οτι ο γιατρος της κοπελας ειναι ανευθυνος.

 

να γιασει το στοματακι σου

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα θέμα που με πονάει πολύ γιατί πριν 3 χρόνια είχα μια αποβολή στην 21η εβδομάδα.Είχα έναν πολύ πρόωρο τοκετό στην ουσία γιατί με πιάσαν πόνοι και στη συνέχεια γέννησα.Συνήθως οι γιατροί ελέγχουν τον τράχηλο στην εξέταση β' επιπέδου.Οι περισσότεροι τουλάχιστον.Εγώ θέλω να σε ρωτήσω μόνο κάτι.Είχες συμπτώματα μερικές βδομάδες νωρίτερα??Εγώ δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ απολύτως σύμπτωμα και δεν με πίστευε κανένας γιατρός!!!!!Όλοι μου είπαν ήρθες αργά...(στο νοσοκομείο πήγα όταν ήδη πονούσα πολύ και είχα σχεδόν τέλεια διαστολή μετά απο 4 ώρες γέννησα)Και τους έλεγα μα ήμουν μια χαρά πριν ξαφνικά άρχισα να πονάω.Όχι μου έλεγαν,δεν γίνεται αυτό!Έπρεπε να είχες πόνους μέρες πριν.Τεσπα περάσαν αυτά,τώρα έχω έναν γιο 1,5 χρονών.Στην επόμενη εγκυμοσύνη μου να πω οτι ΔΕΝ έκανα περίδεση και απλά ελέγχαμε τον τράχηλο ΚΑΘΕ εβδομάδα με υπέρηχο γιατί ο γιατρός μου σύμφωνα με νέες μελέτες όπως μου είπε η περίδεση έχει τους ίδιους κινδύνους για αποβολή.Μου χορηγούσε κολπικά υπόθετα προγεστερόνης που βοηθούν τον τράχηλο και ξεκουραζόμουν πολύ.Δεν ήμουν κλινήρης στο κρεβάτι αλλά δεν έκανα και βόλτα με τις ώρες.Να πω επίσης ότι στην Αγγλία όπου σπούδασε ο γιατρός μου δεν κάνουν περίδεση τραχήλου ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ.Χρησιμοποιούν άλλες μεθόδους.Να σου ευχηθώ να το ξεπεράσεις γρήγορα(δεν θα το ξεχάσεις ποτε) και να βάλεις μπρος για νέα εγκυμοσύνη για να φτιάξει η ψυχολογία σου!Την επόμενη φορά δεν θα σου συμβεί αυτό.Θα έχεις το μωράκι σου αγκαλίτσα.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

gatoula καλησπέρα,επειδή έχω κάνει 2 φορές περίδεση θα σου πω το εξης από την δικιά μου εμπειρία.όταν ενημερωνεις τον γιατρό σου ότι εχεις συσπάσεις το πρώτο πράγμα που του πάει στο μυαλό για να κοιτάξει είναι ο τράχηλος για να δει αν έχει μαλακώσει κ.ο.κ

αν δεν το κοιτάξει ειναι λάθος μεγάλο γιατι ρισκάρει.

τώρα όσον αφορά εμένα θα σου πω ότι δεν είχα αποβολή β τριμήνου ευτυχως αλλά από την 11 εβδομάδα είδαμε ότι ο τραχηλος τα χε παιξει 2.5 εκατοστά από 4(μέσα σε 2 εβδομαδες)όπου αυτό αυτόματα συμαινει περίδεση τραχήλου ειδάλλως σπανε νερά και παει κλαιγοντας.

λοιπόν δεν καταλαβαίνω γιατί οι γιατροί δεν κοιτάνε εξ αρχης αυτο το πολύ συμαντικο πράγμα τράχηλος και θα πρέπει να την πληρώνουμε εμείς οι μανούλες όπως πάντα;ο δικός μου ο γιατρός γιατί το κοιταξε;πηγα και για αυχενική σε άλλο γιατρό και επιβεβαιωσε πως ο τράχηλος δεν θα αντεχε αρκετες μερες ακόμα γιατί κονταινε με πολυυυυυ γρήγορους ρυθμουε.

