Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορία.. (ο μαιευτηρας ειναι και χειρουργος γυναικολογός?)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Έχω μία απορία: Ένας μαιευτήρας-γυναικολόγος δεν εννοείται οτι είναι και χειρούργος ή χρειάζεται μετεκπαίδευση στη χειρουργική;

Think Different
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα σε γελασω! Η δικια μου γιατρος γραφει μαιευτηρας χειρουργος γυναικολογος δεν ξερω αν παει μαζι η ξεχωριστα το πακετο της εκπαιδευσης!

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε συζήτηση σήμερα γι' αυτό το θέμα με τη μαμά μου και ρωτάω μήπως κάποιος ξέρει να με διαφωτίσει. Σίγουρα διδάσκονται χειρουργική στη σχολή αλλά μήπως υπάρχουν και κάποιοι πιο εξειδικευμένοι; Είναι και οι καισαρικές στη μέση...

Think Different
Link to comment
Share on other sites

O δικος μου ειναι και χειρουργος. Πριν γινει μαιευτηρας ηταν χειρουργος ανοιχτης κοιλιας (ή καπως ετσι τελοσπαντων). Ξερω μαλιστα και τον χειρουργο που μαθητευσε διπλα του.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν είναι έξτρα ειδικότητα είναι βασικότατο κριτήριο για την επιλογή γυναικολόγου. Δε λέω οτι όλοι οι χειρούργοι είναι και καλοί αλλά να μην είναι και καθόλου χειρούργος... Ίσως να κάνω και λάθος τι να πω... Πάντως ένας φίλος μας που είναι οδοντίατρος έκανε μετεκπαίδευση για να βαφτιστεί "χειρούργος-οδοντίατρος". Εκτός αν κάποιοι γυναικολόγοι παραλείπουν να το γράψουν στην κάρτα ή στην ταμπέλα τους γιατί το θεωρούν αυτονόητο;

Think Different
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω επίσης ακούσει πως και για την υστεροσκόπηση θέλει εξειδικευμένη πιστοποίηση... Όπως και για τον μεγάλο υπέρηχο όπου μόνο κάποια κέντρα είναι πιστοποιημένα. Ισχύει κάτι τέτοιο, γνωρίζετε;

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Για το αν ο μαιευτήρας-γυναικολόγος νοείται και ο χειρούργος γυναικολόγος δεν ξέρω να σου πω!

Υστεροσκόπηση δεν έχω κάνει αλλά στην υστεροσαλπιγγογραφία που έκανα ο ''ειδικός χειρούργος μαιευτήρας-γυναικολόγος'' μου, όπως λέει η κάρτα με παράπεμψε σε ειδικό κέντρο.

Όσον αφορά τον μεγάλο υπερήχο, σ' αυτό είμαι 100% σίγουρη ότι μόνο πιστοποιημένοι γιατροί μπορούν να τον κάνουν. Βέβαια έχω ακούσει ότι κάνουν και άλλοι γιατροί αλλά νομίζω είναι ένα ρίσκο που δεν θα θέλαμε για τα μπεμπάκια μας. Αν ο γιατρός που σε παρακολουθεί δεν είναι πιστοποιημένος λογικά θα σε παραπέμψει αλλού όταν έρθει η ώρα να γίνει ο μεγάλος υπερήχος.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για το κάθετι χρειάζεται και ο αρμόδιος. Είναι μάλλον σαν την περίπτωση "με παρέπεμψε αλλού για να γεννήσω γιατί ασχολούνταν μόνο με εξωσωματικές". Απλά νομίζω οτι εφόσον μια γέννα μπορεί να καταλήξει σε χειρουργείο, ο τίτλος "χειρούργος" είναι απαραίτητος κι αν είναι επιπρόσθετος και δεν εννοείται οτι ένας μαιευτήρας είναι και χειρούργος αυτό το θέμα είναι αρκετά σημαντικό... Και πάλι επιφυλάσσομαι μήπως κάνω λάθος... Κανένας από τους admins δεν ξέρει άραγε;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως κορίτσια!

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Όπως και για τον μεγάλο υπέρηχο όπου μόνο κάποια κέντρα είναι πιστοποιημένα. Ισχύει κάτι τέτοιο, γνωρίζετε;

 

Ναι ισχύει, δες εδώ την επίσημη λίστα των πιστοποιημένων γιατρών για τη β-επιπέδου:

https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=4

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ σε όσους έχω αλλάξει, ακόμη και στον καινούριο μου το πρόσεξα ιδιαίτερα το θέμα "χειρούργος". Anyway, κορίτσια ευχαριστώ για τις απόψεις σας!

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...