τόσος κόπος πια να τον παρακολουθουν από τον πρώτο υπέρηχο;αλλά βεβαια δεν θα χουν την χαλια ψυχολογία μετά και να βρουν το κουράγιο να προχωρήσουν με του κοσμου τα ψυχολογικά να ξαναμείνουν εγκυος

 

FANI ΜΟΥ συμφωνώ κ εγώ μαζί σου!

Αυτό που έγραψα εγώ είναι πως στην ουσία ο τράχηλος μπορεί να 'ανοίξει' κ χωρίς προφανείς συσπάσεις.Παράδειγμα είναι η κοπέλα που έγραψε πιο πάνω ;) Μόνο αν το αφήσει είναι λάθος. :)

Επίσης συμφωνώ με την εξέταση του τραχήλου οπωσδήποτε,είτε η κύηση εξελίσσεται ομαλά,είτε όχι ώστε να μην αποβληθεί το έμβρυο.

Πολλοί γυναικολόγοι δε την κάνουν,όπως η δικιά μου ας πούμε κ ας της είπα πως έχω συσπάσεις..Φυσικά δεν έμεινα με σταυρωμένα τα χέρια,πήρα κ άλλη γνώμη.Τέσπα.

Η εξέταση τραχήλου αρχίζει συνήθως από την αυχενική όπου εκτιμάται το μέγεθος του.

Με τον συστηματικό έλεγχο έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιαυτό κ αν δε μας το κάνουν οι γιατροί,το ζητάμε από μόνοι μας.

277625-babies_295.gif
Link to comment
Share on other sites

Στην κορη μου το καταλαβαμε στον 5ο μηνα, στην β επιπεδου. Πηγαινα στον κ. Καμινοπετρο στο Ψυχικο για υπερηχο και ειδε οτι μόλις ειχε αρχισει να ανοιγει ο τραχηλος. Στο 2ο παιδι το ξεραμε και εκανα περιδεση νωρις.

 

ΟΜΩΣ... ο γιατρος μου ειπε οτι τις περισσοτερες φορες συμβαινει ξαφνικα και χωρις προειδοποιηση... κι ενω ουσιαστικα ειναι ανεπαρκεια τραχηλου, φαινεται σαν απλη αποβολη...

 

Αν και σε μενα δεν το υποπτευοταν ο υπερηχολογος δε νομιζω οτι θα το προλαβαιναμε στο 1ο παιδι..

 

Τωρα ξερεις. Και μπορεις να το αντιμετωπισεις. Ηταν τραγικο αυτο που συνεβη.. πρεπει ομως να προχωρησεις, οχι να το ξεχασεις, αλλα να κοιταξεις μπροστα. Σε φιλώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kalispera se oles... Sygnomi pou argisa na apantiso eixa kairo na mpo!

H apovoli egine 14 Aygoustou kai teleutaia episkepi gia uperixo sto giatro eixa stis 04 Aygoustou,pou ola itan kala opos panta!

Se oli tin diarkeia tis egkumosinis pou eixa den eixa ponous kamia fora oute syspaseis gia na katalavo pos kati den pigaine kala!

Akoma kai otan egine i apovoli den eixa ponous oute kan aima!To mono pou eniosa itan o sakos pou eixe katevei ston kolpo!

Tora perimeno na perasoun oi meres..na adiathetiso kai meta na pao na kano tis upoloipes eksetaseis na milisoume me ton giatro na mas lusei kapoies apories pano se ayto to thema(enoeite tha paro kai tin gnomi kapoiou deyterou)kai na doume ti tha kanoume apo do kai pera..

Thelo na rotiso kserete mipos meta apo poso kairo mporo na ksanameino egkuos?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...